iet resultaat van de reorganisatie Ier verkeersmiddelen in Haarlem Raad van Bloemendaal koopt Bloemenheuvel voor raadhuis Kleding op termijn Haarl. Kleding Centrale Kort en Bondig 'rijclap 26 Mei 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlerasche Courant „Wij zijn tevreden" zo zei de heer J. J. Jurrissen, de directeur van de N.Z H.V.M. Het is nu ruim l/2 jaar geleden dat de Z.H-V.M. een ingrijpende verandering acht in het vervoer in Haarlem en om ving: de vervanging van de tram door [obussen. Hoe is zo vroegen wij aan de heer J. jurrissen, de directeur van de N. Z. H. M het resultaat van die reorgani- Het antwoord was: Ik ben tevreden. De each tingen die wij er van hadden, zijn elk opzicht vervuld. Na de wijzigingen, er in de loop dezer anderhalf jaar zijn naakt, voldoet het autobussennet, naar meen. aan de behoefte. Terdere veranderingen zijn er dan ook meer in voorbereiding. kan mij zo vervolgde de heer rissen indenken dat er nog altyd :isen zijn die het betreuren dat de tram, •aan zij gewend waren, verdwenen is, ar dit zijn over het algemeen bejaarden, ook in ander opzicht moeite hebben i aan te passen aan de dingen van de uwe tijd. Wij van onze kant zullen trach- het autobussenvervoer zo goed mogelijk doen zijn. Betreurd moet worden'dat het gdelt niet overal bestand blijkt te zijn on het verkeer. Sterk wordt dat nu weer nerkt in het Haarlemmerhoutpark, waar passagiers der bussen door elkaar ge- iud worden door kuilen in de bestrating, zou toe te juichen zijn als er in de toe tst een weg gevonden werd om de ge enten te doen delen in de opbrengst der genbelasting (de N.Z.H.V.M. betaalt traan f 100.000 in het jaar!), zodat die imsten bestemd kunnen worden om de katogen van een puinbed te voorzien, door aan deze ellende een einde komt. ffij merkten op, dat de directeur in het jzav van 1949 tegenover ons had ver- ard, dat het vervoer achteruitging en dal van cle uitkomsten der laatste maanden dat jaar nog zou afhangen of 1949 zon- verlies zou sluiten. De directeur kon irop laten volgen, dat de resultaten van laatste maanden van 1949 niet teleur- iielcl hadden. 'fat de resulaten in 1950 betreft deelde heer Jurrissen mede, dat het vervoer steeds aan het afnemen is. Dit is even geen gevolg van de omschakeling van m of autobus, want het is e^n verschijn- dat bij alle vervoersbedrijven wordt onstateerd en dat geweten moet worden minder gunstige economische om- .idigheden. De met 1 Februari ingevoer- lariefsverhoging voor het autobussennet Haarlem en omgeving, bracht geen ra achteruitgang van hetvervoer. Alge- en heeft het publiek ingezien dat die hoging gerechtvaardigd is door de stij- der exploitatiekosten. Alles is veel rder geworden en in het bijzonder zijn personeelsuitgaven gestegen. 3e autobussen hebben zich nog altijd ie directeur aan het woord in die 1 IA goed gehouden. Dit geeft 'ons de zekcr- i dat wij niet te optimistisch zijn ge rst toen wij aannamen dat wij zeven konden stellen voor de afschrijving der sen. Ik ben pas in Engeland geweest en r is mij gebleken, dat bussen van onze riileit al 14 jaar in gebruik waren. Nu :oeft daaruit niet te worden afgeleid, dat ook zo lang zullen wachten met de ver- mving van ons materiaal. De lijn Zandvoort-ÏIaarlem- Auisterdam enslolte kwam de tramlijn Zandvoort- aiiem-Amsterdam ter sprake. De on- handelingen met het gemeentebestuur Amsterdam over de vernieuwing dei- cessie (de huidige concessie loopt in il af) duren nog voort. Het is nog niet leggen zo deelde de directeur mee I het resultaat zal zijn. Het gemeente- iiuur van Amsterdam wil in de toekomst tram uit Amsterdam-West laten ver- ijnen en onze lijn een eindpunt geven in nabijheid van het Centraalstation, maar blijven ons daartegen verzetten, omdat het voor de tram een levensbelang vin- om de passagiers in het hart van Am- "ciam te brengen. Het is nog steeds onze ring dat wij de exploitatie moeten op- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Mei 1950 1NDERTROUWD: 25 Mei, C. Baars en W. A, Wijdoogen. 1EHUWD: 25 Mei, B. J. Steeman en A. VV. s; J. W. J. Veldkamp en C. van Dijk; H. P. Bakker en H. Attema; J. J. Lehman en 1, Pieters; H. J. Abdala en J. J. C. Wil- K. Bosma en H, R. Renout: W. F. ink en D Bosch. t BEVALLEN van een zoon: 23 Mei, J. Wille •an der Wansem; 25 Mei, T. MeijerMol; J. van MontfoortHoogenstein. 3EVALLEN van een dochter: 24 Mei. A. abetsCrombeen; 25 Mei, M. C. R. Koster Rijk; J van OudenallenSchijf; C. M. voetde Regt. 1VERLEDEN: 23 Mei. E. Meijer—de Mon, Oranjeboomstraat; B. W. Hommels. 56 Zomervaart; 24 Mei. F. J. VerbeekOord, Spaarnhovenstraat; A. J. van Zanen, Linsc'notenstraat; R. H. Booltink. 89 j.. ijlerstraat. ADVERTENTIE 'n Fietstocht met Pinksteren RALEIGH, FONGERS en LOCOMOTIEF Sport- en Toerrijwielen VAN LENT's AUTOBEDRIJVEN afdeling RIJWIELEN Raadhuisstraat 63-65 - Heemstede Tel. 28810 igeoda voor Haarlem VRIJDAG 26 MEI iemccntelijk Concertgebouw: Haarlems iziek Instituut, leerlingen-uitvoering 7.30 Gebouw Cultural Vereniging Nederland ss.R,, lezing over „Sport in de S. U-" Jur. Rembrandt- „Voorjaarsparade", alle 'tijden, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Taxi Peer", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. tor „Leve de samba", alle leeftijden, 2, s 7 en 9-15 uur. City: „Ingerukt mars", leeftijden. 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. urne: „Ha. die zeerover", 14 jaar, 2.30, 7 9.15 uur. Frans Hals: „Kleine mensen op grote weg", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 MEI Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Co- dia) 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Zondebok" (gezelschap Johan Kaart) r. Bioscopen: middag- en avondvoor- Ringen. geven als het gemeentebestuur zijn eis blijft handhaven. Het liefst zou de N. Z. H. V. M. zien dat het tegenwoordige eindpunt bij het Spui behouden bleef. Wel hebben wü te kennen gegeven de exploitatie te willen voortzetten, als het mogelijk zou zijn onze tram een eindpunt te geven aan het begin van de Overtoom, dus bij het Leidse- plein. Uit het verdere gesprek dat wij met de heer Jurrissen hadden, bleek dat het rijk te beslissen heeft over de concessie der ge hele lijn tot aan de oude grens van Amster dam (de Kostverlorenstraat in West). De gemeente Amsterdam heeft dus zeggen schap over de liin in Amsterdam. Haarlem staat buiten de onderhandelingen met het rijk, hoewel aan te nemen is, dat er wel contact met het gemeentebestuur gezocht zal worden. Indertijd is er sprake van ge weest de tramlijn in Haarlem te verleggen en niet meer over de Lange Brug te laten lopen. Van de Amsterdamsevaart zou de lijn dan achter het Slachthuis om naar de Buitenrustbrug lopen, om door de Rusten burgerlaan weer aansluiting tc krijgen op de Baan. De heer Jurrissen had evenwel de indruk, dat Haarlem dit plan voorlopig niet zou willen uitvoeren. Mocht Haarlem zo besloot hij in dc toekomst menen, dat het toch gewenst is daartoe alsnog over Ie gaan, dan is de N. Z. H. V. M. bereid daar aan mee te werken, omdat wij de loop van de tegenwoordige baan (Herenvest- Anthoniestraat-Lange Brug - Kampervest) verre van gunstig vinden. Beeldende kunst Schilderijen en aquarellen van Abbing en Le Poole De schilderijen van H. F. Abbing en de aquarellen van Sam le Poole ademen één geest: zij aanvaarden het leven optimis tisch en zónder complicafies. Ir. J. Leupen had het daarom bij zijn kort woord ter opening van de tentoonstelling hunner werken in kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt zeer gemakkelijk, want deze kunst spreekt eigenlijk voor zichzelf. Toch doet het altijd aangenaam aan als een vriend zijn vrienden inleidt. Beide schilders verrassen t^oor de grote gevarieerdheid van hun onderwerpen. Le Poole's groep omvat achttien aquarellen. Zijn Nótre Dame te Parijs, een gouache, is monumentaal. De boekenstalletjes en de kleurige vrouwefiguurtjes op de voorgrond contrasteren levendig met de twee statige torens der kathedraal. De „C. A. Banck". de in 1949 op het Bloemendaalse strand geworpen Zweedse vrachtvaarder, heeft ook een dergelijke tegenstelling: de logge massa van het schip met de mensenfiguur tjes er om heen. Men bewondert echter evenzeer de nauwkeurige wijze waarop de kunstenaar de techniek van het vrijmaken ■an zo'n gestrand vaartuig heeft weerge geven. Zijn „Winterlandschap bij Leusden" hing destijds op de Voorjaarstentoonstel ling in het Huis Van Looy (in Maart): het deed genoegen dit werk, met zijn buiten gewoon knap uitgespaarde wit, weer te zien. Le Pqoie is een meester van het licht zijn „Vacantie aan het Ven", zijn „Straat in Parijs" (Quartier Latin) tintelen er van; alles is door zonlicht omspeeld. Somber en imposant is zijn „St. Nicolaaskerk te Am sterdam", die wazig en grijs oprijst boven het troebele water. F. H. Abbing kent de charme van de kleur. Ook zijn contouren zijn soms zeer karakteristiek. Wanneer hij deze twee kan ten combineert ontstaat er een prachtig geheel, zoals zijn „Zittend naakt" of zijn „Maagd". Vergeleken met Sam le Poole is Abbing onrustig van techniek, maar ook ongelijkmatiger van resultaat. Abbing staat nog voor vele invloeden open en beoefent alle genres der schilderkunst (portret, landschap, stilleven). Hij is de enthousiaste zoeker, die onverwachts goede vondsten zal doen. Sam le Poole is beheerster en zekerder van zijn bedoeling. H. SCHMIDT DEGENER. „H.O.V. gaat met vertrouwen toekomst tegemoet" Gisteravond hield de Haarlemse Orkest Vereniging in „Brinkmann" haar jaarver gadering onder voorzitterschap van mr. A. Beets. De jaarverslagen van de secretaris, dr. J. R. H. de Smidt en van de penningmees ter, de heer D. J. Sanders, werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren jhr. P. J. Boogaert en C. H. Vrugt herkozen. In de plaats van de heer D. J. Sanders, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. W. Verdenius. De heer Verdenius zal in de plaats van de heer Sanders als penningmeester optreden. De voorzitter bracht de heer Sanders, die van 1919 af met een onderbreking van zes jaren door verblijf in Indonesië deel heeft uitgemaakt van het bestuur, hartelijk dank voor het vele werk dat hij met grote liefde voor de H.O.V. heeft ver richt. Mr. Beets bracht eveneens dank aan de dirigent Toon Verhey voor hetgeen hij in het afgelopen seizoen met het orkest heeft gepresteerd. De H.O.V. gaat onder leiding van de heer Verhey de toekomst met vertrouwen tegemoet. Namens de leden en concertbezoekers vertolkte de heer J. F. A. Obermayer de dank aan de heer Verhey voor het kunst genot dat hij hun in dit seizoen geschonken had. Bij de rpndvraag kwamen nog ter sprake het nut van inleidingen op de con certen, teneinde meer begrip voor minder bekende en nieuwe werken bij het concert publiek te krijgen en de plaats van mo derne composities, ook van Nederlandse kunstenaars, op het programma. Ook voor de paedagogische concerten werd blijvende aandacht gevraagd. JEUGDVERENIGING „FIT" DEMONSTRATIE IN ZELHEM De jeugdrijvereniging „FIT" heeft uit Zelhem (Gld.) de uitnodiging ontvangen om Maandag, Tweede Pinksterdag, aldaar op het concours hippique een demonstratie te geven. Hier zullen jeugdige Haarlemse rui ters, allen leden van FIT. tot een leeftijd van 15 jaar een demonstratie geven, waaronder begrepen dressuur en springen en een gymkhanawedstrijd. Een achttal meisjes zal een carrousel rijden onder commando van Tonny Eysvogel. Vier cantates van Bach door de Heemsteedse Chr. Oratorium-vereniging Met vier cantates, waaronder twee van de allerzwaarste, die terecht geducht zijn in de kringen der koorzangbeoefenaars (ik bedoel „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en „Eine feste Burg is unser Gott") droeg de Heemsteedse Christelijke Oratorium Ver eniging onder leiding van George Robert gisteravond in de Haarlemse Concertzaal zijn aandeel in de Bach-herdenking bij. Deze vier cantates (de beide anderen waren de altsolo-cantate „Vergnügte Ruil" en de kerklied-cantate „Lobe den Herren, den machtigen König der Ehren") vormden tezamen een programma van ongemene muzikale rijkdom, dat een ruime indruk gunde omtrent de geniale veelzijdigheid van Bach. Wie na jaren van studie meent dat hij Bach zowat kent, kan op zo'n cantate- avond ervaren dat de wonderlijke compo nist bezwaarlijk in zijn geheel te achter halen is; hij kan je zo lekker by de neus nemen, want de enie verrassing volgt op de andere. En dan te weten, dat er zo nog tweehonderd van zijn cantaten bestaan! Hoeveel gingen er wel niet verloren? De belangrijkheid van deze composities maakt dat zo'n cantate-avond tot intensief luisteren noopt. Men zou, eerlijk gezegd, over de tekorten van de uitvoering willen heenpraten, of ze zelfs verzwijgen, om al leen van deze grootse muzikale scheppin gen bewonderend te getuigen. Er was trou wens ook genoeg dat als uitvoering op een hoog plan kwam te staan; de alt-can- ta'te bijvoorbeeld, waarin Annie Woud zeer gelukkig musiceerde met de steeds wisse lende obligaten van het orkest, die een bewerking zijn van een originele concer terende orgelpartij. De aanvangsaria, met orkest, is als lyrisch stuk wel iets zo subliems als Annie Woud wellicht nooit voornamer met haar nobele stem heeft laten klinken. Ook de laatste cantate van de avond, al liep die dan een ogenblik uit het rhythmisch verband, stond als geheel op een hoog peil, waartoe niet alleen koor en solisten (Maartje Kliffen, Annie Woud, Wiebe Drayer en Leo Ketelaars) hun beste krach ten gaven, doch ook door het belangrijke aandeel van de niet vermelde obligaat spelers uit het orkest, zoals de solo-viool, de trompetten, de hobo's en de celli. Al mogen er in de beide koraalcantaten van de eerste programmahelft al eens een paar ongerechtigdheden zijn gebeurd, zo wel bij de solisten als bij het koor, er bleef toch altijd nog veel moois; in „Wachet auf" bijvoorbeeld het recitatief van de tenor Wiebe Drayei; en het duet (met viool-solo, herinnerend aan „Erbarme dich" uit de Mattheus-Passie) van de sopraan Maartje Kliffen en de bas Leo Ketelaars. Ook het op hoogspanning werkende koor, had mo menten die respect afdwongen. Men kan het zich allemaal klaarder en rhythmisch vaster voorstellen, maar niet bezielder en overtuigender. Vooral in „Eine feste Burg" heeft het koor een taak, die het uiterste van zijn vermogens vergt. Doch men mag ook wel waardering hebben voor de rol die het orkest, met zijn obligaatspelers, er in vervulde; de cello en zelfs de contrabas en bovenal de solo-trompet, die in het tweede obligaat bijzonder op dreef was, moge aldus met ere genoemd worden. De contïnuo's van de cembalist Hans Brandts Buys en van de organist Maarten Kooy waren te prijzen; dat zijn van die dingen die niet hoeven op le vallen om toch goed te zijn. Waar het orgel wel moest opvallen (in de laatste cantate) hadden wij het wel wat puntiger van jrtiyihmiek ge wenst. George Robert heeft als dirigent een buitengewoon zware taak aan deze Heem steedse Bach-herdenking gehad; zijn koor moge het wel waarderen wat hij het aan technische en geestelijke waarden heeft bij gebracht met deze geweldige opdracht. JOS. DE KLERK. Ten onrechte 5000.— aan kinderbijslag ontvangen Voor de Alkmaarse politierechter stonden terecht twee inwoners van Warmenhuizen, W. B. en P. H. Tussen hen beiden bestond een compagnonschap bij het voor geza menlijke rekening exploiteren van beider bouwland. B. gaf echter valselijk op bij H. in dienst te zyn en H. verleende zijn sanctie aan deze bedriegelijke opgave door die le bekrachtigen met zijn handtekening. Als gevolg van deze vervalsing had B., vader van 13 kinderen, in de loop van ruim twee jaar onrechtmatig een bedrag van 5000 aan kinderbijslag ontvangen. Nadat de officier van justitie tegen beiden een gevangenisstraf van twee maanden had geëist, werden beide verdachten veroor deeld tot 500 boete en een voorwaarde lijke straf van twee maanden. De Bloemendaalse gemeenteraad heeft Donderdagmiddag besloten van de beer J. S. M. Vrijland, als gemachtigde van ir. W. Burdet te YVinsted (Verenigde Staten) voor raadhuis en raadhuisbouw aan te kopen voor de som van 110.000 de bui tenplaats „Bloemenheuvel" met tuin en op stallen. Later zullen voorstellen volgen over restauratie van het gebouw, waarvoor een bedrag van 159.000 nodig zal zyn en voor het stichten en inrichten van een nieuw administratiegebouw achter „Bloe menheuvel". waarvoor een bedrag van 497.000 geraamd is. Alvorens de raad in het openbaar ver gaderde was een besloten zitting gehouden van anderhalf uur. Mevrouw D a 1 m e ij c r (Arbeid) maakte enige opmerkingen over het voorstel. Zij zeide er van overtuigd te zyn, dat de huisvesting van het raadhui dringend verbeterd moet worden, doch zij meende, dat er nog onzekerheden zijn in de toekomst, wat betreft de annexatie. Het beste vond zij het tweede deel van het rapport-Ter Veen over de gemeentelijke indeling van Noordholland af te wachten. Voorts meende zij, dat de kosten te hoog zijn en gaf in overweging nadere adviezen in te winnen. Vpor onderwijs, openbare veiligheid en sociale verzorgingen is geen geld beschikbaar en blijkbaar wel voor dit doel. De heer Schulz (Arbeid) deelde mee. dat mevrouw Dalmeijer niet het standpunt van de fractie heeft uiteengezel. Spreker weet dat er al vele jaren gewerkt wordt aan de plannen voor een raadhuis en hij heeft wel eens gevreesd die ooit verwe zenlijkt te zien. Als er weer gewacht wordt op adviezen dan duurt het nog langer. Mevrouw Fahrenfort (WDwas ook van mening, dat er te grote bedragen gevoteerd moeten worden. Er zijn inwo ners, die liever willen, dat de vuilnisop haaldienst verbeterd wordt. De voorzittei-, burgemeester Jhr. mr. C. J. A. den T e x merkte op, dat er thans een goed gefundeerd plan aan de raad aangeboden wordt en daarvan dient ge bruik gemaakt te worden. Alvorens alles gereed is, zal het gemeentebestuur zich nog door deskundigen laten inlichten. Spre ker bestreed de opmerking dat er voor andere doeleinden geen credieten beschik baar worden gesteld en herinnerde aan het geven van kleuteronderwijs. De voorzit ter hoopte, dat de reorganisatie van de ophaaldienst van vuil spoedig tot stand zal komen. Hierna werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij het voorstel van B. en W. om het maximum aantal vergunningen ingevolge de drankwet van achttien op twee en dertig te brengen, zette de heer Schulz uiteen, dat het niet gewenst is mee te wer ken het aantal vergunningen uit te brei den. In het belang van het Nederlandse volk moet meegewerkt worden het drank gebruik te verminderen. Nadat nog enkele leden hun standpunt hadden uiteengezet werd een voorstel van de heer Schulz, om het aantal niet te ver hogen. met 13 legen 3 stemmen verwor pen. Een voorstel van mr. Vliegen, om het aantal op vijf en twintig te brengen werd verworpen mei- 10 tegen 6 stemmen en het oorstel van B. en W. werd daarna aan vaard. Tot onderwijzeressen aan de Juliana- school werden benoemd de dames N. Wes terbeek te Schagen en W. D. Langhout te Heemstede. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Voorstel om aan Erven van der Vliet weder ten verkoop aan te bieden terrein aan Zeeweg, hetwelk destijds is aange kocht voor raadhuisbouw; voorstel tot deelname in garantie van een geldlening ten behoeve van het Diaconessenhuis te Haarlem; voorstel tot grondafstand door F. van Leeuwen Boomkamp aan de Donke- relaan, aan -de gemeente, en tot afrastering door de gemeente van het landgoed „Wild hoef" aan de Donkerelaan Krullenlaan; voorstel tot voorlopige vaststelling van sa neringsplan Oven-een (kruispunt Bloe- mendaalseweg/Julianalaan en omgeving); ooi-stel tot nadere vaststelling van dé erf pachtscanon voor 10 duplex-woningen aan ADVERTENTIE Ontvangen TWEKA en DELANA BADPAKKEN zwembroeken, ook in grote maten De nieuwste dessins FIRMA VAN VASTENHOVEN VAN OSTADESTRAAT 4-6 - TEL. 10413 Gezelschapsreizen naar Frankrijk Zowel een collectieve pas als identiteitsbewijzen nodig Voortaan kunnen gezelschappeh voor reizen naar Frankrijk gebruik maken van een collectief paspoort. In een dergelijk geval moet de leide-r van de groep zelf bovendien in het bezit zijn van een geldig persoonlijk paspoort. De overige leden van de groep moeten een identiteitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identiteit blijkt, bijvoorbeeld een Bewijs van Nederlander schap. Men kan ook volstaan met een an der identiteitsbewijs, maar een Bewijs van Nederlanderschap wordt aangeraden, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mede. de Brederodelaan; voorstel tot: a. gror.d- uitgifte in erfpacht; b. voorschotverlening onder hypothecair verband en c. instel ling van reservefonds voor bouw van 12 duplex-woningen door Woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord" aan de Don- kerelaan; voorstel tot verlening ontheffing ex art. 2 bebouwingsvoorschriftén ten behoeve van mejuffrouw C. S, de Groot te Bloemendaal, C. Keur cn G. van Has selt, beide te Aerdenhout. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg mevrouw Dal meijer of het doorlichten van de bewo ners kan geschieden in samenwerking met de bewoners van Haarlem, of er gewaar schuwd kan worden als het huisvuil vroeger opgehaald wordt, zoals op 1 Mei Is geschied en of een toegangsweg bij het Raadhuis verbeterd kan worden. Op een vraag van baron Groeninx van Zoelen over eenrichtingsverkeer op de Duinlustweg antwoordde de voo r- z i 11 e r, dat Gedeputeerde Staten di'. enige jaren geleden onderzocht hebben en niet nodig vonden eenrichtingsverkeer m te voeren. Het is wel nodig op de weg voorzichtig te rijden. Voorts vroeg baronGroeninx van Zoelen of het gedeelte in het verslag in „De Telegraaf" naar aanleiding van 'n zaak voor het kantongerecht waarin gesproken wordt o-ver een frame-up juist is en of de Bloemendaalse politie daaraan heeft mee gewerkt. (Met frame-up wordt een opge zette val bedoeld). De voorzitter deelde mee, dat er in het verslag niet staat, dat de Bloemendaalse politie daaraan heeft meegewerk, hoewel men wel de indruk zou kunnen krijgen. Een strafvervolging tegen deze passage zou geen succes opleveren. Spreker deelde mee, dat de Bloemendaalse politie aan een eventuele frame-up niet heeft meegewerkt. ADVERTENTIE tegen contante prijzen KAMG. COSTUUMS - DEMI'S PANTALONS DAMESMANTELS. TOPPERS REGENMANTELS en -JASSEN COSTUUMS NAAR MAAT JANSSTRAAT 63 Pinksteren nadert en daarmee ook de reeds zo lang besproken Pinksterdemonstratie van de communistische jeugd in de Oostelijke sector van Berlijn. Geruime tijd reeds houden de Engelse, Franse en Amerikaanse militairen gezamenlijke oefeningen om in de Westelijke sectoren dc orde le handhaven bij een eventuele inval van de communisten. Nieuwsgierig drommen de Berlijners rond de radiojeeps van de militaire politie in de Amerikaanse sector tijdens een dezer oefeningen. Het Chrisfelijk Militair Tehuis te Haarlem Morgen, Zaterdag, wordt een collecte gehouden om het Tehuis te verbeteren Het Christelijk Militair Tehuis staat al bijna een halve eeuw aan de Jansweg te Haarlem. Het is dus te begrijpen dat de tijd gekomen is het gebouw te modernise ren, opdat het meer en beter aan zijn doel kan beantwoorden. Er zijn daarvoor grote plannen. De conversatiezaal moet vergroot worden, hetgeen mogelijk is door een uit bouw aan de tuinkant. Dan komt er ook een podium in deze zaal, wat gewenst is voor gezellige avonden, als er toneelstukjes worden opgevoerd, een film vertoond, of een spreker optreedt. Verder moet er een studeerkamer gemaakt worden, alsmede een eetzaaltje voof officieren. Enkele ka mers moeten worden ingericht om enige gasten in de gelegenheid te stellen te over nachten. Ook het aanleggen van een cen trale verwarming kan niet langer uitgesteld worden. Bovendien is het te verklaren, dat zo'n verbouwing gepaard moet gaan met een verfrissing van het verfwerk en een aanvulling van het meubilair. Deze verbetering zal geld kosten. Dit geld moet bijeengebracht worden door een inzameling in Haarlem en omgeving. Za terdag trekken honderden collectanten er op uit voor het houden van een straatcol lecte. Gehoopt wordt dat die voldoende zal opbrengen om de plannen te kunnen uit voeren. Militaire tehuizen zijn van groot belang en verdienen dan ook de steun van alle weidenkenden die inzien, dat de bur gerij tot plicht heeft er voor te zorgen dat de jongens, die uit het gezinsleven worden weggerukt om hun militaire plicht te doen, een goed tehuis daarvoor in de plaats krij gen, waar zij steeds welkom zijn. De Leidsevaarlweg Hoe deze voorrarigsweg verder verbeterd kan worden Het verkeer op de betrekkelijk -smalle Leidsevaai-tweg is, vooral sedert hij voor- rangsweg is geworden, druk. Behalve het doorgaand verkeer Noord-Zuid en Zuid- Noord en de autobusdienst van de N. Z. H. moet de Leidsevaartweg ook het verkeer verwerken van enkele dwarsstraten. In het bijzonder geldt dit voor de Leidsestraat en de Westergracht, die veel gebruikt worden omdat zij de verbinding zijn met het Goe derenstation. Maandag deelden wy reeds mede. dat het gemeentebestuur van Haarlem naar verbreding van deze weg streeft, maar het nu door de Raad aanvaarde voorstel be perkt zich tot het gedeelte Wester- en Em- mabrug, dus tussen Westergracht en Em- mastraat. Kan er niet meer gedaan worden? Langs het gedeelte tussen de Brouwers vaart en het Leidseplein ligt aan de zijde van het vaarwater een met oude keistenen verhard trottoir, op vele plaatsen zelfs drie meter breed. In dat trottoir, dat eigenlijk nutteloos is, want voetgangers maken er geen of weinig gebruik van, staan nog en kele oude bomen, echter zeer verspreid, omdat de meeste bomen, die er vroeger stonden, gerooid moesten worden als ge volg van de iepenziekte. De bomen staan ongelukkigerwijze bijna vlak aan de rij weg, zodat verbreding van de rijweg alleen mogelijk is door de bomen te rooien. Tussen het Leidseplein en de Leidse straat zijn de bomen dit voorjaar verwij derd en vervangen door jonge exemplaren. Openbare Werken is nu bezig een strook grond van dat trottoir af te nemen en bij de rijweg te voegen, zodat deze ongeveer 1 meter breder wordt. De weg wordt bo vendien opnieuw bestraat. Dubbele klin kers in visgraatverband gelegd. Dit is ongetwijfeld een verbetering. Maar ieder begrijpt dat niet volstaan kan wor den met de verbetering; in de naaste toe komst zal ook het gedeelte Leidseplein- BINNENLAND De Nederlandse Spoorwegen 1-iten van Vrijdag 26 tot er. met Dinsdag 30 Mei vele extra treinen rijden. Een jeugdige bankbediende uit Alk maar, die ongeveer veertien dagen geleden met f3000 naar Duitsland de wijk had ge nomen, is In Lübeck aangehouden cn naar Alkmaar teruggebracht. De f 3000 had hij verduisterd ten nadele van de bankinstelling in Alkmaar, waarbij hij werkzaam was. Het bouwen van een representatief hoofdgebouw voor het ministerie van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen aan dc Prinsessegracht te 's Gravenhage is gegund aan de op een na laagste inschrijfster. dc firma Sanders in Arnhem, die had inge schreven met een bedrag van f 903470. Te Sluiskil overleed op '47-jarige leef tijd de heer J. A. Raaymakers, directeur van de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Dieven hebben zich toegang verschaft tot het gebouw van de Sociale Raad in Den Haag Uit de brandkast is vierhonderd gul den gestolen. Het Indonesische Hoge Commissariaat deelt mede. dat de regering van Indonesië aandacht schenkt aan de voor haar rekening komende studiebeurzen, toegekend aan per sonen van Indonesische landaard of uit Indonesië afkomstig, voor studie in Neder land. Onderzocht wordt welke beurzen zul- 'len worden gecontinueerd. De 41-jarige H. de V. uit Rotterdam is veroordeeld tot acht maanden, omdat hij ten nadele van zyn neef, die als militair in Indonesië was, een bedrag van f 1375 had verduisterd. Zijn huishoudster, die f750 had aangenomen, werd tot zes maanden ver oordeeld. De Rotterdamse rechtbank heeft twee ex-adjunct-directeuren van een sinaas appelen-importmaatschappij. die ervan wer den verdacht uit een geldkistje f30.000 te hebben ontvreemd, vrijgesproken. Een hun ner werd tot f 50 boete veroordeeld, omdat hij een kwitantie had vervalst. Tien maanden gevangenisstraf is ge- eist tegen de 52-jarige A. W J. V. uit Rot terdam. die ervan verdacht werd enige duizenden guldens van de Algemene Rijn- schippersbond voor zichzelf te hebben gebruikt, toen hij secretaris-penningmeester van deze bond was. De verdachte bekende en verklaarde dat wanneer er controle was hij de tekorten had aangevuld. De gele „Lectuurhuisjcs" var. de Niwin zullen op 1 Juli worden overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Deze laatste instelling zal het werk, dat zij drie-en-een- half jaar lang in samenwerking met de Niwin heeft verricht, voortzetten. De Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Amsterdam heeft de 40-jarige mon teur J. W. O. conform de eis tot een gevan genisstraf van acht jaar veroordeeld. O. heeft als lid van de Kolonne Henneicke talrijke Joodse landgenoten opgespoord en aan de Duitsers overgeleverd. Een agent van politie te Deventer werd ervan beschuldigd een dronken r -restant, die zich verzette, zulk een vuistslag gegeven te hebben, dat de man viel en zo ongelukkig terecht kwam. dat hij later aan een hersen schudding overleed. De rechtbank te Zutphen veroordeelde de agent tot een gevangenisstraf van twee maanden voor waardelijk. Het Arnhemse gerechtshof heeft hem echter van rechtsvervolging ontslagen. In Koudekerke is een rusthuis geopend, waarin de Walcherse ouden'van dagen zijn gehuisvest, die in de oorlogsjaren moesten evacueren en die geen eigen tehuis op Wal cheren meer hebben. Zij waren eerder onder gebracht in een villa te Domburg, die echter vorig jaar door brand werd verwoest. Tot directrice van het rusthuis is benoemd zuster Apeldoorn, voordien verbonden aan het Diaconessenhuis te Haarlem. Te Zwolle is overleden de heer A. J. ten Doesschate, oudste directeur van de N.V. Handelsvereniging A. J. ten Does schate te Zwolle, die vijftig jaar de leiding van deze firma heeft gehad. HAARLEM EN OMGEVING De kerkcraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft van de Gereformeerde Kerk (Onderh. art 31 K. O.) een weigerend antwoord ontvangen op het verzoek om een samenspreking. Prof. J. W. Geels, em. hoogleraar aan de Theologische School der Chr. Geref Kerken te Apeldoorn, die voordien enige jaren predikant van de kerk te Haarlem is geweest hoopt Tweede Pinksterdag 70 jaar te worden, De Nederlandse maatschappij tot het verrichten van mynbouwkundige werken te Haarlem heeft in de jaarvergadering de cijfers over de jaren 1942/49 goedgekeurd. Besloten is om geen dividend over deze jaren uit te keren. De heer A. Bertling is op zijn verzoek op de meest eervolle wyze ontslag als commissaris verleend. In zijn plaats werd benoemd prof. mr. C. Tj Bertling. De Haarlemse recherche heeft een jongeman aangehouden, die na insluiping uit een tweetal woningen, gelegen aan de Spaarnelaan en de Lorentzkade op klaar lichte dag enige gebruiksvoorwerpen heeft gestolen. Door een vergissing is in ons raads- verslag van gisteren een onjuist bedrag als aankoopsom van een schilderij van wijlen Herman Moerkerk genoemd. Dit moest f550 zijn. Het op Hemelvaartsdag wegens het slechte weer uitgestelde concert van het Haarlemse Politiekapel zal Maandag. Twee de Pinksterdag, in het Openluchttheater te Bloemendaal worden gegeven. Brouwersvaart moeten volgen, -wat het om hakken meebrengt van die zeventien oude iepen. Dit jaar wordt hun doodvonnis even wel nog niet voltrokken. Tussen de Brouwersvaart en de Zijlbrug kan de weg (die van asfalt voorzien is) eventueel verbreed worden door wat van de grasstrook af te nemen. Ditzelfde geldt voor de weg langs de Kinderhuissingel. Militairen gasten van het City-theater De directie van het Haarlemse City theater heeft het aardige idee gehad de militairen van de School K-troepen, die de Ripperda-kazerne zijn gelegerd, van morgen te onthalen op een speciale voor stelling van de militaire filmkucht >Jn- gerukt.mars!", die van heden af in dat theater wordt vertoond. Het bleef trouwens niet bij de grollen en grappen op het celluloid. Door de wel willende medewerking van enige firma's was men in staat de geüniformeerde gas ten ook verversingen aan te bieden, die tot de opgewekte stemming niet weinig bij droegen. De directie van het theater ver dient om haar loffelijk initiatief zeker alle hulde. EDO ontvangt PSV Zaterdagavond wordt in het Noordersport park de wedstrijd EDO—PSV ora de KNV3- beker gespeeld. De Haarlemmers komen in de volgende opstelling u:t: doel: Van den Berg; achter: Karpes en Dweelaart; midden; Schildwacht. Koning en Steendam; voor: Spek, Hellingman, Roodselaar, Van der Ham en Tanis.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7