c 3 Mr. Th. A. Wesstra 30 jaar secretaris van Haarlem J NEEM Radio geeft Donderdag De ziekenhuisruimte in Haarlem PANDA EN DE MEESTER^GELEERDE oensdag 24 Mei 195G Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Vrijdag 2 Juni zal het dertig jaar geleden zUn dat mr. Th. A. Wesstra zijn functie van gemeentesecretaris van Haarlem aan vaardde. Daar het 25-jarig jubllé in 1945 onopgemerkt voorbijging, is het te begrij pen dat nu de gelegenheid zal worden aan gegrepen om deze verdienstelijke hoofd ambtenaar te tonen dat hij om zijn werk en persoonlijkheid zeer gewaardeerd wordt. Een secretaris neemt in een gemeente bestuur een eigenaardige positie in. Wie in hem niet meer ziet dan het hoofd van de secretarie., miskent de situatie. Het bijzon dere komt ook trouwens wel uit in de rege ling der rechtspositie. Een secretaris staat niet onder de burgemeester en ook de wethouders hebben geen directe zeggen schap over hem. De raad benoemt hem en alleen aan dat college is hij dan ook ver antwoording schuldig. Er is dus sprake van samenwerking met de burgemeester en de wethouders, maar juist die samenwerking geeft, als er wederzijds een begrip voor de verhoudingen is, in vele gemeenten gun stige resultaten. Laten wij er dadelijk aan toevoegen: ook te Haarlem! Het is ondoenlijk in een courantenarti kel een omschrijving ie geven van de taak van een secretaris. Een commissie, die onlangs door de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren benoemd is, om een functie- en taakanalyse van deze hoofd ambtenaar op te stellen, had er een boekje van meer dan 100 pagina's voor nodig. De secretaris is in een raadszitting een zwijger. Alleen bij zijn installatie en zijn afscheid mag hij wat zeggen. Deze gang van zaken wekt de indruk dat hij op de gang van zaken in het college van B. en W. weinig invloed heeft. In de vergaderingen van het college van B. en W. neemt de secretaris wel deel aan de gedachtenwisseling, al is een goed secre taris wel zo verstandig te zwijgen wanneer de politiek om de hoek komt kijken. Want van hem wordt immers verwacht dat hij zich buiten alle partijpolitiek houdt Hoe langer een secretaris in functie is, hoe meer zijn invloed toeneemt, vooral in dien er in het college van B. en W. vaak persoonswisselingen plaats hebben. Een goed-ingewerkte secretaris weet veel en juist daarom wordt zijn oordeel in het col lege op bijzondere prijs gesteld. ADVERTENTIE 7APUTT 7rrn HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 School radio. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek, 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 14.00 Prome nade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koorconcert. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Amusementsmuziek. 18.25 Land- en tuinbouwpraatje. 18.40 Leger des Heilskoor. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Pianoduo. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Ge varieerd programma. 22.05 Gramofoonmu- zek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws- "-15 Gymnastiek. 7.30 Gramo foonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 „Het visseizoen nadert", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoon muziek. 13.55 Reportage. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sextet. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 16.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kin deren. 19,05 Orkestconcert. 19.30 Reportage. 19.35 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio-philharmonisch o rkest en solist. 21.15 „Het circus trekt uit", klankbeeld, 21.45 Musette-orkest. 22.10 „Ge zondheid en voeding", causerie. 22.25 Dans muziek. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30—24.00 Dans muziek. i De aanstaande jubilaris in zijn werkkamer in het Stadhuis. Het wordt intussen in de colleges van B. en W. in de grote steden steeds moeilijker de collectieve verantwoordelijkheid te handhaven. Dit komt omdat de taak van elke wethouder omvangrijker wordt en ook de werkzaamheden van de burgemeester zo sterk toenemen dat het voor hem steeds moeilijker wordt op de hoogte te zijn en te blijven van alles wat er op de verschil lende afdelingen, die elk de bijzondere be langstelling van een wethouder hebben, „reilt en zeilt". In die binding en bevor dering van samenwerking kan een secreta ris veel invloed ten goede uitoefenen. En dat is in Haarlem door mr. Wesstra onge- twijfel gedaan. Mr. Wesstra heeft vier burgemeesters meegemaakt. De heer C. Maarschalk was er toen hij kwam en de samenwerking met- hem duurde 18 jaar. Daarna maakte hij vier jaar dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk mee en twee jaren de heer M. A. Reinalda en nu is mr. P. O. F. M. Cremevs al weer 2 V2 jaar Haarlems eerste burger. Wie deze vier burgemeesters in gedachten de revue laat passeren en let op de sterk uiteenlo pende persoonlijkheden zal begrijpen dal van een secretaris een grote mate van aan passing vereist wordt om met allen een vruchtbare samenwerking te kunnen be reiken. Ook in dit opzicht heeft mr. Wesstra vediensten getoond. De heer Wesstra heeft in die dertig jaar heel wat wethouders zien komen en gaan: mensen met grote gaven en ook met min der capaciteiten. In mr. Wesstra heeft de secretarie steeds een bekwaam leider gehad. In de voor bereiding van de bouw van de nieuwe vleugel van het Stadhuis heeft hij een be langrijk aandeel gehad, zodat de voltooiing daarvan voor hem een grote voldoening was. Toen wij dezer dagen de heer Wesstra spraken en vroegen naar een indruk van zijn lange ambtenaarsloopbaan (voor hij in 1915 tot commies-redacteur te Haar lem benoemd werd, was hij nog korte tijd werkzaam in Katwijk) was zijn ant woord: „Mijn werk heeft mij steeds veel voldoening gegeven en als ik nog eens op nieuw zou moeten beginnen, zou ik weer verkiezen gemeentesecretaris van Haarlem te worden". Mr. Westra heeft ook in het openbare leven een belangrijke plaats ingenomen. Hij was 12 jaar de gewaardeerde voorzit ter van de vereniging „Koninginnedag", /hans is hij nog een der directeuren van Teijleis Stichting, regent van het St. Elisa- tehs Gasthuis, lid van het college van re genten van de gevangenis, voorzitter van de Haarlemse vereniging Maatschappelijke zorg voor zieken en bestuurslid van ver schillende Doopsgezinde instellingen. HAARLEMSE VREDESRAAD Gisteravond hield de Haarlemse Vredes- raad zijn jaarlijkse ledenvergadering. Het gehele bestuur werd herkozen. De heer Alders Boes, die de leiding heeft van het Unesco centrum Nederland te Am sterdam, sprak daarna over het werk van de Unesco. Uit zijn rede bleek dat de grote „men", eigenlijk veel te weinig weet van het streven naar culturele samenwerking op internationaal niveaü. Er volgde nog een discussie, waardoor verschillende punten beter konden worden belicht, zodat de aanwezigen zeker met meer begrip van het streven der Unesco huiswaarts keerden ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Jaarvergadering van aandeel houders Boom-Ruygrok N.V. De N.V. Boom-Ruygrok, uitgevers- en drukkersbedrijf hield Dinsdag haar alge mene jaarvergadering van aandeelhouders, waarin het jaarverslag en de jaarstukken werden goedgekeurd. Uit het verslag zij aangehaald, dat de directie ondanks de prijs stijging gemeend heeft te moeten overgaan tot uitbreiding van het machinepark op de diverse afdelingen, waarvan de omzet steeg of gehandhaafd kon worden. De bedrijfsgang heeft, aldus de»directie, in 1949 geen belem meringen ondervonden. De omzet der druk kerij steeg aanzienlijk, de nieuwe afdeling sierringen en kistverpakkingen voor de sigarenindustrie kreeg een groot aantal op drachten. Een nieuw papiermagazijn is in 1950 gereedgekomen. In de loop van 1950 zul len nog nieuwe machines arriveren, die besteld zijn. De materiaalpositie is wederom normaal. De verlies- en winstrekening vermeldt een batig saldo van f 265.090. Na afschrijving en reserveringen kan op de aandelen een on veranderd dividend van 8 worden uit gekeerd. De vergadering keurde dit dividend goed. De uitstaande winstbewijzen (26 stuks) worden aflosbaar gesteld met f 500 per stuk. Door onttrekking van f 40.000 aan de stille reserves en een dotatie van f20.000 uit het batig saldo wordt een op de balans zichtbare reserve opgevoerd van f 60.000. De vergadering herkoos bij acclamatie de aftredende commissaris mr. N. Rost Onnes. College van juryleden koos bestuur en ballotage-commissie Dezer dagen hield het onlangs door Haar lems Muzïek-Instituut opgerichte college van jury-leden zijn tweede bijeenkomst. Er werd een bestuur gekozen dat bestaat uit de heren Isr. J. Olman. Den Haag (voorzitter), Toon Verhej*. Heemstede (vice-voorzitter), Nico Hoogerwerf. Haarlem (eerste secretaris), Theo van der Bijl. Amsterdam (tweede secre taris) en Otto ae Vaal, Rotterdam (pen ningmeester). Voorts werd een ballotage-commissie be noemd, waarvan deel uitmaken de heren Fred. J. Roeske, Hubert Cuypers, Isr. J. Olman. Toon Verhey en W. F. Kools. Deze commissie zal ook ter keuring van nieuwe koor-composities en muziekwerken op treden. De Clara-stichting in Zandvoort zal opnieuw verlichting brengen Het is bekend dat er al enige jaren een wachtlijst is van patiënten die opgenomen moeten worden in een der ziekenhuizen te Haarlem. In de laatste tijd schommelt het tussen de 800 en 900 namen. Opmerkelijk is zo zei ons dr. W. B. Smit, directeur van de Geneeskundige Dienst dat, nadat een half jaar geleden het aantal bedden in het St. Elisabeths Gasthuis met 40 vermeerderd is, de wacht lijst niet kleiner, maar zelfs iets groter is geworden. Toch is het bestaan van die wachtlijst niet al te verontrustend. Met voldoening kunnen wij vaststellen dat het steeds mogelijk gebleken is voor patiënten die opgenomen moesten worden een plaats te vinden. Bovendien is het aan te nemen dat vele mensen, die al lange tijd op de wachtlijst staan, geen opneming meer be hoeven. Er zijn er vermoedelijk die elders verpleegd zijn. Ook zullen er wel overle den of verhuisd zijn. Het is evenwel moei lijk zo zei dr. Smit om een controle uit te voeren, want die zou vele betrokke nen ten onrechte de indruk kunnen geven dat zij nu voor plaatsing in aanmerking komen. Juist dezer dagen hebben wij medege deeld dat thans ook burger-patiënten uit Haarlem in het Marine-hospitaal te Over- veen opgenomen kunnen worden. Dit geldt natuurlijk alleen voor bedden die niet in gebruik zijn voor Marine-mannen. Het aantal wisselt dus, maar er is een taxa tie gemaakt, dat Haarlem in de regel wel op 10 procent van de 176 bedden kan rekenen. De uitbreiding van het Diaconessenhuis Er is in de naaste toekomst nog meer uitbreiding van ziekenhuisruimte te ver wachten. Dank zij de medewerking van de Clara-Stichting in Zandvoort. Personeel van melkfabriek door ammoniaklucht verdreven Haarlemse brandweer bracht uitkomst Even na zeven uur is gisteravond in de Haarlemse melkfabriek „De Landbouw" aan de Spaarnwouderstraat een met drie honderd kilogram ommoniak gevulde con densor door overdruk opengescheurd. De vloeistof drong naar buiten en het in het bedrijf aanwezige personeel werd door de penetrante ammoniaklucht op de vlucht gedreven. Men besloot de brandweer te waarschuwen, waarvan onmiddellijk vier leden met zuurstofmaskers verschenen en, aldus beschermd, de kranen van de ma chine wisten af te sluiten. De overdruk was ontstaan, omdat men de machinist niet had meegedeeld, dat de condensor reeds gevuld was. Diaconessen-Wijkarbeid Aan het jaarverslag van de Centrale Com missie voor Diaconessen-Wijkarbeid te Haar lem over 1944 ontlenen wij: Er werd gewerkt met 12 zusters. Het werk van de wijkzuster in Haarlem-Noord, benoorden de Jan Gij- zenvaart, in 1948 begonnen, is sterk uitge breid. Hierdoor is het totaal aantal bezoeken in 1949 gestegen tot 44.284 (vorig jaar 42.582). Hierbij z-n 38.354 bezoeken aan verzeker- ken, terwijl er 2893 geheel gratis-bezoeken door de zusters zijn afgelegd. Voor de overi ge bezoeken werd een vergoeding gegeven. Bovendien werd in een aantal wijken poli klinische hulp verleend en werden regel matig verplegingsartikelen in bruikleen ge geven. De rekening en verantwoording sluit met een totaal bedrag van 34.725.65 (vorig jaar 28.121.11) en een nadelig saldo van 940.34 (vorig jaar 1296.30), zodat ook hieraan zichtbaar is, dat het werk is gegroeid en tegenover de uitgaven ook de contributies zijn gestegen. Zeventienjarig meisje vermoord in Arnhem Gistermiddag werd door een voorbij ganger in de omgeving van het zg. Hazen pad in Schaarsbergen bij Arnhem het stoffelijk overschot gevonden van het 17- jarige meisje Betsie van G. Politie en Justitie stelden een onderzoek in waarbij bleek, dat het meisje was gewurgd. Zij had Dinsdagmiddag deelgenomen aan een zanguitvoering op de nationale ten toonstelling „Mijlpaal 1950" met de Chris telijke Zangvereniging van Schaarsbergen. Grote partij spinazie en sla naar de mestvaalt Ongeveer 35.000 kisten kropsla en spinazie draiaden gisteren op de Venlose veiling door, omdat de spinazie de minimumprijs van 8 cent per kg. niet opbracht en voor de krop sla geen kopers te vinden waren. Tot laat in de middag was men op de veiling in de weer om de groente naar de mestvaalt te brengen. Dit feit wordt veroorzaakt door het uitvallen van de Duitse markt, die thans wordt overstroomd met spinazie en kropsla van eigen bodem. Het Nederlandse product belast met een invoerheffing kan daartegen niet concurren. De tuinders ontvangen voor deze doorgedraaide groenten 6.40 per 100 kg. uit het daarvoor door de Nederlandse tuin bouw in het leven geroepen fonds. Er zijn nog grote aanvoeren kropsla van de koude grond te verwachten, die waarschijnlijk ook de minimumprijs niet zullen opbrengen. ADVERTENTIE 41. „Zo zie je nu dus, leerling," ging pro fessor Kalker voort, gdat deze grijper de grondstoffen voert naarIntussen maakte het hulp-geschreeuw van Honne- pon hem bijna onverstaanbaar. En de kre ten trokken natuurlijk ook de aandacht van Chi Fon, die niet anders dacht dan dat zijn dure huurboef door Panda en de pro fessor mishandeld werd. Hij kwam er dan ook opgewonden aanhollen, schreeuwend: „Waar is mij huurboef? Waar jij maken laten mij Honnepon?" „Ach!" sprak de professor waarderend. „Zijt gij ook een belangstellende, waarde heer? Welnu de grondstof Honnepon verdwijnt nu juist in de monding van aromisalor d-6, v>aar hem een simpele bewerking wacht. Zo gij slechts even oplet, zal het u nog duidelijker wor den!" En dat was ook zo, want terwijl de professor sprak liet de grijper eerst Honne pon in een donkere opening glijdenen daarna keerde het machtige mechaniek terug en nam Chi Fon bij het broekje op! „Help!" riep Chi Fon. „Help! Zo spijt! Nooit weer doen!" „Professor, u moet iets doen!" riep Panda verontrust. „Ze ver dwijnen in de machine! Wat gebeurt er daar met hen?" „Dat is nu juist wat ik me niet zo goed meer kan herinneren," sprak de geleerde tevreden, „maar als ik het zie, weet ik het wel weer. Wij wachten dus rustig af." besturen van gemeenten in Haarlem en omgeving, die de garantie der geldlening op zich namen, kan het Diaconessenhuis tot uitbreiding overgaan, waardoor er 32 bed den bij komen. Binnenkort is de aanbeste ding van dit werk en de verwachting is dat dit in het begin van het volgende jaar voltooid zal zijn. Geen uitbreiding van „Eijkengaarde" Ook zijn er plannen geweest om „Eijken- gaerde", het filiaal van het St. Elizabeths Gasthuis in Aerdenhout, uit te breiden door er een barak te plaatsen. Aan dit voornemen kon evenwel geen uitvoering gegeven worden, omdat de eigenaren van belendende percelen, op grond van servi tuten die op de grond liggen, bezwaren hebben gemaakt. De Clara-stichting De regenten van het Gasthuis hebben voor tien jaar de vroegere Clarastichting in Zandvoort kunnen huren. Daar zullen, evenals op „Eykengaerde", alleen lijders aan tuberculose worden opgenomen. Er wordt thans de laatste hand gelegd aan de inrichting van dit gebouw, maar dit werk is al zover gevorderd, dat de volgende week de eerste patiënten opgenomen kunnen wor den. Er is plaats voor 55 vrouwen en kin deren. Op „Eykengaerde1' worden mannen opgenomen. Daar is plaats voor 76 patiën ten. zodat er nu in beide inrichtingen teza men 131 lijders aan tuberculose opgeno men kunnen worden. Dit zal ongetwijfeld de wachtlijst van tuberculose-patiënten in de naaste toekomst wel doen verkleinen, hoewel toch niet verwacht wordt dat die geheel verdwijnen zal. De officiële opening van de Clara-stich ting zal op 13 Juni plaats hebben. De foto die wij hierbij plaatsen, geeft een goede indruk van het ruime gebouw aan de Kostverlorenstraat, dat uitstekend geschikt is voor de verpleging van lijders aan tuberculose. Er is overal een overvloed aan licht en lucht-, wat voor deze lijders gezondheid betekent. In de bezettingstijd heeft de Clara stichting nog al geleden, zodat er veel her steld en opgeknapt moest worden. Maar nu is alles weer in orde, zodat een vrien delijke omgeving op de patiënten wacht. Waarom P.T.T. bezorging van verkiezingsbladen weigerde Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. J. Algera (Ar.) over de weigering van het hoofdbestuur der P.T.T. tot verspreiding huis aan huis van een tweetal verkiezings bladen van de Anti-Revolutionaire Partij in Gelderland en Bloemendaal heeft de minister van Verkeer en Waterstaat- ge antwoord, dat de P.T.T. bezwaar maakte tegen enkele passages uit de verkiezings bladen. In Gelderland gold het een passa ge, welke luidde: „Ook wij Anti-revolutionnairen streef den naar een opvoeding der Indische vol ken tot zelfstandigheid. Maar nimmer zou den wij het staatsgezag hebben toever trouwd aan dienaren der Japanners, die zichzelve hebben opgeworpen en door nie mand zijn gekozen. Deze moord op de de mocratie is een aanslag op de vrijheid der Indische volken, waarvan thans het ene na het andere wordt gelijkgeschakeld, naar Hitler's bekend recept. De rechten der minderheden worden vertrapt en mil- liarden Nederlands kapitaal zijn wegge gooid". Deze passage werd geacht van een be ledigende strekking te zijn ten opzichte van een regering, waarmede de Neder landse regering thans in staatkundig ver band heeft samen te werken. In Bloemendaal gold het een passage, welke luidde: „Communisme betekent mensontrech- ting, slavernij voor de arbeiders, worging van de menselijke rechten. Communisme wil zeggen muilkorfpolitiek, staatscensuur, terreur en dictatuur". Deze passage werd geacht aanleiding te kunnen geven tot aanstoot bij een bepaal de bevolkingsgroep. Ongeadresseerde verspreiding van deze beide verkiezingsgeschriften werd strijd geacht met het maatschappelijk doel van het staatsbedrijf. Een jarenlange ervaring toch deed verwachten, dat onge adresseerde bezorging tot bezwaren zou leiden. Bij herhaling heeft P.T.T. klachten en verwijten over dergelijke verspreidin gen ontvangen. De ondervinding heeft voorts geleerd, dat verspreiding van dergelijke stukken in vele gevallen wordt gevolgd door het aan bieden ter verspreiding van verweerschrif ten, die dan weer voor P.T.T. dezelfde be zwaren medebrengen. Als regel geldt, dat ter beoordeling van de vraag of de inhoud van ongeadresseerde stukken geen bezwaar tegen verspreiding door P.T.T. oplevert, twee exemplaren aan het hoofdbestuur der P.T.T. moeten wor den overgelegd. Tot verspreiding wordt niet overgegaan zonder dat daarvoor door of namens de directeur-generaal der P.T.T. toestemming is verleend. Tot de stukken, tegen welker versprei ding in dit geval bezwaar moest worden gemaakt, behoren de beide genoemde ge schriften. Eveneens werd verspreiding ge weigerd van een viertal propagandage schriften voor de Christelijk-Historische Unie, de Katholieke Nationale Partij en de Partij van de Arbeid. Zandvoortse jeugd ving duizenden coloradokevers Nadat in de loop van Maandag in de morgenuren reeds enkele en in de middag steeds meer colorado-kevers op het Zandvoortse strand werden aangetroffen, nam de invasie van deze insecten in de loop van Dinsdag zulke afmetingen aan, dat de schooljeugd uit de hoogste klassen werd in geschakeld om naar kevers te zoeken. Veel moeite kostte dit niet, jampotten en ledige groentebussen vol met het schadelijk gedier te werden bij de dienst voor publieke wer ken ingeleverd, waar men voor ae vernie- tinging zorgde. In enorme hoeveelheden krioelen deze belagers van de Nederlandse aardappeloogst in grote bussen en flessen dooreen. Men vermoedt, dat deze kever invasie uit Frankrijk afkomstig is. Bij de vluchten raken deze zwermen dan boven zee en strijken door vermoeidheid in het water neer, waar stroom en tij hen op Hol lands kust doen belanden. Daar men de eerstkomende dagen nog meer zwermen verwacht, blijft Zandvoorts schooljeugd voorlopig nog bij het zoeken ingeschakeld. Thans zijn ook in 't Gooi de eerste Colo rado-kevers gevonden. In Hilversum trof iemand deze kevers aan op een aardappel veldje achter zijn woning. Ook in een tuintje in, Huizen is een kever gevonden. Handlanger. De Amerikaanse gehei: dienst heeft de 39-jarige Harry Go; uit Philadelphia gearresteerd onder bt schuldiging, dat dr. Klaus Fuchs hei gestolen atoombomgeheimen heeft toe vertrouwd. Deze arrestatie volgj enkele uren op de ondervraging vi Fuchs in een Engelse gevangenis d« twee leden van het F.B.I. Harry Go! werd als zoon van Russische ouders Zwitserland geboren en is thans geni turaliseerd Amerikaan Vryheid. De Australische wet tot het vei bicden der communistische partij Dinsdag definitief door het Huis va Afgevaardigden aangenomen en zal n naar de Senaat gaan. In de Senas heeft de Labourpartij de meerderhei en men verwacht, dat deze zal aan dringen op amendering van de w» omdat zij in de huidige vorm volgen de Labourpartij inbreuk maakt op burgerlijke vrijheden. Geen vertrouwen. In een brief aan hl Belgische (rechtse) blad „La Natio Beige", die door het blad Dinsdag j gepubliceerd, verklaart Fernand Derm ny, lid van het bestuur van de Belgisch communistische partij, zijn functie hebben neergelegd. Hij voert voor zij ontslag als reden voornamelijk aa; ervan overtuigd te zijn dat zekere elf menten, onder wie de meest invloes rijke van het bestuur hem. niet lange hun vertrouwen schenken. Demany j ook lid van de Belgische kamer va afgevaardigden. Diefstal. Uit een fabriek te Tipton (Eng» land) is een hoeveelheid vergif ges' len, voldoende om 10.000 personen doden, zo is bekend gemaakt. Men ve; moedt, dat de diefstal door kinderen i gepleegd. Het betreft hier 100 pille ter grootte van een duivenei. Een kin zou er slechts aan behoeven te likken ot onmiddellijk te sterven, verklaarde eet apotheker. De politie van Tipton heef de bevolking door middel van luidspre kers gewaarschuwd. Er is een uitgebrel onderzoek ingesteld. Medische hulp ei ziekenhuizen zijn gealarmeerd. Doorgedrongen. De zender van de „Voic of America" te Saloniki, is, ondank alle pogingen van de Russen deze overstemmen, achter het ijzeren got dijn tot zelfs in Moskou hoorbaar, aldu heeft William Brady, radiotechnisd ingenieur van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, te Londa verklaard. Verdeeld. Het congres van het Belgisch nationale verbond van ex-politieke gt vangenen heeft het voorstel tot uit treden uit het internationale verboni van oud-politieke gevangenen goedge keurd met 216 tegen 78 stemmen bü 1 onthoudingen. Oppositie. Winston, een dartel vierjari paard, besloot Dinsdag om zich te vei treden op een spoorlijn in een Londenj buitenwijk, een besluit dat het verkef op die lijn drie uur lamlegde. Winstq draafde en graasde tussen de rails ove een afstand van zestien kilometer. H stoorde zich niet aan het gefluit van d passagierstreinen die zich moesten hou den aan het tempo dat hij geliefde aa te nemen. Tenslotte werd hij met vei eende krachten overmeesterd door pat sagiers, conducteurs en wegwerkers. (United Press). 'r Ervaringen. Het Tsjechoslowaaks kabint heeft op zijn wekelijkse bijeenkom) zijn goedkeui-ing gehecht aan een nieui strafwetboek, dat „de democratisch volksrepubliek, haar socialistische op bouw, de belangen van de werkend bevolking en die van het individu za beschermen". Het nieuwe strafwetboek dat in overleg met fabrieksarbeiders ii het gehele land werd opgesteld, zal ii de vorm van een wetsontwerp aan he parlement worden voorgelegd. Volgen het Tsjechoslowaakse nieuwsbureai Ceteka heeft men bij het opstellen vai de nieuwe strafcode gebruik gemaak van de ervaringen der Sovjet-Russisehi rechtspleging. Koper en nikkel. De Amerikaanse bezet lingsautoriteiten hebben de Japans regering opdracht gegeven Nederlan: weer in het bezit te stellen van kopers en nikkelen munten tot een total waarde van 40.000 dollar, welke doo Japan gedurende de oorlog in het Vent Oosten zijn geroofd. De munten, die eei totaalgewicht hebben van 109.000 k zullen per schip naar Nederland wor den vervoerd, aldus deelt United Pres mede. Reparatie.' Het rivierstoomschip Joham Strauss is Dinsdag te Linz (Oostenrijk in de lucht gevlogen, terwijl het in repa- ratie was. Twee arbeiders werden dood en een tiental liep verwonding» op. De schade wordt geschat op onge veer 100.000 dollar, meldt United Press Ook terug? In aanwezigheid van de Rus sische ambassadeur M. A. Silin, burgemeester van Praag, Vaclav Vacel en N. V. Sergejef van het Sovjet-Rus sische ministerie van Verkeer i) directe spoorwegverbinding tussen Praaj en Moskou geopend, zo meldt het offi ciële nieuwsbureau C.T.K. „Voor hel eerst in de geschiedenis zijn de Tsje chen thans in staat naar Moskou te rei zen zonder gebruikmaking van visa en zonder dat een derde land gepasseerd behoeft te worden", zegt dit persbureau. Nederlands geld inwisselbaar in België België deed gisteren een nieuwe stap in de richting van een vrij Europees betalings verkeer. Voortaan is de handel in vreemd! bankbiljetten vrij. Nederlanders, die na» België gaan, kunnen aldaar tegen een da gelijks door de nationale bank van België vastgestelde koers hun guldens vei-kopen. De koers zal zonder grote verschillen schommelen rond de officiële koers van 7.6 cent of 13.14 francs voor een gulden. De vaststelling van de koers gebeurt -als voor de oorlog op grond van vraag en aanbod. Uiteraard blijven de bestaande bepa lingen van Nederlandse zijde, die de invoer van Nederlands geld in België beperken, van kracht. ACADEMTE VOOR VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS Evenals aan het einde der voorgaande cursusjaren had dezer dagen de bijeenkomst plaats, waartoe het bestuur jaarlijks rector, docenten en cursisten pleegt uit te nodigen, ter bespreking van de ervaringen in het afgelopen jaar. Ook van de zijde van het Curatorium werd van belangstelling blijk gegeven. De rector, dr. S. Elzinga, hield een voor dracht over: „De waarde van opvoeding en onderwijs voor welvaart en cultuur in onze tijd". Na de pauze gaven de opmerkingen van docenten en cursisten tot een geanimeer de discussie aanleiding.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2