Prinses Margriet onthulde te Spaarndam een beeld voor de Nederlandse jeugd Maasstad viert havenherstel met grootse tentoonstelling Koningin Juliana verricht opening op I 5 Juni De kleine wereld Dondi'rd.ig 8 Juni 1950 Koningin Juliana, Prinses Margriet en Prinses Marijke begeven zich naar dc Woerder Sluis. Links ziet men burgemeester mr. Cremers van Haarlem en achter de koninklijke bezoekers de heren A. B. J. Prakken, waarnemend Commissaris der Koningin en mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Wat de bewoners van Spaarndam ge hoopt hadden, doch waarover gistermid dag nog geen zekerheid bestond, is in ver vulling gegaan. Zekerheid kregen zij toen ruim kwart voor vier de „Piet Hein" het dorp naderde en de koninklijke standaard zichtbaar was. Dit betekende immers, dat Koningin .Juliana aan boord was. Zou de Koningin de plechtigheid van de onthulling van het monument op de Woer- dersluis bijwonen of zou Zij aan booi'd blijven? De plechtigheid was immers voor de jeugd bestemd en Prinses Margriet was uitgenodigd het monument te onthullen. De „Piet Hein" meerde bij de brug, wel ke bij de Oostkolk en de Taanplaats ligt, en kort daarop werd een extra stoel in de ontvangsttent op de IJdijk geplaatst en dit betekende, dat Koningin Juliana tegen woordig wilde zijn *bii de plechtigheid. Een verrassing voor de bewoners was verder dat behalve Prinses Margriet Prin ses Marijke meegekomen was. Aan de hand van haar Moeder en later met behulp van haar zusje, liep Prinses Marijke van de Oostkolk naar de Woerdersluis. Daarbij waren ook de heer A. B. J. Prakken, waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mr. P. O. F. M. Cremers. burgemeester van Haarlem. Met de Koningin waren zij aan boord ge stapt bij de Haarlemse Jachtclub. Daar lag de boot, toen de Koningin met haar kinderen om halfvier op de Spaarndam- merweg per auto was aangekomen. Bij de Woerdersluis waren bijeenge komen vertegenwoordigers van ministers, de wethouders en de gemeente-secretaris van Haarlem, de burgemeesters van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en Zand- voort en vertegenwoordigers van Vereni gingen voor Vreemdelingenverkeer uit Haarlem en omgeving. Uit de jeugd van Spaarndam waren twee meisjes en twee jongens door loting aan gewezen, die met Prinses Margriet de deputatie moesten vormen van de Neder landse jeugd, aan wie het monument is opgedragen als een huldeblijk aan de knaap die het symbool werd van de eeuwigdurende strijd van Nederland tegen het water, zoals op het voetstuk van het monument te lezen staat. De meisjes waren Hilda Snel en Eia Balm en de jongens Hymen Germans en Pieter Stegeman. Tijdens de plechtigheid nam Prinses Mar griet tussen de meisjes plaats en de jon gens stonden aan de buitenkant. Aaubicding van het monument Het beeld is vervaardigd in opdracht van de Algemene Vereniging voor Vreem delingen erkeer. De voorzitter dezer ver eniging mr. dr. L. N. Deckers, begroette Koningin Juliana en richtte zich daarna tot de Spaarndamse schooljeugd, die aan de Oostelijke zijde van de dijk was opge steld. „Jullie hebt aan het wapperen dei- vlaggen kunnen zien en aan de klanken van de muziek kunnen horen dat er iels bijzonders gaat gebeuren. Deze dag is een zeer blijde, vooral doordat onze geliefde Koningin en haar twee dochters Margriet en Marijke in ons midden zijn. Begrijpen jullie wel, waarom het een blijde dag is? Op de sluis, weliswaar nog verborgen, slaat een beeld, dat aan het gemeentebe stuur van Haarlem wordt aangeboden en opgedragen is aan de jongens en meisjes van Nederland." De heer Deckers vertelde dat in vreemde landen vele malen ge sproken wordt over de bescherming van het lage land door dijken en over de jon gen, die een dijkdoorbraak heeft weten te voorkomen. Dit is voor de Algemene Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer aanlei ding geweest Grada Rueb op te dragen een beeld te maken, om de jeugd van Spaarn dam, van Haarlem en van heel Nederland er aan te herinneren, wat voor grote be tekenis de daad van de jongen is geweest. Het beeld zal de jeugd leren samen te werken in de strijd tegen het water en haar leren ieder ogenblik klaar te staan op die plaatsen, waar hulp nodig is. De jeugd moet zich daarvoor inspannen, goed gedra gen en werken voor dorp, stad en land. Hierna onthulde Prinses Margriet het beeld. Burgemeester mr. Cremers sprak er zijn vreugde over uit, dat de Koningin en de Prinsesjes naar Spaarndam waren ge komen. Het grootste deel van de bewoners van het dorp was vorig jaar naar Haarlem getrokken om het Koninklijk Paar te zien. Thans is geheel Spaarndam op of aan de diik aanwezig, om uiting te geven van haar vreugde over de komst van de Ko- Agenda voor Haarlem DONDERDAG 8 JUNI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Palace: „Reis van Prins Bernhard naar het westelijk halfrond". 10 en 11 uur; „Tulsa", 14 j., 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cagliostro de Magiër", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „My dream is yours", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Boycott". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Affaire Blum", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Katinka". 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. VRIJDAG 9 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Prinses Marijke wordt begroet door de oudste inwoonster van Spaarndam, de acht en negentigjarige Aaltje van Andel Smits-Japinga. ningin. Daarna richtte de burgemeester zich tot de jeugd voor wie het vandaag feest is en hoopte, dat de meisjes en jon gens door het zien van het monument trouw zullen blijven aan het dorp, stad, vaderland en de Koningin. Moge het beeld de jeugd ook aansporen tot waakzaamheid en standvastigheid. Tenslotte aanvaardde spreker het beeld, dat hij een verrijking noemde voor de mooie gemeente, namens het gemeentebestuur. Met begeleiding van het fanfarecorps „Crescendo" zong de jeugd „Wij willen Holland houden", „Een lied van Neder land" en „Wij leven vrij". Aan Prinses Margriet werd namens de Algemene Vereniging voor Vreemdelin genverkeer een gedenkbord aangeboden en de vier kinderen ontvingen een doos chocolade. De Koningin onderhield zich met enkele genodigden en had ook een gesprek met de oudste inwoonster van Spaarndam, Aai tje van Andel Smits-Japinga. Terug met de „Piet Hein" Hierna begaven de Koningin en de Prin sesjes zich naar de Oostkolk, om aan boord van de „Piet Hein" te stappen. Ook de burgemeester en echtgenote, bestuursleden van de Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer en de twee meisjes en de twee jongens, die met Prinses Margriet de deputatie bij de onthulling hadden ge vormd, gingen aan boord. Toen de „Piet Hein" zich om even over lialfvijf in beweging zette juichte de Spaarndamse bevolking de Koningin toe. Er volgde nog een tocht over het Spaarne. Bij de fabriek van Stork draaide de boot om en vöer weer in de richting van Spaarndam. Later keerde zij weer terug en om tegen halfzes meerde de „Piet Hein" nabij de Vrouwenbrug. De Koningin en de Prinsesjes namen afscheid van de gas ten aanboord en stapten in de auto. welke op de Spaarndammerweg bij de Klopper singel gereed stond. Daar en langs het Spaarne waren vele Haarlemmers bijeen, die de Koningin hartelijk toejuichten. Via het Bolwerk en Kinderhuissingel werd nog een tocht door de gemeente gemaakt en via Heemstede en Haarlemmermeer werd naar Soestdijk gereden. Dank zij de goede voorbereiding van de politie is het Koninklijk bezoek aan Haar lem en Spaarndam vlot verlopen. TWEEDE KAMER Voorlopige regeling voor Nationale Plan aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp tot voorlopige regeling van het Nationale Plan en de streekplan nen, waarover de Tweede Kamer Dinsdag langdurig had gedebatteerd zonder tot een resultaat te kunnen komen, is in 'de ver gadering van Woensdagmiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat over enkele amendementen beslist was. De heer J. H. Maenen(K.V.P.) smaakte het genoegen zijn amendement met 48 tegen 19 stemmen (alleen de P. v. d. A. tegen) aangenomen te krijgen. Het had tot strekking te voorkomen, dat de vaste com missie van de Rijksdienst voor het Natio nale plan zich daadwerkelijk zou inlaten met de benoeming van de leden van de vaste commissies van de provinciale pla nologische dienst en de heer M a e n e n vond dat namelijk minder gewenst, omdat deze inmenging van een rijksinstantie bij de benoeming van de leden van een pro vinciale commissie allicht aanleiding zou geven tot vertroebeling in de verhoudin gen tussen de verschillende diensten, die bij de ruimtekundige ordening betrokken zijn. De heer J. Groen (K.V.P.) had een amendement ingediend met de bedoeling meer vrijheid toe te kennen aan hen, die met het oog op een rationele bedrijfs voering niet zo sterk gebonden behoren te zijn aan een door de Overheid aan de grond gegeven bestemming. Hij bracht er een verzachting in aan, waardoor de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, er geen bezwaar meer tegen had en jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P. v. d. A.) een sub-amendement, dat even eens bedoelde verzachting in de door de heer Groen voorgestelde wijziging aan te brengen, kon intrekken. Een nieuwe vis-,,detector" Ven onze I.E.P.-correspondent in Londen Een firma in Oost-Engeland neemt op het ogenblik proeven met een nieuw soort vis-,,detector". In principe is de vinding niet nieuw, want hel opsporen van haring scholen geschiedt al sinds enige tijd langs kunstmatige weg. Nieuw is echter wel, dat deze methode de onderzoekers tevens in staat stelt te bepalen welke sóórt vis zich onder het zee-oppervlak bevindt. Bijzon derheden heeft de firma (Marconi Inter national Marine Communication Company, Chelmsford) nog niet meegedeeld, omdat de proefnemingen zich in een beginsta dium bevinden, maar wanneer zij tot goe de resultaten leiden, zal er meer publici teit aan worden gegeven. Aanvoer van vis in Engeland uit de Barents-zee Van onze I.E.P.-correspondent in Londen Het Britse ministerie van Landbouw en Visserij heeft een besluit uitgevaardigd, dat met ingang van 1 Juni j.l. in werking is getreden en waarbij de aanvoer van vis van de wateren rondom het Beren-eiland en uit de Barents Zee in de maanden Juni en Juli van dit jaar wordt toegelaten. Deze aanvoer is op grond van het besluit van 1938 tot beperking van de visserij in de Noordelijke wateren eigenlijk verboden. Het nieuwe besluit verleent ontheffing van dit verbod. Monument gevallenen Haarlem-Noord Het Comité tot oprichting van het Mo nument in Haarlem-Noord ontving dezer dagen een bijdrage in de kosten voor het monument van de Chr. Jongemannen Ver eniging te Haarlem-Noord en van de leer lingen van de Prinses-Ireneschool te Haarlem-Noord. Rotterdam-Ahoy A LS KONINGIN JULIANA op 15 Juni de grote havententoonstelling „Rotterdam- r\ ahoy" geopend zal hebben zal daar mede een droom van de Maasstad, waarvan reeds in 193S sprake was, in vervulling zijn gegaanImmers in dat jaar ontstond reeds her plan om door middel van eer. expositie de Rotterdamse havens nader tot het Nederlandse volk te brengen. Ook de bouw van de zo lang verbeide Maastunnel, in 1940 begonnen, was een gerede aanleiding hiertoe. Doch de oorlog gooide roet in het eten. Jn Februari 1942 werd de Maastunnel in alle stilte geopend, maar toen de be vrijding kwam, wilde het inmiddels opgerichte comité „Rotterdam 1950" het plan voor een tentoonstelling niet laten varen. Men wilde in dat jaar de opbouw van het centrum van Rotterdam vieren, doch naarmate de tijd voortging, werd er veel in de Maasstad opgebouwd, echter niet het stadscentrum. Wat wel klaar kwam. nadat de Duitsers in het najaar van 1944 ongeveer acht kilometer kademuren, met daarop kranen, iaadbruggen, loodsen en'pakhuizen, hadden opgeblazen, waren de havens. Zo was er tenslotte toch alle aanleiding in dit jaar een expositie op te bouwen, geheel gewijd aan de Rotterdamse havens. Wij waren in de gelegenheid om reeds een kijkje te nemen op de expositie in aan bouw. Alles wijst erop. dat het een grootse, echt-Nederlandse manifestatie zal worden, welke tot ver over de landsgrenzen van zich zal doen spreken. Het tentoonstellings terrein, dat dertig hectare groot is, bevindt zich aan weerszijden van de Westzeedijk, de grote verkeersweg, waar de Maastunnel op uitmondt. De verbinding tussen de beide delen heeft plaats door een forse luchtbrug over de verkeersweg. Op het eigenlijke expositieterrein is" een groot en nieuw semi-permanent paviljoen verrezen, met een ontvangstgedeelte, gewijd aan de historie van Rotterdam, verzorgd door de gemeente zelf. Verder vindt men er de al gemene aspecten van stad en haven. In een der zalen zijn treffende muurschilde ringen aangebracht door de Rotterdamse schilder Dolf Henkes, tot een totale opper vlakte van zeshonderd vierkante meter. In de middenzaal is een groot plateau verre zen,, bestemd voor de ECA. Van hier kan men vrijwel al het tentoongestelde over zien.. Op de begane grond, waar inzen dingen van de rijkswaterstaat, het bagger bedrijf en een groot bassin waar, in miniatuur, de gehele Rotterdamse koop- Koningin Juliana aan boord van de ,.Piet Hein" in gesprek met mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van dc Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Prinses Margriet, die evenals Prinses Marijke een wit jurkje droeg, lussen Hilda Snel en Ria Balm tijdens de plechtigheid bij de Woerder Sluis. Na de onthulling van het monument in Spaarndam maakten Koningin Juliana, de beide Prinsesjes en enkele genodigden een tocht met de Piet Hein" op het Noorder Buiten Spaarne. Een foto genomen nabij de Kloppersingel, waar het jacht meerde. Staking bij Vlaardingse kuiperij en kistenfabriek In de stoomkuiperij en kistenfabriek van de firma C. van der Burg en Zonen te Vlaardingen is een staking uitgebroken, waarachter zich ook de Uniebonden heb ben geplaatst. Het conflict is uitgebroken, omdat de firma wel officieel de 5 loonsverhoging heeft toegekend, maar deze door wijzigin gen in de tariefionen vrijwel ongedaan zou hebben gemaakt. De staking omvat ongeveer 120 man. Volgens de werkgever heeft deze reeds vóór de gesanctionneerde 5 loonsverho ging zijn personeel hogere lonen uitbetaald, waardoor hij met de loon- en prijsvoor- schriften in conflict kwam. Bij de algemene toekenning van de 5 loonsverhoging is de sociale commissie van de vakgroep met de Uniebonden overeen gekomen, dat in die bedrijven, waar het loonplafond boven het. officieel maximale toegestane lag, de verhoging van 5 als een compensatie zou worden beschouwd. De heer Van der Burg zeide verwacht te hebben dat de bonden eerst een ultimatum zouden hebben gesteld. Dit is niet gebeurd. Op een gegeven ogenblik werd er gestaakt en bleek dat de bonden er achter stonden. vaardijvloot electrisch wordt voortbe wogen, wedijveren met de afdeling Rijn vaart, inzendingen van de Rotterdamse stuwadoors, zeereders en cargadoors, stands van de metaalnijverheid, de electro-tech- nische industrie en een inzending „kleur in de haven" van de verfstoffen-industrie. In het park In het park op het tweede gedeelte van de expositie is een miniatuur vuurtoren van acht meter hoogte verrezen en een in zending van he reddingwezen, met als trek pleister een nieuwe reddingboot en bijbe horende tractor. Een ..whipper-toestel' zal laten zien, hoe schipbreukelingen gered kunnen worden. De marine is vertegen woordigd door verschillende onderzeeboot modellen en een tank van plexiglas, waarin duikers hun kunsten (o.a. onder water lassen) vertonen. Ook de zg. „kikvorsman nen" zullen niet ontbreken en demonstra ties geven. Voor de tank is een amphi theater met plaats voor achthonderd per sonen. In het park rijdt een „Jeeplreintje" om de bezoekers naar weer andere stands te brengen; van de vakopleiding, de kunst nijverheid en het skelet van een enorme walvis. Aan het eind van de route staan de grote stukken, een voorsteven van een schip, een laadkraan, een dekhuis van een schip met radar en andere navigatiemiddelen, een lange krukas, een schroefas met schroef, een complete achtersteven, een grote kraan en kleinere onderdelen van een machine kamer. Wij vermelden ook de expositie „Het vervoer, vroeger en nu", met de oude .^Arena", de eerste locomotief, en bijbe horende wagons. Vele attracties Er is voor een groot aantal neven-at tracties gezorgd. In verschillende stede lijke musea van Rotterdam zullen bijzon dere exposities gehouden worden. Vele beiaardconcerten zullen het geheel opvro lijken. In het park is e,en feërieke feestver lichting aangelegd, waarin nieuwe vond sten zijn uitgewerkt met tal van kleur schakeringen. Daartoe is een grote schat van bloemen naar het park overgebracht. Een Luna-parlc met velerlei attracties ont breekt evenmin. De expositie „Rotterdam-ahoy is tot 15 Augustus geopend. Amateurtoneel Een tropisch stuk De Haarlemse toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft blijk gegeven van een ver vooruitziende blik door de keuze voor het laatste drietal vertoningen in dit seizoen te laten vallen op een stuk dat geheel in de tropen speelt namelijk „Tijger" door Ladislas Fodor, welke Hon gaarse schrijver van talrijke lichte come dies enkele jaren voor de oorlog grote be kendheid verwierf door zijn ook hier te lande dikwijls opgevoerde satire „Jean". De spelers hadden althans weinig moeite om de zwoele hitte te suggereren, die een onmisbaar bestanddeel uitmaakt van de op overkropte hartstochten berustende han deling, ontleend aan het verhaal „Voet sporen in de jungle" van de populaire Engelse auteur W. Somerset Maugham. De vrouwelijke hoofdpersoon van deze geschiedenis is gehuwd met een rijke planter van wie zij een bijzonder sterke afkeer heeft, omdat hij niet alleen zijn koelies mishandelt, doch zich bovendien bij iedere gelegenheid die zich voordoet men hoort en ziet daar twee voorbeel den van: in een' Chinees theehuis en in zijn eigen woning aan gekleurde vrou wen vergrijpt. Het kan dan ook niet anders of zü ontvlamt in liefde voor een jeugd vriend uit Londen, die zich in haar onmid dellijke nabijheid komt vestigen. Kort voor het ingaan van de pauze verneemt men dat de echtgenoot op een smalle weg door het oerwoud is vermoord. De rest van het stuk houdt zich bezig met het onderzoek naar de toedracht en de daaruit volgende verwikkelyjgen. Dit nogal „realistische" drama verdient wel enige bewondering, vooral in tech nisch opzicht, al is het wat langdradig doordat terwille van de spanning de neven-intrige (de verhoren der onder ver denking vallende Chinezen) wat te breed uitgesponnen moest worden. Ook is het vijfde tafereel, dat bovendien een tijd rovende décorwisseling vergt, strikt ge nomen overbodig, want het daarin voor komende wordt later tóch verteld. De melodramatische conflicten zijn goed voorbereid en scherp uitgewerkt. Doch er is wel een verklaring voor te vinden waarom het niet geheel bevredigt. De oorspronkelijke schrijver, Maughamt was een te goed vakman om niet in te zien dat het gegeven zich beter leende om ver werkt te worden tot een verhaal dan tot een toneelstuk. Doordat de schuldige aan de moord ongestraft blijft, zit er hoege naamd geen tragische kant aan het geval en maken de personen slechts een avon tuur mee, dat alleen door de entourage ongewoon is. In een prozavertelling geldt dit bezwaar niet door de grotere psycho logische dichtheid. Ondanks een bedroevend slechte rol- kennis werd er een zeer behoorlijke voor stelling van gegeven, vooral dank zij het opvallend goede spel van Inge Troost als de plantersvrouw. Men kon volledig in haar geloven, zowel in haar verdriet, haar angst, als in haar vreugde en haar geluk. Overigens vond ik de eerste scènes, met die snelle overgangen van terneergeslagen heid in de blijdschap der herinnering, iets treffender dan de heftige gevoelsontladin- Vroede dromer In de smoorhitte van de dompige raads zaal zit de gemeenteraad zichzelf aan te kijken. De middag is zwaar van het on barmhartige zonlicht en de lome lucht staat stil in de straten en rond de huizen. De volksvertegenwoordigers vegen gedurig onder het ja en neen zeggen met hun zak doeken over hun rode gezichten en zien door de open ramen de groejie wenkbrau wen der blonde duinen in de verte. De duinen want dit dorp is gegroeid aan de zeekant en tussen de raadsleden zijn er die geregeld het kleine haventje uitstevenen om een dansje te maken op de baren om met volle visruimen terug te komen. Nu zitten zij hier boven een nauw en hoog boordje uit te kijken en hun mening te zeggen over de straatverlichting en de tweedelige badpakken en het pen sioen van de schooljuffrouw die afscheid gaat nemen. Zij zouden liever op een hoge duintop met dc rug naar het dorp een poosje naar de wazige einder kijken, waar het water en de hemel een worden, om dan een rustig slaapje te doen op dit uur van de warme dag. Een is er die zo stevig door het raam kijkt dat hij ervan gaat knikkebollen. Ais we nou es. denkt hij tussen twee knik ken in, als we nou es met de hele raad naar buiten trokken. En we gingen eens in onze zwembroekjes in de koele branding zitten vergaderen. Wie zou ons dat kwa. knik.... lijk kunnen nemen? En meteen dat hij het denkt, zit hij er al. Hij ziet de burgemeester aan het hoofd einde van een opgeblazen rubbermatras zijn stukken doorbladeren, terwijl de goede man spelenderwijs en in gedachten met zijn andere hand water schept en het tegen zijn blote borst kletst. De raadsleden zitten in zwemcostuums rond de wiegende rub bermatras op boigeblazen autobinnenban den en dansen eensgezind in dezelfde cadans op de regelmatige golfslag. De vergadering is in volle gang. Ik heb hier, zegt de burgemeester ernstig, een ingekomen stuk dat van het grootste ge wicht is. Daar moeten de heren maar eens goed naar luisteren. Maar als hij zal be ginnen te lezen grijpt een zuchtje zeewind speels naar het ingekomen stuk en voert het mee naar de horizon of daaromtrent, waar het met een plezierige duiksprong in het groene water verdwijnt. Volgende punt, zegt de burgemeester, het ingekomen stuk is er weer uitgegaan ook. Nu ik er over nadenk is het niet zo heel belangrijk. Het is uitstekend afge handeld zo. Dat hadden de heren niet beter kunnen doen. Volgende punt. Het geachte lid Floep wenst hei woord over een betreurenswaar dige toestand in de geliefde gemeente. Hij zegt dat de heren hun oren eens moeten openzetten. De heren zetten hun oren open. maar de burgemeester zegt: Ik verzoek die kwa! zich uit de vergadering te verwijde ren. Het geachte lid Floep denkt dat het tegen hem bedoeld is. maar de burgemees ter wijst met zijn naakte arm naar een echte kwal, die met een eigenwijs gezicht- boven de matras komt uitkijken tussen de partij van dc Arbeid en de KV.P. in. De kwal lacht verwaand en duikt onder, waarna het geachte lid Floep zijn rede kan beginnen. Halverwege de betreurens waardige toestand in de geliefde gemeente krijgt de spreker echter bandenpech en met een scherp gefluit zinkt hij met zijn leeglopende- zetel naar de diepte, waarop de voorzitter opgeruimd vaststelt dat deze oppositie door de voorzienigheid is geliqui deerd. Het volgende punt is een hamerstuk, maar aangezien niemand de klop van de hamer heeft gehoord op de rubber matras wordt het aangehouden tot de volgende bijeenkomst. Intussen is de gehele christc- Iijk-historische fractie van haar anker los geslagen en dobbert onherroepelijk zee waarts. De overgeblevenen kunnen nog lang de zedige zwarte badpakken zien dan sen boven de golven. De vergadering wordt thans geschorst tot het getij zal zijn ge keerd, aangezien men dan met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid mag verwachten dat de drijvende fractie aan de matras zal zijn teruggespoeld. Als dat inderdaad tot grote teleurstelling van de politieke tegenstanders is gebeurd, schuiven de leden hun autobanden weer bij om de draad der vergadering te her vatten, doch het enige lid van de raad dat behoort tot een partij, die bekend staat om haar voorliefde tot het verstoren van de ordelijke gang van zaken, heeft met een honende glimlach en een scherp potlood tersluiks de matras van enkele prikken voorzien, waardoor zij volkomen futloos ineen krimpt en met erbarmelijke zuchten onder water verdwijnt, met alle ingeko men, aangehouden, voorgelegde, afgedane en opgegeven stukken incluis. Niets meer in orde zijnde, zegt de voor zitter, sluit ik deze vergadering. Een zware plof doet de knikkebollende dromer overeindschieten, het is de plof van de voorzittershamer in de smoorhete raadszaal. En de voorzitter zegt dat hij uit het stilzwijgen der leden unanieme in stemming meent te mogen opmaken met het onderhavige voorstel, dat beoogt het zich bewegen met ontbloot bovenlijf op het strand of in het water voor eens en voorgoed onmogelijk te maken. Wat ze in Zandvoort doen. moeten ze zelf weten, daar behoeven wij geen voorbeeld aan te nemen, zegt de voorzitter autoritair. Plof. zegt de hamer instemmend, als een slaafse knecht. Het eertijds knikkebollende lid denkt onder het naar huis gaan met veel sym pathie eri begrip aan een lachende kwal. En thuis doet hij met een zucht zijn boordje af. J. L. gen naderhand, hoewel ook deze aan de eisen der situatie beantwoordden. Haar gemakkelijke, natuurlijke dictie en thans beter dan ooit beheerste bewegingen kun nen menige dilettante tot voorbeeld strekken. Van de heren moeten Chris Sluyters (de gouverneur), Kick van Aken (de echtge noot) en Jaap Traksel (de minnaar) op één lijn worden gesteld. Zij voldeden over het algemeen goed, zouden alle drie meer zorg aan hun uitspraak kunnen besteden en dienen er voor te waken in gepassion- neerde ogenblikken de controle over hun stem te bewaren. Van de Chinezen was de ietwat sarcastische advocaat van Gé Kaat- man de beste. Ook Theo van der Have als de geneesheer onderscheidde zich tamelijk gunstig. DAVID KONING „Waterman" morgenochtend in Rotterdam Het troepenschip „Waterman" wordt Vrijdagmorgen omstreeks 6 uur in Hoek van Holland verwacht. De ontscheping te Rotterdam begint, behoudens onvoorziene omstandigheden, des morgens te 9 uuri

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5