Samenwerking tussen Haarlem en de randgemeenten OokU kunt profsteren iCHINDELER RIJWIELEN MATRASSEN WERFF Zn. E. G. v. d. BALM - BLOEMENDAALSEWEG 60, BLOEMENDAAL Maïson MARCEL Olie Permanentf 8.- Oh, dat nare kousen stoppen! BROSENS Naaimachinehandel Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Donderdag 1 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Hoe het thans is en hoe het zou kunnen worden Het is onder de bestaande wetten reeds lOgelijk voor gemeenten om samen te cerken. Er zijn maatregelen in voorberei- ir.g om dit te vergemakkelijken. Boven- ien is het voornemen daarbij de weg te penen om die samenwerking verplichtend e kunnen stellen, in het bijzonder wat entrum- en Randgemeenten betreft. Tot heden is er van een georganiseerde imenwerkïng tussen Haarlem en de om wende gemeenten weinig terecht geko- n. Wij menen dat het zich beperkt tot Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst. dist in de laatste maand zijn stappen ge- san om daaraan uitbreiding te geven, wat er ook andere takken van de Geeste- ke Volksgezondheid onder zullen vallen, ais de Voor- en Nazorg voor de Licha- ;elijk Gebrekkigen. Er zijn natuurlijk veel andere dingen aarbij zowel Haarlem als de omliggende meenten, in het bijzonder Heemstede en loemendaal, betrokken zijn. Daartoe be- oort de zorg voor het Voorbereidend, joger- en Middelbaar Onderwijs. Haarlem de enige gemeente die scholen exploi- ert (in Bloemendaal zijn wel het Ken- ;mer Lyceum en „het Kopje", maar dat jn particuliere inrichtingen). Een groot jel der leerlingen van de Haarlemse 'holen is evenwel afkomstig uit Heem- ede en Bloemendaal. Er zijn wel eens annen geweest bij de gemeentebesturen sn Heemstede en Bloemendaal om geza- enlijk een school voor de leerlingen uit e eigen gemeenten te stichten, maar isrvan is toch niets gekomen. Over de belangen van het Middelbaar iderwijs en het Voorbereidend Hoger aderwijs is, als daartoe aanleiding was, el eens door het college van B. en W. van aarlem overlegd met zijn ambtgenoten m Bloemendaal en Heemstede, maar dit intact was toch betrekkelijk oppervlak- g. Die samenwerking zou overigens op en veel breder basis kunnen gebracht orden, waardoor bereikt zou worden dat openbare scholen voor M. O. en V.H.O. tor de gezamenlijke gemeenten geëxploi- erd zouden worden. Behalve een quaestie sn zeggenschap zouden hieraan natuur- ik ook financiële consequenties vastzitten. Een andere quaestie is de samenwerking at Kunst en Cultuur betreft. Nu draagt aarlem alleen de lasten van de exploita- e van de Stadsschouwburg en het Ge- leentelijk Concertgebouw, terwijl beide (richtingen toch door veel bewoners der mliggende gemeenten bezocht worden, ok de subsidiëring van de H.O.V. komt erbij in het geding. De subsidies, die eemstede en Bloemendaal aan het orkest iven, zijn wel heel klein. Op het gebied van kunst en cultuur zou, dien het ooit tot samenwerking tussen aarlem en de omliggende gemeenten zou amen, ook het openluchttheater in Bloe- endaal erin betrokken moeten worden. Destijds heeft het gemeentebestuur van eemstede een verklaring gepubliceerd, ie inhield dat het meende te kunnen vol- aan met een kleine subsidie aan de H.O.V. ndat Heemstede daartegenover kan wij- in oo de grote offers, die het brengt voor e'. wandelbos „Groenendaal", dat ook van elang is voor de inwoners der gehele reek. Haarlem levert electriciteit aan Heem- iede en Bloemendaal en gas aan Heem ede en Zandvoort. Hierbij beperkt zich i verhouding tot leverancier en afnemer, oor de minister van Binnenlandse Zaken onlangs op de mogelijkheid gezinspeeld n gas en electriciteitsbedrijven in de toe- Dmst te laten exploiteren door een groep an belangstellende gemeenten. Zou het e kant opgaan, dan zouden de omliggen- gemeenten betrokken worden bij de Kploitatie der bedrijven en mede delen in winst. In de laatste jaren vraagt het probleem an de verdeling der woonruimte veel aan- acht. Er bestaat een contact tussen de irecteuren en leiders van de Huisves- ngsbureaux in Haarlem en omgeving. Dit tperkt zich evenwel tot het treffen van tgelingen en afspraken, teneinde de oeilijkheden, die een gevolg zijn van ver killen van mening over de vraag welke imeente aangewezen is om voor huisves- ng voor bepaalde personen te zorgen, zo- eel mogelijk te beperken. ADVERTENTIE an onze GROTE PRIJSVERLAGING ZOMERMANTELS anaf heden worden al onze zomermantels igen sterk verlaagde prijzen verkocht. Uit- lultend modellen van dit seizoen en export- waliteit. 'EN*. CRONJéSTRAAT la-lb - TEL. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Mei 1950 ONDERTROUWD: 31 Mei, M. G. Scheepers i P. C. Verzeilberg; E. Daemen en A. G. wart; G. Fabel en M. H. Tesselaar; P, N. A. an der Weiden en J. ter Plegt: K. Maarsen i A. Speelmans; L. Engel en M. J. Drenth; J. Drost en H. Bruinenberg; J. H. Heems- erk en T. W. Gloerich; P. van Es en A. P. «ogman; R. Treffers en L. J. van Slooten; Plakke en W. S. van den Broek; H. G. M. an Meeuwen en A. B. M. Brugman; A. ongkrijg en M. C. Serné; K. H. C. Spiers n H. Rompa; H. W. de Hoop en L. Seve- ijtlsc; D. Bak en M. Verschoor; K. Hos en de Jongh; H. Engelmoer en J. P. Knij- etlburg; A. Olijdam en J. P. Breeuwer. GEHUWD: 31 Mei: G. Turkenburg en A. ijt; W. F. de Haas en H. G. Voors; M. E. eringen en G. F. Verdam; J. van Diest en Besseling; J. W. Derogee en C. M. Smi- ia; T. J. G. J. Vooges en B. L. J. H Met laar; J. H. Reedijk en H. J. de Klerk; J. lot en A. Takken; C. E. A. van Boeckel en M. E. Wouters; S. H. Diependaal en A. ensen; T. Tit en G. A. Dissel; W J. T. Duijn i N. Mantel. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei. E. lekker—van Voorst: 30 Mei, K. C Pull— an den Ochtend; E. G. A. Veldhuizenvan '.tekoven: E. Medenblikvan der Kroft; i BeunGroenendaal; J. de GrootHeems- erk; 31 Mei. A. KleinhoutMeinders. BEVALLEN van een dochter: 28 Mei, G. Postvan der Maat; 30 Mei, L. Polak an Dijk; J. Peutevan 't Wout; M. E. C. an der WerffBooms; 31 Mei, J. K. Teeu- 'en— Schreurs; J. L. M. van Kipshagen Door samenwerking zou evenwel meer bereikt kunnen worden. Het gehele gebied van Zuid-Kennemerland zou als één wo- ninggebied beschouwd kunnen worden, waardoor een eind zou komen aan het afschuifsysteem van gemeenten. Maar dan zou die samenwerking zich niet moeten beperken tot het verdelen van woonruim ten, maar zich ook moeten uitstrekken over de zorg om meer woonruimte te verkrij gen. Dus ook de bouwplannen zouden ge meenschappelijk bekeken moeten worden. Wij spraken over dit denkbeeld met de Haarlemse wethouder de heer W. F. Happé, die er in het algemeen wel iets voor voelde, maar toch meende dat in deze het initiatief beter van de omliggende gemeenten zou kunnen uitgaan, want zo zei hij als Haarlem daarmee komt, zou men misschien denken, dat de bedoeling voorzit om er hier beier van te worden ten koste van de buitengemeenten Wel zou van Haarlem het initiatief kunnen uitgaan om ook de buitengemeenten te laten profiteren van de aanstelling van een sociograaf. Aanvan kelijk is het plan geweest die ambtenaar al eerder te benoemen, maar uit financiële overwegingen is het nog uitgesteld tot 1 Januari 1951. Vele vraagstukken over de bevolkingsaangelegenheden lopen In Haar lem en de omgeving parallel, zodat dan alle gemeenten met betrekkelijk weinig kosten daarvan zouden kunnen profiteren. Tenslotte is er het vraagstuk van de af voer van huisvuil. Zoals men weet zitten niet alleen Haarlem maar verschillende gemeenten in Zuid-Kennemerland met dit probleem. Enige maanden geleden hadden wij over deze aangelegenheid een onder houd met de directie der V(uil) A(fvoer) M(aatschappij) te Amsterdam, die ver schillende plannen in studie heeft. Daaruit blijkt dat de mogelijkheid bestaat om in deze omgeving een vuilverwerkingsinrich ting te maken als alle gemeenten, die daar voor in aanmerking komeh, hun vuil aan de V A M zouden afstaan. Daarbij zou op de transportkosten belangrijk bezuinigd kunnen worden, want als de inrichting in het centrum der samenwerkende gemeen ten gebouwd zou worden, zouden de auto's die het vuil ophalen meteen naar die in richting doorrijden, zodat er geen kostbare overstortplaatsen gemaakt behoeven te worden en ook geen spoorwegwagons aan geschaft om het vuil te vervoeren. Boven dien heeft men dan het voordeel dat de tuin- en landbouwbedrijven in Zuid-Ken nemerland de compost, die uit het vuil ge maakt word-t, betrekkelijk goedkoop kun nen krijgen, omdat ook daarop geen of slechts weinig transportkosten zouden drukken. Wethouder Happé verklaarde dat 'hij voelde voor overleg der gemeentebesturen om in deze samenwerking te kunnen ver krijgen. ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH BURGERS - VESTING - JUNCKER GLAZEMAKER BARENDSESTRAAT HOEK KAMPERSTR. TELEFOON 13797 De „Karei Doorman" jaagt met 40 kantjes naar huis Slechte vangsten, goede kwaliteit Nadat vanmorgen In de vroegte de ha ringvloot de netten heett binnengehaald en de eerste Hollandse Nieuwe uit de drijf netten op het dek spartelde, is de logger „Karei Doorman" (KW 227) met 40 kantjes vrij kleine haring hv.ïstoe gestoomd. Andere jagers volgen het schip. De eerste vangstberienten die vanmorgen zijn doorgekomen spraken van 11 a 20 kantjes, maar de IJmuidense loggers „Gorredijk" en „Martenshoek" van de rederij Pronk hebben respectievelijk 2 en 9 kantjes ge vangen, de „Rijnmond" had zelfs helemaal geen vangst. Ojk van de Scheveningse vloot zijn schepen thuisstomende, op de voet gevolgd door Vlaardiogse jagers. De „Karei Door man" wordt morgenochtend in IJmuiden verwacht, naar de rederij ons meedeelde, omstreeks 10 uur. De Scheveningse vloot heeft drie jagers vooruitgestuurd, met 50 kantjes op cén schip en twee schepen met 30 kantjes. De vangsten zijn dus bij zonder slecht, maar de vloot gaat vanavond naar een andere „grond". De kwaliteit van de haring is uitstekend. Niet alleen de „Karei Doorman", maar ook de Sch 9 „Prinses Marijke" is naar Nederland onderweg met dertig kantjes haring aan boord. Schipper F. W. Rog heeft een vaart van dertig mijl per uur en hoopt morgenochtend om acht uur in IJmuiden te zijn. Botsing öp de Zeeweg Op het ogenblik worden wèrkzaamheden verricht op de zuidelijke rijbaan van de Zeeweg in Overveen tussen de Erebe graafplaats en de Haarlemse Waterleiding. Het verkeer in beide richtingen gaat daar om over de noordelijke rijbaan. Woensdag middag om kwart over drie kwam de heer H. C. de K. uit Buenos Aires, die tijdelijk in Bloemendaal woont, van Zandvoort en reed bij de begraafplaats naar de voor hem linker rijbaan. Uit de tegenover-gestelde richting naderde een auto, bestuurd door mevrouw I. H. Zij reed op de linkerkant van de rijbaan. In de bocht zag zij niet, dat een auto naderde en het gevolg was, dat een botsing ontstond. Beiden liepen hoofdwonden op en de bestuurster werd ernstig aan een van haar knieën gewond. Zij zijn na voorlopig ter plaatse te zijn verbonden naar de Mariastichting overge bracht. De auto's waren zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour. Vraagt stalen. Uw adres is TELEFOON 18900 VAN MARUMSTRAAT 18 Brandstichting en diefstal- van lingerie berecht De Haarlemse rechtbank behandelde vanochtend een uitzonderlijke zaak tegen een 25-jarige bankwerker uit Den Haag aan wie diefstal en brandstichting ten laste waren gelegd. Hij had in Januari en Decem ber in Zwanenburg twee diefstallen ge pleegd waarbij hij het voornamelijk ge munt bleek te hebben op damesondergoed. Weliswaar had hij bij de eerste inbraak zich ook nog wat kasgeld en bij de tweede een gouden armbandhorloge toegeëigend, maar de lingerie vormde toch het hoofd motief van zijn daden. Nadat hij zich bij zijn inbraak in de Olmenlaan in Zwanenburg van het onder goed en kasgeld had meester gemaakt, legde hij nog wat linnengoed op een bed en stak dat vervolgens in brand. Ook bene den stichtte hij nog brand door papier aan te steken. Gelukkig kon de ijlings ge alarmeerde brandweer voorkomen dat de twee huizen onder één dak in vlammen opgingen, maar er werd toch behoorlijke schade aangericht. Tijdens de tweede in braak was verdachte net bezig een kan petroleum te zoeken, toen hij door de poli tie op heterdaad werd betrapt. De Officier van Justitie mr. B. van der Burg, vond dat deze misdrijven een ernstig karakter droegen. Aan de andere kant wilde hij rekening houden met het psychia trisch rapport dat gewag maakt van neu rotische storingen bij verdachte. Hij eiste zes maanden onvoorwaardelijke en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Roggeveen stelde voorop dat men hier niet met een misda diger maar met een patiënt te doen heeft. Aangezien genezing mogelijk is en verdere detinering geen zin zou hebben, vroeg hij om het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf gelijk te stellen met de tijd in voor arrest doorgebracht. Speciale filmvoorstellingen Gedurende de ochtenduren zullen van Vrijdag af in Palace speciale voorstellingen worden gegeven, waarop films zullen wor den vertoond welke gewijd zijn aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Parijs en aan het bezoek van Prins Bernhard aan het westelijk halfrond. Van het bezoek van het vorstelijk paar aan de Franse hoofdstad heeft Polygoon eeri uitgebreide reportage gemaakt, waar voor grote belangstelling bestaat. In het begin van het jaar zijn in de journaals gedeelten opgenomen van het bezoek van Prins Bernhard aan Noord en Zuid-Amerika. Thans zijn die delen tot een geheel verenigd en belangstellenden kunnen een indruk krijgen van de tocht welke de Prins gemaakt heeft. Het vertrek met het smaldeel „Antillen" uit Rotterdam, waarbij Koningin Juliana tegenwoordig was, is het begin der film. Zij geeft een indruk van het leven aan boord, bevat beelden van de bezoeken aan Porto Rico, Willemstad, het verblijf op Curasao, de ontvangst op Aruba en de bezoeken aan Venezuela, Suriname, Brazilië, Mraico, Washington en Canada. Van de reis is een prachtige film gemaakt, welke een goed beeld geeft van de indrukken van de ope rateur Wassenberg. Sneltekenaar van de Dam tekent protest aan Hij acht zich gedupeerd door Kalverstraatfeest Nu op de Dam te Amsterdam wegens de feesten voor het vijfhonderdjarig begtaan van de Kalverstraat een hele „Damstad" verrijst, zijn de straatartisten, die de Dam steeds bevolkten, ontevreden. Buiten de muren van de „stad" stond gistermiddag de sneltekenaar, die op dat plein zijn talenten pleegt te tonen met een groot bord op de schouders, waarop hij zich beklaagt te wei nig schadeloosstelling te hebben ont vangen. De man is later door de politie verwijderd. De Kalverstraatcommissie deelde mede, dat de artisten schadeloosgesteld zijn in overleg met de afdeling Sociale Zaken van de gemeente. Bij een onderzoek bleek ech ter, dat de verdiensten van die artisten niet nials plegen te zijn. De sneltekenaar Ver dient gewoonlijk tweehonderd gulden per week, zodat de uitkering daar wel aan zienlijk onder zal blijven. ADVERTENTIE Vracht-aanname voor geheel Nederland HAARLEM, Warmoesstraat 15 Telef. 11700 12100 12400 ZANDVOORT. KI. Krocht 3. Tel. 2655 Amateurtoneel „Liefde per luchtpost" De R.K. toneelgroep Ludamus had voor haar laatste uitvoering in dit seizoen die gisteravond in de Stadsschouwburg gege ven werd, wel een bizonder gelukkige keuze gedaan. Blijspelen als Norman Krasna's „Dear Ruth" door de vertaler herdoopt in het weinigzeggende „Liefde per luchtpost" moet men namelijk in de toneelliteratuur voor dilettanten met een lantarentje zoeken, want hoewel deze Amerikaanse „comedy of errors" geen enkele pretentie terzake van Toneel met een hoofdletter heeft, staat zij toch, door haar frisse, geestige dialoog, haar intel ligente opbouw en vooral ook door het feit dat de waarschijnlijkheid zelfs in de dolste verwikkelingen nergens geweld wordt aangedaan, op een heel wat hoger peil dan het gros der kluchten van deze aard waarmee amateurgezelschappen doorgaans bij gebrek aan beter op de planken verschijnen. Qua inhoud heeft het stuk niet eens bi zonder veel om het lijf; alles draait om de verwarring die ontstaat door de machina ties van een Amerikaanse „bakvis", Mir jam, die onder de naam van haar oudere zuster Ruth liefdesbrieven aan de G I's aan het front schrijft. Als een der sol daten, wie zij aldus Ruths „eeuwige lief de" beloofd heeft, onverwacht met verlof komt, gaan de poppen natuurlijk aan het dansen, want Ruth is deugdelijk verloofd met een oersolide bankbediende (een kostelijke creatie van Wim de Ree) en het kost alle tact die het gezamenlijke rech- tersgezin kan opbrengen om de storm van verwikkelingen die dan opsteekt het hoofd te bieden en de zaken in het reine te brengen. Met deze onschuldige en genoegelijke intrige die echter, zoals gezegd, uitstekend opgebouwd is en vele verrassende vond sten en wendingen oplevert, wist het ge routineerde groepje van Ludamus wel raad. Guus Boersma's evenwichtige ver tolking van de laconieke Amerikaanse vrederechter liet weinig te wensen over, Ans Veling als zijn dochter Ruth en Dick Stevens als de vlieger-luitenant Seawright waren volkomen voor hun taak berekend en Blanche Holzhaus, die naast de reeds genoemde Wim de Ree als bankbediende de dankbaarste opgaaf had, oogstte terecht stormen van bijval in haar rol van de kwajongensachtige „flapper" Mirjam. De anderen bleven, met uitzondering van de kostelijke karikatuur die Ad Spruyt in het tweede bedrijf van de sergeant Chuck gaf, wat te vlak in hun typeringen, maar toch pasten ook zij zich uitstekend bij het zeer vlotte tempo van de opvoering aan. Re sumerend kan men zeggen, dat dit ama- tèurgezelschap, dank zij vooral de bekwa me leiding van regisseur Kraakman, van de vele kansen die dit gezellige blijspel bood, ten volle gebruik gemaakt heeft, het geen een belofte inhoudt voor het volgen de seizoen. H. C. ADVERTENTIE Wist U dat wij alles verkopen tegen xeer lage prijzen? ONS PAROOL IS GOED EN GOEDKOOP! „DE KLOMPENCENTRALE" DR. LEIJDSSTRAAT 10 - TELEFOON 11784 ADVERTENTIE De haringvloot stoomt naar huis! De HOLLANDSE NIEUWE komt) ADVERTENTIE neemt nu reeds voor DE EERSTE Uw bestelling aan. Tel. 23280 3 lijnen Beperking der investeringen in Duitsland wordt verzacht In een officieel communiqué, dat de geallieerde Hoge Commissarissen in Duits land na afloop van hun heden gehouden vergadering hebben uitgegeven, werd medegedeeld, dat de Hoge Commissarissen in beginsel overeenstemming hebben be reikt over een procedure voor geleidelijke verzachting van de beperkingen, die sedert het einde van d oorlog hebben be staan op buitenlandse investeringen in West-Duitsland en op het gebruik van de geblokkeerde buitenlandse tegoeden Duitsland. ADVERTENTIE Exclusieve Coiffures - Verven - KJeur- spoellngen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED OUDE GRACHT 98 - TELEF. 20837 Amerikaanse ijsbrekers kunnen niet uit de IJszee weg Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten heeft medegedeeld niet in staat te zijn de twee ijsbrekers, die zij, overeenkomstig de bepalingen van de leen- en pachtwet, tijdelijk mocht gebruiken en die uiterlijk 30 Juni wederom aan de Ver enigde Staten moesten worden overgedra gen, dan reeds ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten te stellen. De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Washington heeft de onder-minister voor Buitenlandse Zaken James Webb medege deeld dat de beide ijsbrekers zich nog in de Noordelijke IJszee bevinden en dat zij, met het oog op de toestand van het ijs, waarschijnlijk niet voor November of De cember in Bremerhaven kunnen worden verwacht. ADVERTENTIE PURE VIRGINIA SHAG DE KLOKKEN BEIEREN Reinoud Heering laat heden, Donderdag avond van 2021 uur de klokken van de Grote Kerk beieren. Het programma luidt: 1. Preludium Jef van Hoof 2. a. Zijt vrolijk, groot en kleine, Oud Ned. lied b. Toen Hanselijn over de heide reed. Oud Ned. lied c. 's Nachts rusten meest de dieren, Oud Ned. lied 3. Giga, F. Couperin 4. a. Klokken klanken, F. v. d. Elst-Boonzajer b. Van een smeder, H. Zaagwijn c. Van Pier de mandemaker, J. Opsomer 5. Turksche Marsch, W. A. Mozart 6. Suite Archaïque, Géo Clement a. Rigeaudon, b. Pavane, c. Menuet 7. Dansje, C. Roelofs 8. a. The Torst at Sunset, E. Markham Lee b. Ma Poupée Chérie (Berceuse), D. de Severac 9. Hindoe lied uit „Sadko", N. Rimsky-Korsakof Het speelwerk van het uurwerk is ver anderd. Op het hele uur hoort men „God roept ons broeders tot de daad", Duitse me lodie pl.m, 1800 en op het half uur „O God, die droeg ons voorgeslacht", W. Craft. (1678—1727). GOUDEN ECHTPAAR. Op 14 Juni hopen de heer en mevx-ouw J. Fr. SmitHazevoet hun gouden huwe lijksfeest te vieren Zij wonen reeds 40 jaar in de Schagohelstraat te Haarlem. De bruid is 91 jaar. de bruidegom 81 jaar. De schoorsteenvegers uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden en Schiedam zullen in de maanden Juni, Juli en Augustus per door hen te vegen schoorsteen vijf cent afdragen voor de kankerbestrijding. De schoorsteenvegers willen hiermede ten eerste de kankerbestrijding en ten tweede zichzelf van dienst zijn. Zij hopen dat een deel van hun klanten nu de schoorsteen laat vegen in plaats van in de wintermaanden. Twee employees van het Nederlandse Kankerinsütuut konden niet wachten tot de schoorsteenvegers hun giften bij het instituut zouden afleveren. Met bussen gewapend volgden zij één der schoorsteenvegers op het dak. NIEUWE SERVICE VAN P.T.T. Fonopostautomaat in twee kantoren Met ingang van 1 Juli zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld om in de wachtkamers van het hoofdpostkantoor te Amsterdam en Rotterdam door middel van een „fonopostautomaat" mondelinge mede delingen te laten vastleggen op een alumi nium gramofoonplaatje. Op een dergelijke plaat kunnen onge veer 125 woorden worden opgenomen, waarvoor de spreektijd 1 minuut bedraagt. Voor de verzending van fonopostplaten is in het binnenlands verkeer het gewone briefport verschuldigd. Het ligt in de bedoeling later ook een fonopostautomaat in het postkantoor te Utrecht in te richten. ADVERTENTIE Neem toch een „FRIDOR" naaimachine Dan doet U het met plezier! Generaal Cronjéstraat 148 - Tel. 11 Schagohelstraat 40 - Telefoon 1! Toon Hermans uit zijn huis gezet Het bericht, dat de Amsterdamse humo rist Toon Hermans vanmorgen uit zijn wo ning aan Churchilllaan zou worden gezet, had vele buurtbewoners en talrijke kunst broeders en -zusters naar het huis gelokt. In afwachting van de komst van de heren van het Centraal bureau Huisvesting werd de tijd gekort met allerlei kwinkslagen. Toon vertelde dat hij nog een brief aan de burgemeester heeft geschreven, waarin onder andere staat: „Tien jaar geleden werd ik verliefd op haar en al was zij niet jong meer, ze was mooi en ik ging van haar houden, bezong haar in tientallen liefdesliedjes. Zij was mijn stad geworden. Nog is zij mijn stad, maar als morgen voor mijn deur het pierement staat te „Harry- Limen". dan valt de bijl der wet". Tegen half elf was het inderdaad zover: een deurwaarder en assistent van het C.B.H. verschenen met de officiële papie ren. „De pers wordt verzocht het theater te verlaten", zei Toon Hermans en daarna voltrok zich hetgeen gerechtelijke ont ruiming heet. Nog even poseerde de klein kunstenaar met een bontjas onder zijn ene en een guitaar onder zijn andere arm. moe deloos tegen de deurpost leunende, voor de fotografen en zei: „Ik ben blij, dat ik er eindelijk uit ga, het is toch een ellendig huis". Van verschillende zijden is de populaire artist tijdelijk onderdak aangeboden. Te Marknesse is de eerste permanente openbare lagere school van de Noord-Oost polder geopend. In de afgelopen nacht is de brandkast van een bioscoop in Amsterdam leeggehaald. De sleutel van de brandkast, die in het ge bouw wordt bewaard, stak vanmorgen nog in de geopende deur. De dieven, die door insluiping waren binnengekomen, hebben de gehele inhoud van de brandkast, f 1685, mee genomen Jeugd en muziek. Zaterdagmiddag 3 Juni zal te Doorn een conferentie over „Het jeugdconcert" worden gehouden, georgani seerd door de stichting „Jeugd en muziek". HAARLEM EN OMGEVING BU Koninklijk Besluit is de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, verleend aan A. var. Zijp. wagen- voerder bij de Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen Installeerde gisteren de Raad voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek. De afd. Haarlem van de Alg. Bond van Handels- en kantoorbedienden Mercurius houdt Dinsdagavond 6 Juni een vergadering in de zalen Brinkmann, waarin de vraag zal worden besproken of de huidige opbouw van de vakbeweging voldoet aan de daaraan te stellen eisen, of men de vakorganisaties niet zal moeten ombouwen tot bedrijfs organisaties. Maandag 5 Juni zal het 25 jaar geleden z}jn dat de heer R. J. Leijenaar bij de firma Eeltjes in de Zijlstraat in dienst trad. Woensdagmiddag Is een tweejarig jon getje in het water van de Paul Krugerkode geraakt. De een en dertigjarige heer J. Bloet heeft hem op het droge gebracht. Aan de Bloemendaalse aannemersfirma G. Hulsebosch is het maken van een stam- riool in de Wilhelminastraat en omgeving te Haarlem gegund voor f 209.900. Een bewoner van de Lindenstraat heeft heden in het tuintje achter zijn woning zes coloradokevers gevonden. De oplettende Haarlemmer deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die maatregelen nam tot bespui ting van de „besmette" tuin. In het Spaarne kapseisde heden In het middaguur een hoogopgeladen platte schuit met hout. De gehele last raakte te water en veroorzaakte moeilijkheden voor het water verkeer. Persoonlijke ongelukken bleven uit. De tweede uitvoering in het zomer seizoen van het cultuurcentrum „De stompe toren" te Spaarnwoude wordt Zaterdag avond bij kaarslicht gegeven door de be kende Belgische pianist Alex de Vries. De heer A. ÏVL StuU te Haarlem slaag de aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. Ds, IV. Fyn van Draat, predikant bU de Gereformeerde Kerk van Overveen, die door de kerkoraad van Leiden beroepen was tot predikant, nm missionaire arbeid te ver richten onder Oosterse studenten in Neder land, heeft het beroep aangenomen. Hij blijft nog dit jaar in Overveen werkzaam, om zich dan in het begin van 1951 in Am sterdam te vestigen. Bakkersknechts veroordeeld De Haarlemse rechtbank veroordeelde van morgen de IJmuidense bakkersknecht J. P. van der P. die op 1 Januari van dit jaar een inbraak had gepleegd bij een bakker in IJmuiden en daar achtduizend gulden stal. tot acht maanden onvoorwaardelijke en 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De bakkersknecht L. L. werd wegens mede plichtigheid tot 8 maanden onvoorwaarde lijk en 2 maanden voorwaardelijk ver oordeeld. Heemstede ONDERLINGE TUINLIEDENVERENIGING Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om geving]' werd besloten op 18 Juli een excursie te ondernemen naar Overloon. De heer J. J, Warmerdam hield een cau serie over de tuinwedstrijd die thans gehou den wordt. Hij constateerde dat de deel neming groter is dan het vorige jaar, maar tevens ook de rivaliteit. Dit laatste meende hij te moeten betreuren, omdat het niet zo zeer de bedoeling is. te streven naar de mooiste tuin, dan wel van elkaar iets te leren. Uit het verloop van deze bespreking bleek, dat de deelnemers zich over het alge meen met grote ijver toeleggen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Na een korte pauze hield de heer J. v. Gurp een causerie over de Gentse Floraliën, waarvoor dit jaar de belangstelling uit de diverse landen zeer groot is geweest. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A Mansde Bie, z- E Baarbé— Komin. z.; A. G. v. d. Bruggen— Badar. d.; J. v. GelderenJoustra z ONDERTROUWD: M. A. J. E. M. Valken berg en M. M. Brenninckmeijer; A C. Bos en E. C. S. Urbanus. GEHUWD: J. C. Verkade en A. C. D F. Greco en J G. A Janssen. t ?VES,L?DHN: Wed- L- G- A. Schoen— Lalez. 83 j.; p. Koster, 89 j. Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Foro Nederlandse Kabei Berkel's Patem Scheepvaart-Urne Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-L Handelsbank Billiton MIJ. II Slotkoers gisteren 283 204 227% 170 119 283)4 111)4 134% 158% 121% 128% 12814 143 87 222 Openings koersen 282 203)4 228 170)4 122% 130M 129)4

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7