BLOUSES VAN HOUTEN c J ROKKEN Tweede Kamerleden moesten over eigen schadeloosstelling praten CENTRALE VERWARMING GROEN Co. De radio geeft Vrijdag en mii Tiel in feeststemming Wereldnieuws J Uitg; 'onderdag 8 Juni 1950 Gedifferentieerde verhoging aanvaard ("Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamerleden, die niet verder dan tien kilometer van Den Haag Wonen, krijgen binnenkort een schadeloosstelling van ƒ7200,De leden, die van 10 tot 75 km moeten afleggen om het gebouw der Kamer te bereiken, ontvangen 7800, en de Kamerleden, die nog verder weg wonen, krijgen 8400,—. Bovendien zal de voorzitter een extra-vergoeding van 7200,kunnen toucheren. Tot nu toe bedroeg de schadeloosstelling de dames en heren ontvangen geen beloning voor hun werk 6000,voor allen. Wel zal de Eerste Kamer nog haar goed keuring aan het wetsontwerp moeten hechten, doch de Tweede Kamer heeft het Woensdagmiddag reeds met de vereiste meerderheid aanvaard. Artikel 92 van de Grondwet bepaalt, dat de wet, waarin de schadeloosstelling van óe Tweede Kamer leden wordt vastgesteld, slechts dan is aangenomen, wanneer ten minste twee derde van het aantal leden zich er vóór verklaren, dat is dus, als 67 leden er hun goedkeuring aan hechten. Welnu, de Tweede Kamer aanvaardde het ontwerp met 73 tegen 11 stemmen. Tegen waren alleen de communisten, de Staatkundig Gereformeerden en vier Anti-revolution- nairen,te weten de heren J. Schouten, mr. J. Terpstra, mr. A. B. Roosjen en mr. dr. E. P. Verkerk. Niet voor eigen parochie Het was voor de afgevaardigden een min of meer pijnlijke geschiedenis om over de verhoging van hun eigen vergoeding te praten. Toch, zoals de heer W. J. An- d r i e s s e n van de KVP zeide: Het is een publieke zaak en de publieke zaak moet nu eenmaal in het openbaar behandeld worden. Hij overwon zijn schroom boven dien, omdat hij niet zo zeer voor eigen parochie preekte, maar wel voor een goede behartiging van 's lands belang. Zijn voor naamste argument was namelijk, dat de schadeloosstelling zo hoog moet zijn, dat men uit alle kringen van het maatschap pelijk leven geschikte personen bereid vindt om het lidmaatschap te aanvaarden, een argument, dat ook andere afgevaar digden gebruikten en tevens het hoofd motief was van de verdediging door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. F. G. C. J. 11 Teulings. De heer Andriessen had echter nog meer pijlen op zijn boog. Behaive dat het alge meen welzijn, zoals hij het uitdrukte, de verhoging eist, moet er ook rekening ge houden worden met de gewijzigde econo mische omstandigheden en met de waar digheid van de volksvertegenwoordiger, die het noodzakelijk maakt, dat hij zich in alle kringen gemakkelijk kan bewegen. En moet de gepresteerde arbeid ook niet redelijk woi-den beloond? Mejuffrouw mr. N. S. C. Tendeloo van de P. v. d. A. en de heer drs. H. A. Korthals van de WD vonden, dat de heer Andriessen het uitstekend had ge zegd. Zij sloten zich bij zijn betoog aan en mej. Tendeloo rekende de. Kamer boven dien voor, dat een afgevaardigde zeker een volle drie en een halve dag per week nodig heeft om zijn Kamerwerk naar be horen te verrichten. Daarbij had zij nog niet eens rekening gehouden met de tijd, die verloren gaat aan het bezoeken van vergaderingen van fractie-commissies, aan het bijwonen van vergaderingen en con gressen, aan de voorbereiding en aan het lezen van Kamerstukken, aan het contact met kiezers en het voeren van corres pondentie. aan het maken van reizen om zich te laten voorlichten Drs. Korthals voegde aan deze argumenten nog toe, dat het niet gemak kelijk is, naast het lidmaatschap een be trekking in het vrije bedrijf te vinden. De vergoeding vond hij allerminst rooskleu- ADV ERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 9.45 Platen. 10,25 Kamerorkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Blaasensemble. 12.03 Trio. 13.33 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole orkest. 14 30 Gevarieerd programma. 15.15 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusementsorkest. 18.50 Actualiteiten 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Septet. 20.30 ..Kleren maken de man", klankbeeld. 20.50 Strijkkwartet en klarinet. 21.30 Om roeporkest 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Trio. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 ..Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor. 11.10 Radiofeuilleton. 11.25 Orgel cn zang. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13,40 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en soliste 15.00 Voordracht. 15.20 Alt en piano. •5.40 Platen. 16.00 Filmprogramma. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Piancduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Felicitatie. 19.30 „Op bezoek bij ande ren". causerie. 19.50 Klankbeeld. 19.55 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Strijktrio. 20.35 „De bedreiging der mr-nselijkheid in de crisis der huidige cul tuur", causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21 40 „De ducdalf". 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Causerie. 13.40 Platen. 14.00 Franse les. 14.20 Film- en operettemuziek. 15.35 Operamuziek. 15.45 °ls<en. 16.10 Verzoekprogramma. 17.00 UV 17.10 en 17.30 Platen. 18.10 causerie >ver Egypte. 18.39 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20 00 Filmmuziek. 20.15 Filmrevue. 20.30 Svmphonie-orkest. 21.15 Kunstkaleidoscoop. oi 30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek 23 00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23 30—24.00 Platen. rig; er zijn Kamerleden, die in voortdu rende financiële zorg leven. Rust gevraagd De Anti-revolutionnaire fractie was ver deeld. Daarvan legde de tegenstander van het ontwerp, de heer J. Schouten, in een kort speechje getuigenis af. Hij be treurde, dat na de bevrijding de schade loosstelling al herhaaldelijk is gewijzigd en verlangde in dit opzicht rust. Voorts informeerde hij, of wel voldoende reke ning was gehouden met de Grondwet, die niet van een gedifferentieerde schadeloos stelling spreekt. De communistische heer H. Gortzak achtte het Kamerlidmaatschap met 6000 per jaar goed betaald. Van deze 6000 gaat wel heel wat af, doch wat overblijft, is nog altijd zoveel als een gewone arbeider verdient. Dat vond deze afgevaardigde voldoende, daar de Kamerleden midden in het volk moeten staan. Trouwens, zo zei hij, de meeste afgevaardigden hebben nog andere functies, waaruit zij inkomsten genieten. Als men vergoedingen wil verhogen, dan moet men niet bij zich zelf beginnen, waarschuwde hij, maar bij de arbeiders, bij de ouden van dagen en de gepension- neerden, die er veel slechter aan toe zijn dan de Kamerleden. Minister Teulings had het gemakke lijk. Niet alleen bleek nagenoeg de gehele Kamer voor het wetsontwerp te zijn, maar bovendien zal de schadeloosstelling van de Nederlandse Kamerleden, ook na de ver hoging, nog steeds bescheiden zijn in ver gelijking met bijvoorbeeld Engeland, Frankrijk en België. De leden hebben zeer hoge kosten en moeten hard werken. De schadeloosstelling behoort daarmede in overeenstemming te ziin, aldus de bewindsman. De heer Gortzak bleef in de oppositie. Ds. P. Zandt (St. Ger.) motiveerde zijn stem tegen het ontwerp. Het bedrag op zich zelf vond hij niet buitensporig, doch hij meende, dat op dit ogenblik, gezien de toestand van 's lands financiën, een ver hoging niet gerechtvaardigd was. Het bleef bij enkele tegenstanders. Zo als gezegd nam de Kamer het ontwerp aan met 73 tegen 11 stemmen. ADVERTENTIE goede kwaliteit, prima pasvorm eri lage prijs hA&t kühn bi/': AMSTERDAM Nieuwendijk 225 b/d Dam ROTTERDAM - ARNHEM UTRECHT - EINDHOVEN Onveranderd dividend bij Kiene De fabriek van chocolade en suikerwer ken J. C. Kiene en Co. te Amsterdam heeft in 1949 een winst van 242.438 gemaakt, hetgeen een onveranderd dividend vain 9 mogelijk maakt. Opgeknapte „Koker" maalt weer De door de vereniging „De Zaanse Mo len" met steun van Monumentenzorg aan gekocht meelmolen „De Koker" in Wormer is flink opgeknapt. Indien een molenaar wordt gevonden ligt het in de bedoeling de molen weer volop in bedrijf te stellen. Mocht dit niet gelukken, dan zullen „maaldagen" worden georganiseerd, op dat dit aloude molenaarswerk niet voor het nageslacht verloren gaat. Beeldende kunst Symboliek van de lijn bij André Volten Voor een talrijk publiek, waaronder we de burgemeester van Andijk, mr. H. H. Douma en de kunstenaar Harry van Tus senbroek opmerkten, opende George Rober dezer dagen in „Het Luifeltje" te Haarlem de tentoonstelling van werken door André Volten. De inleider wees op de onmisbaar heid van de kunst als middel tot bevrijding uit de tegenwoordige „machinale bescha ving". Imiteren of nabeelden van de voor werpen uit de natuur achtte spreker on voldoende, want foto en film zijn hier onovertrefbaar, meende hij. Daarom zou er behoefte zijn-aan een nieuwe kunst, die de „geometrische vormen" naar voren brengt, wars van de vage omtrekken van het impressionisme. Het is niet te ontkennen dat in het werk van Volten het lineaire, de lijn, sterk over heerst. Het coloriet is grotendeels ver vangen door zwart, grijs en wit. Die lijnen trekken daarom zoveel te meer de aan dacht. Ze zijn als symbolen van een be paalde gedachtengang. Men volgt bij Vol ten niet de kracht van een penseelstreek, maar het verloop van een of meer lijnen. Het belangrijkste werk op deze kleine ten toonstelling is het uit zeven schilderijen bestaande scheppingsverhaal. Deze zeven schilderijen kan men het best genieten door het begin van Genesis erbij te lezen. Het moet mogelijk zijn deze werken naar de techniek van glas in lood over te brengen, waardoor een modern kerk interieur zou kunnen ontstaan. I}e zwakke kant blijft het introduceren der idéé van het schilderij: een opschrift moest eigenlijk overbodig zijn. „La prière" (no. 8) is sub jectiever en willekeuriger dan no. 9 „L'amour". André Volten houdt er van zijn enigszins wijsgerige gedachten visueel te maken. Zelfs muziek ondergaat hij visueel. Als men in de muziek het melodische vóórop stelt, kan het lineaire aardige analogieën scheppen. Maar wie in de muziek de har monie als het diepere aanneemt, die zoekt de kleur. En de kleur wordt bij Volten juist niet sterk genoeg toegepast. Er zijn twee strak-gestyleerde portret ten op deze tentoonstelling, die tot en met 17 J |ni gtlipend zal blijven. H. SCHMIDT DEGENER Onder grote belangstelling nam prof. dr. J. Ridderbos afscheid als hoogleraar van de Theologische school te Kampen. ADVERTENTIE Bet Nederlands merk met Wereldreputatïe CA'CA'O CHOCOLADE PUDDINGPOEDER e KOFFIE o THEE Kersenstad 1500 jaar Onder stralend zomerweer zijn de Tielse eeuwfeesten gisteren ingezet. De kersen stad komt bij deze gelegenheid goed voor de dag. Aan de versiering is zeer veel zorg besteed en vele inwoners hebben zich in historische costuums gestoken, hetgeen aan de 1500-jarige een speciaal cachet geeft. Nadat een krans was gelegd bij het mo nument voor de gevallen verzetsstrijders, opende de burgemeester, de heer N. F. Cambier van Nooten, de nationale tentoon stelling van handel en industrie, die een aardig beeld geeft van de nationale en Betuwse activiteiten. Twee grafieken, een van de loop der bevolking sedert 1800 en een van de vooruitgang in de omzet en het aantal arbeiders in de grootste acht industrieën van Tiel, oogstten veel belang stelling. In de „St. Caecilien" kapel werden de eeuwfeesten 's middags officieel geopend. De Commissaris der Koningin in Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, releveerde in zijn openingsrede, dat Tiel pas 650 jaar bij Gelderland behoort, zodat eigenlijk zijn ambtgenoot uit Brabant meer aanspraak kon maken om deze openings plechtigheid te verrichten. De burgemeester belichtte verschillende facetten van de roemrijke Tielse historie. Nog meer feest Het Friese droomstadje Hindelopen zal deze zomer zijn 725-jarig bestaan ook niet zonder meer laten voorbijgaan en op enkele kilometers afstand maakt Bols- ward zich gereed voor de „Heamiel- wike", een feestweek met culturele en folkloristische inslag, die van 3 tot 7 Juli wordt gehouden en onder meer wordt opgeluisterd door een tentoonstelling van zeventiende eeuwse meesters uit het Ste delijk museum van Amsterdam. Tenslotte vermelden we nog de „Poor- tersdagen" van Zierikzee, als uitvloei sel van de eeuwfeesten van een jaar gele den, in de eerste week van Augustus plaats vinden. Vliegveld In midden-Zeeland In Middelburg is onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een bespreking gehou den van Gedeputeerde Staten met verte genwoordigers van de gemeenten op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland over de aanleg van een vliegveld voor Midden- Zeeland. Allen bleken voorstanders te zijn van de tot standkoming van een vliegveld voor dit deel van de provincie, hoewel men zich niet algemeen kon verenigen met de plaats, waar het veld door de Rijks luchtvaartdienst voorshands is geprojec teerd, te weten de gemeente Ritthem. Enkele aanwezigen pleitten voor de aan leg van een vliegveld in de in te pol deren Noordsloe. Daar voldoende kwam vast te staan, dat de behoefte aan een vliegveld voor Midden-Zeeland algemeen werd erkend, werd besloten een commis sie in te stellen, die de deelneming van de verschillende gemeenten in het maat schappelijk kapitaal van de op te richten N.V. tot aanleg en exploitatie van het vliegveld in studie zal nemen. Middenstanders congresseren in Rotterdam Gistermorgen is in Rotterdam het congres van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen begonnen, dat, zoals de voorzitter, de heer P. J. H. Brinckman, zei, gericht is op de behandeling van con crete punten, als bestaansrecht en -zeker heid en sociale zorg voor de middenstand. De voorzitter uitte zijn vreugde over het ontwerp voor de nieuwe winkelsluitings wet, zoals dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend en dat hij ook als een stuk sociale voorziening beschouwde. De secretaris van het N.M.V., de heer P. J. de Kruif, releveerde waarom de fusie besprekingen met de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond geen resultaten hebben opgeleverd. De strijd bij de K.N.M., aldus deze spreker, voor de bestaanszeker heid draagt een negatief karakter, omdat de ontwikkeling van de maatschappij in de richting van een sociaal-economische ordening in deze Bond nog onvoldoende begrepen wordt. Voor het N.V.M. is in de strijd voor maatschappelijke ordening een positieve taak weggelegd, zo zei de heer de Kruif. Wegens het aftreden van de heer Brinck man als voorzitter, werd met algemene stemmen de heer H, Neuteboom uit Den Haag, als zodanig gekozen. Een voorstel van het hoofdbestuur om de mogelijkheid te onderzoeken tot het in stellen van een centraal boekhoudbureau, waar aangesloten kleine zelfstandigen hun administratie kunnen laten verzorgen, werd aangenomen. Het congres sprak in een motie als zijn mening uit, dat de door de regering voor gestelde noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen onvoldoende tegemoet komt aan de nood, waarin vele kinderrijke gezinnen van zelfstandigen verkeren. Om het bezit van het Amstelhotel Geen prioriteitsaandelen Het door het bestuur van het Amstel hotel ingediende, voorstel tot scheppen van vijftien prioriteitsaandelen om de voort zetting van het tot nu toe gevoerde beheer te verzekeren is op de vergadering van aandeelhouders, die gisteren plaats vond, met 316 tegen 177 stemmen verworpen. Dit werd door de groep, die zich achter de directeur-eigenaar van het Doelenhotel te Amsterdam, de heer L. van Sterken- burg, die door middel van een hoog bod op de aandelen van het Amstelhotel zich in vloed in die onderneming poogt te ver werven, schaart, overigens niet als een vo tum van wantrouwen in het huidige be stuur beschouwd. Van de voorstanders maakte de heer W. Vrolijk een vergelijking tussen de resul taten van het Amstelhotel en die van an dere hotels. Het Amstelhotel heeft sinds zijn oprichting in 1871 391 dividend uit gekeerd of een gemiddelde van 5 per jaar. In 1949 werd op een exploitatie van 131.000 aan aandeelhouders uitgekeerd 40.000. Hij adviseerde aandeelhouders vertrouwen te hebben in de leiding van het hötel en het geamendeerde voorstel goed te keuren. Naar aanleiding van diverse opmerkin gen uit de vergadering merkte de voor zitter op, dat het bestuur de heer Van Sterkenburg in de leiding van het Amstel hotel bepaald niet wenst. Van de tegenstanders sprak de heer H. Maintz zich sterk uit tegen het voorstel tot het creëren van prioriteitsaandelen. De voorzitter daarentegen wees op de vele tonnen die besteed zijn aan vernieuwin gen. Het zou hem daarom spijten indien hetgeen tot stand gebracht is in andere handen zou overgaan. Hij noemde het een witte raaf, dat op het hotel geen hypo theek rust en er geen obligatieschuld is. In de omgeving van het Haarlemse Kenau park wordt op het ogenblik druk geëxami neerd. Dit jaar doen daar weer achttien honderd jongehii verkeers-examen en in totaal zijn er thans niet minder dan 20.000 Haarlemse scholieren op hun verkeerstech nische kennis getoetst. Dat respectabele aantal werd gisterochtend volgemaakt door een leerling van de St. Hubertusschool, Jos Hessel, die hier, een beetje verlegende huldiging (plus een mooi leesboek) in ont vangst neemt die hem deswege door de examencommissie en de gemeentelijke autoriteiten bereid werd. Op de foto: wet houder D. J. A. Geluk wenst de jongeman succes voor zijn examenproef. „Caecilia" gaf weer concert voor de ouden van dagen Voor de vierde keer gaf het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" een uitvoering voor ouden van dagen en invaliden. De be schermheer der vereniging, de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, woonde dit concert in Haarlem met zijn echtgenote bij. De organisatie was weer tip-top in orde; de staf van „Eerste hulp bij ongelukken" vervulde als steeds prompt zijn taak om de gasten het „uit en thuis" zo gemakke lijk en aangenaam mogelijk te maken; ver voermiddelen waren van alle kanten ver strekt, milde gevers hadden voor versna peringen gezorgd en ook enkele Gemeente diensten hadden zich bij de voorbereidin gen niet onbetuigd gelaten. Er was dus weer reden om namens de gasten velen dank te betuigen, wat dan ook met bloe men en hartelijke woorden geschiedde. Na een begroeting door de ijverige voor zitter, de heer J. A. Dal, werd het concert geopend met een breed gezongen „Wilhel mus" en een Valerius-lied, beide in be werking van dirigent Hoogerwerf. Verder gaf „Caecilia", als herinnering aan het in het afgelopen seizoen gehouden historische parade-concert, een uitvoering van twee Haarlemse stukjes naar melodieën van de 18de-eeuwse componist Nozcman, op tekst van de Haarlemse dichter Petrus Merk man, alsmede een „Gondellied" van Wau- bert de Puiseau en een fragment uit „De landelijke Morgenstond" van de Haarlemse hoefsmid-componist en eerste dirigent van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" J. E. Schmitz. De drukkende atmosfeer was er oorzaak van dat de eerste drie nummertjes moeilijk op toonpeil te houden waren. Maar in het vrolijke stuk van Schmitz, waarbij Frieda Hoogerwerf de klavierpartij' speelde, wist het koor ste vig op toon te blijven. Aardig dat dit leuke, pretentieloze muziekje weer eens voor het publiek gebracht werd. Die muzikale hoef smid moet toch een hoogst verdienstelijke dilettant geweest zijn. Een paar weken ge leden vertelde dr. van der Eist uit Utrecht mij nog, dat hij vaak van zijn grootvader een der stichters en de eerste secretaris van de oude Liedertafel gehoord had, dat Schmitz met zijn grove smidshanden het ivoor van zijn piano finaal doorgesle ten had. Maar met dat al schreef hij toch een vlotte partij voor zijn instrument, dat wellicht een versleten rammelkast was. Medewerking aan de avond werd gege ven door de zangeres Elisabeth de Blank, wier timbre een alt aanduidt, doch wier omvang toelaat met succes een partij van dramatische sopraan te zingen. Toch stond haar vertolking van de alt-aria uit „Orfeo" van Gluck, om de warme klank en de uit drukking boven aan. Ook met drie liederen op Nederlandse tekst maakte zij een goede beurt, hoewel technische dingen, de uit spraak betreffende, enige correctie behoe ven. Er was ook verdienstelijk cello-spel van de heer Jan Plas, waarbij de begelei ding van Frieda Hoogerwerf te prijzen was. Tenslotte was er weer, naar traditioneel gebruik, koorzang van bekende liederen, door de heer Hoogerwerf bewerkt, waarbij het publiek verzocht werd mee te zingen. Wat dan ook van harte gebeurde. Zo kwam men uiteindelijk in de prettige stemming van een door het gemeenschappelijke lied saamgesmede eenheid van gasten en gast heren. Velen van de bezoekers zullen het er nog lang over hebben en verlangen om er het volgend jaar weer bij te zijn. JOS. DE KLERK. Botsing in woestijn. Op de weg door de woestijn van Cairo naar Fajoem is een autobus in botsing gekomen met een tankwagen. Elf personen kwamen om het leven. Onder de omgekomenen be vinden zich vier personen uit één gezin. Bliksem naar geld. Een van de bezoekers van rennen te Londen is om het leven gekomen, doordat de bliksem insloeg in het haarfijne metalen strookje op enkele pond-sterlingbiljetten, die zich in zijn zak bevonden. Dit metalen strookje bevindt zich in de biljetten om vervalsing te bemoeilijken. De bankbiljetten, waarvan het strookje naar de grond wees, waren in tweeën gespleten, terwijl de biljetten waarvan het strookje horizontaal lag, onbescha- digd waren. Zuivering. De Oost-Duitse communistische partij maakte gisteren bekend dat „re- actionnaire elementen" zullen worden uitgestoten om de partij te versterken en het streven naar eenheid te bevor deren. Volgens West-Duitse persberichten ij een uitbebreide zuiveringscampagne gaande. De „Neue Zeitung", het in het Duits verschijnende orgaan van het Amerikaanse hoge commissariaat, meldde dat in Maagdenburg 200 en in Halle 58 communisten uit de partij zijn gestoten. Relikwie. Uit Orvieto begaf zich gisteren een stoet van meer dan tweeduizend auto's op weg naar Rome met het hei lige relikwie van het wonder van Bolsena, dat te Rome tentoongesteld zal worden. Heden zou het relikwie te bezichtigen zijn tijdens het feest van het corpus do- mini in de Sint Pieters basiliek. De relikwie „het bloed van Christus" is gedurende de laatste zeven eeuwen nimmer uit de basiliek van Orvieto ge weest, maar vandaag kregen duizenden pelgrims te Rome gelegenheid er voor te knielen. Warmte. De hitte in Engeland was giste ren zo groot dat rechter en advocaten er toe overgingen hun pruiken in de rechtzaal te Norwich af te zetten, iets dat vrijwel nog nooit is voorgekomen. Geen feest. Voor het eerst sinds eeuwen zal vandaag in India de verjaardag van de Engelse Koning niet als openbare feestdag worden gevierd. Wel zal de Britse vlag naast de Indiase driekleur van alle openbare gebouwen wapperen. Vliegende schotel. Te Genève werd giste ren een vliegende schotel waargeno men, doch net te laat. Mevrouw Dysli, die daar in een der hoofdstraten wandelde, kreeg hem op haar hoofd. De bijbehorende kop, die ook van het balkon was gevallen, miste haar. Scheiding. Anthony Eden, de voormalige Britse minister van Buitenlandse Za ken en de plaatsvervangende leider der conservatieve Lagerhuisfractie, heeft een eis tot echtscheiding op grond van kwaadwillige verlating ingediend. De zaak zou heden voorkomen. v Eden huwde in 1923 met Beatrice Helen Beckett, de dochter van Sir Ger vase Beckett. Vlieger opgelaten. Volgens radio Moskou heeft Oleg Gayefsky, een te Moskou wonende bouwer van vliegtuigmodel len, het wereldsnelheidsrecord voor modelvliegtuigen gebroken. Het toestel, een model van de „vliegende vleugel", met een motor van 9.955 cc, bereikte een snelheid van 163 kilometer per uur. Het vorige record stond op naam van een Amerikaan met 30 kilometer per uur, aldus de radio. Te duur. Noorwegen heeft Australië ver wittigd, dat het gezantschap te Sydney met het oog op de hoge kosten gesloten zal worden. Noorwegen zal zich in Australië voortaan laten vertegenwoor digen door de consul-generaal. Voorzitter. President Truman heeft gene raal George Marshall voor een periode van drie jaar benoemd tot voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis. Diplomatiek. De Russische, de Poolse en de Joegoslavische diplomaten in Oslo stonden gisteren aan' dezelfde toonbank om champagne te verkopen, waar de Amerikaanse ambassadeur zijn nylons aan de man trachtte te brengen. In de Noorse hoofdstad deed het hele corps diplomatique namelijk mede aan een liefdadigheidsbijeenkomst ten be hoeve van misdeelde jeugd. Zij voerden één-acters op en gaven een cabaret voorstelling, waaraan Amerikaanse en Zuid-Amerikaanse diplomaten hun me dewerking verlenen. PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN 5. Panda had het dus slecht getroffen! Hij had nog geen minuut in zijn taxi ge reden, of hij had al een boete te pakken. „Ik zal het beter aan moeten leggen," dacht hijtoen hij weer verder reed nadat de agent hem nog enige tijd vermanend had toegesproken. „Ik moet geen boetes hebben. Klanten moet ik hebben!" Nu dat scheen al spoedig wel te willen lukken want hij had nog niet lang gereden, of hij zag al een oud heertje staan dat nadruk kelijk met zijn wandelstok stond te zwaaien om Panda te beduiden dat hij mee wilde rijden. „Ha nu beginnen de zaken!" dacht Panda vrolijk. Hij zette de wagen keurig voor het oude heertje neer, sprong er uit, zwaaide het portier open, salueerde aan zijn mooie pet, en sprak stralend: „Stapt u in, mijnheer! Ik ben tot uw be schikking! Gaat u maar gemakkelijk zit ten!" „Nou, dat is erg vriendelijk!" zei het oude heertje, terwijl hij bedachtzaam in steeg en het zich gemakkelijk maakte op de bank. „U bent erg aardig! Kijk, dat zit zo; ik wilde mijn dochter eens opzoeken, want die heb ik al wel in een jaar niet gezien, hè en omdat ik geen geld heb voor de bus dacht ik kom, dacht ik, laat ik eens gaan liften! Er is vast wel een vriendelijke chauffeur die zo'n oude man als ik be?t voor niks mee laat rijden. Dat was dus niet zo'n erg beste klant, om kort te gaan. Heuwe ,aven Grijs Geweten, gedichten van Ale Brou wer; L. Stafleu, Leiden. Verleden Tijd, gedichten van Ad den Besten, in De Ceder serie; J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Aquarel van Holland, door Kong, met teke ningen van Jan van Keulen; Uitg. J. F. Duwaer Zonen N.V., Amsterdam. Op Erewoord, roman van Jhr. H. den Beer Portugaal; M. Stenvert Zoon, Meppel. Het Kanon, door Willem Wittkampf. geïll. door Fiep Westendorp; N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam, 1950. Beproefde Levens, door Cor Ria Leeman; Uitg. J. H. Gottmer N.V., Haarlem. Herdenkingen: Fratilamur, De Grammar School, Dromen, Herdenkingen, door Arthur van Schendel; in de serie De Eik; J. M. Meu lenhoff. Amsterdam. De Plaetse aan de Veght. roman uit het verleden van het huis Over-Holland omtrent Nieuwersluis, door Marie C. van Zeggelen, met illustraties van Lizzy Ansingh; J. M. Meulenhoff. Amsterdam; 4e druk. De Erfenis, Novelle van Elisabeth Zernike; Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam. De Booswicht Carabel, door Fernandez Florez; oorspr. titel: El malvado Carabel; uit het Spaans door prof. mr. dr. J. A. van Praag; Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam, 1950. Ben Hur, door Lewis Wallace; Naar het origineel opnieuw in het Nederlands bewerkt door F. A. Brunklaus; Uitg. J. H, Gottmer N.V,, Haarlem. Aspirine en Zjen-Seng, dokter in China, door dr. Edward H. Hume; oorspr. titel: Doctors East - Doctors West, vertaald met medewerking van Joh. W. Schotman door' Clarie Dou; Hollandia, Baarn, 1950, 2e druk. Revolte der Heiligen, roman, door Ernst Sommer; Ned. vert. Willy Berg; C. Hafkamp, Amsterdam, 1950. Billy Budd, voormarsgast, Wat hem over kwam in het jaar van de Grote Muiterij, door Herman Melville; vert, door Johan M. Palm; Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam, 1950. N of M, door Agatha Christie, geautor. vertaling; A. W. Sijthoff, Leiden. Bij de laatste Koppensnellers, een verhaal uit de rimboe, door Detective Hans Lunch, Kroonserie no. 1 (1216 jaar); Forum. Ant« werpen en Helmond, Helmond.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2