Haarlems Dagblad Uitvoer naar Amerika West-Europa begint 15 Juni met de behandeling van plan-Schuman Dean Acheson rapporteert het Congres over de Londense ministersconferentie De Sovjet-Unie is bereid om aan West-Europa graan te leveren file Jaargang No. 19562 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarleri Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 31 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©prctljtc Daarlemactk «Courant (lütno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TE NEW YORK verschijnt onder Neder landse redactionele leiding een zeer goed verzorgd geïllustreerd maandblad dat the Knickerbocker heet-(bij de uitspraak ran die naam telt de eerste K niet mee). Het is al in zijn twaalfde levensjaar en iraagt de ondertitel „The Magazine of the Low Countries": het Tijdschrift van de Uge Landen. Er is juist een nieuwe ru- t:;ek aan toegevoegd onder cle titel „Be- pa" de krant voor Nederlands-Cana- itzen. Het April-nummer heeft zijn wel- jm toegeroepen aan de duizenden Neder- pders in Canada, hun mededelend dat The nickerbocker een steun voor hen zal zijn ndc Nieuwe Wereld, hun nieuws brengen ver hun geboorteland Nederland en hen pvendien voorzien van mededelingen, die «oor hun verblijf in Canada van belang ijn. Nu emigratie uit ons overbevolkte and aan cle orde van de dag is kunt ge u foorstellen dat een tijdschrift als dit een leeds belangrijker taak zal krijgen. Dat in anden als Australië en Zuid-Afrika, wel- icht ook in Zuid-Amerika en in Frankrijk, poedig nieuwe Nederlandse periodieken ich aan' zullen dienen ligt voor de hand. leeft de Knickerbocker al een concurrent iCanada? Het maandblad verschijnt ten dele in et Engels, anderdeels in het Nederlands. zijn Nederlandse sectie in datzelfde ipril-nummer heeft het een artikel van vee pagina's gewijd aan de vraag: „Is Ne- erlands export-campagne op het goede ad?" Een rustig en zakelijk betoog, dat sze aandacht verdient. Het loopt vooruit p de (inmiddels gehouden en door Prins iernhard geopende) „Netherlands Fair" an verbruiksgoederen in het warenhuis iimbel's te Philadelphia. Het waarschuwt egen overschatting van de directe zake- jke gevolgen van zulk een tentoonslel- ing, die niet „het wereldkampioenschap xporteren" betekent, maar wel: een'Ne- lerlandse demonstratie. Na Philadelphia het ogenblik daar om de gehele struc- uur van de uitvoer van Nederlandse pro- ucten naar de Verenigde Staten opnieuw net het nuchterste oog te bezien. (Hier zij iij aangetekend dat critiek op de organi- atie niet achterwege is gebleven). The [nickerbocker stelt vast dat er geen teke- ien zijn dat de Nederlandse dollar-export edurende de laatste maanden in aanzien- jke mate is toegenomen. Ter bevordering sn die export is in de Verenigde Staten en kostbaar Nederlands overheids-appa- aat opgebouwd, dat naar schatting onge- eer een klein half millioen doüar per jaar est. Er moeten heel wat Goudse en Edam- ser kaasjes, bloembollen, chocola, textiel- oeaeren enz. boven de huidige hoeveel- eid verkocht worden om deze post te ver- ffenen, zegt The Knickerbocker bedaard, h de grote vraag, die vele Amerikaanse nporteurs van Nederlandse goederen nu czighoudt is juist, of de Nederlandse nij- erheid deze goederen wel iri de vereiste oeveelheden en op de daarvoor contrac- ieel vastgelegde tijdstippen zal kunnen gf- iveren. Het blad geeft een sprekend voorbeeld an een Nederlandse fabrikant, die „er al zit" met zijn zeer gangbare product en aarvan een paar millioen exemplaren per aar naar Amerika levert. De importeur chreef onlangs aan die fabrikant, dat hij lereid was een drievoudige hoeveelheid af nemen. Maar die kon hij niet krijgen. De abrikant moest ook leveren aan zijn klan- en in Spanje en Finland. Hij kon zijn uit roer naar Amerika met geen enkel exem- ilaar verhogen. „Voer een nachtploeg in", rchreef de importeur, „dan kunt u de pro- iuctie met 30 verhogen". De fabrikant kees dit denkbeeld in een gemotiveerde iieenzetting af. Tegenover de zware lasten, üe aankoop van nieuwe machines en de ociale verplichtingen tegenover nieuw ersoneel op hem zouden leggen, zag lij nauwelijks enige waarborg, dat hij de xira-productie blijvend in Amerika zou runnen verkopen. Hij vreesde voor moge- ijke verhoging van Amerikaanse invoer- echten als zijn invoer zoveel groter werd; lij meende ook het behoorlijke dividend, lat hij aan zijn aandeelhouders betaalde, riet in gevaar te mogen brengen door een xperiment, waarvan de gevolgen niet te foorzien waren. The Knickerbocker verzekert dat dit één eval uit talloze van dezelfde aard is. Het ilad betoogt dat een uitvoer-campagne, die ilijvende gevolgen wil hebben, in de eerste •laats in eigen land (in Nederland dus) irondig moet worden voorbereid. Dat is onder twijfel een verstandige raad. Het ;omt dan met voorstellen. Het eerste houdt o dat de Nederlandse overheid de produ- enten zal „opvoeden in de leer" dat zaken- elaties in de landen, die evenals Neder- and een zachte valuta hebben, in de toe komst van aanzienlijk minder betekenis tyn dan die in het dollar-gebied. Dit lijkt Een zaak die, gezien de ontwikkeling der 'uropese samenwerking, geenszins zo een- toudig is als zij zich op het eerste gezicht foordoet. Ten tweede wil het blad dat de overheid financiële tegemoetkomingen zal verlenen aan fabrikanten, die voor de dol lar-markt produceren. Het noemt daarbij o.a. de mogelijkheid van waarborgen om bun kapitaals-beleggingen in nieuwe ma chines voor deze uitvoer te beschermen. Dit voorstel is, zoals men ziet, nauw ver bonden aan het eerste. Ten derde stelt het voor, Amerikaanse deskundigen op het ge bied van productie en verpakkings-wijze lier producten zoals wij weten is dit laatste in Amerika een bijzonder belang rijk punt tijdelijk aan te stellen bij de voornaamste Nederlandse fabrieken, die voor de Amerikaanse markt kunnen wer den. De Nederlandse overheid zou de fa- )rikanten een deel van de daaraan ver- Jonden kosten (volgens Knickerbocker) moeten vergoeden. Pas als het Nederlandse product ie-ap- aaraat goed voor Amerika werkt is dan ie hulp aan Nederlandse uitvoer-organi- saties en internationale handelsonderne mingen, om ten beste de producten op de Amerikaanse markt te brengen, aan de orde. Zowel de hoeveelheid der productie als de nakoming van leveringstijd moeten eerst verzekerd zijn. The Knickerbocker ziet het optreden van handelscommissa- 'issen pas als een dex-de phase der ont wikkeling en vreest dat een aantal van 'ieze functionarissen in de huidige toestand binnenkort ontmoedigd zal zijn door het uitblijven van de resultaten, die het Ne derlandse volk toch verwachten mag van Engeland bereid tof deelneming aan de besprekingen, doch zonder verplichtingen PARIJS, 31 Mei (Reuter cn United Press). Het ziet er naar uit dat het inmiddels al beroemd geworden plan van Schuman om de West-Europese mijnen en staalbedrij ven onder een gemeenschappelijk beheer te brengen, binnenkort op zijn practische waarde zal worden getoetst in een bespre king, die te Parijs zal worden gehouden. Frankrijk, de Benelux-Ianden, Italië en waarschijnlijk ook Engeland zullen hun afgevaardigden naar deze conferentie stu ren, die op 15 Juni zal beginnen en waar een aanvang zal worden gemaakt met de bestudering van de détails van dit plan. Waarschijnlijk zal op deze conferentie een studiecommissie in het leven worden ge roepen die moet trachten een aanvaard bare formule op te stellen waarmede de deelnemende landen zich kumien vereni gen. Engeland heeft tot nu toe eigenlijk enkel maar bezwaren gehad. Na een tamelijk weinig zeggende toejuiching van premier Altlee kreeg het Franse plan van Engelse zijde veel critiek, en de houding van de Engelse regering getuigde van een huive rige voorzichtigheid. De eventuele deelne ming van Engeland aan de conferentie van 15 Juni betekent dan ook niet, dat de Engelse regering bereid is aan het plan deel te nemen, wel echter, dat zij wenst kennis te nemen van de détails en in prin cipe de mogelijkheid van een combinatie der West-Europese mijnen en staalbedrij ven niet verwerpt. De Franse regering heeft veel moeite moeten doen om de Engelsen over te halen, aan deze confe rentie welwillende aandacht te schenken. In eerste instantie leek het er op dat de Britten niet zouden komen. Een Franse nota, waarin détails van het plan-Schu man werden gegeven, heeft tenslotte de .voorlopige toestemming der Engelse rege ring uitgelokt. De Britten wensten echter aan de Franse regering duidelijk te maken dat zij geen enkele verplichting op zich namen en dat zij geen gezamenlijke ver klaring der deelnemende landen over het plan zouden ondertekenen voor dat de be sprekingen gehouden waren. Over de in houd van de Franse nota zijn geen bijzon derheden bekend, doch in Parijs neemt men aan, dat zij beoogde de verschillen van inzicht tussen de Franse en Engelse regering te elimineren. Verder wordt nog vernomen, dat de Franse regering als haar mening te ken nen heeft gegeven, dat deze verschillen niet van fundamentele aard zijn. Uitdruk king werd gegeven aan de hoop dat het mogelijk zal zijn het verschil van inzicht te overbruggen, waarna Groot-Brittannië in staat zou zijn om, tezamen met België, Nederland, Luxemburg, Italië en West- Duitsland, onderhandelingen te openen. De Engelse bereidheid om deel te nemen aan de Parijse conferentie is nog niet offi cieel aan de Franse regering medegedeeld, doch officiële zegslieden in Londen heb ben tegenover United Press verklaard dat Engeland aan de conferentie wil deelne men zonder tevoren verplichtingen op zich te nemen. De Italiaanse minister van Nijverheid, Togni, heeft uiteengezet onder welke voor waarden Italië bereid is deel te nemen aan het plan-Schuman voor samenvoeging van de Europese zware industrieën. Naar hij mededeelde, verlangt Italië volkomen ge lijkheid met de andere deelnemende lan den, dezelfde mogelijkheden voor de aan schaffing van grondstoffen, opheffing van het stelsel der-dubbele prijzen, geen wij ziging in het ijzer- en staalprogramma der Organisatie van Europese Economische Samenwerking en een gegarandeerde bin nenlandse en internationale markt. Poolse ambassadeur verlaat Belgrado De Poolse radio meldt, dat de Poolse ambassadeur te Belgrado, Jan Wende, is teruggeroepen. De radio deelt verder mede, dat de Joe goslavische ambassadeur te Warschau, Rade Pribicevic, niet wilde zeggen, of hij Warschau zou verlaten. In welingelichte kringen te Warschau is men van mening, dat beide landen van nu af door zaakgelastigden zullen worden vertegenwoordigd. Duits meisj'e keerde genezen uit Lourdes terug CONSTANZ, 30 Mei (Reuter) Het 28rjarige Duitse meisje Thea Angele uit Tattnang bij Constanz, dat zes jaar lang bijna geheel verlamd is geweest, verklaar de Dinsdag, dat zij na een reis naar Lour des geheel genezen was. De laatste paar maanden moest zij door kunstmatige voeding in het leven gehou den worden, daar zij niet meer kon eten of drinken. Donderdag keerde zij van een pelgrimsreis naar Lourdes terug, stapte zonder hulp uit haar bed en liep. Zij verklaarde, dat de dokters hadden be vestigd dat zij zicli als genezen kon be schouwen. Volgend jaar zal zij naar Lour des terugkeren om opnieuw een medisch onderzoek te ondergaan. De telefoonnummers van Haarlems Dagblad Het is ons gebleken dal wij, ondanks onze herhaalde mededelingen betref fende de wijziging van onze tele foonnummers, nog herhaaldelijk op de oude. thans vervallen nummers worden opgeroepen. Daarom vermelden wij nogcer.s na drukkelijk dat de nummers die nu voor Haarlems Dagblad, hoofdkantoor Grote Houtstraat 93 en voor onze drukkerij Z.B. Spaarne 12, zoals zij in de telefoongids zijn aangegeven, niet meer gelden. Het nummer van ons bijkantoor Soendaplein 37 is daarentegen ongewijzigd gebleven. Men vindt ons nieuwe nummer in de kop van de courant, maar gemaks halve drukken wij een en ander hier onder nog eens af. met het verzoek dit op pag. 74 van de laatste uitgave der gids (Maart 1949) te willen in plakken. - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15395* 6 lijnen. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 13330 Bijkant. Soendaplein 37. Russen arresteren Westelijke patrouille op Berlijnse autobahn De Russische militaire politie heeft Dinsdag een Amerikaans-Brits-Fi-anse po litiepatrouille op de autobahn naar Ber lijn gearresteerd, zo vex-klaarde een Britse woordvoerder te Bei-lijn. De mannen wei-den vrijgelaten na uren lang te zijn verhoord. De patrouille controleerde het verkeer langs de 20 km. lange omweg, die de Rus sen hebben afgebakend om een deel van de grote autoweg vrij te houden voor het vervoer van deelnemers naar de Pinkster demonstraties. Bevin weer in ziekenhuis opgenomen Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is Dinsdag opnieuw opgenomen in een verpleeginrichting om een nieuwe operatie te ondergaan en ver dere rust te ne»en. Hij werd op 13 April voor de eerste maal geopereerd en onderbi-ak de behandeling om deel te nemen aan de Londense con ferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie. In kringen, die in betrekking tot de mi nister staan, werd verklaard, dat hij niet van plan is af te ti-eden. „Doel onzer gemeenschappelijke defensie is vreedzaam" WASHINGTON, 31 Mei (Reuter) Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een ge combineerde zitting van Senaat en Huis van Afgevaardigden verslag uitgebracht over de besprekingen van de twaalf minis ters van Buitenlandse Zaken van het At lantisch pact te Londen. „Uit niets van hetgeen op deze conferen tie door wie ook maar gezegd is blijkt, dat een oorlog onmiddellijk op handen is", aldus Acheson. „Wij waren eenstemmig van mening, dat het vraagstuk dit is: Hoe het Kindervoorstelling van Panda In het Openlucht Theater De belangstelling voor de Kindervoor stelling „Panda en de Meestergooche- laar", die op Woensdag 14 Juni a.s. des namiddags te half drie in het Open lucht Theater te Bloemendaal zal plaats vinden heeft onze verwachtingen nog overtroffen. Terwijl wij de verkoop van de ten behoeve van onze abonnés van 75 tot 50 cent gereduceerde toegangsbewijzen openstelden tot uiterlijk 6 Juni, waren gisteren reeds alle duizend hiervoor be schikbaar gestelde kaax-tjes verkocht. Wij hebben toen gevraagd, of wij er nog wat konden krijgen met het gevolg, dat wij nu nog 3Ó0 toegangsbewijzen extra hebben ontvangen. Ook deze nieuwe 300 kaarten zijn dus van heden af te verkrijgen bij ons hoofdkantoor Grote Houtstxaat 93 en ons bijkantoor Haarlem Noord, Soenda plein 37, van des ochtends 9 uur tot des namiddags 5 uur (des Zaterdags 1 uur) tegen 50 cent per plaats. Haast u, wanneer u nog plaatsen wilt hebben, want ook deze 300 zullen wel spoedig verkocht zijn. HAARLEMS DAGBLAD. een apparaat, dat een half millioen dol lar per jaar kost. Ik weet niet of dat halve millioen dollar per jaar door het blad juist berekend is. Het zegt zelf dat het heeft moeten schatten. Ervaring heeft ongetwijfeld aangetoond, dat dergelijke ambtelijke diensten altijd veel duurder worden clan aanvankelijk is berekehd. Met nadruk waarschuwt het blad, dat cle taak der ovexixeid nooit kan zijn: te vei-kopen. Het verkopen van Neder landse producten „is een kwestie vaix gaan van deur-tol-deur'. Ik geloof dat zowel het eex-ste als het laatste volkomen juist is; wat het verkopen „van deur-tot-deux-" be treft herinner ik mij recente verklaringen van ervaren Nederlandse zakenlieden, die mij met beslistheid zeiden: zelf doen. ..Men moet rondgaan met de monster-koffer van warenhuis tot warenhuis, van delicatessen tot super-market", zegt „The Knicker bocker" (op z'n Amerikaans). De slotsom van het betoog is, dat alle deskuxxdige Amerikanen en Nederlanders het er over eens zijn dat het zwaai"tepunl van de uitvoer-campagne voor het ogenblik nog in Nederland ligt en dat men na het slagen van Philadelphia „er goed aan zal doen de koers radicaal om te gooien". Ik hoop op dit belangwekkende betoog terug tè komen. R. P. Vanmorgen werden de bewoners van het Heemsteedse Raadhuisplein opgeschrikt door een hevige klap. Toen zij naar hun vensters waren gesneld ontwaarden zij hoe een vrachtauto was omgeslagen onder het geioicht van een zware mast van de bovenleidiizg van wijlen de tram, die op de laadbak van de wagen iverd gema7ioeu- vreerd. Hel personeel kwam er zonder kleerscheuren af, doch het verkeer via het plein was ^geruime tijd gestremd en het geval trok veel bekijks Economische commissie voor Europa bespreekt in Genève uitbreiding van handel tussen Oost en West Te Genève is bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie gunstig staat tegenover een voorstel van de ecoixomische commissie voor Europa van de UNO tot het sluiten van een Eux-opese graanovcreenkomst. De secretaris der commissie, de Zweed Gunnar Myrdal, heeft op een persconferentie deze belangrijke ontwikkeling bekend gemaakt, die het gevolg is van plannen, die hij tij dens zijn jongste bezoek aan Moskou heeft ontvouwd. Naar hij zeide, was dit een gun stig teken voor het begin van voorlopige werkzaamheden met betrekking tot hon derden technische moeilijkheden, die het handelsverkeer tussen Oost- en West- Europa belemmeren. In een brief aan de commissie zegt de Russische regering het volgende over de pogingen tot uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa: „Deze po gingen zullen, wanneer zij de steun vinden van de daax-bij betrekken West- en Oost- Eux-opese landen, een positieve rol spelen in de ontwikkeling van het inter-Europese handelsverkeer. Evenals in het verleden is de Sovjet-Unie bereid haar steun te ver- lenen aan de ontwikkeling van het inter- Europese handelsverkeer op voorwaarden, die de wederkerige belangen van de be trokken partijen garanderen. De regering van de Sovjet-Unie staat gunstig tegenover het voorstel van de secretaris der commissie tot het sluiten van een Eux-opese graanovereenkomst. Ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie zullen te zijner tijd deel kunnen nemen aan een bespreking van de voorstellen cn van de x-amingen, die door het secretariaat der economische commissie voor Europa met betrekking tot de graanbehoeften van ae invoerende landen zijn gemaakt en van de voorwaarden van een graanovereenkomst, die zowel de belangen van de graaninvoe- rende als die van de graanexporterende landen beschermt". Te Genève is inmiddels een bijeenkomst begonnen van vertegenwoordigers van 24 landen die de Europese economische pro blemen bespreken in de hoop, dat de Sov jet-Unie meer handel door het „ijzeren gordijn" zal toelaten. Engeland, de Ver- enigde Staten en de Sovjet-Unie zijn er vertegenwoordigd. Naar verwacht wordt zuUen tijdens een debat over de handel tussen Oost en West de bijzonderheden bekend gemaakt worden over de Russische instemming, met een Europese graanover eenkomst. Schietpartij op Brits-Russische sectorgrens van Berlijn Ooggetuigen hebben medegedeeld, dat leden van de Oost-Duitse „volkspolitie" heden, aan de grens tussen cle Britse en Sovjet-Russische -sectoren vaix Berlijn, op vier Poolse officiei'en hebben geschoten. De ooggetuigen verklaarden dat de volkspolitie een auto aanhield, waaruit plotseling vier in Poolse officiei'sunifor- xxxen geklede personen sprongen, die de maxxnen der „volkspolitie" beschoten. Het vuur werd onnxiddeUijk door laatstge noemden beantwoord, waardoor een der Poolse officieren werd gedood. Door het hoofdkwartier van de Oost- Duitse politie is later een officiële verkla ring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Vier verdachte personen schoten op leden der volkspolitie, toen hun werd gevx-aagd hun identiteitspapieren te laten zien. Het vuur werd onmiddellijk door de volkspoli tie beantwoord. De gehele bende werd ont wapend en vervolgens in arrest gesteld. Een van de arrestanten was gewoxxd en moest in een ziekenhuis worden opgeno- hoofd te bieden aan een dreiging, die ge zien het bekende programma van het Kremlin, zal ontstaan, wanneer wij geen maatregelen treffen om ons te verdedigen tegen aggressie". Acheson herinnerde er aan, dat de twaalf leden-landen allereerst de noodzakelijkheid ex-kend hadden van een gemeenschappe lijke dreiging en dat bij alle besprekingen onmiskenbaar duidelijk was, dat „ons ge meenschappelijk doel bij de voorbereiding van onze gemeenschappelijke defensie vreedzaam is". „Geen der Atlantische landen afzonder lijk is in staat het vex-loop van de toe komst te bepalen, doch tezamen, geschraagd door de toewijding van vrije mensen, kxxn- nen zij er op vertrouwen dat de toekomst behoort aan de vrijheid", zeide hij. „De meesten van oqs", vervolgde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, „hebben gehoopt dat de veiligheid der landen zou worden bereikt binnen het kader der U.N.O. Thans ziet men evenwel in dat geen der samengestelde en ons vaak verbluffende problemen uitsluitend door nationale krachtsinspanning kan worden opgelost. De voorstelten der Franse regering om de steenkool- en staalbedrijven in Exiropa on der één gemeenschappelijk beheer te plaat sen, kunnen het begin betekenen van een nieuw Europees tijdperk. Men moet ver wachten, dat hierdoor een wedex-opneming van Duitsland in de vrije Westelijke ge meenschap zal worden bevorderd". Medeplichtige van moord op pastoor Mulder bekent DJAKARTA, 30 Mei (Aneta) Een medeplichtige inzake de moord op pastoor Mulder, genaamd Mustari, werd op Twee de Pinksterdag te Priok gearresteerd. Hij heeft inmiddels een voUedige bekentenis afgelegd. Russische militaire hulp aan de Chinese communisten WASHINGTON, 30 Mei. (Reuter). Een Amerikaanse diplomaat, die heden uit het VexTe Oosten te Washington is terugge keerd. vex-klaarde dat, indieix Chinese com munistische strijdkrachten Formosa aan- vaUen, door Russen bemande Russische straalvliegtuigen „waarschijnlijk" aan de aanval zullen deelnemen. Volgens deze diplomaat die niet wilde dat zijn naam als zegsman zou worden genoemd bevinden zich te Sjanghai ruim drie duizend Russen, die de Chinese communistische regering raad geven op luchtmacht- en bestuursgebied. De diplo maat verklaarde zelf door straalmotoren voortgedreven gevechtsvliegtuigen van een Russisch type boven de omgeving van Sjanghai te hebben waargenomen. Hij voegde hieraan toe dat de Amerikaanse re gering hierover „rapporten uit de eerste hand" zou ontvangen. Hel woord is aan W. H ol m e s Wetenschap is een prachtig meu bel voor iemands bovenkamer als hij op de gelijkvloerse verdieping gezond verstand heeft. Tsjechoslowakije en Hongarije verlaten de UNESCO De gedelegeerden van Hongarije en Tsjechoslowakije hebben Dinsdag voor de tweede maal in acht dagen de vijfde al gemene conferentie van de opvoedkundige, wetenschappelijke en cultxirele raad van de UNO, de UNESCO, verlaten. Dit maal definitief. Zij vex-lieten de zaal, nadat hun voorstel tot uitsluiting van de Chinese nationalis tische gedelegeerde met 30 tegen 4 stem men en 14 onthoudingen was verworpen. Beide Oost-Europese afgevaardigden verlieten ook de openixxgsvergadering van de conferentie, doclx keerden terug toen de conferentie besloot om in afwachting van een beslissing van de commissie voor de geloofsbrieven de Chinese nationalistische regering een voorlopig lidmaatschap te geven. Maandag besloot de commissie van de geloofsbrieven om de nationalistische Chi nese delegatie te aanvaarden als de ver tegenwoordigster van China. De afgevaax-digden van Hongarije en Tsjechoslowakije verklaarden, dat hun re geringen thans zullen besluiten, of zij zich geheel uit de UNESCO zullen terugtrek- ken. Na het vertrek van de beide gedelegeer den verwierp de conferentie een Joego slavische resolutie, waarin werd voorge steld het nationalistische China van de huidige zitting uit te sluiten. In een derde stemming besloot de com missie met 30 tegen 3 stemmen en 13 ont- hoxxdingen om de Chinese nationalistische delegatie aan haar werk te laten deel nemen. Behalvfe de Oost-Europese landen stem den Binna en India tegen het nationalis tische China. Nedex-land, Engeland, Dene- nxarken, Zweden, Noorwegen en Zwitsei*- land waren onder de landen, die zich van stemming onthielden. Proces tegen afvallige officieren in Belgrado BELGRADO, 30 Mei (United Press). - Het eerste grote proces tegen aanhangers van de Cominform zal op 1 Juni te Bel grado geopend worden, aldus is van offi ciële Joegoslavische zijde meegedeeld. De voormalige generaal-majoor Patrit- sjevic en de voormalige kolonel Daptsjevïc zullen zich moeten verantwoorden voor hun poging om in 1948 uit te wijken naar Hongarije. Generaal Jovanovifsj die hen op deze tocht vergezelde, werd doodgeschoten, toen hij zich verzette tegen arrestatie. De broer van kolonel Daptsjevic is een van Tito's naaste medewerkers. Onmiddel lijk toen het bericht bekend werd dat, zijn broer met twee generaals een poging had gedaan het land te verlaten, legde hij een verklaring af waarin hij de poging van de drie officieren veroordeelde en waarin hij zijn loyaliteit aan Tito nogmaals beves tigde. Jovanovitsj behoorde ook tot Tito's naaste medewerkers voor hij deze nood lottige poging ondernam. In het vooroor logse Joegoslavië was hij stafofficier, tijdens de Duitse bezetting maakte hij deel uit van Tito's hoofdkwartier en na de oor log maakte hij zich verdienstelijk door het Joegoslavische leger te helpen reorgani seren. In de afgelopen twee iaar werden in Joegoslavië reeds verschillende processen tegen aanhangers van de Cominform ge voerd, maar deze waren allen onbelangrijk en werden gevoerd achter gesloten deuren. De meesten van hen die veroordeeld werden zijn reeds lang weer op vrije voe ten gesteld en hebben alleen een korte tijd in gevangenschap doorgebracht om omge schoold te worden. Het proces tegen de hoofdofficieren is het eerste belangrijke proces en is boven dien het eerste proces dat voor publiek toegankelijk zal zijn. Storing op lijn Amsterdam-Haarlem Op het baanvak AmsterdamHaarlem is vanmorgen, als gevolg van een tech nische storing, het treinverkeer in beide richtingen van halftwaalf tot kwart over twaalf gestremd geweest. De storing ontstond in de wissels van post drie op het emplacement van het Centraal Station te Amsterdam. HET WEER AFGEBEELD Sterke luchtdrukstijgingen in Schotland en het zeegebied ten Noorden daarvan hebben aanleiding gegeven tot de vor ming van een nieuw gebied van hoge luchtdruk boven het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee, dat nog iets in bete kenis toeneemt. Tegelijkertijd daalde de luchtdruk in West-Europa een weinig, mede onder invloed van een zwakke storing bij Spanje, die neiging vertoont zich in Noordelijke richting te verplaat sen. Door deze ontwikkelingen kan koude lucht uit het hoge Noorden vrij ver Europa binnendringen. De hoofd stroom richt zich daarbij naar Oost- Europa; de koude luchtlaag, die over ons land uitvloeit, is daarentegen slechts vrij dun. Weerbericht OVERWEGEND ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Droog en overwegend zonnig weer met iets hogere temperatxiren dan vandaag. Matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.49 uur Maan op 23.01 uur. onder 4.22 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 Mei: Hoog water: 2.59 en 15.30 uur. Laag water: 11.01 en 23.30 uur. Donderdag 1 Juni: Hoog water: 3.47 en 16.17 uur. Laag water: 11.54 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1