c J Regeringsnota aanleiding tot over Indonesië scherpe critiek geeft VAN NIE L UURWERKEN DE SUPER MARGARINE Nederlanders slaan terug in de ronde Vrijdag 26 Mei 1930 3 TWEEDE KAMER A.an de R.I.S. wordt schending der overeenkomsten van de Ronde-Tafel-Conferentie verweten Inschakeling van het Uniehof van Arbitrage? (Van ome parlementaire redacteur) De jonge Indonesische staat heeft door de liquidatie van zijn oorspronkelijke federale opbouw en de vestiging van een unitari- sche gemeenschap de op de Ronde Tafel- Conferentie afgesloten overeenkomsten geschonden. In de openbare vergadering van de Tweede Kamer is dit Donderdag onomwon den uitgesproken. Dit geschiedde bij de behandeling van de nota. die de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen mr. J. H. van Maarseveen over de ontwik keling van de zaken van Indonesië, voor zover de verhoudingen binnen de Neder lands-Indonesischs Unie en de belangen van Nederland daarbij betrokken zijn, aan de Kamer heeft overgelegd. Het Nederlandse parlement heeft een aantal interessante en- vaak bewogen debatten over Indonesië gekend; deze eerste gedachtenwisseling over hetzelfde onderwerp na de soevereiniteitsoverdracht viel tegen. Zij bracht weinig nieuws en de talrijke toeschouwers op de gereserveerde en op de publieke tribune hebben dan ook geen waar voor hun geld gekregen. Het leek er even op, dat men geheel van een debat verstoken zou blijven, want de voorzitter van de fractie der Partij van de Arbeid Jhr. mr. M. van der Goes van N a t e r s maakte er bezwaar tegen, dat de lijvige nota en het daarbij gevoegde rap port over de Unie-conferentie in Djakarta nog niet volledig bestudeerd konden wor den. De voorzitter stelde de heer Van der Goes van Naters gerust door de mede deling, dat slechts gesproken zou worden over de ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Indonesië, het zelfbeschik kingsrecht van de Indonesische volken en de toestand van de in Indonesië verblijven de Nederlanders. Hij zegde toe, dat de overige in de nota genoemde punten tegelijk met de begroting van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen in de afdelingen behan deld zouden kunnen worden. Met deze beperking, waarop ook reeds in de nota gezinspeeld was, ging prof. R o m m e, voorzitter van de fractie van de K-V.P., geheel accoord. „Wij kunnen ook niet veel meer doen dan alleen de onder werpen bespreken, die verband houden met de uitwerking van de op de R.T.C. af gesloten overeenkomsten en over wat Nederland als deelgenoot der Unie recht streeks aangaat", zeide hij. Voortdurende zorg van de regering vroeg prof. Romme voor de in Indonesië verblij vende Nederlanders, ook voor hen, die wil len repatriëren of reeds in ons land zijn aangekomen. Hij betreurde het ten zeerste dat de Indonesiërs eenzijdig de bepalingen betreffende het zelfbeschikkingsrecht niet nagekomen zijn. De R.I.S. heeft zich zijns inziens hierdoor schuldig gemaakt aan de schending van een aangegane verplichting. Van rechtsstandpunt bekeken is Nederland de eerstgeroepene om daartegen op te treden. Drie wegen staan daarvoor open: die van het overleg, het Uniehof van Arbi trage en de organen van de Verenigde Volken. Prof. Romme wilde van de rege ring weten, welke weg zij zal kiezen. Ook jhr. Van der Goes van Naters (Arbeid) betreurde de gang van zaken, maar hij vroeg zich af, of wel een bewijs van kwade trouw van de regering van de R.I.S. te leveren is. Als souvereine staat bestaat de R.I.S. pas vijf maanden; men kan moeilijk verwachten, dat zij in deze korte tijd haar juiste koers al volledig ge vonden heeft. Men bedenke wel, zo zeide deze afgevaardigde, dat Indonesië niet een staatkundig iets is, maar een staatkundig iets wordt. Evenals prof. Romme was prof. Ger- brandy (A.R.) van oordeel, dat het R.T.C.-accoord op flagrante wijze geschon den is. Niet mals was hij in zijn critiek, niet alleen jegens Indonesië, maar ook tegen over de regering, wier beleid hij een gran dioze débacle noemde. Het had hem geenszins verwonderd, dat er moeilijkheden zouden rijzen. Hij somde een aantal gevallen van vernielingen, van moord en sociale onrust op als even zovele bewijzen, dat de overdracht van de souve- reiniteit een fout geweest is. Overal heerst een chaos, die reeds aan velen het leven heeft gekost. Hij wilde van de regering weten, welke Nederlandse onderdanen sinds de overdracht van de souvereiniteit zijn geliquideerd of in de gevangenis zijn geworpen. Komende tot een bespreking van het lot van Ambon verklaarde de heer Gerbrandy, dat hij achter het Ambonese volk staat. Er was zijns inziens geen enkele reden tot critiek op de houding van Ambon. „Er is gelegenheid geweest om Ambon op democratische wijze te laten beslissen en er zijn binnenskamers toezeggingen ge- ADVERTENTIE Speciaalzaak sinds HORLOGES in de bekende, goede kwaliteiten 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 De 9 Muzen Menuhin in Israel. De violist Jenudi Menuhin en zijn zuster Hephzibah boekten op hun tournée door Israël grote successen. De president van de staat Israël, dr. Chaim Weizmann en alle leden van de regering be tuigden het beroemde duo hun gevoelens van sympathie. De kunstenaar en zijn zuster werden door de president en mevrouw Weiz mann op de lunch gevraagd. Alle concerten waren reeds, drie uur nadat de kassa ge opend was, uitverkocht. De mensen stonden de gehele nacht in de rij om aan plaatsen te ^kunnen komen. De baten van de tournée komen ten goede aan het Symphonie-orkest van Israël en de daan, maar dat paste niet in de bedoelingen van dr. Van Mook en zijn trawanten." De voorzitter zegt het woord tra wanten niet te kunnen toelaten. De heer G erbrandy vervangt het door medewerkers. De heer Schouten (A.R.): „Is tra wanten beledigend?" De v o o r z i 11 e r: „Dat beslis ik De heer Gerbrandy zet zijn rede voort, opmerkend dit een onbenulligheid te vinden. De voorzitter hamert en verzoekt het woord onbenulligheid terug te nemen. De heer Gerbrandy voldeed daaraan en verzocht niet meer'voor kleinigheden onderbroken te worden. Hij waarschuwde tegen de dreigingen van het communisme in Indonesië en verweet de regering ten slotte, dat zij ten aanzien van Nieuw- Guinea een zwak beleid voert, hoewel dit geheel onnodig is. Constructieve gedachten verkondigde de fractievoorzitter van de C.H.U., de heer T i 1 a n u s, die als de grote lijn in het beleid van dc regering en in de geheie nota zag de bevordering van een werkelijke sa- werking tussen Nederland en Indonesië. De weg naar een vriendschappelijk samen gaan is niet gemakkelijk, maar er is geen andere. Vurig hoopte de heer Tilanus, dat de rust in Indonesië, die zo nodig is voor de welvaart, spoedig zou terugkeren en dat recht zou worden gedaan aan wat op de Rondetafel-Conferentie is overeengeko men. Van schending van accoorden sprak ook de heer Goedhart (Arbeid), doch hij beoordeelde de fouten van de jeugdige R.I.S. mild. Steeds had hij verwacht, dat het federalisme geliquideerd zou worden en een unitarische staat zou worden opge richt, want de negara's zijn gebruikt als wapen tegen de Republiek Djokja, die in de deelstaten nog altijd restanten van de koloniale overheersing ziet. De vestiging van een unitarische staat behoeft echter niet te betekenen, zo meende hij, dat op den duur het zelfbeschikkingsrecht geen toepassing zal vinden. De heer Goedhart informeerde, welke Nederlanders in de zaak-Westerling de hand hebben gehad: hij waarschuwde tegen het communisme en vroeg bijzondere aan dacht van de moeilijke positie van de Ne derlanders in Indonesië. „Nog nooit heeft een regering zo ge faald", zei vervolgens de heer Welter (K.N.P.). „De regering heeft de deelsta ten genoodzaakt zich bij de R.I.S. aan te sluiten, want, op de R.T.C. zijn de min derheden met opzet achteruit gezet". Hij verweet de regering, dat zij zeven-achtste van het land heeft overgedragen aan een republiek, die nog nooit haar woord gehou den heeft. „Wat nu gebeurd is, hebben de oppositie en ik woord voor woord voor speld. De regering is buitengewoon licht vaardig te werk gegaan. Zij is aansprake lijk voor het leed in Indonesië en voor de schade, die daar wordt aangericht". De heer Weiter vroeg, of de regering over lijsten met de namen van de gevangen genomen Nederlanders beschikt en of zij bereid is deze te publiceren. Van de be hartiging der belangen van de ambtenaren is niets terecht gekomen. Bevreesd was de heer Weiter, dat Nieuw- Guinea aan de republiek zal worden uitge leverd. Hij vond, dat Nederland er moet blijven en constateerde „dat er in Australië gelukkig weer een fatsoenlijke regering is". Hadden wij de overdracht maar enige maanden kunnen uitstellen, verzuchtte hij; ook in Amerika is een kentering waar te nemen. „Wij moeten ons er wel degelijk van be wust zijn, dat als er ergens mensenrechten vertrapt worden, wij daarvoor mede ver antwoordelijk zijn uit hoofde van ons demo cratisch beginsel", zo zei vervolgens mr. Oud, de voorzitter van de fractie der V. V. D. Met name geldt dit, als in Indonesië rechten geschonden worden. Wederzijds zijn Nederland en Indonesië overeengekomen, dat zij de mensenrechten zullen eerbiedi gen. Als Indonesië niettemin de bepalingen van de R.T.C. overtreedt, dan moet Neder land dit Indonesië onder het oog brengen. Als het Unie-statuut wordt geschonden, dan dient dit ter kennis van het Uniehof van Arbitrage gebracht te worden. Welis waar ontbreekt de mogelijkheid van de toepassing van sancties, maar moreel kan een uitspraak van het Hof grote betekenis hebben. Mr. Oud vestigde er de aandacht op, dat in artikel 2 van de wet op de souvereini- teilsoverdracht door de aanneming van een amendement-Oud is bepaald, dat de regering zich, als aan het zelfbeschikkings recht geen gelding wordt verleend, na over leg met de regering van de R.I.S., tot een orgaan van de Verenigde Volken zal wen den. Wat heeft de regering gedaan, of wat ADVERTENTIE A GOLDEN AND PURE VIRGINIA SHAG zal zij doen, zo vroeg hij, om deze bepaling te effectueren? Het oordeel, dat. mr. Stokvis (Comm.) hierna over he, beleid van de regering gaf, laat zich samenvatten in zijn uitspraak „Truman is Allah en Drees is zijn profeet". De machthebbers in Indonesië noemde hij de knechten van het Amerikaanse impe rialisme. Inplaats van vrijheid is er op nieuw onderdrukking gekomen, zo meende hij. De heer Van de Wetering (C.H.) ging uitvoerig in op het zelfbeschikkings recht en zeide met zorg vervuld te zijn over Ambon. Er moet met grote overtuiging tot de Indonesische regering worden gespro ken, opdat het zwaard in de schede blijft. Hij wenste een verslag over de gebeurte nissen in Makassar en vroeg bijzondere aandacht voor de ongunstige positie der particuliere werknemers en kleine zelf standigen. Hij vroeg wanneer de garantie- wet voor het K.N.I.L.-personeel kan wor den verwacht. Minister Götzen gaf te ken nen, dat het ontwerp bij de Raad van State is ingediend. Verder wilde hij weten, waar om het reserve-K.N.I.L.-personeel niet naar de Koninklijke Landmacht kan over gaan. Voorts vroeg hij faciliteiten voor Indologen. Aan een overdracht van Nieuw Guinea kan zijns inziens niet worden ge dacht. Ds. Zandt (St. Geref.) sprak van een jammerlijk bankroet. De regering mag de republiek op geen enkele wijze steunen haar actie tegen Ambon, zo zeide hij. De heer Schmal (C.H.) sloot zich aan bij de woorden van de heren Van de Wete ring en Welter over Ambon en vroeg welke juridische wegen nog open staan om Am- bon te helpen. Men zou zich kunnen wen den tot de Veiligheidsraad. Van de nota dei- regering had hij met teleurstelling kennis genomen. Is, zo vroeg hij, het doel dei- regering: de legitimatie der revolutie be reikt? De revolutie gaat rustig voort. Tegen een uur 's nachts werd de verga dering gesloten. Minister Van Maarseveen zal hedenmiddag te een uur een begin ma ken met de beantwoording der sprekers. ADVERTENTIE GEWAARBORGD GEHALTE VITAMINEN A D „Neem geen namaak, eis de èchle MEPPELER Kluit!" Overweging van de leiders der republiek Zuid-Molukken De proclamatie, waarbij de republiek Zuid-Molukken op 26 April haar onaf hankelijkheid uitriep, berust op de volgende overwegingen die hier volledigheidshalve worden gegeven, aldus meldt A.N.P.: ,De gebeurtenissen in de stad Makassar en in andere delen van de republiek Indo nesia Serikat hebben het bestuur alhier tot nadenken gebracht. Duidelijk werd onder het oog gezien, dat bij een bestendiging van de oude toestand, de regering der republiek Indonesia Serikat gerechtigd zou zijn ge weest, troepen hierheen te sturen en men was er van overtuigd, dat dit op een ge geven moment ook inderdaad gebeuren zou. Bij nader onderzoek is verder ge bleken, dat in dit geval de hier aanwezige Ambonese militairen, oud-militairen en een groot deel van de burgerij in actie zouden komen, waardoor een burgeroorlog zou zijn uitgebroken. Waar een dergelijke daad door de R.I.S. als rebellie zou worden aange merkt, heeft het bestuur alhier gemeend, tijdig op wettige, legale wijze uit de nega ra Indonesia Timoer en de republiek In donesia Serikat te moeten treden. De wet tigheid van deze handelwijze is gebaseerd op de op 11 Maart 1947 door de Zuid- Molukken raad genomen beslissing, om voorlopig toe te treden als daerah tot de negara Indonesia Timoer, een besluit der halve, waarop naderhand kon worden te ruggekomen. Op deze wijze behield de Zuid-Molukken raad zich het recht voor om, ingeval dat de negara Indonesia Timoer geen voldoende aandacht zou besteden aan de belangen van de daerah Zuid-Molukken, weer uit de negara Indonesia Timoer te treden, welk zelfbeschikkingsrecht even eens werd vastgesteld in de regeling van Den Passar. Het bestuur van de Zuid-Molukken heeft daarom gemeend te moeten proclameren: 1) De uittreding van deze daerah uit de negara Indonesia Timoer en de republiek Indonesia Serikat, zulks in overeenstem ming met de uitdrukkelijk naar voren ge- Binnenkort zal het Rode Kruis affiches uitgevenwaarmee propaganda wordt gemaakt voor hoornvliestransplantatie. Hierdoor kan aan sommige blinden het gezichtsver mogen worden teruggegeven. De tekst, op deze affiche aangebrachtluidt: „Met uw hulpeen blinde het ogenlicht hergeven. Wie door troebeling van hel hoornvlies blind of slecht van gezicht werd. kan weer ziende worden door het overbrengen van het heldere hoornvlies van een pas-overledene. U behoeft alleen maar uw familieleden mede te delendat uw hoornvliezen na uw overlijden mogen worden afgestaan voor dit doel. Dat is een daad van grote mensenliefde. Leef voort in andermans ogen!" brachte wens van de bevolking der Zuid- Molukken. 2) De uitroeping van de vrije souve reine staat republiek Maloekoe Selatan". De gevolmachtigde der republiek Zuid- Molukken, dr. J. P. Nikijoeloew, heeft zich 24 Mei tot de Nederlandse regering gewend met een schrijven, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht,, het initiatief te nemen tot het oproepen van een actie van de Veiligheidsraad en voorts, dat de Ne- landse regering de regering der R.I.S. on der het oog zal brengen, dat de hongerblok- kade van de Zuid-Molukken door haar niet kan worden geduld gezien de verantwoor delijkheid van de Nederlandse regering in verband met de overeenkomsten der Ron detafel-conferentie. Dr. Nikijoeloew richtte tot de Nederlandse regering het verzoek, tegen de blokkade op te treden met alle rechts- en machtsmiddelen, die te harer beschikking staan. De 34-jarige spoorwegarbeider A. Beu ker uit Purmerend, die werkzaamheden ver richtte aan de rails bij het viaduct aan het Noordhollands Kanaal te Purmerend, is door een trein aangereden. Hij was op slag dood. Damastournooi Roozenburg was met remise tevreden Het moet voor de wereldkampioen Roozen burg een opluchting zijn geweest toen Gor dijn met een zeer voordelig eindspel, remise aanbood in het Damastournooi. Waarom is nog een raadsel. De kansen waren zeer goed voor de Hagenaar vooral omdat Roozenburg in tijdnood verkeerde Keller won van de Fransman Bonnard en gaat nu samen met Gordijn aan de kop in hei „major lournooi". In het minor tournooi kreeg de leider W. de Jong meer als deze toekwam. In een voor de Haarlemmer precaire stelling maakte de jeugdige Poolse dammeester een grote blun der en zo kreeg De Jong oen gelukkige overwinning. Ansems kreeg ook Verse in een lichte damcombinatie. Wat Dukel ook doet het wil niet lukken. Tegen de leider Ham speelde dc IJnuiidenaar een va-banque partij. Ten slotte moest de IJmuidenaar niet remise genoegen nemen. Er zijn thans nog voor De Jong drie partijen te spelen en het wil ons voorkomen dat deze Haarlemmer een zeer ernstige candidaat is om het minor tournooi te winnen. De uitslagen der zevende ronde luiden: Major: Bonnard (Frankrijk»Keiler (Ncd.) 02; Batto .(Italië)Guingarrl (Zwit serland) 02; Gordijn (Ned.)P. Roozen burg (Ned.) 1—1: v. Dijk (Ncd.)—Harrold (Engeland) 20; Verpoest; (België»—Post (Afrika) 2—0. Minor: Ham (Ncd.»Dukel (Ned.) 11; Hartogh (Ned.)Noome (Ned.) 20: Ansems (Ned.)Verse (Frankrijk) 20; W. dc Jong (Ned.)Slaby (Polen) 20; Bandstra (Ned.) Haveart (België» 11. De stand in het major tournooi luidt: Gordijn en Keiler 9 (uit 6»: Roozenburg en v. Dijk S (uit 6»: Bonnard en Guyngard 8 (uit 7); Verpoest 6 (uit 6»: King 5 (uil 6>; Post 5 (uit 7); Batlo 2 (uit 6); Harrold 2 (uit 7). Minor: W. de Jong 11 (uit 7); Ham 9 (uit 6.»: Ansems 9 (uit 6); Bandstra 9 (uit 7); Hartogh 7 (uit 6); Dukel en Gausse 6 (uit 6); Noome 5 (uit 7): Verse 4 (uit 7); Slaby 2 (uit 6); Haveart 2 (uit 6». HET FIFA-JEUGDTOLRNOOI. Don derdag is te Wenen een begin gemaakt met het FIFA-jeugdtournooi. Het Nederlands jeugdelftal sloeg Zwitserland met 3—1, nadat de rust met gelijke stand 11 was ingegaan. - Piet Evers wint de tweede étappe van de Ronde van Nederland. Het moment waarop de winnaar in Apeldoorn over de eindstreep gaat. Achter Evers G. van Beek die tweede werd. (Van onze speciale verslaggever) Met een ferme slag hebben de Nederlandse renners de eerste klap (van de Belgen) in de ronde van Nederland beantwoord. Zij hebben er niet lang mee gewacht te tonen dat ze hun tanden deze keer wilden laten zien, want de tweede etappe Appingedam Apeldoorn was nauwelijks begonnen of ae vuist, die de klap uiteindelijk in Apeldoorn zou toebrengen, werd al gevormd. Opmer kelijk is dat het Piet Evers is geweest, de man, die 'in de Apeldoornse bossen als eerste over de finishlijn zou stuiven, die het sein to de aanval gaf. De gelederen waren nog maai net weer gesloten na een mislukte uitloop poging van de Belg René Jansens, die kort na het vertrek in Appingedam al zijn achter wiel aan de anderen vertoonde, of Piet Evers sprong weg, vastbesloten zich niet tot hetzelfde lot van Jansens te laten veroor delen. Steenbakkers en Lakeman gingen mee en in Siddeburen, een gehucht dat een tien tal k.m. van Appingedam ligt, had men de karavaan nog maar net zien voorbij rijden of er was al een kopgroep van dertien ren ners. die in een hoog tempo, met een zacht windje in de rug, voor de anderen uit draaide. Evers, Lakeman. Steenbakkers. De Ruiter, Schellingerhoudt, Geerts. Vos, Blan kenauw. Seven. Cor Bakker, Loos. Van Beek en de Belg Alber: Hendrikx, hadden na 25 kilometer reeds een voorsprong van 800 meter, een afstand, die ze voor Gieten, een 40 kilometer na de start, reeds tot circa anderhalve kilonieter hadden vergroot. Het bleef bij tijd en wijle verbazend hard gaan en dat was dan ook de reden dat Gerrv Loos, uit de Nederlandse b-ploeg. het tempo niet meer kon bijhouden en langzaam afzakte. Daar achter was het ook niet rustig geble ven, want de Belgen voelden dat dit weg lopen. hoe kort na het begin van de etappe ook geschied, een zeer serieuze krachttoer was. De Belgen zetten een fel tempo in. waardoor het peloton uiteen viel. De Vries, Van Gelderen. Sprenkeling, Cees Joossen en de Belg Meersman reden achteraan, Aan het hoofd gingen de Belgen C'allens, Verpoorten. L^enen en De Poorter. Wim van Est voegde zich bij het Vlaamse kwartet, dot een paar honderd meter voor de hoofdgroep een felle poging deed de voorsprong van dc uitlopers, die bij Emmen (ongeveer 75 km.) al drie cn een halve minuut bedroeg, in te lopen. In de buurt van Erm, een vlek. dat men na veel zoeken op acht km. van Dalen op de kaart van Nederland zal aantreffen, was men bezig een stuk weg. dat niet zo best in orde scheen te zijn. een beter aanzien te geven. De koplopers kregen hier pech. Hendrikx en Vos konden in deze omgeving hun achter stand na een kilometer of vier weer tot verleden maken, maar Wim dc Ruiter, die door een val een kapotte knie en een gescheurde band had opgelopen, had iets langer werk en kon geen aansluiting meer krijgen. Moedig vocht hij echter door cn dat hij tenslotte toch nog een behoorlijke plaats veroverde, is aan zijn doorzetten te danken. Bijna waren er honderd kilometer achter de rug of Steenbakkers cn Schellingerhoudt moesten capituleren. Acht renners bleven aan de kop en hadden een voorsprong van bijna twee en een halve minuut, daarachter kwam een kleine groep, waarin wij de oranjetrui van Emile Vanderveken ontdok ten. Henk Lakeman viel terug en even later ook Geerts (door een lekke band), Blanke- nauvv en Cor Bakker. De kopgroep, die in middels Almelo was gepasseerd verminderde dus snel. Nog steeds bleef die ene Belg, die zich rustig liet trekken en geen aanstalten maakte ook iets van het „vuile" werk aan de kop te doen, erbij als bedreiging voor de klap, waarop alles wat Nederlander was. nu. met nog een kleine vijftig kilometer voor de boeg, toch heel sterk ging hopen. Het totaal- Voetbal Haarlemse Zaterdagmiddag- voetballers verloren Op het ierrein van HFC speelden Donder dagavond de elftallen uit de Zaterdag middagcompetitie van de afdelingen Haar lem cn Den Haag een aardige partij voetbal, welke na een spannende strijd op verdiende wijze door de Hagenaars met 3—2 werd ge wonnen. Het elftal der Hagenaars maakte technisch een betere indruk en al was in de eerste helft Haarlem zeker zo goed als de bezoekers, na de pauze kwamen de grotere capaciteiten der Hagenaars beter aan het licht. In dc eerste speelhelft slaagde Haarlem er in tweemaal een voorsprong te nemen. Spoedig had Bol van SIZO succes, maar uit een kopbal van Steveninck volgde de gelijk maker. De Haarlemse voorhoede speelde voor rust vrij goed en verrassend en de 2—1 voorsprong waaraan Bol de Haarlemmers hielp was dan ook niet onverdiend. Na de hervatting had Den Haag het beste van het spel. Het veldwerk der bezoekers was over het algemeen beter verzorgd en de goed combinerende voorhoede met Lagen dijk en Zoutendijk als de grote uitblinkers maakte het de Haarlemse achterhoede ge ducht lastig. Uit een voorzet van Lagendijk scoorde Zoutendijk de gelijkmaker, waarna Haarlem een unieke kans om opnieuw de leiding te nemen liet voorbijgaan. Guit knalde een strafschop tegen de Haagse doel man en van dat ogenblik nam Den Haag het spel geheel in handen. Doelman v. d. Bosch wist geruime tijd z'n doel op moedige wijze schoon te houden maar kort voor het einde moest hij toch zwichten voor een listig schot van Zoutendijk, die daarmee Den Haag aan de verdiende 3—2 overwinning hielp. beeld achter veranderde niet veel. Er waren twee grote achtervolgende ploegen, maar de drie minuten 20 seconden en vijf en halve minuut achterstand, welke zij respectieve lijk hadden, veranderden niet noemens waard. „Vier man ban de kop. waarvan drie Ne derlandcis". schalden de vooruitrijdende luidsprekerwagens door een vol Deventer cn ook door Holten en zelfs tot in de bossen van Apeldoorn. Een van de heuvels in deze bossen werd de Belg te machtig en hij was los. Gcrrit van Beek, die de hele weg rustig, had gezeten, kreeg kramp en Vos demarreerde. Piet Evers ging echter snel mee cn terwijl de regen, die de hele dag had gedreigd, een stortbui in de strijd wierp, won Evers in de sprint de tweede etappe van 'de ronde 1950. Daarna volgden Van Beek, Albert Hendrikx en een grote groep, die een kleine vier minuten na de winnaar door Van Est cn Lakeman werd aangevoerd. Ver der zaten in deze groep Leenen. Callens, Ver poorten. Steenbakkers, De Ruiter. Geerts en Blankenauw. Weer twee minuten later arri veerde dc tweede grote groep en weer waren het Nederlanders, die in de sprint wonnen, namelijk Harm Smits en Seyen. Vander veken, die in deze groep mee kwam, bezette de zeventiende plaats. Het uittrekken van zijn oranjetrui was met alleen het gebaar, waarmee men schone kleren aantrekt na een plensbui. Het betekende tevens het afstaan van dc leiderstrui, waarin Piet Evers Vrijdag naar Gcleen zal fietser.. Zandvoort is Haarlem een slag voor Mei loterij voor V. V. V.-organisatie (AJtnêUc/ifhuis De minister van Justitie heeft toestem ming gegeven voor de loterij van de stich ting „Touring Zandvoort". Er zullen der tigduizend Jolen van een gulden worden uitgegeven. De hoofdprijs is een woning, welke volgens de plannen van de Zand- voortse architect Clim Meijer zal worden gebouwd op een terrein, gelegen op de hoek van de Kostverlorenstraat en Noorderduin weg. De architect is er in geslaagd een aan trekkelijk en origineel huis te ontwerpen. Het bevat beneden een eet-zitkamer, waar van de erker uitziet op het hart van de Kos tverlorenstraat. De schoorsteen is in de Zuid-Westhoek van de woning gedacht, waardoor men des winters, voor de haard zittende, toch het uitzicht naar builen behoudt. De woning bevat verder een keuken, por taal, toilet en schuur en boven twee grote en twee kleine slaapkamers en een douche cel. Een extra stcokgelegenheid is aange bracht voor het geval de gelukkige winnaar zijn huis centraal wil verwarmen. De win naar zal dit huis zelf kunnen betrekken. Voor deze loterij bestaat zowel in als bui ten Zandvoort grote belangstelling. De an dere prijzen zijn eveneens aantrekkelijk, o.a. een „Solex", een dames- of herenrij wiel, een radiotoestel of auto-radio, een keukenuitzet enz. Wonderlijke gang van zaken Velen zullen bevreemd zijn, dat twee verwante organisaties, nl. „Haarlems Bloei" cn „Touring Zandvoort" elkaar niet het zelfde plan de loef trachten af te steken. De Haarlemse V.V.V. heeft haar plannen eerder gepubliceerd, doch veel langer nodig gehad om haar initiatief te verwerkelijken. Hoewel de jury voor het modelhuis nu een beslissing heeft genomen, is het nog niet zeker, dat het project van prof. G. H. Holt inderdaad gebouwd zal worden. Ook heeft, voor zover ons bekend, „Haarlems Bloei" nog geen toestemming tot het houden van een loterij gekregen. Enige tijd geleden heeft de directeur van „Haarlems Bloei" ons meegedeeld, dat met de „Touring" was afgesproken, dat de loterij van „Haarlems Bloei" eerder zou worden gehouden. Op onze publicatie daar van is van Zandvoortse zijde nimmer een tegenspraak gevolgd, zodat wij ons kunnen voorstellen, dat ceze gang van zaken in Haarlem minder prettig wordt gevonden. Aan de andere kant kunnen wij begrijpen dat men in Zandvoort gevonden heeft, dat de voorbereidingen in de Spaamestaó wel heel lang gingen duren.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5