Haarlems Dagblad Herinnering Nederlandse leger en regering verant woordelijk voor gebeurtenis te Makassar Voorstel om de Veiligheidsraad tot ontmoetingspunt der groten te maken Haarlemse manufacturier door onbekende mannen beroofd 54e Jaargang No. 19556 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 23 Mei 1950 U ave van de Grafische Bedrijven Damiate. Vei schijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie en ©pccrtjtc tfóarlcmsctjc Courant (anno (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE KONINGIN beantwoordde, aan een maaltijd in het Elysée, de rede van President der Franse Republiek. Zij jeide trots te zijn op het Franse bloed dat haar aderen vloeit en op de verbon denheid van de naam van haar Huis met Frankrijk. Het was Koningin Wilhelmina die deze «oorden sprak. Het gebeurde tijdens het koninklijk bezoek aan Parijs in 1912, twee jaar voor hel uitbreken van de eerste wereldoorlog. Vandaag zijn Koningin Ju- jd" llana en Prins Bernhard naar Parijs ver- 'irokken voor hetgeen het volgende officiële bezoek in grote stijl zal zijn. Want gedu rende de achtendertig jaar, sinds de reis tan Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik verstreken, is er wel kort gelegen- reidsbezoek aan Parijs geweest het jesehiedde nog in 1931, ten tijde van de rote koloniale tentoonstelling maar een grote officiële ontvangst, met al de raai en plechtigheid daaraan verbonden. De praal en plechtigheid in 1912 waren root. Hier spreekt persoonlijke getui- enis, want als heel jeugdig journalist heb j dat koninklijk bezoek meegemaakt. Het rekt herinneringen op niet alleen aan de jntastische weelde van toiletten, unifor men en ambtskledij bij de gala-voorstel- in de Grand Opéra, aan militaire arade en veel groot tenue, maar ook aan nafzienbare menigten onder een zwart- kmmend dak van parapluies. Want tijdens e drie dagen van het officiële bezoek egende het schier onafgebroken. Dat weer- ield de Parijzenaars niet. Geen stromend emelwater scheen hun geestdrift te kun- en bekoelen. I-Iet was met de verwonde- ing der jeugd dat ik ervoer hoezeer de ienigte in een republikeins land zich eestdriftig kan tonen bij een koninklijk ezoek. Dat begrijpt men later beter. Pre- ident Fallières reed, na een zegetocht van nze Koningin, van het ministerie van luitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay - waarin de hoge gasten toen gehuisvest raren naar het Elysée terug. Het waren [een ovaties dio hém ten deel vielen: slechts ier en daar wat zwakke toejuichingen. Toch was hij een populaire President der lepubliek, deze gemoedelijke, gebaarde Jcude heer, wat gebogen, met het hoofd iep in de schouders. Maar geen Koning, fleen de eerste burger des lands, hetgeen ooit zozeer tot de verbeeldingskracht sprak. Hoe zouden wij glimlachen als wij nu jog eens een film van dat bezoek konden r;en: niet alleen om de tekortkomingen de °ude rolprent, maar ook om de node van die tijd en vooral om de pron- ;erige overlading van de stijve hof- en militaire uniformen. Maar als wij haar inden zien zouden wij opnieuw rnee- eleven hoe Parijs in geestdrift ontstak oor onze jonge Koningin. Raymond Poincaré, die een jaar latpr ,- Jjillières als President zou opvolgen, was SmJ0en minister-president. De voorzitters van !e Franse Senaat en de Kamer van Afge- aardigden, die belangrijke plaatsen bij de lechtighéden innamen, waren Antonin lubost en Paul Deschanel. „Le beau Paul" oemde Parijs hem, met lichte ironie. Zijn igen presidentschap van de Republiek, waartoe hij acht jaar later geroepen zou worden, zou reeds na drie maanden een rreemd en tragisch einde nemen. Koningin en Prins werden door het ge meentebestuur van de stad Parijs in het lötel de Ville ontvangen. Zij woonden de [ala-voorstelling in de Grand Opéra bij, en z.g. spectacle coupé, waarbij één be- irijf van Hector Berlioz' Damnation de Faust, één bedrijf van Jules Massenet's jpera Roma en een Russisch ballet werden [egeven, maar de pompeuse pracht der hoogwaardigheidsbekleders in' de zaal, met lunne dames, hel voornaamste tafereel cheen te vormen. Een dergelijke schitte- ing van diamanten zal deze tijd niet kun- ten evenaren. De volgende avond gaf de Comédie Frangaise in een bijzondere voor telling voor de koninklijke gasteix La Nuit ie Mai van de Musset en twee bedrijven van de Beaumarchais' Mariage de Figaro, in vrij grote groep Nederlandse hove lingen behoorde tot het gevolg; met de toenmalige minister van Buitenlandse Za- sen, die later gedurende tientallen jaren ezant in Londen zou zijn: jhr. mr. R. de larees van Swinderen en natuurlijk onze II gezant te Parijs, jhr. de Stuers. Op Zondagmorgen woonden de hoge l [asten de Protestantse kerkdienst bij in de Temple du Saint Esprit in de rue Roque- Er kwam toen een bezoek dat niet op het officiële programma stond: de ging een krans leggen bij het monument van admiraal Gaspard de Co- iigny, buiten de kleine Eglise de L'Oratoire in cie rue de Rivoli. Men had niet op gerekend, omdat de kranslegging iet aangekondigd was. Er waren maar inkele autoriteiten en een groep journa- de politie-afzetting was van matige iterkte. Maar juist die afzetting vestigde dadelijk de aandacht op hetgeen gebeurde. Binnen enkele minuten stroomde een menigte toe, die haar achteloos opzij vaag de en pas tot stilstand kwam voor de ijzeren hekken, op enkele meters van het monument, en in gejuich losbarstte. Zodat, om stilte te krijgen, de statige admiraal de Fauque de Jonquières, van het Militaire {Huis van de President, tenslotte in zijn groot tenue-met-steek op het hek klau- :de en „om stilte verzocht voor Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, die een kort woord wenst te spreken". Weer daverend gejuich, daarna absolute stilte: tot aan de overzijde van de brede rue de Rivoli kon men de heldere, welluidende hts-'tem van de Koningin verstaan. Er volgde tenslotte de grote militaire oHrevue in het kamp van Satory: in stro lende regenwaarbij soldaten met planken en deksels van munitie-caissons toeschoten en die telkens voor de Koningin 1.15 neerlegden, opdat zij niet één voetstap op de modderige grond zou behoeven te zet ten. En het was evenals het gebeurde bij de Eglise. de l'Oratoire waarbij even de zon door de grauwe wolken was gebroken, en evenals de zegetocht over de Champs oaElysées en de schitterende soirée in de ot Grand Opératypisch Frans. Achtendertig jaar geleden. Het lijkt ver en wat onwezenlijk, al zijn zoveel taferelen uit die eerste Juni-dagen van 1912 te Parijs zo helder in herinnering gebleven. Ex* volgden rampen voor Frank- Mijk op. Later heb ik er verwoesting, glorie Hen vreugde, nog later de inluiding van P nieuwe rampen meegemaakt. Moge de zon er weer over stralen. En over Koningin Juliana, tijdens haar bezoek. R. P. Officiële Indonesische beschuldiging Nederlands vliegtuig zou dr. Soumokil naar Ambon hebben gebracht DJAKARTA, 22 Mei (AFP) De Indo nesische minister van Defensie, de sultan van Djokja, heeft verklaard, dat de Neder- landers verantwoordelijk zijn voor het ont staan van de republiek Zuid-Molukken. Deze republiek kon gevestigd worden, om dat de Nederlandse militaire autoriteiten dr. Soumokil van Makassar naar Ambon hebben gebracht en omdat zij niet in staat waren hun eigen troepen in de hand te houden. De minister voegde hieraan toe, dat de regering niet het Anxbonese volk verantwoordelijk zou achten voor de chaos, die thans op de Zuid-Molukken bestaat, doch alleen die Ambonese soldaten, die op instigatie van dr. Soumokil (die zelf de Nederlandse nationaliteit had aanvaard, aldus AFP), de tegenstanders van de repu bliek hadden ontvoerd en gedood. De minister verklaarde, dat dr. Soumokil de Ambonezen had medegedeeld, dat de republiek Zuid-Molukken steun en hulp zou krijgen van de Nederlandse, de Ameri kaanse en de Australische regering. Inzake deze Indonesische beschuldiging ten aanzien van de Nederlandse verant woordelijkheid voor de toestand op Ambon seint Aneta het volgende: De officiële woordvoerder van het In donesische ministerie van Defensie heeft in een hedennacht te Djakarta uitgegeven verklaring ten aanzien van Ambon mede gedeeld, dat „gewapende troepen onder verantwoordelijkheid van het Nederlandse leger en de Nederlandse regering een aan tal politici gedwongen hebben de republiek Zuid-Molukken uit te roepen. Deze gewa- penden hebben voorts arrestaties cn moor den gepleegd en een aantal Indonesiërs, dat Ambon wenste te verlaten, gedwongen aldaar te blijven". De verklaring vervolgt: „De leidende fi guur was de Indonesiër Soumokil, die vol gens gegevens genaturaliseerd Nederlander is en die in eeix Nederlands legervliegtuig naar Ambon werd vervoerd, nadat hij te Makassar handelingen tegen de wet had verricht. Op Ambon vertelde hij leugens, onder meer zeide hij, dat de Nederlandse regering evenals Australië en Amerika achter de beweging stonden. Na de procla matie hebben de Nederlandse regering en het commando van de Nederlandse troe pen de KNIL-troepen nog niet *nder disci pline kunnen terugbrengen. Ook de Neder landse regering is mede-verantwoordelijk. De verantwoordelijkheid van de Neder landers wordt veroorzaakt door het feit, dat Soumokil met een Nederlands vliegtuig naar Ambon werd overgebx-acht en dat de Nederlandse legerleiding niet in staat was de troepen onder bevel te houden. Boven dien heeft de Nederlandse koloniale re gering de anti-nationale gevoelens onder de Ambonese soldaten steeds aangewak kerd. De Nederlanders hebben in dit land krachten opgewekt, die zij niet konden be dwingen, waaruit lijden voor het Indone sische volk ontstaat", aldus de verklaring van de woordvoerder van het ministerie van Defensie. Nederlandse verwondering Naar aanleiding van de mededeling van de woordvoerder van het ministerie van Defensie vernam Aneta van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat, dat men aldaar deze mededelingen met vei*- wondering heeft vernomen, daar zij geheel ingaan tegen geest en inhoud van het bij voortduring terzake gevoerde overleg tus sen het Hoge Commisariaat en de regering der RIS. De Nederlandse Hoge Commissa ris heeft zich dan ook tot de minister van Defensie gewend met een verzoek om op heldering omtrent bedoelde mededelingen. In een persgesprek met Reuter heeft Haarlemse arbeider bekneld in kantelende hoogovenkraan Bij een put met hoogovenslik was Maan dagavond de kraandx-ijver D. L. uit Haar lem op het IJmuidense Hoogoventeri-ein met behulp van een kraan bezig 'een wa gon slik te laden, toen de grijper in de slik bleef steken. Hierdoor kantelde de onge veer 6 meter hoge kraan, zodat L. in de cabine bekneld raakte. Hij werd met veel moeite bevx*ijd en moest met een ernstige verwonding aan het been in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden opgeno- men. Vanmorgen heeft men de kraan weer op zijn wielen gezet. president Soekarno opnieuw uiting gege ven aan Indonesië's aanspraken op Weste lijk Niexiw-Guinea. Hij ontkende echter categorisch dat de Indonesische republiek aspiraties had ten aanzien van het 'bezit van Oostelijk Nieuw-Gulnea, dat onder ge zag van Australië staat. President Soekarno hoopte, dat Westelijk Nieuw-Guinea „dit jaar nog" bij de repu bliek zou worden ingelijfd en richtte een uitnodiging tot de wereld om Indonesië te helpen West Nieuw-Gxiinea op niet-kolo- niale basis te ontwikkelen. Hij zei, dat het „goed voor Indonesië, goed voor de Ne derlanders, goed voor Australië en goed voor de wereld" zou zijn als Westelijk Nieuw-Guinea onder Indonesische souve- reiniteit zou komen. Parijs is gereed, voor het bezoek van ons Koninklijk gezin. In vele grote warenhuizen heeft men, zoals hier in de Magasins du Louvre, een speciale feestétalage gemaakt waarin portretten van het Koninklijk paar, poppen in Hollandse klederdrachten en zelfs een Nederlandse welkomstgroet niet ontbreken. Kindervoorstelling van Panda In het Openlucht Theater i Op Woensdag 14 Juni a.s. des middags-j half drie zal in het Openlucht Theater te Bloemendaal een zeer bijzondere Kinder- i voorstelling worden gegeven. Dan zal Mr. Janno's Jeugdamusement een vertoning i geven van Panda en de Meestei'goochelaar. j Wij behoeven onze jeugdige en ook niet meer zo erg jeugdige lezeressen en lezers j niet meer te vertellen wie Panda is. Zij j zijn nu al jaren lang met hem vertrouwd bevriend door de dagelijkse publicaties j van zijn avonturen in onze courant. Nu komt Panda „in persoon" op 14 Juni I het prachtige Openlucht Theater te j Bloemendaal en zodra wij hiervan hoor- den hebben wij met de leiding van het i theater een overeenkomst gemaakt, die hierop neerkomt: De gewone entreeprijs voor deze voorstel- ling is 75 cent per persoon, maar wij heb- j ben gedaan gekregen, dat wij, ten be- hoeve van de kinderen onzer abonnés en I hun geleiders, op duizend entreebewijzen j .•oor deze voorstelling een belangrijke re- j ductïe kunnen geven. Op duizend entreebewijzen, de mogelijk heid is dus beperkt. Deze door ons in priis gereduceerde biljetten worden, zo lang de I voorraad strekt, aan onze kantoren Grote j Houtstraat 93 en Soendaplein 37 verkocht j voor vijftig cent per plaats. Deze verkoon zal aanvangen op Donder dag 25 Mei a.s. van 9 uur 's ochtends tot 5 uur namiddags, (op Zaterdagen tot 1 uur j namiddags) tot alle entreebewijzen ver kocht zijn en in elk geval uiterlijk tot en met 6 Juni a.s. Daarna zullen onder geen j beding meer plaatsen aan onze kantoren te verkrijgen zijn. Op de Pinksterdagen i zijn onze kantoren natuurlijk gesloten. Wij moeten ons al erg vergissen, als deze entreebewijzen niet zeer spoedig bij ons uitverkocht zullen zijn, dus wij raden u aan, zo spoedig mogelijk na de openstel ling de kaartjes te komen halen, die u wenst. Zoals gezegd zullen ook entree- bewijzen wox-den verkocht aan moeder of j vader, die hun kinderen wensen te bege leiden. HAARLEMS DAGBLAD Trygve Lie's vredesmissie Twee memoranda voor de ministers van Buitenlandse Zaken PARIJS, 22 Mei (United Press) De secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie heeft vandaag met Franse diplomatieke functionarissen van gedachten gewisseld over zijn plan een einde te maken aan de „koude oorlog" door middel van een per soonlijke ontmoeting tussen de leiders van Oost en West. Lie, die over dit plan verleden week in Moskou Stalin heeft gepolst, heeft een memorandum aan minister Schuman over handigd, waarin hij zijn zienswijze uiteen zet. Lie stelt zich voor ae Veiligheidsraad veelvuldiger te doen bijeenkomen, niet slechts in Lake Success, maar ook in de hoofdsteden van de wereld. De hoofden der regeringen, die in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigd zijn president Truman, ten wachten tot deze regering bij de ver schillende staten-leden van de UNO ver tegenwoordigd is. Volgens Reuier ziin het onderwerp en het resultaat van Lie's besprekingen te Moskou nog diep geheim. In verantwoordelijke kringen te Washington wordt verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke grote mogendheden op de jongste conferentie te Londen heb ben besloten, op het ogenblik geen stap pen te nemen ten gunste van de toe lating van het communistische China tot de UNO. Men verwacht, dat dit betekent, dat de Russische afgevaardigden de vergade ringen van organen der UNO, waarin de Chinese nationalistische «fgevaardigde ministei'-president Attlee, Stalin en an- vei*tegenwoordigd is, zuUen blijven deren zouden de vergaderingen moeten bijwonen wanneer zeer urgente vraagstuk ken dit noodzakelijk mochten maken. Maandagavond begaf de secretaris-gene raal van de UNO zich naar Londen voor besprekingen met Bevin en wellicht Attlee. Woensdag vliegt hij naar de Verenigde Sta- teix terug. Hier zal hij met president Tru man en minister Acheson confereren. Chixxa Lie zou verder een tweede memoraifdum hebben opgesteld dat van juridische aard is In dit tweede document wordt de mogelijk heid onderzocht om de UNO in de gelegen heid te stellen, communistisch China als lid op te nemen, zonder hier voor te moe- Overval op klaarlichte dag Gisteravond omstreeks half zeven is een aan de Amsterdamstraat in Haarlem-Oost wonende winkelier overvallen door twee hem onbekende mannen. De indringers hebben hun slachtoffer onder bedreiging van een revolver op een stoel vastgeboix- den en vervolgens het huis doorzocht. Zij zijn pas na ongeveer anderhalf uur met hun buit negenhonderd gulden verdwenen. Het was ongeveer acht uur toen de fa milie Buis, die een melkhandel aan de Amsterdamstraat drijft, hun buurman, de 55-jai*ige manufacturier Tinus van 't Hout, hoorden roepen: „Help Willem, ze hebben me vastgebonden". Het dertienjarige zoontje Wim bedacht zich geen ogenblik en holde naar de win kel van Van 't Hout, waarvan hij de bui tendeur niet op slot trof. In de kamer ach ter de zaak zat de manufacturier, die zich juist uit het dunxxe touw, waarmee men hem had vastgebonden, had weten te be vrijden. De man was uiteraard over het gebeurde zeer ontdaan en vertelde dat na sluitings- De gebeurtenis werd vanmorgen voor de winkel van de beroofde druk besproken. tijd een hem onbekende man aan de zaak was gekomen met het verzoek hem aan een paar nylonkousen te helpen. Van 't Hout wilde daaraan wel gevolg geven en liet de klant binnen. Daarop haalde deze een i-evolver tevoorschijn en duwde de winkelier door de gang de achterkamer binnen, waarop hij hem beval te gaan zit ten en zich niet te verroeren. De indringer ging vervolgens terug en keex*de even later met een metgezel weer. Terwijl een van de twee Van 't Hout bijna vooiddurend met de revolver bedreigde, zocht de ander in kasten en laden r.aar geld of geldswaar dige papieren. Toen de onverlaten met hun werk klaar waren, zijn zij na elkaar weg gegaan. Mevrouw Buis heeft gezien, ter wijl zij juist passeerde, hoe een van hen zijn medeplichtige uitliet. Volgens deze ge tuige zullen de daders ongeveer dertig jaar zijn. Zij hebben een flink postuur, waren blootshoofds en gekleed in een lichte regenjas. Het haar van een van hen was glad gekamd, van de ander was het springerig. „Uiterlijk leken het keurige heren", zo voltooide mevrouw Buis haar beschrijving. De beroofde zelf was echter heel wat minder positief in zijn verklax-ingen en hi. maakte er aanvankelijk ook bezwaar tegen dat zijn buurman naar het politic-posthuis in de Hagestraat ging om het misdrijf aan te geven. Feiten die ons ter ore zijn geko men geven aanleiding tot de veronderstel ling, dat hier eerder sprake is van chantage dan van roof. Van 't Hout is ongehuwd en woont ge heel alleen. Het lijkt waarschijnlijk dat de daders met deze omstandigheden op de hoogte waren, evenals met het feit dat hun slachtoffer niet onbemiddeld is. De politie is gisteravond tot ver na mid dernacht op de plaats van het misdrijf met het onderzoek bezig geweest. Vanmorgen is de manufacturier weer uitvoerig gehoord. In de Amsterdamstx-aat, waar men de drie jaar geleden gepleegde roofmoord op het echtpaar Koster nog niet is vergeten, heeft het voorval heel wat tongen in be weging gebracht. Regeringsnota over Indonesië Heden is een uitvoerige regeringsnota over de ontwikkelingen in Indonesië, waar over een Kamerdebat gehouden zal worden, verschenen. Elders in dit nummer publiceren wij de voornaamste bijzonderheden uit deze nota. boycotten. Telefoonnummers Haarlems Dagblad Zoals wij reeds eerder hebben be richt zijn voor ons hoofdkantoor en ons drukkerijbedrijf de telefoon nummers, door het in gebruik nemen van een nieuwe installatie, gewijzigd. Ten gerieve van andere aangeslote nen drukken wij hieronder onze thans geldende nummers af, precies op de maat, zoals de oude in de tele foongids vermeld staan. Wij zullen het op prijs stellen wanneer men de onderstaande opgave wil uitknippen en vervolgens op blz. 74 van de locale telefoongids, laatste uitgave (Maart 1949). over de daarin vermelde nu verouderde opgave wil plakken (s.v.p. niet teveel lijm of stijfsel ge bruiken, daar is het papier niet tegen bestand). - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15295* 6 lijnen. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 12230 Bijkant. Soendaplein 37. Het woord is aan Etienne Rey: Ironie is vaak slechts de schaamte der tederheid. Het weer in beeld 23 MEI 1950 JUUR SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIN0- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Boven Frankrijk, West-Duitsland en onze omgeving zijn de luchtdrukverschillen nu zeer klein geworden. De depressie, die zich al enkele dagen ten Zuid-Westen van Ierland bevindt, ver plaatst zich maar weinig. Een regengebied van deze depressie heeft het Zuid-Westen van Engeland en het Westen van Frankrijk bereikt. Boven Zuid-Frankrijk bevindt zich voorts een onweersdepressie, die neiging vertoont zich in Noordelijke richting te verplaatsen. Westelijke vloten begroetten elkaar in de Golf van Douarnenez (Van onze correspondent aan boord Karei Doorman) Gisteren lag de Westelijke vloot vrijwel voltallig in de Golf van Douarnenez voor anker. Toen de Kai-el Doorman aankwam, la gen in de Golf x*eeds de Franse kruisers George Leygues en de le Fantasquo. Om streeks negen uur wierpen de Nederlandse schepen het anker uit, waarop een leven dig spel begon van heen en weer schie tende" barken en barkassen en sloepen voor de begroeting der bevriende schepen. Zij stoven door het ruwe water van de wijde baai en brachten ook de Franse schout bij nacht Sala voor een verwel koming aan boord van de Karei Doorman. Om één uur des middags liepen de En gelse schepen de baai binnen, achtereen volgens het machtige vliegdekschip Im placable, de kruisers Cleopatra en Superb en vijf torpeaobootjagei-s. Des middags waren er derhalve weer begroetingsbezoe- ken over en weer van de vlagofficieren. De kruiser Superb is het Britse vlagge- schip voor deze oefeningen, met aan boord de bevelhebber van het Britse smaldeel, schout bij nacht Slayter. Op de Implacable bevindt zich de Engelse admiraal sir Philip Vian als toeschouwer van de oefe ningen. In de ochtenduren van heden werd het programma voor de oefeningen bekend gemaakt. Washington verwacht guerilla op de Philippijnen LONDEN, 23 Mei (Reuter). Ameri kaanse functionarissen te Washington heb ben medegedeeld dat 20.000 krachtig be wapende strijders van een stam uit de ber gen op Luzon een gevaarlijke guerilla tegen de Philippijnse regering beramen. De snel groeiende guerillabeweging zou in het stra tegisch belangrijke gebied der Philippijnen, waar de economische toestand slechter wordt, een grote crisis kunnen verwekken, aldus deze waarschuwing. De leden van deze guerillabeweging staan bekend onder de naam Hukbalahaps en hebben naar verluidt op elk eiland der Philippijnen. Mindanao uitgezonderd, een organisatie. Velen zijn overdag als boer werkzaam en treden des nachts als gue- rillastrijders op. Opstandige landbouwers op het hoofdeiland Luzon zouden hun voor naamste steun vormen. Hoewel men er te Washington aan toevoegt, dat 'n ineenstor ting van de Philippijnse regering niet di rect gevreesd wordt, is men toch van oor deel, dat, tenzij krachtig wordt ingegrepen, de binenlandse toestand spoedig zou kun nen verslechteren. De aardbeving in Peru eiste meer dan 100 levens Volgens een door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ont vangen bericht zijn meer daix 100 personen om het leven gekomen en 200 personen gewond tengevolge van de aardbeving, die de Peruviaanse stad Cuzco Zondagavond geteisterd heeft. De Amerikaanse ambassade te Lima, de hoofdstad van Peru seinde het bericht, af komstig van de prefect van Cuzco en ge richt aan het Peruviaanse ministerie van Openbare Werken, door naar Washington. Volgens de prefect zijn vele gebouwen wellicht twintig procent verwoest of beschadigd. Britse oppositie opnieuw bij stemming verslagen De Britse regering heeft Maandag met zes stemmeix meerderheid ecxx overwin ning geboekt op de (Conservatieve) oppo sitie in het Lagerhuis de elfde sinds de aanvang van de tweede regeringsperiode van Labour op 6 Maart. Een motie van de oppositie tegen het woningbouwprogram der regering werd met 299 tegen 293 stemmen verworpen. Zes van de negen liberalen stemden tegen de regering. Hiertoe behoorde de leider der partij, Clement Davies. De drie andere liberalen waren niet aanwezig. Turkije heeft een nieuwe president De leider van de democratische partij, Celal Bayar, een 63-jax*ige bankier, is he den tot president van Turkije gekozeix. De nieuwe Nationale Vergadering kwam Maandag voor het eerst bijeen om de vele nieuwe leden te beëdigen en de nieuwe president te kiezen. De verdeling der zetels is als volgt: de mocraten 407, republikeinen 69, onafhan- kelijken 9 en nationalen één. Het totaal aantal zetels bedraagt eigenlijk 487, maar een democratische afgevaardigde stierf even nadat hij over de radio zijn verkie zing had vernomen. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Over he: algemeen meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. 24 Mei: Zon op 4.34 uu' Maan op II.14 uu Hoog en laag walei in l.lmuidtD Dinsdag 23 Mei: Hoog water: 7.37 en 20.08 uur. Laag water: 3.09 en 15.31 uur. Woensdag 24 Mei: Hoog water: 8.36 en 21.10 uur. Laag water: 3.55 en 16.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1