uut M-flVERAI Lexington C Gunstige economische ontwikkeling in Indonesië 1 .Clowntje Riek Het kostbare deposito Zaterdag 3 Juni 1950 4 ADVERTENTIE Na KÜbBwÉ U W Ma Ém Sa Mm fabr. n.v. ehco - haaksbergen Effecten- en Celdmarkt De ontegenzeggelijk betere stemming, welke de laatste twee weken op'de Am sterdamse beurs heerst, levert wel het duidelijk bewijs hoezeer de Nederlandse economie nog altijd met die van Indonesië vervlochten is. Weken en maanden aaneen was er om zo te zeggen aan de beurs geen goed te doen. Gunstige bedrijfsberichten uit de Nederlandse industrie, grotere toe nadering tussen de landen van West-Euro pa en daardoor afnemend oorlogsgevaar, het voortduren van de maatschappelijke welvaart in de Verenigde Staten en wat er meer voor bemoedigende aspecten mochten worden gesignaleerd, de beurs bleef onaandoenlijk en de verkopen had den doorgaans de overhand. Hierin is opeens verandering gekomen en het waren de Indonesische fondsen, die daartoe de stoot hebben gegeven. De regeringsverklaring kon alleen in zoverre bemoedigend worden genoemd dat het kabinet blijkbaar meer oog voor de werkelijkheid heeft gekregen en door het debat in de Tweede Kamer met de wrange feiten werd geconfronteerd. Maar belang rijker was dat over de economische ont wikkeling van Indonesië betere berichten werden ontvangen en niet het minst ook dat enkele regeringspersonen van Indo nesië de noodzaak van samenwerking met Nederlandse energie en Nederlands kapi taal beginnen in te zien. Hoe gunstiger het Indonesische bedrijfs leven zich ontwikkelt en hoe ruimer als gevolg daarvan de staatsinkomsten vloeien, hoe groter natuurlijk ook de mogelijkheid en de bereidheid worden om aan de fi nanciële en economische verplichtingen volgens de Unie-overeenkomst van de R. T. C. te voldoen. Dat de in Maart begon nen geldsanering langzamerhand vruchten gaat dragen, is daarom een bemoedigend verschijnsel. Een paar maanden geleden moest het tekort op de Indonesische be groting voor 1950 nog op ƒ2500 millioen worden geraamd, dezer dagen heeft de minister van Financiën, mr. Sjafroeddin, medegedeeld dat het tot 500 millioen kon worden teruggebracht. Voor een goed deel is dit het gevolg van de .geldsanering, waardoor als bekend de helft van alle in omloop zijnde bankpapier in een gedwon gen lening van 1500 millioen werd om gezet. maar ook op de uitgaven is dras tisch bezuinigd, terwijl de staatsinkomsten allengs ruimer zijn gaan vloeien. Expor teurs ontvangen als bekend 50 van de opbrengst hunner producten extra in de vorm van deviezencertificaten, die op een waarde van 200 Vo zijn vastgesteld, zodat ze dus in feite 200 van de prijs ontvan gen. maar importeurs moeten voor hun producten en goederen 100 deviezen- certificaten kopen k 200 wat wil zeg gen. dat ze 300 van de prijs moeten betalen. Naarmate export en import zich ont wikkelen, worden uit deze transacties in deviezencertificaten door het Deviezen- bureau grotere inkomsten verkregen. Cijfers zijn daaromtrent nog niet be kend, maar wel zijn de maandcijfers van de buitenlandse handel in dit verband be langrijk. De export steeg van 113 mil lioen in Januari en 108 millioen in Fe bruari tot ƒ202 millioen in Maart, de im port ging van 60 millioen en 82 mil lioen tot 144 millioen vooruit en daar de geldsanering midden Maart heeft plaats gehad, laat het zich aanzien dat de maan den April en Mei nog hogere cijfers zullen doen zien. Hoe snel een land als Indonesië zich economisch kan herstellen blijkt wc! hier uit dat waar in 1949 de handelsbalans eer. klein overschot aanwees (ca. f 24 mil lioen), het eerste kwartaal van 1950 reeds een voordelig saldo van 136).- millioen opleverde. Op basis van de cijfers voor Maart 2bu voor het gehele jaar 1950 reeds op een overschot van meer dan 700 millioen mogen worden gerekend. Voorlopig kan Indonesië haar zeer noodzakelijke import mede financieren uit het overschot van 40 millioen dollar uit de Marshallhulp, het door Nederland verleende crediet van ƒ200 millioen en de Amerikaans lening van 100 millioen dollar, zodra deze effectief wordt. Het laat zich voorts aanzien dat ook de toenemende export allengs een grotere import zal mogelijk maken. Bij belang rijke exportproducten als aardolie, rub ber, tabak en tin is gedurende de eerste drie maanden van 1950, ondanks de poli tieke en sociale onrust reeds een vooruit gang zichtbaar en vooral wat rubber be treft, wijzen de gepubliceerde cijfers op de waarschijnlijkheid dat de export zal blijven stijgen. Een onverwachte meevaller daarbij is de nog steeds oplopende rubberprijs. In Londen wordt thans meer dan 25 pence per Engels pond betaald, d.i. ongeveer 2,50 per kg., of rond 1 meer dan een jaar geleden. Alleen de export van rub ber kan op deze basis voor Indonesië een bedrag van ƒ850 millioen in Hollands geld opbrengen en een hoogst belangrijke post op de betalingsbalans vormen. Als be kend worden ook voor tabak ongekend hoge prijzen betaald en voorts lopen ook de prijzen voor tin en tinerts, ook belang rijke exportproducten van Indonesië, weer op. Tenslotte werd deze week bericht dat ook de suikercultuur, welke tot dusver nog niet tot de export heeft bijgedragen, zich begint te herstellen. Dertig fabrieken, de meeste op Oost- en West-Java, zullen dit jaar gaan malen tegen slechts twintig in 1949 en al staat het nog allerminst vast dat Indonesië spoedig weer in belangrijke mate suiker zal kunnen exporteren, de welvaartspositie des lands zal toch ook door het langzaam herstel van de suiker cultuur gunstig worden beïnvloed. De aankondiging van 10 dividend over 1941/48 door de NISU (Ned. Ind. Suiker Unie) was een verrassing, die de koers der aandelen Donderdag 10 punten deed stijgen. Al deze opwekkende berichten over het Indonesische bedrijfsleven hebben voor het Nederlandse kapitaal en dus ook voor de Nederlandse volkshuishouding grotere betekenis gekregen door de mede- ling van het DIVI (Deviezeninstituut voor Indonesië) dat voor uitbetaling van divi dend aan „buitenlandse" aandeelhouders onder zekere voorwaarden deviezen zullen worden beschikbaar gesteld, waaruit ook wel blijkt dat men het „buitenland" en in casu voornamelijk Nederland) niet van zich wil vervreemden. Gelet op de r.og altijd uiterst labiele politieke en sociale verhoudingen in Indo nesië, zal men goed doen zich niet aan een al te groot optimisme over te geven. Maar een gunstige ontwikkeling van het Indo nesische bedrijfsleven, gelijk die uit het geen we hierboven releveerden blijkt, mag niettemin ook voor de Nederlandse econo mie als een hoopvolle aanwijzing worden gezien omdat zij voor het evenwichtsher stel van onze betalingsbalans een krach tige bijdrage kan leveren. Russische stem in de Europese economische UNO-commissie De Sovjet-Russische afgevaardigde naar de bijeenkomst van de economische com missie voor Europa van de UNO, Arutiu- man. heeft vandaag opnieuw medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is toe te treden tot een Europese graanovereenkomst. Aru- tiunian verklaarde, dat het tot de taak van de technische handelscommissie der com missie behoort de weg te effenen voor een dergelijke overeenkomst. Hij stelde voor dat de handelscommissie zou worden uit genodigd maatregelen uit te werken en voor te stellen tot ontwikkeling van de handel tussen Oost- en West-Europa, daar bij rekening houdende met de discrimi natie-politiek van de Verenigde Staten en bepaalde West-Europese landen. In zijn uiteenzetting drong de Sovjet- Russische afgevaardigde er voorts op aan, dat alles in het werk wordt gesteld om de handel tussen Oost- en West-Europa uit de tegenwoordige impasse te helpen. Hij verklaarde, dat Sovjet-Rusland bereid is het initiatief van Gunnar Myrdal, de secretaris van de economische commissie voor Europa, te steunen, en alles te doen wat in zijn vermogen ligt, om de inter- Europese handel te bevorderen onder voorwaarden, die voor alle betrokken par tijen voordelig zijn. GEORGE VAN RENESSE BIJ DE H.O.V. De pianist George van Renesse is solist op het tweede Zomerconcert, dat de H.O.V., onder Toon Verhey, op Donderdag 8 Juni zal geven. Na een uitvoering door het or kest van de Mozart Variaties van Max Reger zal de solist een eerste concert uitvoering geven van de Variaties over een thema van A. J. Idelsohn voor piano en orkest, een werk van de in Haarlem be kende componist Willem Rettich. Na de pauze zal George van Repesse zich nog maals als solist doen horen, dan in *het Pianoconcert No. 2 van Rachmaninoff. ADVERTENTIE Straffe maatregelen tegen pseudo-vogelpesf Vervoer van levend pluimvee verboden De constatering van pseudo-vogelpest op een mesteentrum in Barneveld, die wij gisteren meldden, heeft tot straffe over heidsmaatregelen geleid ten einde uit breiding van de ziekte te voorkomen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het met ingang van heden verboden is in Ne derland levend pluimvee te vervoeren. In de Nederlandse Staatscourant van heden is deze beschikking opgenomen. 'Dit is het derde mestbedrijf in Neder land, waarop de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denk beeldig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmetting, aan getast zullen worden, indien ten aanzien van het vervoer van levend pluimvee geen maatregelen worden genomen. Van het vervoerverbod is ontheffing mogelijk, hetgeen door of namens de dis trictshoofden van de veeartsenijkundige dienst kan worden verleend in de vorm van een vergunning, die de te vervoeren kippen moet vergezellen. Bovendien moeten van alle dieren, waar voor ontheffing wordt verleend, de staart veren worden afgesneden, zodat controle op naleving van het vervoerverbod ge makkelijk uitgevoerd kan worden. Oriënteringskiosk in gebruik gesteld In tegenwoordigheid van de wethouders Geluk en Angenent is gistermiddag de automatische oriënteringskiosk op het Sta tionsplein in gebruik gesteld. De directeur van de handelsonderneming die de kiosk exploiteert, vertelde nog dat na Haarlem dat de primeur van deze wegwijzer heeft nog ^en twintigtal andere gemeen ten vergunning tot het plaatsen van derge lijke kiosken heeft verleend. Hij demon streerde daarna het apparaat, dat zeer eenvoudig te bedienen is een kind kan de was doen en dat inderdaad de be zoeker in een oogopslag toont wat hij zoekt, of het nu een buslijn, een beziens waardigheid, een staat of een adverteren de firma is. Wethouder Geluk stelde het ipparaat officieel in werking. Vereniging tot bescherming van dieren officieel ontvangen De deelnemers aan de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren zijn Vrijdagmiddag op het stadhuis door Haarlems gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heette allen welkom en gaf de verzekering, dat de overheid diep over tuigd is van het nuttige en prachtige werk der vereniging. Dit komt in Haarlem bij voorbeeld tot uiting, waar de politiever ordening op de „helling" staat en enkele bepalingen inzake dierenbescherming her zien worden. Ook blijkt dit uit 't optreden der politie, die corrigerend en opvoedend te werk gaat. Spreker merkte op, dat die renbescherming is mensen opvoeden. De vereniging heeft gedurende haar bestaan van 87 jaar veel tot stand ge bracht. Daarvoor was spreker dankbaar en hij wenste de vereniging nog veel suc ces toe. De voorzitter der vereniging de heer K. Eerste zomerconcert der H.O V. Met de violist Alfredo Wang als solist Toon Verhey opende het eerste Zomer concert van de H.O.V. met de Symphonie in g van Mozart, die terecht gerekend wordt een zijner geniaalste scheppingen te zijn. Toen de meester deze symphonie schreef was hij niet meer de argeloze kun stenaar, die het zo maar uit zijn mouw schudde; er bleef altijd nog wel wat van het man-geworden wonderkind in hem, maar een dieper inzicht in het leven, een ge regeld moeten optornen tegen de weer standen ervan, hadden zijn kunst gestaald. De geestelijke inhoud hield daarbij gelijke tred met een op de spits gedreven kunst vaardigheid. Er zijn bewijzen dat de com ponist in zijn raadselachtige symphonie in g rusteloos naar evenwicht van klank en vorm zocht. Ik bezit bijvoorbeeld een oude partituur van het werk, waarin maten voorkomen die Mozart later geschrapt heeft. Ook betreffende de bezetting van hobo's en klarinetten was hij het in die eerste conceptie niet eens en de definitieve lezing draagt van dit zoeken nog duidelijk de kentekenen. Met dat al, bijzonder met de tragische grondtoon van het werk, staat Mozart hier op de drempel van de nieuwe tijd, die de persoonlijke belevenis in het kunstwerk zal verkiezen boven het objec tieve diverdissement. Wat een verschil met het Vioolconcert in D (K.V. 218), dat Mozart als 19-jarige jongeling schreef! Hierin manifesteert zich de geest van het wonderkind nog opper machtig en vrij van de problemen van leven en eeuwigheid. Alles klinkt hier on bezorgd en onbekommerd. Als zodanig is het dan ook een wonder van klaarheid en eenvoud. De vertolking die de uit Oosten rijk stammende Chileen Alfredo Wang er van gaf, paste zich bij deze eigenschappen volledig aan; ze was in hoge mate klaar, glaszuiver en zelfbewust. Wang gaf boven dien een fijne distinctie aan het Andante en toonde zich een volmaakt virtuoos in zijn grote cadens. Bij die klaarheid van interpretatie hoorde pok het stevige ï'hyth- misch element, wat het Verhey betrekkelijk gemakkelijk maakte zijn orkest correct te doen aansluiten bij de opvatting van de solist. Gescheiden door de pauze gelukkig, mogen we wel zeggen! kreeg men daar na de Symphonie no. 3 van Brahms te horen. Evenals de symphonie van Mozart genoot zij een boeiende vertolking waarin menig extra verzorgd détail opviel. JOS. DE KLERK van Poelgeest zeide in zijn dankwoord, dat Haarlem niet achter is in het bescher men van dieren en hij citeerde leuzen uit de dertiende eeuw, waaruit bleek, dat de overheid reeds optrad tegen personen, die dieren kwelden. Nederlandse Spaarbankbond Jaarvergadering te Haarlem De 39ste Spaarbankdag wordt dit jaar te Haarlem in het Gemeentelijk Concert gebouw gehouden en wel op 9 Juni. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal prof. dr. J. Tinbergen een voordracht houden over „De betekenis van het sparen voor het herstel der volkswelvaart". De kansen op emigratie naar Siam In aansluiting op ons artikel in het num mer van Donderdag 1 Juni over Siam als nieuw emigratieland vestigen wij er de aandacht op dat inlichtingen over dat land en de vpstigings- en handelsmogelijkheden aldaar, te verkrijgen zijn bij de heer G. A. Sardeman, consul-generaal van Siam, Laan Copes van Cattenburgh 123 te 's-Graven- hage. Waterpolo HVGB-HZPC 4-6 Voor de hoofdklasse werd Vrijdagavond in Stoops bad de wedstrijd HVGBHZPC gespeeld. Nadat een aanval van de Hage naars was afgeslagen maakte Hogeland zich vrij en bezorgde HVGB de leiding, waarna Drost de stand op 11 bracht. Een overtreding in de achterhoede van HVGB bezorgde HZPC een strafworp welke in een doelpunt werd omgezet (12). Het zelfde herhaalde zich aan de andere kant. Hogeland bracht de stand op 22. Hierop deponeerden de Hagenaars de bal opnieuw in het Haarlemse doel. Van Dijk zorgde door een strafworp in te schieten voor 24. Na de hervatting ging HVGB we derom tot de aanval over en Rol verkleinde voor HVQB de achterstand (34). Een overtreding van de doelverdediger van HVGB bezorgde Van Gelder een strafworp die, nadat de doelverdediger van HVGB het water had verlaten in het lege doel werd geschoten (35). Van Dijk maakte ei- 36 van en Rol 46. Evenals in Artis, mag ook de kinderboerderij in de Londense dierentuin zich in grote belangstelling van de jeugd verheugen. Dit meisje was zo verrukt van het jonge geitje Cindersdat ze het haar gehele banaan opvoerde. Voor de kinderen Al dichter en dichter werd de mist. En tot overmaat van ramp begon het donker te worden ookRick en Bunkie konden nu helemaal geen hand meer voor ogen zien. De weg waren ze al helemaal kwijt! En zo dwaalden ze nu, hand in hand, tussen de struiken, terwijl ze vergeefs probeerden, het goede pad te vinden. „Nou zeg," klaagde Bunkie, die erg ongerust begon te worden, „dat is ook wat moois!" Hoe moeten we nou naar huis komen!" „Ja, dat weet ik ook niet," antwoordde Rick bedrukt. „We moeten maar blijven lopen en proberen, of we toch de weg niet kunnen vinden!" Maar hoe ze ook liepen en zochten, ze waren en bleven verdwaald. En het werd helemaal duister, zodat ze nog moesten oppassen, niet met hun neus tegen een boom te lopen Toeji riep Rick opeens: „O, kijk daar eens.... een lichtje!" „Daar moeten we op af!" Dertigste korfbalwedstrijd Nederland—België Dertigste korfbaiwedstrijd NederlandBelgië. Zondag wordt op „Houtrust" te Den Haag de dertigste landenwedstrijd Nederland België gespeeld. De keuze-commissie van de K.N.K.B. heetft in het twaaltal, dat op 14 Mei in Antwerpen met 62 van België won, toch enige wijzigingen aangebracht en daarmede dus gebroken met de regel „never change a winning team". Dat de zelfde speelsters zouden worden opgesteld, stond bij voorbaat vast. In de herenploeg hebben J. Schoen en C. Karsen (beiden „Rohda") plaats moeten maken voor P. Kruyt (Vicus Orientis) en W. den Hartogh (Het Zuiden). Ook de Belgische kéuze-commissie heeft enkele wijzigingen aangebracht. Mejuffrouw L. Michielsen is vervangen door mejuffrouw L. Vercouteren en.de heer Claes heeft het veld moeten ruimen voor J. de Raeymakers. De Belgen zullen zeker trachten revanche te nemen voor de op 14 Mei geleden neder laag; in Antwerpen was de ploeg buiten gewoon slecht op dreef. Van Nederlandse zijde dient afgewacht te worden, of de vak ken kloppen. Men kan er van verzekerd zijn, dat de ploegen zich uiterst fanatiek zullen inspannen om een zege te behalen. Door de verkiezingen in België begint de wedstrijd eerst om 3 uur. Waterpoloprogramma Het programma van de in de week van 4 tot en met 10 Juni te spelen waterpolowed- strijden van de Koninklijke Nederlandse Zwembond luidt: Maandag 5 Juni: dames, eerste klasse: VZVHDZ; heren, eerste klasse A: AZ— DWR; tweede klasse A: DolfijnDWT. Dinsdag 6 Juni, heren, eerste klasse B: HaarlemMerwede. Woensdag 7 Juni: dames, eerste klasse: RobbenVZV; derde klasse B: DWR 2 Haarlem 1; heren: reserve hoofdklasse: HPC 2Robben 2; tweede klasse A: HPCVZV. Donderdag 8 Juni: dames, tweede klasse A: ADZDWR; tweede klasse C: DWT 1 HDZ 2; derde klasse C: VZV 2—DWT 2; heren, tweede klasse A: VZVDJK. Vrijdag 9 Juni: dames, derde klasse B: Waterlelie 1—DWR 2; derde klasse C: HVGB 2Meeuwen 2; heren: hoofdklasse: ZIAN HVGB; reserve hoofdklasse: ZIAN 3HPC 2. Zaterdag 10 Juni: dames, tweede klasse C: HVGB 1—Robben 2; heren, tweede klasse A: DWT—de Futen. Competitie kring Haarlem van de K.N.Z.B. Dinsdag 6 Juni: dames: Haarlem 2DWT 3; HZV 1—DWT 4: heren: HZV—DWT 3. Donderdag 8 Juni: heren: VZV 3DWT 4; HVGB 5Haarlem 5. Sport in 't kort DIO COMB.—DSB I. Maandagavond zal het pas gepromoveerde Sterrenboys een oefenwedstrijd spelen tegen een DIO-combi- natie aan d.e Muiderslotweg. Gymnastiek Gymnastiek voor onvolwaar dige kinderen Ook de tweede dag van het gyrrmastiek- congres te Rotterdam mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Des morgens is weer een plenaire zitting gehouden in de Rivièrahal, waar als spreekster optrad mejuffrouw W. Blader groen, lectrice aan de Universiteit te Gro ningen, die een zeer interessante lezing hield over „de betekenis van de opvoeding van de motoriek van het onvolwaardige kind". Aan de hand van vele voorbeelden uit haar practijk toonde zij aan, dat het voor psychologen zeer moeilijk is, in welke graad een als onvolwaardig gekenmerkt kind onvolwaardig is, door welke oorzaken het kind in die toestand is gekomen en welke middelen aangewend moeten wor den om de afwijkingen geheel of groten deels op te heffen. Daarbij moet in de eerste plaats het kind worden bijgebracht het bezit en het gebruik van het lichaam en de zintuigen, waarna dat kind zijn gees telijke vermogens tot ontwikkeling zal kunnen brengen. De lichamelijke ontwikkeling van het individu is dus een zeer belangrijke factor in het stelsel van middelen om te komen tot een volwaardig persoon, zodat aan degenen, die zich de lichamelijke opvoeding tot arbeidsterrein hebben gesteld, een zeer belangrijke maar ook verantwoordelijke taak is weggelegd. Over de wijze waarop en de middelen waarmede dit doel ver wezenlijkt kan worden sprak dr. J. Mie- dema van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die vooral wees op de noodzakelijkheid van een logi sche opbouw in de lichamelijke opvoeding van de kleuterschool tot aan de Middelbare scholen. De derde spreker de heer J. D. S. Paters van het Philips Concern hield een zeer uitvoerige inleiding over de Bedrijfsgym- nastiek in groot verband en over de pauze- gymnastiek, waarbij hij de talrijke moge lijkheden tot uitvoering hiervan nader toe lichtte met voorbeelden uit de practijk. Dit laatste onderwerp werd 's middags in practijk gebracht door demonstraties van jongens van een ambachtsschool uit Den Haag door jongens van de Onder grondse Vakschool van de Staatsmijnen in Limburg, door meisjes van de Prot. Chr. Huishoudschool en leerlingen van de Cos- tuumklas van de Nijverheidsschool, beide uit Haarlem, door de P.T.T. uit Amster dam en door personeel van de K.L.M. uit Den Haag. In de Rivièrahal werd de gehele middag gedemonstreerd door onvolwaardige kin deren. Deze demonstraties werden met grote aandacht gevolgd. In Odéon werden demonstraties gegeven van geheel andere aard, namelijk kleuter- lessen en lessen door meisjes van lagere en middelbare scholen en door leerlingen van de Sportschool C.I.O.S. uit Overveen. Ook deze dag werd besloten met een gala-avond van de keurgroepen van de aan het congres deelnemende gymnastiek- organisaties. Het gebodene op deze avond overtrof verre dat van Donderdagavond en was daardoor een fraaie afsluiting van de dag. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 4) „De dokter verwacht u, meneer de Ba ron", zei hij met een buiging. „De jongen zal u naar zijn kamer brengen". De lange jonge man volgde zijn gids, zoals hem gevraagd was. In de laatste gang kwam hij tegenover een korte dikke ,man te staan: blijkbaar een buitenlander, die juist uit de lift gestapt was. De twee mannen begroete» elkaar. „Meneer Hartley Wright, is het niet?", vroeg de jongeman, de hand uitstekend. „Zeker, zeker, Baron. Ik ben blij, dat u mij nog niet vergeten bent", gaf de ander grinnekend ten antwoord. Zij liepen naar kamer 332, waar hun gastheer met de twee reeds eerder aan- gekomenen stond te praten. Toen hij zich omkeerde om hen te begroeten, zag men een lange, magere man met een goed ver zorgde grijze snor, wiens grijze haar zo kort geknipt was, dat het wel leek of zijn hoofd geschoren was. Hij had heldere, staalharde ogen, die zeer effectief achter grote brilleglazen verborgen waren. Hij sprak langzaam en met een beetje hees stemgeluid. Niemand zou hem voor iets anders dan voor een Duitser hebben ge houden. „Welkom, Baron", zei hij. „Welkom, mijn goede vriend Hartley Wright. Ik ge loof, dat we nu allemaal aanwezig zijn, en ik geloof tevens", voegde hij er met een mislukte poging tot geestigheid aan toe, „dat ik de heren niet aan elkaar behoef voor te stellen. U kent elkaar reeds". De nieuwaangekomenen begroetten rus tig hun voorgangers. Een kellner kwam met een blad met verversingen binnen. Deze werden zwijgend opgedronken. Al leen Thomas Ryde boog even het hoofd in de richting van zijn gastheer, maar dit was dan ook het enige teken van goede verstandhouding, dat gewisseld werd. „Het eten kan nu worden opgediend", zei de gastheer tot de kellner. „Wilt u plaats nemen heren? Meneer Ryde hier aan mijn rechterhand; meneer Hartley Wright links van mij; de Baron aan de overkant en de heer Huneybell op de overgebleven plaats. Ik heb u slechts een eenvoudig maal voorgezet". „Hoe eenvoudiger hoe beter", zei Hart ley Wright kortaf. „Ik wil liever praten dan eten". „Wij moeten er echter om denken", viel Ryde in. „dat we in Engeland zijn. Een gezelschap van vijf mensen, dat in een hotelkamer bij elkaar komt om een zake lijk project te bespreken en dat niet luncht, "of dineert, of drinkt, zou aanlei ding geven tot commentaar. Er schijnt een zekere stemming onder u te heersen, die niet gemakkelijk te begrijpen is.'La ten we die voor het ogenblik terzijde schuiver en laten we onze rol spelen als een vergadering van zakenmensen, die bij elkaar gekomen zijn om een belangrijk project te bespreken". Een kellner kwam de kamer binnen en duwde een dientafel voor zich uit, waarop etenswaren stonden uitgestald. Dr. Hise- dale toonde zijn waardering voor de op merking van zijn gast en trachtte zijn rol van vriendelijke gastheer te spelen. „Wat de heer Ryde zoëven gezegd heeft, was zeer verstandig opgemerkt," zei hij. „We zijn hier voor een belangrijke bespre king bij elkaar gekomen en zo aanstonds kan een ieder zeggen, wat hij te zeggen heeft, maar laten we inmiddels eten en drinken. Iemand, die honger heeft, rede neert niet zuiver." Het maal werd opgediend, maar er ge beuren nu eenmaal geen wonderen en de geest van kameraadschap, die bij dergelij ke bijeenkomsten, willen ze slagen, toch aanwezig moet zijn, ontbrak. De vijf man nen aten en dronken en probeerden langs de geijkte wegen de conversatie gaande te houden. Er werden opmerkingen gelan ceerd over de Engelse politiek, over de wisselkoersen in de verschillende hoofd steden, over de stabilisatie van de franc en over nog meer van dergelijke onder werpen. Niemand was op zijn gemak en het leek, of een ieder met moeite terug hield, wat hij werkelijk wilde zeggen. Toen de koffie was geserveerd, wenkte de gastheer de oudste van de twee kelners. „Zet sigaren en sigaretten op tafel", be val hij. „En zorg ervoor, dat wij verder niet gestoord worden. Als er bezoekers komen, zeg dan maar, dat ik een zaken- conferentie heb en niet te bereiken ben". „Zeker meneer". De kelner en zijn assistent gingen heen. Met het dichtgaan van de deur scheen er een einde aan de spanning te komen. Hartley Wright was de eerste, die het woord nam. „Kijk eens hier, doctor, „begon hij op wat onvriendelijke toon, „en jij daar, Tho mas Ryde, laten we nu eens even spijkers met koppen slaan. Jullie hebt ons er lelijk in laten lopen mij in ieder geval. Ik -oor mij verwachtte geen ogenblik betrokken te worden in een eersteklas inbraak met daaraan toegevoegd nog een paar moor den. En dat deden Huneybell en Ned Swayles evenmin. Ned heeft nog nooit van zijn leven een revolver gebruikt. Jij bent de man, waar ik momenteel tegen spreek, Ryde; jij bent degeen, die ik hiervoor ver antwoordelijk stel. Jij beweerde, dat het even eenvoudig was als het openen van je tante's werkmandje om daarheen te gaan en de Boothroyd-formule te ontvreemden. Wij herinneren ons allemaal, wat je rede nering was zelfs al zouden we gegre pen worden, dan had het nog niets te be tekenen. Wij waren niet op geld uit. Onze advocaten zouden zakelijke jalouzie be pleit hebben en we zouden er waarschijn lijk nog zonder kleerscheuren afgekomen zijn. En zi? nu eens, waarin je ons betrok ken hebt!" „Ik heb je betrokken in een zesde aan deel van de Boothroyd-formule," zei Ryde, zorgvuldig het puntje van een sigaar af knippend, „een bezit, dat je op geen andere manier zoudt hebben kunnen krijgen." „Wat heeft een zesde deel van wat ook voor nut," viel Huneybell hem trillend in de rede, „als je nacht en dag aan die twee dode mannen denkt en rondsluipt met de voortdurende vrees, dat iemand je op de schouder zal tikken en je mee zal nemen naar de gevangenis?" De Baron de Brest wierp Ryde een boze blik toe. „Ik ben het geheel eens met onze vriend uit New York," verklaarde hij. „Voor een man in mijn positie is het iets ontzettends om in een dergelijk misdadi- gersaffaire betrokken te worden. Als ik er enig idee van had gehad, dat een van jullie die nacht een revolver bij zich had gehad, zou ik rechtstreeks naar huis zijn gegaan en had ik er niets mee te maken willen hebben." „Het ergste is," legde Huneybell uit, „dat als een groep mannen bij een Inbraak be trokken is, zoals in ons geval en er wordt iemand gedood, dat het er dan niets toe doet, wie het schot loste. Dan zitten we er allemaal in." „Laten weehopen," wierp Hisedale tegen, „dat de we t° niet zó ver gaat. Persoonlijk belief ik dit niet te geloven. Ik zou u wil len aanbevelen mijn voorbeeld te volgen zet al die verontrustende gedachten opzij en kijk alleen naar de toekomst. La ten we verstandig handelen. Wij zijn bij elkaar gekomen om op dat punt een goede beslissing te nemen. Wij zijn er toe geko men om een veel grotere prijs voor de Boothroyd-formule te betalen dan wij van plan waren geweest, maar ten slotte heb ben wij de Boothroyd-formule in handen. Wat gaan we er mee doen? Dat is de vraag". „Ik geloof, dat u gelijk hebt, doctor, stemde de Amerikaan toe. „Die Ryde heeft ons er in laten vliegen, maar de reden, waarom we bij elkaar gekomen zijn, is om vast te stellen, hoe we de buit tc gelde moeten maken. Heeft iemand enig idee van de tegenwoordige waarde?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6