Lexington c c TOPPERS Siam: een kans voor hoofdarbeiders CENTRALE VERWARMING GROEN Co. De radio geeft Vrijdag Weer voor zes weken koffie rheumin^t/ PANDA EN DE MEESTERvGELEERDE 3 Wereldnieuws Donderdag 1 Juni 1950 NIEUW EMIGRATIE-LAND Leiding ontbreekt om Siam's rijkdommen te ontginnen Sedert de oorlog enygreren elk jaar ongeveer tienduizend Nederlanders naar andere, verre delen van dc wereld. Vele categorieën van de bevolking komen daarvoor in aanmerking: vooral de landbouwers, die in grote getale naar Canada en Nieuw Zeeland gaan. maar ook gespecialiseerde afbeiders naar Zuid-Afrika en allerlei soorten los- werklui en arbeiders naar Australië. Maar voor één categorie is nog steeds geen plaats in de arbeidsmarkt van deze wereld gevonden: de hoofdarbeiders zoals kantoormensen, de schrijvers, de klerken en de procuratie-houders. Maar nu is kort geleden een man in ons land gearriveerd, die het land dat hij vertegenwoordigt komt aanbieden als immigratie-mogelijkheid voor Nederlandse hoofdarbeiders. Dat land is: Siam. „Er zijn waarschijnlijk weinig landen ter wereld, waar men hier in Holland zo weinig van weet, als Siam", vertelt de heer L. Hartz, een oud-Haarlemmer, die vijftien jaar geleden ons land verliet en nu in de hoofdstad van Siam, Bangkok, woont. De mensen hier hebben wel eens van Siamese poezen en misschien weten zij ook, dat de K.L.M. Bangkok aandoet op de Indonesië- route. Maar het is hier niet bekend dat Siam een land is van 220.000 vierkante kilometers en dat er negentien millioen mensen wonen, waarvan ruim tweeduizend blanken. Daarvan zijn 210 Hollanders. Tot 1932 was het land een absolute monarchie, maar in dat jaar heeft een kleine revolutie de constitutionele monarchie doen ont staan. Aan h^t hoofd daarvan staat thans Koning Amypon". En de heer Hartz, die altijd Nederlander is gebleven, vertelt vol enthousiasme verder over zijn nieuwe vaderland. Zoals 'de meeste tropische en subtropische lan den is Siam rijk aan natuurproducten, waarvan vele echter op een betere, of soms zelfs maar enige ontginning wachten. Er zijn suiker, thee, tabak, aardnoten, cas save, maïs, rijst, copra, rubber, teakhout, tin, wolffram, en wat zilver en goud. Natuurlijk beschikt men over genoeg en betrekkelijk goedkope arbeidskrachten om al die producten op de wereldmarkt te brengen, maar de leiding ontbreekt. Siam heeft ingenieurs nodig van allerlei soort, zakenlieden en organisatoren van het be drijfsleven en ook talrijke mensen om op de kantoren te werken; en het zou daar graag Nederlanders voor hebben. Het biedt hen allen gastvrijheid, een hoge levens standaard (de salarissen zijn hoog, het levensonderhoud goedkoop), alle mogelijk heid om grote huizen te bouwen, te kopen of te huren en zo verzekerde de heer Hartz een goede toekomst in een rustig land. Het is een land, dat zich door vele politieke manoeuvres altijd buiten belang rijke invloeden van het Westerse „impe rialisme" heeft weten te houden. En een land ook, aldus onze zegsman, dat door het karakter van zijn staatsreligie het Boeddhisme in de meest orthodoxe vorm zichzelf beschermt tegen communistische invloeden. Vijftien millioen Siamezen han gen deze staatsgodsdienst aan; in het Noor den van het land, bil de andere belang* rijke stad Chingm.ni, huizen vier millioen Islamieten. De Siamezen zelf zijn voor een groot deel landbouwers; de kleinhandel is in handen van de Sikhs, dë Parsces (uit het nabije India), de Chinezen en de „Loeh- Chins", haif Cbi-res-half Siamese bewo ners van dit lanri. Maai- het zijn, aldus de heer Hartz, niet alleen de Nederlandse technici en de kan toormensen, die welkom zullen zijn in dat grote, onbekende land in Zuid-Oost-Azië. Ook de Nederlandse cultuur, de muziek en de schilderkunst zullen er met open armen worden ontvangen. Doktoren zullen er zeer welkom zijn en vele andere categorieën van wetenschappelijk geschoolden. Want de Siamees weet beter dan welke Ooster ling ook dat nauwe samenwerking en on derling begrip tussen Oost en West een dringende noodzaak zijn". Om de Nederlandse industrie, de enke ling en het initiatief grotere bekendheid te geven in Siam is er het „Holland House". Het Prakairatne paleis in Bang kok, dat daarvoor aangewezen is, staat nu nog leeg. maar het is de bedoeling van deze ondernemende oud-Haarlemmer, om het op korte termijn te openen voor een per manente tentoonstelling van Nederlandse industrie-producten en kunstwerken. Te vens worden aan dit „Holland House" dan een verkoopsorganisatie, een propaganda- afdeling en een modelboerderij verbonden. Er zullen, als er voldoende medewerking ADVERTENTIE BLOEMENDAAl TELEFOON 22145 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan, cello en piano. 11.40 Platen. 12.00 Pianoduo. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en soliste. 13.45 Platen. 14.10 Madrigaalkoor. 14.40 Voor dracht 15.00 cello. 15.20 Platen. 15.40 Voor dracht! 16.00 Alt en piano. 16.30 Platen. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.15 Fries hoorspel. 17.45 Amusementsmuziek. 18.15 „Nederlands Bijbelgenootschap", causerie. 18,30 Diaco* nessenkoor. 18.45 „Behoort het middenstands- onderwijs tot onze taak?", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.00 Boekbespreking. 21.20 Promenade-orkest en solist. 21.50 Platen. 22.25 Philharmonisch orkest en solisten. 22.45 Avondoverdenking.- 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Platen. 10.00 „Thuis"', causerie. 10.05 Morgenwijding 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Tenor en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.25 Platen 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor platteland 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Muzikale causerie. 15 00 Voor dracht. 15.20 Platen. 16 00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale cause rie 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonorkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht" 19.15 Accordeonorkest. 19.30 „Op be zoek bij anderen". 19.45 Klankbeeld. 19.55 Mededelingen. 20 00 Nieuws. 20.00 Boekbe spreking. 20.15 Viool en piano 20.35 „De bedreiging der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21 40 „Oud. maar niet armlastig", klankbeeld. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansorkest. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. Magazijnbediende verkwanselde zestienduizend chocoladerepen De Amsterdamse politie heeft een 24- jarige magazijnbediende aangehouden, die bekend heeft in de afgelopén weken 16.000 chocoladerepen te hebben gestolen. De eigenaar had een partij tijdelijk bij een be vriende textielfabrikant opgeslagen. Toen hij de partij wilde ophalen kwam hij tot dc ontdekking dat een aantal dozen was ge stolen. De politie kwam de dief op het spoor toen op een markt in de stad ver be neden de normale prijs repen werden aan geboden. Zij heeft 14.000 repen en een be drag van ongeveer driehonderd gulden kunnen achterhalen. Band NederlandIndonesië hield in Utrecht jaarvergadering De Band Nederland-Indonesië hield zijn jaarvergadering te Utrecht. Besloten werd tot stichting van een fonds tot steun aan zieke en invalide militairen die in hospi talen worden verpleegd. Op gezette tijden zullen aan deze militairen bloemen en ver snaperingen worden uitgereikt. Franse ambassadeur onderscheiden Ter gelegenheid van haar bezoek aan stellenden gaarne alle inlichtingen en hulp I Parijs heeft Koningin Juliana de Fran 'zal verschaffen, is voor zolang als hij nog ambassadeur in Nederland, de heer Jean- in Holland blijft: Tuinwijklaan 22, Haar- Paul Gamier, onderscheiden met het groot- lem, telefoon 19482. E. P. kruis in de huisorde van Oranje. komt van de Nederlandse industrie, ook opslagplaatsen komen van artikelen voor de verkoop en ook zal deze instelling zich bezig houden met het „uitlenen" van Ne derlandse experts op allerlei gebied aan de Siamese industrie. Dat alles heeft de heer Hartz nu reeds voorbereid in Siam; nu is hij hier om de jonge (en ook iets oudere) mensen te vin den, die bereid zijn naar Siam te gaan. Getrouwd of ongetrouwd, al zijn er voor alsnog in Siam geen geschikte scholen voor blanke kinderen. „Vrijwel iedere firma in Siam, die ervoor in aanmerking komt, zal de Hollanders op goede salarissen aannemen. Normaal in Siam, of reeds vooraf op contract, terwijl men nog hier in het vaderland is." De heer Hartz zal, als hij over enige tijd naar Siam teruggaat, hier een voorlichtingsdienst achterlaten. „Want het ls wel noodzake lijk", zei hij, „dat men wat meer van dit land weet, voor men er heen gaat. De Aziatische landen zijn in het begin altijd vreemd voor de Europeanen, maar hoe meer hij er reeds van te voren in thuis is, hoe beter hij zich zal weten te wennen en aan te passen". Het adres van de heer Hartz, die belang ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bon 46.4 aangewezen Het bedrijfschap voor granen, zodon en peulvruchten heeft bon 464 algemeen aan gewezen voor het kopen van 125 gram kor- fie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 2 Juni 1950 worden gebruikt en blijft gel dig voor het kopert bij de detaillist tot'en met 17 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken, zodat op 13 Juli 1950 de eerstvolgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats heb ben. Nieuws in het kort van de Antillen Op de najaarsbeurs in Utrecht, die van 5 tot 14 September wordt gehouden, zal een stand van veertig vierkante meter worden ingericht voor de Nederlandse Antillen. Op 11 September zal een Antilliaanse dag worden gehouden. Op Aruba hebben twee banken een nieuw gebouw geopend: de Hollandse Bank-Unie en de Aruba Commercial Bank. Kort geleden is de eerste hoeveelheid aloinepoeder, dat onder meer wordt ge bruikt in de pharmaceutische industrie, van Aruba verscheept. Het chemische on derzoek door het Indisch Instituut te Am sterdam heeft uitgewezen, da: de aloine een hoge graad van zuiverheid heeft. De „Aloe products company" kan haar produc tie zover opvoeren, uat de gehele wereld behoefte erdoor gedekt kan worden. Het dagblad „Beurs- en Nieuwsberich ten" heeft in een artikel erop aange drongen, dat de leden van de Staten der Nederlandse Antillen voor hun lidmaat schap gehonoreerd zullen worden, omdat hun taak zo omvangrijk is geworden, dat zij de gehele persoon eist. Wanneer de interimregeling van kracht wordt, zullen nieuwe Statenverkiezingen worden gehouden. Het aantal zetels wordt van 21 op 22 gebracht en het aandeel van Curacao daarin zal van 8 tot 12 stijgen. In dien de Curaeaose Onafhankelijke Partij hetzelfde aantal zetels zou behalen als bij de vorige verkiezingen, zou zij nu wel haar intrede in het parlement doen. In Augustus zal op Curacao ds. Spijker, Remonstrants predikant te Sommelsdijk, arriveren, die beroepen is tot derde predi kant bü de Verenigde Protestantse ge meente van Curacao. Hij zhl zich speciaal aan het jeugdwerk wijden, Dr. Prinsen nam afscheid van de ministerraad Wegens zijn benoeming tot rechter in het Uniehof van arbitrage heeft dr. M. J. Prin sen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, zijn functie als secretaris van de ministerraad neergelegd, In de jongste zit ting van de mlfiisterraad heeft dr. Prinsen van deze hem zo vertrouwde kring af scheid genomen. Bij deze gelegenheid heeft de minister-president zich tot tolk van de raad gemaakt door de heer Prinsen in de hartelijkste bewoordingen dank te zeggen voor diens gewichtige arbeid. Weer twee troepenschepen op weg naar Nederland Op 27 Mei in het troepenschip „General Greely" uit Tandjong Priok naar Neder land vertrokken met beslemming Rotter dam. Aan boord bevinden zich de volgen de onderdelen der Koninklijke Landmacht: het 401ste en het 411de bataljon infanterie, alsmede de staf van de 41ste zelfstandige infanterie-brigade. Eveneens op 27 Mei is uit Indonesië naar Amsterdam vertrokken het troepenschip „Groote Beer" met aan boord de 41ste zelf standige mitrailleur-compagnie en de 41ste hulpverbandplaats-afdeling voorzover de militairen van deze afdeling niet op de „Hellenic Prince" zijn ingescheept. De ideale woning Minister overweegt een prijsvraag Naar de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, in een vraaggesprek met een verslaggever van het Algemeen Nederlands Persbureau heeft meegedeeld, overweegt hij een prijs vraag uit te schrijven voor een ontwerp van „de ideale woning" tegen een rede lijke kostprijs. Gevonden voorwerpen De Stichting 1940-1945 vraagt de opbrengst der niet opge vraagde voorwerpen De Stichting 1940-1945 heeft aan de ge meentebesturen gevraagd de opbrengst te mogen hebben van de gevonden voorwer pen die niet worden afgehaald en daarom geveild worden. Wij hebben in Haarlem onderzocht of aan dit verzoek voldaan kan worden. Daar bij bleek ons dat daaraan veel bezwaren verbonden zijn. Allereerst is de waarde van het gevondene in het algemeen niet groot. En wat nog van waarde is wordt in de regel wel door de verliezers opgevraagd. Een zeer groot deel van het gevondene wordt door de vinders, als het bij de politie is aangegeven, mee naar huis genomen. Indien alle voorwerpen op het politie bureau in bewaring genomen werden, zou er wel een afzonderlijk gebouw voor gezet moeten worden. En dan nog wel een groot! Alleen als de vinders er bezwaar tegen hebben om de voorwerpen mee te nemen, neemt de politie die in bewaring. Het zou heel eigenaardig zijn als de politie de niet- opgevraagde voorwerpen bij de bewaar ders zou opvragen om die te gaan verko pen. Een zeer groot deel zou bovendien op geen enkele veiling worden aangenomen omdat het vrijwel waardeloos is. Aan de voorwerpen die de politie in be waring neemt wordt, als zij niet afgehaald worden, zo mogelijk een bestemming gege ven. Speelgoed gaat naar kindertehuizen, evenzo kinderkleding. Gebreide hand schoenen worden afgestaan aan vrouwen verenigingen die er voor een liefdadig doel kledingstukken van breien. Enzovoort. Voorwerpen van waarde die de politie bewaart worden lang ter beschikking ge houden, omdat er onzekerheid is over het eigendomsrecht van gevonden voorwerpen. In het algemeen wordt geacht dat een vin der er over beschikken mag na drie Jaar. maar feitelijk kan een verliezer nog dertig jaar lang zijn aanspraken doen gelden. „Werkspoor" tevreden over gang van zaken Volgens het verslag over 1949 van de N.V, „Werkspoor" te Amsterdam gaf de gang van zaken ook in dat jaar reden tot tevredenheid. In de beide fabrieken heerste grote bedrijvigheid. Het aantal arbeiders en beambten bleef vrijwel con stant (8235 man). De vraag naar de pro ducten is nog zeer bevredigend, al wordt de concurrentie in binnen- en buitenland scherper. De directie ziet echter de ko mende tijden met vertrouwen tegemoet. De maatschappij heeft deelgenomen in de oprichting van de „Stichting vertegen woordiging in Indonesië van de Neder landse industrie". De daar gevestigde onderneming, de N.V. Constructiewinkel „Bromo" heeft be langrijke aanvragen onderhanden. De exploitatierekening beloopt ƒ7.425.700 (ƒ6.541.370). Na afschrijvingen en reserve ringen resteert een winst van ƒ1.248.460, waaruit een onveranderd dividend van 6 procent op de aandelen a en 4 procent op de aandelen b wordt voorgesteld. ADVERTENTIE Goudse stadhuisgewelf bevat collectie fraaie souvenirs Onder het gedeeltelijk gerestaureerde stadhuis te Gouda is een hal geopend, die men een schatkamer van Nederlandse cul tuur zou kunnen noemen. In deze gewelven heeft de stichting „Edele Vorm", waarvan Otto van Neijenhoff directeur is, een col lectie voorwerpen bijeengebracht, die be antwoorden aan de artistieke eisen en typisch Nederlands zijn. Het betreft voor namelijk aardewerkproducten, pijpen, kaarsen en verder zilveren en tinnen voor werpen. Het ligt in de bedoeling om in verschil lende plaatsen van ons land waar zulks mogelijk is, dergelijke collecties bijeen te brengen. Gouda, dat vrij centraal is gelegen en voor buitenlanders gemakkelijk bereik baar is, is als eerste gekozen. Door deze actie wil men trachten het goede souvenir, dat vaak in de winkel wel te koop is, doch niet opvalt, onder de aandacht van onze buitenlandse bezoekers te brengen. Weens Philharmonisch Orkest in October naar ons land Het Weens Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Wilhelm Furtwangler twee concerten'in Nederland geven en wel in Amsterdam en in Den Haag. Aftredende presidente Vrouwen raad op jaarvergadering gehuldigd Op de 45ste jaarvergadering van de Na tionale Vrouwenraad, die te Arnhem werd gehouden, is de aftredende presidente, me juffrouw A. C. Schippers gehuldigd. De vice-presidente, mevrouw H. G. van Anroo de Kempenaer, verklaarde zich bereid haar te vervangen tot in het najaar de defini tieve bestuursverkiezing op een buitenge wone algemene vergadering zal plaats vin den. In de vergadering werden verscheidene verslagen behandeld, die over het algemeen weinig aanleiding gaven tot discussie. De Nederlandse Vereniging van fiuisvrouwen had een voorstel ingediend om de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te verzoeken op de hogere burger scholen, lycea en gymnasia het handwerk- onderwijs voor de vrouwelijke leerlingen als verplicht leervak in te voeren. In de toelichting werd gezegd dat indien men dit onderwijs slechts in privélessen geeft, de dochters van minder welgestel- den worden uitgesloten. Van de zijde van het bestuur heeft men aan dit voorstel een uitbreiding gegeven door voor de jongens het leervak handenarbeid aan te bevelen. Een en ander zal thans aan de minister als aanbeveling worden voorgelegd. Op Zaterdag 1 Juli wordt het gouden jubileum gevierd van het herstellingsoord te Lunteren van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging. ADVERTENTIE goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs /qj/un 6y: AMSTERDAM Nieuwendijk 225 b/d Dam ROTTERDAM - ARNHEM UTRECHT - EINDHOVEN Financiële scheiding tussen kerk en staat in Indonesië Het algemene moderamen der Protes tantse kerk in Indonesië heeft meegedeeld, dat in principe het besluit tot de finan ciële scheiding tussen kerk en staat reeds is genomen. De datum waarop deze zal Ingaan is echter nog niet vastgesteld. Ge zien de jongste monetaire maatregelen in Indonesië zal dit besluit een grote krachts inspanning van de leden der Protestantse Kerk vergen. De verdrievoudigde uitgaven voor dele gaties ten behoeve van in Nederland ver blijvende gezinsleden der predikanten, passagekosten, verlofssalarissen en pen sioenpremies vormen voor de Nederlandse voorgangers bijkans onoverkomelijke moeilijkheden, die slechts door gemeen schappelijk overleg en gezamenlijke krachtsinspanning in Indonesië en in Ne derland kunnen worden overwonnen. Het algemeen moderamen is in voort durend contact met de beide thans in In donesië vertoevende afgevaardigden der Nederlands Hervormde kerk, dr. H. Stelma en ds. A. W. Brink, teneinde tot Concrete voorstellen te komen. „Delft" boekte record-export van fotografische gelatine Aan het jaarverslag van de N.V. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" ontlenen wij, dat de aanvoer van beenderen uit het bin nenland in de eerste maanden van 1949 zo slecht was, dat alleen met behulp van grote hoeveelheden buitenlands materiaal de productie op gang kon worden gehou den. Deze toestand is echter na het einde van de vleesrantsoenering in gunstige zin gewijzigd. Tegenover het geleidelijk afne men van de moeilijkheden bij de grond- stoffenvoorziening stond een toeneming van de moeilijkheden bij de afzet van de producten. Niettemin kon de vennoot schap in 1949 nog voor een belangrijk exportoverschot zorgen. De export van fotografische gelatine vormt een record in de geschiedenis. De exploitatie-rekening sluit met een winst van ƒ407.089. Voorge steld wordt aan aandeelhouders 7 procent dividend uit te keren. Het Persmuseum verhuist Het Nederlands Persmuseum gaat het voormalige „Korenmetershuisje" aan de Nieuwe Zijds Kolk te Amsterdam, waarin het ruim een kwarteeuw gevestigd is ge weest. verlaten. Het zal worden onderge bracht in een ander historisch gebouw, ..In het derde vredesjaar". Dit gebouw. Kei zersgracht 604, is een halve eeuw jonger dan het uit 1620 dagtekenende gebouwtje aan de N.Z. Kolk. De nieuwe huisvesting van het museum is de zetel van het Insti tuut voor perswetenschap aan de Gemeen telijke universiteit. Ook de persbibliotheek is daar gevestigd, zodat met de overbren ging van het persmuseum daarheen een gewenste concentratie wordt verkregen. In het „Korenmetershuisje", dat het eigendom is van de stad Amsterdam, zul len de bureaux van de vereniging „De. Am sterdamse haven" worden ondergebracht. 47. .JKomaan," sprak de Geheime Agent Nooitgedachtterwijl hij en zijn collega Fijntjes oprezen. „Het is waarschijnlijk het beste, wanneer u ons vergezelt naar het hoofdkwartier, waar we dan een onder vraging van honderd uur zullen beginnen. Dan komt de waarheid er altijd wel uit. Ga mee zonder opzien te verwekken!" „Ja maarherenbetoogde profes sor Kalker wanhopig; „honderd uren is zo lang! Ik ben nu al vergeten wat u eigen lijk van me wilt. Na honderd uren zal ik er niets meer van weten!" „De plicht roept!" sprak Fijntjes sombeien onver biddelijk. „KomtMaar wat gebeurde daar? Vanaf de ingang van de fabriekshal klonk Panda's heldere stem, die riep: „Dat is de professor, excellentie en onmid dellijk daarop stormde de deftige heer, die door Panda excellentie was genoemd, op professor Kalker af. Hij duwde de beide detectiven met een eenvoudige beweging opzij, en begon toen geestdriftig de hand van professor Kalker te schudden. „Haha," riep hij. ,fieze jongeman, Panda, kwam mij net op tijd waarschuwen! Hij heeft mij uit mijn ministerie gehaald.ja, u moet weten; ik ben de Minister van Export en Verpakkings-aangelegenheden! Uw vin ding is voor ons van de hoogste waarde! Wij moéten eens ernstig praten, professor! Komt u maar eens mee!" Professor Kalker was niet weinig verheugd, dat begrijp je; en Panda was erg voldaan over zichzelf, omdat hij zo slim was geweest om die hoge minister te gaan waarschuwen. Voor de Geheime Agenten was er nu geen aar digheid meer aan. Zij zaten verwezen op de grond, op de plek waar de minister hun had neergedrukt, en Nooitgedacht commandeerde zwakjes: JrAgent HX 937! Ilc beveel je, om je terug te trekken op het hoofdkwartier om de zaken nader te overwegen! Over!" En Fijntjes antwoord de: ,Jigent QP 728! Ikbeveel je om m\j te vergezellen! Over!" En dat is het laatste wat we van deze agenten vernemen. Duitsland dokt. Een drijvend dok van 9« ton, dat Duitsland, in het kader der he stelbetalingen aan geallieerde lande aan Frankrijk moet afstaan, wordt do de Nederlandse sleepboot „Thames" j Kiel naar Nantes versleept- De sleep heden vertrokken uit Hamburg. B dok, dat in de afgelopen oorlog als g volg van geallieerde bombardement was gezonken, werd door een scheep werf te Kiel gelicht en hersteld. Eigen baas. Een boer in Kingston (Vj kreeg er genoeg van iedere keer dollar boete voor zijn broer te betalt als die voor dronkenschap werd op§ pikt. Hij bouwde een privé-gevanget in zijn tuin en sloot daarin de zondt ieder week-end op. Oorlogserfenis. In een dorpje bij Brem is in een hoop ijzerafval een granaat! ontploffing gekomen, waardoor zevi spelende kinderen om het leven kw men. Drie voorbijgangers werden g wond. Vergevensgezindheid.Maar schalk Tito het amnestie verleend aan 33 Oo.stenrijki krijgsgevangenen die in Joegoslafl wegens beweerde oorlogsmisdaden lange gevangenisstraffen waren va oordeeld. Zij zijn iii hun vaderland it ruggekeerd. Men neemt in Wenen as dat het Tito ernst is met zijn verkil ring, dat hij beréid is zijn vroegere 'g schillen met Oostenrijk te vergeten. Appèl. Een Duits zuiveringshof heeft g: teren het vonnis van vijf jaar dwaq arbeid over Hitiers fotograaf, Heinrii Hoffmann, bevestigd. Hoffmann, j een millioen mark verdiende met zj monopolie op de verkoop van foto's vi Hitier, werd onmiddellijk in vrijhi gesteld, omdat zijn straftijd was afg lopen. Zijn titel van professor, die ht door Hitler was verleend, werd ontnomen en zijn bezittingen werdi verbeurd verklaard ten bate van k Beierse herstelfonds. Alles wat hij in toekomst boven de 500 mark per maai verdient, vervalt eveneens as fonds. Duur water. De schade die de overstr ming van de Roc^e Rivier in de Cam dese stad Winnipeg heeft veroorzaal beloopt 17 millioen dollar. Het watt peil is inmiddels anderhalve meter g zakt en vele gezinnen hebben hun ningen weer kunnen betrekken. Vlucht. Honderdachtentachtig jongens meisjes van de „Vrije Duitse Jeug hebben gebruik gemaakt van de Pin! sterdemonstratie in Oost-Berlijn naar het Westen te vluchten. In tots zijn gedurende de Pinksterdagen 4 politieke vluchtelingen in West-Be lyn aangekomen. Aandrang. De Amerikaanse regering hei de secretaris-generaal yan de UK Trygve Lie, een nota doen toekomt waarin wordt aangedrongen op 1 naar Griekenland terugbrengen van ongeveer twintigduizend Griekse ki deren, die gedurende de burgeroorl door de communisten zijn ontvoerd naar Oost-Europese landen zijn ove gebracht. Zonderling bezoek. Twee dames in Roi werden wakker door het geluid van vj lende stenen en troffen, toen een She man-tank ir£ htin slaapkamer aan. bestuurder van de tank, die deelna aan de viering van het jubileum van Italiaanse republiek, had de macht ov het stuur verloren. Slachtoffers. Veertig leden van de „Vri Duitse Jeugd" zijn bij een verkeei ongeval met de vrachtwagen, die hl vervoerde, om het leven gekomen, meldt het Berlijnse blad „Der Abem Verduisterd. De fakkel van het vrijhei: beeld in de New Yorkse haven is g teren door een electriciteitsstoring i gegaan. Postspaarzin. Een 46-jarige postbode Miami, Florida, is als zodanig gescho: nadat de inspectie der posterijen e; metershoge berg onbestelde brieven zijn woning vond. Hij is er waarschij: lijk door een licht letsel aan de vo toe gekomen om de 3.000 brieven op sparen in plaats van ze te besteÜe (United Press). Haarlem bood UNESCO-centrum gastvrijheid, echter zonder gevol Het te Amsterdam gevestigde UNESÖ centrum voor Nederland heeft met hui vestingsmoeilijkheden te kampen en mo vandaag de thans in gebruik zijnde ka! toren verlaten. Naar het A.N.P. verneei heeft het te Haarlem gevestigde Genoo schap voor Documentatie het centrum onderdak aangeboden. De leiding is eva wel van oordeel dat Amsterdam voor werkzaamheden van de UNESCO een gi schikter plaats. i leuwe Uitg ;avei Lin Yu Tang, Chinezenwyk V< taald- (uit het Engels) door VeegenLatorf A. J. G. Stren holt, Amsterdam. Dit boek gaat over een Chinese famili die zich in New York gevestigd heeft en dai inburgert. De handeling duurt een tient jaren, en is niet geconcentreerd behalve R de eenheid van de familie en de leven opvatting, die er in gehuldigd wordt. I laatste is vol glimlachende wijsheid: kali onweerlegbaar en nooit aggressief. All bijeen Waarschijnlijk echt Chinees. Lin Yu Tang kart aardig vertellen; üit.e: aantal verre van opzienbarende innerlij! en uiterlijke gebeurtenissen maakt hij ee roman, die vooruit gaat in een vertrouwe wekkende wandelpas en die soms amusai is en aldoor kalmerend voor de zenuwe De hoofdpersonen leven in een benijdec waardige zonnigheid, die zij overigens louti aan de milde vaderlijkheid van hun schei per te danken hebben. Want dat zij op gegeven punt in het boek zelf tot It komen kan men niet zeggen; daar blijven te braaf en vriendelijk voor, en die: tengevolge te eenzijdig. Conflicten koiiu hier nooit voor, en gevoelens die maar VS één individu kunnen zijn ook niet. De figi ren dienen ter illustratie van een algem* type; verder gaan ze niet. Voor wie van a type houdt moet dit boek een tractatie zij: wie er niets aan vindt zal misschien toe onder de bekoring komen van de blijmoedii plichtsvervulling, waarmee deze Chineze zich het leven zo draaglijk maken. Alles ks zo prettig en makkelijk zijn, lijkt het da dat de roerige Europeaan tenslotte toch na een bewogener opvatting zal terugkere moet Lin Yu Tang niet toegeworpen worde als verwijt. Hij heeft niet willen laten zie hoe mensen kunnen zijn, maar hoe aardig wel kunnen zijn. S,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2