Haarlems Dagblad Franse stem; „Traditioneel Brits wantrouwen te machtig gebleken" I Parijs ongerust Communiqué der zes landen 64e Jaargang No. 19565 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie i Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 3 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©prcrtrtc Daaricntëtfje Courant (anno (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom H ET VOORTGEZETTE Frans-Britse overleg over Britse deelneming aan het Plan-Schuman betreffende de West- Europese kolen- en staalnijverheid heeft helaas niet tot resultaten geleid. Wel heb ben de Engelsen gisterenavond nog een tegenvoorstel gedaan, waarvan hedenmor gen de inhoud nog niet bekend was ge maakt, maar men is daaromtrent in de Franse hoofdstad niet zeer hoopvol meer gestemd. Onze Parijse correspondent tele foneerde vanmorgen, dat het door de meeste politieke waarnemers als een af leidingsmanoeuvre wordt beschouwd. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen dat het in derdaad een afleidingsmanoeuvre is, maar het tekent de heersende stemming. Hoofd zaak in het plan-Schuman is en blijft het door Frankrijk en de overige landen aan vaarde beginsel, dat de in te stellen „hoge autoriteit'' over de kolen- en staalindustrie het hoogste gezag in deze nijverheid zou uitoefenen. Dat wil dus zeggen: zonder dat enige staat, enige regering het zou kunnen aantasten. Dit betekent in beperkte mate, voor alle betrokken staten, het afstand doen van een deel hunner souvereiniteit. In Italië. Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland heeft men dit als beginsel voor te houden onderhandelingen aanvaard. De Engelsen zijn er tot dusver niet toe bereid gebleken en men kan zich moeilijk indenken hoe een tegenvoorstel hunner zijds dit kernpunt zou kunnen handhaven. Het plan-Schuman is in werkelijkheid dfe eerste krachtige poging om die „sprong'' te ondernemen waartoe men de durf moet bezitten om West-Europa tot eenheid te brengen. In zijn teleurstelling stelt men te Parijs het verloop van zaken wel wat te ongun stig voor, als men critiek oefent op het feit dat minister Bevin, die ziek is, in deze aangelegenheid is vervangen door de jonge onderminister van Buitenlandse Zaken Kenneth Younger. Onze Parijse corres pondent meldt dat in dit optreden van een weinig ervaren diplomaat ook een bewijs van Britse onwil wordt gezien. Want Younger kan zelf geen beslissingen nemen. Dit. laatste moge zo zijn, maar Bevin is op zijn ziekbed geraadpleegd en het En gelse kabinet is bijeen geweest. Dat Attlee en Cripps met vacantie in Frankrijk vertoe ven zal niet belet hebben, hun oordeel in te winnen. Ik geloof niet dat men achter het officieel optreden van een ondermi nister iets moet zoeken. De Engelsen ple gen in dergelijke zaken een minder for meel beleid te voeren dan op het vaste land gebruikelijk is. Intussen wordt de al gemene toestand door dit in aanmerking te nemen niet beter. Nadat gisteren nog als de mening in Franse diplomatieke kringen werd vermeld, dat men met het plan-Schuman zou doorgaan ook als Enge land niet meedeed komt vandaag uit poli tieke kringen de commentaar, dat men daar de toekomst van het plan nu donker in ziet. Betekent dit dat andere regeringen zouden gaan aarzelen als Engeland niet meedoet? Er is nog niets van gebleken. En er moge aan herinnerd worden dat het plan in zijn oorspronkelijke opzet zich be perkte tot de fusie van de Franse en Duitse kolen- en staal-nijverheid, met het aan bod aan andere landen om desgewenst zich bij deze fusie aan te sluiten. De Brits-Franse onderhandelingen dei- afgelopen week zullen wel weer getobd hebben met het vanouds-bekende verschil in temperament en werkwijze tussen Fran sen en Engelsen: de Fransen snel, gewapend met alle denkbare argumenten, bouwend op hun scherpe logica en nauwkeurige documentatie; de Engelsen langzaam, voor zichtig, niet erg precies op de hoogte, ge neigd om te denken dat men iets bij hen wil doordrijven en meer vertrouwend op hun intuïtie dan op verstandelijke over wegingen. Hun intuïtie heeft de Engelsen blijkbaar nog niet gezegd dat zij zich offers moeten getroosten om de West-Europese eenheid op te bouwen. De loop van zaken herinnert levendig aan de prominente Engelse politicus- en -econoom die mij twee jaar geleden te Londen zei: De men sen op het vasteland zullen moeten be grijpen dat het voor dit volk een nog moeilijker besluit zal zijn dan voor hen. Dat geldt dan nu vooral de politici. Want de Britse openbare mening toont zich steeds sterker in Europese eenheid ge ïnteresseerd. Dat geeft moed. Zal Chur chill zijn stem niet doen horen? Waar blijft hij? R. P. Nederlander verdwaalde in Wenen Een week in Russische gevangenis Een inwoner van Terneuzer., de 44-jarige P. C. Lammens, lijnwerker bij de Neder landse Spoorwegen, is dezer dagen in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is gehouden door Sovjet-Russische autoriteiten. De Heer Lammens had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Aalzburg begeven, om daar een congres van espe rantisten bij te wonen. Op de terugreis, na afloop van hel congres, bracht het gezel schap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijt geraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft medegedeeld, en werd op een ge geven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. De heer. Lammens zegt, dat hij in een auto is gezet en naar een ge vangenis is gebracht. Bij zijn arrestatie heeft de Nederlander enige klappen opge lopen, waardoor enige van zijn tanden sneuvelden. De gevangene was zeer over stuur. In de gevangenis waar men hem heen bracht, hebben Russen volgens de heer Lammens hem een injectie gegeven, waar door hij enkele dagen buiten kennis is ge weest. Hij is ook nog enige dagen opge nomen in het ziekenhuis der gevangenis. De gevangene is naar hij zegt, op kunst matige wijze weer tot bewustzijn gebracht en toen verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten, die door de leden van het gezelschap Nederlandse esperantisten was gewaarschuwd dat hun landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenschap te verlossen. Maandag werd deze vrijgelaten. Hij verblijft thans in een ziekenhuis in Terneuzen. Engeland neemt niet deel aan Schumans plan Bevin stelde een ander plan op, dat per nota naar Parijs werd gezonden PARIJS, 2 Juni (Reuter. Het Engelse kabinet heeft besloten niet in te gaan op de Franse voorstellen in hun huidige vorm tot deelneming aan de onderhandelingen over het samensmelten van de Europese steenkolen- en staalproductie, aldus heeft de Franse ambassadeur te Londen telefo nisch aan het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De houding der Britse regering is voor de Franse autoriteiten zeer teleurstellend. De Franse ambassade te Londen stond zo wel met het Britse mimsterie van Buiten landse Zaken, als met de „Quai d'Orsay" in telefonische verbindir.» Te Londen sprak men de hoop uit, dat toch nog te elfder ure een oplossing zal worden gevonden, welke Groot-Brittannië :n staat zou stel len alsnog aan de besprekingen over Schu mans voorstel deel te nemen. Een nota, waarin de Britse regering haar standpunt uiteen zet, werd heden avond door de Britse ambassadeur te Pa rijs, sir Oliver Hardy, op het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken overhan digd. In de Britse nota wordt een geheel nieuw plan voor de onderhandelingen over het plan-Schuman uiteen gezet. Minister Bevin zou dit plan in de kliniek, waarin hij voor het ondergaan van een kleine operatie is opgenomen, hebben opgesteld. In de Britse nota worden de door de Franse regering gestelde voorwaarden niet aanvaard. Inmiddels is de publicatie van een ge meenschappelijk communiqué der mogend heden, die wel de Franse voorwaarden hebben onderschreven en aan de komende onderhandelingen zullen deelnemen, een dag uitgesteld. Het zal nu vandaag ver schijnen. Bij de regeringen van Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg en West- Duitsland lag een korte verklaring gereed, die aanvankelijk hedenochtend zou zijn gepubliceerd. Angstpsychose in Makassar Commandant Nederlandse troepen vertelt over de toestand Eén speciale medewerker te Sóerabaja telegrafeerde ons: Generaal-majoor Scheffelaar, de com mandant van de Nederlandse troepen in Oost-Indonesië, verklaarde na zijn terug komst in Makassar in een interview, dat de overgang van het KNIL in Oost-Indo nesië naar het leger der RIS thans binnen veertien dagen zal zijn voltooid. De rest wordt daarna geconcentreerd in enkele havens voor demobilisatie en afvoer naar de geboortestreek. Daarbij doen zich vele moeilijkheden voor voor de Ambonnezen, aangezien Ambon thans is geïsoleerd. Hierover wordt thans overleg gepleegd tussen de Nederlandse legercommandant en de RIS. In Makassar is het rustig, de Europeanen genieten volledige vrijheid, maar er is nog een avondklok die om zeven uur ingaat. Wel heerst er in de stad, na de recente gebeurtenissen, een angstpsychose met het gevolg, dat men en dat zijn niet alleen de Europeanen liever een goed heen komen wil zoeken. De guerilla's zijn bui ten de stad gereorganiseerd, waarna velen zich bij de troepen der RIS hebben aan gesloten. De recente gevechten werden veroor zaakt door deze guerilla's. Het KNIL heeft pas geschoten, toen de overval op het kamp reeds was geschied. Bij deze aanval werden ook vrouwen gemolesteerd. Het KNIL rekende toen drastisch af met de overvallers. Het aantal doden, dat in deze gevechten gevallen is, is niet bekend. De schattingen lopen uiteen van 600 tot 2000. De rest van Zuid-Celebes is, voor zover het wegen en transportmiddelen betreft, in handen van guerilla's, waaronder kin deren van tien jaar, die met stens be wapend zijn. De gevolgen van deze toe stand kunnen zeer ernstig zijn. Indien niet spoedig op krachtige wijze wordt inge grepen, verandert Zuid-Celebes van een economisch sterk tot een arm land. In Makassar is veel vernield. In Franse politieke kringen wordt scherp critiek uitgeoefend op Engelands weigering om het plan-Schuman in zijn huidige vorm te aanvaarden. In Franse regerings kringen had men Donderdag gehoopt dat de bereidheid van Frankrijk om het woord „engagement" (verbintenis) uit de voorge stelde tekst van het gezamenlijke commu niqué te doen vervallen, van Britse zijde door een positief gebaar zou zijn beant woord. Een hoge Franse functionaris verklaarde hedenavond te Parijs: „Het traditionele Britse wantrouwen tegenover een verenigd Europees vasteland is de Britse regering opnieuw te machtig gebleken". De Engelse nota, waarin Groot-Brittan nië een geheel nieuw voorstel heeft ge daan om de impasse, welke in het Brits- Franse overleg is ingetreden, op te heffen, is hedenavond door de Britse ambassa deur te Parijs, sir Oliver Harvey, aan mi nister Schuman overhandigd. Sir Oliver had een onderhoud van ruim twee uur met minister Schuman, waarin hij het Britse voorstel toelichtte. Nadat te Londen was vernomen dat sir Oliver en Schuman een onderhoud hadden gehad, ving Kenneth Younger, minister van Staat van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, nog hedenavond laat besprekingen met andere regeringsfunctio narissen aan. Dit doet Lo.ndense waar nemers tot de slotsom komen dat de Franse regering blijkbaar genoeg belang stelling voor het Britse tegenvoorstel had, om de besprekingen met Londen voort te zetten. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. Het volgende communiqué is heden gepubliceerd: „De regeringen van Frankrijk, Duitsland, Bel gië, Italië, Luxemburg en Nederland, be sloten een gemeenschappelijke actie te voe ren voor vrede, Europese solidariteit en economische en sociale vooruitgang, stel len zich als onmiddellijk doel voor ogen het samensmelten van de steenkool- en staalproduc-ties en de instelling van een nieuwe hoge autoriteit, waarvan de beslui ten bindend zullen zijn voor bovenge noemde landen en de landen, die hiermee zullen instemmen. De onderhandelingen op grond van het Franse voorstel van 9 Mei zullen geopend worden op een spoedig door de Franse regering vast te stellen datum ten einde te komen tot het samenstellen van een ver drag, dat ter ratificatie zal worden voor gelegd aan de parlementen. Nederlandse toelichting Naar aanleiding van het communiqué verklaarde een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken nog, dat de Nederlandse regering reeds enige dagen geleden aan de Franse regering heeft medegedeeld, dat zij het initiatief van minister Schuman toejuicht en gaarne wenst deel te nemen aan de be sprekingen over dit plan. Zoals in het gemeenschappelijk commu niqué tot uiting is gebracht, is de Neder landse regering evenmin als de andere regeringen dit zijn bij voorbaat gebonden aan de uilvoering van het plan, zoals het thans ter tafel ligt. Het plan immers geeft nog slechts algemene lijnen aan en het is nog niet voldoende ver uitgewerkt om de economische consequenties op dit ogenblik geheel te overzien. Het ligt in de bedoeling dat vertegenwoordigers van de Nederlandse ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zullen wor den aangewezen voor deelneming aan de besprekingen, welke naar alle waarschijn lijkheid omstreeks 15 Juni te Parijs zullen aanvangen. De Nederlandse regering hoopt ten zeerste dat een Brits voorstel, dat hedenochtend, los van het door de zes andere landen uitgegeven gemeenschap pelijk communiqué, wordt verwacht, tot een bevredigende algemene oplossing zal leiden. Hi<sr en daar worden op het platteland van Indochina blokhutten gebouwd, die moeten dienen om de boeren te beschermen tegen de invallen van de communisten. Binnen landse troepen bemannen deze ondeugdelijke forten. Een van de vele aardige momenten die de tocht van het Koninklijk paar door het Drentse land rijk was. Dc weduwe J. Vredeveld, die de eerbiedwaardige leeftijd van 91 jaar heeft bereikt, biedt aan de vorstin een pop in Drentse klederdracht aan. Du:' ?rs critiseerden de Amerikaanse propaganda „Wij willen feiten horen, die niet tc—=n te spreken zijn" FRANKFORT (United Press) De leiders van het Amerikaanse propaganda- apparaat „The Voice of America" wilden eens weten hoe de uitzendingen door de Duitsers gewaardeerd worden en hadden daarvoor een openbare discussie uitge schreven. Het Duitse publiek reageerde daarop met alles te critiseren. De opmerkingen kwamen uit een Duits publiek dat naar het „Amerika Haus", het Amerikaanse voorlichtingscentrum, was genodigd om daar commentaar te ver lenen op de uitzendingen. „The Voice of America" spreekt over te veel onderwerpen, over te weinig onder werpen, is te eenzijdig en kiest geen par tij, zo waren de meningen van de diverse sprekers, doch bijna allen waren het er over eens dat een van de voornaamste be zwaren de slechte technische kwaliteit was. „Sommige commentators spreken met een nasaal geluid dat er op wijst dat zij minstens twintig jaar geen contact meer met Duitsland hebben gehad", zei een be jaarde Duitse. „Ik stem af op de stem van Amerika en luister naar de kapitalisten die zeggen dat alles van achter het ijzeren gordijn leu gens is", zeide een ander, „dan stem ik af op de communistische radio en hoor dat alles wat de Stem van Amerika zegt leu gens is. Wat moet ik geloven?" „De stem van Amerika moet proberen meer de Stem van Amerika te zijn, in plaats van te proberen de stem van Duits land te zijn", meende een andere criticus. „Vertel ons meer over wat er gebeurt in de keuken van de Amerikaanse huis moeder, hoe de Amerikaanse moeder haar kinderen straft, meer van de kleine din gen van alle dag, in plaats van zo veel politiek", meende een vrouw. „Ik zou zo gx-aag eens horen dat som mige Amerikanen ook in moeilijkheden zijn", vertelde een jonge vrouw. „Alles v. at we horen is hoe mooi alles in Ame rika is." Verscheidene Duitsers lieten malse cri tiek horen op de Amerikaanse bericht geving van de communistische jeugdbij- eenkomst in Berlijn, speciaal op Ameri kaanse pogingen die een mislukking te noemen. „Ze hebben zelfs geprobeerd ons te ver tellen dat .de „Freie Deutsche Jugend", die naar Berlijn ging, niet genoeg te eten had", aldus een Duits burger, „en ik weet dat dit niet waar is. Misschien hadden ze minder snoep en koek dan ze zouden wil len, maar ze hadden genoeg te eten." „De Bijbel zegt: laat uw ja ja zijn en uw neen neen. Laat de Stem van Amerika daar een les aan nemen", meende een ander. „Indien de Stem ons alleen maar propaganda wil geven, luisteren we niet. We willen feiten, feiten die niet door de communistische radio kunnen worden tegengesproken." Deze spreker wees er op dat bij de be kendmaking over beëindiging van de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit Rusland de Westelijke verslaggevers en officiële bronnen zichzelf als dwazen aan de kaak hadden gesteld door het feit dat iedere bron een ander cijfer voor het aan tal Duitse krijgsgevangenen had dat nog in Rusland zou zijn. Die cijfers varieerden tussen een paar duizend en anderhalf millioen. „Wie moet ik nu geloven mdien de communisten kunnen bewijzen dat u 'i mis hebt met uw eigen cijfers?", aldus de spreker. West-Duits politiecorps van 25.000 man in overweging Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Westelijke geallieerden overwegen, in West-Duilsland een centraal politiekorps on te richten van 25000 man onder toezicht van de West-Duitse Bondsregering. Het voorste! daartoe is afkomstig van kanselier Adcnaueiv Tijdens de Londense conferentie is Adenauers plan besproken, maar men is toen niet tot een beslissing gekomen. Het voorstel is verwezen naar de Hoge Com missarissen in Duitsland, die er, na bespre kingen met Duitse politici, over zullen be slissen. Naar verluidt werd de vorming van deze macht besproken op de jongste bijeen komst van de drie Westelijke minister-i van Buitenlandse Zaken. De uiteindelijke beslissing zal binnenkort genomen wor den door de geallieerde Hoge Commissa rissen en de West-Duitse regering. In diplomatieke kringen te Londen ver klaart men met nadruk, dat deze politie macht geen gelijkenis zal vertonen met de Oost-Duitse. Zij zou onder toezicht van de federale regering komen te staan. O.E.ES.-vergadering in Parijs geëindigd Minister Stikker liet ballonnen op Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Gisteren heeft de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking oixder leiding van mr. Stikker te Parijs vergaderd en volgens het slot-communiqué moet de bijeenkomst vruchtbaar zijn geweest. De resultaten zijn als volgt samen te vat ten: De Verenigde Staten en Canada zullen worden uitgenodigd op een praktische basis direct aan de herstelarbeid in Europa deel te nemen. Men heeft de banden rriet de Europese raad te Straatsburg wat nauwer aangehaald (er zullen deskundigen en documenten worden uitgewisseld) Men is het in principe eens geworden zelfs Engeland heeft zich accoord verklaard over een vijf jaren-plan, dat het aanzien zal geven aan één Europese markt. Het ontwerp hiervoor, door de algemeen se cretaris Marjolin uitgewerkt, voorziet in een soort centraal Europees clearing bu reau, waar alle posten van inkomsten en uitgaven der deelnemende landen geregi streerd zullen worden. Over enkele détails zullen de experts de komende maanden nog overleggen, doch van officiële zijde werd gisteren verzekerd, dat men het over de hoofdpunten nu wer kelijk eens was geweest. Er heerste dan ook een optimistische stemming, ondanks de afwezigheid van Robert Schuman, die bezig was op de Quai D'Oi'say nota's met Londen te wisselen, toen gisteravond laat voor de verzamelde Fi-anse en buitenlandse persvertegenwoo'- digers in de bossen van Vincennes in de omgeving van Parijs minister Stikker een klein podium beklom, om de reizende pro- paganda-tentoonstelling van de O.E.E.S. te openen. De laatste attractie van deze Marshall- kermis, die na Frankrijk bereisd te heb ben, een tournée door het buitenland zal ondernemen, vormen de luchtballonnetjes, die aan de kinderen worden uitgedeeld met het verzoek ze daarna weer los te laten. Aan elk ballonnetje is een kaart bevestigd, waarop de naam van de afzen der meet worden ingevuld, en bovendien hangt er nog een tekst aan, waarin in korte tx'ekken het doel van de OEES be schreven staat. Vannacht zijn onder groot gejuich der aanwezigen door minister Stikker de eer ste ballonnetjes opgelaten. Turkse regering feat vijf schepen beuwen in ons land De industriële handelscombinatie te Den Haag heeft opdracht ontvangen van de Turkse regering voor de bouw van vijf dubbel schroef motor passagiersboten. De schepen zullen worden ingericht voor het vervoer van 300 personen. Het woord is aan Fuller: Een zaak onmogelijk te achten, is de manier om haar onmogelijk te maken. Vier doden in twee dagen Wrakstukken van Firefly gistermiddag gevonden Gistermiddag om kwart over twee meldde een duiker van het bergingsvaartuig „Texel" van de firma Doeksen, dat voor Scheveningen zocht naar de wrakstukken van de Donderdagmiddag verongelukte Fireflies van de Marineluchtvaaiidienst, dat hij de eerste aluminium scherven had gevonden. Kort na half drie werd op negen meter diepte het eerste wrakstuk aangetroffen. Op telefonisch verzoek van de duiker werd een lijn gevierd en even later lag het eerste stuk van een der verongelukte Fireflies aan dek. Het was een deel van een hoogteroer, dat, hoewel verminkt, duidelijk te herkennen was. Tegen drie uur moest de duiker het werk staken. Gewacht moet worden op het keren van het tij om het zoeken te kunnen voortzetten. Verder werd tijdens deze eerste ber gingspoging niets van belang meer ont dekt. Waar het wrak van het tweede vliegtuig ligt is nog niet bepaald. Namen van de slachtoffers van gevallen straaljager De namen van de twee leden der be manning van de gistermiddag bij het vliegveld „Twenthe" verongelukte straal jager der luchtstrijdkrachten zijn thans eveneens bekend. Het waren de 26-jarige reserve eerste luitenant-vlieger J. Bakker uit Baren- drecht en de 25-jarige eerste luitenant vlieger-waarnemer Dirk Boer uit Zeg veld. Beiden waren ongehuwd. Bakker ging in November 1941 van de Verenigde Staten van Amerika, waar hij als zeeman gestationneerd was, naar En geland om zich te melden bij de RAF. Op 28 Januari 1943 behaalde hij daar zijn vliegbrevet en werd geplaatst bij het 132ste jachtsquadron. Later maakte hij deel uit van het 322ste Nederlandse jachtsquadron. In RAF-verband maakte hij tijdens de oorlog een groot aantal vluchten boven bezet gebied. Op 7 Februari 1946 ging hij over naar de lucht strijdkrachten en in November van dat jaar vertrok hij naar Indonesië, waar hij geplaatst werd bij het 20ste squadron. In Juni 1948 kwam hij terug in Nederland. Op 4 April van het vorige jaar kwam Jcichem Bakker op de jachtvliegschool te Twenthe en werd commandant van de grondvliegdienst en vlieginstructeur. Drie maanden geleden werd hij benoemd als instructeur van de weerberichten-afdeling van de jachtvliegschool te Twenthe. Dirk Boer werd op 4 Januari 1946 als ooilogsvlieger ingedeeld bij 12-9 R.I. Hij werd naar Indonesië gezonden waar hij in Juni 1946 ai-riveerde. Daar begon hij zijn opleiding tot vlieger-waarnemer. In October 1949 keerde hij in Nederland terug en werd geplaatst bij de vliegoplei- ding van de LSK, waar hij einde 1949 zijn brevet haalde. In Januari van dit jaar werd hij geplaatst bij de jachtvliegschool te Twenthe voor een opleiding op straal vliegtuigen. De tosstand van Smuts De toestand van veldmaarschalk Smuts, die aan longontsteking lijdt, is zorgwek kend. De doktoren hopen nog op zijn be houd, doch zij verklaren dat er veel gevergd wordt van het weerstandsvermo gen van de 80-jarige. Joegoslavië roept gezant te Warschau terug (Reuter). De Joegoslavische ambas sadeur dr. Rade Pribicevic, is door de re gering van Tito teruggeroepen vanwege „het beledigende gedrag van de Poolse autoriteiten jegens de Joegoslavische am bassade en in het bijzonder jegens de ambassadeur, die gehinderd wordt in de normale uitoefening van zijn taak". Voor taan zal een zaakgelastigde de ambassade te Warschau leiden. HET WEER AFGEBEELD De kleine storing die ziek al enkele dagen boven Frankrijk beuindt, ver plaatste zich het afgelopen etmaal weer iets verder naar hei Noorden, waardoor in ons land het dunne wolkenscherm nu weer aan de hemel is verschenen. In Noord-Frankrijk trad gisteren hiér en daar onweer op en ook in ons land is de kans daarop aanwezig, maar over het algemeen is de activiteit van deze storing toch gering. Wel kan onder in vloed van de storing by ons de wind tijdelijk naar Westelijke richtingen draaien, waardoor afkoeling optreedt, maar aangezien de storing gevolgd wordt door een klein gebied met hoge luchtdruk, dat zich vanmorgen bij de Golf van Biscaye bevond, kan het war me ivcer zich Zondag van deze tijdelijke inzinking herstellen. C£NTRA H moge druk l lage druk scheidingslijn-frcn""-tussen lucht v verschillende herkomst stand van d:t teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind- snelheid van vjf l'cter c£s seconde Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind. 4 Juni: Zon op 4.24 uur. onder 20.53 uur Maan op 0.31 uur. onder 8.09 uur 5 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur Maan op 0.54 uur. onder 9.35 uur Hoog en laag water in IJmulden Zaterdag 3 Juni: Hoog water: 5 24 en 17.58 uur. Laag water: 1 06 en 13.31 uur. Zondag 4 Juni: Hoog water: 6-18 en 18.48 uur. Laag water: 1.55 en 14.20 uur. Maandag 5 Juni: Hoog water: 7.10 en 19.41 uur. Laag water: 2.45 en 15.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1