LEXINGTON Appingedam zag Vanderveken winnen REDESTÉm BANDEN1 Sportsmen uit Leamington aangekomen Nieuw-Guinea in het brandpunt der belangstelling RIJWIELEN Donderdag 25 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Ronde van Nederland begonnen LAAKKWARTIER—HFC". Zaterdag avond zal op het terrein va/n VUC in Den Kaag de promotiewedstrijd Laakkwartier— HFC worden gespeeld. Zij, die met de trein van 5.27 uit Haarlem vertrekken, kunnen op het station Laan van Nieuw Oost Indië uitstappen. De karavaan van de „Ronde van Neder land" is voor de eerste maal binnen! Ap pingedam heeft het voorrecht gehad de eerste winnaar van een etappe dit jaar te zien binnenstuiven. Burgemeester Wellcman mocht de oranjetrui voor de eerste keer in deze derde ronde over een vuil, verregend rennersgezicht schuiven. Dat gezicht was van de Belg Emile Vandervekcn. die met een voorsprong van circa driekwart minuut op een groepje van drie zegevierend het Appingedamse Wilhelminapark opreed. Deze drie waren Belgen. Toen de eerste tien renners binnen waren bevond zich hier bij alleen de Nederlander Henk de Hoog van de Nederlandse nationale ploeg. De rest bestond uit Belgen en dat was voor de Bel gische renners reden genoeg om na een dag. waarop 265 lange kilometers hen van Am sterdam af naar het uiterste puntje van ons land hadden gevoerd tevreden te zijn. De Belgen zijn vol goede moed aan deze ronde begonnen en eigenlijk zijn zij er in hun hzrt zeker van dat de eindzege volgende week voor hen zal zijn. Dat de grote strijd, welke aanleiding gaf tot deze karige overwinning van Vander- veken pas. 15 kilometer voor het eind werd ingezet, bewijst wel dat er eigenlijk meer dan 200 k m. lang geen schokkende gebeur tenissen zijn gebeurd. Dat was ook zo. Want er zijn wel enkele incidentele uitlooppogingen geweest en hier en daar hebben cr wel eens groepjes renners zich losgemaakt van het peloton. Bijna steeds werden de weglopers reeds na weinige kilometers weer door de hoofdgroep teruggehaald. In de regen waren de 64. renners uit Am sterdam vertrokken en hoewel het in Zaandam, waar op de Burcht de eigenlijke start plaats had, even droog was geworden, bleef een lage, grijze lucht over Noordhol land hangen en vielen steeds druppels, die de renners kletsnat en vuil deden worden. Willie Vroomen en de Zwitser Weber wa ren de eersten, die uitlooppogingen waagden even voorbij Krommenie, maar al spoedig waren ze weer ingehaald door een peloton, dat voorlopig nog niets van jagen moest hebben. Door het dorpje Hyppolitushoef, waar de bewoners de vlaggen hadden uitgestoken, ging het over de Afsluidijk, waar met eten en drinken nieuwe krachten moesten worden geput voor het tweede gedeelte van deze eerste etappe, het gedeelte, dat door Fries land en Groningen naar het eerste einddoel zou voeren. Het bleek dat er inderdaad enige strijd kwam. Het vriendelijke Friese platteland met zijn slingerende wegen inspi reerde de renners. Hierdoor viel het grote peloton uiteen in kleinere groepen, die on derling een hevige strijd voerden. Er bleef een grote kopgroep van ongveer 35 renners over, waarin zich o.a. Brik Schottc, Jefkc Janssen, Bouk Sehellingerhoudt, Wim van Est, Franken, Lambrichs, Seyen, Middel- ADVERTENTIE Schaken Clubkampioenschap Na twee ronden van de wedstrijden om het clubkampioenschap schaken van Haar lem en Omstreken tekenen de verhoudingen zich reeds af. H. S. G. heeft in de groep A van deelname afgezien. Het zal gaan tussen Haarlem en Heemstede. Beide clubs behaal den reeds twee grote overwinningen, die duidelijk blijk geven van hun kracht. Heem stede won met 20149'!: van een onvolledig Het Oosten en met 21'.48!i van Rolland. Haarlem zegevierde met 26—4 over Rolland en met 16'..'12'l- over Blocmendaal. De strijd zal in de vierde ronde welke pas in Septem ber gespeeld zal worden, tot een besLissing komen, want dan zullen Heemstede en Haar lem elkaar ontmoeten. In de groep B bleven Het Oude Slot en Het Witte Paard zonder verliespunten. De resultaten waren: Het Witte PaardSSCH 9—6; 't Schouwtje—Het Oude Slot 3—12; SSCH—'t Schouwtje 9—6; Kennemerland— Het Witte Paard 4V±lO'.i. Gistermorgen zijn de deelnemers aan de derde Ronde van Nederland" van de Westermarkt ie Amsterdam gestart voor de eerste étappe. Burgemeester d'Ailly loste het startschot. kamp en Accau bevonden en een kleinere tweede groep, die vergeefs trachtte het ver schil tussen de groepen weer ongedaan te maken, Pech deed zich vele malen voor. Bernard Franken kwam ergens naast de weg te staan en Henk Faanhof kreeg een flinke achter stand in te lopen, omdat zijn achterband capituleerde voor een klein scherp keitje ergens op de grens van Friesland en Gro ningen. Maar de kopgroep draaide door en hard ook. Toch kregen eventuele uitlopers geen kans en de vele Groningers, die hun avond eten snel naar binnen hadden gewerkt zagen een karavaan voorbijsuizen, waarin de ren ners nog allen in een aaneengesloten gelid lagen. De kans om uit te lopen, zag Emile Vanderveken pas tussen Tenpost en Stedum. Hij ging er snel van door en zegevierde, Na de eerste tien renners kwam een grole kopgroep ex aeque binnen, waarbij o.a. onze landgenoten Van Est, Sehellingerhoudt, Harm Smits, Seyen, Lambrichs, Janssen, Evers en de Hongaar Bednar. Voetbal Blauw Wit versloeg Ajax opnieuw Zestigduizend toeschouwers hebben in het Olympisch Stadion te Amsterdam genoten van een spannende strijd tussen de Amster damse kampioenen. Blauw Wit en Ajax. Zij hebben gezien, dat de thuisclub de kans, die zij nog heeft op het landskampioenschap met hand en tand zal verdedigen. Boven dien hebben zij gezien hoe Blauw Wit voor de kansen, die de achterhoede var> Ajax bood. gebruik maakte en in doelpunten om zette, die uiteindelijk beslissend bleken te zijn. De achterhoede der bezoekers, maar vooral doelman Van der Pol, was schuldig aan het tweede en derde doelpunt van Blauw Wit De voorhoede, die uitstekend werd gesteund door de mic'-'->nlinie, waarin de internatio nals Stoffelm en Van der Hoeven een goede partij speelden, volhardde te veel in het short-passing en strandde daardoor steeds op de hechte verdediging der blauw-witten. Toch opende Ajax de score. Na ruim tien minuten spelen zette Van Dijk de bal van rechts voor. De nationale middenvoor Mi- chels, die bij Ajax rechtsbinnen speelt, plaatste er zijn hoofd onder en gaf zijn ploeg de leiding (0—1). Vijf minuten later pas seerde Tolmeijer linksback Looyen en gaf de bal fraai over aan Tjepkema, die met een schuiver de stand op gelijke voet bracht (1—1). De gastheren namen kort daarop een voor sprong door een fout van Van der Pol. Uit een hoekschop kopte Lakenberg van ver in. Van der Pol stopte de bal, maar liet hem glippen en de toegesnelde Koekebakker doelpuntte (211. Vijf minuten voor de rust gaf Lakenberg een pass in de richting van het doel. Looyen raakte de bal even aan. waardoor deze bij Koekebakker belandde, die zijn tweede doelpunt maakte (31). N^ de hervatting speelde Blauw Wit sterk teruggetrokken, kennelijk met de opdracht de veilige voorsprong te behouden. Toch kwam de uit drie spelers bestaande voor hoede verscheidene malen gevaarlijk voor de vijandelijke veste. Ajax zette alles op alles om de achterstand in te halen. Vijf mi nuten voor 't einde, nadat beide doelen nog in gevaar waren geweest, scoorde Van dei- Hart, die naar voren was gekomen, uit een doelworsteling het tweede doelpunt voor Ajax (32). De stand luidt: Blauw Wit Limburgia Maurits Heerenveen Enschedese Boys Ajax 4 2 21—14 22—11 16—17 15—25 9—14 14—16 Bondsploeg speelde gelijk tegen Middlesex Wanderers Een goed spelend bondselftal heeft Woensdagavond een gelijk spel (2-2) tegen de Engelse amateurtoerploeg Middlesex Wanderers behaald op het terrein van VUC. De talrijke toeschouwers hebben genoten van het uitstekende short-passing der En gelsen, hun uitstekend verzorgd kopv/erk, doch ook van de prestaties van Hato en Matrona, van wie vooral laatstgenoemde opviel door zijn trapvast verdedigen en uitstekend plaatsen. Verder dient vermeld het spel van Roozen, die na een zeer matte eerste helft, na de rust herhaaldelijk door de zeer goede Engelse achterhoede glipte en Van der Vegt tot tweemaal toe in de gelegenheid stelde op fraaie wijze te scoren. In de eerste helft, die in tegenstelling tot de tweede periode bijdaglicht werd gespeeld, faalde het bondsteam, vooral door het zwakke spel van de rechtervleugel Roozen-Van der Vegt herhaaldelijk, Lan- gelaan presteerde in de tweede helft wei nig. De achterhoede, waarin stopperspil Bauman (ADO) uitblonk, ruimde herhaal delijk uitstekend op en linksbuiten Ben nett moest in Matrona zijn meerdere er kennen. Tijdens de gehele wedstrijd viel het werk van doelman Halo op. Het ver schil in spelopvatting tussen de beide ploegen was enorm. Tegenover het tech nisch goed verzorgde Engelse spel stelde de bondsploeg open aanvallen, waarbij de bal herhaaldelijk veel te hoog werd ge speeld en het plaatsen te wensen overliet. Bij de Middlesex Wanderers traden vooral de internationals Gadsden, Stoker, Shepherd en Kelleher op de voorgrond. RIPPERDA SPEELT ZATERDAGAVOND. De promotiewedstrijd RipperdaAalsmeer is vastgesteld op Zaterdagavond op het ter rein aan de Schalkwijkerweg. Haarlemse journalisten ontvingen in het Frans Halsmuseum Het Frans Halsmuseum en in het bijzon der de Renaissancezaal was gisteravond voor de tweede keer in het bestaan van de Kennemer Journalistenvereniging de stem mige omgeving waarin een aantal per soonlijkheden uit Haarlem en omgeving, die uit hoofde van hun functie een nauw contact met dé pers onderhouden,' of met wie de pers goede betrekkingen op prijs stelt, de gast waren van de Haarlemse journalisten. Nu is het voor de gastheer altijd enigs zins moeilijk een juiste waardering over zijn eigen prestaties te geven, doch wij kunnen u verzekeren, dat, indien niet wij. doch u deze avond had georganiseerd, wij ongetwijfeld gewag zouden hebben ge maakt van „ongedwongen stemming", hartelijk en gul applaus", „veel bijval met het gebodene" of wel „zeer geslaagde bij eenkomst". Een goed deel van deze lof zou dan toevallen aan onze collega's die zich op het podium hebben ingespannen om dat resultaat te bereiken, in de eerste plaats de dames Jeanne M. Roos en Annie M. G. Schmidt, die de faam van het caba ret „De Inktvis" ook deze keer hooghiel den, voorts hun begeleider Piet Timmer, de actrice Elise Hoomans, die enige Von- deliaanse hekelverzen van Evert Werkman nimmer falend lacheffect op de achter pagina van „De Groene Amsterdammer" voordroeg en voorts het ensemble Eli Asser, Wim van Wieringen, Jan Mul en David Koning, die de artistieke, technische en muzikale verwikkelingen overwonnen alvo rens de leden van de gemeenteraad van Groot-Kennemerland „per draadprater" hun kiezers konden verbazen met de bril- lantste opmerkingen ooit in een vroedschap gedebiteerd. Het onderwerp „Demping van het Spaarne" gaf daartoe ook alle aanleiding. Dit programmapunt was overigens een voortreffelijke demonstratie hoe goed de samenwerking tussen overheid en pers kan verlopen, gezien de spontane medewerking die tien raadsleden uit Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede onder presidium van Godfried Bomans aan dit experiment heb ben verleend. Dat het wel eens anders gaat, liet mr. E. Elïas horen in zijn korte improvisatie over het onderwerp „Journalist en ambte naar", hetgeen hij in bijna alle opzichten zeer bezwaarlijk te combineren begrippen achtte, hetgeen natuurlijk niet wegnam dat de verhoudingen in Haarlem daarop een volstrekte uitzondering vormen. De pianist Jan Mul had de avond stijlvol geopend met enkele dansen van de zoon van Hendrik Andriessen, de op het ogen blik in Amerika vertoevende pianist-com ponist Jurriaan Andriessen De avond vond een genoegelijk slot in de sociëteit „Teislerbant". Aan dc heer J. Bleeker is met ingang van 1 September 1950 eervol ontslag ver leend als burgemeester van Dordrecht. Aan de heer A. Slager is met ingang van dezelfde datum eervol ontslag verleend als burge meester van Wormerveer. ADVERTENTIE Intrekking van bankbiljetten De Nederlandse Bank vestigt er nog- I maals de aandacht op dat de bankbiljetten van 10, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met de Nederlandse Leeuw en de bankbiljetten van 100, ge dateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde be drukt met een over het midden lopende verticale bruine band, vóór 1 Juni ter ver wisseling moeten worden aangeboden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rotter dam, haar agentschappen of haar corres pondentschappen. Na 1 Juni kunnen deze bankbiljetten uitsluitend bij de hoofdbank te Amsterdam, Herengracht 461-463, worden ingewisseld, echter slechts indien bij onderzoek is geble ken, dat aan de aanvrage tot verwisseling redelijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. Het bankbilet van 10, eveneens geda teerd 7 Mei 1945, doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van Koning Willem I, blijft in omloop. BEZWAREN TEGEN DE NOODREGELING KINDERBIJSLAG. Het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité, de Nederlandse Katholieke Boe ren- en Tuindersbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond hebben aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden over het ontwerp Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen Deze organisaties juichen het feit van het verschijnen van dit wetsontwerp en het feit van een noodregeling als zodanig ten zeerste toe. De in dit ontwerp vervatte noodregeling achten zij echter onvoldoen de. Zij menen dat de inkomensgrens van 2000 te laag is, dat de termijn van twee a drie jaar voor de totstandkoming van een definitieve regeling te ruim is geno men, dat de gehele situatie, waarin de zelfstandigen verkeren, het betrachten van zo groot mogelijke spoed bij het totstand- brengen van een definitieve regeling dringend geboden maakt. De organisaties verzoeken de Tweede Kamer te willen be vorderen, dat het wetsontwerp gewijzigd wordt. WEZELPLAAG IN FRIESLAND Verleden jaar werd Friesland, in het bij zonder de Zuid-Westhoek, geteisterd door een muizenplaag. Thans is er in de omge ving van Bolsward een wezelplaag. Po gingen om de weidevogels te beschermen schijnen vergeefs te zijn geweest. Het aan tal broedsels dat door de wezels is vernie tigd, is groot. Ook de eendenkuikens ver dwijnen. In het late avonduur kreeg Heemstede gisteren zijn intocht van een honderdtal dames en heren uit Engeland, die als verte genwoordigers van de stad Leamington Spa g-durende een week de gasten zullen zijn van de Heemstedenaren. De Engelsen waren des morgens om half- vier uit Leamington vertrokken, maar van vermoeidheid wilden de buitenlandse bezoe- Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard van Heemstede heet zijn Leaming- tonse collega de heer W. H. Wallsgrove van harte welkom. kers niets weten en zeker niet nu hun een ontvangst in het Verversingshuis „Groenen- daal" ten deel viel. De grote feestzaal was versierd met bloemen. Namens het gemeentebestuur van Heem stede was het de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. die de gasten welkom heette. „Heemstede is blij", zo sprak de bur gemeester, „dat het zijn vrienden uit Engeland wederom in zijn midden mag heb ben. Het vorig jaar heeft een aantal Heem stedenaren een prachtige yeek in Engeland doorgebracht en dezen zullen trachten „revanche" te nemen voor hetgeen zij aan gastvrijheid hebben ondervonden". De bur gemeester roemde de kwaliteiten van het Engelse volk, dat in de achter ons liggende oorlog zijn heroïsche strijd voor vrijheid en democratie heeft gestreden. De burgemees ter besloot met een „very good time" ir Heemstede aan alle Leamingtonians toe te wensen. De heer W. H. Wallsgrove, mayor van LeamiDgton, dankte voor de hartelijke ont vangst van de Heemstedenaren. In de korte tijd, dat wij elkander thans hebben leren kennen, zo sprak hij, is er een vriend schap ontstaan, die in alle opzichten een hechte vriendschap mag worden genoemd. Dat er bij de bezoeken aan Heemstede er Leamington sportwedstrijden worden gehou den achtte spreker zeer nuttig, maar belang rijker dan het resultaat van deze wedstrijden achtte spreker de betere verstandhouding, die tussen de volken onderling uit deze uit wisselingen moet groeien. Nadat het Engelse volkslied was gespeeld en de Heemstedenaren een driewerf hoera op hun gasten hadden uitgebracht, begaven de gastheren zich met hun vrienden huis waarts. Vandaag maken de Leamingtonians een uitstapje naar de bloemenveilingen van Aalsmeer. Schiphol en een rondvaart door havens en grachten van Amsterdam. In het Sportparkrestaurant zullen de sportwedstrij den hedenavond een aanvang nemen met een tafeltennismatch. Enkele gegevens over een grotendeels nog onbekend gebied Wij weten van Nieuw-Guinea nagenoeg niets. Van het enorme gebied van 33.800.000 ha is tot nu toe ongeveer vijf procent ge ëxploreerd. Grote delen, het tussen Hol- landia en Merauke aan de Australische grens gelegen gebergte en onder meer de Maliemvallei zijn nog volkomen witte plek ken op de kaart. Zij werden zelfs vanuit de lucht nog niet verkend. En de kennis van vele andere gedeelten van het eiland bepaalt zich tot de waarneming van een bestuursambtenaar, een missionaris of een zendeling. Deze onbekendheid met het gebied, waar een deel van de autochthone bevolking (en niemand weet hoe groot dat deel nu precies is) nog in het stenen tijdperk leeft en geen aanraking heeft gehad met de hedendaagse beschaving, is het uitgangspunt van ieder gesprek over de toekomst van het land. Men is er in verantwoordelijke kringen op Nieuw-Guinea echter niet te pessimistisch over. Het staat vast, dat de bodem olie bevat. Te Sorong heeft de NGPM onlangs een pijpleiding naar de afvoerhaven in bedrijf gesteld. Er is steenkool. Het hoofd kwartier van Mac Arthur aan het Sentani- meer stond op grond, welke nikkelerts bleek te bevatten. Er is zilver en goud en koper aangetroffen. Niemand echter weet in welke hoeveelheden. Niemand kan zeg gen of deze bodemschatten te exploiteren zijn. Soms gooit een zelfs min of meer glo baal onderzoek gevestigde stellingen om ver. Acht maanden geleden zijn enige hon derden grondanalyses genomen in het Cy cloopgebergte, dat jarenlang als waarde loos te boek stond. Men constateerde daar bij de aanwezigheid van edele metalen als goud, zilver, koper en nikkel. Japanse ar chiefstukken vermelden, dat bij Horns in de vogelkop van het Nederlandse deel van het eiland 40.000.000 metrieke ton steen kool'zou zijn te vinden. Evenals het onderzoek naar bodemschat ten en de mogelijkheid tot exploitatie daar van staat ook het onderzoek naar de eco nomische vooruitzichten van de kolonisatie nog maar aan een begin. De status In het algemeen is men in verantwoor delijke kringen te Hollandia van mening, dat slechts Nederland beschikt over de nodige ervaren krachten om het land tot ontwikkeling te brengen. In deze kringen waren het voornamelijk drie zaken, die het behoud van Nieuw Guinea voor Nederland aantrekkelijk ma ken, naast de overweging, dat het een Ne derlandse plicht is de Papoeabevolking tot politieke wasdom te brengen in de wereld van vandaag. Men noemde dan het belang van Nieuw-Guinea voor het Nederlandse handelsverkeer naar en via Zuid-Azië. Voorts de mogelijkheden van het mijn- Omstreden eiland Van officiële Indonesische zijde worden j de uitlatingen die de inlijving van Ne derlands Nieuw Guinea bij de Indonesi sche eenheidsstaat bepleiten steeds veelvuldiger en scherper. Intussen wordt op hoog Nederlands-Indonesisch niveau over de toekomstige status van het j eiland onderhandeld. Hieronder volgen i enkele bijzonderheden over dit gebied uoorzouer het aan de beschaafde ivereld bekend is. bouwkundig en landbouwkundig nauwe lijks bekende land en tenslotte de mogelijk heden welke Nieuw-Guinea kan bieden voor het Nederlandse bevolkingsoverschot en voor de Indo-Europeanen. Van verschil lende zijden verzekert men, dat in Neder landse handelskringen grote belangstelling bestaat voor Nieuw-Guinea. Ook Austra lische zakenlieden hebben na het uitstel van de beslissing over de status van Nieuw- Guinea van hun interesse blijk gegeven, waarbij ook financiële steun werd aange boden. Voor alles is echter een onderzoek naar de mogelijkheden noodzakelijk. En alleen al de huisvesting en de voeding van de experts, die de onderzoekingen zullen moe ten verrichten, vormen grote problemen. Bestuur en bevolking De schattingen over het aantal inwo ners van Nederlands Nieuw-Guinea lopen ver uiteen. Zij variëren van 750.000 tot 1.500.000 met 1.000.000 als meest gehoord gemiddelde. Ongeveer 350.000 autochtho- nen zijn onder bestuur gebracht. Missie en zending bouwden in de loop der laatste decennia enige honderden volksscholen. Verhoudingsgewijs is het aantal alphabeten vrij hoog, hoewel de mate van bedreven heid in lezen en schrijven varieert van de eigen handtekening te zetten tot het lezen van een krant. De gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waardenburg, schat het aantal alphabeten op ongeveer 150.000 vijftien procent van de totale deels onbekende be volking dus. In het bestuur van het eiland spelen de Papoea's een bescheiden rol. Er zijn enkele Papoease bestuursassistenten. Er is echter op initiatief van resident van Eechoud een bestuursschool voor Papoea's opgericht, welke voorlopig is ondergebracht in het zendingscentrum Joka aan het Sentani- meer. Door deze school wil men succes sievelijk meer Papoea's in het bestuur betrekken. Intussen zal op korte termijn binnen enkele maanden hoopte men een adviesraad worden gevormd. De aan wijzing van de leden daarvan geschiedt na raadpleging van de bevolking. Verschillende autoriteiten spreken over het groeiend zelfbewustzijn der Papoea's en het daarmee gepaard gaande besef van de noodzakelijkheid van een eigen politiek leven. Dit politieke leven op Nieuw-Guinea is uiteraard niet te vergelijken met de po litieke verhoudingen zoals men die in het Westen kent. Het wordt voorts geremd door de moeilijke verbindingen in het enorme gebied. De militaire macht in Nieuw-Guinea bestaat uit het Irene-bataljon, het laatste dat uit Nederland naar Indonesië vertrok en dat na korte tijd in het Padangse te zijn gelegerd, in de maand December naar Nieuw-Guinea werd overgebracht, voorts uit een Papoea-compagnie en enige dien sten. De commandant van Nieuw-Guinea, ko lonel Luchsinger, zeide tevreden te zijn over het moreel van de troep, die, aange zien er veelal geen maatschappij is waar in de militairen kunnen worden opgeno men, voornamelijk op zichzelf is aange wezen. De kolonel memoreerde met vol doening de zendingen sportartikelen en andere ontspanningsmiddelen door de NI WIN. Er zijn voorts voldoende films en operateurs. Er heeft zich een bataljon- muziekcorps gevormd, doch de enorme afstanden belemmeren de mogelijkheden tot optreden. Hij zei, dat een geregelde aanvoer van tijdschriften uit Nederland op hoge prijs zou worden gesteld. De Papoea-compagnie komt voort uit het Papoea-bataljon, dat in de Ameri kaanse tijd werd getraind. Er zijn nog dagelijks aanmeldingen van Papoea's doch moeilijkheden, zoals huisvesting en in structie staan opleiding in de weg. De Pa poea-opleiding is daarom nog in studie. In sommige plaatsen worden door mili tairen van het K.L. en van de Papoea compagnie gezamenlijke patrouilles ge lopen tot aan de periferie van het grote onbekende en met uitstekend resultaat. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 25 MEI Grote Kerk: Pinksterspel „Des Heilands tuin", 9 uur. Frans Hals: „Song of India", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gewe- tensstrijd", 18 j.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de luipaardkoningin", 14 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gebrandmerkt", 18 j.. 2 4.15. 7 en 9.15 uur. City: ..Het-onbe kende eiland". 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land zonder wet", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 MEI Gebouw Cultura: Vereniging Neöerland- U.S.S.R., lezing „De sport in de S.U.", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Aankomst van de „Sturgis" en de „Stewart" Het troepenschip „General S. D. Sturgis" wordt Vrijdagmorgen in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene omstandigheden, Vrijdagmorgen om tien uur. Het troepenschip „General M. B. Ste wart" wordt in de vroege morgen van Za terdag te Rotterdam verwacht. De ontsche ping begint, behoudens onvoorziene om standigheden, Zaterdagmorgen om negen uur. De moord op een 17-jarig meisje bij Arnhem In Wageningen hield de politie Woensdag een 17-jarige jongen uit Arnhem aan, die langs de huizen bedelde. Bij zijn verhoor op het politiebureau zei de jongen, dat hy de moordenaar was van de 17-jarige Betsy van G.. wier stoffelijk overschot Dinsdag in het Schaarsbergense bos bij Arnhem was gevonden. Bij onderzoek bleek echter dat de jongen geestelijk niet geheel normaal is. De politie neemt dan ook aan, niet met de dader van de moord te doen te hebben. ADVERTENTIE GLAZEMAKER BARENDSESTRAAT HOEK KAMPERSTR. TELEFOON 13797 Doktersauto slipte en reed het water in Inzittenden gered Woensdagmiddag omstreeks half zes is een arts uit Utrecht met zijn auto, waarin zijn echtgenote en twee kinderen zaten, in de Weespertrekvaart langs de Weesperzjjde te Amsterdam gereden. De dokter moest plotseling remmen voor een wagen van de tegenovergestelde richting, die te veel links hield, waarbij zijn auto slipte. Het ongeluk gebeurde vlakbij een klein overzetpontje. Toen de arts het linnen dak van zijn wa gen naar achteren had geduwd, konden alle inzittenden door handreiking op het pontje worden geholpen. Er komen ook trolleybussen in Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen heeft vannacht tot halftwee vergaderd ter be spreking. van het voorstel van B. en W. tot vervanging van de tram in de binnen stad door trolleybussen, en tot handhaving van de electrische tram naar Hees en Neer bosch en naar Beek en Berg en Dal. Voorts stelden B. en W. voor een twaalftal gewone autobussen aan te schaffen voor de verbin ding met de uitgebreide buitenwijken. Met deze reorganisatie is een bedrag gemoeid van ruim drie-en-een-half millioen gulden. Hel; voorstel werd na langdurige bespre kingen aangenomen met 34 tegen 5 stem men. ADVERTENTIE DUBBELE SMEERBRUGGEN staan voor U klaar. Maak ken nis met ons speciaal doorsmeer- 6tation en inspectie-rapport! VAN LENT's AUTOBEDRIJVEN Heemstede - Tel. 28810 Aid. Dreef ga rage Heemsteedse Dreef 203 iiiiiiiniiiiiiiiii lifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis Vrouw verdacht van opruiing tot dienstweigering Een 62-jarige vrouw uit Boven-Knijpe in Friesland liet een artikeltje uit een weekblad op een drukkerij vermenigvul digen. Op door haar georganiseerde ver gaderingen gaf zij de pamfletten uit. In het artikel werden piloten, spoorwegmen sen, scheepskapiteins en militairen aange spoord hun gegeven bevelen niet op te volgen. Zij stond "Woensdag voor de Leeuwarder rechtbank terecht. Haar was opruiing tot dienstweigering ten laste ge legd. De verdachte zei, dat zij slechts ge handeld had om de wereld te verbeteren. De officier van justitie zeide overtuigd te zijn van de goede bedoelingen van de verdachte. Zij heeft het artikeltje doen overdrukken en laten ondertekenen met „Friesch Comité Vrije Socialist". Daardoor werd het een dienstweigeringsmanifest. Hij eiste 25,boete. ACTIE VOOR BESCHERMING VAN PLEEGOUDERS Een aantal in Twente woonachtige pleeg ouders wil trachten te geraken tot wets wijziging, waardoor een grotere bescher ming van pleegouders mogelijk zou zijn. Nu is dc situatie zo, dat zij, die kinderen adopteren, nimmer volkomen zekerheid verwerven dat zij deze kinderen mogen houden. De beslissing of kinderen even tueel terug kunnen keren tot de ouders of een der ouders, die het kind soms door omstandigheden daartoe gedwongen afstonden, berust bij de rechter. De Twent se pleegouders wensen een wetswijziging, waardoor althans onder bepaalde omstan digheden de mogelijkheid geopend wordt dat pleegkinderen volledig in de rechten van eigen kinderen treden en de pleeg ouders anderzijds alle plichten op zich ne men, welke zij zouden hebben indien het pleegkind een eigen kind was. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale in voer in Nederland in Maart f619.7 millioen en van de totale uitvoer f 407.6 milloen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5