Korst jens inderwagens Voor warme dagen inse liefhebberij: de Sauna '-L0USE RECLAME 9.75 SnaJe Amsterdamse Beurs De nieuwste cijfers van het Huisvestingsbureau te Haarlem Brildragers Opticien WEBER GR. HOUTSTRAAT 166 b/d HOUTBRUG Banketbakkerij LAMMENS en Bondig Stadsbesteldienst A.B.C. RIJWIELEN SCHINDELER londerdag 8 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Helsinki krijgt in 1952 de Olympische Spelen (Van een speciale verslaggever) Temidden van het bosrijke en wat een- ige Finse landschap vormen de boeren- izen, rood geverfd en met witte kozij- n, een vrolijke noot. Op enige tientallen :ers afstand van die boerenwoningen at onveranderlijk een schuur, meestal een grijzige tint van ongeverfd hout. schuur is de sauna, de badkamer, voor bewoners onontbeerlijk onderdeel van in bestaan en ten plattelande zowel aamvertrek, droogoven en bewaarplaats pootaardappelen als badkamer. De Finnen hebben hoge opvattingen er reinheid: zij bezoeken, ook in de ige winter, zo mogelijk meer dan eens week hun sauna en de boeren slaan de oogsttijd geen dag over! Nu kan men gen, dat er toch hout in overvloed is. aar wat het wèl kost, dat is: tijd, tel os anderhalf uur, of'langer. Want een i is voor een Fin heel wat anders dan paar minuten onder de douche! let eigenlijke „zweetkamertje" is een qe van omtrent drie bij vier meter, de helft ingenomen door een houten Slage met banken, waarop de baders lats nemen nadat ze een trapje van een ar treden beklommen hebben. In een :k staat een grote kachel, die met hout stookt wordt. Op dat hout liggen stenen, gloeiend heet zijn. En nu komt van tot tijd de badvrouw (resp. badmeis- binnen en werpt een pannetje koud iter over die stenen. Een verstikkende jnp trekt in het hokje omhoog, de bader akt naar adem en het zweet gutst hem er het lichaam. Dat is overigens nog pas het eerste deel de sauna-genoegens. Want heeft het haam voorlopig genoeg getranspireerd voldoende warmte geabsorbeerd, dan mt het hoogtepunt: de bader verlaat de Ie sauna, wandelt tien stappen naar iten en stort zich van een vlonder in koude meer. Al is de overgang groot i 110 naar 45 graden Fahrenheit, der- ■e een verschil van 65 graden), toch ilt hij de kou nauwelijks. Het lichaam aagt als het ware een pantser van irmte, waardoor de huid het koude wa als een tintelende prikkeling re- treert. Een minuut rondzwemmen (niet iger, anders koelt het te veel af) en dan ser in de hitte van de sauna. In een aangrenzend hokje staat het bad- asje gereed met een harde borstel, die telkens in zeepwater doopt om het chtofer van onder tot boven af te irobben. Nadat de badjuffrouw tot slot rscheidene emmers water over de bader [gegoten heeft om de zeep af te spoelen, kt hij zich terug in de kleedkamer, Ikomen verfrist met een dorst als een meel en honger als een paard. Verbroedering tussen de volken Wie over de Finse sauna en de invloed can op de gezondheid schrijft, komt als ware vanzelf tot de Olympische Spe- i. Reeds lang voor de oorlog deden de onen pogingen om dit sportevenement in ■Isinki te doen plaats vinden. Daar had- d te ook wel recht op: tachtig gouden, zilveren en 76 bronzen médailles is larlijk een uitzonderlijke prestatie voor Een sauna in het Finse landschap* ADVERTENTIE LEUK TOILE DE SOIE BLOUSJE, alle maten, goede wasbare kwaliteit, extra prijs ADVERTENTIE BBBHHBBHBEBBBBHnHHBDKI STATIONSPLEIN 6 TELEF. 21750 B HET ADRES VOOR INDISCHE GERECHTEN fl Zangwedstrijd van „Polyhymnia" GROTE HOUTSTRAAT 98 Trawler te water gelaten Vanmorgen om vijf minuten voor twaalf op vlotte wijze een trawler op de werf ui de Haarlemse Scheepsbouw Maat- happij aan het Noorder Buiten Spaarne water gelaten. De trawler is gebouwd in Jdracht van de Pêcheries de Fécamp, ge- stigd in Fécamp (Frankrijk) en heeft a lengte van 73.40 meter, een breedte 11,75 meter en een hoogte van 6.30 eter. De voortstuwingsmotor heeft een irmogen van 1400 p.k. Met deze trawler is sedert de oprichting 1916 het vierhonderd zestigste schip bij i Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij water gelaten. Na de te waterlating is de trawler weer lar de kant gebracht en vanmiddag wor- ia de werkzaamheden voortgezet. De lam van het schip is „Bois Rosé". een volkje van vier millioen mensen! In 1934 werd reeds de eerste steen gelegd voor het stadion te Helsinki en juist voor het uitbreken van de oorlog kwam dit bouwwerk gereed. De Finnen waren voor 1940 als gastheren aangewezen, maar het uitbreken der vijandelijkheden verhinderde een vreedzame ontmoeting op de sport velden. In 1948 was Londen aan de beurt en nu zal dan" eindelijk, in 1952, Finland als recipiërende natie voor de Olympische Spelen kunnen optreden. Het stadion ik zag er een scherts wedstrijd voetbal tussen journalisten en toneelspelers is uitge breid tot een capaciteit van 70.000 plaat sen. Het Finse parlement verleende, een garantie van bijna vijf millioen gulden. Finland verwacht nogal wat van deze ge beurtenis; zeventig landen met 5500 deel nemers tegen 59 landen en 4200 sport mensen in Londen. Nederlandse familienaam Er zou neg heel wat te vertellèn zijn over allerlei aspecten van het leven der Finnen. Het ware niet moeilijk uit te wei den over de Finse luchtvaart en de be trouwbaarheid van de Finnish Airlines, of over de Finse sport, de literatuur (Silan- paa), de architectuur (Aalto), de beeld houwkunst (Aaltonen) en de muziek (Si belius). Of over de meubelkunst en de weefscholen, over het kunstaardewerk van ,,Arabia"-fabriek en de schilderkunst, ten dele geïnspireerd op motieven uit het volksepos, de Kalevala. De ruimte ont breekt ons. Dit laatste artikel worde echter niet besloten zonder een enkel woord over het aanzien, dat Nederland geniet in Suomi. Een cynicus heeft eens gezegd, dat Nederland vooral geëerd is in landen, die ver van het onze verwijderd liggen. Wij betwijfelen de juistheid van deze opmer king, maar zij bewijst overigens, dat onze vertegenwoordigers in den vreemde dan toch wel een gunstige indruk moeten makenWat Finland aangaat, dit kan zeker gezegd worden van wijlen prof. v. d. Vlugt, de Amsterdamse hoogleraar, die, toen de Finnen het harder te verduren hadden dan ooit, als hoofd van een Euro pese delegatie, bij de Russische tsaar pro testeerde tegen de ontrechting van dit kleine volk. „Kleine volk", maar ook: „dankbaar volk", want de Finnen zijn het optreden van prof. v. d. Vlugt zeker nog niet vergeten. Deze Nederlandse familie naam heeft een magische klank in Finse oren en dat ervaart zijn zoon, onze gezant in Helsinki, dagelijks. Het is verheugend, dat zodoende de betrekkingen tussen Alankomaat zoals de Finse naam voor Nederland luidt en Suomi op bijzondere wijze worden gediend. Beide landen heb ben veel gemeen. De vrijheidsstrijd van Willem van Oranje wordt de Finse jeugd als lichtend voorbeeld voorgehouden. De handelsrelaties zijn van oude datum. Toen de universiteit van Turku ruim drie eeuwen geleden geopend werd, waren er drie hoogleraren, die hun oraties gedeelte lijk in het Nederlands uitspraken, omdat zij hun wetenschappelijke scholing in ons land hadden genoten. Helsinki's eerste burge meester teas Nederlander En wanneer de hoofdstad Helsinki dezer dagen haar 400-jarig bestaan herdenkt, dan zal ook de naam genoemd worden van de eerste burgemeester, de Nederlander Hans van Sanden. Het is jammer, dat Fin land niet wat dichterbij ligt of dat de reis kosten lager zijn. Het ware een ideaal vacantieoord voor ons, bewoners van de Lage Landen. Intussen kunnen de betrekkingen met Finland nauwer aangehaald worden door breder uitwisseling van nationale produc ten. De naam Philips is ginds zeer bekend en onze scheepswerven genieten er een even goede reputatie als hier het Finse hout. Maar er zijn nog meer mogelijk heden. De Foreign Trade Association is ons land zeer gunstig gezind. Het is dus zaak daarvan, waar mogelijk, gebruik te maken. De veiligheid op de Heemsteedse Dreef Zo weinig mogelijk stilstaande auto's B. en W. van Heemstede hebben een brief gericht aan de bewoners van de Dreef. Zij wijzen daarop dat overwogen is, in het belang van de veiligheid van het verkeer, op die weg een parkeerverbod uit te vaardigen. Daartoe is nog niet overge gaan omdat dit ongetwijfeld ongerief voor de bewoners zou meebrengen. B. en W. doen evenwel op de bewoners een beroep er toe mede te werken dat zo weinig mo gelijk stilstaande auto's op die weg zijn. Dit kan bereikt worden als iedere autobe zitter zijn wagen die niet gebruikt wordt op eigen grond wil zetten. Hetzelfde geldt voor automobilisten die op bezoek komen. Indien dit niet mogelijk is kunnen de auto's in zijstraten geparkeerd worden. Zondagavond dingen er twee buitenlandse koren mee De internationale zangwedstrijd ter ge legenheid van het jubileum van „Polyhym nia" wordt Zondagavond 11 Juni in de ge meentelijke concertzaal geopend met de afdeling vrouwenkoren. Als verplicht num mer moet worden uitgevoerd ,,'t Is een dagh der vrolicheit" van Clemens non Papa. Vervolgens komen de gemengde koren in de afdeling Uitmuntendheid aan de beurt. Hiervoor heeft ook ingeschreven Körsalls- kapet Sangerkretsen uit Stockholm. Als verplicht nummer geldt „Madrigaal" van Hubert Wale Waelrant. In de hoogste Ere- afdeling voor gemengde koren neemt onder meer het Gents kamerkoor „Crescendo" uit België deel. De avond wordt besloten met een ere-wedstrijd tussen de winnaars van de eerste prijzen in de beide laatstgenoem de afdelingen. Verduisteringen bij „De Sierkan" Dezer dagen werd ontdekt, dat er zich onregelmatigheden hadden voorgedaan in de boekhouding van de N.V. Haarlemse Melkinrichting „De Sierkan". De bedoeling was de zaak onderling te regelen, doch de feiten waren bij de Haarlemse politie ter ore gekomen en als verdacht van verduis tering zijn een boekhouder en een contro leur in arrest gesteld. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat een bedrag van 20.000 verduisterd is. Reeds in 1946 moet begonnen zijn met het plegen van ver duisteringen. Als de verkopers van de melk afrekenden dan werden wekelijks bedra gen van 100 tot 200 niet verantwoord en in eigen zak gestoken. De aangehoude nen zijn aan de justitie overgeleverd. Goedkopere kolen zijn al uitverkocht Vakcentralen vragen maatregelen De Raad van Vakcentralen, samengesteld uit het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, de Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft een telegram gestuurd aan de minister van Sociale Zaken en hem maatregelen ge vraagd om te voorkomen, dat de afnemers van de brandstoffen schade zouden lijden door het feit, dat de tegen zomerprjjs be schikbare voorraden kolen zijn uitverkocht. De Raad van Vakcentralen vestigt er in zijn telegram de aandacht van de minister op, dat zijn standpunt inzake lonen mede verband houdt met de mogelijkheid tot het kopen van brandstoffen tegen voorj aars- en zomerprijzen. De vakcentralen verzoe ken daarom de minister de moeilijkheden, welke voor het loonbeleid uit de huidige leveringsmoeilijkheden voortvloeien, te voorkomen. Ontslagen arbeider sloeg patroon neer Gisteren zegde een aannemer te Gemert een arbeider onmiddellijk ingaand ontslag aan. Als reden werd opgegeven, dat dc zijn arbeidsverplichtingen niet nakwam Na een heftige woordenwisseling kwam de arbeider terug met een breekijzer, waar mede hij de aannemer neersloeg. Hevig bloedend viel deze bewusteloos op de grond. Een arts constateerde een hersen schudding. De dader, die vlucjitte, werd later op de dag aangehouden. Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie 283 279% 209% 207% 230)4 229 A. K. U 171 171 116 Nederlandse Ford 292 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 111% Scheepvaart-Unie 134 132% Holl.Amerika Lijp 151 Deli Maatschappij 124% 125% H. V. A 131% 129% A'dam Rubber 132% 129% Ned. Handel Mij. 144% N.-I. Handelsbank 88 Billiton Mij. II 217 Een statistiek die niet tot een verkeerde conclusie mag leiden ADVERTENTIE ZONNEBRILGLAZEN op sterkte weder op korte termijn leverbaar ADVERTENTIE VOOR AMANDELKOEKJES CANO'S - AMANDELBROODJES LEIDSEVAART 130 KL. HOUTSTRAAT 59 TELEFOON 18128 TELEFOON 11693 Voor ons liggen de cijfers van het Huis vestingsbureau te Haarlem die de toestand van 1 Juni 1950 weergeven. Er kwamen in April 193 aanvragen voor inwoning bin nen en 120 voor zelfstandige bewoning. In die maand werden 366 vergunningen uit gereikt; 183 voor inwoning, 60 voor zelf standige bewoning in een maandwoning en 85 in een weekwoning, 19 voor een ver lenging of duplicaat. 60 aanvragen werden afgewezen, daarvan waren er 46 voor in woning en 14 voor zelfstandige bewoning. Voor inwoning kregen' 3 mensen een eerste aanschrijving en 10 een herhaalde. Van het grootste belang zyn natuurlijk de cijfers over het aantal onhoudbare en zeer urgente gevallen. Er zijn nu 127 onhoudbare (vorige maand 136) en 1318 zeer urgente gevallen (vorige maand 1413). Uit die vergelijking zou men opmaken dat er een vrij belangrijke verbetering in de woningtoestand gekomen is, want de cijfers bij elkaar geteld zijn: 1 Mei 1549 en 1 Juni 1445. Een vermindering dus van 104. Deze conclusie is evenwel beslist onjuist. De vermindering is alleen bereikt doordat er in de afgelopen maand een hercontröle gehouden is van alle in 1947 en 1948 inge schreven gevallen. Tengevolge daarvan konden 129 gevallen worden afgevoerd, hetzij door veranderde omstandigheden, door huwelijk, vertrek van inwonende kinderen, overlijden of andere redenen. Drie leerkrachten die ingeschreven waren als woningzoekenden werden afgeschreven omdat zij hun benoeming niet aanvaard hebben. Dat de woningtoestand nog slecht is blijkt wel uit het geval dat er in Mei 43 onhoudbare of zeer urgente gevallen zijn geholpen, maar daartegenover staat dat er niet minder dan 76 nieuwe gevallen zijn ingeschreven. De 127 onhoudbare gevallen zijn als volgt onderverdeeld: medische indicatie 21, grote gezinnen 49, gezinshereniging 28, diversen 29. Zeer urgente gevallen: medische indica tie 227, gedemobiliseerden 109, leerkrach ten 21, diversen 969. Voor huizen van ouden van dagen ston den 72 gegadigden ingeschreven. Het hoofd van het Huisvestingsbureau houdt de laatste tijd besprekingen over het woonprobleem voor de personelen van grote inrichtingen. Reeds is dat gedaan voor de Nederlandse Spoorwegen en Stork Hijsch. ADVERTENTIE enorme sortering nieuwste modellen -p 25 WANDELWAGENS vanafWUi Gen. Cronjéstraat 82 - Telef. 15053 Verassing van dr. A. Trouw Uit alle delen van het land waren gister middag de vrienden van de bekende radio predikant dr. A. Trouw samengekomen in Driehuis, om de overledene de laatste eer te bewijzen. Het zal waarschijnlijk toch niet de laatste eer zijn, want er zal nog menigmaal in de loop der jaren een eresaluut worden gebracht aan deze verscheidene, zo sprak de presidente van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Den Haag, mejuf frouw dr. N. A. Bruining. De overledene was boven alles trouw en bereid te helpen, vervolgde spreekster., die daarop de ruim heid van opvatting en zijn grote eerlijkheid memoreerde. Hij heeft niet vergeefs ge leefd, maar de fakkel gedragen moedig en trouw tot het einde, zo eindigde mejuf frouw Bruining. Ds. J. F. Kruyt van Den Haag zeide onder meer dat alle deugden die in het begrip collegialiteit worden samengevat te vinden waren bij dr. Trouw. Prof. mr. R. P. Cleveringa uit Leiden voerde als vriend het woord. Nadat onder de tonen van Gezang 247 uit de Protestantenbundel de kist was ge daald, zong mejuffrouw Nina Wind de Zegenbede. Hierna betrad prof. dr. E. C. J Mohr het met kostbare bloemen bedekte mar meren podium om namens de familie de talrijke aanwezigen dank te zeggen voor de door hen betoonde belangstelling. IS aam gezocht voor een dorp Het volgend jaar zal in de Wieringer- meerpolder een vierde dorp worden ge bouwd en de polderbewoners breken zich reeds het hoofd over de naam die de nieuwe plaats zal moeten dragen. ,,De Wieringermeerbode" schreef een prijsvraag uit voor een kernachtige naam, waaraan tal van lezers deelnamen. Bekroond werden: Kreymlerwoud (naar het ten tijde der Germanen daar aanwe zige woud van die naam). Graafstee (als herinnering aan de be kende illegale werker in ce Wieringer- meer A. C. de Graaf, die op 17 April 1945 de dag %ran de inundatie door de S.D. werd doodgeschoten). Korfmansdorp (deze naam werd uitge dacht door iemand, die de geschiedenis kende van de man, die tijdens de droog legging op de plaats van het vierde dorp met een zandschuit gezonken is, doch het leven er afbracht, doordat hii in een aan de mast gebonden kolenmand klom). Er was keus genoeg: namen die aan de eerste grote drooglegger herinnerden of aan de oudste naam van het tegenwoordige IJsselmeer, er waren zeer poëtische aan duidingen als „Zeeparel" en „Aurora" en bijzondere nuchtere als „Montagedorp" en „Prijsvraagdorp" dan wel ironische bena mingen als „Oom Keesdorp" en „Kwel- aarde" en natuurlijk waren er ook voor buitenstaanders volkomen onbegrijpelijke suggesties als „Diggelerhoen" en „Veni, vidi, vici". Engelse persstem over het Spaarndamse standbeeld Naar aanleiding van de onthulling van het standbeeld te Spaarndam schrijft de „Daily Telegraph", dat de jongen, die vol gens een verzonnen verhaal Haarlem redde door zijn vinger op een gat in de dijk te houden, evenzeer terecht een standbeeld heeft gekregen als in Londen Peter Pan, welke figuur ook op een fictie berust. „Hoewel hij misschien nooit het echte merk der oudheid krijgt, bezit deze jon gen thans de plaats van een held, die door de deur der verbeelding de geschiedenis is binnengekomen ondanks de oprechtheid van het nuchterste volk ter wereld". HAARLEM EN OMGEVING Reinoud Heering zal heden, Donderdag avond van 20—21 uur een carrillonconcert geven. Het programma luidt: 1. Fuga, M. v. d. Gheyn: 2 a. Het was op een avond Iaat. b. De koekoek op de toren zat, c. Heer in Uwen name. Oud Ned. liederen; 3. Gavotte, J. S. Bach; 4. a. Come lasses and lads: b. Drink to me only, c. The British Grenadiers. B. Johnson: 5, Glimworm idylle, P. Lincke; 6. Thema met variaties. Staf Nees; 7. Dansje, Jos de Klerk: 8. a Schlafe, -Schlafe, Fr. Schubert: b. Wiegenlied. W. A. Mozart; c. Wiegenlied, Joh. Brahms: 9. Preludium, Jef, Denijn; 10 Improvisatie over: „Blijf bij mij, Heer", W. H. Monk. De heer W. May, scheikundig ingenieur te Delft, vroeger wonende te Haarlem, pro moveerde aan de Technische Hogeschool tot doctor in de Technische Wetenschap op proefschrift en stellingen: „Röntgenografisch onderzoek van aluminiumkristallen. ontstaan door rekristalüsatie". Aan de Amsterdamse gemeente-univer siteit slaagden voor het artsexamen, eerste gedeelte, de heren J. Lunding uit Bloemen- daal en G. C. P Freriks uit Hillegom. Vrijdagmiddag 16 Jun! zal de heer L'. F. M. Dellart. directeur van de Luchthaven „Schiphol" op eer. bijeenkomst var. het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in restaurant Brinkmann spreken over ..Schip hol, wereldluchthaven van Nederland". Woensdagavond om negen uur wilde de een en dertigjarige P. L uit Zandvoort op het Haarlemse station in de trein stappen welke naar Zandvoort reed. De reiziger stapte mis en raakte tussen de laatste wa gen en het perron bekneld. Hij werd aan zijn rechterdij been gewond. Per auto is hy naar een ziekenhuis overgebracht. Door onbekende oorzaak is Woensdag ochtend een lantaarnpaal, welke op de Hooi- markt stond, bij de grond afgeknapt. De vijf en dertigjarige H. P. liep bij de paal en werd er aan het hoofd door gewond. Hij is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Een zes en twintigjarige wielrijder is Woensdagmiddag om halfvijf op de Leidse- vaart nabij de Prins Hendrikbrug tegen een militaire vrachtauto gebotst, doordat de chauffeur onverwacht moest stoppen voor een auto, welke uit de tegenover gestelde richting naderde. De wielrijder liep vermoe delijk een hersenschudding op en is ter ver pleging naar de Mariastichting vervoerd. Heemstede ADVERTENTIE MUZIKALE WANDELING Ter versteviging van het instrumenten fonds (opgericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan) zal het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" Zaterdagavond a.s. te 19 uur een muzikale wandeling maken in de omgeving van de Zandvoort- selaan. De muzikanten trekken door de Dichters- en de Bloemenbuurt. ADVERTENTIE Laat Uw goederen goed en goed koop vervoeren. Neem BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM - TEL. 18428. NA 6 UUR 14810-14155 LAZEMAKER STRAAT HOEK KAMPERSTR. TELEFOON 13797 Leidse lustrumfeesten De door het Leids Studenten Corps ge organiseerde feestviering ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de oudste universiteit hier te lande, zijn Woensdag in de Lakenhal plechtig voor geopend ver klaard, speciaal wat betreft de burgerij- dagen. In de openingsrede van de praeses, de heer M. S. H. G. Heerma van Voss, werd onder meer gezegd dat de student niet alleen zijn belangstelling laat uitgaan naar het eigen domein, doch dat hij zich tevens burger voelt van de stad waar hij studeert. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gewaagde van een prettige verstandhouding. Vervolgens werd het eerste exemplaar van het speciaal samengestelde geschied boek van het L.S.C. ter hand gesteld aan mr. L. A. Kesper, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuidholland. De rector-magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen en de voorzitter van de Har- vard-Leiden Foundation, mr. P. J. Iden- burg, behoorden met vele andere genodig den tot de aanwezigen. Even na twaalf uur stelden de autori teiten zich op voor de sociëteit Minerva in de Breestraat, waar een parade werd ge houden door 800 man van de marine en de luchtstrijdkrachten, afgenomen door de garnizoenscommandant van Leiden, luite nant-kolonel J. A. J. van Horsen. Des middags hadden er kinderspelen, sport wedstrijden en luchtvaartdemonstraties plaats. ADVERTENTIE KAMGAREN PANTALONS SPORTCOLBERTS KAMGAREN ZOMERCOSTUUMS grijs en beige. TIM SPORTSHIRTS, wit geel en bordeaux rood. SCHILLER OVERHEMDEN OVERHEMDEN MET VAST BOORD j confectie-EN MODEMAGAZIJN Spaarnwoudcrstr. 4780. Tel. 21392 SCHEEPVAART Almdijk, 6 bij Bermuda. Annenkerk, pass. 6 Kp. WesseL Arendskerk, 7 te Sydney. Aagtekerk, pass. 6 Rasfartak. Almkerk, 6 80 m. W.NW. Perim. Atlantis. 4 v. Fremantle. Aardijk, 7 3.30 u. te Antwerpen. Aludra, pass. 6 Fernando Noronha. Arnedijk, 7 v. Havanna n. Houston. Alkaid, 6 te Itajai. Aalsdljk, 6 720 m. W. Ouessant. Adinda (t), 6 v. Saigon n. Pladju. Alpherat. 6 465 m. W. Ouessant. Amstelkerk, 6 rede Redondo. Armllla (t), 6 v. Pladju n. Soerabaja. Abbekerk, 7 rede te Adelaide. Agamemnon. 7 v. Guanta n. Cumana. Akkrumdijk, 7 16.30 u. verw. H. v. Holland. Alphacca, 8 verw. Trinidad v. New York. Aldebaran, 7 te Lulea v. R'dam. Algenib. 7 pass. Fernando Noronha. Alnati, 7 bij Madeira. Andijk, 8 te R'dam v. New Orleans. Aagtedijk. 7 te Havanna v. R'dam. Amsteldijk. 7 te New York v. Chester. Alblasserdljk. 8 v. New Orleans n. Mobile. Alcor. 8 te Santos. Aldabi, pass. 8 Lissabon. Beverwijk. 6 v. Alexandrië n. Belrouth. Bonaire, pass. 6 Ouessant n. Madeira. Blijdendijk, pass. 6 Makalla. Bantam, 6 v. Tarakan n. Sorong. Baud, 6 v. Singapore n. Djakarta vla Muntok. Barendrecht (t), 7 300 m. ZO. Kp. Hatteras. Boskoop, pass. 7 Finisterre. Blommersdijk, 6 te Philadelphia v. New York. Boissevam, 4 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Boschfontein. 7 v Aden n. Mombassa. Breda, 8 v. Cristobal n. Curasao. Caltex Pernis (t). 6 v. Suez. Castel Bianco, 7 te Djakarta. Cheshire. 6 bij Pantellaria. Cottica, 6 v, Ponta del Gada n. Plymouth. Caltex the Hague (t), 7 v. Suez n. Bahrein. Congostroom, 7 te A'dam -v. Le Havre. Cerónia (t), 6 nog 600 m. n. Trinidad v. Dakar. Cleodora (t>. 6 v, Plad'u n. Singapore. Caltex Lelden, pass. 7 braltar. Corilla (t). 7 pass. Oo unt Timor. Delf shaven, pass. 6 Kp Santa Martha Grande. Duivendrecht (t). pass. 6 Kp. Frio. Delfland, 8 te Faranagua v. Buenos Aires. Delft. 8 te Antwerpen Empire Brent (tr.)p 6 dwars Mentawel ell. Erinna (t). 6 v. Miri n. Pladju. Eemdljk, 6 te Seattle v. Vancouver. Eemland. 6 220 m. N.t.O. St Paulrocks. Esso Amsterdam (tl. 6 180 m. NW. Flores. Esso Rotterdam (t). 6 140 m. Z. Mona eiL Edam. 8 te R'dam v. Londen. Eendracht, 7 v. Algiers n. R'dam. Enggano. pass- 8 Ouessant. Fairsca (tr 1. 6 v. Djakarta n. R'dam. Friesland. 8 v. Belawan. Garoet. 7 pass Str. Ball. Gord las. 8 verw. Lissabon. Genymedes, 8 te A'dam v. West Indië. General A. W. Greely (tr.). 8 in Suezkanaal. Goya (tr.). pass. 7 Enggano ell. Groote Beer (tr.). 7 130 m. N.NW. Perim. Grootekerk. 8 v. Antwerpen n. Teneriffe. Hercules, pass 6 Beachyhead. Heelsum. 6 v. Maracaibo n. Barranqullla. Hestia. 5 te Barranqullla. Haarlem. 6 360 m. Ó.t.Z. Bermuda. Helder, 6 v Cristobal n. Manta. Hydra. pass. 7 Dover. Hecuba. 7 v. Trinidad n. Paramaribo. Hellenic Prince (tr.), 8 500 m. ZO. Suez. Iris. fi v. Cadiz n. Antwerpen. Jagersfontein, pass. 6 Gibraltar n. Southampton. Japara KPM., 6 rede Luwuk. Jobshaven. 6 200 m. W.ZW Kp, Three Points. Jaarstroom pass. 8 Kp. Blanco n. Dakar. Japara L., verw. Suez. Jagersfontein. 9 te Southampton. Kota Gede. 7 v. Grandbassam n. Monrovia, i Kamerlingh Onnes, 8 te Pcnang verw. Pantalons van soepele fresco stoffen 29.75 Popeline overhemden met vaste boord 10.95 - 11-95 en hoger Weekend shirts 11-95 Ankiets 2.25 GEN. CRONJéSTR. la-lb - TEL. 16045 Uw adres voor kwaliteitekleding Kedoe, 9 verw. v. Makassar n. Djakarta. Kota Agoeng, 7 verw. v. Rangoon n. Makassar. Leersum. pass. 6 Finisterre Leuvekerk, 7 v Abadan n Khorramshar. Lindekerk, 6 v. Suez n. Aden. Lutterkerk, 7 v. Genua n Port Said. Leerdam. 6 405 m. W. Bishoprock. Laagkerk, 8 te Rastanura. Loosdrecht. 7 pass. Finisterre n. Antwerpen. Laertes, 6 te Djakarta v. A'dam. Langkoeas. 8 verw. te Houston. Lieve Vrouwekerk, 9 v. Koeweit n. Basrah. Loppersum. 8 pass. Gibraltar Manoeran, 6 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Marken, pass. 6 15 u. Perim. Mitra (t), 5 v. Newcastle n. Pladju. Melampus, 6 te Gibraltar. Maashaven, 6 nog Owendo. Maaskerk, 7 verw. Monrovia v. Portboult. Macuba (t). 7 verw. Rastanura v. Suez. Marpessa (t), 5 v. Mlrl n. Pladju. Metula (t). 6 v Adelaide n. Melbourne. Mijdrecht (t). 6 300 m. N.NO Flores. Maas, 7 te Punta Cardon v Maracaibo. Madoera, 8 te Fremantle v. Londen. Malvina (t), 6 v. Menaalahmadi n. Yokohama. Mentor, 7 v. Lissabon n. Algiers. Murena (t), 8 te Soerabaja. Nestor, pass. 7 Algiers. Noordwijk, 7 v. Alexandrië n. Sfax. Nieuw Amsterdam, 7 te New York v, R'dam Nigerstroom. 5 te Takoradi v Lagos. Oranje, 6 v. rede Belawan n. Colombo. Orestes, 6 dwars Victoria. Overljsel, 8 v. Colombo n. Fremantle. Ossendrecht. 7 v. R'dam n. Bagnoll. Oranje Fontein, 6 650 m. Z.t.O Kp. Palmas. Oberon, 7 te Curacao v. Aruba. Orion, 7 te Izmir v. ThessalonikL Prins Frederlk Hendrik. 7 te Antwerpen. Prins Philip Willem, 7 te Curacao v. A'dam. Pema (t), 5 v. Montevideo n. Curacao. Papendrecht (t). 6 300 m. O. Kp. Race. Poseidon, 6 v. Essequiborlvier n. Port of Spain Phrontis. 8 te Singapore. Prins Willem II. 7 pass. San MigueL Pygmalion, 4 v. Mobile n. Houston. Rempang. 7 te Donggala v. Petta. Radja, 6 550 m. ZO Fernando Noronha. Ruys, 7 verw. Madagascar. Rijnland, 6 op de Wezer. Riouw, 7 v. Djeddah n Aden. Roebiah, 7 v. Soerabaja. n. Banjuwangï. Rondo, pass. 7 Ouessant Reynolds. 9 verw. v. Soerabaja n. R'dam. Raki. 8 te Astoria v Portland. Sibajak, 7 te Djakarta v. Semarang. Stad Arnhem, 6 v. Oran n. Bona. Stad Schiedam. 6 v. Monrovia n. Grandbassam. Stentor, 6 v. Palermo n. R'dam. Sunetta (tl. 6 v. R'dam n Saltend. Stad Maassluis, 6 te Narvik v. R'dam. Sommelsdijk, 6 v. Antwerpen n. Bremen. Stanvac DJ Irak (t). 7 Djakarta v. Sungeigerong. Sarangan, pass. 7 Kp Bon. Soestdijk, 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Stad Breda. 7 pass, Ouessant n. Marseille. Stad Dordrecht, pass 7 Wight. Streefkerk, 7 v. Madras. Saparoea, 8 v. A'dam n. West Afrika. Slamat, 7 te Palembang. Surriento, 8 v. Port Said n Napels. Talisse, 6 te Khorramshar. Tarakan, 6 v. Pladju n. Semarang. Taria (t), pass. Java's eerste punt n. Pladju Ta wall. 6 dwars Dondrahead. Tabinta, pass 7 Gibraltar n. Port Said. Tawali. pass. 7 Cochin n. Bombay. Trompenberg, pass. 7 Ouessant. Tjipondok. 6 v Lorenzo Marques n Singapore Theseus. 6 v. RIJeka n Catania. Titus, 7 v. Malta n. Limassol. Tosari, 7 v. Lissabon n. Marseille. Utrecht. 5 te Houston v. Vancouver. Van Ostade, 7 te San Juan. Veendam. 6 560 m. W. Scilly. Vulcanus. pass. 6 Majorca. Volendam, 8 v. Le Havre. Westland. 6 130 m. W. Kp. St. Vincent. Woensdrecht. 7 verw Menaalamscli v. R'dam Waterman (tr.). 9 7 u. verw. H. v. Holland Willemstad. 8 te Antwerpen. Zwijndrecht. 7 pass. Westpunt Sicilië. Zeeland ssm.. 6 te Londen v. Blyth. Zeeland L. 11 verw te F-elawan. Zuiderkruis. 8 v. Aden. Zijpenberg, pass. 8 Beachvhead ADVERTENTIE DE ZIG-ZAG NAAIMACHINE biedt 1001 mogelijkheden. Tricot verstellen, borduren, knopen aanzet ten, knoopsgaten maken enz. Vraagt demonstratie BROSENS, SCHAGCHELSTR. 40, TEL. 12921 BROSENS, GEN. CRONJéSTR. 148, TEL. 18553

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7