lig ITdit merk koopt Amerikaanse militaire deskundigen willen West-Europa van atoombommen voorzien to kit U een shirt met een welverdiende wereldnaam! Westelijke mogendheden eisen de opheffing van Oostelijke volkspolitie Nederlandse regering wil medewerken aan de instelling van een Europees parlement Brand in bouwval op Bullenhofje Kort en Bondig J Saneringsplan Bloemendaalseweg nabij de Julianalaan is gereed Woensdag 24 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant (ver de vorm van deze bewapening moet nog ediscussieerd worden Ib Amerikaanse kringen overweegt men ernstig de mogelijkheid om niet [een aan Engeland en Frankrijk, doch ook n kleinere Atlantische verdragspartners ils Nederland een beperkt aantal atoom- mmen af te staan, aldus meldt ANP- ncta's diplomatieke correspondent uit ashington. 3 overwegingen zijn nog in het sta- van interne discussie en zoude^ leen tot een positieve beslissing kunnen den, indien het Congres bereid is het staan van atoomgeheimen en atoomwa- nen aan bevriende mogendheden moge- i te maken door verandering van de 'dende wettelijke bepalingen. In defensiekringen hoort men thans de >ning uitspreken, dat de bestaande wmwetgeving verouderd is, aangezien essentiële détails van de constructie van atoombom voor natuurkundigen geen rsterie meer inhouden en er daarom geen mgende reden meer is voor beperkende nrschriften, die het nemen van strate- ch belangrijke beslissingen in de weg an. Amerikaanse militaire deskundigen, die afstaan van atoombommen aan West- ropese mogendheden bepleiten, staan het standpunt, dat het atoomwapen niet een een aanzienlijke preventieve, doch K een defensieve waarde heeft en een tische rol van grote betekenis kan spe- bij een eventuele invasie van de West- ropese landen. Zij verklaren, dat troe- iconcentraties zonder welke een be lting van vijandelijk gebied onuitvoer- iar is een trefbaar doelwit voor het lomwapen vormen en dat de bom daar voor landen als Nederland. België en nemarken, waar ruimte tot manoeuvre- ontbreekt, bijzonder nuttig kan zijn concentraties aan de andere zijde van grens te verhinderen of te vernietigen. O de omgeving van generaal Bradley en Amerikaanse gecombineerde stafchefs »int de opinie veld te winnen, dat het roei van machteloosheid, dat thans nog verschillende West-Europese landen be- iat, het best zou kunnen worden bestre- doop een beperkte voorraad atoom- jimen rechtstreeks toegankelijk te ma- voor de Europese verdragspartners, atoombomvoorraad van de V.S., zo werd lenover ANP-Aneta's diplomatieke cor- pondent te kennen gegeven, is thans Kit genoeg om een dergelijke regeling jgelijk te maken zonder Amerika's di lle d^ensieve kracht te schaden. Atoomeiland in zee? Omtrent de practische uilvoering van dergelijkeTegeling lopen de meningen der de Amerikaanse militaire autoritei uiteen. Een der mogelijkheden is, dat aantal bommen met toestemming van U.N.O. wordt opgeslagen op een eiland de Noordzee en daar wordt bewaakt Dr een troepenmacht, samengesteld uit elingen van verschillende verdrags- tners. Een andere mogelijkheid is, dat elk land afzonderlijk enige bommen rden toegewezen, die echter niet nood- elijk als dood wapenmateriaal behoe- te worden bewaard, doch in vredes- productief kunnen functioneren als nnen van atoomenergie. Welke regeling .ndelijk zal worden getroffen, hangt alve van de beslissing van het Ameri- nse congres ook af van de verdere werking van plannen, die de vorige >k te Londen zijn gemaakt'in zake de comstige strategische samenwei-king der dragspartners. Jmtrent de vormen, die deze samenwer- ig zal aannemen, durft men te Washing- nog geen voorspellingen te doen, doch gens de zegslieden van ANP-Aneta kan in elk geval verwacht worden, dat de stra tegische raad van verdragsmogendheüen zich onder meer ernstig zal bezighouden met de vraag, op welke wijze atoomwape nen ter beschikking van West-Europese landen kunnen worden gesteld zonder af breuk te doen aan de gedachte van een strategische integratie onder gemeenschap pelijke leiding, maar toch ter versterking van de individuele defensie van die landen. Zware straffen geëist tegen rovers van een postauto Voor de rechtbank te Arnhem hebben gisteren de mannen terechtgestaan, die be gin 1948 in Nijmegen een postauto hebben leeggeroofd. Toen de chauffeur even een hulppostkantoor was binnengegaan, waren zij met de auto weggereden. De buit be stond uit 21.000. Tegen de schoenmaker B., van wie het plan was uitgegaan, werd jaar geëist, tegen zijn buurman, de postbeambte L., die 33 dienstjaren bij P.T.T. had, 2l/2 jaar. Een autohandelaar uit Bussum en een chauffeur uit Amster dam hoorden respectievelijk 3 en 2y2 jaar tegen zich eisen. Tegen een schoonzoon van de postbeambte, die 2000 van de buit had gekregen, werd een jaar voor waardelijk geëist. ADVERTENTIE FMO Post voor „Waterman" en „Cheshire" 'ost bestemd voor naar Nederland terug- ende militairen aan boord van de troe- ischepen „Waterman" en „Cheshire", Lke in een der tussenhavens zal worden gereikt, moet respectievelijk uiterlijk op en 26 Mei in Nederland ter post worden orgd. Sehalve de gebruikelijke gegevens dient adres de naam te bevatten van het troe- ischip, onder toevoeging: „Op thuisreis r Nederland". De naam van de vermoe- ijke tussenhaven mag niet worden ver- £<L FAILLISSEMENTEN )e rechtbank te Haarlem heeft in staat faillissement vèrklaard: liza van 't Hof, houder van een transport- rijf. wonende te Haarlem. Waarderpolder, lip „Yvonne". Rechter-commissaris: mr. J. Petersen. Curator: mr. B. E. van Tijn, rocaat en procureur te Haarlem. ADVERTENTIE OUDE JENEVER Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Mei 1950 1NDERTROUWD: 23 Mei. A. A. van Ree- en M. J. Fortgens; J. Koppen en E. I. van Nunen. 1EHUWD: 23 Mei, H. J. Brandenburg en J Krever; B. Boomsma en J. L. Suerink; Zwemmer en M. G. Nix !EVALLEN van een zoon: 19 Mei. F. van BergBoomsma: 21 Mei, A. de Zwart ïerius: 22 Mei. A. H. Herman—Buurman; Verzijlberg—Corijnus; J. Vennikvan de [emaat; S. van Langeveldvan Nieuwen- A, B WikkeMassop; A. F. Ver- Rietveld; 23 Mei, W. M. Jonker—Hoes. BEVALLEN van een dochter: 21 Mei, A. rkhoutOostwouder; M. Hooglandvan Bogaerde; 22 Mei, G. M. van Dinther ies; C. M. F. van der AaNiemann; C. e WitHandgraaf; C. J. MakkeliePrin- i; 23 Mei. L. J. Treffers—Kloek; C. M. ogtde Nijs (VERLEDEN: 21 Mei, J. Maaskant—de ;9 j., Hazepaterslaan; J. A. van der Warnecke, 36 j., Zijlstraat; J. van (del. 90 j., Colensostraat; 22 Mei, B. Kag- sliand, 9 m., Gasthuisvest; M. van Deven- -Priesman, 50 j., Oranjeboomstraat; R. B. ïskampNiëuwenhuysen, 76 j., Marnix- iin; H, Veldhuis—Schild, 85 j„ Eiken- aat; H. Souverein, 77 j., Timorstraat; J. Stense, 80 j., Hazepaterslaan. „Zij is de kern van een nieuw Duits leger, bewapend met geschut en pantserwagens" Mr. Stikker sprak voor de Franse radio Versnippering van krachten bij de economische weder opbouw van Europa kan rampzalige gevolgen hebben. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Dinsdagavond in het programma van Radio-Nederland- Wereldomroep, dat door de Franse radio zenders werd uitgezonden, een toespraak gehouden over het aandeel van Nederland in de wederopbouw van Europa. Mr. Stikker zeide, dat de Nederlandse regering reeds bij het begin van de tweede wereldoorlog aandacht heeft geschonken aan een na de oorlog te verrichten her stellingswerk. Het vormen van een douane-unie t^sen Nederland, België en Luxemburg moet worden gezien als een uiting van de op vatting, dat het slechts door het uitvoeren van geheel nieuwe denkbeelden mogelijk zou zijn de vraagstukken van het bijkans zieltogende Europa op te lossen. De Benelux-staten vormen een econo mische eenheid, die op een veel aanzien lijker wijze aan de wereldhandel deel neemt, dan men op grond van het aantal inwoners van deze landen en hun aard rijkskundige ligging zou vermoeden. Nederland heeft ook in steeds grotere mate kunnen bijdragen aan de ontwikke ling van andere organisaties, die zijn ge sticht om Europa weer op de been te brengen. De geestdrift, die in alle Neder landse politieke kringen heerst over de ongeëvenaarde proefneming, de instelling van een Europees parlement, vormt een aanmoediging voor de Nederlandse rege ring om op dit gebied naar haar beste ver mogen mede te werken. Met de economische wederopbouw, die de basis vormt van een toekomstige poli tieke samenwerking, zijn, dank zij de „Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking", aanzienlijke vorderingen ge maakt. Deze samenwerking blijft de basis van een gezamenlijke en doeltreffende verdediging tegen krachten, die ons demo cratisch leven bedreigen. Minister Stikker legde er de nadruk op, dat de economische wederopbouw van Europa slechts doeltreffend kan geschie den, indien de „Organisatie voor Europese Economische Samenwerking" het centrum van het gemeenschappelijk streven blijft. Wanneer er organen zijn, die dubbel werk doen en de krachtsinspanningen worden versnipperd, kan dit rampzalige gevolgen hebben. Het feit, dat het Nederlandse Konings- LONDEN, 23 Mei (Reuter) De Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland heb ben Dinsdag van de Sovjet-Unie geëist, dat zij de „gemilitariseerde politiemacht van 50.000 man" in de Russische zóne van Duitsland zal opheffen. In de drie gelijkluidende nota's, waarin deze eis is vervat, noemen de Westelijke mogendheden deze macht de „kern van een nieuw Duits leger", en verklaren, dat zij is bewapend met machinegeweren, houwit sers, anti-tanlcgeschut en pantserwagens. De Westelijke mogendheden beschuldigen Rusland ervan, dat het door de instelling van deze „politiemacht met het karakter van een leger" de vier-mogendhedenover- eenkomsten heeft geschonden. De. Amerikaanse nota verklaart, dat Rus land door de instelling van deze organi satie „het vertrouwen van de wereld in de oprechtheid van zijn beloften heeft ge schonden". By het vrijgeven van de nota maakte het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken bekend, dat de Oost-Duitse organisatie bestaat uit 39 „Bereitschaften" voor het opleiden van soldaten en ten min ste elf opleidingsscholen voor officieren. In de nota wordt verklaard, dat een groot aantal voormalige hoge Duitse officieren er deel van uitmaakt. De nota geeft te kennen, dat „de ont binding van deze gemilitariseerde politie door de openbare wereldmening zou wor- Geen communisten naar West-Berlijn met Pinksteren Het Hoofd van de Oost-Berlijnse politie, Waldemar Schmidt, heeft de jonge com munisten, die het aanstaande weekeinde naar Berlijn gaan om de massale „vredes bijeenkomst" bij te wonen, officieel ge waarschuwd, zich niet in de Westelijke sectoren van de stad te begeven. Een half millioen blauwhemden van de „vrije Duitse jeugd" zullen deze bijeen komst van 26 Mei tot 29 Mei in de Sovjet- Russische sector bijwonen. Schmidt zeide op een persconferentie dat de volkspolitie paraat zou zijn om de orde en veiligheid te handhaven „zonder dergelijke wapens als traangasbommen, die door de politie van de Westelijke sectoren in gereedheid gehouden worden". Het hoofd van de Oost-Duitse voorlich tingsdienst. Gerhart Eisler, verklaarde, dat er met Pinksteren niets zou gebeuren, „be halve, dat de grootste vredesbetoging die ooit aanschouwd is, zal worden gehouden. De Westelijke generaals behoeven niet langer op hun benen te trillen", aldus Eisler. De West-Berlijnse politie heeft Dinsdag 11 blauwgehemde leden van de „vrije Duitse jeugd", die in een vrachtauto door de Amerikaanse sector reden, gearresteerd. Tsjechische regering eist verdere vermindering Amerikaanse diplomaten Tsjecho-Slowakije heeft geëist dat de Amerikaanse officiële vertegenwoordiging in Tsjecho-Slowakije, welke onlangs tot tien diplomaten was beperkt, thans tot vier of vy'f wordt ingekrompen. Reuter verneemt, dat een desbetreffende nota op de Amerikaanse ambassade te Praag is overhandigd. den beschouwd als een concreet gebaar van bijzondere betekenis". In het memorandum dat het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken bij de bekendmaking van de nota uit gaf, wordt tevens verklaard, dat er direct officieel contact bestaat tussen het hoofd van de politieorganisatie, generaal Zaisser, en generaal-majoor Petrofsky van de Russische bestuurscommissie in Duitsland. Het Russische toezicht op de eenheden wordt uitgeoefend door de toevoeging van een Russische officier aan elke „Bereit- schaft" en officiersopleidingsschool, aldus het memorandum. Deze Russische officieren worden door de Duitsers „Sovjet-Niks" genoemd en dra gen Duitse politie-uniformen, wanneer zij in dienst zijn. Volgens het Amerikaanse departement worden de sleutelposities in deze organi satie bekleed door mannen, die met Zaisser (toen bekend als generaal Gomez) in de Spaanse burgeroorlog hebben gediend, communisten van de „oude garde", die tijdens het Hitler-bewind in de Sovjet-Unie zijn geweest, en voormalige Duitse leger officieren die in Sovjet-Russische krijgs gevangenkampen zijn opgeleid. Visa voor reizen naar Oostenrijk De Oostenrijkse legatie deelt mede dat aan Nederlanders visa voor Oostenrijk on middellijk uitgereikt kunnen worden. Op grond van een dergelijk visum is iedere buitenlander gerechtigd door geheel Oos tenrijk te reizen, onverschillig naar welke bezettingszone. Een apart visum of een speciale toestemming van een der bezet- tingsmogendheden is dus niet vereist. De visa worden uitsluitend door de Oosten rijkse legatie en door de consulaten ver strekt. Voormalige Duitse opperbevel hebbers voor Belgische krijgsraad Vier Duitse opperbevelhebbers van de bezettingstijd in België onder wie generaal von Falkenhausen, die militair bevelheb ber voor België en Noord-Frankrijk was, zijn voor de Brusselse krijgsraad ver schenen. Dit proces wekt mede in verband met de Koningskwestie zeer grote belangstel ling. Inderdaad had Koning Leopold ver schillende contacten met de Duitse mili taire „Befehlshaber", die er te Berlijn van beschuldigd werd een te pro-Belgische houding aan te nemen. Von Falkenhausen werd eind 1944 door de Nazi's in een con centratiekamp opgesloten. Het viel op, dat de deken der Brusselse advocatenor de, een beroemd pleiter, mr. Bodson, in naam van de Belgische en van de Duitse advocaten van de vier generaals om verdaging van het proces verzocht. De advocaten argu menteerden, dat het dossier der beklaagden 20.000 getypte vellen beslaat en dat zij niet de tijd hebben gehad al de stukken in te zien. De krijgsraad ging op het verzoek in. Het proces zal op 25 September beginnen. 40 tot 50 zittingen zullen nodig zijn om te constateren, of Von Falkenhausen een oor- logsmidadiger is. Dinsdagavond brandde een loods op het zogenaamde „Bullenhofje" aan de Romolen- straat te Haarlem geheel uitwaarbij een partij autobanden verloren ging. Gisteravond omstreeks zeven uur werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een brand in een bouwvallige schuur op het terrein van het „Bullenhofje" tussen Zomervaart en Romolenstraat, waar twee neringdoenden, een groentehandelaar en een koopman, hun opslagplaats hadden. De eerste slaagde er nog in een bakfiets uit de loods te redden, doch van de andere huur der verbrandden twee bakfietsen en een deel van een voorraad van tweeduizend kilo oude autobanden. De brandweer be dwong het vuur met behulp van twee stralen. Hoewel de oorzaak nog niet vaststaat, vermoedt men, dat de brand is ontstaan door baldadigheid. De jeugd uit de om geving pleegt namelijk op het terrein nog al eens vuurtje te stoken. De beide huurders zijn niet verzekerd. huis de naam draagt van een prinsdom in midden-Frankrijk, kan als zinnebeeld worden beschouwd van de speciale-vriend schapsbanden, welke Frankrijk en Neder land zowel in het verleden als thans heb ben verbonden. Deze vriendschap heeft zijn oorsprong en levensvatbaarheid gevonden in het uitwis selen van denkbeelden en wetenschappe lijke vindingen, welke aanvankelijk het geestelijk erfdeel van Frankrijk en Neder land vormden, doch die reeds sinds lang deel uitmaken van de onvervreemdbare goederen der Europese beschaving. Zij zijn in onze dagen, nog veel sterker dan in het verleden, tot een wezenlijke en levende eenheid geworden, zo besloot mr. Stikker. Kindervoorstelling van Panda In het Openlucht Theater Op Woensdag 14 Juni a-s. des middags half drie zal in het Openlucht Theater te Bloemendaal een zeer bijzondere Kinder voorstelling worden gegeven. Dan zal Mr. Janno's Jeugdamusement een vertoning geven van Panda en de Meestergoochelaar. Wij behoeven onze jeugdige en ook niet meer zo erg jeugdige lezeressen en lezers niet meer te vertellen wie Panda is. Zij zijn nu al jaren lang met hem vertrouwd en bevriend door de dagelijkse publicaties van zijn avonturen in onze courant. Nu komt Panda „in persoon" op 14 Juni in het prachtige Openlucht Theater te Bloemendaal en zodra wij hiervan hoor den hebben wij met de leiding van het theater een overeenkomst gemaakt, die hierop neerkomt: De gewone entreeprijs voor deze voorstel ling is 75 cent per persoon, maar wij heb ben gedaan gekregen, dat wij, ten be hoeve van de kinderen onzer abonnes en hun geleiders, op duizend entreebewijzen voor deze voorstelling een belangrijke Te- ductie kunnen geven. Op duizend entreebewijzen, de mogelijk heid is dus beperkt. Deze door ons in prijs gereduceerde biljetten worden, zo lang de voorraad strekt, aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 verkocht voor vijftig cent per plaats. Deze verkoop zal aanvangen op Donder dag 25 Mei a-s. van 9 uur 's ochtends tot 5 uur namiddags, (op Zaterdagen tot 1 uur namiddags) tot alle entreebewijzen ver kocht zijn en in elk geval uiterlijk tot en met 6 Juni a.s. Daarna zullen onder geen beding meer plaatsen aan onze kantoren te verkrijgen zijn. Op de Pinksterdagen zijn onze kantoren natuurlijk gesloten. Wij moeten ons al erg vergissen, als deze entreebewijzen niet zeer spoedig bij ons uitverkocht zullen zijn. dus wij raden u aan, zo spoedig mogelijk na de openstel ling de kaartjes te komen halen, die u wear.'. Zoals gezegd zullen ook entree bewijzen worden verkocht aan moeder of vader, die hun kinderen wensen te bege leiden. HAARLEMS DAGBLAD BINNENLAND He radiumbezit van het Nederlands Kankcrinstituut is belangrijk gestegen. Uit de opbrengst van de nationale loterij ten bate van het Kankerinstituut ongeveer f72.000 is een hoeveelheid radium aan gekocht, die het bezit van het instituut aan radium heeft gebracht van 300 milligram op 1060 milligram. Op het vliegveld Soesterberg is een ge bouw voor de radardienst in gebruik ge nomen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. B. Minde te Haarlem is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. kleuterschool te Hoofddorp. De heer B. de Boer te Eibergen is be noemd tot hoofd van de Chr. ULO te Be verwijk. De heer J. van Duuren te Amsterdam is benoemd als onderwijzer ener Chr. school te Heemstede waarvan hoofd is de heer v. d. Steeg. Voor de sectie reclassering van „Huma- nitas" wordt Dinsdagavond 30 Mei in Cultura door mr. M. D. Proper een inleiding gehouden over „Patronaat en celbezoek". Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 25 Mei. des namiddags van 2—3 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t; 2. Sonate I Es gr. t.: 3. a. Kommst du nun, Jesu. vom Himmel herunter; b Wachet auf. ruft uns die Stimme (voor orgel bewerkte gedeelten uit: a- Kantate „Lobe den Herren, den mSchtigen König"; b. Kan tate „Wachet auf"); 4. Partita diverse sopra: Christ, der du bist der helle Tag; 5. Prelu dium en Fuga C gr. t. Alle werken zfjn van Bach. Namens het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Huisvrouwen werd aan mejuffrouw Hennega. hulp in de huishouding by de fa milie Steijn Parvé. Laan van Bloemenhove te Heemstede, de kleine zilveren medaille met oorkonde uitgereikt voor 15 jaar trouwe dienst. De afdeling Haarlem bood de jubila- resse bloemen aan. Leden van „De Grafische (Vereniging tot bevordering der grafische kunst) houden van 27 Mei tot 15 Juni in het museum „Het Huis Van Looy" een expositie van prenten en tekeningen. De opening zal geschieden door de voorzitter, de heer Hans van Dokkum. Do heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal Zaterdag geen spreekuur houden. Daders van inbraak in meubelzaak gearresteerd In de nacht van Zondag op Maandag werd in een meubelzaak op de Herengracht te Amsterdam een inbraak gepleegd. Ont vreemd werden een aantal tapijten en ta felkleden en een hoeveelheid gordijnstof. De waarde van het gestolene bedroeg on geveer 1000. De recherche nam het onderzoek ter hand en vpna in een huis in de Molensteeg een pak met vier tafelkleden, afkomstig van de inbraak. Zij arresteerde daarna de 20-jarige kellner W. J. D. G. uit Haar lemmermeer en de 23-jarige monteur J. H. H. uit Amsterdam, alsmede enige helers. Het grootste deel der ontvreemde goede ren werd teruggevonden. In de toekomst zal de hoek Julianalaan- Bloemendaalseweg - Militairenweg verbe terd worden en een wijziging zal worden gebracht in de omgeving. B. en W. van Bloemendaal hebben een saneringsplan aan de gemeenteraad aangeboden, dat Don derdag in de vergadering behandeld zal worden. Bij de samenstelling van het plan is rekening gehouden met de aanwezige en in goede staat verkerende bebouwing, met de bebouwing, die zowel onderling als ten opzichte van de weg of van de om geving onjuist geplaatst is en met de be bouwing, welke niet meer aan redelijk te stellen eisen voldoet. Het plan is er op gericht eenheid in bestemming der bebou wing te bevorderen, in het bijzonder voor het gedeelte van de spoorwegovergang tot de Julianalaan. De lijn aan de zijde van het Postkantoor wordt „recht" getrokken. Indien het Postkantoor verbouwd zal wor den. dan moet de rooilijn naar achteren verplaatst worden. Het aantal winkels, speciaal bij de hoek van de Militairenweg. zal vergroot worden. Door verwijding van de bebouwingsstroken is verder getracht een overgang te scheppen van gesloten naar open bebouwing. Het grote verschil in bouwdiepte aan de oostzijde van de Bloemendaalseweg tussen de spoorwegove- gang en de Julianalaan is aanleiding ge weest gunstiger bebouwingsmogelijkheden te scheppen. Speciaal zal aan de achter zijde een beter geheel ontstaan. Het Bin nenpad zal iets verlegd worden. Indien de gelegenheid er is zullen de villa en de tuin van „Djember" op de hoek Bloemendaalseweg-Julianalaan verdwij nen en plaats maken voor winkels. Dat bete kent een verbetering van de verkeerssitua tie op de hoek. Op de hoek aan de noordzijde van de Bloemendaalseweg en de Julianalaan is de mogelijkheid geopend een flat te bouwen, welke echter geplaatst wordt op de grond, gelegen aan de zijde van de Cearalaan. Aan de zijde van de Bloemendaalseweg komt de tuin. De rommelige aanblik, welke de hoek Bloemendaalseweg (noord)Militairenweg biedt, zal in de toekomst verdwijnen. De bedoeling is, dat de huisjes, werkplaatsen en stallen gesloopt worden. Vijf winkels zijn ontworpen en op de hoek komt een strook „groen". De mogelijkheid is ge opend op de hoek TetteroaewegMilitai renweg een restaurant te maken. Verkoop van grond te Santpoort aan het rijk De hoofdingenieur van de Rijkswater staat in het arrondissement Haarlem heeft verzocht, aan het Rijk te verkopen een strook grond, liggende aan de Westzijde van de Rijksweg, ten Zuiden van de Bie- zenweg te Santpoort, groot ongeveer 1903 vierkante meter, om op deze grond een benzinestation te stichten. Hiertegen bestaat bij het college van B. en W. geen bezwaar. Het meent dat de verkoop dient te geschieden tegen de prijs van 1,40 per vierkante meter en stelt de raad voor om behoudens goedkeuring van het prijzenbureau voor onroerende zaken te Haarlem, tot verkoop over te gaan. Het resultaat van de verandering der hoeken betekent een aanzienlijke verbete ring der verkeerssituatie. Op de plaats, waar nu een boom staat, komt een rond- point van twintig meter en op de Juliana laan bij de hoek is een strook „groen" ge dacht, om de verkeersbanen te scheiden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wijzigingen zullen aangebracht worden, indien de gelegenheid daartoe er is. Het zal dus nog vele jaren duren alvorens het saneringsplan uitgevoerd is. „Tenminste vier korte golf- zenders noodzakelijk" Jaarverslag van de Wereld omroep Als machtsfactor in de wereld neemt ons land uiteraard een bescheiden plaats in. Maar op het andere terrein, dat van de geest, behoeven wij voor geen ander onder te doen, tenzij we het zelf willen. Hier is slechts de diepe overtuiging nodig, dat Nederland door de eeuwen heen vechter voor vrijheid en voor internationale rechts orde soms in eigen kring kibbelend, maar toch ook bouwend aan zijn toekomst, de wereld nog iets te zeggen heeft Deze woorden kan men lezen in liet jaarverslag over 1949 van de stichting Radio Nederland Wereldomroep of P.C.J. zoals zij nog bijna overal in de wereld heet. In dit verslag wordt betoogd, dat Neder land behoefte heeft aan een minimum van vier krachtige zenders. „Naar Indonesië moeten", zo zegt het verslag, „met het oog op de luis tertij den, een programma in het Nederlands en een ander in de Bahassa Indonesia gelijktijdig worden uitgezonden. Om een behoorlijke ontvangstzekerheid te waarborgen, zijn voor elk dezer program ma's ten minste twee golflengten nodig Vier zenders vormen dus het minimum, zonder hetwelk Nederland niet een behoor lijk dagelijks contact met de Uniegenoot kan hebben. Dezelfde zenders zouden dan tevens kunnen dienen voor uitzendingen naar andere landen en werelddelen. „De Verenigde Staten zijn blijkbaar van mening", zo zegt het verslag, „dat heel wat meer zenders per programma nodig zijn om zich behoorlijk verstaanbaar te maken. Onmiddellijk na de souvereiniteitsover- dracht begon de „Voice of America" dage lijkse uitzendingen naar Indonesië in de Bahassa Indonesia. Voor dit ene program ma werden niet minder dan elf zenders tegelijk, vijf in de Verenigde Staten, twee relay-zenders op Honoloeloe en vier te Manilla ingeschakeld. Aan het einde van 1949 besloegen de uitzendingen van Radio Nederland in totaal ongeveer 112 uur per week tegen 99 3/4 op 31 December 1948. (De binnenlandse zen ders zenden elk ongeveer 118 uur pe- week uit). Over het gehele jaar 1949 werd 5.535' uur uitgezonden, te weten door de Neder landse dienst 57,5 procent, door de inter nationale dienst en „happy station" 36 pro cent en door de Oosterse dienst 6.5 procent. Het voornaamste doelwit der uitzondin gen zijn de „beroepsluisteraars": officiële luisterdiensten van regeringen, van pers agentschappen, van dagbladen en radio- omroepen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7