Haarlems Dagblad Verpozing in de schoonheid van het oude Versailles, eerbetoon aan Franse en Nederlandse gevallenen (oninklijk woord Het Koninklijk Paar recipieerde op de Nederlandse ambassade [te Jaargang No. 19558 goofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, felefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en jdministratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor gaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. )rukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 25 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Aavert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©preekte Ttoarlcmstbe «Courant (anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom i AN HET DINER in het Elysée heeft Koningin Juliana, de welkomst-rede n President Auriol beantwoordende, zich treffende "bewoordingen uitgedrukt. De erke, intelligente persoonlijkheid van ize Koningin doet zich ook bij een der- jlijke gelegenheid, die zich zo.licht tot de [wisseling van hoffelijke phrasen zou innen beperken, gelden. De gastheer had erk de nadruk gelegd op het geloof in vrijheid dat de volken van Frankrijk en iderland kenmerkt. Hij "had de grote inker Descartes, die een groot en be- iigrijk deel van zijn leven in ons land ■eft doorgebracht, geciteerd: „Ik heb een rd gekozen, waar de atmosfeer bevorder- k is voor de helderheid van de geest" dit een gerechtvaardigde lofspraak ge- emd. „Door onze geschiedenis te leren, ren wij de uwe", had de President der inse Republiek gezegd en men zou moei- jgroter erkenning kunnen verlangen als ■n denkt aan de bewogenheid en trots, armee de Fransman zich bewust is van historie van zijn land en volk. Woorden ideze duiden inderdaad op een verbon- r.heid in dieper zin, zoals die tussen ankrijk en Nederland bestaat en die arlijke gronds lag biedt voor een Euro- se eenheidsvorming. Want ge moet niet enen dat zakelijke belangen, defensiebe lgen en culturele samenwerking daar ■fs gezamenlijk aan kunnen voldoen. Er meer nodig, dat zich niet zo gemakkelijk it samenvatten. In het antwoord van de Koningin heeft helderheid van geest, die de Franse esident in Nederland bewondert, zich aar en open doen gelden. Wij dienen ons allen in te verheugen, dat in tijden als ze een Koningin als deze voor ons :eekt. In deze vrije en eenvoudige taal: uropa is, naar wezen en naar mogelijk- •den, een broederschap. Maar in iedere milie kent men, als de leden nog jong 1, tijden van onenigheid en zo'n strijd kt op het ogenblik zelf van alles beheer- belang. In werkelijkheid echter zijn op elkaar aangewezen. Er komt een ïblik waarop zij dit wilde stadium, dat het opgroeien hoort, achter zich laten zich rekenschap gaan geven van hun leid tegenover de buitenwereld. Onze «ratie kan een ontredderde wereld niet i toverslag in orde brengen. Maar wat wij ig hebben is een houding, die vrij is van beperkingen van een bekrompen ver en de moed om opnieuw te begin- d. De stoutmoedige voorstellen, onlangs ar Frankrijk gedaan, kenmerken zich ar die geest van oorspronkelijkheid en B bereidheid tot offer, die noodzakelijk om het nieuwe Europa geboren tc doen irden als deel van een betere wereld, t Europa zal een waar tehuis zijn voor i grote famliekring en (laat ons nooit aouden het te hopen) zelfs voor zijn rloren zoons. Het zal openstaan voor al a vrienden. Zekere opofferingen zijn tot i volstrekte actualiteit en noodzaak orden: Frankrijk en Nederland zullen amcnlijk optrekken in de geschiedenis, komen gaat. Zij zullen de vrijheid van Westelijke volken bestendigen en tegen- »r West en Oost de enige mogelijkheid fitsen: die van de vrede". Je zoudt een tegenstelling kunnen zien het beroep van President Auriol op de fchiedenis en in Koningin Juliana's uit- :aak: „Wat wij nodig hebben is een hou- ng, die vrij is van de beperkingen van w a bekrompen verleden, en de moed om "nieuw te beginnen". Maar dan zoudt ge vergissen. De staatkundige beperktheid n het verleden te erkennen verloochent enszins de worsteling in zijn ontwikke- igsgang. Bij het lezen van de vergelij- van H. M. tussen Europa en de Euro- se staten en de onenigheden tussen jeug- :e familieleden, voor wie een ogenblik «nt dat zij dit wilde stadium achter zich len heb ik moeten denken aan de woor- iJ van een oude Fransman. Hij was een ivoudig man ergens in een dorp in het ïiden en hij sprak met die wijsheid, die Jüi vaak juist bij de eenvoudigen van est aantreft. Ik vroeg hem zijn mening er de Duitse oorlogszuchtigheid het ss in 1939 en hij zei rustig: „Die zucht bben wij cok gehad. Denkt u maar aan riewijk XIV en aan Napoleon Izelfs n Napoleon III. Maar wij zijn veranderd, njgsroem interesseert ons niet meer. Wij dien. met rust gelaten worden en bouwen. Duitsers zijn nog niet zo ver: jammer noeg voor ons". Hetgeen eraan herinnert de leeftijdsverschillen tussen de zonen een gezin soms groot zijn, ofschoon ettemin zoals de Koningin dat heeft zegd voor allen het ogenblik komt dat het wilde stadium achter zich laten. Wie u durven verzekeren dat dit ogenblik or de Duitsers niet is aangebroken? Er n aanwijzingen genoeg voor. Er zijn an- rzijds wilde uitlatingen van sommigen, doen twijfelen. Maar ook in de geest in de jongere zoon, die de jaren des on- irscheids bereikt, doen nog twijfel en genstellingen zich gelden. De vraag is sar hoe hij zich verder ontwikkelen zal: at zal overwegen. Wie jaren temidden der Fransen geleefd eft en daarom bij ervaring weet wat hen ift is er zeker van, dat de rede van de oningin hen zal hebben getroffen. Zij retaan deze klare taal; zij zullen ook hartelijke bewoordingen, waarin H. M. J=ar toast uitbracht op welvaart en geluk in „notre soeur bien-aimée: la France" tbben gewaardeerd omdat die genereus Oren en zonder de terughoudendheid, die Zuidelijke Europeanen zo vaak in de oordelijken ontmoeten. Met de titel „Leve de Koningin!" in het 11 jfUands heeft het invloedrijke Parijse igblad Le Monde gisteren zijn hoofd- ttikel gesierd. Hetgeen bewondering en ifcrtelijkheid tevens tot uiting brengt. V R. P. A Blokkadebreker in China liep op een mijn HONGKONG. 25 Mei (United Press) sar gemeld wordt zijn zeven personen om 6t leven gekomen toen het onder Britse - ag varende schip „Ebonol", dat ondanks te i blokkade regelmatig tussen Hongkong iè i Swatau vaart, ter hoogte van laatstge- u! lemde stad op een mijn liep en spoedig lama zonk. Vele personen worden ver- list. In Juni zullen delegaties uit het hoofd- Stuur van de V.A.R.A. een bezoek brengen ift Engeland en Frankrijk ter bestudering an de ontwikkeling van de televisie in deze 1 tien. Koningin en Prins in Parijs (Van onze correspondent te Parijs). Koningin Juliana heeft de harten der Parijzenaars veroverd, aldus de correspondent van Reuter. Niets heeft de Parijse bevolking meer getroffen dan de ongekunsteldheid waarmede de Koningin zich verlaat op de steun van haar echtgenoot en de oplettend heid, waarmede Prins Bernhard de Koningin bijstaat bü het vervullen van haar koninklijke plichten. Het is de duizenden, die het Koninklijk Paar bij de verrichte plechtigheden van moment tot moment volgden, niet ontgaan, aldus Reuters cor respondent, dat de Koningin er steeds op bedacht was dat de Prins haar volgde en dat Prins Bernhard zich geen ogenblik door officiële personen uit het gezelschap van de Koningin liet scheiden. Bij het graf van de Onbekende Soldaat en op de trappen van het Grand Trianon te Versailles, wanneer de Koningin de auto verliet of instapte, was de Prins er steeds om haar bij de arm te steunen en haar te geleiden. Het Franse protocol heeft bij verscheidene gelegenheden moeten wijken voor Prins Bernhards volhardende wil om aan de zijde van zijn echtgenote te blijven. Woensdag was de drukst bezette dag van het programma van het Koninklijk bezoek aan Parijs. 's Morgens werden kransen gelegd op tiet Graf van de Onbekende Soldaat en op dat van Gaspar de Coligny. Dan de tocht naar Versailles, onderbro ken door een kort oponthoud bij de dia mantslijperij van de heer Louis Asscher, die door de gezant aan de Koninklijke gasten wordt voorgesteld. Daarna het déjeuner, het concert en de theatervoorstelling in deze oude staji van Frankrijks roemrijke koningen en aaarna steeds onder het gejuich der mensenmassa's de terugkeer naar Parijs. De enkele uren rust worden hier door de Koningin besteed aan de uitreiking van de verzetsmedaille aan nabestaanden van Nederlandse ver zetslieden in Frankrijk. Dan het diner in de Nederlandse am bassade, waar de rollen tussen gastheer en gasten voor enkele uren worden verwisseld en tenslotte de onvergetelijke gala-uitvoe ring in de opera, die baadt in een zee van licht. Versailles Wel moeilijk had men een entourage kunnen vinden, schoner en zinrijker dan dit Versailles, om Koningin en Prins enkele uren van waarlijk sublieme verpozing te schenken. Alles ademde in deze histo rische stad met haar prachtige paleizen, paviljoens, lustwarandes, de adellijke rust der 18de eeuwse Franse vorsten. Onze Ko ningin had zich voor deze gelegenheid ge kleed in een zwart kleed met korte mou wen, opgefleurd door twee boeketjes rode en rose rozen aan de hals en de ceintuur. De Prins was wederom gekleed in de generaals-uniform en over een schouder droeg hij een riem, waaraan zijn fototoe stel was bevestigd. Van tijd tot tijd voor het Petit Trianon en in het park zagen wij hem zich met een paar passen van het gezelschap verwijderen om een tafereel vast te leggen. De tafel in de voormalige residentie van de Zonnekoning was in U-vorm op gesteld en 64 stoelen voor uiterst select gezelschap stonden er omheen geschaard. Het servies was van sèvres, in wit, blauw en goud, en het strijkorkest speelde oude muziek van Fra'nse en Nederlandse meesters. Na het déjeuner begaf het ge zelschap zich naar het zo geheten théatre de La Reine, waar de Koningin en Prins en hun gevolg een programma van sub tiele sqhoonheid wachtte: De actrices en acteurs van de Comédie Frangaise hadden zich naar dit* theatertje begeven om hier „Fépreuve" van Marivaux te spelen. Het orkest onder leiding van André Jolivet voerde stukken uit van oude Franse com ponisten. De terugkeer naar Parijs geschiedde, om tijd te winnen, langs een andere route dan oorspronkelijk was voorzien. In de late namiddag arriveerde de stoet weer bij het Elysée. Heldert geëerd De familieleden van vier Fransen en vier Nederlanders, die als verzetsstrijders in Frankrijk zijn gevallen, ontvingen uit handen van Hare Majesteit de Koningin posthume onderscheidingen voor hun dierbaren Geruime tijd onderhield de Koningin zich met de negen familieleden van de ge vallen verzetslieden. Tevens sprak zij met twintig verzetslieden Franse en Neder landse onder wie de burgemeester van Dijon en de heer M. H. C. Janse, directeur van de kanselarij van de Nederlandse ambassade. Een deputatie van de federatie van Franse oud-geinterneerden en gedepor teerden heeft een bloemenmand in de Ne derlandse nationale kleuren aan het Elysée bezorgd ter ere van de vorstelijke bezoekers. Soiree Parijs heeft Woensdagavond opnieuw hulde gebracht aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, toen deze de te hunner ere gegeven gala-soirée in de Academie Nationale de Musique et de Danse be zochten. Het koper van de kapel der republi keinse garde weergalmde om precies tien uur tot in ale hoeken van het opera gebouw ten teken, dat Frankrijks gasten Parijs' tempel der Muzen hadden betre den. Dé erewacht was opgesteld langs de hoofdtrappen naar de eerste galerij, waar de militaire kapel was opgesteld. Daar rondom heen verdrongen zich de genodig den in de bonte kleurschakering van avondeostumes. Het was voor allen, die zich op de vijf galerijen verdrongen, een belevenis, die immer in de herinnering zal blijven, toen de vorstelijke gasten en hun gevolg de twee-en-dertig treden, die naar de hoofd galerij leiden, bestegen onder de nog steeds klinkende fanfare. De praal, waar mede deze koninklijke entrée was omge ven, wekte herinneringen op aan Parijs' glorievolste tijden. De spanning, die door dit onvergetelijke schouwspel was opge wekt, ontlaadde zich in minutenlange ovaties op het ogenblik waarop de Ko ningin en de Prins de theaterzaal betra den. Staande in de loge nam het vorste lijke echtpaar deze hulde in ontvangst. Voor hen strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers. Plechtig als een gebed klonk het Wilhelmus, gevolgd door de juichen de tonen van de Marseillaise. Reeds een uur voor het einde der gala voorstelling had zich op de place de l'Opéra een onafzienbare menigte verza meld, die het zeldzame vertoon van het vertrek der vorstelijke gasten niet wilde missen. Het plein bood een overweldigen de aanblik. Achter de langs de trottoirs geplaatste witte hekken verdrongen zich tienduizenden, wier geduld lang op de proef werd gesteld. Pas om vijf over half één weerklonken andermaal de fanfare stoten, die ditmaal het vertrek aankon digden. Boven aan de marmeren trap na men de Koningin en de Prins afscheid van president en mevrouw Auriol. Langzaam schreden Koningin Juliana en Prins Bernhard zij aan zij de trap af. Buiten wachtte hun een nieuwe ovatie en toen de auto van het koninklijk paar, begeleid door het motor-escorte, zich in beweging zette, klonk in gebroken Neder lands „Oranje Boven".Terwijl magnesium lichten hun schijnsel mengden met dat van twee-en-veertig schijnwerpers, die op het operagebouw waren gericht, boog de autocolonne langzaam de Boulevard de l'Opéra op om langs wuivende mensen hagen het Elysée te bereiken. Met deze nachtelijke tocht eindigde de tweede dag van het koninklijk bezoek. Bezoek aan het Stadhuis De speciale correspondenten van het A-N.P. seinen uit Parijs: Om elf uur Don derdagmorgen stapten de Koningin en de Prins in de witte, met roodwitblauwe wimpel gesierde motorsloep, die hen over de Seine zou brengen naar de kade van het stadhuis, waar heden een ontvangst door het Parijse gemeentebestuur plaats heeft. Na een rit over de Pont des Invali des en langs de Zuidelijke Seinekaden Rembrandt-bijbel voor president Auriol Koningin Juliana heeft aan president Ij Auriol als geschenk aangeboden een 3 exemplaar van de Rembrandt Bijbel, R welke in Holland in slechts enkele S exemplaren werd gedrukt. Aan me- s vrouw Auriol heeft de Koningin een 8 borduursel met voorstellingen in fijn handwerk van de Nederlandse kunste- 8 nares Erna 't Hooft aangeboden. R Hare Majesteit heeft voorts beide 3 kleinkinderen van president Auriol een 8 motorbootje aangeboden. Tsjechoslowaakse vermaning aan Amerika niet geaccepteerd Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden een resolutie van de Tsjechoslowaakse Nationale Vergade ring, waarin op de Westelijke mogendheden een beroep werd gedaan haar „imperia listische" politiek te wijzigen, als „beledi gend en ongegrond" van de hand gewezen. De resolutie was op 27 April op het mi nisterie overhandigd, waarbij was verzocht haar door te sturen aan het congres. Chinese communistische landingspoging afgeslagen De Chinese nationalisten hebben van daag een communistische landingspoging op de Lapsam-eilandengroep, in de mon ding van de Parelrivier, afgeslagen. Vol gens de eerste berichten zijn twee commu nistische oorlogsschepen in brand gescho ten. De aanvallers trokken zich later terug, achtervolgd door de nationalisten. De nvierscheepvaart tussen Hongkong en het Portugese Macao werd tijdelijk gestaakt. Een Britse marinepatrouille sloeg de strijd gade. De eerstvolgende vergadering van de Eerste Kamer wordt gehouden op Dinsdag 6 Juni. Na de kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat en het bezoek aan de Temple de l'Oratoire bezochten de Koninklijke gasten Woensdagmiddag Versailles. Deze foto werd gemaakt tijdens hun rondgang door de beroemde tuinen van het paleis aldaar. De Koningin en Prins Bernhard bij het graf van de onbekende soldaat voor de Are de Triomphe, waar zij gisterochtend een krans legden. kwamen de Koningin en de Prins, die ook nu vergezeld waren door president en mevrouw Auriol, bij de aanlegsteiger aan. Zij werden hier ontvangen door de pre fect der politie en ontvingen de eerbewij zen van een garde der nationale marine. Bijna een half uur duurde de vaart en op twaalf der Seinebruggen, welke moesten "worden gepasseerd, stonden poli tieagenten in een haag opgesteld en werd het verkeer stopgezet. Vele vaartuigen, die aan de oevers van de Seine lagen, hadden zich ter ere van het hoge bezoek in feestelijke tooi gestoken. Onder grote belangstelling van het publiek arriveerden de beide sloepen om vijf vóór half twaalf aan de kade waar opnieuw een garde van mariniers stond opgesteld. Het koninklijk paar werd toegesproken door Pierre de Gaulle, de burgemeester van Parijs. In haar dankwoord voor het hartelijk welkom dat het Parijse gemeentebestuur zijn gasten bereidde, zeide Koningin Ju liana onder meer: „Ieder mens behoort tot verschillende maatschappelijke groeperingen tegelijk, die echter alle een beroep op zijn burgerzin en zijn saamhorigheidsgevoel doen. Als zijn antwoord op dat beroep positief en onbaatzuchtig is, dan zullen deze ge meenschappen levende organismen blijken, elk op zichzelf en alle tezamen. Als ze verstenen tot levenloze massa's, die als voetstukken dienen voor gemummi ficeerde hoogwaardigheidsbekleders, dan krijgt men een dood mechanisme. De wachters van elke groep moeten er voor waken, dat zij levend is, en niet een doodse troep. De weerstand, geboden in deze moeilijke tijden, zal de bedding kunnen worden van een nieuwe stroom van veredeling, die niet bevriest tot een ideo logie, maar de scheppende kracht blijkt van een betere toekomst." Verzoek tot uitlevering van Westerling niet aanvaard Het gouvernement van Singapore heeft het Indonesische verzoek tot uitlevering van Westerling, die sedert eind Februari te Singapore is gedetineerd, niet aanvaard. De Engelse onderminister voor Koloniën, de heer J. Dugdale, heeft in het Huis van Afgevaardigden op een vraag medegedeeld dat een formeel verzoek tot uitlevering door een Indonesische vertegenwoordiger op 4 Mei bij de gouverneur te Singapore werd ingediend. Hij zeide: „De gouverneur heeft mij medegedeeld, dat het verzoek, dat men baseerde op het uitleveringsver drag tussen Engeland en Nederland van 1898, niet vergezeld was van enig bewijs materiaal, dat op de beschuldigingen be trekking had. Zolang de gouverneur niet van mening is, dat aan de bepalingen van het verdrag en de uitleveringwet is vol daan, kan hij geen maatregelen nemen ten aanzien van het verzoek der Indonesische regering". Het Labourlid W. L. Wyatt vroeg de minister of hij de gouverneur te Singapore opdracht wilde geven de In donesische vertegenwoordigers in Singa pore bij te staan bij de juiste formulering van het verzoek. „In Indonesië heerst sterk de mening, dat Westerling in Singa pore beschermd wordt en dat hij uitgele verd moet worden om terecht te staan", aldus de heer Wyatt. Hierop antwoordde de onder-minister: „Het wordt natuurlijk aan de Indonesische regering overgelaten zelf te bepalen wat voor verzoek zij wenst in te dienen. Wan neer dit is geschied zal het uiteraard wor den bestudeerd". Oost-Berlijn overstroomd door communistische blauwhemden Wilhelm Pieck, de president van de Oost- Duitse republiek, heeft Woensdag de Pink- sterbijcenkomst van de communistische vrije Duitse jeugd officieel geopend door het inwijden van de „republiek der jonge pioniers", een tentenkamp voor 20.000 Oost-Duitse jongens en meisjes tussen 6 en 14 jaar te Oost-Berlijn. Pieck, die pas terug is van zijn vacantie in de Sovjet-Unie, zeide tot de kinderen, dat zij evenveel van de Oost-Duitse repu bliek moesten houden als de Russische kinderen van hun vaderland. De 20.000 kinderen zwaaiden telkens als Pieck de naam van Stalin noemde, minu ten lang met hun blauwe zakdoekjes. Het hoogtepunt van de demonstratie kwam, toen 20 Griekse kinderen, die in Oost-Duitsland worden opgevoed, zwaaiend met de Griekse partisanenvlag het plat form betraden. De Duitse kindej-en riepen in koor: „Wij groeten de jonge Griekse vrijheidsstrijders". Pieck zeide tot de kinderen: „Jullie de monstreert hier voor de vrede, zodat jullie moeders niet meer hoeven te huilen in een derde wereldoorlog". Hij waarschuwde de kinderen, dat zij waakzaam moesten zijn tegen de activiteit van de „reactionnaire geestelijken, die tegen de vooruitstrevende jeugdbeweging strijden, omdat het onderwijs in de scho len is gebaseerd op het dialectisch materia lisme". Oost-Berlijn was Woensdag reeds vol kinderen in de blauw-witte uniform van de vrije Duitse jeugd. Het woord is aan F a b e r Er zijn mensen in de wereld, die de gave bezitten overal vreugde te vinden. Lord Wavell overleden V* Le?***, A*- Lord Wavell, de voormalige Britse on derkoning van India en in de tweede we reldoorlog bevelhebber op verschillende fronten, is Woensdag te Londen op 67- jarige leeftijd overleden. Hij had onlangs een ernstige operatie ondergaan. In 1940 was Lord Wavell opperbevelheb ber in het Midden-Oosten, doch toen in 1941 de oorlog tussen Japan en de gealli eerden uitbrak, werd hij benoemd tot op perbevelhebber der Britse strijdkrachten in India en tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost- Azië, met inbegrip van Indonesië. Hij heeft zich in begin 1942 met zijn hoofdkwartier gevestigd bij Bandoeng in West-Java om vandaar uit de actie tegen Japan te leiden, dat op dit moment door de aanval op Pearl Harbour nog een overmachtige militaire positie in de Stille Oceaan had. Nadat de Engelsen in Singapore, dat de sleutel van Zuid-Oost-Azië werd genoemd, hadden ge- beloofde geallieerde versterkingen niet meer op tijd in Indonesië zouden aankomen om de Japanse overmacht tegen te houden, is Lord Wavell met zijn staf weer uit Java vertrokken om van India uit de oorlog tegen Japan verder te leiden. Lord Wavell, die uit een oude soldaten- familie stamt, verloor in Frankrijk een oog in de eerste wereldoorlog. Als de jongste generaal in het Britse leger commandeerde hij de Britten in Pa lestina gedurende de Arabische opstand van 1937-1938. In Juli 1939 werd hij Bx'its opperbevel hebber in het Nabije Oosten en einde 1940 opende hij zijn schitterende campagne tegen de Italiaanse troepen in Afrika. Hij ontwrong de Italianen heel Cyneraica en in het volgende jaar ook Somaliland en Eritrea en hij bevrijdde Abessynië. Intussen had de Duitse invasie van Grie kenland en de komst van Rommels Afrika- corps de krijgskans in Lybië doen keren. Toen moest Wavell met zijn verzwakte leger terugtrekken tot op 100 km van Alexandrië. Hij werd naar het Verre Oosten overge plaatst voordat de zo nodige versterkingen arriveerden, die zijn opvolger in staat stel den het verloren terrein te herwinnen. In 1943 werd Wavell veldmaarschalk en vice-koning van Indië, welke functie hij tot 1947 vervulde. Nog meer vlootoefeningen De vlootoefening „Activity", waaraan ook een Nederlands smaldeel deelneemt, zullen gevolgd worden door andere oefe ningen, waaraan Engelse, Nederlandse, Franse, Noorse, Deense en Belgische ma rineeenheden zullen deelnemen. Schepen van de Britse kustbeveiligings- dienst zullen Nederland bezoeken en oefe nen met Nederlandse strijdkrachten van 12 tot 26 Juni. Onder leiding van een Franse vlagoffi cier zullen Britse, Nederlandse, Franse en Belgische schepen oefeningen houden in mijnenleggen en mijnenvegen in de om geving van Brest van 26 Juni tot 13 Juli Eenheden van de Britse „Home Fleet" zullen Nederland bezoeken en zo mogelijk op kleine schaal oefeningen houden met Nederlandse oorlogsschepen van 14 tot 20 Juli. Het weer in beeld MiST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER 72T£MPSPATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA, H HOGE ORUK L LAGE ORUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- _SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. De zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 26 Mei: Zon op 4.32 uur, onder 20 42 uur Maan op 14.01 uur, onder 2.18 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Mei: Hoog water: 9.41 en 22.16 uur. Laag water: 4.52 en 17.29 uur. Vrüdag 26 Mei: Hoog water: 10.50 en 23-25 uur. Laag water: 6-03 en 18 47 uur. Van de kleine storing, die gisteren op vele plaatsen in ons land regen bracht, is vanmorgen niets meer terug te vinden. De zwakke rug uan hoge druk. die als uitloper van het hoge drukyebied ten Zuid-Westen van IJsland beschouwd kan worden, c die zich uitstrekte over Schotland en de Noordzee begin: lang zaam in betekenis af te nemen. In West-Frankrijk en in het Zuiden van Engeland beginnen de barometers tame lijk snel te dalen, hetgeen samenhangt met een beweging in Noordwaartse richting van de ten Westen van de Golf van Biskaye gelegen depressie. In ver band met deze ontwikkeling nemen de regenkansen na vandaag weer toe in ons land.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1