Nederlands plan tot industriële reorganisatie in West-Europa Engelse Liberalen zowel als links-Labour vóór plan-Schuman Felle brand aan boord van Noorse tanker Zoon doodde zij n ouders Vertegenwoordiger van republiek Zuid- Molukken meldt bombardement van Boeroe Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor "ii ra i eBi ca kc kb 2QC7 u» iMi i 11 bh wmi Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. a. J 4-50- Franco P€r Post 5"~ fA®Ur° Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom «©ptCCijtC Daarlcmsctjc <£0Urailt (301110 t'6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 64e Jaargang No. 19572 TT 1 TN Tl 1 Maandag 12 Jnni 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. S™""! A"*4T V» I O 1 1 /T 9^^ 1 /""I UitSave de Gra(ischc Bedrijven Damiate. Wefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Q Q g jJ J Q Q £J Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 12 JUNI 1950 IUUR eroeek. berlijn x i025 warschau xiLoysi; 72temperatuur 1005 isobaar belangrijk neerslag- gebied CENTRA H hoge druk L lage druk MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER O ONBEWOLKT LICHT 8EW 0 HALFBEW ZWAAR BEW GEHEEL SEW scheidingslijn-pront-tussen lucht van verschillende herkomst ïnn stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind snelheid van vijf meter per seconde He! woord is aan B örne Koningin Juliana en de oudste drie prinsessen hebben Zaterdagavond in Alphen aan de Rijn een voorstelling bijgeivoond van de tinder-operette „Een Sprookjesmelodie", welke gegeven werd ten bate van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. In de pauze werden de elfjes, die in de operette meespeeldenaan de Koningin en de prinsessen voorgesteld. Tweede van rechts Prinses Beatrix, in het midden de prinsesjes Irene en Margriet. Achter de elfjes de Koningin. Woensdag publicatie, wanneer de regeringen zullen zijn ingelicht „Britse logica onontbeerlijk voorde Franse voorstellen" Naar van Franse officiële zijde is verno nen, hebben de regeringen van België, Nederland, Luxemburg, West-Duitsland en Italië zich alle accoord verklaard met de datum 20 Juni, welke door de Franse re gering voor de opening van de bespre kingen te Parijs 'over de steenkool- en staalcoördinatie was voorgesteld. Linkse Labour: vóór Richard Crossman, leider van de linkse [groepering in de Labour-party, heeft in een artikel in de „Sunday Pictorial" de Britse regering aangespoord, deel te nemen aan de onderhandelingen over het plan-Schuman. „Hoe eerder wij aan deze besprekingen meedoen en een beetje practische Britse logica aón de Franse voorstellen toevoegen, hoe beter het is voor iedereen en ook voor onszelf", aldus Crossman. Crossman achtte het een illusie te veronderstellen, dat de huidige Britse welvaart zodanig verzekerd is, dat Engeland zich niets van de concur renten aan de overzijde van het Kanaal zou behoeven aan te trekken. Engeland zou moeten kiezen tussen een werkelijke West- Europese Unie of een herleving van het Duitse nationalisme en een moordende Duitse concurrentie. Crossman was het met premier Attlee eens, dat men niet lichtvaardig kon toe stemmen in de overdracht van het beheer over de Britse steenkool- en staalindustrie aan een „ondemocratisch bovennationaal orgaan". Daar stond echter ook tegenover, „dat wij het ons niet kunnen veroorloven op ons eiland te blijven toekijken hoe de rest van West-Europa zich aaneenschaart". Liberalen: vóór De Britse liberale partij heeft Zaterdag haar goedkeuring uitgesproken over het plan-Schuman en de Britse regering dringend aangeraden het te bestuderen „in een oprechte poging" om te zien hoe Enge land eraan zou kunnen deelnemen. Gewonde matroos naar ziekenhuis Twee uur voordat Zondagmorgen het 8190 ton metende Noorse motortankschip „Skotaas" de Amsterdamse haven zou ver laten, brak kort na vier uur door nog on bekende oorzaak op het achterschip brand uit. Het schip lag aan de proefstoomplaats van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij, waar het in reparatie was geweest. Het vuur woedde op de achtercampagne in de verblijven van de bemanning en de officiershutten rond de machinekamer. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, bestreed het vuur met tien stra len. Ook de drijvende stoomspuit „Jason" nam met haar waterkanon aan de blussing deel. De rookontwikkeling was zo groot, dat de spuitgasten liun zuurstof-apparaten en rookmaskers moesten gebruiken. De ver blijven aan bakboordzijde brandden vrij wel geheel uit. Ook de kombuis werd door de vlammen aangetast. De machinekamer en de onder de campagne gelegen tanks met stookolie konden door het snelle in grijpen der brandweer behouden worden. De 28-jarige Zweedse matroos Erik Jo- nis, die brandwonden aan hoofd, borst en handen had opgelopen, werd naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Toen om tien over half zes gemeld kon worden, dat men de brand meester was, bleek de brandschade betrekkelijk beperkt te zijn. De waterschade is vrij aanzienlijk. Het twintig jaar oude schip is eigendom van een rederij in Narvik. Een resolutie van de partijraad verklaart, dat de voorstellen van Schuman dienen te worden toegejuicht op politieke, economi sche en strategische gronden. Sir Andrew MacFadyean, voorzitter der partij verklaarde dat de Labourregering, die zich verplicht had tot de bevordering van de zaak van West-Europa, uitermate ongenegen was om „de kwestie van het offeren van enige nationale souvereiniteit onder ogen te zien". Sedert kort uit inrichting ontslagen Te Zutphen heeft zich een afschuwelijk misdrijf afgespeeld, dat aan het echtpaar Ten B. het leven heeft gekost. De heer en mevrouw Ten B. hadden dert enige tijd hun zoon, die jarenlang verpleegd is in een psychiatrische inrich ting te Zutphen, weer thuis. Gisteren heeft deze zijn vader en moeder met bijlslagen van het leven beroofd. Niemand heeft echter hiervan iets gemerkt. Zondagavond vervoegde de zoon zich aan het politie bureau om er mededeling te doen van zijn afschuwelijke daad. Een onderzoek wees uit, dat zijn verhaal geen fantasie was, doch bittere werkelijkheid. In een kamer vond men de zwaar verminkte lijken van de heer en mevrouw Ten B., die enige jaren geleden van Den Haag naar Zutphen verhuisden om hun zoon geregeld te kun nen bezoeken. Onderzocht wordt thans wanneer de mis daad is gepleegd. Aangenomen wordt, dat de zoon eerst zijn vader en daarna zijn moeder van het leven heeft beroofd. Helsinki vierde 400sfe verjaardag HELSINKI, 11 Juni (Reuter) Zondag heeft Helsinki zijn 400-jarig bestaan ge vierd met feestelijkheden, die onder meer door mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, werden bijgewoond. Meer dan 1000 personen werkten mee aan een spel, dat de geschiedenis van de stad uitbeeldde. In het Olympisch Stadion werden sportfeesten gehouden, een héli- copter van het postbedrijf voerde stunts Een dode en een ernstig gewonde bij verkeersongeluk Op de rijksweg van Amersfoort naar Apeldoorn onder de gemeente Stoutenburg reed vanmorgen omstreeks tien uur een driewielige motorfiets voor invaliden tegen een personenauto. De bestuurder van de driewieler en zijn vrouw werden op de weg geslingerd. De 61-jarige mevrouw J. S. S. uit Rotterdam was onmiddellijk dood, haar 63-jarige echtgenoot J. S. is in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Amersfoort vervoerd. Opgesloten mijnwerkers bevrijd Zeven mijnwerkers, die sinds vijf uur Zaterdagmiddag in een gang van de steen koolmijn Agache bij Rijssel opgesloten zaten, zijn Zondagmorgen vroeg uit hun isolement verlost, Geen hunner bleek ge kwetst te zijn. De mannen werden, toen zij 480 meter onder de oppervlakte aan het werk waren door een steen- en zandmassa ingesloten. De Nederlandse regering zal een ver strekkend plan indienen voor industriële reorganisatie in West-Europa, dat ten doel heeft de nog bestaande handelsbarrières uit de weg te ruimen, aldus wordt doo# Associated Press aan het Algemeen Dag blad gemeld. Het voornaamste punt van het voorstel houdt in de stichting van een Europees Integratiefonds, dat steun zal moeten ver lenen bij de aanpassing die nodig is. in dien een industrie door concurrentie ge troffen wordt. Volgens A. P. omvatten de voornaamste punten het volgende: 1. Verdere vrijmaking van de handel dient eerder te geschieden op een basis van industrie per industrie dan percents gewijze zoals tot nu toe is geschied; 2. Het plan omvat de zware industrie, de landbouw en sommige veredelings industrieën; 3. Waar het wegnemen van bestaande handelsbarrières een nationale industrie schadelijk zou treffen, zal steun verleend worden door eventuele modernisering of door bevordering van belegging in andere industrieën om de bedoelde industrie te vervangen; 4. De financiering zal geschieden door het Europese Integratiefonds, te vormen door de deelnemende landen. De basis waarop dit moet geschieden dient nog te worden uitgewerkt. Hierbij is niet gedacht aan Amerikaanse deelneming; 5. Het fonds wordt beheerd door een internationaal gezagsorgaan dat niet nood zakelijkerwijs eenstemmig besluiten zou behoeven te nemen. Vernomen wordt, dat men met het Ne derlandse plan reeds bezig was, voordat het voorstel van minister Schuman werd bekendgemaakt. Van Nederlandse zijde is men evenwel van oordeel, dat het plan De ware moed is niet alleen een ballon om te stijgen maar ook een parachute om te dalen. Engelse trawler door Ierse schepen beschoten De bemanning van de Engelse trawler „Loch Esk" heeft bij aankomst te Camp- belltown (Schotland) verklaard op onge veer acht kilometer afstand van de Noord kust van Ierland beschoten te zijn door drie Ierse vissersboten. Toen kapitein Way- man zijn hoofd uit de commandohut stak, werd hij zonder enige waarschuwing door een salvo begroet en door een kogel, die door de deur heen ging, in zijn been ge wond. Een ander schot doorboorde de metalen deur van de dekhut. Toen de „Loch Esk" op bevel van de gewonde ka pitein weer volle zee koos, staakten de gewapende boten de achtervolging, aldus het verslag van de bemanning. De Ierse regering ontkent dit voorval ten stelligste. Beroep op Australië om de kwestie-Ambon aan de UNO voor te leggen ROTTERDAM, 10 Juni. De vertegen woordiger van de republiek Zuid-Molukken dr. J. P. Nikijoeloew, schrijft ons het vol gende: „De onschuldige burgerbevolking van Namlea op het eiland Boeroe is gebom bardeerd. Het aantal slachtoffers is we gens gebrek aan een radio-verbinding on bekend. Ondanks de moeilijkheden zullen de Ambonezen de rechten van vrijheid, cultuur en religie blijven verdedigen tegen het imperialisme van Djokja en hebben zij zich gewend tot Australië. Ook Australië vecht voor dezelfde men selijke rechten, die door de communistische Tan Malakka en zijn woordvoerder Moh. Yamin stelselmatig worden verkracht. Vandaar, dat de Zuid-Molukken aan de Australiërs verzocht hebben om wapens, voedsel en medische hulp in elke vorm. Temeer, waar Nieuw-Guinea slechts dan van wezenlijk belang is voor Australië, in dien de eilanden der Zuid-Molukken, van waaruit de Japannezen in de tweede we reldoorlog hun aanvallen op Noordelijk Australië pleegden, worden ingeschakeld in de verdediging der Zuid-Oost-Pacific. Tevens is aan Australië gevraagd of zij de zaak der republiek Zuid-Molukken wil uit en er werd een „schoonheidskoningin voorleggen aan de UNO", aldus dr. Niki- van Helsinki" gekozen. joeloew. Ter gelegenheid van het vijf-en-zevent\gste lustrum van de Leidse Universiteit werd op het terrein „De Hofstad" in Den Haag een concours hippique gehouden. Een groep vrolijke studenten met hun dam?s op het concours-terrein Van de zijde van het Hoge Commissa riaat van de RIS in Den Haag werd ANP medegedeeld, dat omtrent een bombarde ment op het eiland Boeroe niets bekend was. Naar aanleiding van een tegenstelling in persberichten omtrent de intensiteit van de blokkade tegen Ambon wordt van de zijde van de vertegenwoordigers der republiek Zuid-Molukken de volgende uiteenzetting gegeven: „Als wij met schepen of zelfs prauwen van Australië of Nieuw-Guinea naar Am- bon varen, zal de maritieme tegenstand van de twee korvetten en motorboten van de republiek Djokja een te verwaarlozen fac tor zijn. Wij hebben echter deze schepen (nog) niet, terwijl ook de K.P.M. en andere scheepvaartmaatschappijen, die het inter- insulaire goederenverkeer verzorgden, om politieke redenen de Zuid-Molukse zeeën niet meer bevaren. Daarom is er geen aan voer van medicijnen en voedsel met grote schepen naar Ambon mogelijk. De regering der Zuid-Molukken was dan ook genood zaakt reeds met ingang van 16 Mei sago te distribueren", aldus de uiteenzetting van de zijde van de vertegenwoordiger der re publiek Zuid-Molukken. Russische gevechtsvliegtuigen oefenden in de corridor Zaterdagmiddag hebben drie Sovjet- Russische straalvliegtuigen geschoten in de buurt van een Amerikaans „Skymaster" transportvliegtuig, toen zich dit in de luchtcorridor nabij Berlijn bevond. De „Skymaster" was op weg naar Berlijn. Volgens D.P.A. waren de Russische ja gers bezig met aanvalsoefeningen op be paalde doelen. D.P.A. meldt dat de Russi sche gevechtsvliegtuigen het Amerikaanse transportvliegtuig, dat rondvloog om landen, tot boven de luchthaven Tempelhof volgden. Een woorvoerder van het Amerikaanse leger heeft Zondagochtend een verklaring afgelegd over het incident, dat Zaterdag middag in de luchtcorridor is voorgevallen. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat dit incident niets ongewoons heeft. Het is het derde, dat de laatste tijd is voorgevallen en het is aan het interge- allieerd controlebureau gemeld. „Ditmaal echter", zo zeide hij, „zijn de Russen Tem pelhof iets te dicht genaderd, in strijd met de voorschriften betreffende de veiligheid in de lucht: De piloot van de Skymaster verklaarde, dat de Russische vliegtuigen zijn toestel niet te dicht zijn genaderd, zo dat men niet kan zeggen, dat hun vliegoefe- ningen een offensief karakter droegen. Het is niet waarschijnlijk", zo betoogde de I Amerikaanse woordvoerder, „dat een pro- Itest zal worden ingediend, want de Russen hebben op vorige protesten in soortgelijke gevallen niet geantwoord". goed past in de geest van het voorstel van Schuman. Tot zover Associated Press. Onze parlementaire redacteur heeft in regeringskringen geïnformeerd naar de juistheid van dit Amerikaanse bericht. Hem werd medegedeeld dat dc publicatie in hoofdtrekken wel overeenkomt met de feiten, doch dat het plan van dc Neder landse regering veel uitvoeriger is dan het Amerikaanse persbureau meldt, en dat verwacht mag worden dat Woensdag vol ledige publicatie van het plan zal plaats hebben, wanneer de betrokken regeringen op de hoogte zullen zijn gesteld. Ds. Moüema op Celebes vermoord 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Het pers bureau van de Nederlands Hervormde Kerk bericht, dat blijkens een pas op 10 Juni op het zendingsbureau te Oegstgeest ontvan gen telegram op 5 Juni ds. G. W. MQllema te Laya (Z.O. Clebes) door terroristen is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Ds. Mollema, geboren in 1903, werd in 1933 als zendingspredikant afge vaardigd naar Z.O. Celebes. PANDIT NEHROE IN BANDOENG „In India is meer democratie dan waar ter wereld ook" DJAKARTA, 11 Juni (United Press) - De premier van India, Pandit Nehroe, die voor een officiëel bezoek in Indonesië ver toeft, heeft zich Zondag te Bandoeng tijdens een rede in sterk afkeurende zin uitgelaten over het gedrag van betogers, die leuzen met zich meevoerden, waarin zijn regering als ondemocratisch werd aan gemerkt. De betogers in kwestie paradeerden door de straten met slagwoorden als „Verlos de Indiase arbeiders- en boerenleiders" en „de arbeiders van India hebben recht op democratie en gerechtigheid". „Ik ken mijn taak", riep Nehroe veront waardigd uit tot een menigte van naar schatting een kwart millioen Indonesiërs. „Ik weet niet, waar de personen die voor deze slagwoorden aansprakelijk zijn. hun inlichtingen vandaan hebben gehaald. Maar ik kan u de verzekering geven dat mijn regering weet wat zij doet. Ik be schouw mijzelf als socialist". Hij vervolg de: „Ik weet meer van het socialisme af dan velen die socialistische leuzen propa geren. In mijn land is meer democratie dan in welk ander ter wereld". Ook president Soekarno voerde het woord. Hij noemde hard werken de enige weg „om de pas verworven politieke vrij heid vruchtbaar voor het volk te maken". „De onafhankelijkheid, die wij pas ver worven hebben, is er slechts een van poli tieke aard, die aangevuld en gevolgd moet worden door economische onafhankelijk heid", zeide Soekarno. Hij gaf nogmaals te verstaan dat Nederlands Nieuw-Guinea voor 1951 ingelijfd dient te zijn bij een Indonesische eenheidsstaat. Bloembollengewassen staan er het algemeen goed voor Ondanks het soms ongunstige weer ver liep de bloei der verschillende bloembol lengewassen vrij bevredigend. Hoewel de stand in Anna Paulowna en omgeving iets minder gunstig is, is deze in de overige gebieden door het achterwege blijven van ernstige beschadigingen over het alge meen goed tot zeer goed. Beschadigingen aan de gewassen door vorst en hagel waren onbeduidend. Ook waterschade kwam nagenoeg nergens voor, alleen in de Streek, Wervershoof en Andijk werd deze bij de tulpen matig, in Anna Palowna en omgeving bij hyacinten en narcissen matig tot ernstig genoemd. Hoewel bij tulpen plaatselijk een ern stige vuuraantasting voorkomt, is over het algemeen de hierdoor veroorzaakte schade slechts gering. Het verschijnsel doet zich voor, dat naarmate men Noor delijker in de bloembollenstreek komt, de aantasting een ernstiger karakter aan neemt. Het optreden van geelziekte en zwart- rand bij hyacinten is onbeduidend. Ook bij narcissen komen geen ziekten van be tekenis voor. Eind Juni beslissing over datum Benelux-unie Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: Op 28, 29 en 30 Juni zal te Brussel de ministeriële Benelux-conferentie worden gehouden. Tijdens deze conferentie zal worden beslist of de drie regeringen per 1 Juli de beperkte economische unie zullen proclameren. In elk geval zullen de rege ringen een proclamatie tot de publieke opinie richten om te wijzen op de belang rijke dingen, die de Benelux reeds tot stand heeft gebracht: Vrijmaking van 90 procent van de onderlinge ruilhandel, samenwer king op de internationale conferenties, en actieve voorbereiding van een complete unie. Het wordt te Brussel waarschijnlijk ge acht, dat een beperkte economische unie wordt ingesteld, welke zich van de huidige periode van voor-unie zal onderscheiden door het feit, dat alle restricties op het ge bied van het personenverkeer zouden wor- ren opgeheven. Het goederenverkeer zal voorts tegen de officiële koers van de gulden-franc en via de normale bank-weg worden afgehandeld. Daarentegen zou de handel in bankbiljetten volledig vrij ko men, wat momenteel slechts in België het geval is. Deens atoomgeleerde maant tot eensgezindheid De Deense atoomgeleerde Niels Bohr, die reeds jaren lang elk interview van de hand wijst, heeft de tekst van een open brief aan de UNO gepubliceerd, waarin hij op wekt tot internationale samenwerking by het gebruik van de atoomenergie. De Nobelprijswinnaar professor Bohr, die tydens de oorlog uit het door Duitsland bezette Denemarken wist te ontkomen en met Engelse en Amerikaanse geleerden aan de atoombom werkte die op Hirosjima werd geworpen, verklaart met nadruk, dat een gezamenlijke poging om de onheilspel lende dreiging van atoomwapens voor de beschaving af te wenden, zeer unieke kan sen zou kunnen bieden voor het overbrug gen van internationale geschillen. Alleen wederzijdse volledige openhartigheid kan met goed succes het vertrouwen bevorde ren en de gemeenschappelijke veiligheid waarborgen, aldus professor Bohr. Bohr verklaart in zijn brief, dat hij met dit schrijven geheel op eigen verantwoorde lijkheid zonder overleg met de regering van enig land'handelt. In 1944 diende hy reeds bij president Roosevelt een memo randum in, waarna hem een lang onder houd verleend werd. In dit memorandum werd een overeenkomst over de contróle op het gebruik der nieuwe actieve stoffen als voorwaarde genoemd voor het even wicht tussen tijdelijk voordeel en bedrei ging voor de veiligheid van de mensheid. In Mei 1948 diende hij bij de Amerikaanse regering een tweede memorandum in over de mogelijkheid van het komen tot open hartige wederzijdse uitwisseling. Oprichting van een „Wereldbroederschap" PARIJS, 11 Juni. (Reuter). Aan het eind van een vierdaagse conferentie van de „Nationale conferentie van Christenen en Joden" (NCCJ) te Parijs, die door 150 af gevaardigden uit 12 landen werd bijge woond, is een resolutie aangenomen tot op richting van een internationale organisatie, genaamd „wereldbroederschap". Deze nieu we organisatie betekent een uitbreiding van de werkzaamheid van de NCCJ over de gehele wereld. De NCCJ werd in 1923 in Amerika opgericht. Arthur Compton, kanselier van de uni versiteit te Washington, is gekozen tot voorzitter van een voorlopig dagelijks be stuur der wereldbroederschap. De doelstel lingen van deze organisatie werden als volgt omschreven: bevordering van recht, vriendschap, onderling begrip en samen werking tussen volken van alle nationali teiten, rassen en geloofsrichtingen, geloof in een universele morele wet en in een geestelijke beschouwing van het heelal. De conferentie ontving bewijzen van instem ming van president Truman, Louis St. Lau rent, minister-president van Canada, Theo dore Heuss, president van de West-Duitse republiek, Lord Halifax en andere interna tionale persoonlijkheden. HET WEER AFGEBEELD Het weer in ons land staat nu geheel onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum zich boven de Noordzee bevindt. Boven het midden van Frankrijk ligt een vore van lage luchtdruk, die langzaam in Noorde lijke richting beweegt en de luchtdruk in België en het Zuiden van ons land, evenals in het Zuidelijk deel van de Britse Eilanden doet dalen. Weerbericht ZONNIG EN DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zonnig en droog weer met meest matige wind uit Oostelijke richtin gen en iets hogere temperaturen dan vandaag. 13 Juni: Zon op 4-20 uur. onder 21.00 uur Maan op 2 30 uur. onder 19.30 uur Hoog en laag water in IJrauiden Maandag 12 Juni: Hoog water: 1.36 en 14.04 uur. Laag water: 9.16 en 21.52 uur. Dinsdag 13 Juni: Hoog water: 2.20 en 14.42 uur. Laag water: 10.en 22.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1