Finland ligt niet achter het ijzeren gordijn Aut0 door trein 9egrepen: Zeven keer vijf jaren in de bres voor het Nederlands fabrikaat De kleine wereld Donderdag 1 Juni 1930 De Finse steden zijn een voorbeeld van evenwichtigheid Een Fins landschap: Naaldhoutberken en glanzende meren. Een onzer medewerkers, die de recente reis van Nederlandse journalisten naar Fin land meemaakte, schrijft hierover zijn in drukken, opgedaan in het „land der dui zend meren": Eén blik in de étalages van de winkels der Finse steden maakt duidelijk dat Finland in zijn economie door de oorlogslasten zwaar getroffen nog worstelt met een tekort aan verbruiksgoederen en zich in dat opzicht ongeveer bevindt op het Neder landse peil van 1946-'47. Koffie, marga rine en suiker zijn op de bon, de rest is vrij, maar duur. Vooral de koffieschaarste is voor de Finnen een kwaad ding, want een rasechte bewoner van Suomi gaat voor tien tot twintig kopjes per dag en dan bij voorkeur zonder melk niet opzij. Des gewenst kan men koffie zonder bon kopen, maar die is voor de gewone man onbetaal baar. Daarentegen heeft een stad als Helsinki vele grote en goed gesorteerde boekwinkels. Tot op zekere hoogte geen wonder, want papier is er genoeg. En dan de kranten! Finland heeft er meer dan honderd, waar van achttien in het Zweeds, dat de tweede taal in dit tweetalig land is. In Helsinki (met 400.000 inwoners) verschijnen zeven ochtend- en drie avondbladen, tezamen met een oplaag van bijna 600.000 exempla ren. Die hoofdstedelijke kranten ziet men ook buiten Helsinki, maar de kleinere steden hebben ook hun kranten. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat een Fin, die twee of meer kran*-n leest, volstrekt geen uit zondering is. Moderne bouwstijl Het voordeel van elk jong land is dat het beginnen kan zonder de soms lastige erfenis van vroeger eeuwen en zich bo vendien kan spiegelen aan de ervaring van andere naties. En al gaat de geschiedenis van Finland terug tot de twaalfde eeuw, zijn zelfstandigheid en brede economische ontwikkeling vangen toch pas aan in 1917, als Finland, na zeshonderd jaar verbonden te zijn geweest met Zwe den (tot de Napoleontische tijd) en daarna ïuim honderd jaar met Rusland, eindelijk als vrije natie zijn plaats gaat innemen. Trots zijn de Finnen op hun oud- heden-in-steen. Hoog boven Torku, zetel van de Lutherse aartsbisschop, rijst de kathedraal uit de 13e eeuw en in diezelfde Hanzestad van 110.000 inwoners staan nog de eeuwenoude muren van het helaas door bombardementen zwaar beschadigde kas teel, eveneens uit de 13e eeuw. Finland heeft meer van die oude bolwerken, nog gaaf met hun zware muren en ronde torens en herinnerend aan de Zweedse tijd. Van indrukwekkende schoonheid zijn ook de oude kerken, zoals die van Hollola en Hat- tula, beide uit de Middeleeuwen, gebouwd geen ruit gebroken Wonderbaarlijke afloop van ongeluk in Santpoort De drie inzittenden van een kleine, licht groene personenwagen, die Woensdagmid dag omstreeks vier uur op de onbewaakte overweg in de Kruidbergerweg door de electrische trein uit Haarlem gegrepen werd, zijn als door een wonder voor de dood gespaard. De bestuurder en een zijner passagiers hadden afgesproken op de bijzonder on overzichtelijke overweg elk naar een kant te zullen uitkijken, maar toen het wagen tje daarna weer langzaam optrok, werd het desondanks gepakt door een treeplank van de trein. De auto kwam in de tweede baan tussen de rails terecht en de drie in zittenden stapten er ongedeerd maar hevig geschrokken uit, zelfs geen ruit van het wagentje was gesneuveld en slechts de motorkap en een voorwiel werden ver nield. Een paar lijnwerkers hebben de auto naast de spoorbaan gezet en de Vel- sense politie, die tezamen met de Rode Kruiscolonne gealarmeerd was, kon on verrichter zake terugkeren. Film „Gejaagd door de wind" op het Holland-Festival De Amerikaanse film „Gejaagd door de wind", naar het boek van Margaret Mit chell, zal in het kader van het Holland- Festival op 20 Juni in Amsterdam worden vertoond. De baten van de voorstelling ko men ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis en het Bio-vacantie-oord. De belang rijkste spelers zijn Olivia de Havilland, Vi vien Leigh, wijlen Leslie Howard en Clark Gable. De film duurt drie-en-een-half uur. De regie is van Victor Fleming. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voorkom dat Uw "lijn" in gevaar komt. Bescherm Uw lichaam, maar ook Uw hart en andere vitale organen tegen de be lemmerende druk van over tollig vet. Ge moogt gerust wat gevuld zijn, liever dan dat ge dreigt lelijk te wor den van magerte, maar vorming van overtollig vet moet ge tegen gaan. Niets beter voor een blijvend jeugdige lijn en ongedwongen bewegingsvrijheid dan juist WEX-de heerlijk fris brui- sende Grape Saline, die nu ook hier te lande weer verkrijgbaar is. t Begin met WEX - zonder uitstel j en houd zo de lijn Uwer jeugd C Agenda voor Haarlem DONDERDAG 1 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Stads schouwburg: ..De dood van de handelsreizi ger". (Comedia), 8 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Rembrandt: ..Voorjaarsparade", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Taxi mijnheer", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Iedere ochtend: vJopie Slim", 11 uur). Luxor: „Leve de samba", alle leeft., 2 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „In gerukt mars", alle leeft., 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Spaame: „Ha, die zeerovers", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Kleine men sen op de grote weg", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 2 JUNI Stadsschouwburg: ,.De dood Van een han delsreiziger". 8 uur. Phoenixterrein: Circus Strgssburger. 8' uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De gevel van Finlands parlement. van grote moppen baksteen of inlands gra niet en van binnen rijk aan primitieve fresco's. En geen Fin. die aan de vreem delingen zijn hoofdstf. laat zien, zal ver zuimen hem vóór alle. nee te tronen naar het Grote Plein, met majestueuze kerk en de universiteitsgeb -ven, een meester werk van de 19e eem ie bouwmeester C. L. Engel. Maar deze herinneringen aan een ver of meer nabij verleden wegen niet op tegen de totale indruk, die de Finse steden maken: een complex van moderne bouw kunst zonder excessen of opvallende expe rimenten. doch van een bewonderenswaar dige evenwichtigheid en bovendien, door het ontbreken van scherpe tegenstellingen met oudere bouwwerken, veel gemakke lijker aanvaardbaar dan elders. Achter buurten zoekt men in de Finse steden tevergeefs. Wel is de woningnood een groot probleem, maar geen Fin huist in onbe woonbaar verklaarde woningen, om de een voudige reden dat ze er niet zijn. Weinig verschil met West'Europese steden Wie door Helsinki wandelt en de hoofd stedelingen gadeslaat, ziet weinig verschil met de meer of minder mondaine inwoners van de grote West-Europese steden, tenzij mén voor de witte petjes-met-zwarte-klep van de dertienduizend studenten (van wie 30% meisjes, óók aan de witte petjes herkenbaar) een uitzondering 'wil maken. De meeste meisjes en vrouwen zijn een tikje opgemaakt en gaan goed gekleed. De hoge prijzen verhinderen echter menigeen zich zo te kleden als hij of zij graag zou willen Wat in Nederland een hoge uitzondering is: de broek met omge slagen pijpen in Amerikaanse stijl, is voor heel wat jonge meisjes, vooral in Helsinki, al lang niet ongewoon meer en klaarblijke lijk een prettige oplossing voor het kleding- vraagstuk. „Sisu" Geen volk ontkomt aan vooroordelen en ook is er wel geen volk of het zal er zich over kunnen beklagen, dat het beste wat het geven kan, elders veel minder be kend is dan deze of gene anecdotische eigenschap. Zo is het ook met de Finnen, van wie iedereen weet, dat het grote sports- lieden zijn, maar van wie te weinig bekend is, dat hun sportieve kwaliteiten niet alleen aan natuurlijke omstandigheden toege schreven moeten worden, maar zeker ook aan het volkskarakter. Het merg van hun wezen plegen de Finnen met één enkel, on vertaalbaar woord te omschrijven: „sisu" (spreek uit sisoe), een mengeling van ener gie, volharding en goede wil, met de klem toon op het volhouden. „Sisu" hielp Paavo Nurmi aan zijn grandiose overwinningen als lange-afstandsloper, „sisu" helpt nu het Finse volk-in-zijn-geheel door de narigheid van het lot van overwonnen natie heen. Geen overtuigender bewijs voor die bewonderenswaardige eigenschap van „sisu" dan de wijze waarop de Finnen de oorlogsschadevergoeding aan de Sovjet-Unie betalen. Na de eerste we reldoorlog waren do Duitsers verplicht jaarlijks 5% van hun nationale inko men op tafel te brengen. Onder veel gejammer brachten ze het tot 3%. Maar nu de Finnen: zonder er over te mopperen, draagt dit volk 12'/i% van zijn volksinkomen per jaar aan Mos kou af en dat zal pas in 1952 geëindigd zijn. Die stilzwijgende hardnekkigheid der Fin nen in het nakomen hunner verplichtingen en dat, zonder tc speculeren op het mede lijden der wereld, vloeit rechtstreeks voort uit „sisu", die eigenschap waar van de Finnen vermoedelijk niet het monopolie hebben, maar die zij, in hun sportprestaties evenzeer als in hun inter nationale betrekkingen, tot voorbeeldige hoogte ontwikkeld hebben. daad is Finland in die tijd met het Derde Rijk verbonden geweest in de strijd tegen de Sovjet-Unie. Maar voor een juiste be oordeling dient men dan toch wel heel sterk het accent te laten vallen op de laat ste drie woorden. Finland heeft zich, door de eeuwen heen, als grensland van het Rus sische rijk doorlopend in een afweerpositie bevonden. Ten tijde van Zweden's grootste macht was Finland een pion in de afweer tegen de Slavische drang naar het Westen. Als zodanig zou men een vergelijking kun nen treffen met Oost-Pruise n, als grens land met Polen. Daarbij kwam, dat het Finland in de jongste wereldoorlog niet mogelijk was vrede te sluiten toen het dat wenste. De Duitsers beheersten de Oostzee en hadden daardoor de levensmiddelentoe voer naar Finland in handen. Zodoende geraakten de Finnen in een weinig behaag lijke situatie, waarvoor zij nu nog moeten boeten. Overigens is Duits een taal, die vele Finnen beter spreken dan Engels, ofschoon men daarmede ook gemakkelijk terecht kan. Door zijn geografische positie is Fin land uiteraard tamelijk sterk op Duitsland georiënteerd, in dezelfde mate als waarin ook Nederland. Maar en hierin stemmen Finnen en Nederlanders opmerkelijk overeen psy chologisch zijn zij van andere makelij en de nazi-geest is hun totaal vreemd. Een ander misverstand is, dat vele Ne derlanders nog in de vage veronderstelling leven als zou Finland „achter het ijzeren gordijn" liggen of althans volkomen naar de pijpen van Moskou danst. Niets is minder waar dan dat, Finland is een wij, democra tisch land. De artikelen in de Finse pers tegen de Sovjet-Unie zijn soms zo scherp dat ze, naar Nederlandse smaak, wel eens ontactisch kunnen helen. Ofschoon Fin land een zeer lange gemeenschappelijke grens met Sovjet-Rusland heeft, kan men zonder overdrijving zeggen, dat het vol komen Westers-georicnteerd is. Ethnolo- gisch, politiek, agrarisch en godsdienstig heeft Finland niets met Rusland gemeen. De Finnen zijn geen Slaven maar behoren, merkwaardig genoeg, tot hetzelfde ras als de Hongaren; hun staatsinrichting is zuiver democratisch en zelfs de Finse communis ten, die 19% van het aantal parlements zetels bezetten (38 van de 200) hebben een zo sterk nationaal gevoel, dat ze eerder de naam „Titoïsten" verdienen. (Nadruk verboden) De Vereniging Nederlands Fabrikaat bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid van dat zevende lustrum ziet het maandblad van de vereniging er deze keer extra verzorgd uit. Het bevat vele interessante bijdragen, die vooraf worden gegaan door een inlei ding van de minister-president, dr. W. Drees. Van de artikelen noemen wij U die van dr. A. de Graaf over de groei van de Nederlandse industrie, van dr. A. Winse- mius over het toen, nu cn straks der industrialisatie, van W. F. Zuurdeeg over de financiering en van J. G. Kraft over de sociale zorg, van dr. W. L. Groeneveld Meyer over 35 jaar middenstandsgeschie denis en van E. Kupers over de vakbewe ging gedurende dezelfde periode. Prof. dr. J. Waterink schrijft over de ontwikkeling van het onderwijs en tenslotte geeft dr. J. P. Duyverman een overzicht van de geschiedenis van de jubilerende organisa tie. Over de doelstelling van de vereniging laten wij hier de voorzitter, de heer E. J. Muller, zelf aan het woord door zijn voor woord voor de feestelijke aflevering van het maandblad te citeren: „Nederlands Fabrikaat" is op de keper beschouwd een merkwaardige Vereniging. Zij werd opgericht met het doel Neder landers te bewegen Nederlandse waar te kopen. Dat voor iets zo vanzelfsprekends een vereniging moest worden opgericht wijst op de typische karaktertrek van ons volk om het vreemde te verkiezen boven het eigene onder het bekende motto: „wat van ver komt is lekker". Het zou echter ook kunnen zijn dat het vreemde soms, zij het niet in kwaliteit beter is, dan toch misschien in opmaak of in verpakking, in kunstzinnige verzorging of in verscheiden heid. „Nederlands Fabrikaat" is nog in ander opzicht een merkwaardige vereniging: zij telt als leden consumenten zowel als pro ducenten en alle daartussen liggende schakels op het gebied van transport, dis tributie etc. Zij geeft voorlichting zowel aan consumenten als producenten en tracht opvoedend naar beide richtingen te werken. Want het is zo. dat het niet alleen de producent is die aan het kopende pu bliek zijn inzichten en zijn smaak oplegt, het is evenzeer de critiek en de smaak van het publiek dat zijn eisen aan de produ cent stelt. En met een variatie op het be kende gezegde: ..Elk volk heeft de rege ring die het verdient" zouden wii kunnen zeggen: „Elke consument heeft de produ cent die hij verdient". Naar gelang de smaak van het Nederlands kopende publiek beter, het kunstzinnige peil van de massa hoger ligt. wordt ook de producent door de eisen die de keper stelt tot hogere prestaties gedwongen. Wij mogen wel zeg- Ook kerftabakindustrie wenst verlaging van accijns De sigarenindustrie is een actie begon nen om de regering te winnen voor een drastische accijnsverlaging voor sigaren en senoritas (kleine sigaartjes). Dit heeft tot gevolg gehad, dat thans ook de kerf tabakindustrie op verlaging van de rech ten op kerftabakproducten heeft aange drongen. Het Bureau van kerftabakin dustrie schrijft hierover: De afzet bij de kerftabakindustrie is be langrijk teruggelopen. Bedroeg deze in het 2e halfjaar van 1949 gemiddeld nog 1.000.000 kilo per maand, hetgeen ongeveer overeenkomt met de productie in 1939. in de eerste drie maanden van 1950 bleef deze afzet beneden de 800.000 kilo. In 1939 kostte 1 kilo kerftabak gemid deld 1,84, thans is de prijs hiervan 12,76. zodat deze producten gemiddeld zeven maal zo duur zijn als voor de oorlog. De sigaren zijn thans 41" maal zo duur en de sigaretten 3y2 maal zo duur als in 1939.' Het bestuur van de vakgroep Kerftabak industrie is van mening, dat, indien de re gering er toe mocht besluiten over te gaan tot verlaging van accijns, dit in de eerste plaats op de artikelen van de kerftabak industrie zal moeten geschieden en dat in geen geval tot een verlaging van de accijns op sigaren'mag worden overgegaan, zonder tegelijkertijd de accijns der kerfproductie in dezelfde verhouding te verlagen. gen: onze exportkansen stijgen, naar ge lang de critische zin en de smaak van het Nederlandse volk, gevoel voor vorm en kleur en lijn bij de koper, onze producen ten in opwaartse richting drijft. De doelstelling van „Nederlands Fabri kaat" werd onlangs als volgt geformuleerd: „Bevordering van de industriële ontwik keling in Nederland", bij welke verande ring nochtans het oorspronkelijke doel niet werd verzaakt. Door middel van lezingen, excursies, films en industriële voorlich ting., tracht zij reeds van de lagere school af de jeugd op te voeden tot goede produ centen en goede consumenten, en liefde en belangstelling voor onze industriële ont wikkeling aan te kweken". Twee Amerikaanse fregatten aan Nederland overgedragen WASHINGTON, 1 Juni (A.N.P.-Aneta). Heden zijn volgens het program voor we derzijdse defensiehulp van het Atlantisch verdrag de eerste twee Amerikaanse oor logsschepen op de marinewerf te Boston aan Nederland overgedragen. Het zijn de fregatten „Rinehart" en „Burrows", die bestemd zijn voor escortedienst en voor strijd tegen onderzeeboten. De schepen zul len in het vervolg de namen „Van Amstel" (Rinehart) en „De Bitter" (Burrows) dra gen en onder commando komen van de luitenants ter zee eerste klasse jhr. P. L. M. van Geen en G. A. M. Saraber. De Nederlandse ambassadeur, dr. E. N. van Klef fens, sprak bij deze gelegenheid een rede uit, waarin hij betoogde dat Ne derland, evenals anderen, geplaatst is voor de geweldige taak, ziin militaire strijd krachten weer op te bouwen. „Wij zijn vastbesloten deze taak zoveel mogelijk door eigen inspanning uit te voeren, maar in verhouding tot wat nodig is en tot de be schikbare tijd zijn onze hulpbronnen on toereikend en hulp is onontbeerlijk en van onschatbare waarde. Zij is voor ons een aansporing onze energie nog meer te wij den aan de opbouw van een krachtig defensie-apparaat, als een van de eerste behoeften van het land. Dat er geen inci denten waren toen de eerste wapens in het kader van het Atlantisch verdrag in Ne derland werden gelost, kwam, doordat ons land ten volle de idee en het essentiële belang van de gemeenschappelijke Weste lijke defensie begrijpt", aldus dr. Van KI effens. Hij zeide tenslotte: „Dit zijn vredeswa- pens, gemaakt om aggressie.te voorkomen. Maar indien het in weerwil van onze hoop en onze gebeden ooit nodig zou zijn deze te gebruiken als verdediging tegen een aanval, zou dit materiaal met vastbe slotenheid werden gebruikt. In deze vrede lievende geest aanvaarden wij deze sche pen en andere uitrusting met dank". Kapitein ter Zee jhr. II. A. van Foreest, de Nederlandse rr.arine-attaché. nam sa- mens de Nederlandse regering mei een dankwoord de schepen in ontvangst. Vierhonderd soorten valse bankbiljetten in vijf jaar Minister Van Maarscveen zal op 15 Juni in het Haagse Vredespaleis een internatio nale politieconferentie openen, waar de bestrijdmg van de valsemunterij aan de orde zal komen. Van hoeveel belang deze bijeenkomst is, blijkt wel het beste uit het simpele feit, dat na de oorlog reeds vier honderd verschillende typen valse bank biljetten werden uitgegeven. Men heeft Den Haag als congrescentrum gekozen omdat daar het Internationaal Bureau ter bestrijding van falsificaten zijn zetel heeft. Er zullen ongeveer veertig landen door 120 afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. ADVERTENTIE Misverstanden Er bestaan helaas over Finland enige hardnekkige misverstanden. Zo bijvoor beeld dat Finland in de jongste wereldoor log nazigezind zou zijn geweest. Inder- Passagiersdienst met helicopters in Engeland Helicopters met accomodate voor 35 passagiers, voortbewogen door straalmo toren, zullen over enige jaren het lucht ruim doorkruisen. Deze mening is verkon digd door het hoofd van de afdeling vlieg tuigontwikkeling van de British European Airways, de heer N. E. Rowe. Hij acht thans reeds het ontwerpen van geschikte landingsvelden voor hefschroefvliegtuigen op de begane grond of op de daken van grote gebouwen geboden. De heer Rowe ziet in de toekomst voorts de helicopter als j het aangewezen vervoermiddel tussen dicht bij elkander gelegen hoofdsteden in Europa. Voorlopig bieden de helicopters van het type Sikorsky, waarmee op 1 Juni aan staande 's werelds eerste geregelde heli copter passagiersdienst zal worden ge opend. elk slechts plaats aan drie passa giers. Deze dienst zal met ingang van Don derdag worden onderhouden tussen Liver pool en Cardiff. Lord Pakenham, de Britse minister voor de Burgerluchtvaart, zal deze dienst inwijden door op 1 Juni de eerste vlucht te maken. Er zullen op deze route dagelijks twee vluchten worden gemaakt. Mare Sangnier overleden Mare Sangnier, de leider van de Franse pacifistenbeweging tussen de twee wereld oorlogen, stichter van de „Parti de la Jeune Republique" en van de Franse beweging voor jeugdherbergen, is in de leeftijd van 77 jaar te Parijs overleden. Sangnier, die wel de „apostel van het socialistisch katholicisme" wordt genoemd, was Parijzenaar van geboorte en vijftig jaar geleden een pionier in de beweging voor de verheffing van de Franse arbei der. Na de oorlog van 14-18. waarin hij militaire dienst vervulde, wijdde hij zich aan het streven paar internationale ver zoening. In de tweede wereldoorlog werd hij door de Gestapo gearresteerd en ge vangengezet wegens het doen verschijnen van een clandestien blad, „Democratie". Na de bevrijding van Frankrijk werd hij gekozen tot erevoorzitter' van de M.R.P., waarvan Bidault de leider is. Sedert de oorlog was Sangnier lid van de nationale vergadering doch de laatste jaren nam hij weinig deel meer aan het openbare leven. Van zijn hand verschenen „L'Esprit De- mocratique", „La Vie Profonde". „La Lutte pour la Democratie", „Discours", „Pour la Paix". Ds. Padt bepleitte premievrij staatspensioen Op het te Arnhem gehouden congres van de Bond voor Staatspensionnering, die naar de penningmeester meedeelde thans 475 afdelingen met 200.000 leden telt, heeft ds. N. Padt uit Oostzaan een op zedelijke mo tieven gebaseerd pleidooi gehouden voor premievrij staatspensioen. Groot man Het leven is een harde school, ge wordt er als leerling niet met de fluwelen hand schoen aangepakt, en ge wordt er zo wijs als een mens maar wezen kan. Maar het is jammer, dat ons daar op die school zulke schone dingen worden afgeleerd. Ge kunt als kind zulke schone dwaze dingen doen, dingen waar ge om uitgelachen wordt, maar in uw ouderdom bedenkt ge dat het zo dwaas eigenlijk niet was het was alleen maar te schoon voor de wereld van de grote mensen, die dc lessen van het leven van buiten kennen en er iedere dag examen in moeten doen. Ik moet denken aan dat kind op ons dorp, het zal nu een man zijn geworden, het zal de school van het leven al een eind achter de rug hebben, dat zulk een schoon cn dwaas ding deed waar we om lachen moesten. We kunnen er nu niet meer om lachen. We denken aan wat het deed als aan een kostbaar reliquie, dat verloren is gegaan. Dat kind ge had dat kereltje moeten zien in de lijst van het groene dorp, dat ook verloren is gegaan onder een berg van betonnen fabrieken en een asfaltweg waar ge niet overheen kunt kijken dat kind loopt daar tussen de lage boerengedoen- tjes over de zandwegen met een zingend hart en een dikke, harde rijksdaalder in zijn broekzak. Dat manneke is een rijk aard, hij is het zo-even geworden als door een wonder. Hij heeft dat blinkende ach terwiel gekregen van een lawaaierige, welgedane oom, die eens in de tien jaren op bezoek komt en in de wijde wereld vergeten heeft wat een rijksdaalder op een dorp waard is. Dat manneke met zijn rijksdaalder hy ziet in het verschiet het bonte feest van de dorpskermis naderen. Hij heeft vi sioenen van v/at hij met zijn rijkdom daar beleven en kopen kan. Dat is een plezier van te voren, dat zijn weken van plezier overdag en nachtenlange dromen. Weet ge dat een hemel vol engelen en muziek maar een rijksdaalder kost? Dat ventje heeft er een cadeau gekregen, hij zal er in ronddartelen als de tenten en spullen zijn opgebouwd en de deuren van het paradijs voor hem en zijn rijksdaal der zijn opengezwaaid. En daags voor de kermis koopt hij van zijn kostbare geld een fles „Dr. Dolle draaiers Wondermiddel tegen Rheumati- sche Aandoeningen" voor zijn moeder, die krimpend van de rheumatiek in bed zit en daarom niets van de kermis zal kunnen zien. Een fles die twee gulden vijf-en-twintig kost. Hij ruilt zijn hemel voor een won dermiddel dat evenmin helpen zal als de honderd andere smeerseltjes en drinksel- tjes waarmede zijn moeder haar scheuten heeft proberen te verdelgen. Wij hebben gelachen toen wij het hoor den. De moeder heeft gehuild, en zij heeft een ogenblik geen scheuten meer gevoeld, behalve die in haar hart. Kijk, dat zijn van die dwaze dingen die ge in de school des levens afleert en waar ge later pas de onmeetbare waarde van begrijpen gaat. Het zou plezierig zijn wan neer dat manneke had kunnen blijven zoals hij was, en wanneer hij als man „Dr. Dolledraaiers Wondermiddel" had kunnen blijven kopen zonder een klap van het leven te krijgen. Maar het leven zegt: „Ik zal u dolle- draaien met uw rare streken. Ge hebt maar te zorgen dat ge vooraan komt in de lij en dat ge zoveel mogelijk rijksdaalders bij elkaar krijgt. Ge hebt anderen maar voor hun eigen rheumatiek te laten zor gen. Dat is de les die ge te leren hebt. En verder geen grapjasserij in mijn school". Nu is op ons dorp dat blokkenhuis van fabrieken gezet, er is niet veel groen meer en op de kermissen kunt ge voor een rijksdaalder niet veel meer gedaan krijgen. En dat ventje is groot geworden ergens in de wereld, hij heeft misschen zelf wat rheumatiek op vochtige dagen. Het kan zijn dat hij een groot man geworden is. in de politiek of in de handel of in andere dingen waar ge in het leven groot in kunt zijn. Hij kan zo groot zijn als hij wil. maar in mijn gedachten zal hij nimmer groter zijn dan toen hij „Dr. Dolledraaiers Won dermiddel" ruilde tegen zijn rijksdaalder. Een groot man van drie turven hoog. J. L. Acht ton boete geëist tegen auto-herstelplaats Na een requisitoir van anderhalf uur heeft de Utrechtse Economische Officier een boete geëist van 832.000 tegen een auto-reparatiebedrijf te Jutphaas. Deze N.V. stond terecht voor de Economische Politierechter omdat zij in de periode van Juni 1946 tot Augustus 1947, hoofdzakelijk ten nadele van het Departement van Oor log te hoge bedragen in rekening zou heb ben gebracht voor de reparatie van auto's en motorfietsen. De N.V. zou te hoge lonen aan politiek gedetineerden, die allerminst volslagen vaklieden waren, hebben betaald en lonen hebben gedeclareerd, die niet ge declareerd mochten worden, zij zou repa ratie-kosten van ATO-wagens ook aan het departement hebben berekend, er zouden valse materiaalbonnen zijn uitgeschreven en materiaal zou te duur berekend zijn. er zouden fictieve onderdelen in rekening zijn gebracht, te hoge revisiekostcn zijn gecalculeerd en tenslotte zouden er stuk ken, nodig voor de bewijsvoering, vernie tigd zijn. De Officier heeft al deze beschul digingen in het algemeen bewezen ge noemd en de totale geldboete becijferd naar de te hoog berekende bedragen, ver meerderd met een geldbedrag als straf. Ook werd publicatie van het vonnis in drie dagbladen en een vakblad geëist. Het requisitoir werd besloten met de op merking, dat de N.V. er niet gunstig voor staat en ten gevolge van een vonnis met een hoge boete wellicht zal moeten liqui deren. Noordwijkse kamphótels mogen voorlopig blijven De Noordwijkse gemeenteraad heeft gisteren een kampeerverordemng aange nomen, zodat in die gemeente niet meer mag worden gekampeerd zonder vergun ning, welke alleen verstrekt zal worden op een kampeerkaart ot kampeerpaspoort, af te geven door de Nederlandse kampeer- centrale. Het verstrekkende voorstel om de be staande kamphótels op te heffen, werd vervangen door een met algemene stem men aanvaarde motie, waardoor deze in richtingen in exploitatie mogen blijven. Wel zal een systeem van uitsterving wor den toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5