J Nederland kreeg voor een waarde van honderden millioenen aan uitrustingen Taxi? Bel 1.2.3.4,5 Amsterdamse Beurs Een kleinigheid. Vrijdag 26 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Stand der herstelbetalingen Spanje, Zweden en Zwitserland zijn onwillig Naar uit een door het intergeallieerae bureau voor de Duitse herstelbetalingen (IARA) gepubliceerd rapport blijkt, zijn tot heden aan de negentien bij het bureau aangesloten landen Duitse goederen toege wezen tot een totaal bedrag van 749.313.000 Reichsmark (waarde 1938). Nederland ontving hiervan goederen ter waarde van Rm. 32.523.000, België Rm. 31.940.000, Frankrijk Rm. 164.419.000, Engeland Rm. 207.836.000, Luxemburg Rm. 2.316.000 en de Verenigde Staten Rm. 48.851.000, In de goederen die Neder land ontving, zijn koopvaardijschepen be grepen ter waarde van Rm. 9.275.000. Van het Duitse tegoed in het buitenland, voor zover dit onder de jurisdictie van de ledenstaten valt, kreeg Nederland tot he den toegewezen 36.229.000 dollar, België 8.973.000 dollar. Frankrijk 31.297.000 dollar, Engeland 40.075.000 dollar, Luxemburg 1.014.000 dollar en de Verenigde Staten 120.619.000 dollar (dollarwaarde 1938). Tijdens een persconferentie wees de al gemene secretaris van de IARA, de heer Sutton, erop, dat deze cijfers geen juist beeld geven van de eigenlijke waarde der toewijzingen. De Duitse fabrieken en on derdelen van fabrieken, die aan de leden staten werden toegewezen, stellen na melijk dikwijls in staat een geheel bedrijf, dat van de oorlog te lijden had gehad, weer in bedrijf te stellen. Het door de IARA verdeelde materiaal werd door de verschillende regeringen dan ook dikwijls tegen het drievoudige of viervoudige van de bovengenoemde geschatte waarden ver kocht. De heer Sutton verklaarde, dat de taak van de IARA waarschijnlijk voor Februari 1951 ten einde zal lopen. Wat de industriële goederen betreft, is thans nog voor een waarde van 20 millioen Rm. te verdelen. Verwacht wordt, dat de toewijzing van de Duitse activa in het buitenland nog voor het eir.de van dit jaar haar beslag zal krijgen. Neutralen maken bezwaar De heer Sutton stelde verder in het licht, dat het beschikken over de Duitse activa in de neutrale landen ten behoeve van herstelbetalingen aan de -negentien bij de IARA aangesloten landen, op talrijke moei lijkheden stuit, onder andere met Spanje, Zweden en Zwitserland. Over de resultaten van het accoord met Spanje valt op dit ogenblik nog niets te zeggen. Wat Zweden betreft zijn nog vele problemen op te los sen. Volgens de heer Sutton wenst dit land, dat de fondsen worden toegekend, niet in verhouding tot de door de IARA vastge stelde toewijzingen, doch op grond van de Zweedse belangen. Zo wil de Zweedse regering bijvoorbeeld toewijzingen doen aan regeringen, die op deze Duitse tegoeden geen recht hebben, teneinde deze fondsen te gebrjiiken als af betalingen van aan Zweden toegestane credieten. Met betrekking tot de onderhandelingen met Zwitserland over de Duitse tegoeden aldaar, verklaarde de algemene secretaris van de IARA: „Dit is een langdurige en treurige geschiedenis''. Hij zette uiteen, dat er niet alleen moeilijkheden over de wissel koers, doch ook over het bedrag der toe wijzingen bestaan. De Duitse activa in Zwitserland worden op 2Ó0 millioen Zwit serse frank geschat. De heer Sutton zeide in dit verband „wij kunnen hier niet veel meer doen. De op lossing hangt van Zwitserland af. De vol gende maand zullen wij over deze aange- ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Utrechtse Indologenvereniging kreeg geen opheldering (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft de Utrechtse Indologenvereniging zich bij schrijven van 11 Mei tot de Hoge Commissaris van Indo nesië gewend met een verzoek tot ophel dering van de betekenis der circulaire, waarbij zij als candidaat b. b.-ambtenaren werden ontslagen omdat slechts zij, die de Indonesische nationaliteit bezitten voor een benoeming in aanmerking komen. Het schrijven deelt mede, dat bij vele leden der vereniging „die de Indologische studiën hebben gekozen uit liefde voor In donesië en uit begeerte het in overheids dienst te mogen dienen, de neiging-bestaat, om aan de voor een benoeming gestelde voorwaarde (het aanvaarden van de Indo nesische nationaliteit) te voldoen". Zij verzoeken te mogen weten, of de Ne derlandse candidaten, die deze nationali teit verwerven, dan ook voor een benoe ming in Indonesische overheidsdienst in aanmerking komen. Op dit schrijven werd in verhand met de datum, waarop de cir culaire beantwoord moest worden, voor 20 Mei antwoord verzocht. De Hoge Commissaris heeft de gevraagde inlichting niet verstrekt. Hieruit menen de Utrechtse Indologen te kunnen conclu deren dat onlangs gerezen twijfel aan de juistheid van het officieuse commentaar, dat het voorstelde alsof de Nederlandse andidaten zich, door de Indonesische na tionaliteit aan te nemen, de voortbetaling van hun toelage en een latere benoeming .-.onden verzekeren, maar al te juist is ge weest. Het gaat niet om de formele nationa liteit, maar tegen de Nederlanders, menen zij. Rector van het gymnasium bluste brand in H.B.S. A Vanmorgen om tien voor acht rukte de Haarlemse brandweer met twee wagens uit naar de HBS A, waar een rookwolkje opsteeg uit een der ramen van de aula. Het bleek dat de concierge de candidaten voor het eindexamen, dat in dat lokaal zou worden afgenomen, ëen behagelijke tem peratuur had willen verschaffen door de gaskachels aan te steken. Daarbij had hij me: gezien dat een gordijn tussen de kachel en het scherm vast zat, waardoor het brandje kon ontstaan. Dr. C. Spoelder, die >als men weet de leiding over het gym nasium en de vrijwillige brandweer zo virtuoos weet te combineren, ging als een der eersten bij zijn bedreigde collega naar binnen, waar het vuur met een emmer spuitje in de kiem werd gesmoord. Het eindexamen kon normaal doorgang vinden. legenheid nogmaals in vergadering bijeen komen". Op het ogenblik worden nog bespre kingen gevoerd over de Duitse tegoeden in Pftrtugal en Turkije. Japan heeft Duitse goederen tot een waarde van tien millioen dollar (waarde 1949) aan de IARA aangeboden. De heer Sutton verklaarde van oordeel te zijn, dat het werk van de IARA in twee jaar voltooid had kunnen zijn. Het feit, dat de werkzaamheden een vertraging onder gingen en 't bgstaan van de IARA tot meer dan vier jaar moest worden verlengd, schreef hij voornamelijk toe aan politieke oorzaken. „Indien de herstelbetalingen in een snel ler tempo afgewikkeld hadden kunnen worden, was de invloed ervan op de Duitse economie zeer gering geweest en hadden de toewijzingen voor de geallieerden gro ter waarde gehad", zo verklaarde hij ten slotte. Verkeersbolsing in Chicago drie-en-derfig doden Tijdens de spitsuren is een volgeladen tram te Chicago in botsing gekomen met een tankwagen vol benzine. Drie en dertig personen werden levenloos uit de zwaar beschadigde tram te voorschijn gehaald. Twintig personen werden gewond, van wie vele ernstig. Na de botsing vlogen beide voertuigen in brand. Zij brandden geheel uit. Zeven nabijgelegen huizen vatten eveneens vlam en brandden af. Indonesië lid van de UNESCO Op de algemene conferentie van de Unesco te Florence heeft men besloten, drie nieuwe staten. Indonesië, Jordanië en Zuid-Korea als lid op te nemen De stem verhouding ten aanzien van Indonesië was: 34 tegen nul bij één onthouding (nationa listisch China). Het aantal staten-leden van de Unesco bedraagt thans 59. Duitsers maken zweefvliegtuigjes De Britse commissaris voor Nedersaksen, brigade-generaal John Lingham. heeft Don derdag een tentoonstelling van modellen van zweefvliegtuigen, georganiseerd door een Duitser, een zekere Hans Deutsch, verboden, aldus is officieel bekend ge maakt. Het verbod is gegrond op de be palingen van de wetten van de geallieerde oestuursraad, waarbij onderzoekingen en werkzaamheden van Duitsers op het gebied van de luchtvaart zijn verboden. De tentoonstelling zou Zondag te Unter- lüss, ten Noord-Westen van Hannover, ge houden worden. Van gewoonlijk betrouw bare Duitse zijde is vernomen, dat meer dan 1000 ontwerpers van modellen voor zweef vliegtuigen uit alle streken van West- Duitsland reeds bericht gezonden hebben, aan de tentoonstelling te zullen deelnemen. In Oost mag het wel De Oost-Duitse vice-premier Walter Ul- bricht heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Oost-Duitse regering binnenkort met de Sovjet-Russische controlecommissie onderhandelingen zal beginnen over de vorming van een Duitse vloot van trans portvliegtuigen Ulbricht maakte dit bekend toen hij een tentoonstelling opende van zweefvlieg tuigmodellen in het regeringsgebouw ter gelegenheid van de Pinksterdemonstratie van leden van de „Vrije Duitse Jeugd". „Onze juridische deskundigen hebben alle geallieerde voorschriften doorgenomen en konden niet een paragraaf ontdekken, welke voorschrijft, dat iedere Duitser al leen mag lopen of per auto mag gaan" aldus Ulbricht. WIE MIST EEN REGENJAS? De commissaris van politie, chef van de justitiële politiedienst te Haarlem deelt mede, dat een licht gekleurde regenjas met een bruin geruite voering in beslag is genomen. Deze jas zou in de nacht van 13 op 14 Maart zijn gestolen in een woning in de omgeving van de Paul Krugerstraat te Haarlem, waar bij de dader zich de toegang met een valse sleutel zou hebben verschaft. Aangezien van de vermissing geen aan gifte werd gedaan, wordt de eigenaar van deze jas verzocht zich in verbinding te stel len met de afdeling justitiële politiedienst, bureau Centrum aan de Smedestraat (Telef. 15350) te Haarlem. TRUCK SCHOOT LOS Donderdagmiddag is een oplegger, die achter een truck bevestigd was, op de Kleine Houtweg los geschoten Het voertuig kwam zonder ongelukken te veroorzaken tot stil stand op de trambaan AmsterdamZand- voort. Het tramverkeer ondervond ongeveer zes minuten vertraging en is daarna over het andere spoor geleid. De oorzaak van dit on geval is gelegen in het feit, dat de oplegger niet solide aan de truck was bevestigd. Vrijmaking van de inter- Europese handel bepleit Request van werkgevers verenigingen De drie centrale werkgeversverbonden in Nederland het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, het R.K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers hebben tot de minister van Economische Zaken een request gericht over de vrij making van de inter-F.uropese handel. Requestranten verklaren de totstand koming van de economische unie der Be nelux steeds te hebben voorgestaan. Zij beoogt zij het op beperkte schaal hetzelfde als hetgeen voor West-Europa in zijn geheel wordt nagestreefd. Het voortdurende dollar-tekort waar onder Europa lijdt is echter slechts te over winnen, wanneer ook de Verenigde Staten van Amerika door een drastische verlaging van douanetarieven en vergemakkelijking van hun douaneprocedures hun grenzen openstellen. Tot dusver hebben de maatregelen tot vrijmaking van het goederenverkeer zich beperkt tot gedeeltelijke opheffing van de contingenteringen tussen de West-Europese landen. De hoge douanetarieven worden onverminderd gehandhaafd. Het is zelfs voorgekomen, zoals in Frankrijk, dat de vrijmaking door afschaffing van contin genteringen weder teniet werd gedaan door verhoging van invoerrechten. Een werke lijke integratie der West-Europese econo mie is slechts mogelijk waneer ook op die gebieden tot een slechting der tolmuren wordt overgegaan. De verwachting, sedert 1947 meermalen uitgesproken, dat andere landen blijk zou den geven het goede voorbeeld van Bene lux op tariefgebied te \vaarderen door evenredige concessies voor onze uitvoer te doen, is niet bewaarheid, zo wordt in het request gezegd. „Men profiteert van ons lage tarief zonder voldoende tegenpresta tie. Gesteld dat bepaalde O.E.E.C.-landen bereid zouden zijn elkander zekere con cessies op tariefgebied te doen, dan wor den zij daarvan teruggehouden door de automatische werking der meestbegunsti- gings-clausule. Van elke tariefverlaging, die de O.E.E.C.-landen elkaar zouden ver lenen, zouden de buiten deze groep staande landen mee profiteren, zonder evenredige tegenconcessies. Zolang de West-Europese staten niet besluiten een volledige douane unie aan te gaan of een gebied van vrije handel te vormen, zal de clausule inzake meestbegunstiging een onoverkomelijke hindernis op de weg naar verlaging van douane-tarieven blijven vormen. Zolang op dit punt geen resultaat ver zekerd is, schuilen in de voorgenomen vrij making voor onze nijverheid ernstige risi co's, zo verklaren requestranten. Jonge industrieën kunnen, wanneer zij niet enige steun door invoerrechten genieten, in moeilijkheden komen als zij direct aan de volle concurrentie worden blootgesteld voordat zij tot een zekere wasdom zijn gekomen. Buitenlandse industrieën zijn dikwijls in staat hier tegen uiterst lage prijzen te leveren, doordat zij van een door hoge invoerrechten beschermde eigen markt kunnen profiteren, waar de Neder landse producten niet kunnen komen. Bui tenlandse industrieën beschikken soms over speciale grondstoffen uit valutagebie- den, voor welke onze industrie geen of onvoldoende deviezen ter beschikking krijgt. Aan het slot van het request wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de Neder landse regering niettegenstaande de moei lijkheden, die zich op dit gebied voordoen, toch de pogingen om tot werkelijke vrij making van het handelsverkeer te geraken, krachtig zal blijven ondersteunen, opdat een gezonde Europese economie tenslotte bereikt zal kunnen worden. Uitkering aan crediteuren L.V.V.S. wellicht 50 pet. Het door beheerders-vereffenaars van L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sar- phatistraat) in hun bericht aan crediteu ren van 12 Januari 1950 gedane aanbod is door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel bij vonnis van 30 Maart 1950 vernietigd. In dit vonnis is bevolen, dat onverwijld moet worden overgegaan tot verificatie van alle bij de beheerders-vereffenaars in gediende schuldvorderingen en dat terstond na verificatie moet worden overgegaan tot een uitkering aan de erkende schuldeisers tot een zo hoog mogelijk percentage hun ner vorderingen. De beheerders-vereffenaars delen thans mede, dat het bevel tot. verificatie van alle bij de beheerders-vereffenaars ingediende schuldvorderingen hen voor zeer grote be zwaren heeft geplaatst. Indien de passiva door onvoorziene om standigheden geen zeer belangrijke verho ging zullen ondergaan, zal de eerste uitke ring 50 procent bedragen. Zij vestigen er de aandacht op, dat deze uitkering niet eer der zal kunnen geschieden dan nadat een oplossing is gevonden voor allerlei bezwa ren, waarover in een bericht aan crediteu ren nadere mededelingen gedaan zullen worden. Bestuurdersbond Haarlem Dezer dagen is de jaarvergadering ge houden van de Haarlemse Bestuurdersbond onder leiding van de heer D. Verbaan. De voorzitter memoreerde dat de Haar lemse vakbeweging een actief jaar achter de rug heeft. De ledengroei heeft zich in een verrassend tempo voortgezet en op 1 Mei bedroeg het ledental dan ook 9710, zodat het volgens spreker mogelijk zal moeten zijn, dat bij het gouden jubileum van de Bestuurdersbond op 15 Februari 1951 de 10.000 ruimschoots gepasseerd is Het aantal ingeschreven werklozen be draagt thans ongeveer 2000; dit betekent, dat de vakbeweging alle aandacht aan het werkloosheidsvraagstuk zal moeten blij ven schenken en dat het dringend nood zakelijk is passende werkgelegenheid te scheppen. De samenwerking met andere bevriende organisaties en plaatselijke overheidsinstanties laat niets te wensen over en ten aanzien van de resultaten is het bestuur tevreden. Spreker bracht onder de aandacht, dat van 7 tot en met 12 Augustus een openbare collecte zal worden gehouden ten behoeve van het tbc-fonds van het N.V.V. en hij wekte vooral vrouwen op hieraan deel te nemen. Verder werd bekend gemaakt, dat de jeugdorganisatie „Jonge Strijd" is opge richt. Spreker vroeg de volle medewerking van de bij de Bestuurdersbond aangesloten vakbonden voor de jeugd. Ten aanzien van de lonen en prijzen was de heer Verbaan van mening, dat het nor male en redelijke evenwicht niet tot stand gekomen was. De prijzen van de directe levensbehoeften bewegen zich nog steeds in stijgende lijn terwijl de lonen onver anderd moeten blijven. Verwacht kan worden dat in de toekomst het een en ander nog wel zal gaan gebeuren. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. N. H. Bruseker, N. C. J. Lignian, A. van Es en C. Nauta bij acclamatie herkozen. Verder werd door de vergadering aan drang uitgeoefend, maatregelen te bestu deren, betreffende de brandstoffenvoor- ziening, voor wat betreft de zomer- en win- terprijzen. Besloten werd deze aangelegen heid ter kennis van het N.V.V te brengen. Nadat de voorzitter afscheid had ge nomen van de bestuurder van Mercurius, de heer Bakkelo, die jarenlang zijn dienst voor de vakbeweging heeft gegeven en thans zijn functie aan een jongere bestuur der heeft overgedragen, werd deze verga dering met een opwekkend woord gesloten. Toen Rick en Bunkie zo een hele tijd hadden gelopen, kwamen ze eindelijk in het dichtste en stilste gedeelte van het bos. Ze keken al eens rond, of ze meer poppen zagen, maar het struikgewas was zo dicht, dat ze nog niemand konden onderscheiden. Maar stil.ze hoorden overal blijde stemmetjes. Dat waren de andere poppen, die ook naar het feest trokken! „Ik geloof, dat we er al dichtbij zijn!" veronderstelde Bunkie. Toen schalde opeens een helder trompetdeuntje door het bos. Dat was de soldaat, die op die manier de plaats aangaf, waarheen de poppen moesten lopen. Rick en Bunkie holden er op een drafje heen. En toen ze op een open plek in het bos aan kwamen, liepen ze daar opeens midden tussen allerlei vrolijke, juichende poppen, die ook op het geluid van de trompet afkwamen. En zo bereikten ze allen de plek, waar het feest gehouden zou worden. Jongens, wat zag het er daar aardig uit! Overal waren lampions en vlaggetjes aan de takken en bloemen opgehangen, er stonden lange tafels en banken, waarop voor allemaal plaats was Twee jubilarissen op de St. Bavoschool Vanochtend was het groot feest in de St. Bavo-jongensschool aan de Bakenes- sergracht, waar zowel het hoofd, de heer P. B. van Eerdenburg, als de onderwijzer C. Bak de dag herdachten waarop zij voor veertig jaar bij de Bavo-school in dienst traden. Nadat 's morgens in de Basiliek van St. Bavo een Mis der dankbaarheid was ge celebreerd, had vervolgens in de gymnas tiekzaal der school de huldiging der jubi larissen plaats. Hartelijke woorden werden gesproken door mgr. Filbry, de plebaan en voorzitter der schoolvex-eniging. de heer Bilars die inzonderheid de grote moeilijkheden in het onderwijzersbestaan in herinnering bracht door de heer Van den Berg namens het kerkbestuur, door de inspec teur van het lager onderwijs W. Schoen makers, door de heer Petersen als voorzit ter der Rooms-Katholieke Onderwijzers vereniging en door pater Passehier namens de oud-leerlingen. Er waren natuurlijk heel wat geschen ken: de traditionele enveloppen met in houd, bijzettafeltjes, een rieten leunstoel en een huisbar de laatste twee meubel stukken waren een attentie van de leer lingen, terwijl ook de echtgenoten der beide heren goed bedacht werden. Speciale vermelding verdient het door de leerlin gen der zevende klasse vervaardigde haardtafeltje voor de heer Van Eerden burg. Voor de scholieren, die zich door het zingen van feestliederen niet onbetuigd lieten, is er vanmiddag een fuifje. VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN Gistermiddag is een zeven-jarige jongen in dë Wilhelminastraat van een rijdende vracht auto, welke hij onder het rijden had vast gegrepen, gevallen. Hij liep een buil op het hoofd op en vermoedelijk een lichte hersen schudding. Na ter plaatse te zijn behandeld, kon hij naar zijn woning worden over gebracht. De „General S. D. Sturgis" is aangekomen Hedenmorgen om ongeveer kwart voor twaalf begon aan de Lloydkade te Rotter dam de ontscheping van het troepentran sportschip „General S. D. Sturgis", waar mee 1289 militairen uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Door de mist was het schip enkele uren later de Rotterdamse haven binnengevaren dan oorspronkelijk was verwacht. Heemstede Heemsteedse tafeltennisspelers boekten een zege De Heemsteedse tafeltennissers moeten bezield zijn geweest met plannen om revan che te nemen op hun collega's uit Leaming ton Spa. die zich tot nog toe in het treffen aan de groene tafels steeds de sterksten hadden getoond. Drie nederlagen voor Heemstede waren de resultate- Donderdagavond is de wedstrijd in het Sportparkrestaurant gehouden en de Heem stedenaren wonnen met 9—1. Ook de burge meesters van beide plaatsen speelden een partij De uitslagen luiden: Mr. A. G. A. Ridder van Rappard—Mr, Wallsgrove 1—1; D. Wol- ters—R. Broady 21—12. 21—7; J. Leuven— E. Slater 21—19, 21—18; J. Brandse—D. Cooper 21—17, 21—15; J. de Kok—R. San 21—19, 16—21. 20—22; D. Wolters—D. Cooper 2.17, 219; J. LeuvenR. San 20—22, 22—20, 21—16; J. Brandoe— Broady 21—19. 16—21, 21—14: J. de Kok—E. Slater 12—21, 21—18, 21—17. Wolters Leuven en de KokBroady en Cooper 21—14, 19—21, 21—19. Dames: T. v. Zadel—E. Richfield 15—21, 21—12, 21—9; J. Overmeer—B Gold 21—18, 21—14. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: L. J. de Haan en N. M. Ba- rendrecht; J. J. Pootjes er. C. G. Broers; G. M. M. Wiegman en C. M. Steenmetser. GEBOREN: Franciscus Maria, z. van B. Nooü en A, M. M, Lindeman: Hermanus, z. van L. H. van Veldhuijsen en H. A. Vreeken; Marita, d, van B. van Hees en C. M. F. Wi- baut; Jacobus Anthonius Maria, z. van A. J. van der Molen en C. M. Schipper; Francis cus Maria, z. van A. M. C. Jansen en H. M. Kuiper; Cornelia Maria, d. van B. Hoogen- stein en C. Castien; Hendrika .Tacoba Helena, d, van A. G. van Houten en H. B Verhoef; Johanna C-atharina Maria, d, van B. van der Putten en C. H, Mense; Theodorus Arnoldus Maria, z. van J, T. Gielen en C. M. van Bakel. OVERLEDEN: A. C. Schuddeboom, 71 j.; T. Vink. 86 j.; M. C. van SaherHauschildt, 86 j.; H. T. M. Hofhuis, 2 j. Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie, Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned Handel MU-. N.-l. Handelsbank Bi Ui ton Mij II Slotkoers gisteren 280 202% 224 168% 117 280 266 110% 128% 159% 111% 118% 122% 110% 81% 215 Openings koersen 282% 202% 171 118% 120% 123% KORT VERHAAL DOOR BRAM BREKEMA „Een beetje dom, maar ijverig en be trouwbaar," aldus vermeldde het geheime dossier in het archief over agent Falke en aangezien het dossier geheim was, ver keerde agent Falke zelf in de veronder stelling, dat hij niet alleen ijverig en be trouwbaar, maar ook in hoge mate slim was iets, wat hij bij iedere gelegenheid trachtte te bewijzen. Het feit, dat zijn pro motie langer op zich liet wachten dan bij een slim, ijverig en betrouwbaar agent de gewoonte was, drong niet tot hem door en hij was een gelukkig mens, die droomde van zijn eigen caoaciteiten en zichzelf on ophoudelijk feliciteerde met het feit, dat hij terechtgekomen was op de juiste plaats in de maatschappij om zijn gaven tentoon te spreiden. Agent Falke had een onmisbaar en feil loos recept, dat hem geweldige diensten bewees bij de uitoefening van zijn taak; een recept, dat hij eigen „vinding" noemde en waarop hij zeer trots placht te zijn. Hij was er ook niet gierig mee: iedere nieuwe ling, die hij op zijn route meekreeg, werd er tot in den treure mee begiftigd. „Let op de kleinigheden, jongeman, en je zult het ver brengen in het vak." Dat was de toverformule die agent Falke ook zichzelf voortdurend in het oor fluisterde om toch vooral niet te vergeten, waarin het succes van een goed agent verborgen lag: Let op de kleinigheden. Een donkere, mistige avond; „een avond voor gauwdieven," zoals agent Falke tegen zich zelf zei, toen hij tegen het midder nachtelijk uur op kleinigheden liep te let ten in een van de grauwe buitenwijken. Hij stapte langzaam en spiedend door de duis ternis, dubbel op zijn hoede voor de mis daad en vervuld van een zorgzame liefde voor de Wet, zijn werkgeefster en meeste res. In grijze eentonigheid leunden de hui zen tegen elkander: rijen en rijen huizen, als druppels water gelijkend op elkaar en tesamen een haag van grauwe stenenmas sa's vormend, waarin de gelijkvormige ra men geen enkele afwisseling vermochten te brengen. Agent Falke keek in het voorbij gaan automatisch in de dode ogen der ven sters, speurend naar het ongewone en, uit de aard der zaak, lettend op de kleinig heden. Het was allerminst een kleinigheid, wat hij toen plotseling zag: door een der ramen flitste de helle lichtschijn van een loop lamp, die enige seconden lang een toneel tje belichtte, dat agent Falke rillingen van activiteit bezorgde. Twee gebogen man nen, een breekijzer, een brandkast.... De lamp werd snel gedoofd, doch agent Falke had genoeg gezien. Hij overdacht snel, wat hem te doen stond. Assistentie inroepen en er op af! Geluidloos naderde hij het verdachte huis, en lette koortsachtig op kleinigheden. Een raam met een erker, een deur met een koperen klopper, een portiek dat tot schouderhoogte betegeld was, een deurraampje met drie sierlijke tralies van brons, een koperen brievenklep er vlak onder, een deurknop in de vorm van een leeuwenkopje dat alles fotografeerde agent Falke met bliksemsnelheid in zijn hersenen en hij herhaalde het in gedachten duizendmaal, toen hij terugrende naar de telefooncel op de hoek. De inspecteur van dienst stuurde onmid dellijk vier man, onder aanvoering van een brigadier, en Falke stotterde van opwin ding, toen hij hun vertelde wat er aan de hand was. „Wijs ons het huis, Falke," grom de de brigadier, „we zullen er korte met ten mee maken." Falke stormde vooruit en vond het noodzakelijk „Volg me" te fluis teren, wat een vijfstemmig „Allicht!" tot gevolg had, waarvan de ironie hem ontging. „Een raam met een erker, een deur met een koperen klopper, een portiek met te gels, een deurraampje met tralies, een ko peren brievenklep, een leeuwenkopje herhaalde hij onder het lopen en de briga dier meende dat Falke schietgebedjes op zei. „Hier moet het zijn," fluisterde Falke. „Zie je wel, een erker, een koperen klop per, een portiek. „Lig niet te kletsen man," siste de bri gadier. „Er staan hier vijfhonderd huizen achter mekaar met erkers en koperen klop pers." Tot zijn ontzetting zag agent Falke dat de brigadier gelijk had. Zijn zorgvuldig ge noteerde „kleinigheden" golden voor elk huisHij zocht wanhopig naar een ver schil. „Drie tralies voor het deurraampje. Alle huizen hadden drie duivelse tralies voor het deurraampje. Alle huizen hadden betegelde portiekjes Alle huizen waren als alle andere huizen. Huizen als spiegel beeldenAgent Falke dwaalde wanho pig van de ene deur naar de andere. „Falke," siste de brigadier andermaal, „waar is dat huis? Idioot, die kerels zijn intussen al lang en breed achterom ver dwenen, met de poet! Welk nummer was het, ezel?" Welk nummer? Falke wist geen num mer. Falke had één kleinigheidje over het hoofd gezien.... (Nadruk verboden). Bloemendaal Koningin Wilhelminafonds Als onderafdeling van de vereniging 1 Koningin Wilhelminafonds" te Amster dam, (welke vereniging zich ten doel stelt de werkzaamheid van de overheid en het Nederlandse volk op het gebied der kan kerbestrijding te bevorderen en te steu nen) is in de gemeente Bloemendaal een afdeling opgericht, waarvan het voorlopig bestuur bestaat uit de heren dr. J. Reu rink, arts te Aerdenhout voorzitter, C. Schuttevaer Aerdenhout secretaris-pen ningmeester,Th. Remmerswaal Vogelen zang,C. S. G. Noordhoff Overveen, D. Duinker Bloemendaal-Santpoort leden. Het secretariaat is gevestigd: Klaphek laan 5 te Aerdenhout. In Vogelenzang, Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal-Santpoort zijn plaatselij ke comité's opgericht, terwijl verder een commissie van aanbeveling is gevormd. Het ligt in het voornemen van het be stuur binnenkort een drukwerk huis aan huis te verspreiden, dat gelegenheid biedt zich als lid op te geven. SCHEEPVAART Abbedtjk. 24 v. Port of Spain n. Recife. Abbekerk, 21 te Fremantle. Aludra. pass. 24 Ouessant. Arr.stelstad. 24 te Narvik v Londen. Alblasserdijk. 25 van Coaleos n. Tampico. Alwaki. 23 van Montevideo Amsteldljk, 24 te Boston. Alphacca, 25 verw. Boston v. New York. Antonia (t), 21 v. Port Swettenham n. Pladju. Aldebaran. 23 v. Narvik n. R'dam. Alamak, 24 te Londen v. Antwerpen. Alcyone, 25 verw, St. Vincent. Aldabi, 25 verw. Rio de Janeiro. Alett (t). 24 v. Pladju n. Port Dickson. Amstelkerk, 25 v. Pointe Noire. And ijk, 23 400 m. O.NO. Bermuda. Aagtekerk. 25 te Genua. Aalsdijk, 25 v. Philadelphia 26 verw. Baltiimore Akkrumdijk, 25 bij Scilly. Alchiba. 25 pass. Porto Praya. Alcor, 25 v. St, Vincent n. Rio de Janeiro. Aldabi. 25 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Algorab, pass. 25 Ouessant. Ainstelpark, 25 v. Marseille n. Genua. Amstelveen, pass. 26 Elbon Kaap (Bahamas). Arendsdtjk. 25 v. Santos n. Victoria. Ariadne, 25 v. Algiers n. Oran. Averdijk, 26 v. Galveston n. Lake Charles. Aalsum, 25 te Genua. Almdijk, 25 te Houston v. Corpuschrlsti. Arendskerk, 25 te Brisbane. Bali. pass. 25 Bahamas. Blitar, pass. 24 Burlings. Bengkalis, 25 te Genua. Bloemfontein, 25 te Southampton. Bontekoe, 23 v. Menado n. Makassar. Barendrecht (t), 23 900 m. NO. Sombrero eil. Boskoop, 24 mond Elbe. Bantam, 26 te Makassar v. Soerabaja. Barumun, 27 verw. Djakarta v. A'dam. Beverwijk. 25 dwars Algiers. Bonaire, pass. 25 Dover. Borneo, 25 v. Singapore n. Belawan. Blijdendijk, 24 v. Aleppey te Cochin. Bolssevain, 25 te Lorenzo Marques. Celebes. 24 te Djakarta. Ceram, 24 te R'dam v Calcutta. Cheshire, 22 tc Colombo. Cleodora tl. 24 te Singapore v. Pladju. Congostroom, 24 v Freetown. Cronenburgh, 25 te R'dam v Le Havre. Clstula (tl. 23 180 m N.NO Sombrero eiL Ceronla (t). pass. 25 Kanarische eil. C'uanza, 25 in Suez Kanaal. Caste! Bianco, 24 te Newcastle n. Djakarta. Dalerdijk. 25 te R'dam v. Seattle. Domburgh, 23 te Bordeaux. Empire Brent, 22 v. Sydney n. Djakarta. Eemdijk. 24 van Los Angeles. Edam, 25 110 m O New York. Eendracht. 25 v. Izmir n. Katakoloh. Friesland. 26 v. Djakarta n. Singapore. Esso Rotterdam <t). 25 v Puerto la Cruz. Esso Den Haag (t). 25 v. R'dam n. Aruba. Gaasterkerk, 24 v Beira n. Mozambique. Groote Beer, 25 verw Djakarta v. Semarang. Gemma, 24 te Heysham v. Northshields. Gooiland, 26 v, Santos n. Montevideo. General S. D. Sturgis (tr.), 26 0.05 u. pass. H. van Holland. Hector, 24 v. Izmir n. Tstanboel. Heelsum, 24 te Lagualra v, Pampatar. Hera, 24 te Manzanillo v. Cartagena. Hersilla, 24 v. Carupano n. Curagao. Helder, 23 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Haarlem, pass. 25 Cuba. Hilversum, pass. 25 Ouessant. Hoogkerk, pass. 25 Berlenga eil. Hellenic Prince, 25 West Mentawei eil. Iris, 24 te Barcelona v. Genua. Indrapoera. 26 te Singapore. Jagersfontein, pass. 25 Port Soedan. Jaarstroom, 25 v. A'dam n. West Afrika. Java. 24 te Semarang. Klipfontein. 24 te Durban. Kamerlingh Onnes, 26 2.30 u. v. A'den. Lekhaven, 24 te Londen v, Buenos Aires. Linge, pass. 24 Kp Blanco. Lieve Vrouwekerk. 24 te Bahrein, v. R'dam. Lawak, 25 v Manilla n. Los Angeles. Lekkerkerk, 25 te Aden. Loosdrecht. 25 v. Port Said n. Genua. Lueita. 24 v. Falmouth n. Heysham. Lutterkerk, 25 te R'dam v. Antwerpen. Laagkerk. 24 v. Port Said. Lemsterkerk, 24 te Khorramshar. Leuvekerk, 23 te Bahrein. Leopoldskerk, 24 nog te Khorramshar. Langkoeas, 25 in Str. Florida. Laurenskerk, pass. 25 Kp. San Antonio. Leersum, 26 te Freetown v. Monrovia. Lindekerk, pass. 25 Ouessant. Lissekerk. pass. 25 Kp, La Hague. Loenerkerk, 26 te Calcutta v. R'dam. Laertes. 24 te Penang. Larcnberg. 26 v. R'dam n. Savona. Mulderkerk, 25 te Antwerpen. Madoera, pass. 24 Socotra. Molenkerk. 26 te Sydney v. Melbourne. Mijdrecht, 25 te Corvton, Macuba ft). 26 verw Port Said v Lissabon. Maetsuycker 20 te Singapore v. Carnarvon. Manekerk. 25 te R'dam v. Antwerpen. Maashaven. 26 te Libreville v. Douala. Maasland, pass. 25 Bonavista. Meerkerk. 26 te Penang. Modjokerto. 25 pass. Malta. Midas. 25 te Haifa v. Piraeus. Marken. 1 Juni v. Karachi verw. Metula (t), 23 v. Brisbane n. Adelaide. Nigerstroom, 25 te Owendo v Pointe Noire. Nieuw Holland, 22 te Port Swettenham van Singapore. Noordwijk, pass. 25 Algiers. Nederland (t), pass. 25 Rasfartak. Ossendrecht. pass. 25 Kaap Villano. Overijsel, 25 v. Karachi n. Bombay. Oranje. 26 verw. Djakarta v. A'dam. Oranjestad, 25 v. Antwerpen n. Dover. Orestes, 25 v. Santos n. Rio de Janeiro. Parkhaven, 24 v R'dam n Buenos Aires. Prins Willem v Oranje. 25 pass. Kp. Race. Papendrecht (t>. 24 te Grangemouth v. Yarrow. Poseidon, 2} v. Pampatar n. Port of Spain. Pygmalion. 24 v. Aux Cayes n Mobile. Prins Maurits. 20 v. Montreal n. Greatlakes. Prins Willem IV, 25 v. Quebec n. Montreal. Rotti. 24 v Djakarta n Banjuwangl. Rempang. 25 n Makassar. Rijnland. 26 anker Dungenes mist. Riouw, 26 v. A'dam n. Indonesië. Reynolds. 24 te Djakarta. Roepat. 25 te Antwerpen. Salatiga, 24 v Cochin n. Bombav. Soestdnk. 24 v Djeddah n. Aden. Stad Alkmaar. 24 te Beira. Stad Dordrecht, 24 pass. Kp. St. Vincent Stad Maastricht, pass 24 Finisterre. Stad Leiden. 24 v. Bluff n. Timaru. Salawatl, 26 v Charleston n. Baltimore. Singkep. 26 te Port Swettenham. Stad Maassluis, 25 v. Narvik n. R'dam. Stentor. 25 te Limassol v. Bleyrouth. Sommelsdijk, 27 19 u. te R'dam verw. Tablan, 24 te Bombay. Tarakan, 25 te Belawan. Titus, 24 bU Finisterre. Tankhaven III (t), 24 te Tj. Uban n. Sungeige- rong. Tiba, 23 te Bremen v. Hamburg. Tjipanas. 23 v. Fremantle n. Adelaide. Tawali, 23 v. Manilla. Talisse, pass 25 Perim n. Bahrein. Tjikampek. 25 v. Kaapstad n. East London. Theseus. 25 v. Palermo n. Malta Ternate. 23 te Charleston v. Galveston. Utrecht. 24 v San Pedro n Houston. Volendam. 25 v. Halifax n. New York. Vulcanus, 25 v. A'dam n. West Italië. Valerius, 24 rede Menado. Waterland. 24 dwars Oporto. Winsum. 25 verw. San Juan. Waal. pass. 23 Cuba. Wickenburgh. 23 te Diëppe v. Casablanca. Willemstad, 25 v. Barbados n. Madeira. Woensdrecht (t). 25 dwars Bona. Wieldrecht 11. 244 te Hobart v Melbourne. Waterman, ftr.25 650 m ZO Guardafui. Willem Ruys, pass. 25 Socotra. Zwiindrecht, pass 24 Dover. Zeeland L., 25 bij Kp. Tenez. 1 Zijpenberg, pass. 25 Finisterre. Zonnewljk, 24 te Sydney v. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6