c Heemsteedse gemeenteraad noteerde 23 mille voor verscheidene objecten PENDULES 65.— I/ran .Clowntje Riek Stadsbesteldienst A.B.C. Na het feest Woensdag 24 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Provinciënbuurt krijgt een speeltuin en „Groenendaal" een volière De Heemsteedse gemeenteraad heeft gistermiddag drie uren besteed aan een agenda van 24 punten, die de gemeente- naren op een totale uitgave van 23 mille komt te staan, ongeacht de presentie-gel- den voor de vroedschap natuurlijk. De eerste twaalf punten waren tamelijk goedkoop, want die hadden slechts betrek king op de aanpassing van een reeks ver ordeningen uit de bezettingstijd aan de huidige toestand. De heer. Plies ter (Prot. Christ.) wilde wel eens precies we ten wat er nu wèl en wat er niet veranderd was, waarvan wethouder Bakhuizen v a n <5. e n Brink hem gaarne een opgave toezegde, doch de wethouder kon het bezwaar, dat de heer Pliester had ge opperd tegen de progressieve verh aalrege ling van kosten die voortvloeiden uit de toepassing van de besmettelijke ziektenwet niet delen. De heer Reynders (Arbeid) trouwens ook niet. De heer Kamerbeek (Katholieke Vrije lijst) maakte van de ge legenheid gebruik een verlaging van de hondenbelasting voor de laagste inkomens te bedingen, doch de heer Bakhuizen nam een dik boek ter hand, waaruit hij enkele passages voorlas, die de overlast van hon den in schrille, zij het waardige, termen beschreven en achtte de cijns op de vier voeters een nuttige rem tegen te grote uitbreiding van de hondenstapel. Enkele financiële regelingen het onder wijs betreffende gingen zonder meer onder de hamer door. doch met het voorstel om de garage van „Meer en Berg" en een deel van het wachthuisje voor de buspassagiers aan de Valkenburgerlaan op te knappen ten behoeve van padvindersgroepen, kwam men midden in de principiële controverse over de begrenzing van de gemeentelijke taak. De heer Zeelenberg (V.V.D.) vond het een pracht voorstel, doch de heer Van W ij k (Prot. Christ.) vond dat het, bij de huidige redactie, maar een onge wenst precedent schiep, hetgeen door de heer Kamerbeek werd onderschreven. Wethouder Disselkoen kwam de heer Van Wijk een eindweegs tegemoet door een andere redactie te aanvaarden en deelde de heer Kooymans (Prot Christ.) mee, dat alle gebouwtjes op het ogenblik voor vijftig gulden per jaar worden verhuurd, waarmee zeven groepen aan een onderdak zijn geholpen. Het crediet van f 860.voor de koepel aan de Sparrenlaan in Groenen daal werd eveneens gaarne toegestaan, doch anders ging het met de negen mille die B. en W. vroegen voor de inrichting van een speeltuin in de Provinciënbuurt. Omstreden speeltuin De heren Zeel e n berg, V a n W ij k Kooymans en Kamerbeek voer den variaties cp het zelfde thema uit: waarom moet de gemeente initiatief ne men, wanneer dat niet uit de burgerij zelf voortkomt? De heer Van Wijk vond boven dien, dat de speeltuinen wel eens zo mooi konden worden, dat er te weinig aan de ondernemingslust van de kinderen zelf werd overgelaten en de heer Kamerbeek meende dat het redelijk was, dat de be langhebbende ouders ook een deel van de kosten voor hun rekening moesten nemen. De heer Reynders daarentegen be toogde, dat men dit soort zaken ook met het hart moest bekijken. Hij herinnerde aan het grote aantal kinderen dat onder meer door gebrek aan speelgelegenheid het slachtoffer wordt van verkeersongelukken en vond dat ter voorkoming daarvan geen offer te groot geacht moest worden. Boven dien had de gemeente voor de twee reeds bestaande tuinen zich indertijd aanzienlijke offers getroost en de Provinciënbuurt is zeer kinderrijk. Wethouder Disselkoen onthulde, dat B. en W. in dit geval zelf het initiatief had den genomen, omdat in het centrum van Heemstede zowel de verkeersonveiligheid als de baldadigheid groter dan elders is. Natuurlijk komen er geen gemeente ambtenaren als suppoosten, doch het col lege heeft contact gezocht met buurtbewo ners die bereid zijn een speeltuinvereni ging op poten te zetten en te laten draaien. Deze mensen zijn evenwel niet in staat grote bedragen te fourneren en daarom biedt de gemeente een met negen mille ge- ADVERTENT1E met Bim-Bam slag HAARLEM Cj BARTEÖ0RIS5TR. 2 TEL. 1X001 3UUEt.IER-f10Rt.06ER ID DEN HAAG Zandvoort Vuurwerk op 3 Juni Het eerste vuurwerk, dat door de Ver eniging tot Viering van Nationale Feest dagen (V.V.N.F.) zal worden gegeven in dit seizoen zal plaats vinden op Zaterdag 3 Juni om ongeveer kwart over tien op het strand vóór de Strandweg. Dit vuurwerk wordt gegeven onder auspiciën van het Sportweekcomité, tot be sluit van de sportweek, die van 28 Mei tot 3 Juni wordt gehouden. Luxemburgers zingen in Zandvoort Momenteel vertoeft op uitnodiging van de afdeling ..Sport en Ontspanning" van de Nederlandse Spoorwegen het Luxemburgse mannenkoor, afkomstig uit de stad Luxem burg, voor een kort bezoek in Zandvoort. De stichting ..Touring Zandvoort" is er in geslaagd, dit koor. dat uit ongeveer zestig zangers bestaat, oq}c in Zandvoort te laten concerteren. Deze uitvoering zal plaats hebben op Serste Pinksterdag, 's middags in theater Monopole. De burgemeester van de stad Luxemburg, die het koor vergezelt, zal hier bij aanwezig zijn. Het gezelschap zal om ongeveer 2 uur in de badplaats arriveren, vaVm :n „Riche" Zandvoorts burgemeester amb,genoot en zangers officieel zal begroe ten. Na een bezoek aan strand, dorp en circuit, zal de uitvoering plaats hebben, welke zal staan onder de directie van pro fessor Sehuh, verbonden aan het conserva torium van Luxemburg. vulde helpende hand. Overigens zal men bij de inrichting zo zuinig mogelijk te werk gaan. Desalniettemin bleef de Protestants- Christelijke fractie op het standpunt staan, dat er eerst maar eens een' vereniging moest komen, zodat het voorstel met 11 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Volière-vraagstuk Het voorstel om in „Groenendaal" een volière te plaatsen een oude wens van wethouder Van Lent ontmoette ook nogal wat verzet, deze keer van de zijde van de V.V.D.wethouder Bakhuizen van den Brink incluis. Men vond het een over bodige, en in deze tijd van financiële onze kerheden zelfs een onverantwoordelijke, uitgave. De heer Zegwaart (K.V.P. liet de enigszins wrange opmerking horen, dat wel vlotweg tien mille voor deze affaire beschikbaar is, doch dat kleine financiële tegemoetkomingen voor het gemeenteper- soneel altijd om ontelbare bedenkingen achterwege blijven. De heer Reynders juichte het toe, dat ook de minst draagkrachtigen de gele genheid zal worden geboden om wat meer kennis van de natuur op te doen, waarbij hij erop wees, dat Heemstede door aanvaarding van dit voorstel zou tonen ook zijn eigen taak in de behartiging der streekbelangen te verstaan. Wethouder Van Lent merkte in zijn verdediging op, dat hij twee jaar geleden dit voorstel zelf had ingetrokken uit zui nigheidsoverwegingen: sindsdien, zo zei hij, was uit de begrotingen gebleken, dat de gemeente voldoende armslag heeft voor deze post. Burgemeester Van Rappard was even zeer van oordeel, dat men het onderhavige project niet uitsluitend financiëel moest beoordelen; het gaat hier om belangen wel ker waarde niet in geld valt uit te druk ken. De V.V.D. en ook de heer Kamerbeek zwichtten evenwel niet en stemden tegen, zodat het voorstel met 10 tegen 4 stemmen werd aanvaard. Het gevraagde crediet van f 6700.voor de provisorische verbetering van de Val kenburgerlaan ten Zuiden van het Valken burgerplein werd toegestaan en zal op ver langen van de heer Reynders in vijf tien inplaats van in twintig jaar worden afgeschreven. Bij de rondvraag toonde de heer Zee lenberg zich belangstellend naar de omvang van de woningnood. Het aantal urgente gevallen zal hem worden meege deeld. Jaarverslag over 1949 van „Humanitas" Haarlem Aan het jaarverslag 1949 van .Humanitas" afd. Haarlem ontlenen wij: De commissie voor maatschappelijk werk, welke vooral in de vorige jaren zulk be langrijk werk deed. begon dit jaar geleide lijk van karakter te veranderen. Doordat nu de leiding van het werk in de deskundige handen van mevrouw A. BijlBeket, de maatschappelijke werkster, is gesteld, kon den de dames Mooijman en Wiersma iets op haar verhaal komen, al bleveiK. zij veel waardeerbaar werk doen. Het ligt in de lijn ener goede ontwikkeling, dat er nu een lichaam komt, waarin elke sectie wordt ver tegenwoordigd. Deze secties zijn nog piet alle tot wasdom gekomen. Begin December 1949 kwam de sectie „Contact Ouden van Dagen" tot stand. Werd verleden jaar door een 6-tal medewerk(st)ers deelgenomen aan het bezoeken van bejaarde mannen en vrouwen, nu is dit aantal ge groeid tot 12. Een 50-tal oudjes wordt nu regelmatig bezocht. Deze medewerk(st)ers brengen hun wat gezelligheid, helpen hen, als er moeilijkheden zijn. Er is in deze sectie nog genoeg verdienste lijk werk te doen. Op 6 December 1949 werd de sectie „Re classering" opgericht. Reeds eerder was er een groep reclasseerders bijeengebracht, maar deze bleek weinig levensvatbaar. Men hoopt, dat de nieuwe groep, welke met 16 personen begon, goed werk zal kunnen doen. De voorzitter van de groep, de heer F. S. Noordhoff. -is thans opgenomen in het be stuur der afdeling Haarlem van het Genoot schap voor Reclassering. Leden van de groep oefenden in 1949 toe zicht uit over 10 politieke delinquenten. Het aantal gewone delinquenten onder toezicht in 1949 van de groepsleden bedroeg 11. Het aantal toezichthouders over politieke delin quenten bedroeg minstens 4 in 1949 en dat over gewone delinquenten 5. De samenwerking met het Genootschap is zeer bevredigend. De kinderbescherming blijft vrijwel sta- tionnair, mede, doordat de afdeling weinig aanvragen tot voorgdijschap in buitenkerke lijke gezinnen ontvangt. Eind 1949 hadden 9 gezinsvoogden en -voogdessen 9 gezinsvoog dijen waar te nemen, terwijl er nog 2 gezins voogdessen beschikbaar waren. Moge in 1950 deze wakkere groep uitgroeien tot een goed georganiseerde sectie met de mogelijkheid tot uitwisseling van ervaringen en verdere scholing. In 1949 werd er in totaal 4864 halve dagen gezinshulp geboden, waarvan in 883 geval len héle dagen. In totaal kwamen er in 1949 een 83-tal personen op het spreekuur, waarvan velen ADVERTENTIE 'N SCHRALE HUID? GEBRUIK DAN SCHEERCRÊME MET LANOLINE Nieuwe Luxe Scheercrême beschermt Uw gelaat Williams Luxury Shaving Cream Is thans ook In Nederland verkrijgbaar. Dat betekent beter, prettiger scheren speciaal voor mannen met een schrale of gevoelige huid. Hel rijke door dringende Williams schuim maakt elk baardhaartje willoos en bedekt tegelijk Uw gelaat met een beschermend laagje crème, dat schrapen van Uw mes|e uit sluit. Met Williams scheert U zich fijner dan ooit omdat Williams het dubbel actieve Lanoline bevat, dat schraalheid geneest én voorkomt. HET GEHEIM: LANOLINE De Lsnollne In Wllllam» overtreft elk «nder Ingredient voor hel verxechten ven een geïrriteerde huid. Zij houdt de huid zacht en toeoel en geelt daardoor do hele dag een aangenaam gevoel- Koop nog heden dexo koitelljke. nieuwe scheercreme. Probeer ie mor gen. U zult nooit meer een ander merk kiezen. LUXURY SHAVING CREAM meerdere malen. 10 daarvan Jew am en via de H.B.B. naar ons toe. Bij de 5 gevallen van arbeidsbemiddeling volgde in 1 geval aanstelling bij de gemeente; 2 van de 5 gevallen met huwelijksmoeilijk heden zijn nog in behandeling; in 2 daar van kon niets worden bereikt en bij 1 ge val werd gevraagd de bemiddeling uit te stellen. Aan de Sociale Raad werden 10 adressen voor de Kerstgave aan „Stille Armen'" opge geven. In September 1949 werd wederom een va- cantieweek voor vermoeide huismoeders ge organiseerd en wel op De Vonk te Noordwijk. 18 Huisvrouwen namen daaraan deel. „Humanitas" heeft ook medewerking ver leend aan het totstand komen en het ver zorgen der belangen van de gedemobiliseer- den. Half September 1949 heeft het bestuur de stoute schoenen aangetrokken en bij het ge meentebestuur een subsidie aangevraagd ge lijk aan het bedrag aan salaris, dat aan de Maatschappelijke Werkster is toegekend. Thans prijkt op de begroting een voorstel daartoe. Onder de brug van de VIOS, de grootste trawler der Ümuider vloot, is een proef- ketel voor het conserveren van kuit, lever en vis opgesteld. Deze boot is de enige, die de ruimte daarvoor beschikbaar heeft. Afgewacht zal moeten worden of het ex periment slaagt, maar op de eerstvolgende reis zal ongetwijfeld met meer dan gewone belangstelling een statistiek worden bij gehouden van de resultaten dezer proef: het verse product der zeeën direct in blik kan er door verwezenlijkt worden. Verloting Kleuterhuis Margriet De „laatste lootjes" Gaarne vragen wij nog eens de aandacht voor het zegenrijke werk dat de stichting Kieuterhuis „Margriet" in Haarlem doet. Meestal wordt dit werk uiteraard in alle stilte en bescheidenheid verricht, maar er kunnen zich gevallen voordoen dat men genoodzaakt is wat meer de trom te roeren. In zulk een noodzaak verkeert nu het be stuur van „Margriet", want nog altijd ont breken hier de middelen om het schone plan, in Haarlem een model-kleuterhuis te bouwen dat aan "alle eisen voldoet welke men aan zulk een inrichting moet stellen, te verwezenlijken. Hoe goed van wil be stuur, leidend en verplegend personeel en alle anderen die hier een taak hebben, ook zijn, in het bestaande kleuterhuis blijft het toch altijd behelpen; de ligging van dit huis, midden in de stadsdrukte achter het station, is verre van ideaal: er is veel te weinig ruimte om zelfs de dringendste ge vallen zeer zwakke, herstellende en hy per-nerveuze peuters te helpen en te genezen, terwijl er ook aan de inrichting en outillage nog allerlei mankeert dat bij de moderne preventieve en curatieve kin dergeneeskunde, zoals die hier wordt toe gepast, feitelijk volstrekt oninisbaar is. Halve oplossingen hebben hier geen zin meer; alleen een geheel nieuw kleuterhuis, waarin alles zo efficient mogelijk is inge richt, kan uitkomst bieden uit de genoem de moeilijkheden. De plannen daarvoor zijn sinds lang gereed, het geld is er echter nog niet. Daarom organiseerde het bestuur van „Margriet" vorig jaar de loterij om dat aardige landhuisje dat toen op het Wil- sonsplein te zien was; en daarom is er dit jaar weer een Margriet-verloting, die een even groot succes belooft te worden. De eerste prijs, een keurige bungalow, die aan de Wilhelminastraat te pronk staat, kan men ook van binnen bewonderen. Men kan er zelfs gratis een verfrissing gebruiken a raison van de aanschaf van een lot. De tweede prijs, een personen-auto, is thans in een winkel aan de Anegang te zien: de clerde prijs is een fraaie „wire-recorder" een toestel waarmee muziek, redevoe ringen en alle andere mogelijke en onmo gelijke geluiden te vereeuwigen zijn. Ge zien deze en de vele andere aantrekkelijke prijzen behoeft het geen verbazing te wek ken dat er zelfs uit andere plaatsen talloze bestellingen om loten binnenkomen. Wie daarom zijn geluk in deze loterij nog be proeven wil en daarmee ook zijn steentje bijdragen aan de totstandkoming van het nieuwe kleuterhuis, die haaste zich want het ziet er naar uit dat de „laatste lootjes" in dit geval héél erg licht zullen blijken te zijn. Voor tic kraderea Zo lazen Rick en Bunkie de brief, die ze hadden ontvangen. En wat stond daarin te lezen? Het was niet meer en niet minder dan een uitnodiging.de uitnodiging voor een groot poppenfeest! Een heleboel poppen uit de buurt zouden daar bij elkaar komen, en daarbij behoorden ook Rick en Bunkie. Jongens, wat vonden ze dat leuk! Het feest zou over twee dagen zijn. En nu al voelden ze zich allebei opgewonden in het vooruitzicht van die pret! Ze spraken er de hele dag over en 's nachts konden ze er bijna niet van slapen. Maar eindelijk brak de grote dag aan. Toen ze 's morgens uit bed stapten, begonnen ze al direct zichzelf een extra was- en poetsbeurt te geven; wantnietwaar, je moet op een feest op z'n voordeligst voor de dag komen! „Kijk eens even, Bunkie.zijn mijn oortjes goed schoon?" vroeg Rick. „Ja hoor!" zei Bunkie. „De mijne ook?" Muziek Laatste concert van de Beethoven-cyclus Fenomenaal vioolspel van Ricardo Odnoposoff Het laatste concert van de Beethoven- cyclus der H.O.V. onder leiding van Toon Verhey is een groot succes geworden, mede door het optreden van de fameuze Argen tijnse violist Ricardo Ódnoposoff, die het Concert in D kwam spelen. Odnoposoff heeft zijn fabelachtige tech niek aan Carl Flesch te danken, maar het geen vooral zijn spel karakteriseert heeft hij uit zichzelf: een warmbloedig tempera ment en een zeer ontwikkeld gevoel voor muzikale klankverhouding. Waarschijnlijk was het bij afspraak met het orkest, dat het tempo van het aanvangsdeel vrij rustig werd gehouden, hetgeen een zeer doorzichtige interpretatie ten gevolge had. Doch na het tweede tutti scheen dat kalme musiceren Odnoposoff niet meer te bevredigen en begon hij stu wingen te geven, die wel niet logisch (maar wat betekent logica voor een kunstenaar met temperament?!) doch zeer brillant van effect waren. In de prachtige cadens van Léonard kon de solist zich volkomen uit leven; dat werd een phenomenale presta tie, violistisch maar ook artistiek. En zo ging het verder met het Larghetto en het Rondo, niet in de sfeer van klassieke rust, zoals wij het ons hei-innererr van Flesch, maar met het vurig élan van een Latijn; die op zijn manier ook wel weet wat be heersing is en deze weet toe te passen. Want het mag stormen in hem, zijn viool blijft altijd heerlijk klinken. De bezieling van het spel van Odnoposoff werkte on weerstaanbaar op het publiek; men voelde het: die man heeft wat te zeggen, hij bezit er de middelen toe en vertolkt de muziek van Beethoven uit dè volheid van zijn muzikale gemoed. Redenen te over om de zaal te laten daveren van ovationeel ap plaus. Odnoposoff dankte met als toegift een kort stemmingsstuk voor solo-viool „De droom van de wind' van de Boliviaanse componist Calderon Lugones, naar Indi aanse motieven. Het werd een staaltje van zeldzaam kleurig getint vioolspel. Verhey had de avond met de Coriolan- ouverturè geopend: een uitvoering onder hoogspanning. Tenslotte ging de Pastorale Symphonie in een vertolking die bijzonder te prijzen viel om haar duidelijkheid en Ronde van Nederland in de regen begonnen Hedenmorgen is op de Westermarkt te Amsterdam de Ronde van Nederland be gonnen. De start werd niet begunstigd door het weer, want een straffe Noordenwind en regenbuien uit een dikke lucht maakten het ryden niet tot een genoegen. Het muziek korps van de Amsterdamse politie deed zijn best met montere wijsjes, maar sfeer was er niet veel op het Kerksplein waar enkele honderden toeschouwers stonden te wach ten op de dingen die komen zouden. Kort voor de start vernam men dat de Franse Pool Klabinskv, ploegmaat van de Nederlanders in de Ronde van Frankrijk van drie jaar geleden, aan de Nederlandse grens was teruggewezen omdat er iets met zijn papie ren niet in orde was. Dit maakte andermaal een wijziging in de ploeg noodzakelijk. De Belg Albert Hendrikx nam zijn plaats in. Een kwartier later dan was vastgesteld om kwart over elf loste de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, het schot dat de rennerskaravaan in beweging bracht op weg naar Zaandam waar de eigenlijke start voor de eerste étappe zal plaats vinden. Even tevoren had de voorzitter van het stichtingsbestuur „Ronde van Nederland", de heer Th. H Obers, aan de burgemeester de wimpel overhandigd van de Ronde van 1949 met de toezegging dat de burgemeester bij iedere nieuwe ronde de wimpel van het vorige jaar zal krijgen. Ook de voorzitter van de NWU, jhr. Van den Berch van Heemstede, was op de Westermarkt aanwezig. correctheid. Verhey zette een frisse gang in het eerste deel en wist de lengte van de „Szene am Bach" aannemelijk te ma ken. De vlotte volgzaamheid van het or kest, de zuiverheid en de veredeling der timbres, zowel van strijkers als van bla zers, werd. met deze symphonie, als resul taat van een jaar hard en doelmatig wer ken, duidelijk in het licht gesteld. Mr. A. Beets kwam als voorzitter der H.O.V. met een fraai bloemstuk en met hartelijke woorden Verhey dank betuigen voor hetgeen hij in het afgelopen seizoen met het orkest bereikt heeft. Het publiek liet duidelijk blijken, dat het met deze hulde instemde en het accentueerde dit nog eens geestdriftig na afloop van het con cert. De geste van Verhey om ook het orkest in deze hulde te betrekken, maakte een sympathieke indruk. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE vervoert al Uw goederen goed en goedkoop BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TEL. 18428. NA 6 UUR 14810-14155 Teraardebestelling A. IJzerman Velen waren vanmorgen in de aula op de algemene begraafplaats te Bloemendaal bijeengekomen, om de laatste eer te bewij zen aan hèt stoffelijk overschot van de heer A. IJzerman, die vele jaren hoofd van een openbare school i.n Bloemendaal is geweest en een belangrijk aandeel heeft gehad in de werkzaamheden van het onderwijs, het Witte Kruis, de Koninginnefeesten en het plaatselijk crisiscomité. Hiervan hebben drie sprekers getuigd. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex schetste de heer IJzerman als een man, van wie veel kracht uitging, die met wijsheid zijn werk verrichtte, humor bezat en mede dogen had. Zijn kracht toonde hij bij het onderwijs. Enkele geslachten Bloemenda lers heeft hij les gegeven op een bijzondere wijze. De liefde voor zijn vaderland kwam tot uiting bij de voorbereiding van Ko ninginnef eesten, waardoor hij de onder linge band der burgerij ^steviger maakte. De heer IJzerman wist door zijn inzicht bij de burgerij en het gemeentebestuur veel te bereiken. Daardoor was hij-een stuwende kracht, van wie veel uitging. De heer H. D. G. A. Immink noemde als voorzitter van de afdeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" de verdiensten van de heer IJzerman, die eerst acht jaar be stuurslid en daarna vijf-en-twintig jaar secretaris is geweest Hij was de stuwende kracht, die veel voor de afdeling gedaan heeft. Ds. J. C. van Dijk herinnerde aan de arbeid in het crisiscomité van de stoere Bloemendaler en las een deel van Psalm 90 voor. Nadat de kist in de groeve was neerge laten bad cs. Van Dijk het Onze Vader, waarna de dochter van de heer IJzerman woorden van dank sprak voor de blijken van deelnéming. Gascylinder ontplofte op de Rijnbrug te Arnhem Dinsdagavond was op de Rijnbrug in Arn hem een arbeider, de 31-jarige G. V., bezig het 't autogenisch lassen, toen hij zag, dat een gascylinder op een laswagen in brand stond. V. wilde de gastoevoer afsluiten, maar de afsluitdop was reeds roodgloeiend. Het was niet mogelijk de vlam te doven. Enkele minuten later is de cylinder met een hevige knal uit elkaar geslagen. Onge veer 125 meter verder vielen de stukken in de Rijn. Het rijwielpad vertoonde na de ontploffing scheuren over een lengte van ongeveer vijf meter. De brugleuning werd beschadigd. KORT VERHAAL DOOR STEVEN MARSING Hun stemmen klonken in mijn oren, als het gillen van een griffel op een lei. „Nu gastvrouw, hartelijk bedankt, en tot spoe dig ziens", zeiden ze met glimlachjes. Als ganzen schuifelden ze de een na de ander 't hek uit, waarna ze elkaar op straat nog luid afscheid toeriepen. Mijn gasten. Twintig mensen bijeen, die kriskras door elkaar heen praatten als radiomuziek van evenzoveel verschillende stations. De afschuwelijkste combinatie die nog ooit erkentelijkheid jegens een gastvrouw geveinsd had. Het kwam door Arthur met zijn malle kennissen. Toen ik hem voorstelde weer eens wat mensen bijeen te halen voor een gezellig avondje, deelde hij, alsof het een gunst was, mee, dat hij ook wel voor wat gasten zou zor gen. Er waren een paar zakenvrienden van hem.»., alleraardigste mensenen hun vrouwenook alleraardigste men sen ,En ik ben die mensen ook wel eens wat verschuldigd", zei hij met die af wezige blik, die aangeeft, dat hij vertoeft in de wereld zelf, waar ik weet noch be grip van heb en dus ook niet over mee moet praten. Tien kennissen^ van mij, tien van hem. Het moest wel een fiasco wor den. Maar het had toch wel wat minder erg gekundL Onbelangwekkender en schreeuweriger mensen dan de zaken vrienden had ik nog nooit ontmoet, of het moesten de alleraardigste vrouwen zijn. Wanhopig rondsnellend met lekkernijen en babbelend als een conférencière, probeer de ik er wat geest en harmonie in te brengen. Een onuitvoerbare taak. De za kenvrienden dronken en bulderden en hun verderfelijke atmosfeer sleurde een deel van mijn groep tegen wil en dank mee. Zo overduidelijk tegen wil en dank, dat ten slotte de zakenvrienden ook verstomden en iedereen verzonk in een grauwe verve ling, waar slechts nu en dan een eenzame opmerking tussen kwam, als een laatste wanhopig vlammetje uit een stervend haardvuur. Toen ik de deur achter de laatste ver trekker gesloten had, te woedend zelfs om verlicht te zuchten, zei Arthur, goedig geeuwend: „Nou, dat was wel gezellig, hè? Aardige mensen. Kom, ik ga maar vast naar boven. Jij komt zeker ook zo?" Ik antwoordde hem alleen met een kort „Wil je deze stoel even meenemen naar boven?" en ging de, kopjes en glaasjes naar de keu ken brengen, zo ruw als ik me kon ver oorloven zonder ze te breken. Maar natuur lijk moest er toch iets mis lopen. Een nijdige beweging van mezelf had ik te laat in bedwang en vier kopjes en een wijnglas vielen tot scherven op de vloer. Dat was de laatste druppel. Zonder er verder naar om te kijken draaide ik het licht uit en stoof de trap op. Boven op de overloop was het donker. Ik holde in de richting van de slaapkamer, maar halver wege stootte ik met mijn knie tegen iets hards; zo scherp was ineens de pijn dat ik geen geluid gaf. Het was de stoel, die Arthur er had laten staan, natuurlijk niet wetend, waar hij thuis hoorde. Ik was nu buiten mezelf van razernij. Binnensmonds de afgrijselijkste dingen zeggend pakte ik de stoel op en sjorde hem naar het raam van de overloop, dat open stond en de koele herfstlucht toeliet. Ik voelde dat ik vuurrood was, myn haar hing in slierten om mijn gezicht. Met bo venmenselijke inspanning tilde ik de stoel op het kozijn en begon hem naar buiten te duwen, hopend dat hij beneden op de ste nen versplinteren zou. Maar toen ik aan de stenen dacht, dacht ik ineens ook aan het hondenhok, dat recht onder het raam stond en waar Teddy nu in moest zijn of bij liggen, zoals hij vaak deed. Ik zag in een flits een bloederig, kermend visioen en het angstzweet brak mij uit. De stoel was al voor driekwart buiten en woog onge veer een ton. Ik worstelde als een waan zinnige om hem terug te trekken. Toen ging de deur van de slaapkamer open en Arthur vertoonde zich. Hij zag er onzinnig uit in een lelijk onderhemd met knoopjes van voren, en zijn bretels erover. „Wat doe jij in hemelsnaam?" zei hij. „Ik haal die stoel naar binnen, natuur lijk", zei ik. „Zou je niet eens helpen, in plaats van daar te staan toekijken?" Zonder verder commentaar kwam Ar thur toelopen en rukte met een enkel ge baar de stoel over het kozijn. „Zie zo", zei hij toen, „dat was op het nippertje". Ik voelde me nu dwaas. „Ja", zei ik met een onbeholpen lachje. „Bijna was hij op Teddy gevallen". „Toch niet op Teddy?" zei Arthur, te beleefd om mij tegen te spreken, en hij keek achterom naar de open slaapkamer deur. Die piepte even en het goedige krul- iensnoet van Teddy keek om de hoek, met die uitdrukking van berusting in het nood lot, die het besef verraadt, dat hij -nu wel naar zijn hok buiten zal worden gestuurd. Ik keek naar het dier en naar de stoel en toen naar ArthLir. Hij nam mij op met een discrete, slaperige bezorgdheid. Ik wist, wat hem op de tong lag. Maar geluk kig is hij een goede, domme man. Hij zei niets. En hij was heerlijk inschikkelijk, toen ik weer eens waV mensen wilde uit nodigen. (Nadruk verboden) Nijhoff's Pinksterspel „Des Heilands Tuin" in de Grote Kerk Deze week worden er wederom drie ver toningen gegeven, in het door enkele schijnwerpers sober verlichte koor der Grote Kerk te Haarlem, van het Pinkster spel „Des Heilands Tuin" door mr. M. Nij- hoff, waaraan wij verleden jaar reeds een tamelijk uitvoerige beschouwing hebben gewijd. Daarin schreven wij onder meer: De handeling voltrekt zich in een huis te Jeruzalem, rond en voor de tafel waaraan de discipelen het Laatste Avondmaal ge bruikten en nu de uitstorting verwachten van de Geest, die hen zal inspireren tot het verkondigen en te boek stellen van hetgeen zij hoorden en zagen. De gehele bouw, zo wel in de grote lijnen als in de onderdelen, bestaat bij de gratie der vereniging van zelfwerkzaamheid en Goddelijke tegemoet koming, gesymboliseerd door het opstijgen van het gebed en het neerdalen van de be zieling, maar tevens door de komst van de heidense profetessen uit de vier wind streken en het uitzwermen van de evan gelisten naar alle hoeken van de aarde. Natuurlijk mag men deze tekst niet op letterkundige kwaliteiten vergelijken met het overige dichtwerk van Nijhoff, want tot op zekere hoogte werd in dit geval de poëzie voor het gebruik verdund. Maar toch vindt men in deze soms wat te gewild primitieve rijmen enkele sublieme regels en op slag indrukwekkende beeldên zoals bijvoorbeeld de prachtige zinsnede: „Voegt al uw dromen tot één kerk!" of de uit spraak van Maria: „Zoals elke bloem een ding is wonderbaar, zo worde in elk mens het Wonder openbaar". Ik kan er niet aan ontkomen een vergelijking te trekken met het gisteren door mij besproken Tegelse Passiespel van pater Schreurs, dat per slot van rekening niet meer blijkt te zyn dan een overwegend lyrische, maar zeer con ventionele commentaar op een uitbeelding van de kruisweg. Hier echter beluistert men een eigen geluid, het verslag als het ware van een persoonlijke worsteling om verlossing uit de wereldse onzekerheid. Een tweede kenmerkend verschil is de uiterste versobering. De witte eenvoud van de tafel met de vier kaarsen tussen de muren van de kerk bepaalt ook de stijl der opvoering. Onder de gevoelige regie van Wim Paauw brengen de bij de Her vormde Jeugdraad aangesloten lekenspe- ders de innerlijke spanning treffend naar buiten. Staat deze vertoning misschien niet helemaal op het verrassende peil van ver leden jaar (maar de herinnering kan be driegen) er heerst toch een hechte sfeer van diepe waarachtigheid, die weldadig aandoet. Slechts enkelen zoeken ten on rechte hun kracht in louter mooizeggerij. Wederom dankt men de momenten van zuiverste ontroering aan de trouwens met bijzondere voorliefde getekende Maria- figuur met haar evenwichtig profiel en heldere stem. Een bijzonder mooi tafereel vormt deze keer vooral het schikken der bloemen met „rozen en leliën van het dal op de plaats waar niemand zitten zal". Een tweede hoogtepunt is het gebed om de uit storting van de Geest af te smeken, gevolgd door de vaste inzet van het visioen van de kerkbouw. Met heilige ernst en breed ge baar gaat de apostel Petrus hierin voor. De overigens uitstekende vertolker van deze rol schoot bij de eerste opvoering enigszins tekort in de bespreking over de opvolging van Judas, waarin de afgemeten declamatie-toon plaats zou moeten maken voor een meer bezeten betoogtrant. Goed is ook dit keer de figuur van Marcus, die een uiterst moeilijke tekst te verwerken heeft. Bijzonder geprezen moet verder worden de medewerking van het Oosterkerkkoor onder leiding van Egbert Vos. Het is jam mer dat de gekozen speelplaats zoveel accoustische bezwaren oplevert, want men kan zich eigenlijk geen betere omgeving wensen. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6