c TOPPERS D BUREN HORLOGES Koelkasten vanaf f385.- Nieuwe premieregeling woningbouw door ministerie bekend gemaakt Oude financieringsregelingen vervallen VAN NI EL kijluw De radio geeft Zaterdag H. J. MAERTENS PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Wereldnieuws Vrijdag 9 Juui 1950 2 Hoewel de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting thans de premierege ling Woningbouw 1950 heeft doen bekend maken, zal deze pas op een later tijdstip in werking treden. Deze regeling komt in de plaats van de Financieringsregeling woningbouw 1948. Evenwel zullen zij, die met financiële steun op grond van de Financieringsregeling woningbouw 1947 of de Financieringsregeling woningbouw 1948 bouwden, in het genot blijven van de hun bij beschikking toegekende jaarlijkse bijdrage. Een premie op grond van de nieuwe regeling kan worden togeekend aan na tuurlijke en rechtspersonen voor de bouw van eengezinshuizen, maximaal groot 375 kubieke meter of voor de bouw van meer- gezinshuizen, waarvan de woningen maxi maal 325 kubieke meter mogen zijn. Hoofden van gezinnen met meer dan zes inwonende kinderen, die zich verplichten met hun gezin de aangevraagde woning te betrekken, kunnen voor eengezinshuizen met een maximale inhoud van 450 kubieke meter premie aanvragen. Ook voor woningen met bedrijfsruimte In afwijking van het bepaalde in 1948 kunnen thans ook de woongedeel ten van woningen met bedrijfsruimte in aanmerking komen voor premie, mits het woongedeelte niet meer dan 375 kubieke meter voor de gezinnen met meer dan zes inwonende kinderen ten hoogste 450 kubieke meter bedraagt en de aanvra ger de woning met zijn gezin zal bewonen. De toe te kennen premiebedragen zijn vastgelegd in een schema, dat tegelijk met de premieregeling in de Staatscourant is opgenomen. Deze bedragen zijn afhanke lijk van het aantal personen, waarvoor de woning geschikt is. Bij de bepaling van het aantal per sonen, dat de woning kan bevatten, wordt uitgegaan van het aantal slaapvertrekken. De premiën voor woningen, geschikt voor 2 t./m. 13 en meer personen, variëren van 3000 tot 5000 voor eengezinshuizen en woningen in meergezinshuizen met twee woonlagen, van 3100 tot 5200 voor woningen in meergezinshuizen in drie woonlagen en van ƒ3200 tot ƒ5600 voor woningen in meergezinshuizen met vier of meer woonlagen. Voorts kunnen nog toeslagen op de premiën worden toegekend voor fun dering en grondkosten. Minister stelt huur vast Evenals met alle van rijkswege gefinan cierde woningen het geval is, stelt de minister de huur van de woning vast in overleg met het gemeentebestuur. Bij de huurvaststelling wordt rekening gehouden met een verhoging van 30 procent boven het peil Mei 1940. De aanvragen om premie moeten op bij de gemeentesecretaris verkrijgbare formu lieren worden gedaan, welke tegelijk met de plannen bij het gemeentebestuur moeten worden ingediend. Verder is naast deze premieregeling een „Verminderde premieregeling woningbouw 1950" afgekondigd, welke eveneens later in werking zal treden. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouwvolume te ge bruiken voor woningbouw met verminder de premie, zullen dat hiervoor aan te wenden deel met de helft mogen verhogen. Wereldconcern contra marktkoopman Voor de president van de Haagse recht bank werd gisteren een kort geding tussen de Unilever en een marktkoopman behan deld. Unilever stelde een vordering tegen de koopman in, omdat deze het standaard- merk Unilever-margarine onder de door dit concern vastgestelde prijs van 34 cent per pakje had verkocht. De koopman le verde voor dertig cent. Unilever is van mening, dat de door haar vastgestelde verkoopsprijs dwingend voor iedere verkoper is en eiste van haar tegenpartij de verkoop tegen lagere prijs op straffe van een dwangsom onmiddellijk stop te zetten. De marktkoopman voerde aan, dat hij de margarine van een grossier betrok, die niet tot de kring van de met het concern verbonden winkeliers behoort. Omdat hij de margarine voordeliger betrok dan nor maal, kon hij ook goedkoper leveren. Naar zijn mening staat het hem vrij voor welke prijs dan ook waren te verkopen, doch hij wilde wel beloven, dat hij geen margarine van het Unileverstandaardmerk onder de vastgestelde prijs van de hand zou doen. De president van de rechtbank zal op 14 Juni in dit korte geding uitspraak doen. Oud-kapelmeester van stafmuziek overleden Te Zwolle is op 71-jarige leeftijd over leden de musicus S. P. van Leeuwen, die leraar is geweest aan het conservatorium te Rotterdam, daarna kapelmeester van het 2 R.I. te Venlo en later kapelmeester bij de stafmuziek van het 1 R.I. te Assen. In 1938 werd hij gepensionneerd en hij vestigde zich te Zwolle waar hij actief bleef als componist van werken voor blaasorkes- ten en als jurylid van de Nederlandse fede ratie voor muziekgezelschappen. Hij stelde zich tot taak de spelkwaliteiten van de amateurkorpsen op te voeren. Hij was drager van de zilveren médaille van Oranje Nassau met de zwaarden en van de gouden médaille van het groot hertogdom Luxemburg. Voorts was hij wegens zijn muzikale prestaties benoemd tot „Officier de l'Académie". ADVERTENTIE lste klas ZWITSERS FABRIEKSMERK prijzen vcnaf 65. UURWERKEN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM ADVERTENTIE goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs taJUt bj>; AMSTERDAM Nieuwendijk 225 b/d Dam ROTTERDAM - ARNHEM UTRECHT - EINDHOVEN .50-21 Nieuwe opdracht voor de „Noord-Holland" De sleepboot ..Noord-Holland" van de firma Wijsmuller N.V., die gisteren van een reis naar Port-Said werd thuis ver wacht, heeft onderweg een nieuwe op dracht ontvangen. Het schip heeft nu in St. Nazaire een bak op sleeptouw genomen en gaat dan via Bordeaux, waar aan de sleep een bag germolen wordt toegevoegd, terug naar Port Said. De reis wordt hierdoor met ruim een maand verlengd. RECHTBANK ADVERTENTIE 200 gram 40 ets. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor de kin deren. 1015 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.03 Amusmentsorkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Pianoduo. 14.00 Populair concert. 14.30 Kamerorkest en so liste. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Meisjeskoor. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Promenade-orkest. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Promenade-orkest. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlemen tair overzicht. 19.35 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 „Lichtbaken". 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Platen. 21.45 Puzzle. 21.35 Populair concert. 22.35 West-Indisch commentaar. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio phil- harmonisch orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders. 11.40 Piano. 12.00 Platen. 12.33 Banjo ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Metrpole- orkest. 13.30 Politiek overzicht. 13.40 Metro- pole orkest. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Platen. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Radio philharmonisch orkest. 16.00 „Van de .wieg tot het graf", causerie. 16.15 Dans muziek. 16.45 Sport. 17.00 Cabaret. 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Propaganda- toesoraak. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artis tieke staalkaart. 1930 Bijbellezingen. 19.45, ..Passepartout", -auserie. 20.00 Nieuws. 20.15 Weense muziek. 20.40 Hein Festijn. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Zang. 22.20 dansmuziek. 22 40 ,De commissaris vertelt", luisterspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRÜSSF.L. 324 M. 12.00 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Causerie. 14.10 Platen 15.00 Radiodocumentaire. 15.30 Orgel_. 16.15 Ethische muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Accordeonduo 17.30 Studentenleven. 18.00 4ccordeonduo. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest en solis ten. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30—24.00 Platen. Aardappelmeelpercentage voorlopig hetzelfde De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten de hoe veelheid aardappelmeel in alle broodsoor ten tot nader order te handhaven op vijf procent. Het zal van de afzet van de voorraden aardappelmeel afhangen in hoeverre het bijmengingspercentage gewijzigd zal wor den. De minister heeft zich bij zijn beslissing uiteraard alleen laten leiden door de ver wachtingen ten aanzien van de afzet van het aardappelmeel en niet door enigerlei actie voor of tegen bijmenging van aard appelmeel in het brood. Het Fries in Gereformeerde kerken toegelaten De particuliere synoden der Gerefor meerde kerken van Friesland-Noord en Friesland-Zuid hebben besloten, zich te verenigen met het commissierapport over het gebruik van de Friese taal in de ere diensten. Hiermee wordt uitgesproken, dat het aan de kerken wordt overgelaten, het Fries te gebruiken in de erediensten. Er wordt bij de kerkeraden op aangedrongen voorzichtigheid te betrachten, opdat de eenheid met de kerken buiten de provincie en de rust in de plaatselijke kerken be waard blijft. Er zullen lithurgische formu lieren in het Fries worden uitgegeven, zo dat de bediening van de doop, de viering van het Heilig Avondmaal en de huwelijks bevestiging ook in het Fries kunnen ge schieden. ADVERTENTIE VENTILATOREN N'assaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, "s avonds gebracht H. DE GRAAFF Prof. J. W. Geels begraven Velen stonden gistermiddag op de Alge mene begraafplaats te Apeldoorn ge schaard rondom de groeve, waarin het stof felijk overschot van prof. J. W. Geels, in leven hoogleraar aan de theologische school der Christelijk Gereformeerde kerken te Apeldoorn, ter aarde werd besteld. Behalve curatoren, hoogleraren, lecto ren en studenten van de school en tal van predikanten uit alle delen van het land, waren onder de belangstellenden de heer J. Schouten, voorzitter van het Centraal comité der Anti-Revolutionaire partij, af gevaardigden van de Protestantse zieken zorg, het Nederlandse Bijbelgenootschap en de Koningin Wilhelminaschool te Apel doorn, van welke instellingen de thans ontslapene deel had uitgemaakt. Ook de gemeenten, die prof. Geels heeft gediend, hadden zich doen vertegenwoor digen. „De porceieyne fles": 6% In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Aardewerkfa briek „De Porceleyn» Fles" te Delft wer den de jaarstukken goedgekeurd en het dividend op 6 bepaald. Slechte bessenoogst verwacht Ook in de Noordwesthoek van Fries land, een centrum van fruitteelt, zijn de kwekers voorbereid op een zeer slechte oogst van rode bessen. De struiken heb ben wel behoorlijk gebloeid, maar de ge hele bloeitijd was zo ongunstig, dat van een mislukte oogst gesproken kan worden. De opbrengst zal lager zijn, dan in tien tallen jaren het geval is geweest. De ver wachtingen voor andere fruitsoorten dan rode bessen zijn gunstig. Voldoening bij de Nationale Levensverzekeringbank Volgens het verslag over 1949 van de Nationale Levensverzekering-bank te Rot- terdag ziet de directie met voldoening op dit jaar terug. De productie bedroeg 244.730.836 260.636.474). Het totaal verzekerde bedrag steeg tot 1.582.872.878. Het dividend is vastgesteld op 24.per aandeel en 12.per onderaandeel. Zeventiger. De beeldhouwer en binnen huisarchitect Anton Fortuin te Laren wordt 23 Juni 70 jaar. Hij verwierf bekendheid door zijn ont werpen voor de inrichting van mailschepen, onder andere van de „Marnix van Sint- Aldegonde". Oud SS'er knoeide met paspoort van een vriend Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond gisteren een oud SS'er terecht, aan wie diefstal, subsidair ver duistering en vervalsing van een paspoort ten laste was gelegd. Het was de Heem- stedenaar W. M. R., die toen de grond hem hier wegens een knoeierijtje met een bouwkas te heet onder de voeten werd, een voetreis naar Rome wilde ondernemen. Hij kon echter geen paspoort op de nor male manier krijgen, leende er daarom een van een vriend en plakte daar zijn eigen foto in. Volgens hem luidde de af spraak, dat wanneer het mis zou lopen, hij zou verklaren dat hij de pas gestolen had, om zijn vriend niet in moeilijkheden te brengen. Zijn vriend, die als getuige op trad, hield echter hardnekkig vol, dat de pas inderdaad gestolen was. Er werd nochtans ter zitting een brief van de vriend voorgelezen, die sterk de indruk wekte, dat de pas uitgeleend was, zodat zowel de Officier van Justitie als de presi dent en de raadsman, hun twijfel omtrent de geloofwaardigheid van de getuigenver klaring uitspraken en de Officier zijn voornemen aankondigde om de getuige nog eens nader ter zake een eventuele meineed aan de tand te voelen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, achtte diefstal niet maar verduistering wel bewezen, omdat verdachte de pas niet had teruggegeven, toen zijn vriend er om gevraagd had. Hij eiste 8 maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. A. W. Hellema Jr., betoog de echter het tegendeel en achtte alleen de vervalsing bewezen. Hij vroeg een straf gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte, rechtbank willigde dit verzoek in en be paalde de uitspraak op Donderdag over een week. Op dezelfde zitting werd door de Offi cier 2 jaar jeugdgevangenis geëist tegen een jeugdige recidivist, die bij een inbraak vijfhonderd gulden had gestolen uit een leesbibliotheek. Hij maakte van het geld goede sier en huurde een auto om een toertje te gaan maken. Hij maakte daarbij op de Zeeweg echter een ongeluk en zo kwam de zaak aan het licht. De verdedi ger, mr. Helmig, verklaarde dat deze straf inderdaad met de wensen van de jongen overeenkwam, alleen vond hij één jaar wel genoeg. Tegen J. J. B., die een woonschuit aan een failliete boedel had onttrokken werd een half jaar geëist. De raadsman, mr. W. Glastra, voerde enige verzachtende om standigheden aan. Ook de uitspraak in deze zaken zal Donderdag over een week vallen. Vacantie voor de huisvrouw Ook dit jaar wil de U.V.V. haar bemiddeling verlenen Tientallen meisjes uit Haarlem en om geving hebben het vorige jaar, onder auspiciën van deU.V.V. haar vacantie nuttig besteed: als hulp in de huishouding bij kinderen, in ziekenhuizen en ook op kantoor en dergelijke. In de afgelopen winter had de U.V.V., in samenwerking met het Gewestelijk Ar beidsbureau en met de medewerking van de directeur van de H.B.S. A, een avond georganiseerd in de aula van de school, waarop dit werk besproken werd. Ook vaders en moeders van de meisjes waren uitgenodigd. Enkele meisjes hebben ervaringen ver teld en vaak op humoristische wijze een indruk gegeven van hun werkzaamheden. Het is toen gebleken dat deze proef als volkomen geslaagd mag worden beschouwd en dat deze meisjes grote voldoening heb ben ondervonden. En niet alleen voldoe ning. Het honorarium voor deze werkzaam heden ontvangen, heeft veel meisjes in staat gesteld haar eigen vacantiegenoe- gens te bekostigen, sportuitrustingen te kopen en dergelijke. De vele telefoontjes die U.V.V. tijdens en na deze geboden werkzaamheden heeft ontvangen, hebben de overtuiging gegeven dat het werk ook door mevrouwen op hoge prijs gesteld wordt. Van beide kanten is men dus tevreden. Nu reeds ontvangt U.V.V. aanvragen om hulpen voor de maanden Juni, Juli of Augustus, ook zijn er al meisjes die zich beschikbaar hebben gesteld, maar de grote stroom moet nog komen. U.V.V. verzoekt mevrouwen en werkgevers: wacht niet te lang met uw aanvrage, zodat wij tijdig een schema van de beschikbare krachten kun nen maken, 't Geldt ook hier als overal elders: „de rechte man op de rechte plaats", en daar is heel wat passen en meten voor nodig. U.V.V. doet haar best de meisjes te rangschikken naar aanleg, leeftijd, religie en bekwaamheid, zodat zij bijtijds een volledig overzicht kan hebben, waar hun hulp gewenst wordt, of waar iemand be schikbaar is. Elke morgen (behalve Maandag en Za terdag) kan men bij U.V.V. inlichtingen ontvangen (ook telefonisch 20405). De leden van U.V.V. hopen in October weer te kunnen zeggen: „Wij hadden het heel druk deze zomer, maar wij deden prettig en nuttig werk!" Zangwedstrijd van „Polyhymnia" De internationale zangwedstrijd van „Polyhymnia" zal Zondag 11 Juni in het Haarlemse Concertgebouw worden ge opend met de afdeling vrouwenkoren, waaraan vijf koren deelnemen met als verplicht nummer ,,'t Is een dagh der vrolicheit" van Clemens non papa. Vervolgens komen de afdeling uit muntendheid gemengde koren, waarvoor ingeschreven zijn drie koren en de hoogste ere-afdelïng 'gemengde koren, waarvoor drie koren zijn ingeschreven, onder meer het Gents kamerkoor „Crescendo". Het verplichte nummer in deze afdeling is: „Kusjes" van Cornelis Tymensz Padbrué (musicyn van Haerlem). De avond wordt besloten met een ere- wedstrijd tussen de eerste prijswinnaars in de afdelingen uitmuntendheid en hoog ste ere-afdeling gemengde koren. ADVERTENTIE Nieuwe film van Orson Welles op het Holland-Festival Tijdens het Holland-Festival zal van enkele films te Scheveningen een Neder landse première worden gegeven. Op 22 Juni wordt vertoond „The big lift", een productie van William Perlberg in de regie van George Sea ton. Op 30 Juni gaat .^Macbeth", geprodu ceerd, geregiseerd en gespeeld door Orson Welles. Voor deze film schreef de Franse componist Jacques Ibert de muziek. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post bezorgd moet zijn staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ss „Grote Beer" (26 Juni); Nieuw-Guinea: ms „Blitar" (27 Juni); Ned. Antillen: ms „Willemstad" (2P Juni); Suriname: ss „Cottica" (21 Juni). ADVERTENTIE Christenvrouwenbond nam afscheid van aftredende presidente In de Beatrixhal van het Jaarbeursge bouw te Utrecht waren ongeveer 4000 leden van de Nederlandse Christenvrou wenbond uit alle oorden van het land bij eengekomen om na afloop van de alge mene vergadering afscheid te nemen van haar aftredende presidente, mevrouw A. Knoppers-Valkenier, en de nieuwe presi dente, mevrouw dr. M. H. Albrondavan der Nagel, te begroeten. Van vele zijden is mevrouw Knoppers die 12'/2 jaar presi dente was, waardering betuigd voor het vele werk, dat zij in het belang van de Christenvrouwenbeweging heeft verricht. De Koningin verleende mevrouw Knop pers de onderscheiding van Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Busdienst door „De Hoge Veluwe" Aan de Veluwse Autodienst is vergun ning verleend om van 10 Juli tot en met 31 Augustus tussen de dorpen Otterlo en Hoenderlo door het nationale park „De Hoge Veluwe" een autobusdienst te onder houden. ADVERTENTIE Altaarbekleding. Toen E. M. Milner-White in 1941 deken van York werd, verzocht hij de bevolking om balcostuums uit 't Victoriaanse tijdperk. Deze costuums zijn thans in gebruik als bekleding in de kloosterkerk te York, aldus meldt de Manchester Guardian". De deken heeft meegedeeld, dat hij een kazuifel draagt, die is gemaakt van een japon, die de oud-tante van zijn moeder bij de kro ning van Koningin Victoria droeg. Als altaarkleden in de kerk dienen een balcostuum uit de tijd van George III, het rouwcostuum van Koningin Alexan dra en een balcostuum uit het Victo riaanse tijdperk, dat op een verkoping gekocht werd. Tweeling poeder. „Je kunt ons geven wat je wilt, maat' in geen geval melkpoe der", krijgen vertegenwoordigers van een buitenlands hulpcomité voor voed selvoorziening in het Griekse plaatsje Polyksti'om van de vrouwen te horen, Als iemand vraagt: „Waarom niet?", krijgt hij ten antwoord: „Daar krijg je tweelingen van." Het hulpcomtié is reeds enige tijd be zig met distributie van melkpoeder. Het toeval wilde, dat twee vrouwen, die na het begin dezer distributie moeder werden, allebei een tweeling kregen. Vliegende nachtclub. Parijs krijgt op 14 Juni een vliegende nachtclub. Met in gang van die datum stijgt elke avond om negen uur een vliegtuig van de luchthaven Orley op voor een vlucht boven de hoofdstad. Er zal worden ge danst en champagne worden geser veerd. Avondkleding is vereist. De kos ten van de vlucht bedragen 10.000 francs per persoon. Ei. Een botsing met een merel is er de oorzaak van geweest dat Angus Her- bert zich de overwinning in de TT junior motorrace op het eiland Man zag ontgaan. Herbert vertelde, dat hij met een vaart van 100 mijl per uur over de weg snor de toen een merel tegen zijn gezicht op vloog. Wonder boven wonder bleef het dier in leven, maar van schrik raakte het een ei kwijt dat op de stofbril van Herbert uiteen spatte. Toen de motor rijder trachtte zijn bril schoon te gen, viel hij van zijn motor. Typhus uit het Oosten. In Beieren zijn 350 typhuspatiënten in de ziekenhuizen opgenomen. Zeven personen zijn reeds aan de ziekte gestorven. In het Eeierse plaatsje Hof aan de grens der Sovjet-zóne zijn reeds 73 ge vallen van typhus geconstateerd. Droog verzoek. Koning George van Enge land, die zo nu en dan wel eens een whiskey-soda drinkt, kreeg gisteren op zijn 55ste verjaardag het verzoek om nooit meer alcoholhoudende dranken te drinken. Dit verzoek werd gedaan door mevr. Forrester-Paton, de Schotse pre sidente van de Christelijke geheelont- houdstersbond, die zei: „We moetèn dapper ziin in deze dingen". Enige we ken geleden werd het koningspaar door een kerkelijke groep gevraagd nooit meer naar de paardenrennen te gaan. De volgende dag verschenen de koning en de koningin op de Derby. Treinbrand. De voorste drie rijtuigen van de Birmingham-Glasgow-expres vlogen gisteravond even ten Zuiden van Glas gow in brand. Men heeft reeds vijl verkoolde lijken van passagiers uit de uitgebrande wagens gehaald, maar men vreest dat men nog meer slachtoffers in de wrakstukken zal vinden. De brand werd gesignaleerd door een boer, die op een half uur gaans van de spoorlijn woont. De brandweren uit omliggende plaatsen werden onmiddel lijk naar het terrein van de ramp dirigeerd. Radio Moskou heeft heden tot in bijzon derheden melding gemaakt van he' vredesmemorandum van tien punten, dat eerder in de week door Trygve Lie bekend is gemaakt. De radio onthield zich van commentaar. Steeds meer. De geallieerde Hoge Com missie te Bonn heeft Donderdag be kend gemaakt, dat zij de West-Duitse regering grotere bevoegdheden met be trekking tot het sluiten van verdragen met buitenlandse mogendheden heeft verleend. De West-Duitse regering mag verdra gen met buitenlandse mogendheden opstellen of er over onderhandelen en de ministers mogen zelfstandi overeenkomsten met het buitenlani tekenen. Processie. Voor de eerste maal in zijn re gering, heeft Paus Pius XII het Vati- caan verlaten om het heilige sacrament in processie rondom het St. Pieters plein te dragen. Onder de ogen van 300.000 belangstel lenden werd de Paus in een processie van twee uur door de colonnades van Bernini gedragen op een goud met witte troon onder een gouden balda kijn met de monstrans in zijn handen. Voordat de processie begon, zette de politie de colonnades af, waarop de honderdduizenden mensen op het plein plotseling drongen om naar buiten te komen, terwijl de mensen buiten het plein naar binnen wilden. Honderden mensen drongen tegen het politiecor- don en schreeuwden dat zij er dooi wilden. Talloze mensen, die flauw vie len, werden door de Rode-Kruisposten op het plein geholpen. 6. Toen die oude heer daar zo rustig zijn taxi instapte, en pas toen hij eenmaal zat vertelde, dat hij voor niets mee wilde rij den, aarzelde Panda even maar natuur lijk niet lang. Hij had een veel te vriende lijk karakter om een oxide man een ritje te weigeren, wanneer die nu eens zijn dochter op wilde zoeken.„Vooruit dan xnaarl" zei hij dus, terwijl hij met een zucht weer op zijn plaats ging zitten. „Zegt u dan maar waar u heen moet." Nou dan moet je goed luisteren," zei het man netje, en het kwam gezellig door de open voorruit leunen. „Ga nou maar eerst naar rechts, en dan neem je de tweede zijstraat linksDaar gingen ze. Het oude heer tje riep maar steeds rechts of links of rechtdoor, en Panda reed zoals hij zeihij kwam door het centrum van de stad en door het drukke verkeer, en het oude heer tje ging maar door. „En nu naar links en dan de bocht blijven volgexija dan de overweg over, en dan nog even rechts....". Panda deed het allemaal pre cies, maar toen kwam hij buiten de stad! En daar leunde het oude heertje behaag lijk achterover en zei met een zucht: „En ga nu maar steeds rechtdoor, want dit is de weg naar Isendal, en daar woont mijn dochter, ziet u!" Panda keek op een weg wijzer cn hij schrok, dat kan ik je ver zekeren. xuant daar stond: „Isendal 53 kilometer". Eerst was hij boos, maar toen het er op aan kwam had hij toch het hart niet om dat aardige oude baasje te leur te stellen. „Verenigde Blikfabrieken" verlagen dividend In haar verslag over 1949 deelt de di rectie van de N.V. „De Verenigde Blikfa brieken" te Amsterdam mede, dat de fa brieken nog voldoende van orders waren voorzien. Toch zij is enigszins teleurge steld in de optimistische verwachtingen, die zij meende te mogen koesteren. Hoe wel de geldswaarde van de jaaromzet ten opzichte van 1948 nog in omvang is toe genomen, is de hoeveelheid orders, tenge volge van een zekei'e terughoudendheid van koperszijde, geleidelijk gedaald. De bouw van een nieuwe verfmalerij - Krommenie en die van een machinefabriek in Doesburg werden voltooid. In deze laat ste fabriek zullen blikbewerkingsmachines worden vervaardigd, waardoor de maat schappij minder afhankelijk wordt var het buitenland. Aan de vernieuwing van de machinal! outillage is ongeveer 1.000.000 besteed Belangrijke bedragen zullen nog nodif zijn voor een verdere rationalisatie. Hel aantal werknemers is met 153 gestegen tui 2.252. De directe export was in waard! bijna dubbel zo groot als in 1948, maai bedroeg toch niet meer dan circa 1): van de totale omzet. Na afschrijvingen en diverse voorzienin gen resteert een winst van 580.34! 513.156). Voorgesteld wordt een divi' dend van 8 (vorig jaar 9

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2