Haarlems Dagblad Met laaiend enthousiasme verwelkomden de Parijzenaars het Koninklijk Paar Stemming „Gedeelde smart heeft de solidariteit van onze beide volken vergroot" I frle Jaargang No. 19557 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor |Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Suitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 24 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per' post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie cn Oprafjtc tlaariemertjc Courant (Imto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom "iEN „doorsnede" van de openbare me- Uj ning in vijf Europese landen heeft 1 meerderheid voor Europese Unie ge- lemd. De vijf landen zijn Noorwegen, [ederland, West-Duitsland, Italië en rankrijk; de Eric Stern Public Opinion esearch Organisation heeft het onderzoek erricht. Ik weet niet of zij steeds deze ilge naam voert en de verleiding heeft linnen weerstaan om er „Esporo" van te aken. De practische bruikbaarheid van ulke korte maakwoorden pleegt enigs- ns geschaad te worden doordat behalve staf (of bestuur en leden) van de be rokken instelling niemand weet wat zij etekencn. Al kunnen de staf (of bestuur j leden) zich dat niet vooi'stellen. Maar nu het resultaat van die stemming, aarbij vermeld wordt dat de vijf betrok- En landen een bevolkingstotaal van hon- erd drie en vijftig millioen zielen hebben. [oge dit indruk op u maken:, het is meer de bevolking der Verenigde Staten en •treft toch nog maar een deel van West- uropa. Er zijn verscheidene vragen ge teld. De eerste luidde: „Als Europese Unie {tekende dat de mensen onbelemmerd an land tot land zouden kunnen reizen iedereen die dat wilde in ons land zou innen komen en hier werken, zoudt u sar dan voor of tegen zijn?" Resultaat: 1% voor, 13 tegen, 21 besluiteloos, en stevige meerderheid dus, juist de twee :rden die men in parlementen voor irondwetsherziening pleegt te eisen. Tweede vraag: „Europese Unie zou kun- en inhouden, dat wij al onze producten aar andere landen van de Unie zouden linnen uitvoeren zonder invoerrechten te etalen, maar anderzijds ook dat al die nden him goederen naar ons land zouden unnen uitvoeren zonder hier invoer- echten te betalen. Bent u daar voor of !gen?" Antwoorden: 72 voor, 9 tegen, 9 besluiteloos dus een nog beter re- ultaat dan het eerste. Derde vraag: „Vrijhandel in een grotere isrkt zou sommige van onze industrieën e kans geven, zich uit te breiden. Maar iidere zouden niet bestand zijn tegen de icnemende concurrentie en daardoor ge- svongen worden de strijd op te geven. Als dit in overweging neemt, bent u dan voor f tegen de schepping van Europese Unie?" dit was een heel wat pijnlijker vraag an de twee voorgaande en wel erg 011- nwonden gesteld bovendien. Want bij ilke ontwikkeling zouden zeker tevoren iaatregelen genomen worden, om de ge- olgen van de schok op te vangen en de slangen der betrokkenen te waarborgen, eaerale Unie zou trouwens tot samen- nelting van bedrijven in verschillende iden en op den duur ook tot het samen- ïkken van verschillende bedrijven in de irvoor het gunstigst gelegen gebieden inen leiden. Hoewel dergelijke uitzich- bij de derde vraag niet geopend wer- bleek de uitslag der stemming toch ig te zijn: 45 voor, 23 tegen, 32 luiteloos. Hetgeen, in dit voorberei- ide stadium van de zaak, mij meevalt, islotte werd de volgende samenvatten- vierde vraag gesteld: „Als u rekening idt met alle reeds besproken punten ent u dan van mening, dat Europese Unie en goed of een kwaad ding zou zijn?" ntwoorden: 64 goed, 9 kwaad, 27 esluiteloos. Dat is nogal indrukwekkend, al moet len aan onderzoek der publieke opinie ver onderwerpen als deze geen te grote 'aarde hechten omdat wel aangenomen an worden, dat de meerderheid der onder- raagden ten aanzien van sommige punten iheel ondeskundig is. Daar staat tegenover at de deskundigen niet zullen slagen, als ij de openbare mening niet in flinke meer- erheid op hun hand hebben en dat de dn of meer intuïtieve inzichten van die lening veelal zelfs de stoot tot daden moe- sn geven. Anders blijft men eindeloos luderen. Het is dus van belang de publieke opinie pde begrijpelijkste, voor haar aantrekke- jkste wijze voor te lichten. Terwijl Neder- rad een der landen is, die het grootste be ing bij Europese Unie hebben en dit in ringen van ontwikkelden in ons land snel roeiende erkenning vindt, maakt het dus een gunstige indruk dat onder de vijf raden het onze zich het minst zeker van le zaak heeft getoond. De antwoorden op Ie vierde vraag, naar de vijf landen ge- plitst, geven de volgende uitkomsten: foorwegen 64 voor, 11 tegen, 25 lesluiteloos, Nederland 51 voor. 6 egen, 43 besluiteloos; West-Duitsland voor, 8 tegen, 24 besluiteloos; talië 71 voor, 8 tegen, 21 beslui- eloos; Frankrijk 56 voor, 12 tegen, '1% besluiteloos. Wij hebben dus ook het kleinste per- sntage voorstanders bij dit opinie-onder- oek opgeleverd, al is het nog de volstrekte neer derheid van het totale aantal onder- Taagden. Het hoge percentage twijfelaars kan men oeschrijven aan de neiging bij velen in ons land, om de kat uit de boom te kijken. wordt door sommigen loffelijk geacht; iet is het zeker niet als grote hervormin- leii aan de orde worden gesteld. Ik ver moed overigens dat menigeen besluiteloos heid getoond zal hebben omdat hij zich mvoldoer.de voorgelicht achtte. Een aan- ienlijk deel der Nederlandse Pers en raderen die er meer aan zouden kunnen ioen hebben inderdaad reden om zich iit aan te trekken. Er hapert veel aan. En et zou bijzonder nuttig zijn als iemand ns een populair boekje aan het onder- erp wijdde met of zonder „de twee uistere hoofdstukken", die volgens een ■aren en lichtelijk sceptische uitgever in ederland onmisbaar zijn als men een pulair geschreven boek aanvaardbaar maken. R. P. De roofoverval aan de Herensingel In de zaak van de Maandagavond ge- egde roofoverval bij de Haarlemse ma- ufacturier F. van 't Hout is nog niet veel arheid gekomen. De politie heeft het onderzoek, waarbij onder meer met Amsterdamse collega's ordt samengewerkt, nog niet afgesloten .en is nog niet tot een conclusie gekomen. Vijf leden van de Oost-Duitse volks- Politie hebben zich aan een Amerikaanse ürenspatrouille overgegeven. Zij waren in uniform, maar hadden geen wapens bij zich. President Auriol: ,,In Uw persoon begroeten wij het moedige, fiere, vrije Nederlandse volk Muziek, vlaggen, groen, bloemen en ovaties, een verkeerschaos, kortom: Een feestelijk Parijs Het feestelijk versierde stationsgebouw van de Parijse luchthaven Orly had tot even voor vier Dinsdagmiddag geschitterd in een milde zon. doch tegen het moment waarop de KLM Convair met de Koningin en de Prins der Nederlanden aan boord verwacht werd, was de hemel door grijze "wolken bedekt en een donkere lucht voorspelde onweer. Het vliegtuig kwam vrijwel ongemerkt binnen. Plotseling zagen de wach tenden, die de laatste minuten voortdurend omhoog gekeken hadden, het toestel over het veld komen aantaxiën en toen zij verrast op hun horloges keken bleek hun, dat de machine op de seconde af om vier uur, de aangekondigde tijd van aankomst, was binnengekomen. Met de koninklijke standaard op de glanzende neus reed de machine langzaam achter de fel-oranje gekleurde jeep aan. die het toestel naar het platform leidde, waar de hoogste autoriteit van Frankrijk, president Auriol, zijn echtgenote en veel andere hoogwaardigheidsbekleders sinds een kwartier hadden gewacht. De Nederlandse am- bassadeur in Frankrijk, baron van Boetzelaer van Oosterhout en de Franse chef van het pro tocol Jacques Dumaine, waren de eersten die het vliegtuig binnen gingen, toen het recht tegenover de blauw beklede bal dakijn voor het stations gebouw tot stilstand was gekomen. Dertig seconden later stapte de Koningin, ge kleed in grijs deuxpièces en een zwarte stroohoed, als eerste uit de machine en na haar de Prins met op zijn blauwe uniform het grootkruis van het Legioen van Eer. Pre sident Auriol stapte als eerste naar voren en wisselde een langdurige en hartelijke handdruk met zijn eerste konin klijke gast na de oorlog. Onder het geroffel van de tamboers der Franse militaire kapel, die links van de balda kijn was opgesteld, vond de begroeting voortgang. Voor het Franse vaan del, in de handen van een vaandeldrager van het 93e bataljon infan terie, dat als erewacht op het vliegveld was aangetreden, hielden Koningin en Prins stil. Roerloos stonden zij naast elkander met aan hun zijde de Franse generaal De Lattre de Tassigny, toen het Wilhelmus over het vliegveld weerklonk, onmiddellijk gevolgd door het Franse volkslied. Langs het infanteriebataljon liep het ge zelschap over de rode pluche loper, die voor het stationsgebouw op het platform was neergelegd, naar het blauwe baldakijn. Op de treden van de trap, die hieronder was opgetrokken .stonden de mannen van de Garde Républicaine, in een prachtige kleurenmengeling van geelkoperen helmen, witte pluimen, witte pantalons en blauwe tunieken met rode tressen. De garde be zette elke trede van de statietrap, van het platform tot de wachtkamer boven in het stationsgebouw, waarlangs president Auriol ging met Koningin Juliana gevolgd door mevrouw Auriol met aan haar zijde de Prins. De Franse luchthaven had het Neder lands koninklijk paar een sobere, maar in waardigheid niet te overtreffen, ontvangst bereid. In de wachtkamer werden de ge nodigden aan Koningin en Prins- voorge steld, terwijl buiten tienduizenden de rij wegen en de 'boulevards naar het Elysée omzoomden, om de Koningin en de Prins een oxfvergetelijk welkom te bereiden. Bloemen en applaus de route De verwelkoming van het Koninklijk Paar door president Auriol op het vliegveld Orly. langs De tocht van Hare Majesteit en Prins Bernhard van het vliegveld Orly naar het paleis van het Elysée is een triomphtocht geworden, waarin de Franse traditie haar schoonste praal heeft tentoon gespreid. Bij zonder indrukwekkend van sfeer en kleur was de vorstelijke stoet, nadat op Place Maubert de gemotoriseerde escorte was verwisseld voor kleurige ruiters van Garde Républicaine. De boulevard Saint Germain, de Place de la Concorde en de Champs Elysées boden een onvergetelijk schouw spel toen de stoet er passeerde. Er werden bloemen naar de koninklijke automobiel geworpen en alom zag men langs de mensenzoom der boulevards rood wit-blauwe vlaggen zwaaien; applaus rees op uit de rijen der tienduizenden Parijze naars toen de auto's passeerden. Er waren langs de gehele route talrijke tafereeltjes, waaruit bleek met hoeveel spontane vreugde en oprechte vriendschap het Franse volk zijn vorstelijke gasten heeft willen begroeten. T riomftocht De afstand, die de stoet van het vlieg veld naar het paleis had af te leggen, be draagt ongeveer twintig kilometer. De eerste vijftien kilometer daarvan voeren door de Zuidelijke buitenwijken van de stad. De koninklijke stoet passeerde hier vrij snel met een escorte van gemotori seerde politie. Voorop reed de koninklijke auto, waarin Hare Majesteit had plaats genomen met de president der Franse repu bliek, Vincent Auriol. De open limousine droeg voorop rechts de koninklijke stan daard en links de standaard van de presi dent. Daarachter volgde, eveneens in een open wagen, de Prins der Nederlanden in zijn uniform van luitenant-generaal der luchtmacht en mevrouw Auriol. In de derde auto hadden plaats genomen de hof dames van Hare Majesteit, Baronesse van Tuyll van Serooskerken en mevrouw Ver- bruggen van 's Gravendeel. Daarna volgde de wagen van de ministers van Buiten landse Zaken Schuman en Stikker en die van ambassadeur Van Boetzelaer en de Franse ambassadeur in Den Haag, de heer Garnier. De overige leden van het gezel schap volgden in vijf andere auto's. Hoe wel het grootste deel van het eerste ge deelte der route voerde langs de weg naar Fontainebleau, waar slechts fabrieksge bouwen de weg omzomen, stond er toch vanaf het vliegveld tot aan de buitenwij ken der stad reeds een haag van mensen, die de Koningin hartelijk toewuifden. Pa rijse politie en gendarmes hadden zich langs de gehele route tot aan het begin der stad op afstanden van vijftig meter opge steld. Reeds hier stonden lange rijen schoolkinderen met Nederlandse vlaggen opgesteld. Aan de stadsrand bij het begin van de boulevard de Vaillant Couturier, waren de koninklijke standaard en de Parijse vlag boven de weg gespannen. Van daar af stonden de Parijzenaars vele rijen dik achter een aaneengesloten haag van politiemannen Ket grote moment van de aankomst der gasten af te wachten. In snelle vaart ging de stoet langs de Avenue d'Italie naar de Place d'Italie, welk groene plein geheel door een brede mensenhaag was omgeven. Hier boog de stoet naar de Avenue des Gobelins om vandaar door de Rue Monge naar de Place Maubert te rijden, waar de eerste ceremonie plaats had en de eigen lijke tocht door Parijs in volle glorie be gon. De Place Maubert, aan het Oostelijke einde van de boulevard Saint Germain tegenover de Notre Dame gelegen, bood een luisterrijke aanblik. Meer dan honderd ruiters der Garde Républicaine stonden in de volle pracht van hun historische uit rusting de vorstelijke stoet op te wachten. Het rood en wit en goud van hun unifor men stak fel af tegen het jonge groen, dat de grootste der boulevards van de linker oever van de Seine sierde. Een golvend mensenveld omzoomde het plein. Boven het plein cirkelden Auster vliegtuigjes van de Parijse poli tie, van waaruit het politiehoofdkwar- tier van het verloop der gebeurtenissen langs de route op de hoogte werd gehou den. Midden op het plein was een erezuil op getrokken. waaraan behalve Nederlandse cn Franse vlaggen ook vaandels van di verse Franse departementen woeien. Receptie en gala-diner Wanneer eindelijk, op de minuut af om 10 minuten over vijf, het presidentiële paleis is bereikt, wordt onder tromgerof fel de koninklijke standaard op het balcon gehesen. Even later arriveren de auto's der 35 ge zanten van het Corps Diplomatique, die in de Salon des Ambassadeurs aan Koningin en Prins zullen worden voorgesteld. Voor de hoge spiegels en de monumen tale marmeren schoorsteenmantel staan daar Juliana en Bernhard, gezant Van Boetzelaer en Jacques Dumaine, de chef van het protocol en alle ambassadeurs 'passeren dit gezelschap. Na deze ceremonie om half zeven wordt de Koningin en Prins enige rust gegund en de gelegenheid geboden zich op het diner voor te bereiden. Om even 8 uur ziet men beiden weer De stoet onderweg naar het Elysée. verschijnen. De Koningin thans in een wit kleed met gouden pailletten, in het haar enkele diamanten, die glinsteren in het kaarslicht der kandelaren. In de feestzaal van het paleis nemen aan het hoofd der tafel de Koningin en de president plaats, naast hen Prins Bern- hard, minister Stikker, premier Bidault en minister Schuman. Het menu is met zeld zame verfijning samengesteld en de heer lijkste Franse wijnen worden geserveerd. Tijdens het diner worden begroetings woorden gesproken door de president, die door de Koningin in het Frans worden be antwoord. Om 10 uur wacht het gezelschap, waar bij zich thans 300 andere genodigden heb ben gevoegd staatslieden, politici, artis- ten en andere kopstukken van het Franse publieke leven een voorstelling van leden der Comédie Frangaise in de thea terzaal van het paleis. Men hoort een twee tal charmante stukken van Marmontelle. Micheline Boudet reciteert klassieke en moderne gedichten. Doch het hoogtepunt van het programma wordt niettemin ge vormd door de acteur Noël-Noël. Noël-Noël, die nauwelijks zijn nervosi teit verbergen kan, voert een korte mono loog op. Hij oogst speciaal bij de Ko- Welkomstwoord van Frankrijks eerste burger ninklijke gasten zeer groot succes en even later wordt hij aan het Koninklijk paar voorgesteld. Tot na middernacht blijft het gezelschap bijeen, dan, bijna ongemerkt, trekken Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zich terug, zichtbaar vermoeid van deze eerste dag. Het programma is zwaar geweest en vandaag zal weer een veeleisend program ma volgen: Bijna geen kwartier van deze dag is onbezet. Vanmorgen om 10 uur werd een krans gelegd bij de Are de Triomph en daarna zullen Koningin en Prins zich naar de protestantse kerk begeven om bloemen le leggen op het graf van admiraal De Coligny Politie-actie onderbroken De organisatie van het hogere Parijse politiepersoneel heeft ter geruststelling van een ieder vandaag bekend gemaakt dat tijdens het bezoek van het Nederlandse koninklijke paar op geen enkele wijze dooi de politiemannen geageerd zal worden voor loonsverhoging. Gelijk bekend liep het verkeer in de hoofdstad verleden week volkomen vast, toen de verkeerspolitie tot een soort lijdelijk verzet overging om kracht bij te zetten aan haar eisen tot Loonsverhoging. Koningin Juliana: „Europa is, naar wezen en naar mogelijkheid, een broederschap' President Auriol heeft tijdens het diner in het presidentiële paleis een welkomst toespraak tot zijn Koninklijke gasten ge houden, waarin hij onder meer zeide: „Frankrijk begroet U met vreugde. Het bezoek waarmede Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen ons thans vereren, verdiept niet slechts een oude en grote vriendschap, doch ook de gevoelens van bewondering en ge negenheid, die het Franse volk voor het Nederlandse volk koestert, dat opnieuw, onder de meest hachelijke omstandigheden, blijk gegeven heeft van zijn dapperheid en zijn vasthoudendheid, van zijn gevoel voor menselijkheid, van zijn vrijheids liefde". „In uw persoon, Mevrouw, begroeten wij, uit het diepst van ons hart, het moe dige, fiere en vrije volk van Nederland". „Vele herinneringen hebben wij gemeen. De denkers, de schrijvers, de kunstenaars van onze beide landen hebben hun namen vermengd. Door onze geschiedenis te le ren. leren wij de uwe. Wij verenigen ons met de gerechtvaar digde lof van Descartes: „Ik heb een oord gekozen waar de atmosfeer bevorderlijk is voor de helderheid van de geest". „Deze zelfde helderheid vindt men terug in uwe politieke instellingen waarin de wijsheid en rijpheid van een volk tot uit drukking lcomt, dat met noeste arbeid en met een eindeloos geduld zijn grond heeft veroverd en door de bijdrage van zijn rechtsgeleerden tot de organisatie van het volkenrecht verdiend heeft, dat in Den Haag het paleis van de hoogste internatio nale jurisdictie werd opgericht". Telefoonnummers Haarlems Dagblad Zoals wij reeds eerder hebben be richt zijn voor ons hoofdkantoor en ons drukkerijbedrijf de telefoon nummers, door het in gebruik nemen van een nieuwe installatie, gewijzigd. Ten gerieve van andere aangeslote nen drukken wij hieronder onze thans geldende nummers af, precies op de maat, zoals de oude in de tele foongids vermeld staan. Wij zullen het op prijs stellen wanneer men de onderstaande opgave wil uitknippen en vervolgens op blz. 74 van de locale telefoongids, laatste uitgave (Maart 1949), over de daarin vermelde nu verouderde opgave wil plakken (s.v.p. niet teveel lijm of stijfsel ge bruiken, daar is het papier niet tegen bestand). - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15295* 6 lijnen. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 12230 Bijkant. Soendaplein 37. „Deze materiële en morele waarden zijn aan de harde beproeving van de oorlog onderworpen geweest. Wij hebben dezelfde beproevingen gekend. Deze gedeelde smart heeft de solidariteit van onze beide volken nog vergroot en vandaag zijn zij nog meer verenigd in hun wil en hun hoop". „Door de nauwe samenwerking met de landen van West-Europa hebben zij hun besluit om de vrede te verdedigen beves tigd, niet slechts door waarborgen van wederzijdse bijstand, maar ook door een stelsel van politieke, economische en sociale samenwerking, die het welzijn van allen moet bevorderen. In de overtuiging dat er geen moeilijk heid is, die niet door energie en vasthou- Het weer in beeld SCHElDINGSLUN-FSONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- 5NELHEIDVAN VIJF METER PER SECONDE Een storingwaarin regen- en onweers buien voorkomen, trekt nu dicht langs de Oostgrens van ons land naar het Noord- Noord-Oosten. Ten Zuid-Westen van IJsland bevindt zich een gebied met hoge barometerstanden, dat een voortgaande uitbreiding ondergaat in de richting van Schotland en Zuid-Scan- dinavië. Daardoor zal iets koelere lucht uit Noord-Oostelijke richtingen over ons land blijven stromen en zullen de temperaturen wat lager blijven dan in de laatste dagen het geval was. Het woord is aan Hooft Te luttel moejt is al sijn moejt verloren Waarschijnlijk volgend jaar Koninklijk bezoek aan Engeland Naar het ANP te Parijs uit bevoegde bron verneemt, ligt het niet in dc be doeling van het Koninklijk echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan Enge land te brengen. Hiermee worden eerder verschenen berichten gedementeerd, volgens welke zulk een Koninklijk be zoek aan Londen nog gedurende dit jaar te verwachten zou zijn. Indien het vor stelijk echtpaar een officieel bezoek aan Engeland zal brengen, hetgeen door bevoegde kringen zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het volgend jaar gebeuren. dendheid, tezamen met de voortdurende samenwerking van alle vrije landen kan worden overwonnen, hef ik, Majesteit, het glas te Uwer ere, ter ere van Uwe Konink lijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden, van Uwe eerbiedwaardige moeder en het koninklijke gezin, en drink op het geluk en de welvaart van Nederland". De Koningin antwoordt Koningin Juliana beantwoordde deze toespraak in het Frans en zeide onder meer: „Uwe zo wijze en zo hartelijke woorden, waarmee U mijn man en mij heeft begroet, geven ons het waarachtige gevoel van welkom te zijn, en wij zien er de uitdruk king in van de waardevolle vriendschap, die Frankrijk voelt voor Nederland. In het jongste verleden hebben de zonen van Frankrijk op onze grond gestreden in onze gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid. Diegenen van mijn landgenoten, die aan de vijandelijke bezetting trachtten te ontkomen om de vrije wereld te berei ken. zullen voor altijd in dankbaarheid aan hun Franse vrienden terugdenken, die hen geholpen hebben met inzet van hun eigen leven. De veelvuldige proeven van onze geeste lijke verwantschap, onze culturele, econo mische en politieke banden vinden tegen woordig hun neerslag in een overvloedige oogst van verdragen en overeenkomsten, die even zoveel blijken zijn van de rijkdom van onze vriendschap voor elkaar. Zij vormen het begin van verwerkelijking van oude idealen van een regionale orga nisatie onder de wereldorganisatie gedra gen door de UNO. Europa is, naar wezen en naar mogelijk heid, een broederschap. Maar in iedere familie kent men als de leden nog jong ziin. tijden van onenigheid en zo'n strijd lijkt op het ogenblik zelf van allesbeheersend belang. In werkelijkheid echter zijn ze op elkaar aangewezen. Er komt een ogenblik, waarop ze dit wilde stadium, dat bij het opgroeien hoort, achter zich laten en zich rekenschap gaan geven van hun eenheid tegenover de buitenwereld. Onze generatie kan een ontredderde we reld niet bij toverslag in orde brengen. Maar wat wij nodig hebben is een houding, die vrij is van de beperkingen van een bekrompen verleden," en de moed om op nieuw te beginnen. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan, kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die noodzakelijk is om het nieuwe Europa geboren te doen worden, als deel van een betere wereld. Dat Europa zal een waar tehuis zijn voor zijn grotg familiekring en (laat ons nooit ophouden het te hopen) zelfs voor zijn verloren zoons, en zal open staan voor al zijn vrienden. Zekere opofferingen zijn tot een abso lute actualiteit en noodzaak geworden. Frankrijk en Nederland zullen op ge lijkwaardige wijze samen optrekken in de geschiedenis die komen gaat. Zij zullen de vrijheid van de Westelijke volken bestendigen en tegenover West en Oost de enig mogelijke oplossing plaatsen, die van de vrede. Deze moet er komen door begrip en erkenning van wederzijdse nood en van de zware tegenwoordige be proeving, elkander te \'rezen. Ik drink op uw geluk, mijnheer de pre sident, op dat van onze beminnelijke gastheer en gastvrouw, de heer en mevrouw Auriol, en op dat van geheel Frankrijk. Ik drink op la France Eternelle, dat al tijd zijn buren bestraald heeft, en dat thans draagster is van creatieve gedachten. Ik drink op de welvaart en het geluk van onze geliefde zuster Frankrijk". Schumacher blijft voorzitter der West-Duitse socialisten Met 345 stemmen, bij 26 onthoudingen, is dr. Kurt Schumacher op het congres van de sociaal democratische partij, dat thans te Hamburg wordt gehouden, als voorzitter herkozen. Erich Ollenhauer blijft vice-voorzitter. Het congres heeft bovendien besloten de zetel van de sociaal-democratische partij van Hannover naar Berlijn te verplaatsen. VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, ODge- maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met vooral aanvankelijk nog plaatselijk enige regen. Meest matige wind uil Noordelijke richtingen en on-> rn- dezelfde temperatuur Zon op Maan op 25 Mei 4.33 uur 12.37 uur onder 2 06 u Hoog en laag water In l.lmuidcn Woensdag 24 IVIci: Hoog water: 8.3p en 21.10 uur. Laag water: 3.55 en 16.21 uur. Donderdag 25 Mei: Hoog water: 9.41 en 22.16 uur. Laag water: 4.52 en 17.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1