c 3 iKun Koelkasten vanaf f385.- PALM BEACH Drie maanden geëist tegen Haarlems politieman PENDULES f 65.— De radio geeft Zaterdag H.J.MAERTENS PINKSTER AANBIEDING 6.50 Wereldnieuws Vrijdag 26 Mei 1950 SCHENDING VAN GEHEIMEN? ADVERTENTIE Mr. B. W. Stomps: „slachtoffer van vete tussen twee autoriteiten" Ongeveer anderhalf jaar geleden kwam er bij de Haarlemse politie een klacht bin nen, „dat er politieke dossiers werden weg gewerkt". De commissaris W. J. -Gorter pleegde over deze aangelegenheid overleg met de toenmalige procureur-generaal in Noordholland, mr. dr. J. A. van Thiel, met als gevolg, dat aan de Haarlemse inspecteur van politie G. van S. een onderzoek werd opgedragen, dat veel verder strekte dan de ingekomen beschuldiging nodig maakte, omdat er bij de procureur-generaal nog tal van onuitgezochte politieke dossiers lagen, waaraan om de een of andere reden een duistere kant zat. Aan Van S. werd dat onderzoek opgedragen, omdat hy niet uit deze streek afkomstig was en dus ver wacht kon worden, dat hij in alle objec tiviteit te werk zou gaan. Aldus verklaarde inspecteur Van S. gis teren voor de Haarlemse rechtbank toen hij zich had te verantwoorden wegens de tegen hem ingebrachte beschuldiging, dat hij in de loop van het onderzoek enkele ambtsgeheimen zou hebben geschonden. Er kwam, zo hoorden wij verder, al da delijk enig geharrewar over deze opdracht, omdat in de zogenaamde „Velser affaire" reeds een Commissie-Versteeg bezig was. Samenwerking daarmee bleek niet moge lijk, zodat de procureur-generaal Van S. last gaf het onderzoek alleen voort te zetten. Tijdens zijn naspeuringen kwam de in specteur in kennis met mr. W. O. van der Kuil, een oud-illegale werker uit Den Haag, die zelf bijzonder veel bleek te we ten van de verschillende zaken, die nage gaan moesten worden. Van der Kuil verschafte Vpn S., naar deze verklaarde, tal van waardevolle in lichtingen en er ontstond tussen beide mannen een sfeer van vertrouwen en vriendschap „Wanneer dan Van der Kuil wel eens een bepaald stuk ter inzage vroeg, kon ik dat moeilijk weigeren, om dat de meeste daarin vervatte gegevens van Van der Kuil zelf afkomstig waren", zo zei de beschuldigde gistermiddag verder. Echter was het eens gebeurd, dat Van der Kuil, die bij de inspecteur thuis kwam, buiten zijn voorkennis drie processen- verbaal had meegenomen. Van S. zei daar nogal ontstemd over te zijn geweest en ook onmiddeliyk naar zijn relatie te heb ben getelefoneerd, doch deze had hem na drukkelijk verzekerd, dat de stukken vol komen veilig waren en binnen enkele dagen terug zouden komen. Op dat punt verschilden de meningen van de voornaamste getuige, de heer Van der Kuil, en van de Officier van Justitie, mr. J. van Overbeeke uit Den Haag met die van inspecteur Van S., die slechts dit geval toegaf, terwijl volgens de openbare aanklager het zeker vier of vijf keer moest zijn gebeurd. Volgens getuige Van der Kuil ging dat min of meer stilzwijgend. Bekende zaken. De stukken, waarop de aanklacht tegen Van S. betrekking had, betroffen onder meer de bekende zaak van Gommert Krij ger, de als „Zwarte Kees" bekend staande commandant van de K.P. in de Haarlem mermeer, de zaak van de Heemsteedse agent van politib De Kruif, de overval op de landbouwer Van Son en de arrestatie van een groep onderduikers in Amsterdam door leden van de Velser politie. Getuige Van der Kuil verklaarde, dat hij nimmer aan Van S. had gezegd, dat hij de stukken doorgaf aan de wegens zijn gedrag tijdens de bezetting ontslagen Haagse poli- tieman Van Donk om ze door deze te laten overtypen. Dat was de oorzaak geweest, dat deze zaak aan het rollen was gebracht, want deze Van Donk, die rehabilitatie na streefde, stuurde de afschriften naar de procureur-fiscaal in Amsterdam. Deze gaf de hoofdinspecteur B. J. van IJzendoorn in Velsen order zich met Van Donk in ver binding te stellen, zodat ieder stuk dat deze kreeg en dat zou dan vier of vyf keer met regelmatige tussenpozen zijn geschied onmiddellijk in handen van de procureur-fiscaal kwam. Getuige Van der Kuil, die aan een dag blad verbonden was, verzekerde, dat hij de gegevens nooit voor publicatie had wil len gebruiken. Als laatste getuige kwam de inspecteur rijksrechercheur D. C. van Lente, die met het onderzoek tegen Van S. was belast, voor het hekje. Volgens hem waren de oorspronkelijke verklaringen van de be schuldigde meer in overeenstemming met de ware toedracht geweest dan die hij thans aflegde en de getuige meende, dat dit wellicht het gevolg was van een sug gestie van de directe chef van de heer Van S. dat de stul^ken toch ook weggeno men hadden kunnen zijn. De Officier van Justitie wilde in zijn requisitoir niet ingaan op de achtergrond van deze zaak of op de feitelijke inhoud van de processen-verbaal. Hij achtte de feiten en de opzet bewezen, doch zeide eveneens rekening te willen houden met de omstandigheid dat Van S. een goede politie-carrière achter zich heeft en een gewaardeerde kracht is, die om zijn be kwaamheid door zijn superieuren zeer wordt gewaardeerd, evenals met het feit, dat niet gebleken was dat Van S. enig geldelijk voordeel van zijn daad zou heb ben genoten. Persoonlijke schuld. Anderszijde meende mr. Van Overbeeke, dat de inspecteur door het schenden van de uitzonderlijk belangrijke plicht der ge heimhouding een grote persoonlijke schuld op zich had geladen, die hij met drie maan den gevangenis bestraft wenste te zien. De verdediger, mr B. W. Stomps, be toogde, dat inspecteur Van S. het slacht offer is geworden van zijn onvoorwaarde lijk vasthouden aan de opdracht van zijn hoogste superieur, de procureur-generaal, om eindelijk eens achter de waarheid in tal van duistere, doch daarom nog geen geheime zaken te komen. „De bron van al deze ellende is de vete tussen de procu reur-generaal en de procureur-fiscaal, waarover het gehele land nu al vier jaar spreekt en waaraan eindelijk eens een einde moet komen", zo zei de advocaat. Wat nu de juridische waardering der fei ten betrof, was de raadsman van mening, dat hier op grond van uitspraken van rechtsgeleerden als Noyon en Langemeyer moielijk gesproken kan worden van schen ding van geheimen. De zaken waarop de stukken betrekking hadden waren overbe kend, alleen over de interpretatie van de toedracht was men het niet eens. Ook Van der Kuil wist al die feiten, hij had ze zelfs voor het merendeel zelf aangebracht en wat Van S. heeft gedaan, zo zei mr. Stomps, ligt geheel in de lijn van de poli tieman, die nu een keer met tipgevers moet werken en daarvoor ook wel eens een tegenprestatie dient te leveren. Juridisch achtte mr. Stomps dus niets bewezen en hij eiste deswege vrijspraak, doch daarnaast vestigde hij de aandacht van de rechters op de grote bekwaamheid van inspecteur Van S., die de laatste maan den nog ondubbelzinnig was gebleken, on danks het feit, dat hij in totaal 900 onbe taalde overuren had gemaakt om te vol doen aan de opdracht van zijn hoogste chef, die hem vroeg zonder aanzien des persoons te werk te gaan. „Moet zijn beloning voor deze ijver zijn", zo besloot mr. Stomps, „dat, omdat hij een foutje maakte, zijn carrière wordt ge kraakt?" Uitspraak over veertien dagen. In Chelsea, Engeland, is een grote nationale bloemententoonstelling geopend. Op de openingsdag bracht ook het Engelse koningspaar een bezoek aan deze expositie. Koningin Elizabeth en Koning George bewonderen de rotstuin-aanleg. ADVERTENTIE met Bim-Bam slag HAARLEM Cl BAfiUUORISSTR. 2 TEL. 11004 JtJUEUER-aCRLOffR 10 DEN HAAG «PUWTRAATW* HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Platen. 7.45 Gebed 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Accordeonmuziek. 14.20 Platen. 14.40 Kamer orkest 15.25 Letteren en kunsten. 16.00 Reportage. 16.07 Platen. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Koperkwartet 18.15 Weekoverzicht 18.25 Piano. 18.50 Repor tage. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Populair concert. 22 45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws 8.18 Orgel. 8.50 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Banjo-ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 ,,De rode tent". 13.40 Platen. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Dansmuziek. 14.50 Streekuitzending. 15,15 Platen. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Amateursuitzending. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 .Passepar tout". causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Weense muziek. 20.42 Hein Festijn. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Accordeon orkest 22.25 „De commissaris vertelt....", hoorspel. 22.45 Accordeonorkest. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. Nederlands importkwantum voor tarwe verhoogd Het dagelijks bestuur van de Interna tionale Tarweraad heeft een Nederlands verzoek tot verhoging met 50.000 ton van het importkwantum tarwe in het kader van de tarwe-overeenkomst goedgekeurd. De aan Nederland gegarandeerde importhoe- veelheid, waarin begrepen de voor Indone sië en de West-Indische gebieden bestemde quanta, bedraagt thans 750.000 ton. Indonesië heeft inmiddels een verzoek tot toelating als afzonderlijk lid van de tarweraad ingediend, hetgeen betekent, dat bij inwilliging Indonesië zelfstandig als importeur binnen de tarwe-overeenkomst zal optreden. De hoeveelheid tarwe, waar voor Indonesië leveringsgarantie zal vra gen, bedraagt 75.000 ton. Het Indonesische verzoek komt als een der agendapunten aan de orde op de laatste bijeenkomst van de Tarweraad, die in het eerste oogstjaar sedert de tarweovereen- komst in werking trad gehouden wordt. De tarweraad zal op 19 Juni te Londen bijeen komen. Rijkssubsidie voor woningbouw Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen (KVP) heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geant woord dat voor aanvragen om steun uit 's rijks kas voor de bouw van woningen, met een inhoud gelegen tussen de 325, 375 en 500 kubieke meter op basis van de fi nancieringsregeling Woningbouw 1948, welke vóór 1 Sept. 1949 bij de gemeente besturen zijn ingediend, doch waarvan de uitvoering van de bouw niet tijdig kan worden ter hand genomen, omdat in het bouwprogramma 1950 geen bouwvolume beschikbaar kan worden gesteld, tot 1 April 1951 de gelegenheid zal worden geopend, alsnog tot bouw met rijkssteun over te gaan Ten aanzien van de financiële steun, welke uit 's rijks kas zal worden verleend, zullen dan echter op deze woningen de normen van de premieregeling Woning bouw 1950, welke binnenkort worden be kend gemaakt, van toepassing worden. Nieuw handelsverdrag met Spanje Te Madrid zijn handelsbesprekingen ge voerd welke hebben geleid tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag tussen Neder land en Spanje, waarin het handelsverkeer wordt geregeld tot 1 Juli 1951. Dit verkeer zal naar raming een omvang hebben van 75 millioen gulden naar beide richtingen. Ne derland zal naar Spanje uitvoeren consump tie- en pootaardappelen, suikerbietenzaad, zaailijnzaad, vee, eieren, melkproducten, aardappelmeel en derivaten, stikstof, lom- Aantal verkeersongelukken in de hoofdstad neemt toe Uit een voorlopige, door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam gehou den telling blijkt, dat in April 940 ver keersongevallen ter kennis van de politie kwamen, tegen 826 in de overeenkomstige maand van 1949 en 792 in 1938. Dit be tekent dus een vermeerdering met 13.8 pro cent sedert April 1948 en met 18.7 procent sedert 1938. Tengevolge van een hoger aan tal licht gewonden (161 tegen 120), over treft het totaal aantal gewonden (237) dat van April 1949 (196) met 20.9 procent. Het aantal doden en ernstig gewonden was gelijk aan dat in April 1949. Het aandeel dat slachtoffers van ernstige ongevallen uitmaakten van het totaal aantal slacht offers was dientengevolge lager dan in April 1949. het was evenwel iets hoger dan in 1938. Vergeleken met April 1938 nam het aantal slachtoffers met 2.1 procent toe, dus belangrijk minder dan het totaal aantal ongevallen (18.7 procent). Een voorlopige telling over de eerste vier maanden van dit jaar geeft voor het totaal aantal ongevallen een toeneming met 10.2 procent sedert de overeenkomstige periode van 1949 en 19.6 procent sedert 1938. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Franse beeldhouwwerken in museum Boymans Invloed van de uit Haarlem afkomstige Claus Sluter Op Zaterdag 3 Juni zal in het Museum Boymans te Rotterdam een tentoonstelling worden geopend die gewijd is aan de kunst van'het einde der veertiende tot het begin der zestiende eeuw in een der belangrijkste centra van Frankrijk, namelijk Dijon en het omliggende gebied. Deze expositie toont in ruim veertig beeldhouwwerken, afkomstig uit het mu seum te Dijon en uit tal van kerken en verzamelingen in de omgeving, welk een grote invloed onze landgenoot, de uit Haarlem afkomstige beeldhouwer Claus Sluter, een kwart eeuw voor Van Eyck, gehad heeft op. de evolutie van de sculp tuur aan het einde der middeleeuwen. Aan Sluters werkzaamheid voor Philips de Stoute zal op de tentoonstelling een borst beeld van Christus herinneren, dat eens deel uitmaakte van de kruizigingsgroep, die zich verhief boven de „Mozesput" het Karthuizerklooster van Champmol. Voorts vindt men er enkele dei- „pleurants" (huilebalken) van de rouwstoet die langs het graf van de bovengenoemde Bourgon dische hertog trekt, welke beelden, begon nen door Sluter, door zijn neef Claus de Werve naar zijn ontwerpen werden vol tooid. Dat deze „pleurants" een diepe indruk op de graf sculptuur van hun tijd gemaakt hebben, laten de op Sluters voorbeeld ge- inspireerde rouwende figuren van de tombe van Jan zonder Vrees, waarvan eveneens voorbeelden te zien zullen zijn, duidelijk uitkomen. Uit een reeks der schoonste beeldhouwwerken die de kerken, kloos ters en hospitalen van het genoemde Franse gebied herbergen, zal men kunnen afleiden hoezeer de typen, door Sluter aan Madonna en heiligenfiguren verleend, het karakter der Bourgondische monumentale kunst heeft bepaald. Deze in Haarlem geboren Claus (of Claes) Sluter werkte van 1380 tot 1385 in Brussel en tot zijn dood in 1406 te Champmol bij Dijon. Zijn meesterwerk is de groep Kal- varie-beelden beter bekend als Mozesput, het eerste teken van moderne sculptuur, beheerst door subjectieve opvattingen en grote dramatische kracht, waarvan de rea listisch getypeerde figuren strikt indivi- duële kenmerken dragen. In Brussel ver vaardigde hij de thans in het Gemeentelijk Museum ondergebrachte beelden, die vroe ger het portaal van het Belfort sierden. Ook zijn neef en naaste medewerker Claus van de Werve kwam vermoedelijk uit Haarlem. Arbeiderswoningen in ons land zijn beter dan die in Amerika Indrukken van minister In 't Veld De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, die ruim twee weken in de Verenigde Staten heeft vertoefd, is vandaag per vliegtuig uit New York naar Nederland vertrokken. Aan cor respondenten van Nederlandse bladen ver klaarde hij, in het bijzonder studie ge maakt te hebben van Amerikaanse verwar mingssystemen voor arbeiderswoningen, doch daaronder geen gevonden te hebben die voor navolging in Nederland in aan merking komt. De bezwaren zijn vooral van financiële aard. Wat betreft de arbei derswoningen in .het algemeen had de minister tijdens bezoeken aan Detroit, Chicago en Washington de indruk gekre gen, dat deze woningen zeker niet beter zijn dan in Nederland, ook wat de inrich ting aangaat. De minister had in het bij zonder belangstelling voor centrale was gelegenheden, waar de Amerikaanse huis vrouw voor vijf-en-twintig dollarcent de was kan doen. Zij leken de minister ook geschikt voor Nederland, doch met het oog op de tegenzin van de Nederlandse huis vrouw om met de was over straat te lopen zouden centrale wasgelegenheden in Ne derland in kelderverdiepingen van arbei derswoningcomplexen moeten worden in gericht. Op het gebied der architectuur, zo meen de de minister, heeft Nederland niets van Amerika te leren. Daar de huizen in de Verenigde Staten vrijwel nooit vestibules hebben, valt men met de deur in huis, al dus de minister, die schertsend eraan toe voegde, dat het hem zijn portefeuille zou kosten als hij dat in Nederland zou willen invoeren. De moderne Nederlandse archi tectuur verdient het, onder de aandacht van het Amerikaanse publiek te worden gebracht en de minister dacht in dit op zicht over het organiseren van een reizende tentoonstelling door de Verenigde Staten, als bijdrage van Nederland tót de ontwik- i kelirig van Amerika. De verhouding tussen huren en inkomens in beide landen is niet goed vergelijkbaar. In de Verenigde Staten zijn de huren voor nieuwe huizen vrij. Bij woningbouwplan nen worden de huren op omstreeks twin tig procent van de inkomens berekend. De minister ziet de ontwikkeling in de Vere nigde Staten als na de eerste wereldoorlog in Nederland. Er wordt veel gebouwd, maar de kwaliteit, met uitzondering van die der hoge gebouwen, laat veel te wensen. Het eentonig karakter van de buitenwijken der Amerikaanse steden was de minister opgevallen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook In overleg. Regionaal weekend van de Oecumenische Jeugdraad Op 3 en 4 Juni zal voor deze omgevinj een weekend worden gehouden in de „Os- sawa te Noordwijlc aan Zee. Het ligt in de bedoeling hier een onder werp aan de orde te stellen over de toe komstverwachting, zoals die in het Evan gelie met name in de Openbaringen ligt besloten. (Inleider: ds. Maas Benne- broek). In aansluiting hierop zal een 2e spreker een inleiding houden over „De kerk in de wereld van heden". (Mr. A. Heering). ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN I N G E R I E S BARTELJORISSTRAAT 7 POPLIN PYAMA met fantasie kraag en om slagen, in zalm en bleu, maten 40 t/m 48 ll.95 NACHTHEMD 7.95 ONDERJURK WASZIJDE alléén in wit, met overslag en valencienne- kant, maten 40 t/m 48 2 DEUG GARNITUUR Charm euse, on derjurk en pan talon, geheel m. kant bewerkt, alléén in wit, maten 40 t/m 46 KOUSEN links geweven moderne kleu ren 9.95 2X5 NYLON KOUSEN alléén „first quality", extra lang, moderne kleuren „PAULETTE" KRISTAL NETWEEFSEL laddervrij 6.95 7.50 7.95 9.95 PANDA EN DE MEESTER^OELEERDE 43. Professor Kalker en Panda hadden er natuurlijk niet het minste vermoeden van, dat op ditzelfde ogenblik het gehele pen. electrotechnische artikelen, verven en gebouw werd omsingeld door een grote. kleurstoffen, chemische en pharmaceutische producten, machines, en apparaten, diverse metalen eindproducten en cokes. Spanje zal aan Nederland leveren, zuidvruchten, wyn, huiden, kurk, hars en terpentijn, lood en loodmenie, kwik, ijzererts, zinkerts, pyriet, machines, handwerktuigen, isolatoren, speel goed, kunstnijverheidsproducten en kunst parels. politie-macht, die hier heen was geleid door de Geheime Agenten Nooitgedacht en Fijntjes. De kreten, die de spionnen vanuit het inwendige der machine slaakten, klon ken nu gesmoord, en de professor sprak: „Haha! Te oordelen naar het geluid wor den zij thans gekalkeriseerd door kalkeri- sator a-Q! Uitstekend!" Zet alles toch stop!" riep Panda. „Wie weet waar dit alles toe dient?" ..Ik weet het niet", gaf de ge leerde Kalker toe, „maar welk een aardige kans hebben wij thans om het te weten te komen! Ziet, daarginds is de afvoerband voor het gerede product, en daar zullen wij zo dadelijk de uitkomst van mijn werk zaamheden zien verschijnen!" Ja daar rolde een transportband uit een gapende opening achter in het apparaatmaar juist toen Panda en de geleerde daar kwa men, klonken er enige zware dreunen op de deurDie vloog open en de detec- tiven Nooitgedacht en Fijntjes stormden naar binnen, op de voet gevolgd door een flinke politie-macht. ,JIa! De verdachte professor en zijn assistent!" riep Nooitge dacht triomfantelijk. Fijntjes liet er onder zoekend op volgen: „Verdachte! Waar zijn die spionnen gebleven?" „Dat is nog on bekend, heren," antwoordde de uitvinder onverstoorbaar. „Nog slechts één ogenblik, en we zullen het weten!" Onveilige staat. De Tsjechoslowaakse auto- riteiten hebben Donderdag de genatu raliseerde Brit dr. Ladislav Pinkas, eet lid van de Britse ambassade te Praai, gearresteerd. In een Tsjechoslowaak» nota, die tegelijkertijd met de arre statie van dr. Pinkas op de ambassade werd overhandigd, wordt verklaard, dat dr. Pinkas zal worden gearresteerd wegens tegen de veiligheid van de staat gerichte activiteit. TUdverdrijf. De Canadese filmspeelster Yvonne de Carlo heeft een lijst opge- steld van de „tien meest fascinerende mannen ter wereld". Geen enkele film speler uit Hollywood bevindt zich op haar lijstnummer één is de Sjah van Perzië. De tweede en derde plaats worden ingenomen door de Amerikaan se schrijver Ernest Hemingway en lord Louis Mountbatten. De Franse film speler Fernandel is nummer vier, Laurence Olivier vijf. Vleerkat. Te Madrid kan men de ka* Pitusa bewonderen, half angora, hal! siamees, die aan elke schouder een vleu gel heeft van ruim 12 centimeter. De vleugels bestaan uit een stuk bot met vel en vacht. Oogst. De Roemeense regering heeft nieuwe bepalingen in verband met de verplichte levering van landbouwpro ducten uitgevaardigd. In geval van sa botage kan de doodstraf worden uitge- sproken. Het niet nakomen der verplich tingen kan gestraft worden met confis catie van de gehele oogst zonder ver goeding, confiscatie van het bezit dwangarbeid. Sobere Turk. De nieuwe Turkse president Celal Bayar heeft bepaald, dat de auto van de president voortaan niet meer door motorpolitie zal worden geëscor teerd, zoals altijd de gewoonte was. Het aantal auto's van ministers wordt ver minderd en de trein van de president zal worden verhuurd aan rijke toeris ten. Het jacht zal worden verkocht. Pers. Volgens officiële Sovjet-Russische statistieken heeft de pers in de Sovjet- Unie thans een oplage van 33% mil lioen per dag. Er verschijnen ongeveer 7.700 bladen in de Sovjet-Unie. De grootste zijn de Prawda en de Izwestia, elk met een oplage van ruim 1 millioen. Herstelbetaling. Het gemeentebestuur van München zal de Amerikaanse autori teiten een nota ad tienduizend mark presenteren voor schade, door Ameri kaanse tanks bij de parade van Zater dag aan straten en feestterrein toege bracht. Levensavond. Ruim 1400 bejaarde ver plaatst personen, die thans verblijf houden in kampen van de IRO (de In ternationale vluchtelingenorganisatie), zijn voor permanent verblijf toegela ten in Frankrijk, België, Nederland, Israël en de Verenigde Staten. In Ne derland worden dertig bejaarde ver plaatste personen toegelaten. ADVERTENTIE Geniet van de mooie dagen JW| Hagenaars gaan minder vaak uit In Den Haag is de opbrengst van de ver makelijkheidsbelasting in 1949 met ruim driehonderdduizend gulden gedaald tot nog geen 2.7 millioen, een vermindering van ruim 10 procent. Het aantal bezoekers van vermakelijkheden nam af van 14 millioen tot 11.2 millioen of met rond 20 procent. De bioscopen trokken bijna twee millioen bezoekers minder. Revue- en variété-voor stellingen hadden elk rond vierhonderd duizend en toneelvoorstellingen rond hon derdduizend bezoekers minder. Voor sport liep de belangstelling slechts in geringe mate terug, voor concerten bleef zij gelijk. Eindexamen Engels op gymnasia moet worden overgedaan Vanwege het ministerie van Onderwijs is bepaald, dat het schriftelijk eindexamen Engels door alle leerlingen van gymnasia moet worden overgemaakt. Men is tot de ontdekking gekomen, dat het stuk dat als eindexamen-opgave Engels door het depar tement was uitgegeven, reeds voorkomt in een bloemlezing van de Engelse literatuur, die op verschillende scholen in het Noorden des lands wordt gebruikt. De mogelijkheid zou dus kunnen bestaan, dat eindexamen- candidaten een stuk ter vertaling kregen, dat in de klas reeds was behandeld. Om alle twijfel uit te sluiten heeft het departement bepaald, dat het schriftelijk examen Engelse taal moet worden overgemaakt. i icuwe javeii Psychotechniek als kompas voor het beroep, door Jhr. Dr. D. J. van Len- nep e.a. W. den Haan, N.V., Utrecht. Dr. van Lennep en een aantal andere me dewerkers van de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek hebben dit boek ge schreven om, voor zover nodig, het vertrou wen in de psychotechniek te vergroten door een uiteenzetting van de opvattingen en werkwijzen van de onderzoekers. Het werk is op degelijke wijze gedaan de schrijvers zetten helder uiteen wat men voor bepaalde beroepen geschiktheid kan noemen en ma ken enigermate duidelijk hoe zij die bij de onderzochte individuen vaststellen. Speciaal de mededelingen over de persoonlijke aard van het onderzoek, over. de zorg om te voor komen dat subjectieve indrukken van een enkele onderzoeker het oordeel bepalen en over de uitvoerigheid waarmee tevoren de aard van verschillende beroepen wordt onderzocht, kunnen dienen om hen gerust te stellen, die in psychotechnici nog steeds wereldvreemde namen van de theorie met een wijsneuzig behagen in truc-proefjes zien. Het boek zou zijn vertrouwenwekkende missie nog beter kunnen vervullen, als het wat boeiender was. Het vermijdt beschrij vingen van gevallen, die anders zowel leven digheid als grotere klaarheid kunnen ver schaffen. De overweging was misschien, dat zulke beschrijvingen hier te ver zouden voeren, omdat zoveel gegevens en indrukken pas tezamen het uiteindelijke oordeel bepa len. Maar nu is er bij het grote aantal schrijvers een gebrek aan het persoonlijk element dat bij het onderzoek zelf juist zo belangrijk is, en een zekere saaiheid die de voor het merendeel toch niet theoretisch geïnteresseerde lezers moeilijk kan ont trekken. s M,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2