Wedergeboorte van het schoonschrijven Mr. J. A. de Wilde is hersteld Zege van VS\ op Stormvogels Woensdag 24 Mei 1950 3 Haarlems raadslid De moderne mens bekommert zich in het algemeen maar weinig om zijn hand schrift. Hij vindt het vaak allang mooi als een ander er enigszins uit wijs kan worden: voor belangrijke brieven en documenten bedient hij zich van een schrijfmachine. Noteert hij iets voor zichzelf, dan gebeurt dat met een voor iedere niet-ingewijde vol komen onbegrijpelijk krabbeltje. En we zijn helemaal vergelen, dat er een tijd is geweest dat de schrijfkunst hoog in ere stond en degenen die haar beoefenden be roemdheden werden, wier namen thans nog niet in het vergeetboek der geschiede nis zijn geraakt. Zo was in het begin van de zeventiende eeuw in Haarlem de schoolmeester Jan van der Velde zo'n vermaard calligraaf, zo befaamd zelfs, dat zijn zwierige, doch nimmer overdadige krulletters in grote getale zijn opgenomen in de studie die de Tsjech Jan Tschichold aan de ontwikkeling van het schrift wijdde. Waarbij dan zijn graveur Frisius in een adem genoemd moet worden, omdat de zeventiende eeuwse schoonschrijver natuurlijk niets kon be ginnen zonder de man die zijn lettervor men wist vast te leggen. Er schuilt meer achter Het Haarlem van onze dagen telt weer zo'n calligraaf onder zijn inwoners. Het is de leraar drs. A. J. van Houwelingen Rijk- hoek, meer bekend als lid van de ge meenteraad, die van zijn jonge jaren af de schrijfkunst heeft beoefend en zich thans vrijwel geheel daarop toelegt. Wanneer men een uurtje met de heer Rijkhoek praat, dan beseft men al spoe dig dat er achter de calligrafie meer schuilt dan alleen maar de combinatie van veel geduld met een zekere vaardigheid met de pen. Plet is bovenal het inzicht in de cul tuurhistorische betekenis van het schrift, de nauwe verbondenheid daarvan met onze beschaving, en de wisseling van de schrift vormen met die van de grote stijlperioden als Gothiek, Renaissance of Barok. Maar al te vaak wordt nog gedacht, dat de calligraaf de oude voorbeelden vooral de middeleeuwse getijdenboeken zijn ge liefd maar heeft na te volgen, dat wil zeggen, dat hij met potlood en lineaal eerst een schets van de letters moet maken om deze daarna met de verschillende kleuren inkt op te vullen. Zo wordt het dikwijls gedaan, doch daarmee wordt men nog geen calligraaf. De heer Rijkhoek noemt zich graag een „apos tel van Edward Johnston", de grote Engelse vernieuwer van de schrijfkunst, die in 1872 werd geboren en in November 1944 stierf. Gedurende zijn leraarschap aan verschei dene Londense Kunstnijverheidsscholen streefde hij ernaar de oude en mooie schriftvormen weer te Jeren schrijven in plaats van na te tekenen. Het grote voor deel van deze "methode is, mits men maar over een timmermansoog en een scherpe pen beschikt, dat men een veel grotere harmonie tussen de letters onderling kan bereiken, waardoor het woordbeeld rusti ger wordt, terwijl anderszijds de gefor ceerde uniformiteit in de afmetingen der schrifttekens wordt vervangen door een verdeling der ruimte die verband houdt met het model der letters zelf en het effect dat zij op de lezer maken. Herstel van het letterschrift Johnston ging daarbij van de gedachte uit, dat alleen mensen die de letters zelf kunnen schrijven en daar routine in heb- Een voorbeeld van een tekst in op de Gothiek geïnspireerde letters. ben, ook zelf letters kunnen ontwerpen. Daar komt het vooral op aan: het herstel van een levend letterschrift, dat aangepast is aan 't karakter van de eigen tijd, ook al is het gebaseerd op grondvormen van eeuwen her. Daarbij komt dat de calligrafie de grondslag van het drukschrift vormt, de typografie liep dood toen de calligrafie door de uitvinding van de stalen pen eveneens in discrediet was geraakt. ,,De machine", zo zegt de heer Rijkhoek, „heeft alles dood gemaakt. In het geschreven woord blijft echter altijd iets beklijven van de mens die de letters vormde". Vandaar dat de heer Rijkhoek ook in deze gemechaniseerde en geüniformeerde tijd nog toekomst in de calligrafie ziet. Het is een feit, dat de geschreven letter bijvoor beeld in advertenties het altijd goed doet ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Agenda voor Haarlem WOENSDAG 24 MEI Grote Kerk: Haarlemse Jeugdraad „Des Heilands tuin". 9 uur. Gebouw Cultura: Ver. Nederland USSR, lezing „De vrouw in de Sovjet Unie", 8 uur. Frans Hals: „Song of India", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gewetensstrijd", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de luipaardkoningin", 14 j., .2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gebrand merkt", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het onbekende eiland", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land zonder wet", 14 j2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 35 MEI Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur: Pinkster spel „Des Heilands tuin", 9 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ijvert voor een levend letterschrift Ook de oude Karolingische letter werd door Johnson uit het vergeetboek gehaald. en direct opvalt, evenals op aanplakbil jetten. In briefhoofden verleent hij direct een geheel eigen cachet. Zeer belangrijk is óe calligrafie voor de beeldhouwer en de architect die teksten op hun werken moe ten aanbrengen. Dat is een faget van de schrijfkunst, dat in Nederland veel te lang onopgemerkt bleef, zo zelfs, dat in dit land, dat op dit gebied op een roemrijke tra ditie kan bogen, een Engelsman hiervoor adviezen zal gaan uitbrengen. En tenslotte: de calligrafie zoals die nog steeds wordt toegepast bij oorkonden of rijmprenten, spreuken en dergelijke. Daar komt nog veel meer bij kijken dan alleen maar het ontwerpen en schrijven der let ters. Hier moeten ook kleuren worden ge mengd, tinten gekozen, in het kort: een eenheid geschapen worden tussen het let tertype en de te gebruiken kleur. Het op brengen van het bladgoud, het maken van het kleurengamma waarbij nog veel te vaak inlet in plaats van waterwerf wordt gebruikt vereisen een zeer speciale vakkennis. Voor de ontwikkeling van het schoon schrijven is het zeer belangrijk, dat enige jaren geleden door het werk van drs. Van Houwelingen Rijkhoek door de Vereniging van leraren in het schoonschrijven een di ploma is ingesteld voor reclame- en eta lageschrift en calligrafie. Eerste Kamer Naturalisatie van 101 vreemdelingen (Van onze parlementaire redacteur) Voor de goedkeuring, die de Eerste Ka mer Dinsdagmiddag hechtte aan vijf natu ralisatie-ontwerpen, zullen opnieuw 101 vreemdelingen het Nederlanderschap ver werven. Tevens aanvaardde de Eerste Kamer een wetsontwerp tot aanvulling van renten krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouw-ongevallenwet 1922 en de Zee ongevallenwet 1919. Hierdoor zullen in het algemeen zij, die vóór 1 Januari 1947 in het genot van ongevallenrente ge steld werden en voor meer dan 25 pet. ar beidsongeschikt zijn, een toeslag ontvangen op het. rentebedrag op de uitkering. De Kamer nam dit ontwerp aan in een korte vergadering, waarin de voorzitter, prof, mr. R. Kranenburg, mr. J. A. de Wilde, die van een lange afwezigheid we gens ziekte de vergadering weer bijwoon de, hartelijk gelukwenste met zijn herstel. De Kamerleden betuigden hun instemming met deze woorden. De Kamer ging hierna' in de afdelingen ter bespreking van een aantal wetsontwer pen. Zwemverbod te Heemskerk is niet opgeheven Enige dagen geleden meldden enkele bladen, dat het vorig jaar uitgevaardigde zwemverbod aan het strand te Heemskerk zou zijn opgeheven. Dit bericht is onjuist. In de eerste plaats is het geen verbod dat vorig jaar is uitgevaardigd, maar een oude bepaling, die is opgenomen in de plaatse lijke politieverordening. Op de naleving hiervan is vorig jaar nauwkeuriger toege zien wegens het drukker wordende bezoek aan het strand. Voorts is het al jarenlang mogelijk wel aan het strand bij Heemskerk te zwemmen, echter alleen op de gedeel ten, die in exploitatie zijn gegeven aan het Noorderbad. De plaats, waar niet gezwom men mag worden, is een reep strand van 3oo meter, die is gereserveerd voor het familiebad. Hier is uitsluitend toegestaan het pootjebaden van kinderen. In een huis aan de Singel te Amster dam wilde de 18-jarige zoon des huizes een oude granaat demonteren. Het pi'ojectiel ontplofte, waardoor de jongen zeer ernstig gewond werd. Bankbiljettencirculatie is nog verder gedaald Met 2878 millioen heeft de bankbil- jettenomloop deze maand zijn laagste stand bereikt, die tevens de laagste van dit jaar is. De daling van de afgelopen week be droeg 20 millioen. Een andere opmerke lijke post van de op 22 Mei afgesloten ver korte balans der Nederlandse bank is het totaal der vorderingen op het buitenland, dat dit jaar voor het eerst de mijlpaal van 1 milliard gulden overschreden heeft. Ge stadig is het deviezenbezit verbeterd. Aan het begin van dit jaar was het totaal der vorderingen op het buitenland nog slechts 723 millioen gulden groot. De „Oranje" te Belawan Het motorschip „Oranje" is thans in de haven van Belawan aangekomen. Gebleken is, dat de nieuwe machines minder snel hebben gelopen dan men had verwacht. De „Oranje" wordt Vrijdag te Tandjong Priok verwacht, waar het schip volgens het vaar- plan op 18 dezer had moeten aankomen. De gouverneur der Nederlandse Antil len is voornemens zich in de volgende week voor Donderdag op. een dienstreis naar Ne derland te begeven. ADVERTENTIE Slank als de palmen - en even veerkrachtig dank zi| regelmatig gebruik van Wex Grape Saline. WEX gaat door :i|n samen stelling iedere vorming van overmatig vet tegen. En zo behouden' gebruikers - mannen zo goed als vrouwen - de slankheid van lijn en de veerkrachtigheid van hun jeugd. Vooral men sen, die weinig beweging kunnen nemen, voelen voort durend die dreiging van 'schadelijke corpulentie, die ook hun organen in de werking belemmeren. Voorkom dat. Begin mee WEX - van daag nog. En geniet de smakc- 'r lijke drank met die weldadige /S werking.Wexbrengtevenwichtin Uw gewicht, zonder U bloot gè-i testcllen aan schadelijke gevolgen Jgpf van een geforceerd dieet. Ilacon.lmp.: N.V. Rc krlJgb«or bij Apotheker! Tweehonderd Amsterdamse schilders van nu in het Stedelijk Museum Ten derden male biedt het Amsterdamse gemeentebestuur aan de in de hoofdstad wonende kunstschilders de gelegenheid him werk in het Stedelijk Museum te ex poseren. Al hebben vier der Amsterdamse kunstenaarsverenigingen gemeend daarvan dit keer geen gebruik te moeten maken, toch is het een respectabel geheel gewor den. De keuze voor de tien beschikbare zalen werd verricht door een jury van zes leden: A. Kristian, Ton Meyer, mevrouw E. Reitsma Valenca. C. J. Basart, P. Land- kroon en W. Molin. Vierhonderd werken van ongeveer tweehonderd artisten: de be zoeker krijgt een zware taak. Vooral lastig als een schilder slechts één werk inzond: generaliseren is gevaarlijk. Daarom zijn inzendingen van twee of meer werken, ook al hangen ze niet bijeen, véél toegankelij ker. Bijvoorbeeld die van mevrouw J. Bauer-Stumpff, welke charmeert door de fijne geest, door de harmonie van haar drie stillevens. De „Compositie" van A. Kristians bezit een eigenaardige wisselwerking tussen óe lijst en het geschilderde. Deze prachtige vlak-getinte vrouwenkop met zes tulpen er omheen staat als genre tussen affiche en schilderij. Ook zijn gouache (ondoorzich tige waterverf) „Parijs" is grandioos. C. J. Maks toont twee forse stukken. „Late Herfst" schikt drie vrouwenfiguren en een man om een tafel. De strenge ver eenvoudiging der tekening, de effen kleur vlekken, de expressieve en toch natuurlijke houding dezer personen: dat alles werkt overtuigend. Van „De schilder en zijn mo del" is de linker helft, het model, met zijn heerlijke oranje-tinten zeer geslaagd. Vol karakter zijn cle portretten van Luttge-Deetman: vooral het Cafétje met zijn aardige spiegeleffect is poëtisch. De beide „composities" van W. Molin het ene met scheepsmotieven, het andere met stilleven-aanduidingen zijn qua coloriet uiterst geslaagd. Hoe goed zouden deze zorgvuldig-doorwerkte kleurcombinaties, deze mysterieuze suggesties van honder den voorwerpen, passen in een Chinees boudoir. J. J. Moolhuizen wekt met twee knappe Parijse stadsgezichten onze „heim wee" weer eens op. Er zijn enige late vol gelingen van Raoul Hynckes (de meester zelf is intussen van stijl veranderd): J. F. J. Nagtegaal, A. J. Timmermans. Van J. L. ter Veer twee ietwat melancholieke stille-- vens: décoratief en voornaam van kleur. Fantastisch van opzet is Zeegens „Het ge heimzinnige rijk der diepzee-bewoners". H. L. J. Schutte brengt een aquarel, waarbij het uitgespaarde wit, het niet ge heel aansluiten der kleuren, iets onrustigs geeft, waaraan ook nog enige drukke lijnen meewerken. J. Sierhuis is de schepper van temperamentvolle portretten, raak van kleur. A. Smit toont een schets van een rokende man, waarbij het bruingele fond, de donker-granaatkleurige das, de ietwat caricaturale houding en de beige-tinten een fraai geheel deden ontstaan. Moeder en kind van A. van der Pol is een teder stuk. Ook de groep der „experimentelen" is aanwezig. Deze benaming is misleidend. Te midden van deze soms door een zucht naar originaliteit bezeten richting, doet het „Landschap" van E. Hooybcrg droog komisch aan. Het is een pastieke, een quasi-naïeve nabootsing van de stijl onzei zeventiende eeuwers: een Corn. Vroom Guillam Bois, Hendrick Mommers of een Jan Wijnands. Het wordt gekenmerkt doör een verfijnde techniek. Het is natuurlijk onmogelijk van een tentoonstelling die zoveel individualiteiten omvat een volledig verslag te geven. Maar één ding staat vast: zij is een bezoek waard. Een ieder zal er iets van zijn gading vinden. H.- SCHMIDT DEGENER VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN In de wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem heeft VSV" met 21 van Storm vogels gewonnen. VSV was verre van volle dig. De Graaf, v. Gelder, v. d Kuil en Spaans ontbraken op het appèl. Stormvogels was in de meerderheid vooral in de eerste helft. In die periode werd het doel van VSV her haaldelijk belaagd. Het schieten na de vaak goed opgezette aanvallen was echter aan de zijde van Stormvogels niet bes".. Meyer liet voor de rust al een zeer gemakkelijke kans ongebruikt en voorts heeft doelman Van der Wint een aantal lastige schoten fraai gestopt. Rechtsachter Schoone bleek ook een geducht struikelblok te zijn en Stijger speelde als van ouds een prima partij. De voorhoede in haar vreemde samen stelling heeft Kraak over het geheel niet voor moeilijke problemen geplaatst. Zij on dervond vooral veel tegenstand van Van den Oever en Goedhart. Dat Kraak toch twee maal de bal uit het net moest halen, vond zijn oorzaak in even zoveel misverstanden in de achterhoede. Eenmaal schoot Broek-" huizen de bal in eigen doel. Na geruime tijd een hevige druk te hebben uitgeoefend, schoot Snoeks Jr. na een half uur spelen de bal uit een vrije schop langs Van der Wint. Door toedoen van Warmen- hoven werd Broekhuizen zo in 't nauw ge bracht, dat hij de bal langs de uitlopende Kraak in eigen doel schoot. Na de rust was het spel meer verdeeld, Schoont schoot uit een vrije trap de bal in HAARLEM het doel van Stormvogels, doch de goed lei dende scheidsrechter keurde het doelpunt wegens buitenspel af. Even later schoot Meyer aan de andere kant, toen het doel der Velsenaren onverdedigd was. tegen de lat. Na 90 minuten spelen was de stand nog gelijk, dus.... verlengen. Reeds in de eerste minuut had Tielrooij bij een scrimmage succes (1—2). Zwemwedstrijden voor Haarlemse scholieren Op Vrijdag en Zaterdag 26 en 27 Mei houdt de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland onder leiding van de heer P. Rol interscho- laire zwemwedstrijden tussen de middel bare- en ULO-scholen van Haarlem en omstreken. Op Vrijdagmiddag in het Sportfondsenbad wedstrijden voor meisjes en jongens onder de zeventien jaar en Zaterdagmorgen in Stoops Bad voor meisjes en jongens van zeventien jaar en ouder. Er zal gestreden worden om vier wisselprijzen. REPORTAGE BLAUW WIT—AJAX. Vanavond wordt in de filmzaal der tentoon stelling „Het Domein der vrouw" (R.A.I.- gebouw) een bliksem-filmreportage gegeven van de wedstrijd Blauw Wit—Ajax. Als de tweede helft van'de wedstrijd begint zal reeds de film van de eerste helft vertoond worden. In Krasnapolsky geeft het Amster dams Studenten-toneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum hedenavond de eerste opvoering in ons land van hei drama Het Misver stand'' van Albert Camus, de schrij ver van „De Pesten „Caligula" Iedere nog resterende avond van deze maand geeft het Ballet der Lage Landen onder leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weeme in hei Theater de~ta Mar voorstellingen van de „Balletrevue 1950" zijnde een bloemlezing uit oud en nieuw réper toire. In de Stadsschouwburg wordt Vrij dagmiddag het openbaar eindexamen van de Toneelschool gehouden. Za terdag avond speelt het Amsterdams 'Toneelgezelschap het successtuk van dit jaar: „De dood van een handels reiziger" Hoor Arthur Miller met Louis Saalborn en Hetty Beek. Aan hei hedenavond in het Concert gebouw te geven volksconcert onder leiding van Hein Jordans wordt medewerking verleend door de ac teur Johan Schmiiz, die de Ballade van den boerdoor J. W. F. Weru- meus Buning met muziek van Rudolf Mengelberg ten gehore brengt. Het In de hoofdstad uit programma bestaat verder uit de Tweede Symphonie van Beethoven en de Mozart-variaties van Max Re- ger. De H.O.V. begeleidt Vrijdagavond in het Concertgebouw een uitvoering door de Christelijke Oratoriumvere- niging „Excelsior" onder leiding van Theo van der Bijl, die drie cantates van Bach en het „Te Deum" van Bruckner omvat. Van de vocale en instrumentale solisten noemen wij de sopraan Dora van Doorn-Linde man. De grote zomer-expositie „De ko ning-stadhouder en zijn tijd" wordt op de dag na Pinksteren gesloten. In de Academie van Bouwkunst aan het Waterlooplein stellen de winnaars van de Prix de Rome 1946, Jaap Schipper en Arno Nicolai, de resul taten ten toon van hun studiereis door Italië, Spanje en het Atlasge bergte. Tegelijkertijd exposeert pro fessor Kuno Brinks daar enige teke ningen van Noord-Afrikaanse volks typen. In het Waaggebouw aan de NieuWmarkt kan men foto's bezich tigen die 'n beeld geven van weder opbouw en architectuur in de Sovjet- yünic. De derde wetenswaardigheid is een oude prent, die wij hierbij reproduceren en die een treffend beeld geeft van de om standigheden waaronder onze groot ouders hun verre reizen ondernamen. De betrekkelijk jonge vrouw, die u op deze afbeelding net niet meer kunt zien. bezit een uiterst conservatief karakter, want zij draagt geen tailleurcostuum voltooid door een hoed met onder de kin gestrikte voile, zoals de mode aangaf, doch een belachelijk ouderwetse robe met een overdaad van ruches en volants. Dat is waarschijnlijk de reden waarom de vooruitstrevende passagiers haar zo straal negeren. Van haar hoed met ve ren, haar wijd opgedofte tuniek en haar ritselend lijfje zyn de meesten onder hen zeeziek geworden. Enfin, ze zitten ruim een maand met haar opgescheept, dus het zal wel wennen. Dit tafereel behoort overigens tot de verleden tijd, zodat wij ons er geen zorgen over be hoeven te maken. Het was slechts be doeld om u een beeld te geven. BOEDA. De Amerikaanse troepen, die de Westelijke sectoren van Berlijn zullen beschermen tegen een eventuele inval van de communisten tijdens de Pinksterdemonstraties, hebben gedéfileerd voor hooggeplaatste officieren op het vliegveld Tempelhof in de Amerikaanse sector van Berlijn. Tijdens het défilé. Maar wat ons vooral blijft intrigeren, is de zinsnede waarmee dr. Plesman zijn gelukwens aan de heer Dellaert besloot, na er op gewezen te hebben dat Schip hol thans tot de beste luchthavens ter wereld behoort: „Wie had dat dertig jaar geleden kunnen denken, Jan?" Want de voorletters van de aangespro kene luiden U. F. M. Vriendelijke vijand Maar niet alleen de luchtvaart, ook de. scheepvaart kende een jubileum, name lijk het feit dat dc maatschappij „Ne derland" de strijd om het bestaan tot dusver even lang heeft volgehouden als onze voorvaderen die tegen de Spaanse dwingelanden. De geschiedkundigen onder u zullen intussen hebben bere kend dat dit tachtig jaar moet zijn. Het is maar goed dat er in de kantoorge bouwen geen brand is uitgebroken, want er waren zoveel bloemen dat zelfs de blus-apparaten in de gangen als vazen dienst deden. Wij hebben al eens eerder over dit be drijf geschreven en daarom zullen wij thans volstaan met het vermelden van drie historische bijzonderheden. Reeds koning Willem I koesterde het denk beeld om een geregelde stoomvaartver binding met wat toen nog Indië heette in te stellen. Eén van de bekendste plannen in die richting was dat van de marine-ingenieur Scheffer, die een pro spectus uitgaf, waarin hij een beroep deed op de Nederlanders toch niet lan ger afhankelijk te blijven van Engeland „onzen natuurlijken en wangunstigen vijand". In de Engelse versie van dit document werd deze regel veiligheids halve vertaald als „een bevriende en goed uitgeruste mogendheid". Het eerste schip, dat voor de maatschap pij „Nederland" naar de Oost vertrok, was de Willem III, welk vaartuig op 18 Mei 1871 van cle rede van Den Hel der vertrok om reeds de volgende avond door brand te gronde te gaan, hetgeen niet de bedoeling was. Alle opvarenden konden worden gered. Eindeloos met zout „Aldus geschiedde het op de zeventiende Mei van het jaar 1920, dat op de malse groene weide van het militaire vlieg kamp Schiphol een toestel landde, op dagende boven de westerkim en komen de gevlogen van Londen over eindeloos water en uitgestrekt land". Dit zonder ling gedragen proza, dat bovendien mank gaat ten gevolge van een hemel hoge gedachtensprong, vloeide natuur lijk niet reehtsstreeks "uit onze schrijf machine. Dat kunt u zo wel begrijpen, want zo ver gaat bij ons nooit het hek van de dam. Een der bezoldigde letter knechten van de gemeente Amsterdam is de geestelijke vader van deze penne- vrucht, die wij thans niet zonder blozen pardoes bij u op tafel werpen. Deze aldus in evangelische trant ge boekstaafde gebeurtenis betekende overigens het begin van de burger luchtvaart in ons land en werd verleden week natuurlijk plechtig herdacht met een „bedevaart" naar de eerste landingsplaats, zo als directeur Dellaert het noemde om in stijl te blijven. De Nederlander is nu eenmaal sterker in het herdenken dan in het denken, heeft de helaas te vroeg gestorven student Gerard Goudriaan eens gezegd. Maar deze gelegenheid was toch wel de moei te waard, want die eerste piloten op de geregelde trajecten waren in zekere zin nog echte pioniers. Die eindeloosheid van het water moet men overigens met flink wat badzout nemen, want de route leidde toen van Amsterdam eerst naar Boulogne om daar het Nauw van Calais de wespentaille van het Kanaal over te steken. De legende wil zelfs dat de bestuurders langs de spoorwegen van Folkestone of Dover naar Londen vlo gen om met de machinist van de zich daar bewegende locomotief contact te kunnen onderhouden over richting en afstand. Het vliegtuig, dat dertig jaar geleden op Schiphol arriveerde, was een min of meer .verbouwde De Havilland 9 met de kleur van een verse boterbloem. Uit de open cabine klauterden twee passagiers, die onmiddellijk ontdaan werden van hun leren jassen, vliegkappen met stof brillen en motorhandschoenen door het voltallige personeel van de een jaar tevoren opgerichte K.L.M. Dat bestond toen uit zeven nian, waarvan er één tot het andere geslacht behoorde. Bij de verificateur van de douane, die telefo nisch in Amsterdam van de aankomst was verwittigd en per auto afgehaald, werden de nodige formaliteiten vervuld en daarna konden de ondernemende rei zigers plaats nemen in een onoverdekte Packard, die zijn dienstplicht aan het Russische front had vervuld. Zo gingen zij dan triomfantelijk over de waar schijnlijk slechtste weg van Nederland via twee tollen en een ophaalbruggetje (de voor het passeren verschuldigde be lastingen waren in de vrachtprijs inbe grepen) naar de hoofdstad van bet ko ninkrijk. Als Aalsmeer niet zo dicht in de buurt van de luchthaven lag. dan zou men kunnen zeggen dat het vliegen in die tijd niet over rozen ging. Als er bijvoor beeld een scheur in een fraai geplis- seerde koelwater-mantel kwam, hetgeen nogal eens gebeurde, dan werd deze volgens wetenschappelijk gebruik ge dicht door deze gehele garderobe in een vloeistofmengsel te dompelen, waarvan fijn opgeloste paardenmest 'n onmisbaar bestanddeel vormde. Nu had de Siddely Puma motor, waarmee de genoemde DH 9 was uitgerust, gelukkig een ver mogen van ruim tweehonderd paarden, zodat men bijzonder mooi kon dichten. Een boeketje anecdotes Wij zijn bij de heer Dellaert, directeur van Schiphol, op visite geweest om hem geluk te wensen met de dertigste ver jaardag van zijn troetelkind. Het was een mooie receptie. Onder meer werd het woord gevoerd door de heer Backer van de Rijksluchtvaartdienst, die de op merking maakte: „Het vliegen is net sterke drank, je komt er nooit meer af!" Aan welk snedig gezegde onze ta felbuurman toevoegde: „Van allebei kun je trouwens de hoogte krijgen." Door het raam van het restaurant Avio- rama, waar wij ons behagelijk koester den in de gelegenheidsgenegenheld van onze gastheren, hadden wy een fraai uitzicht op een kleine tentoonstelling, die op het platform was ingericht. De heer Dellaert vestigde daar onze aan dacht op in de hem zo geheel eigen terminologie: „Als u even naar buiten kijkt, ziet u daar tussen twee haakjes een paar verkeersvliegtuigen een spiksplinternieuwe Convair en een Tij ger Motje, één der laatste en één der eerste toestellen van de nationale vloot". Later zijn wij er nog langs gewandeld, met muziek voorop, maar die twee haakjes hebben wij echt niet gezien. Misschien staken zij als addertjes onder het gras. Wel bemerkten wij de heer Viruiv, keurig opgesteld naast een com plete bemanning, waarvan twee stewar dessen de voornaamste attractie vorm den. Wordt het zo langzamerhand geen tijd om de spreekwijze bevrouwing in te voeren? De chef-vliegdienst had zijn uniform verlengd met glacé-handschoe nen, waarmee hij vermoedelijk te ken nen wilde geven dat deze beide dames katjes waren. Tot slot van alle plechtigheden ont hulde burgemeester d'Ailly van Am sterdam een borstbeeld van de K.L.M.- directeur Plesman, hetwelk een zo spre kende gelijkenis vertoont dat de vroede vader, toen het scherm was weggeno men, schalks verklaarde: „Het is net of je hem zo onder de douche vandaan ziet komen!"

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5