c J Het oorspronkelijke Marshallplan opnieuw aan bod Radio geeft Donderdag Haagse notaris moest zich verantwoorden wegens verduistering van zestig mille Keur van grafiek in „Huis Van Looij" Romantiek van de piste op het Phoenixterrein PANDA EN DE MEESTEMyGELEERDE Wereldnieuws \Toeiisdag 31 Mei 1930 Haarlems Dagblad en Opreelite HaarlemscKe Courant 2 IN DE WERELDPOLITIEK Het verzet van de Verenigde Staten en de met hen verbonden Europese landen tegen een eventuele Sovjet-Russische expansie is indertijd begonnen met het Marshall-plan en later verder ontwikkeld in de vorming van het Atlantisch pact. doch wanneer men heden ten dage deze twee tegenacties analyseert in hun werking en intenties, komt men niet tot de bemoedi gende conclusie dat zij een gelukkige coördinatie hebben ondergaan en thans op efficiënte wijze versmolten zijn tot een rechtlijnige tegenpolitiek. Grotendeels is de reden voor dit gebrek aan^ „synchronisatie" waarschijnlijk te vinden in het feit dat de eerste opzet van het Marshall-plan, namelijk de bevorde ring van de politieke en economische samenwerking tussen de Europese staten, niet kon worden bereikt, zodat hetgeen volgens de eerste plannen een militaire completering had moeten zijn, later een afzonderlijke militaire noodvoorziening werd: het Atlantisch pact. Waren de Euro pese landen tot elkander gekomen onder de formule van het Marshall-plan, dan zouden zij consequent ook in militair op zicht een coördinatie hebben kunnen be reiken. Thans moest Washington met elk der Europese landen bilaterale defensieve verdragen sluiten en de wapenleveranties aan de afzonderlijke landen doen geschie den, met alle nadelen vandien. Er was van een taakverdeling in de defensieve Europese samenwerking geen sprake, waardoor op tamelijk willekeurige wijze voor elk land een keuze werd gedaan ten aanzien van de soort wapenen die het zou ontvangen. Men kah vrijwel betogen dat het falen der Europese landen om de door de Marshall-suggestie geboden kans een Europese eenheid te formeren de misluk king van doeltreffende militaire Europese samenwerking tot gevolg heeft gehad en de politiek van Washington om Europa onaantastbaar te maken voor de Russische expansie doorkruist heeft, zo, dat de poli tici der Verenigde Staten in een ernstige onzekerheid zijn komen te verkeren ten aanzien van de koers, die zij thans moeten varen. Die onzekerheid komt tot uiting in tal vansymptomen. De conferenties der mi nisters van Buitenlandse Zaken kenmer ken zich door een grote mate van improvi satie, door een politiek van de hand-in-de- tand, waarbij telkens weer iedere aanwij zing dat er toch nog iets van de Europese samenwerking terecht zou kunnen komen, met grote vreugde wordt aangevat. Bij de laatste conferentie der drie ministers van Buitenlandse Zaken was het de suggestie van minister-Schuman, om de mijnen en staalbedrijven van West-Europa onder één super-nationale bedrijfsleiding te brengen, die het grootste deel van de conferentietijd in beslag nam. Toch was deze suggestie pas enkele dagen voor het begin der confe rentie openbaar gemaakt en maakte zij geen deel uit van de agenda. In dit licht bezien moeten de inmiddels aan de gang zijnde wapenleveranties van Amerika aan de Atlantisch pact-landen voorbarig en ondoelmatig worden ge noemd. Zij zijn doorgegaan omdat Washington nu eenmaal een zichtbaar be wijs van zijn solidariteit met Europa- en zijn vastbeslotenheid om zijn politiek van versterking der Europese landen door te zetten, wilde geven. Het wilde de Sovjet- Unie koste wat kost imponeren en de Europese landen een morele steun geven doch het kon en kan niet verwachten dat deze wapenzendingen ook maar enigs zins de Europese landen een hogere mate van veiligheid zullen geven. De Amerikaanse senator Taft, republi kein en een, hoewel niet de felste, tegen stander van deze wapenzendingen, heeft de situatie in een televisie-uitzending op Pinkstermaandag in schrille kleuren gete kend. De senator sprak zich uit voor Amerikaanse militaire garanties aan Europa en een, indien nodig, resolute mili taire tegenactie bij een eventuele Russische aanval. ..Doch", zo zeide hij, „wanneer wij de afzonderlijke Europese landen rondom de Sovjet-Unie van aanvalswapens gaan voorzien en dat doen wij momenteel dan kan men ons als de aanvaller betite len. Denkt u". zo vroeg hij de interviewer, „dat België en Nederland bijvoorbeeld ook maar een minuut lang de wapenen, die wij hun zenden, tegen de Sovjet-Unie zouden gebruiken wSnneer deze op de dag van het conflict zelf die landen zou waarschu wen dat zij een atoombom zou werpen?" ADVERTENTIE Senator Taft tekende de situatie in haar huiveringwekkendste vorm, doch inderdaad zal zelfs de meest verwoede voorstander van Amerikaanse wapenhulp aan Europa hem niet kunnen verwijten dat zijn teke ning niet realistisch is. De Amerikaanse republikeinen zijn tamelijk willig meege gaan met de voorstellen van Marshall indertijd, die het voorstelde alsof zijn plan onmiddellijk een Europese politieke en economische, en daarna een militaire een heid zou bewerkstelligen. Zij zouden dan tater wellicht weinig bezwaren tegen wa penzendingen aan deze eenheid hebben ge opperd. Thans echter zien zij het zo, dat de millioenen die aan de Europese bewape ning worden besteed, weggegooid geld zijn en geen enkel resultaat zullen hebben dan dat de Sovjet-Unie steeds meer aggressi- viteit achter de Amerikaanse politiek gaat zoeken. „De bewapening der afzonderlijke Europese landen maakt de oorlog waar schijnlijker", zeide senator Taft. Intussen blijven twee belangrijke per soonlijkheden ijveren voor een oplossing in andere richting. De ene is Hoffman, de leider van de Marshallhulp, die onophou delijk aandringt op meer coördinatie in politiek en economisch opziPht in Europa en daarmede de oude bedoeling van het Marshall-plan trouw blijft, en de tweede is Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., die zonder versagen de aan dacht blijft vragen voor de U.N.O. en haar mogelijkheden om een oorlog te voorko men. Dat deze twee in Washington gretig gehoor vinden duidt er nog temeer op, dat de leidende Amerikaanse politici zich on zeker voelen in hun huidige koers. In Europa is minister Schuman thans de tolk geweest dergenen die begrijpen dat Europa zelf eindelijk eens zijn bijdrage moet leveren tot de strijd om zijn eigen behoud. Hij heeft plotseling tal van mede standers gekregen. Het kan zijn dat dit een teken is van een laat, doch nog steeds onmis baar begrip voor de situatie. J. L. ADVERTENTIE Onveranderd dividend Bronswerk De N.V. Bronswerk te Amersfoort heeft over 1949 een bruto exploitatiesaldo van 1.096.820 behaald (v. j. 935.289). Na afschrijvingen en reserveringen kan een onveranderd dividend van 6 procent wor den voorgesteld. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en reportage. 8.20 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.03 Metropole-orkest. 12.55 Zpnne- wijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Kamermuziek. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet en solisten. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 17,50 Regeringsuitzending. 18.00 Strijkkwartet. 18.25 Causerie over de Christelijke vakbeweging. 18.40 Leger des Heilskwartier. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nieuws en reportage. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 ..Een Amerikaan ziet Nederland", causerie. 21.00 Platen. 21.15 „Railverkeer", klankbeeld. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kin deren 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Causerie. 1200 Promenade-orkest. 12.30 Voor platte land. 12.33 „In 't spionnetje". 12.39 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor de zieken 16.00 Platen. 16.15 Gevarieerd pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 13.195 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Orkest. 1330 Radiovolksmuzieksehool. 20.00 Nieuws. 20.15 Radiophilharmonisch orkest 21.15 „Nocturne", luisterspel. 21.35 Piano. 22.00 .De stenen spreken". causerie. 22.00 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. Voor het stadhuis van Zandvoort kwamen gisteravond de turnsters en turners tezamen welke op diverse pleinen in Zandvoort demonstraties zullen houden. De burgemeester hield vanaf het bordes een .toespraak, waarmee de Zandvoortse Sportweek officieel geopend was. Drie jaar gevangenisstraf geëist Dc Officier van Justitie bij öc Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de notaris A. J. M. K. te 's Gravenhage drie jaar gevangenisstraf geëist wegens ambtsmis drijf, valsheid in geschrifte en verduiste ring van ongeveer zestigduizend gulden. De notaris heeft deze geiden, zoals hij zelf toegaf èn een onderzoek ook heeft uit gewezen, die afkomstig waren van een be jaarde dame; een onder curatele gestelde krankzinnige en een door hem beheerde nalatenschap en liefdadige instelling, voor zichzelf gebruikt. De tekorten bij de notaris kwamen aan het einde van het vorige jaar aan het licht, •toen een jonge accountantsassistent de jaarstukken van 1946 af in orde moest gaan brengen. De notaris had zich om boekhou ding en administratie, naar hij ter zitting zeide, niet bekommerd. Hij kon geen be hoorlijk personeel krijgen en had zelf in dit werk geen lust. De assistent, die de zaak op orde moest brengen, ontdekte bij de stukken vervalste girostroken, waarop de datumperforatie was nagebootst. Aangezien de assistent wist, dat de ad ministratie van het notariskantoor op order van het Centraal bureau van bijstand voor het notarisambt geregeld moest worden, deelde hij de feiten aan zijn chef, de accountant R. mede. De notaris heeft na overleg met de accountant de boeken en bescheiden teruggenomen. Later heeft hij de valse stroken vernietigd. Bij een officieel ingesteld onderzoek bleek, dat ongeveer 'honderdduizend gul den niet verantwoord was. Posten waren eenvoudig niet geboekt, andere fictief. In Maart 1950 is öe Officier van Justitie van het geval in kennis gesteld. Volgens de notaris zelf bedraagt het tekort omstreeks zestigduizend gulden. Hij erkende reeds voor het einde van de oorlog valse hand tekeningen van een oude dame te hebben gezet om privé-geld uit te kunnen geven en toch een kloppende boekhouding te hebben. Het betrof hier een afgeloste hy potheek, die hij niet uitbetaalde. Uit het vermogen ener krankzinnige vrouw heeft hij revenuen in eigen zak gestoken en er valse kasstukken voor gemaakt. Geen overzicht Ter zitting zei de verdachte geen over zicht van zijn zaken te hebben gehad. In de hongerwinter heeft hij veel geld uitge geven en nadien heeft hij geld van zijn rekening opgenomen als hij het nodig had, Meer, zo erkende hij, dan redelijkerwijs gesproken zijn inkomsten zouden bedra gen. Een getuige vertelde voorts, dat het notariaat van verdachte in 1938 er niet best voorstond. De balans van Mei 1946 was echter vrij gunstig. De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir op grond van verdachtes be kentenis en de resultaten van het onder zoek het wettig en overtuigend bewijs van gepleegd ambtsmisdrijf, verduistering en valsheid in geschrifte geleverd, waarvoor hij drie jaar met aftrek van voorarrest eiste. Met nadruk zei de Officier, dat de notaris geen clementie verdient. Hij is ge durende het ambtelijk 'onderzoek in de ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF De „Vereniging tot bevordering der gra fische kunst" toont in het Huis Van Looy werk van een dertigtal leden. De grafische kunst heeft vele facetten. Zij kan illustre rend zijn, dus aan de muziek of de woord kunst dienend. Zij kan als „ex libris" in betrekking staan tot de boekkunst en het moeilijke terrein der lettervormen. Zij kan zelfstandig fantaseren of slechts het vóór stadium voor de schilderkunst betekenen. De rijkdom der verschillende technieken ontgaat aan de meeste bezoekers of be wonderaars. En dit is juist het veld, waar op de „Vereniging tot bevordering der gra fische kunst" zich beweegt. Deze organi satie wil de kennis der technieken verde digen, om actieve beoefening der grafische kunst tot ontplooiing te brengen. Van die technieken kan men op deze tentoonstelling een afgerond beeld krijgen: houtsneden: linoleum-sneden; hout-gravures; droge naald; lithografieën, burijn-gravures; aqua- tinten; mezzo-tinten; tekeningen. En die tekeningen zijn weer te onderscheiden in houtskool-, conté-, potlood-, Oost-indische inkt-tekeningen, om van de gekleurde tekeningen maar te zwijgen. De tentoonstelling werd geopend door de voorzitter, Hans van Dokkum, die er op wees dat aan een der wanden een „in me- moriam" W. J. Nieuwenkamp (1874-1950), een der oprichters van de „Grafische" is aangebracht. Conservatief, maar goed gehalte Tenslotte onze aesthetische indrukken. De tentoongestelde 150 werken zijn over het algemeen aan de conservatieve kant, maar het is kunst van hoog gehalte. Bakker's inkttekening „Chrysanten" is decoratief. De „Chasseur maudit" van Jeanne Bieruma Oosting heeft niet de rhythmische drift van Franck's muziek. Zij zocht het in het gevoel, waarbij de compo sitie wat losjes bleef. Van Kuno Brinks is Prélude (1944) een gevoelige gravure. Van de modelstudie (1940) is het rechterbeen niet erg gelukkig, maar het overige munt uit door een expressieve contour. Geestig is het „Café aan 't water" van Cambier van Nooten. De subtiele, minutieuze Geitjes, Dode appeltak en Aardappelen van Deoda- tus zou men met een vergrootglas willen bewonderen. Van Dokkems vier tekeningen verrassen door variatie van techniek. De schets „Calvi bij avond" van Debora Duy- vis voldoet ons aesthetisch meer dan het litterair zéér rijke Sphinx, Levensraad sel". Dijkstra's ..Blauwe paarden" op groen fond zijn een fijn gestyleerde vlak-vulling. Van Nico Eekman is Détresse te levendig: de grote Kop in blauw een studie in oud- Duitse stijl. Zijn illustraties bij Henri Bos- co verenigen het realisme èn het gevoel voor het occulte, de toverkrachten der na tuur. Van Dirk Harting vijf verzorgde landschappen, die misèchien niet zonder invloed op Joh. Hemkes zijn geweest. Hof- kers „Amstelbrouwerij" is géén reclame plaat geworden. Herman van der Jagt brengt zeer fijne en stemmige etsen. Van Nicolaas van der Jagts etsen is de Vispoort (1949) goed getroffen. De koppige „Erf- gooier" van Toon de Jong is een vondst. De „Molen te Wassenaar" (ets op zink) van Landers treft door zijn forse accenten. Uit de groep van- Alfred Loeb kozen we het fijne gelaat van de „Muzikant^. Heerlijk hard en nuchter zijn Thijs Mauve's hout gravures „Havenherstel Rotterdam". Joh. Mulders' Drents landleven geeft vier ho mogene tafereeltjes. J. H. Pennings' „Rust", een slapende vrouw, is misschien het origineelste werk van de tentoonstel ling. Riekele Prins blijft eenvoudig, maar écht. Ina Rahusen uiterst gedétailleerde dieren-afbeeldingen tegen zwarte achter grond zijn uitnemend. Geestig is het moe derkonijn met één oor buiten de lijst. Wim Retera brengt griezelige vergroeiingen en versteningen in een soort van Paas-eiland- sfeer. Zijn „Argwaan" is surrealisme (de argwaan zit als een apart oog op het oor), gecombineerd met de souplesse van een Pablo Gargallo. Van S. H. de Roos is er onder meer een proefpagina met de Mei doorn-letter. Van Rossums inzending lijkt uiterst gesfehikt voor bibliophiele uit gaven. Pam Rueters „ex libris" tonen stijl volle lettertypen. Kostelijk is Lode Sengers' „Het houten eendje fantaseert", maar ziin „Clown" is helemaal niet grap pig. Het verzorgde werk van J. B. Sleper hebben we vorige week besproken. Jan Strube's behandeling van 't zwart is knap. Joh. Windhorst heeft iets Chinees in zijn „Boomtak" en „Stootkant", iets Japans in zijn „Hulpbrug". Beerendonk heeft in „Westerdok" een moeilijk gegeven goed opgelost. De tentoonstelling blijft veertien dagen open. H. SCHMIDT DEGENER Europese conferentie voor de kinderverlamming Gistermorgen heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr C. Banning te Amsterdam de vierdaagse Europese conferentie voor de kinderver lamming geopend. Aan de conferentie, die een besloten ka rakter draagt, nemen 54 gedelegeerden uit zeventien landen deel. Gistermorgen ver gaderden zij in het Binnengasthuis, van daag in het Instituut voor preventieve ge neeskunde te Leiden en overmorgen in de Sint Maartenskliniek te Nijmegen. Op 2 Juni wordt de conferentie gestoten. gelegenheid geweest de tekorten met hulp van derden aan te zuiveren. Hij zweeg echter steeds over feiten, die nog niet aan het ltoht waren gekomen. Ook tijdens het gerechtelijk onderzoek, toen nog meer aan het licht kwam, heeft hij eerst bekend, nadat aanwijzing van misdrijf bestond. Geen verantwoordelijkheidsbesef In zijn pleidooi zei mr. E. van Haersma Buma, dat de kern van de zaak gelegen is in het totale gebrek aan zin voor verant woordelijkheid bij zijn cliënt. Notaris K. is reeds sinds 1928, zes jaar voor zijn benoeming tot notaris, onder be handeling van een psychiater. Deze is van oordeel, dat verdachte ten enen male on geschikt is voor dat ambt. De uitspraak werd op 13 Juni bepaald. Strassburger presenteert voortreffelijk programma Kapelmeester Wessel Brouwer had er pleizier in gisteravond op de openingsvoor stelling in Haarlem van het Circus Strass burger en ten bewijze daarvan liet hij het koper van acht tot elf tetteren dat het een aard had. En geen wonder, want hij zal niet vaak een programma hebben begeleid dat zo volkomen „circus" was als de twintig nummers waarmee de Strassbur gers thans op tournée zijn. De traditionele tijger-entrée is deze keer vervangen door tien ijsberen, die op bevel van dompteur Adriber gewillig hun logge capriolen uitvoeren op de maat van het Harry Lime-theme, maar dat is dan ook beslist de enige keer dat u het behoeft te horen. Voordat miss Valesca, een oude bekende in het ensemble, dan binnenkomt met haar zes indrukwekkende Mexicaanse stieren is er al braaf gegriezeld om mejuf frouw Cooky, die zich in de nok van de tent thuisvoelt als een vis in het water, zelfs al begeeft zij zich met het hoofd naar beneden van de ene zijde naar de andere. De loomheid van de stieren contrasteert met de pittigheid van de zebra's streeppaard- jes, zei een jongetje naast ons dieeven- eens perfect reageren op de zweep van miss Valesca, die men wat later terugziet als een van de twee Wilkie's in een pas de deux op galopperende schimmels. Maar dan heeft men de toeren van de komieke acrobaten Scott and Black alweer achter de rug, evenals de „Vrijheidspotpourri",, waarin Elly en Karei Strassburger en pas sant eens laten zien over welk een bijna onuitputtelijke schat aan levend materiaal hun circus wel kan beschikken. Bijzondere waardering intussen verdient zeker de Nederlandse antipodist Corelli, die niet alleen op kunstige wijze met zijn voeten allerlei meubelstukken en poppen in wentelende beweging weet te houden, doch dat bovendien met een groot gevoel voor humor doet. De „grote" nummers moeten dan nog komen: voorop de jongleur Paolo, die aller lei ballen, kegels, schijven, ringen werpt en opvangt waai' men maar wil, die ieder rond voorwerp volkomen beheerst en tot rust dwingt of het nu op de toppen van zijn vingers, de punt van zijn neus of z'n oorlelletje is en dan natuurlijk de beschei den glimlachende Borra, de koning der zakkenrollers, die wij gisteravond onder de ogen van de hoofdcommissaris van poli tie iemand een polshorloge afhandig zagen maken, dat wil zeggen: we konden consta teren dat het afhandig gemaakt was. Want Borra, die terloops even liet zien dat hij ook wel wat van goochelen weet is aalglad en ontdoet zijn slachtoffers in een hand omdraaien van hun noodzakelijkste uit rustingstukken. - Na de pauze, waarin men natuurlijk een rondgang door de uitgebreide menagerie heeft gemaakt, zijn het de Twee Greco's die aan de trapeze bewijzen, dat er ook op dat gebied, hoe onmogelijk het soms schijnt, altijd weer durfal boven durfal bestaat. Dat de clowns Bario en Bario, na al het voortreffelijke dat wij op dat gebied de laatste jaren reeds zagen, desondanks niet tegenvallen, moge reeds voldoende tof zijn. De vijf Indische Baby-olifanten van mr. Ivor laten nog een keer zien, dat men bij Strassburger, er diep van doordrongen is, dat het goede circus bestaat bij de gratie van de intuïtieve verstandhouding tussen mens en dier. De Strassburgers zelf tonen dat in hun nog steeds onovertroffen paar- dennummers, waarin de romantiek van de piste naar onze smaak nog steeds het beste tot gelding komt. Er zijn tien Abessijnen en Abessijntjes die voor een vrolijke uitsmijter zorgen. J. H. I Eerste violiste. Uit twaalf sollicitanten is mejuffrouw Riet Schouten uit Alkmaar benoemd tot eerste violiste bij het Concert gebouworkest. Zij is eerste violiste bij het omroepkamerorke-st en was dit voordien twee jaar bij het Utrechts Stedelijk Orkest. 46. „Een verpakkingsmachine'. Dat is het. Ach, ach, wat heb ik dat aardig uitgevon den," meende de geleerde Kalker. „Heel goed opgemerkt, Palpa. Je gaat zienderogen vooruit. Je opmerkingen worden voortdu rend verstandiger. Een verpakkingsmachi ne is het, inzonderheid met het oog op de moeilijkheden van onze export. Het aar dige is, dat deze machine alles mooi ver pakt. Bonbons, automobielen, haringen, pakjes boter, plezier-vaartuigen en zelfs (zoals wij thans gezien hebben) levende personen. Het was, o?n kort te gaan, een zó schrandere gedachte van mij, dat ik me hein eenvoudig niet meer kon herinne ren. Echter weet ik er thans weer alles van, dank zij mijn flinke assistent Padna." „Ik heet Panda," zei Panda. „Juist, juist, Pansa!" knikte de professor. „Zoals ik al opmerkteMaar verder kwam hij niet, want toen werd hij in de rede geval len door niemand minder dan de inspec teur van politie, die zo juist de beide schur ken Chi Fon en Honnepon gevangen had genomen. „Dat was kranig werk, profes sor!" riep deze. „Beide boeven keurig af geleverd! Ziehier de beloning, die er voor het vangen van die twee was uitgeloofd!" En met die woorden drukte hij de profes sor een zakje met geld in de handen. „Aar dig, heel aardig, waarde heer," knikte de professor, terwijl hij achteloos het zakje in zijn zak probeerde te steken (maar dat ging niet, het was te groot; daaruit kun je nagaan hoeveel geld hij wel kreeg). Maar nu kwamen de geheime agenten Nooit- gedacht en Fijntjes weer in actie. „Onze plicht roept," zeiden ze. „Het is thans zonneklaar bewezen, professor, dat u in verbinding hebt gestaan met die spionnen. Dat is ernstig, professor. Wij zullen nu eens een ernstig onderzoek beginnen!" „Ach ja?" vroeg professor Kalker goedig maar Panda was nu niét langer goedig. ,JDie twee gekke mannen gaan mij vervelen!" dacht hij korzelig. „Ze zullen niets meer onderzoeken. Daar ga ik nu eens voor zor gen." En hij stapte vastberaden weg Waarheen? Om wat te gaan doen? Dat zullen we spoedig weten! Hoog water. Door een hevigé slagregen is de Rio Loro bij Neiva in de provincie Huila (Columbia) buiten haar oevers getreden. Vier personen werden door de stroom meegesleurd en kwamen om het leven. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. Storm. Plotseling opgestoken sneeuw stormen in het Toten-gebirge (Oosten rijk) hebben tijdens het weekend me nige zomers geklede toerist gedwongen de nacht in de open lucht door te bren gen. Twee personen kwamen om het leven. Een aantal mensen wordt nog vermist. Vrede. Ds. Riri Nakayoem, de Japanse af- gevaardigde op de wereldconferentie van Boeddhisten te Colombo, heeft de Boeddhisten opgewekt om Stalin en Truman tot de toer van het boeddhis me te bekeren. Hij achtte dit de meest doelmatige en directe methode om een dreigende oorlog te voorkomen. Vinnig. Het nieuwste passagiersschip van de Engelse P. O. lijn, de 24000 ton grote „Chusan", die bestemd is voor de dienst op het Verre Oosten, is uitge-, rust met speciale rechthoekige vinnen, die helpen het schip stabieler te ma ken. Tot nog toe waren dergelijke vin nen alleen in gebruik bij schepen van ten hoogste 3600 ton. Bij de „Chusan" hebben zij een afmeting van 12 bij 6K voet, en men hoopt hiermede het zo onaangename schommelen van 14 tot 4 graden terug te kunnen brengen. Als de vinnen diet gebruikt behoeven te worden, kunnen zij binnen in het schip worden opgehaald. Mars. Zestig leden van de „Vrije Duitse jeugd" en acht-en-dertig leden van de Oost-Duitse volkspolitie zijn sinds het begin van de Pinksterdemonstratie naar West-Berlijn gevlucht. Honderden blauwhemden, die transport naar huis afwachtten, namen Dinsdag de kans waar om alleen, of in groepen een bezoek aan West-Berlijn te bren gen. Vooral de internationale autoten toonstelling in de Britse sector trok hun aandacht. Korte metten. In het dorp San Pietro nabij Caserta (Italië) is een aantal vrouwen het belastingkantoor binnen gedrongen en heeft alle lijsten van be lastingbetalers verbrand. Zij zeiden, dat zij geen belasting wilden betalen. Dikke gast. De klanten in een herberg tt Rome zetten haastig hun glas neer, toen een olifant door de deur heenbrak. Het dier was uit een circus in de omtrek ontsnapt. Het werd enige minuten la ter door zijn oppasser weggevoerd. Regen. Tengevolge van moessonregens zijn op Ceylon zes personen om het leven gekomen en tientallen andere gewond. Er werd grote schade aangericht. Spelletje. Een landarbeider, vader van ne- gen kinderen, nabij Alengon (Norm die) deed om zijn kinderen te plezie ren alsof hij zich aan een boom ophing, De man overleed enige minuten later. Lange tocht. De 35-jarige Fransman Mar cel Bardiaux, uit Cherbourg, is een tocht van twee-en-een-half jaar rond de wereld begonnen in zijn vier metende, negen-en-een-halve meter lange boot „Les quatre vents". Memorial Day. Het aantal personen, dat gedurende de vier feestdagen ter ge legenheid van „Memorial Day" in de Verenigde Staten bij verschillende on gevallen om het leven is gekomen, wordt op ten minste 450 geschat. 290 personen kwamen bij auto-ongevallen om, 67 zijn verdronken en 98 zijn bij andere ongelukken om het leven ge komen. Hartedief. In Miami (V.S.) kwam Harold Adkiris voor het gerecht, zo vertelt „Time", beschuldigd van diefstal van 40 dollar van Lilly McCoy. De recht zaak kwam tot een abrubt einde. „Wij zijn inmiddels getrouwd", verklaarde Adkins. „We zijn verliefd geworden terwijl zij probeerde mij te overreden het geld terug te geven". Sparen. Aan de meeste scholen in New York zijn „banken" verbonden, waarin de kinderen hun spaarduitjes kunnen deponeren. Deze zijn thans opgelopen tot een totaalbedrag van 16 millioen dollar, 3 millioen meer dan een jaar geleden. Stoker. Een strafgevangene in Raleigh (V.S.) heeft zich veertien dagen cellu laire opsluiting bezorgd. Hij werd na melijk in zijn cel betrapt op het sto ken van jenever uit aardappel-schillen, meel en suiker. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Jeugdherberg, en vormingswerk Uitbreiding en jubileum In Putten op de Veluwe werd de nieuwe jeugdherberg „Het Plankenhuus" officieel geopend. De jeugdherbergenketting Amers- foort-Oldebroek is nu voltooid. Op het landgoed „De Haere" bij Nun- speet, is een vacantie- en vormingscentrum geopend. De stichting „Vacantie- en vor mingscentrum" te Amsterdam stelt zich ten doel de gemeenschapsgedachte door medewerkers en gasten te doen beleven door de eenheid van mens en wereld tot uitdrukking te brengen. Het vormingscen trum staat speciaal ten dienste van min der draagkrachtige kinderen en volwasse nen. De stichting waarvan het bestuur be staat uit de heren H. G. Visser te Haarlem, Tom Ret te Amsterdam en D. F. Daatse- laar te Amsterdam is politiek en godsdien stig onafhankelijk. Het zilveren jubileum van het oudste kampeercentrum in ons land, „Saxenheim" te Vierhouten, werd op de Tweede Pink sterdag feestelijk gevierd. Toscanini weer voor tien jaar aan N.B.C.-orkest verbonden De thans 83-jarige Arturo Toscanini heeft een nieuw contract van tien jaar met het orkest van de „National Broad casting Company" (N.B.C.) getekend voor het wekelijkse concert voor de Ameri kaanse omroep. Dit orkest werd twaalf jaar geleden speciaal voor Toscanini op gericht voor een wekelijkse uitzending. Het trad in deze tijd slechts weinig in het openbaar of buiten New York op. Vrijdag is echter 'de eerste tournée van zes weken geëindigd, waarin 21 concerten in twintig steden werden gegeven en ruim 14.000 kilometer werd afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2