Haarlems Dagblad Het plan-Schuman krijgt een Engelse parallel: het plan-Attlee Overwinning der C.V.P. wordt ook door tegenstanders zeker geacht R.T.C. kostte 2.5 millioen (Jdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, jefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en ftunislratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor arlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. ukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereb'oom e Jaargang No. 19563 Donderdag 1 Juni 1950 Uitgave van. de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie ett <Dprrrtjtc Uaatlcmsttje €ourant CSrtno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Britse Labour-regering wenst geen souvereiniteit te offeren ONDEN. 31 Mei (United Press). De rise regering zal volgens officieuze ledelingen een eigen voorstel indienen r het samensmelten van de Europese re industrieën en mijnen zodra de nse regering de détails van het plan- unan heeft bekend gemaakt. niks werd meegedeeld aan de Franse issadeur René Massigli, toen hij een :ek bracht aan de Britse minister van t Kenneth Younger op het ministerie Buitenlandse Zaken te Londen. [jssigli keerde van een haastig bezoek Parijs terug, waar hij de Franse rege- op de hoogte heeft gebracht van de ielse houding. ijdens de bespreking met Younger zeide minister van Staat dat Massigli over- d kon zijn van de bereidwilligheid van ot-Brittannië om deel te nemen aan plan voor de samenwerking der Euro- staal- en steenkoolindustrieën, ounger verklaarde dat het plan-Schu- juist op tijd was gekomen en dat [ot-Britannië in principe volkomen sord ging met pogingen om een einde maken aan de onnodige concurrentie. Britse regeringskringen wordt gezegd verschillende departementen thans on- leiding van Attlee begonnen zijn met opstellen van een Brits plan. Dit plan bekend gemaakt worden nadat de bij- derheden van het Franse plan aan de ibaarheid worden prijsgegeven, en heeft in Franse regeringskringen indruk dat de Britse regering in feite' waar maakt tegen een van du grond- inselen van Schumans voorstel, name- dat erin voorziet dat de betrokken ringen, wat betreft het gemeenschap- ijke beheer van de Europese steenkool- staalbedrijven, een gedeelte hunner onale souvereiniteit afstaan aan de ge- nenlijk te vormen hoge autoriteit, die rin met het hoogste gezag zal worden leed. bgeland heeft nog een tweede bezwaar en Schumans plan te berde gebracht. is bevreesd, dat tenuitvoerlegging ran nadelig zal zijn voor de Britse poli van volledige werkgelegenheid in oot-Brittannië, het opvoeren van de tse uitvoer en het verhogen van de jelse levensstandaard. Ie Franse regering heeft hierop geant- jrd dat met het plan-Schuman dezelfde leincien worden nagestreefd. Zij ver arde dat de in te stellen hoge autoriteit ledige werkgelegenheid zal doen samen- n met een zo doelmatig mogelijke pro- tie. Tarwe- en vlees„pool"? Franse politieke kringen bestudeert n een voorstel van Charles Delesalle, in 1933 minister van Luchtvaart is ge est, om een Frans-Duitse tarwe- en es„pool" te vormen. Het voorstel wordt nog niet officieel gesteund. Het denkbeeld heeft echter wel de instemming van vele Franse landbouwers, zo zeide men. De West-Duitse minister voor Landbouw en Voedselvoorziening, prof. Wilhelm Ni klas, toonde grote belangstelling voor het voorstel van de voormalige Franse minister Delesalle tot vorming van een Frans-Duitse tarwe- en vlees„pool". Hij fceide, echter geen commentaar te kunnen geven op het Franse voorstel, alvorens hij verdere in lichtingen had ontvangen en tijd had gehad het voorstel te bestuderen. Trygve Lie gecritiseerd door Chinese UNO-gedelegeerde Dr. T. F. Tsiang, leider der Chinese nationalistische delegatie bij de UNO, heeft op een persconferentie een verbitterde aanval gedaan op de politiek van de secre taris-generaal der UNO, Trygve Lie. Hij deelde de journalisten mede dat hij „tot het bittere einde zou strijden" om de Chi nese communisten buiten de UNO te hou den. „Ik ben van mening", aldus dr. Tsiang, „dat de secretaris-generaal der UNO de werkelijkheid ten offer brengt aan de schijn. Indien de Chinese communisten in de organisatie der UNO worden toegelaten, betekent dit dat van de resultaten der Sovjet-Russische aanval in China een af gerond geheel wordt gemaakt. De politiek van Trygve Lie leidt er in feite toe, dat het Chinese volk tot een eeuwigdurende slavernij wordt veroor deeld en dat is niet hetgeen de Chinezen van de secretaris-generaal der UNO ver wachten", verklaarde de leider der Chinese nationalistische delegatie. Communistische „benoeming' De Chinese communistische radio-om roep meldt dat de minister van Buiten landse Zaken der volksrepubliek Tsjoe En Lai, de secretaris-generaal der UNO tele grafisch heeft verzocht nota te nemen van de benoeming van Min Oeng Tsjen tot Chinees afgevaardigde in de Veiligheids raad. Veldmaarschalk Smuts ernstig ziek In medische kringen te Pretoria is men van mening dat veldmaarschalk Jan Smuts die thans met ischias en longontsteking te bed ligt, nooit meer een actief aandeel zal kunnen nemen aan het openbare leven. De generaal werd verleden week tachtig jaar. Hoewel Smuts thans weer aan de beterende hand is en levensgevaar is ge weken, zijn de medici bezorgd voor compli caties. loning van Siam per K.L.M. naar Genève lp 5 Juni zal een extra DC 6 van de j.M. van Bangkok naar Genève vertrek- met aan boord de enkele weken er. gekroonde koning van Siam, diens itgenote en een gevolg van ongeveer mtig personen. De vertrekdatum en het van vertrek zijn, zoals in Siam ge- ante is, door astrologen vastgesteld. >e jonge koning reist naar Genève om ir zijn studie te voltooien. „Vrije" Duitse jongelieden veigerden medische keuring Heer dan achtduizend leden van de fije Duitse jeugd" die aan de Pinkster- toging te Berlijn hebben deelgenomen, n op de verkeersweg bij de controlepost n de zónegrens bij Luebeclc een „zit- iking" begonnen uit protest tegen disch onderzoek, dat door het minis- van Gezondheid van Slees wij k- llstein is voorgeschreven. Tot dit onder- ik is order gegeven in verband met ge ilen van typhus die zich tijdens de aksterbetoging te Berlijn zouden heb- n voorgedaan. De Slecswijk-Holsteinse minister van luienlandse Zaken, Wilhelm Kaber, is plaatse gekomen om te onderzoeken like maatregelen getroffen moeten wór- Later hebben de jongelieden hun ver- opgegeven en zich gemeld voor een edisch onderzoek bij de autoriteiten van Britse zóne. De telefoonnummers van Haarlems Dagblad Het is ons gebleken dat wij, ondanks onze herhaalde mededelingen betref fende de wijziging van onze tele foonnummers, nog herhaaldelijk op de oude, thans vervallen nummers worden opgeroepen. Daarom vermelden wij nogeens na drukkelijk dat de nummers die nu voor Haarlems Dagblad, hoofdkantoor Grote Houtstraat 93 en voor onze drukkerij Z.B. Spaarne 12, zoals zij in do telefoongids zijn aangegeven, niet meer gelden. Het nummer van ons bijkantoor Soendaplein 37 is daarentegen ongewijzigd gebleven. Men vindt ons nieuwe nummer in de kop van de courant, maar gemaks halve drukken wij een en ander hier onder nog eens af, met het verzoek dit op pag. 74 van de laatste uitgave der gids (Maart 1949) te willen in plakken- - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15295* 6 lijnen. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 12230 Bijkant. Soendaplein 37. Ontploffing aan boord van vermiste Privateer WASHINGTON, 31 Mei (Heuler). Deskundigen van de Amerikaanse marine zijn, na een onderzoek van gevonden wrak stukken van het vermiste „Privateer" vliegtuig tot. de slotsom gekomen dat het toestel waarvan wordt aangenomen dat het op 8 April door Sovjet-Russische gevechts vliegtuigen omlaag is geschoten, ?en ont ploffing te verduren heeft gehad vóór het in zee stortte. Deens legervliegtuig neer gestort; twee doden Een „Harvard" vliegtuig van de Deense legerluchtmacht stortte Woensdag nabij het militaire vliegveld van Karup (Jutland) neer. De twee inzittenden kwamen om het leven De „Harvard" was op een oefen- vlucht. (United Press). Op 10 Juni behandeling van de zaak-Westerling SINGAPORE, 1 Juni. (Reuter) De districtsrechter te Singapore heeft bepaald, dat het verzoek van Indonesië om uitle vering van kapitein Westerling op 10 Juni zal worden behandeld. Het woord is aan ftuygcns Dc tuereld is 't thooneel daer op ie menschen mommen. Veel' staan op sprekens rol, veel' dienender voor stommen. (Uit: Een Comediant) Zoals wij gisteren mededeelden, zullen met-ingang van morgen vreemdelingen, die per trein in Haarlem aankomen, niet meer naar de weg behoeven te vragen. Op het Stationsplein is een grote „volautomatische" oriënteringsplattegrond geplaatst, die door het bedienen van een paar knoppen, met een verlichte lijn de weg wijst van het Stationsplein naar iedere gewenste straat of bezienswaardigheid. Ook andere gemeen ten zullen binnenkort soortgelijke plattegronden aanbrengen ten gerieve van de vreemdelingen. Belgische verkiezingsstrijd in de lucht Katholieke regering zal het moeilijk krijgen Prinses Margaret Rose van Engeland bracht gisteren een officieel bezoek aan de Canterbury kathedraal, waar zij ver welkomd en rondgeleid werd door dr. Hewlett Johnson, die zich door zijn uitla tingen ten gunste van dc communistische ideologie de bijnaam van „de rode deken" verwierf. Op de foto Prinses Margaret in gezelschap van dr. Johnson tijdens haar bezoek aan de kathedraal. Rusland eist opnieuw berechting van Hlrohito en andere Japanners LONDEN, 1 Juni (Reuter). Volgens een bericht van het Sovjet-Russische pers bureau Tass, dat vanmorgen vroeg te Londen werd ontvangen, heeft de Sovjet- Unie Engeland en de Verenigde Staten opnieuw voorgesteld keizer Hirohito en vier Japanse generaals voor een interna tionaal gerechtshof te dagen. In het bericht van Tass wordt gezegd, dat de Sovjet-Russische zaakgelastigde te Washington en de Sovjet-Russische ambas sadeur te Londen Dinsdag op instructie van Moskou desbetreffende nota's aan de Amerikaanse en de Britse regering hebben overhandigd. In de nota wordt om een spoedig ant woord verzocht en er aan herinnerd, dat meer dan drie maanden zijn verlopen sedert de indiening van de eerste nota's, zonder dat hierop antwoord werd verkre gen. Copieën van de nota's zijn gelijktijdig aangeboden aan de regering van de Chi nese volksrepubliek en de regeringen van Australië. Birma. Nederland, India, Ca nada, Nieuw-Zeeland. Pakistan en Frank rijk, welke landen in de commissie voor het Verre Oosten vertegenwoordigd zijn. BRUSSEL, (Reuter). De aanhangers van Koning Leopold hebben wat meer fleur in de tot nu toe nogal saaie Belgische verkiezingscampagne gebracht. Zij hebben particuliere vliegtuigen in de verkiezings strijd geworpen, die door vrijwilligers over Brussel en steden in de provincie worden gevlogen en waaraan doeken zijn bevestigd, waarop staat te lezen: „Stemt Zondag op de (katholieke) Christelijke Volkspartij en breng de Koning terug!" De socialisten hebben nu medegedeeld ook van vliegtuigen gebruik te zullen ma ken, die, voorzien van luidsprekers, dezer dagen in het luchtruim zullen verschijnen. intussen wordt er ook in socialistische kringen nog nauwelijks aan getwijfeld, dat de C.V.P. bij de verkiezingen op 4 Juni niet alleen in de Senaat doch ook in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers de abso lute meerderheid zal verwerven. Men is in deze kringen echter van oordeel dat deze meerderheid te gering zal zijn om een sta biele katholieke regering te kunnen vor men. Degenen, die tijdens de verkiezingen 'de zwaarste verliezen zullen lijden, zullen waarschijnlijk de liberalen zijn. Vooral in het Vlaamse land, waar de liberalen een zeer koningsgezinde inslag hebben, is men zeer ontevreden over de houding die de liberale Vlaamse mandatarissen het>ben aangenomen na het resultaat der volks raadpleging. Verwacht wordt dan ook, dat vele Vlaamse liberalen dit keer hun stem zullen uitbrengen op de C.V.P. Hoewel men zich in politieke kringe'n in dit stadium liever nog niet aan voor spellingen waagt, meent men, dat de ont wikkeling waarschijnlijk toch zo zal zijn, dat na de opheffing van de wet op het re gentschap Konipg Leopold weliswaar naar België zal terugkeren, doch terwille van de vrede tussen de partijen na enige tijd ten gunste van zijn zoon een zogenaamd luitenant-generaalschap zal instellen om daarna, indien zijn zoon in staat is de lei ding van het land op zich te nemen, ge heel afstand te doen van de troon. Men wijst er in deze kringen verder op, dat, indien de C.V.P. een homogeen-katho lieke regering vormt, zij zal moeten rege ren onder zeer moeilijke omstandigheden. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Paul van Zeeland aan het hoofd van een derge lijke regering zal komen, aangezien deze ook in katholieke kringen niet populair is. De meeste kans geeft men aan Duvieusart, die de reputatie heeft een bezadigd en ge matigd politicus te zijn, die het ook met zijn politieke tegenstanders goed kan vinden. Hierbij komt nog, dat Duvieusart een Waal is, hetgeen het argument van links, dat een homogeen-katholieke regering noodzakelijkerwijze een Vlaamse regering moet zijn, enigszins zal ontzenuwen. Procedure Wat de verkiezingsprocedure betreft: de leden voor de Kamer van Volksvertegen woordigers worden rechtstreeks per ar rondissement gekozen. Voor de senaat wordt de helft der leden (106) eveneens rechtstreeks gekozen. De leden van de pro vinciale raden, die eveneens op 4 Juni worden gekozen, kiezen op hun beurt 46 provinciale senatoren. De rechtstreeks ge kozen senatoren en de provinciale sena toren kiezen daarop in gezamenlijke ver gadering de 23 zogenaamde gecoöpteerde senatoren, in principegeen politici doch deskundigen op een of ander gebied. De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers telt 212, de senaat 175 leden. Dr. Fuchs noemt 14 medeplichtigen LONDEN (United Press). Dr. Klaus Fuchs, de geruime tijd geleden wegens uitlevering van atoomgeheimen veroor deelde Britse natuurkundige, heeft aan Amerikaanse agenten van de geheime dienst de namen genoemd van 14 personen die hem bij het uitleveren van atoomgehei men aan Rusland hebben geholpen. Fuchs, die naar verluidt berouw heeft getoond en thans gretig samenwerkt met ambtenaren van ae Britse en Amerikaanse veiligheidsdiensten, zal naar wordt ver wacht spoedig van de gevangenis in Lon den waar hij thans verblijft, worden over gebracht naar een moderner gevangenis te Farnworth in Gloucestershire. Men achtte het mogelijk dat Fuchs binnenkort zal worden aangesteld als gevangenisbiblio thecaris of een andere soortgelijke functie zal krijgen die beter strookt met zijn schit terende capaciteiten dan het naaien van postzakken dat hij tot dusverre heeft ge daan in gezelschap van moordenaars en andere „zware jongens". Kindervoorstelling Panda Berichtten wij in ons nummer van giste ren, dat wij enn gelsaagd waren, boven de 1000 reeds aan onze kantoren tegen ge- reduceerde prijs verkochte plaatsbewijzen voor de Kindervoorstelling .Panda en de Meestergoochelaar" op 14 Juni in het Openluchttheater te Bloemendaal,nog een aanvulling van 300 kaarten te ver krijgen, heden moeten wij mededelen, dat ook deze 300 plaatsen binnen enkele uren zijn opgenomen. E»; zijn dus thans aan onze kantoren voor deze voorstelling geen plaatsbewijzen meer verkrijgbaar. HAARLEMS DAGBLAD Belgische textielarbeiders staken voor loonsverhoging Grote export lijkt hun een redelijk motief Sinds enige dagen is een zich nog steeds uitbreidende staking in de Belgische tex tiel industrie aan de gang. De arbeid in de Vlaamse textielfabrieken te Gent, Aalst, Oudenaerde, Ronse, Rumbeke, Ardcoie en Brugge ligt sedert Dinsdagmorgen geheel stil. Te Kortrijk, St. Niklaas en Lokeren is het werk neergelegd in die fabrieken, die daartoe door de vakverenigingen zijn aan gewezen. In Dendermonde en Tielt is de staking volledig. Ook in de textielbedrijven nabij Antwerpen en in het Brusselse wordt gestaakt, evenals te Doornik en te Roe- selaere. De voorzitter van de katholieke centrale van textielarbeiders van Wesemael heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat het ondulbaar is dat de Belgische textiel industrie thans nog lonen uitbetaalt van fr. 13.50 per uur. Zelfs een geschoold tex tielarbeider, zo zeide hij, heeft nog maai een basisloon van fr. 16 per uur. Dit basis- Icon moet, vergeleken met de andere in dustrieën, als te laag worden beschouwd. De voorzitter zeide, dat de Belgische tex tielindustrie thans zeer goede zaken maakt en dat bijvoorbeeld in Februari 31 procent van de Belgische uitvoer werd gevormd door textielproducten. De textielarbeiders achten daarom het ogenblik gekomen om hun eisen te stellen. De heer van Wesemael verklaarde ver der, dat een der argumenten van de werk gevers tegen een loonsverhoging is, dat het loonpeil in het buitenland en met name in Nederland 30 procent lager zou zijn. De voorzitter van de katholieke bond van textielarbeiders bestreed dit en zeide van oordeel te zijn. dat de Nederlanse lonen slechts 8 tot 10 procent lager zijn dan de Belgische. „Niet het loonverschil kan echter een gevaar zijn voor* de Belgische afzet naar Nederland", zo verklaarde hij, „doch wel het feit, dat onze textielfabrikanten na de bevrijding heel wat minderwaardige goe deren naar Nederland hebben uitgevoerd" Het aantal stakende arbeiders in de Bel gische textielindustrie bedraagt ongeveer 70.000. Arbeider trachtte vier keer zijn vrouw te vermoorden De Enschedese politie heeft een 35-jarige fabrieksarbeider gearresteerd, die bekend heeft tot vier keer toe getracht te hebben zijn vrouw te vermoorden. De eerste keer zette hij, terwijl zijn vrouw sliep de gaskraan open. Hij kreeg evenwel spijt en keerde terug om de lei ding af te sluiten. Enige tijd later pro beerde hij de vrouw te vergiftigen, doch zij merkte het, evenals de derde keer toen hij dezelfde toeleg had. Tenslotte poogde de man zijn vrouw en zich zelf van het leven te beroven door voor het naar bed gaan weer de gaskraan open te zetten. Ook nu mislukte deze opzet. De buren, die van het voornemen van de dader hadden ge- hooi^j, waarschuwden de politie, die heefl ingegrepen. Schietpartij te Berlijn was mislukte uitwijkpoging Zoals gemeld heeft zich Dinsdag aan de Sovjet-Russisch-Britse sectorgrens te Ber lijn een incident voorgedaan. Volgens oog getuigen hielden leden van de Oost-Duitse volkspolitie een auto aan, waaruit plotse ling vier in Pools officiersuniform geklede personen sprongen die op de volkspolitie mannen begonnen te schieten. De politie mannen schoten onmiddellijk terug, waar bij een der vier mannen uit de auto werd gedood. De anderen werden gearresteerd. -In de Britse persberichten over het inci dent wordt nader de veronderstelling geuit, dat de vier personen in de auto poogden naar het Westen te vluchten en dat zij daarbij van Poolse uniformen gebruik maakten om aan de Sovjet-Russische zijde groter vrijheid van beweging te hebben. De auto, aldus meldt de Daily Herald, kwam met grote snelheid uit de Prinz Al- brechtstrasse naar de brug die naar de Westelijke sector leidt. Een grehsafdeling van de volkspolitie hield de auto aan. Plotseling openden de mannen in de auto het vuur met een tommygun en revolvers. De politiemannen doken weg achter puin hopen en vuurden terug. Na enkele mi nuten snel schieten zwaaiden drie van de mannen uit de auto met hun armen ten teken dat zij zich overgaven. De vierde rende naar de sectorgrens, achterom schie tend met een tommygun. Op enige meters van de grens viel hij neer met een schot in het hoofd. Een der politiemannen werd gewond, al dus de Daily Herald. Minister Acheson debatteert met het Congres WASHINGTON (Reuter) Nadat l.ij zijn rapportover de confci-entie van de Westelijke grote drie te Londen aan een gezamenlijke zitting van beide huizen van het Amerikaanse Congres had voorge lezen, heeft minister Acheson geantwoord op vragen, die hem werden gesteld. Dit debat in „Engelse stijl" is uniek in de par lementaire geschiedenis der Verenigde Staten. Leden der regering kunnen zich volgens traditie slechts verdedigen tegen over de Congres-commissies. Acheson herhaalde, dat de Verenigde Staten nog steeds de nationalistische Chi nese regering als China's vertegenwoor digster in de U.N.O. steunden, *doch dat Amerika geen gebruik zou maken van zijn vetorecht als de meerderheid van de UNO zou stemmen voor toelating van de Chi nese communistische regering. De minister zag geen mogelijkheid in het vooruitzicht, dat de Russen hun stand punt inzake Duitsland zouden wijzigen. De communistische jeugddemonstratie in Berlijn was volgens Acheson met een sisser afgelopen, doch dit betekende niet, dat de West-Berlijners thans hun waak zaamheid konden verzwakken. De enige vraag, waarop Acheson niet hoefde te antwoorden, was die van de democratische afgevaardigde Rankin, die vroeg, of het niet feitelijk waar was, dat Trygve Lie een communist was. Deze vraag verwekte gelach onder de andere leden van het Congres. Souvereiniteitsoverdracht tienduizend gulden (Van onze parlementaire redacteur) De Ronde Tafelconferentie heeft het rijk ruim twee-en-cen-half millioen gulden ge kost. Dit blijkt thans uit het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting voor 1949 van het toen nog bestaande Departement voor Overzeese gebiedsdelen. Uit de specificatie blijkt dat de reis kosten 1.035.000,— hebben bedragen, de verblijfkosten ƒ902.000,—, de uitrusting der Indonesische gasten (costuums en der gelijke) kostte 120.000,voor de repre sentatie was 55 mille nodig, het secretariaat vergde 225.000,voor de vergaderzalen werd ƒ35.000,betaald, de publiciteit, waaronder de inrichting van het perscen trum, belastte de rekening met 63.500, nan telegrammen en telefoongesprekken werd 56.000,uitgegeven er. de onvoor ziene uitgaven beliepen tenslotte ƒ25.000. Voor de plechtigheid van de souvereini teitsoverdracht was nog eens tienduizend gulden nodig, namelijk zevenduizend voor de verblijfkosten der Indonesische gedele geerden en drieduizend voor de represen tatie. Luchtmanoeuvres der Westelijke Alliantie in Augustus LONDEN, (United Press) Van offi ciële zijde werd te Londen bekend gemaakt dat in de maand Augustus gedurende twee dagen boven het vasteland van Europa luchtmanoeuvres gehouden zullen worden van de gecombineerde luchtvloten van de landen die deel uitmaken van het pact van Brussel. De oefening zal onder leiding staan van de commandant van de West-Europese luchtstrijdkrachten luchtmaarschalk Sir J&mes Robb. Niet alleen zal de verdediging beproefd worden van verschillende industriecentra en knooppunten van verbindingswegen in Frankrijk, België en Nederland, maar tij dens de oefening zullen alle beschikbare eenheden benevens alle vliegers en al het grondpersoneel beproefd worden. Amerikaanse en Britse eenheden zullen schijnaanvallen, uitvoeren op verschillende jdoelen en zullen daarbij gesteund worden aoor straaljagers. De vijf landen van het Brussels pact hebben reeds goede vorderingen gemaakt in het coördineren van de strategie en techniek van hun grondverdediging, aldus de bekendmaking. Gezegd wordt dat eenheden van de lucht afweer van ieder land thans zonder be zwaar geleid kunnen worden door stra tegen van een ander land. „General Hersey" wordt heden ontscheept Vanmorgen omstreeks kwart over elf is het troepentransportschip „General Hersey" de sluizen te IJmuiden binnen gevaren. Aan boord bevonden zich 1624 repatrië rende militairen. Hierbij waren de 30e en 31e afd. basis hosp.troepen, 5e en 6e div. maréchaussée compagnie, verder 5e, 6e, 7e en 8e squadron vrachtwagens. Omstreeks 12 uur verliet het schip de sluizen. Zodra de „General Hersey" te Amsterdam is gearriveerd, zal met de debarkering worden aangevangen. Bijna dertien millioen voor uitbreiding van Schiphol De Amsterdamse raad heeft een crediet van bijna dertien millioen gulden verleend voor het uitvoeren van uitbreidingswer ken op Schiphol, zoals het aanleggen van landingsterreinen met start- en rijbanen, het maken van platforms, het bouwen van een gashouder en het stationsgebouw bui tenland, van een verkeerstoren met brand weergarage en E.H.B.O.-post. hangars, busstations en dergelijke. HET WEER AFGEBEELD OONBEWOLKT ©LICHT BEW. HALFBEW ZWAARBEW GEHEEL BEW SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING i 4AN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WlND- SNELHEID VAN VIJF METER PER De veranderingen in de luchtdrukver deling in onze omgeving voltrekken zich op het ogenblik langzaam. Boven de Duitse bocht bevindt zich een gebied met hoge barometerstanden, terwijl in Frankrijk de kern van een lage druk- gebied is gelegen. Onder invloed van deze drukverdeling waait in ons land de ictnd uit Oostelijke richtingen, waarbij droge lucht wordt aangevoerd. De wolkenschermen van de depressie in Frankrijk zijn ook bij ons in de hoge re niveaux te zien. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer. In de Zuidelijke helft van het land gedeeltelijk bewolkt, elders in het land overwegend zon nig weer. Iets hogere temperatu ren. Meest matige wind uit Ooste lijke richtingen. 2 Juni: Zon op 4.25 uur onder 20 50 uur Maan op 23.56 uur. onder 5.23 uur Hoog en laag water in IJmoiden Donderdag 1 Jnni: Hoog water: 3.47 en 16.17 uur. Laag water: 11.54 en 00 00 uur. Vrijdag 2 Juni: Hoog water: 4.34 en 17.06 uur. Laag water: 0.18 en 12.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1