De zorgen voor moeder en kind BALM BLOEMENDAALSEWEG60 BLOEMENDAAL Kort en Bondig SLEUTEL WEG! Amsterdamse Beurs Het kostbare deposito Woensdag 31 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Voor Nederland zijn 150 a 175 kraamcentra nodig, nu zijn er ongeveer 120 Een van onze „zorgenkinderen" is, zo zei dr. C. Banning, de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, de kraamverpleging. Er begon meer en meer een neiging onder de aanstaande moeders te komen, om de geboorte in een ziekenhuis of kraaminrichting te doen geschieden, maar dit streven lijkt ons niet juist. Natuurlijk schakelen wij gevallen waarin medische overwegingen de door slag geven uit. maar in het algemeen is er veel voor te zeggen om de bevallingen in eigen huis te doen geschieden. Gelukkig is het toch nog zó, dat in 99 van de 100 ge vallen de komst van het kind met vreugde verwacht wordt. Als de geboorte in huis plaats heeft, versterkt dit de band tussen vader en moeder en dat bevordert boven dien de hechtheid van het gehele gezins leven. Maar zo vervolgde dr. Banning dan hebben wij ook de plicht om er voor te zorgen dat moeder en kind thuis de ver zorging krijgen waarop zij recht hebben, terwijl er bovendien nog maatregelen ge nomen moeten worden dat de andere ge zinsleden, in de tijd dat de vrouw van de vloer is, hun verzorging hebben. Reeds sinds 1925 wordt daarvoor ge ijverd door een commissie onder voorzit terschap van prof. dr. W. J. de Haas, ge neeskundig inspecteur voor de Volksge zondheid in algemene dienst, belast met de moederschapszorg en de kinderhygiëne. Sinds 1943 kwam er een belangrijke wij ziging wat betreft de opleiding van hulp krachten. Er werd overgegaan tot de in richting van Centra voor Kraamverzor- ging, die in het algemeen uitgaan van de Kruisverenigingen. Aan het hoofd van een Centrum staat een verpleegster-docente, die tot taak heeft: le. de opleiding van de leerling- kraamverzorgsters; 2e. de leiding van het bemiddelingsbureau; 3e. het contact met en het toezicht op alle opgeleide kraam verzorgsters, die in het werkgebied van h.et. Ce;ntrum werkzaam zijn. Als algemene richtlijn is gedacht aan een werkgebied vsn 10001200 geboorten per jaar; het aantal aan een Centrum verbonden hulp krachten (leerlingen en gediplomeerden tezamen) zal ongeveer 50 moeten bedra gen. In dichtbevolkte streken kan het aan tal geboorten per Centrum groter zijn. Op 1 Januari 1950 waren er 115 Centra in totaal. In de loop van 1950 zal dit aantal opgevoerd worden tot 125. Nochtans zijn ADVERTENTIE Als overtollig maagzuur U doet terugdein zen voor iedere hap eten dan is het ver met U gekomen. Want trage eters zijn gerede slachtoffers van allerlei kwalen. Daarom moet ge Rennies nemen. Niet als regelmatig te slikken medicijn, want dat is met Digestif Rennie niet nodig Alleen maar bij zon aanval van brandend maag zuur. of als ge iets eet. dat U wat zwaar op de maag ligt. 'n V/onder, die uitwerking van een of twee Rennies. gewoon gesmolten op de tong. En nog lekker ook! In te nemen zonder water of wat ook. altijd en overal, ongemerkt, als ge maar zorgt steeds een paar Rennies bij de handde hebben Dames hebben ze in haar handtas - heren ln hun vestzak. Een ideaaJ middel, waarmede eigen lijk aile klachten over brandend maagzuur tot het verleden zouden behoren, als iedereen zich maar bij Rennies hield. Blijft gij ln ieder geval niet achter. Uw apotheker en drogist hebben Rennies voorradig. Hot „Nut" wil kweekschool voor kleuteronderwijs stichten Gisteren begon te Amsterdam de 159ste algemene vergadering van de „Maatschap pij tot nut van 't algemeen". De voorzitter, de heer I. van der Velde uit Heemstede, ging uitvoerig in op de di dactiek van onderwijs en opvoeding in ons land, waarbij hij opmerkte dat de nuts- didactiek de persoonlijke innerlijke groei van de mens nastreeft. Als voorbeeld daarvan noemde hij de Nutsvolksschool voor beeldende kunsten in Amsterdam, waar ir. samenwerking met de directie van het Stedelijk museurn het kind in de ge legenheid wordt gesteld zijn creatieve ver mogens te uiten. Tevens vestigde de heer Van der Velde de aandacht op de kweek scholen van de maatschappij en op het Nutssemmarium. dat naast de opleiding voor de middelbare acte paedagogiek een sociaal-paeaagogische leergang heeft. Het volgende doel van de Maatschappij moet zijn het instellen van een kweekschool voor kleuterschoolleraressen. Het biblio theekwerk van ,,'t Nut" staat er goed voor, vooral nu de regering een subsidie van 9000,heeft toegekend. De voorzitter besloot: „De actie van het „Nut" is na de laatste wereldoorlog iets veranderd: de Maatschappij is zich meer bewust geworden van de plaats die zij in neemt in het culturele leven van het niet- confessionele gedeelte van ons volk. Er is bovendien meer samenwerking gekomen met andere instellingen". Vanochtend werd de vergadering geslo ten met het uitreiken van de prijzen Voor uitzonderlijke prestaties aan de departe menten en een rede door prof. dr. J. P. Kruyt over het onderwerp: „Ontwikkeling van volwassenen". er nog streken in Nederland, die niet of vrijwel niet intensief zijn bewerkt. Om de organisatie voor geheel Nederland te vol tooien zijn 150 a 175 Centra nodig. Op 1 Januari 1950 waren bij de Centra ingeschreven 2397 gediplomeerde kraam verzorgsters en 525 leerlingen in practi- sche opleiding, tezamen dus 2922 krach ten, van wie 2594 voor de interne kraam zorg in de gezinnen zijn ingeschakeld. Ongeveer 300 zijn werkzaam in de wijk en een kleine honderd in kraaminrich tingen. Onder interne kraamzorg wordt ver staan die kraamverzorging, waarbij de verzorgster, behalve de verzorging van moeder en kind, ook de verzorging van de huishouding op zich neemt. In de kringen der deskundigen wordt deze zorg over het algemeen de meest juiste geacht. De toestand te Haarlem Van dr. W. B. Smit, de directeur van de Geneeskundige Dienst te Haarlem, ver namen wij, dat de kraamzorg hier geheel geregeld is. Er werken hier drie kraam centra, die van de gemeente elk een sub sidie van 2000 per jaar krijgen, plus 5 voor elke bevalling die thuis geschiedt. N.V. de Hollandse Voorschotbank In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. de Hollandse Voorschotbank te Haarlem werden de balans- en verlies- en winstrekening over 1949 goedgekeurd. Als commissaris werd herbenoemd mr. Th. A. Wesstra te Haarlem. Aan het jaarverslag ontlenen wij: De uitkomsten over het jaar 1949 zijn niet ongunstig te noemen. Er kwamen tal van aanvragen om crediet binnen. Lang niet alle waren van bevredigend gehalte. Na zorgvul dige selectie slaagde de N.V. er in de be schikbare kasmiddelen op solide wijze te beleggen. De inkomsten als: rente op voorschotten, provisie, enz., overtroffen de uitgaven als: salarissen, onkosten en rente schuldbrieven met £2897,74. Op 1 Januari 1949 stond aan voorschotten uit f 349.252, afgelost werd f 121.601, uitge leend f 68.450, zodat aan het eind van het jaar f 296.101 uitstond. Dit bedrag is verdeeld over 88 leningen. SCHEEPSBOUW TE HAARLEM Na geslaagde proeftocht, werd door de N.V. Holland Nautic te Haarlem, opgeleverd de motorspits „Frederika", gebouwd voor de heer K. van de Noord te Leeuwarden. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte 38,5 m.; breedte 5.07 m. en holte tot dek 2,30 m. Het draagvermogen is circa 320 ton. In het Noordzee-kanaal behaalde het schip een gemeten snelheid van 13.513.75 km. per uur. Bij de Holland Nautic werf zijn momen teel nog drie van dergelijke motorspitsen in aanbouw, terwijl nog meer orders ver wacht worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE neemt nu reeds voor DE EERSTE Uw bestelling aan. Tel. 23280 3 lijnen. C. W. C. van Rietschoten overleden In de ouderdom van 87 jaar is te Bloe- mendaal overleden de heer C. W. C. van Rietschoten, oud-directeur van het Post kantoor aldaar. Toen in 1902 besloten werd bij het Kerksplein een hulpkantoor in te richten kreeg de heer Van Rietschoten de leiding. In de loop der jaren breidden de werkzaamheden voor de posterijen zich uit. Ook was het nodig een groter gebouw te betrekken. In 1024 bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Van Rietschoten zijn werkzaamheden neer gelegd. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag om twee uur op de begraaf plaats aan de Bergweg. ADVERTENTIE Een vacantieweek voor 900 Haarlemse kinderen Zomerkamp voor kinderen uit financieel zwakke gezinnen De reeds enige jaren gehouden zomer kampen voor kinderen uit financieel zeer zwakke gezinnen, zijn een groot succes geweest. De Centrale Commissie voor Kinder- vacantiezorg te Haarlem wil dan ook alles in het werk stellen om ook dit jaar een kamp voor deze kinderen te verzorgen. Vorige jaren kon voor de kinderen een 'onderkomen worden gevonden in niet in gebruik zijnde D.U.W. kampen. Deze zo mer is dit niet mogelijk, omdat een aantal van deze kampen voor huisvesting dient van gerepatrieerden. Genoemde commissie heeft daarom naar een andere kampeer gelegenheid moeten omzien en zij heeft die gevonden in de verblijven van een voormalig sanatorium bij Apeldoorn. De gebouwen zijn er dus en ook een groot aantal kinderen, voor wie het zo hard nodig is, dat zij onder goede leding een weekje naar buiten gaan. Waar het nog aan ontbreekt zijn de geldmiddelen. Hoe wel het verblijf zo goedkoop mogelijk wordt gehouden, (namelijk 16 a 17 per kind voor een volle week, met inbegrip van reiskosten), is de commissie niet in staat om de uitzending te bekostigen. Wèl is getracht de kinderen in het afgelopen jaar iets te doen sparen, doch hetgeen zij met enkele centen per week hebben bijeen gegaard, is bij lange na niet voldoende. Derhalve doet de commissie een beroep op ieder, die in staat is, een bijdrage voor ge noemd doel beschikbaar te stellen. Getracht zal worden ruim 900 kinderen een gezonde vacantieweek te bezorgen. De uitzending geldt voor kinderen van elke godsdienstige gezindheid. In de commissie voor Kindervacantiezorg zijn dan ook alle richtingen vertegenwoordigd. Zij, die de kinderen in het kamp leiding geven, doen dit geheel gratis. Het is van harte te hopen, dat het werk ook dit jaar kan slagen, zodat weer een groot aantal kinderen gezond genot kan vinden in de vrije natuur, inplaats van doelloos rond te zwerven in de grote stad, waarbij zij bloot staan aan allerlei gevaren van zedelijke en lichamelijke aard. Overtuigd zijnde van het zegenrijke werk. dat met de uitzending wordt ver richt, vraagt de commissie ieder, die er iets voor over heeft, een bijdrage, groot of klein, te storten op de girorekening van de Twentse Bank N.V., no. 4000, onder ver melding „Kinderuitzending". Bijdragen worden ook in ontvangst ge nomen bij het secretariaat, Kampersingel 70, alhier, tel. 10519, dat tevens gaarne in lichtingen verstrekt. Oriënteringsplattegrond op het Stationsplein Vrijdag ingewijd Het kioskje op de vluchtheuvel op het Haarlemse Stationsplein, dat al zolang de aandacht der passanten heeft getrokken zonder dat men precies wist waarvoor het diende, zal Vrijdagmiddag officieel in ge bruik worden genomen. Tegen de achterwand is namelijk een plattegrond van Haarlem en omgeving aan gebracht, waarop het busnet duidelijk is aangegeven. Onder en terzijde van de kaart zijn enige knoppen aanwezig plus een handleiding, waarin de manipulaties zijn vermeld die de vreemdeling moet ver richten om elke straat, bezienswaardigheid, openbaar gebouw of wat hij verder mocht zoeken met de weg daarheen door een verlichte streep aangewezen te zien. Deze volautomatische oriënteringsplatte grond is de eerste in Nederland. Binnenkort zal in Utrecht een dergelijke installatie worden geplaatst en een tiental andere ge meenten zal nog volgen. Afgevaardigden van die steden zullen Vrijdagmiddag om drie uur op het Sta tionsplein present zijn om te aanschouwen hoe wethouder Geluk of zijn ambtgenoot Angenent door een druk op de knop de weg naar hèt Stadhuis zal kenbaar maken. Ontscheping „General Hersey" reeds morgenmiddag Het troepenschip „General Hersey" wordt Donderdagmorgen 1 Juni omstreeks 11 uur voor IJmuiden verwacht. De ont scheping te Amsterdam van de opvaren den begint behoudens onvoorziene omstan digheden des namiddags te 14 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Mei 1950 BEVALLEN van een zoon: 27 Mei, C. J. H. dp Zwartvan Nes; 28 Mei. A. G. J. A. Brinkmann—Hazenberg; E. Baas—Siebert; J. van der NagelErbrink; 29 Mei, M. C. Bruins—van den Berg; J. M. van Seenus— Seyffert; C. A. Kaartvan Koten; 30 Mei, G. SmitVledder. BEVALLEN van een dochter: 27 Mei, H. G. M. de VogelBreij; K. A. Schwarzvan Leuven: 28 Mei, M. J. Pikvan der Putten; C. ter Haak—de Jong; A. Rietdijk—Sjoukens; M. T. van Eijk—van Campenhout; 29 Mei, J. VisReef; H. B. DekkersSchëfer; M. M. BroersmaRiedel; E. A. M. van der Hoeven Swinkels; C. A. F. VerhagenSchmitz; 30 Mei. M. A. KuijperValbracht OVERLEDEN: 26 Mei, J. A. Rodenburg, j.. Cederstraat; 27 Mei, M. Comajtavan der Riet, 73 j., Ged. Oude Gracht; C. Wiedijk. 74 j„ Bakkerstraat; 29 Mei, H. C. Adding, 74 j., Hyacintenlaan. Urenlang duurde het poppenfeest. Op de lange tafels verminderden de snoeperijen gaandeweg, want er waren heel wat grage mondjes. En het gejuich van de feest- vierdertjes klonk luid in het bos. Maar jaaan alles komt eens een eind, dus ook aan dit mooie feest. De ceremoniemeester, voorzien van een grote spreektrompet, klom op een tafel. Hij riep luid, zodat iedereen het goed horen kon, dat het feest nu eindigde en dat het tijd was, om op te stappen. En hij zei ook, dat er spoedig weer zo'n feest gehouden zou worden, als de koning van poppenland jarig was. Clowntje Rick geeuwde en rekte zich eens flink uit. ,.Hè, zei hij, wil je wel geloven, dat ik slaap gekregen heb?" „Ik weet niet, hoe jij er over denkt, Bunkie, maar ik zal vast wel lekker slapen! Je zou moe worden van zo'n feest!" Autotocht Ouden van Dagen In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede dat liet Haarlemse Comité, dat elk jaar voor de ouden van dagen in de grote gestichten een autotocht organiseert, nu 27 Juni als feestdag heeft gekozen. Opge wekt werd, om het comité in staat te stel len een versnapering aan de oude mensen aan te bieden, bijdragen te zenden aan de penningmeester de heer A. M. Duijtshof, Verspronckweg 19 te Haarlem. Verzuimd werd zijn Postgiro-nummer te vermelden, dat is 20365. Muziekwedstrijd te 's-Graveland Op Tweede Pinksterdag heeft „Kunst kring" uit Spaarndam (onder Peter Wit) op het concours te 's-Graveland, een le prijs in de marswedstrijd behaald met 54 punten (tevens het hoogste aantal van het gehele concours), in de concertwedstrijd, ere-afdeling fanfare, een le prijs met 375 punten (het hoogste aantal van de dag) en in de erewedstijd een 2de prijs met 165 punten. O.K.K., onder Peter Wit, behaalde op Hemelvaartsdag een le prijs in de concert wedstrijd, verder een 2e ereprijs en een 2de prijs in de marswedstrijd. Communistische raadsleden in het verdachtenbankje Vanmorgen hebben de Amsterdamse ge meenteraadsleden L. Seegers en J. Bran denburg voor de Amsterdamse rechtbank honderd gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis, tegen zich horen eisen wegens het deelnemen aan wat de Officier van Justitie noemde de veldslag in de hoofd stedelijke raadzaal, die ontstond nadat burgemeester mr A. J. d'Ailly geweigerd had een communistische motie over het optreden van de politie bij de relletjes tijdens de vertoning van de film „Het ge- val-Gouzenko" in discussie te brengen. Rotterdamse ex-wethouder veroordeeld De bijzondere strafkamer by de Haar lemse rechtbank heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de zaak tegen de zeven en-dertigjarige Rotterdammer J. F. P. D. die in de bezetting wethouder van de -Maasstad is geweest en secretaris van de toenmalige N.S.B.-burgemeester Muller. De zaak was door de Raad van Cassatie verwezen naar de Haarlemse Bijzondere Strafkamer. De uitspraak luidde bevestiging van het reeds gewezen vonnis van tien jaar ge vangenisstraf. Wel werden enkele delen uit de dagvaarding niet bewezen verklaard, doch dat was geen reden om de straf te verlagen, aldus wordt in het vonnis over wogen. Hem was onder meer ten laste gelegd, dat hij de leiding heeft gehad bij de aan wijzing van gemeente-ambtenaren en andere Rotterdammers voor deportatie naar Duitsland, dat hy had meegewerkt aan de nazificering van het gemeentelijke apparaat en dat hij een groot aandeel had gehad bij het maken van een lijst van jongelui, die uit représaille voor de liqui datie van de pro-Duitse generaal Seyf- fardt gegijzeld moesten worden. Onvermoeide Pierre Monteux weer in ons land Met het lijntoestel uit Parijs arriveerde gisteravond op Schiphol de dirigent Pierre Monteux, die tijdens het Holland Festival onder meer de opera „Oberon" zal diri geren. De 75-jarige meester was vergezeld van zijn echtgenote en zijn onafscheidelijke hondje „Mademoiselle Fifi". In de ont vangkamer werd champagne geserveerd en de dirigent hief onmiddellijk het glas om op de gezondheid te drinken „van uw liQve Koningin" en „op de jeugd". Vandaag begint Monteux met de repeti ties. Met onverholen trots vertelde de Franse musicus, dat hij op zijn 75ste verjaardag het opera-orkest van San Francisco leidde en mevrouw Monteux, zelf een geestige Amerikaanse, vulde het verhaal aan met de bijzonderheid, dat tweeduizend van haar landgenoten hem bij die gelegenheid toezongen „Happy birthday dear Pierre". Monteux, die op 14 Juli de laatste voor stelling van „Oberon" dirigeert, vertrekt daarna weer naar New York, waar hij drie dagen later alweer voor de lessenaar zal staan. !uL Op het Nationale accordeon- en mond- accordeonconcours Tweede Pinksterdag (29 Mei) te Leiden gehouden, behaalde de Haar lemse Klavarskribo Accordeonclub, onder leiding van de heer J. Hagenaar Jr., in de afdeling uitmuntendheid een eerste prijs met 361 punten. Hierdoor promoveert ze naar de ere-afdeling. 1 Juni hoopt de heer F. J. van Eekelen, algemeen procuratiehouder en chef de bureau van het kantoor Haarlem der Rotter damse Bank zijn zilveren jubileum te vieren. De cliënten van de bank zullen van hun be langstelling voor dit heugelijke feit onge twijfeld blijk geven. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 1 Juni des namiddags van 23 uur, door George Robert luidt: 1. Toccata en Fuga in d, J. S. Bach; 2. a. Ach Gott und Herr; b. O Herre Gott, dein Göttlichs wort, J. S. Bach; 3. Zesde ot Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy; 4. a. Pre lude, b. Air, c. Gavotte, S. Wesley; 5. Prélude, Fugue et Variation, César Franck; 6. Offertoire sur: ,J' Alma redomptoris Ma ter", J. Jongen. Dinsdagmiddag om tien minuten voor vijf is een vijftigjarige wielrijdster op de hoek van de Rijksstraatweg en de Maasstraat tegen een vrachtauto gereden, welke uit de Maasstraat kwam en stopte om een auto, komende uit de richting Haarlem, te laten passeren. De dame liep een hersenschudding en een kaakfractuur op. Tijdens haar bezoek aan ons land zal mevrouw. E. Roosevelt op Maandag 19 Juni door de Koningin worden ontvangen en ten paleize dineren. ADVERTENTIE LIKEUREN Drie jongens wilden met haringvloot mee Schipper Cor Roeleveld van de Scheve- ningen 339 heeft uit volle zee geseind, dat hij drie verstekelingen aan boord heeft ontdekt. Het zijn drie jongelui uit Den Haag, die aan het eerste schip van de ha ringvloot, dat naar de thuishaven terug gaat, zullen worden overgegeven. Heemstede MUZIKALE WANDELING Het Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior" zal op Zaterdag 3 Juni des n.m. van 18.30 tot 20 uur weer een muzikale wandeling door de gemeente houden, welke bedoeld is als propaganda voor het aanwerven van leden en donateurs. Het vertrekpunt is ditmaal nabij garage Peters aan de Bin nenweg en dan marcheert het corps naar de Heemsteedse Dreef om de muziekwijk van zijn klanken te laten genieten. SERENADE AAN EEN GOUDEN BRUIDSPAAR Begunstigd door goed weer bracht de R.K. Harmonie „St. Michaël" Dinsdag avond een serenade aan het gouden echt paar Floris-v. d. Putten, dat in het Sport parkrestaurant, omgeven door kinderen en kleinkinderen, feest vierde. Nadat enige nummers ten gehore waren gebracht, sprak de voorzitter van het corps, de heer W. Luiten, het gouden echtpaar toe. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEEP.STRAAT lé M „SLEUTELSPECIALIST** Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. H oil Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 284% 283% 203% 203% 225 225% 170% 170% 117 280 110 Va 134% 133% 159% 120% 118% 124% 126% 127% 127% 142% 220% FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim Ned Swayles, de jongste van twee mannen, die in een donkere hoek van eey goedkoop restaurant zaten, strekte een lange goed gevormde hand over het niet al te schone tafellaken uit en haalde het horloge naar zich toe, dat hij van de ket ting had losgemaakt en voor zich op de tat'e' had gelegd. Zijn scherpe knokkels en de graaiende beweging van zijn vingers hadden al meermale» aanleiding gegeven tot overpeinzingen betreffende de aard van zijn beroep. „Twintig minuten over negen," mom pelde hij. „Hij is aardig laat." Zijn metgezel, een slap uitziend type, met een zware haardos, slordig in de kleren en blijkbaar even nerveus als hij zelf, gromde instemmend, terwijl hij met rusteloze vingers op de tafel trommelde. Hij had gedurende de laatste tien minuten al strak naar de deur zitten staren, telkens vol verwachting opverend als een voorbij gaande schaduw over de drempel viel en onmiddellijk daarna teleurgesteld terug zakkend in zijn stoel, als de voorbijganger weer verdween. Het restaurant was niet veel meer dan een winkel met een achterkamer. Overdag werden er misschien een paar maaltijden opgediend, maar 's avonds slechts zelden. Op een terzijde geschoven tafel zag men onder vliegendeksels op afgeschilferde en onsmakelijke schotels een halve ham, enige overblijfselen van een stuk rund vlees en een stuk van een tong uit het blik. Een schotel sla werd beschermd door een stuk mousseline. Verder was er niets eet baars te bespeuren, maar in het stoffige, benauwde vertrek hing nog een onsmake lijke lucht van vroegere maaltijden. In de deuropening stond de enige kelner, waar het etablissement op kon bogen een man met een Italiaans uiterlijk met een wit front je, dat hij scheen te hebben voorgebonden, terwijl zijn beroepskleding vele vlekken droeg, die aan reeds lang vergeten maaltijden herinnerden. De hitte van een lange zomerse dag scheen van het plaveisel daarbuiten terug te stralen, terwijl de koelte, die de avond gewoonlijk brengt, nog steeds op zich liet wachten. Het leek, of zowel de hitte van de straat als de golven van een gasaanval het onaantrekkelijke restaurant binnen stroomden. Swayles greep naar een fles, die op de tafel stond en schonk zich eens in, waar bij de vloeistof, door het onvast hanteren van de fles, gedeeltelijk op het tafellaken terecht kwam. „Zeg eens, als ik geweten had, wat voor soort werkje dit worden zou," zei hij op klagende toon, „dan zou ik er mij nooit mee ingelaten hebben. Als het nu nog in New York of Chicago was, dan kon het ir.e minder schelen. De agenten daar weten v el, dat ik al in geen elf jaar een revolver bij me draag. En ik heb ieder karweitje afgewezen, waarbij geen kans bestond om netjes weg te komen." Zijn metgezel bette zijn voorhoofd met een zakdoek. „Denk je soms, dat ik ook zo stom zou zijn geweest, om me er mee in te laten, als ik alles geweten had?", vroeg hij gemelijk. „Ik heb Thomas Ryde nu al veertien jaar gekend een hard, scherp kereltje, maar een van de meest rustig levende, respectabele mensen, die ik ooit ontmoet heb. Hij was altijd zo nauwgezet als een machine nooit te laat voor een afspraak, nooit een glas te veel; altijd maar werken en géld sparen, alsof er ver der niets ter wereld van enig belang was. Ik begrijp het zelf nu nog niet. Te moeten denken, dat hij ook maar zou weten, hoe je een revolver moet vasthouden, lijkt al belachelijk. Ik heb hem nog nooit een vinger tegen wie ook zien opheffen." Ned Swayles boog zich over de tafel heen. „Toen ik dit karweitje accepteerde," zei hij met zachte stem, „was mijn eerste vraag, of het een werkje was, waarbij we er vandoor konden gaan, of dat er ge schoten zou worden. Ik geef je mijn woord, Huneybell, dat ik nog nooit een sohietzaakje in mijn leven aangenomen heb. Als ze me grijpen, grijpen ze me en ben ik bereid mijn tijd uit te zitten. Toen we die voetstappen in de gang hoorden, de deur open ging, het licht werd aange draaid en die oi^we man ons daar stond aan te staren, vloog ik naar het raam om er zo snel mogelijk vandoor te gaan. Ryde stond echter vlak achter mij. Hij bewoog zich niet en zei geen woord. Toen zag ik plotseling zijn arm uitschieten. Ik zag een vuurstraal en die ouwe man tolde rond en viel. Weet je, Huneybell, ik heb sinds mijn kinderjaren vrijwel steeds in Chicago ge woond, maar nog nooit iemand zien dood schieten." Huneybell rilde op zijn stoel. Een dode lijke vrees scheen zich op zijn verwrongen gezicht te hebben vastgelegd. „Waarom komt hij dan ook niet?", kreunde hij. „Hier, geef me die fles eens even." Hij schonk zich in en dronk met gulzige teugen. Een reusachtige bromvlieg gonsde om hun tafel. De kelner gaf zijn pogingen om aan de deur wat frisse lucht te krijgen op en slenterde de kamer weer binnen. „Zal ik de coteletten nu opdienen, meneer?", vroeg hij. „Misschien komt die andere heer niet meer." „Natuurlijk komt hij," was het nijdige antwoord. „Hij komt zeker. Hij zal hier dadelijk wel zyn." „De coteletten zullen op die manier helemaal verbranden," waarschuwde de man hen. „Breng ze dan maar meteen," beval de jonge Amerikaan. „Laten we gaan eten. Laten we iets dóén! En kelnerbreng ons wijn." De ober haalde een beduimelde wijn kaart te voorschijn. Swayles keek er naar en zijn voorvinger wees naar de enige regel, die onder het hoofd „Champagne" gedrukt stond. „Wat is het eigenlijk?", vroeg hy. „Welk merk?" „Het is champagne, „was het antwoord, „maar ik weet niet meer, wat er op het etiket stond. Zij is zeer goed". „Breng een fles", beval Swayles. Maak je maar niet druk over wijnglazen; breng maar tumblers". De man slofte weg en, opende een deur achter in de zaak, waardoor een golf van hete lucht vergezeld van een vettige kook lucht van beneden scheen te komen. „Ik zeg je, dit zaakje zit me lelijk dwars", ging de jongeman voort, terwijl hij zyn gebloemde das betastte. „Die baas van jou kan er wel vandoor zijn gegaan. Ik wil graag aannemen, dat toen hij dit zaakje begon, hij niet van plein was, om twee mannen dood te schieten. Maar aan nemende, dat hij er in geslaagd is om weg te komen en ze ons grijpen, dan weten ze nog niet, wie die schoten gelost heeft. Ik veronderstel, dat de wet hier net is als bij ons. Als er sprake is van een bende en er wordt iemand neergeschoten, is de hele troep er verantwoordelijk voor". Huneybell hield eindelijk op met het begraven van zijn handen in zijn weelde rige haardos, nam nog een lange teug uit zijn glas en leunde achterover. De alcohol had tenminste een zeker deel van zijn taak volbracht. Hij voelde zich wat meer mans. „Jij bent een zenuwachtig type voor een boef uit Chicago", hoonde hij. „Ik ben even benauwd als jij over de gehele zaak, maar ik maak me niet druk over Thomas Ryde. Ik zal je eens wat vertellen, waarde heer. Als hy zegt, dat hij iets doen gaat, dan doet hy het ook en daarmee uit. Hij is wat je noemt een organisator. Dat is zijn werk. Wat hij zegt, gebeurt ook. Ik zeg ie, dat, op die schietjartij na, hij de gehele zaak op zyn gewone meesterlijke manier gearrangeerd had". „Ik zal je zeggen, dat ik eigenlijk de moed verloor, op het moment, dat hij die maskers uitdeelde", bekende Swayles. „Dat was iets, waar ik het helemaal niet op be grepen had". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6