c 3 Internationale zangwedstrijd van „Polyhymnia' De radio geeft Dinsdag Vele tienduizenden vierden met een familiefeest zilveren jubileum van de socialistische omroep V.A.R.A. telt thans meer dan 230.000 leden Ernst en luim wisselden eikaar bij Leidse lustrumviering af PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Q Wereldnieuws Maandag 12 Juni 1950 2 De jury stond vaak voor moeilijke beslissingen De derde avond van het internationale concours van het jubilerende gemengde koor „Polyhymnia" werd gekenmerkt door een echte wedstrijdspanning. Bij het nemen van een beslissing werd het dé jury, die ditmaal bestond uit de heren A'phons Vrank en (voorzitter) en verder in alphabet ische volgorde Henk Arisz, Jac. Bonset. Willem Hespe, Nico Hoogerwerf, Albert de Klerk en Öl. Koop, niet gemak kelijk gemaakt. Meer dan eens moest een prijs orden toegekend met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen, wel een bewijs hoe weinig soms de prestaties van de koren in waarde verschilden. Ten aanzien van de verplichte koorwerken uit de 16de en 17de eeuw bleek nog geen een heid van inzicht te heersen. Er waren enkele voordrachten, die van een juist stijlbegrip getuigden, in andere kwam weer de onrust van de overdreven dyna miek. Speciaal moest hieronder „Kusjes" van Padbrué lijden, dat nogal eens nuancerings-verfijning van „den soeten Zephir" moest missen. In de' afdeling vrouwenkoren kwam eerst het Weesper Dameskoor (dirigent J. Smit) uit, een koor met mooie stemmen, dat het verplichte werk ,,'t Is een dach der Vrolicheit" van Clemens non Papa met lichte rhythmiek en doorzichtig vertolkte. Het vrije werk „Vrede" van Ol. Koop ver kreeg een zelfde uitvoering, eenvoudig van expressie, zonder de voor dit werk vaak toegepaste liedertafel-excessen. Het Haarlemse dameskoor „Zigea" (dirigente Rie Schouten) zong het verplichte werk mooi van klank, maar te weinig gearticu leerd en met stijging van toonpeil. Een zeer prijzenswaardige voordracht gaf het koor van het moeilijke „Avondlied" van Bernard Zweers, met goed getroffen sfeer. De afdeling dameskoor van „De IJzangers" uit Amsterdam (dirigent Karei Böhne) bracht het verplichte werk met levendige uitdrukking, maar met wat vage uitspraak ten gehore. Alles wat „Vrouwen Vredes gang" van Jac. Bonset (het vrije werk) aan gevoelige expressie nodig had, kreeg* het in ruime mate van dit koor. De uit spraak der eind-medeklinkers was nogal ongelijk. Aan de zang van het dameskoor „Arti" uit Amsterdam (dirigent Henk van ae Velde) ontbrak doorzichtigheid bij de uitvoering van .het verplichte werk. Toon peil steeg. Op toon zong het koor, waar van de totaalklank niet zo gunstig is, het „Pueri hebraorum" van G. da Palestrina. Hierna kwamen de gemengde koren in de afdeling uitmuntendheid met het ver plichte werk „Madrigaal" van K. Wael- rant. Apollo" uit Amsterdam voerde het nogal dof van toon uit. De mooie koor klank die het koor kan ontwikkelen ont brak hierbij nog. Maar „Der Greis" van Jos. Hayan verkreeg onder leiding van Henk van de Velde een bijzonder mooie uitvoering, eenvoudig, met fraaie homo gene klank. Grof van aard waren de ver tolkingen zowel van het verplichte als van het vrije werk (Prés du fleuve étranger van Ch. Gounod), met stijging van toon peil, door het gemengd koor „Zuider Tuindorp" uit Rotterdam (dirigent J. J. v. d. Bos). Het derde koor in deze afdeling, het Zweedse Körsallskapet Sangarkretsen uit Stockholm (dirigent Gabriel Graner)) werd bij zijn betreden van het podium met langdurig applaus verwelkomd. Een korte toespraak door de voorzitter van „Polyhymnia", de heer A. N. Zonneveld, vlot vertaald door een vrouwelijke tolk, besloot de hartelijke ontvangst. Het koor zong het verplichte werk in goede stijl, doorzichtig en in de gewenste sfeer. Het vrije werk „Brusala" van K. Hakanson, verkreeg een bijzonder mooie vertolking, geladen door uitdrukkingskracht, voortref felijk van klank, waardoor het slot een treffende bekroning werd. De extra-uit voering van twee Zweedse werkjes beves tigde de indruk die het koor met de wed- slrijdnummers gemaakt had. Dan kwamen ten slotte de gemengde koren in de hoogste ere-afdeling aan de beurt. Bij het zingen van het verplichte werk „Kusjes" ontwikkelde het Gents Kamerkoor „Crescendo" (dirigent Omer v. Puyvelde) een prachtige klank zonder tot een tastbare expressie te komen. Uit- ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Amusementsorkest. 10.40 Schoolradio. 1100 Voor de vrouw. 11.30 Utrechts stedelijk orkest en solist. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenadeorkest en soliste. 14.00 Piano en zang. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole orkest. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amuse mentsorkest en soliste. 18.20 Sport. 18.30 Radio-volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Radio philharmonisch orkest en solist. 20.50 Voor dracht. 21.00 Kamerorkest. 22.32 Actualitei ten. 22.40 Godsdienstige causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest en solist. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7 50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8 o5 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling hersen gymnastiek. 9.25 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Radio volksuniversiteit. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Kwintet. 12.30 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Tenor en orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sopraan en gitaar. 14.50 Platen. 16.30 Voor de jèugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Viool en piano. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.15 Theater-orkest. 20.45 ..Tien kleine negertjes". 71.45 Strijkorkest 22.15 Buitenlands over wicht. 22.30 Kamerkoor. instrumentaal nsemble en solist. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Accordeon. 12.32 Platen. 4." Accordeon 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 30 Kamermuziek. 16.00 Piano. 16.15 Ver- tekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano. '.20 Platen. 17.40 Exotische rhythmen. 17.55 uivi nsoortkroniek. 18.00 Piano. 18.25 Boek- SDreking. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 ieuws. 19.30 Balletmuziek. 19.50 Voordracht. 0 00 Orr.rcc-porkest. 21 00 Operamuziek. 21.45 Actualiteiten 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22 45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. stekend zong het koor het vrije werk „Van Jezus en Sint Janneken", een nogal overladen, lastige compositie van R. Her- berigs. Hierna trad het grote koor van de Aalsmeerse Koorvereniging op onder lei ding van Willem Keessen. Het verplichte werk klonk wat onrustig door de nadruk kelijke nuancering, maar de koorklank was mooi, merkwaardig soepel in zijn reacties op de directie. Een zeldzame pres tatie werd de uitvoering van het omvang rijke „Stabat Mater" van A. Diepenbrock, muzikaal en ten aanzien van koortechniek van de hoogste orde. Tenslotte was er de gemengde zangvereniging „Amsterdam" (dirigent Henk Duinker), die het ver plichte werk uitnemend voordroeg, rustig van nuancering, transparant en helder van toon. Henk Duinker was zo wijs ge weest het toonpeil een halve toon lager te kiezen. Hierna kwam er wederom een buitengewone prestatie: de levenskrach tige uitvoering van Hendrik Andriessens motet: „Qui habitat", waardoor het koor zich als een ernstige rivaal van zijn voor ganger deed gelden. Zo werd deze wed strijdavond op een zeer hoog kunstzinnig peil besloten. De prijzen werden als volgt toegekend: Afdeling vrouwenkox-en De IJzangers, afdeling dameskooi-, 1ste prijs; Weesper Dameskoor, 2de prijs A, dameskoor „Arti" 2de prijs B en dameskoor „Zigea" derde prijs. Afdeling uitmuntendheid, gemengde koren: Körsallskapet SangerkretSen, 1ste prijs; gemengd koor „Apollo" 2de prijs en gemengd koor „Zuider Tuindorp" derde prijs. Hoogste ere-afdeling, gemengd koren: Gents Kamerkoor „Crescendo" 1ste prijs A; Zangvereniging „Amsterdam" 1ste prijs B en Aalsmeerse Koorvereniging, tweede prijs. Met het oog op het late uur het liep tegen middernacht werd van het hou den van de ere-wedstrijd wijselijk afge zien. De laatste wedstrijd-avond op Zon dag 18 Juni belooft wederom spannend te worden. Dan komen mannenkoren uit in de afdeling uitmuntendheid en in de hoog ste ere-efdeling. P. ZWAANSWIJK „Somberheid komt bij een Christen niet te pas" Prinses Wilhelmina sprak tot de jeugd Op de laatste dag van de „Zaaiweek" een week van actie, georganiseerd door de gezamenlijke Christelijke kerkgenoot schappen te Apeldoorn is in het Open luchttheater Berg en Bos een jeugd- samenkomst gehouden, waaraan enkele duizenden jongeren hebben deelgenomen. Ook Prinses Wilhelmina, die de bijeen komst van begin tot einde bijwoonde, heeft daarin het woord tot de jeugd ge richt. In haar toespraak stelde de Prinses haar gehoor deze vraag: „Wat betekent Jezus Christus voor jullie? Je leert Hem niet kennen door je verstand, door te redeneren over Hem. De weg tot Hem loopt recht door ons hart. Tot Jezus mo gen wij gaan als tot een grote vriend. Je moet Hem zien als je grote vriend, je oudere broeder, die je naar God Onze Vader wil brengen. Je grote vriend ver andert je leven en dan word je gelukkig. Dat heb ik zelf ervaren", zo getuigde de Prinses, die voorts betoogde, dat somber heid bij een Christen niet te pas komt, „want een Christenleven is een feest, waarop alles mag, behalve het kwade". „Al komen er moeilijkheden, volhardt in het volgen van deze vriend, die nooit teleurstelt. Zet je geloof en vriendschap om in daden en je zult een wondere kracht ontvangen. Dat heb ik ook ervaren." „Als men de goede weg kiest," zo zeide de Prinses verder nog, „is iedere daad van behulpzaamheid voor een ander voor Hem gedaan. Laten we niet naar de mensen kfjken en naar ons zelf, maar naar Hem. Dan ontdekken wij, dat het niet alleen om wat goede daden gaat, maar dat het hele leven een goede daad wordt". Fraude bij keuringsdienst te Barsingerhorn ontdekt Het bestuur van de Keuringsdienst voor vee en vlees in de kring Barsingerhorn heeft medegedeeld, dat bij contróle van de boeken gebleken is, dat er door de voor malige administrateur van de kring een ernstige fraude is gepleegd. Een bedrag kon nog niet worden genoemd, omdat het onderzoek nog niet is geëindigd. ADVERTENTIE per rol De grootste en de bestef Zondagmorgen in alle vroegte stróom- den reeds uit alle richtingen van het land autobussen, auto's en extra treinen naar Hilversum, waar in het gemeentelijk sport park het VARA-familiefeest ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dezer om roepvereniging werd gehouden. Om zeven uur kwamen de eerste bezoekers het fees telijk versierde terrein binnen en dank zij de goede verkeersregeling door honderden politiemannen, die langs de uitgestippelde routes een vlotte komst van de tienduizen den verzekerden, bleef de stroom voort durend aanhouden tot tegen twaalf uur. Toen waren naar zeer ruwe schatting tussen de 60 en 80.000 mensen op het terrein bijeen. In de ochtend waren de bezoekers bezig gehouden door een groot aantal or kesten, die in bonte afwisseling op vier podia tegelijk optraden. Door middel van paddestoel-luidsprekers kon worden be reikt, dat men op de vier hoeken van het terrein naar de verschillende orkesten kon luisteren, zonder dat deze elkaar noemens waard stoorden. Op de tribune der genodigden waren in middels vele autoriteiten bijeengekomen, onder wie de minister-president, dr. W. Drees en de ministers Mansholt en In 't Veld. Voorts bekende figuren uit de radio wereld, van de radioraad, de VPRO, de Wereldomroep en de Nederlandse Radio Unie, enige afgevaardigden van de Deense arbeiders radiohond, van vele onderdelen van de socialistische beweging in Neder land en vele anderen. Een minder prettige ontdekking was, dat in de loop van de morgen bleek, dat er valse ongestempelde kaarten in omloop waren, die bij het Hilversumse station en in de omgeving van het terrein werden ver kocht. Aanvankelij werden deze kaarten ingeruild, omdat men een misverstand ver moedde, maar later moesten toch ver scheidene bezoekers worden gedupeerd. Het grote programma, dat op een zestig meter lang hoofdpodium werd uitgevoerd, begon met een concert van socialistische liederen, gezongen door een zevental koren. „Het socialisme kent geen grenzen" Daarna sprak de voorzitter van de VARA mr. J. A. W. Burger de openingsrede uit. „De aether kent geen grenzen", zo zeide hjj, „het socialisme kent geen grenzen, onze idealen zijn mensheididealen, zij om spannen ons en u gelijkelijk, en allen van binnen en over de grenzen zullen mede door deze feestdag weten, dat de socialis tische beweging beslag heeft gelegd op de geesten der grote massa der Europese be volking". Nadat de openingrede was uitgesproken, kwam een loper op het feestteerein met een fakkel symbool van de VARA die in het Parkhotel te Amsterdam, waar deze omroepvereniging 25 jaar geleden werd opgericht, was ontstoken. Met deze fakkel werd een grote vlam ontstoken, die tot slot der feestelijkheden werd gedoofd. Vervolgens werden 20.000 duiven losge laten en enige duizenden kleine ballonne tjes, waaraan een wedstrijd is verbonden. In het hierna volgende grote spel, door S. de Vries Jr. geschreven en geregisseerd, werd de historie van de jubilerende om roep geschetst. Alle bekende medewerkers en orkesten passeerden dit spel, dat bijna vijf uren in beslag nam, de revue. Het ein digde met het optreden van de eregast, de bekende Franse chansonnier Jean Sablon. Toespraak van de minister president De minister-president, dr. W. Drees, hield na dit spel een toespraak, waarin hij vaststelde, dat de samengeschoolde menigte ervan getuigt, welk een grote plaats de VARA in ons democratischsocialistisch volksdeel inneemt. Zij, die een kwart eeuw geleden het initiatief namen, hebben doen blijken hoe ver zij vooruit zagen en be grepen wat de radio ging betekenen. Op deze wijze is het mogelijk geworden de be langen der vakbeweging en van het demo cratisch socialisme onder het volk ten volle uit te dragen. Er moge, aldus dr. Drees, meningsverschil over het te vormen radio- bestel zijn, in onze rijen is er maar één overtuiging: uitingsmogelijkheid voor het vrije woord van elke geestelijke richting. Wat de toekomst betreft blijft de taak van de radio een schone: mede te helpen de wereld te maken tot een wereld, waarin het voor ieder goed is te leven en met ver trouwen zijn kinderen te zien opgroeien in een toekomst van vrede. Na deze rede werd het jubileumgeschenk der leden aangeboden: het resultaat van de actie der ledenwerving. Medegedeeld werd, dat het ledental van 206.282 op 1 Januari gestegen was tot 230.139 met Pinksteren, de slotdatum van de actie. Op hetzelfde moment steeg een ballon, bemand door de heer en mevrouw Boesman, de lucht in, een groot doek met zich meevoerend, waar op dit aantal stond vermeld. De ballon ver dween snel in Zuid-Westelijke richting. Terwijl vele tienduizenden, die van verre kwamen, naar buiten stroomden, werd voor de overigen het programma op vier. klei nere podia voortgezet; evenals 's morgens concerteerden hier vele orkesten en ensem bles. Pas ver na zessen was het feest ten einde. In totaal waren voor het feest vier duizend medewerkers nodig; tweeduizend voor de programma's en tweeduizend als ordecommissarissen. EINDEXAMEN- DA COSTAKWEEK- SCHOOL BLOEMENDAAL Geslaagd zijn de heren: P. Bruinsma en D. Koren te Heemstede. W. F. van Henten te Haarlem, P. J. de Jong te IJmuiden. J. J. van den Heuvel te Bentveld, E. van der Zaag te Slootdorp. ADVERTENTIE «met garantie-certificaat* De door het Leidse Studenten Corps ge organiseerde feesten ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de Leidse uni versiteit hadden Zaterdag een plechtig hoogtepunt in de herdenking in de Pieters kerk te Leiden, waar de kort tevoren aan gekomen duizend reünisten tezamen met d£* alumni van de Universiteit in meer ernstige sfeer de stichting van hun Alma Mater herdachten. Zondagochtend was ge wijd aan een bijeenkomst onder auspiciën van de Christen-studentenraad in de Re monstrantse kerk. Vele alumni en oud-alumni bezochten in de ochtenduren een in de Lakenhal inge richte tentoonstelling van werken uit het kunstbezit van oud-alumni der Universi teit, terwijl ook de receptie van de studen tenvereniging „Njord" vele belangstellen den trok. Een van de fleurigste hoogtepunten van de lustrumviering was ongetwijfeld het concours hippique, dat op het terrein van „de Hofstad" te Den Haag Zondagmiddag werd gehouden. Tegen twee uur stroomden sierlijk uit gedoste alumni en oud-alumni met hun dames naar het zonnige terrein, waar de ruime tribunes, die plaats boden aan enige duizenden mensen, binnen korte tijd vrij wel geheel bezet waren. Als eregasten arriveerden Koningin Ju liana en Prins Bejjxhard, waarna op het terrein van het concours een lange kleur rijke stoet van rijtuigen aankwam, waarin de vertegenwoordigers van vele studenten organisaties hun weg vonden naar de ere tribune, waar zij aan het Koninklijk paar werden voorgesteld. Mejuffrouw C. E. Loeb bood de Koningin een bouquet witte anjers aan. Een feest van licht, kleur en beweging was het daarop volgende gevarieerde pro gramma van het concours. Carouselrij- den, een korte jachtrit-imitatie, voorrijden van de deelnemers aan het des ochtends verreden kindernummer, het springcon cours, dat alles ontvouwde voor de ogen van het geheel meelevende publiek een levendig tafereel. Halverwege het middagprogramma moest Prins Bernhard het concours verlaten om de races te Zandvoort bij te kunnen wo nen, waar zijn aanwezigheid eveneens een der hoogtepunten beloofde te vormen. Ook de Koningin vertrok op dat moment, na aan de organisatoren van het concours haar grote erkentelijkheid te hebben be tuigd voor het gebodene. Tweemaal circus De avondviering begon om half acht ongebruikelijk genoeg met een receptie, gehouden door de Lustrumcommissie 1950 van het Leidse Studenten Corps in de als leeuwenkooi ingerichte piste van het cir cus Strassburger op het Schuttersveld, dat vervolgens onder geestdriftige belang stelling een gala-voorstelling verzorgde. Geen plaats in de grote tent was onbezet. Het vertoonde behoeft hier niet bespro ken te worden omdat het programma en kele weken geleden al in Haarlem te zien is geweest. De zakkenroller Borra oogstte luide bijval toen hij er na enige onmerk bare kunstgrepen in slaagde de rector mag nificus van de Universiteit van zijn pols horloge en de voorzitter van de Harvard- Leiden Foundation van zijn bretels te ont doen. Na de pauze konden de aanwezigen pro- Geen studentengrap meer Een politieagent betrapte Zaterdagoch tend om ongeveer 5 uur twee studenten, die bezig waren vernielingen aan te rich ten aan de tribune, welke in de klooster tuin van het Delftse prinsenhof is ge trouwd voor de opvoering van „Elckerlyc" in het kader van het Holland-Festival. Zij hadden reeds een schakelbord vernield en een schijnwerper gereed gelegd om mee te nemen. De politie beschouwde zulk een daad van vandalisme niet meer als een studentengrap en heeft de studenten in arrest gesteld. Staking opgeheven De onderhandelingen tussen de besturen van de Uniebonden en de sociale commis sie van de houtemballageindustrie over het loonconflict bij de Stoomkuiperij en kistenfabriek van de firma C. van der Burg en Zonen te Vlaardingen hebben zo wel voor de werkgevers als voor de werk nemers een bevredigend resultaat gehad, zodat het bedrijf weer op normale wijze voortgang zal kunnen vinden. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (-ESSEN) Geëxamineerd en geslaagd zijn voor de bevoegdheid Nuttige Handwerken de dames A. Max en T. Vaupell te Haarlem en T. Roos te Bloemendaal. beren te genieten van het optreden van het studenten-circus „Die lustige Piste" dat een voor het grootste gedeelte parodistische „revue bestiale a grand spectacle" ver toonde. De leiding heeft van het uitdrukkelijk in de aankondiging geformuleerde recht ge bruik gemaakt om het programma onver anderd te handhaven, hetgeen in het num mer van Canvasbill met zijn twee zee leeuwen tot enige incidenten leidde. Eén van deze glibberige medewerkers verkoos namelijk de vrijheid en stortte zich over de omheining tussen het in fraaie avondtoi letten gestoken publiek, waar zij onder meer veel verwarring stichtte. Het echte circuspersoneel moest er in grote getale aan te pas komen om het dier te vangen, welk proces men trachtte te verhaasten door het werpen van vissen. De andere leden van de menagerie waren bereidwilliger wat be treft het vertonen van hun kunsten. De vijf recipiërende olifanten verorberden al thans smakelijk de hun gebrachte bloemen hulde. Vermeldenswaardige nummers' waren die van de trapeze-werkers en van de paard-voltigeurs. Voor het overige getuigde het programma van minder geest dan men wellicht verwacht zou hebben. Geruime tijd na middernacht was men aan de finale toe en kon de officiël^ opening van het internationale cafébedrijf „Gravensteen" plaats hebben. Daar werd nog gegeten, ge zongen en gedanst toen de eerste treinen alweer in beide richtingen uit Leiden ver trokken. Prinsessen zagen honden en een operette De Prinsessen Beatrix en Margriet heb ben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Internationale hondententoonstelling, die gedurende het weekeinde in het RAI-ge- bouw te Amsterdam werd gehouden. Tot grote verrassing van de vele bezoe kers heeft Koningin Juliana met de oudste drie prinsesjes Zaterdagavond in Alphen aan de Rijn een opvoering bijgewoond van de kinderoperette „Sprookjesmelodie", welke ten bate van het Rode Kruis door het jeugdzangkoor van de Nederlandse Protestantenbond aldaar werd gegeven. Deze operette, waarvan het libretto is ge schreven door mevrouw W. J. BosSwart en de muziek door de heer C. Verruyt Jr., beiden uit Alphen aan de Rijn, heeft reeds vijl opvoeringen beleefd. Ex-directeur van dagblad in cassatie De advocaat-fiscaal bij de Bizondere Raad van Cassatie heeft tot verwei-ping van het beroep van II. H. tegen het door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof opgelegde vonnis van twaalf jaar met af trek geconcludeerd. Aan de requirant was ten laste gelegd, dat hij in Maart 1941 in krijgsdienst was getreden bij de Waffen S.S. en dat hij van Augustus 1942 tot aan de capitulatie van Duitsland was opgetreden als verantwoor delijk directeur en tezamen met een an der de leiding had gehad en het beheer gevoerd over de N.V. drukkerij „Elsevier" te Amsterdam, dat hij daar heeft doen drukken en uitgeven het dagblad „De Te legraaf" en dit dagblad door het aanstel len van nationaal-socialistische redacteu ren en het doen opnemen van pro-Duitse artikelen en berichten, dienstbaar gemaakt had aan het nationaal-socialisme. H.'s raadsman, mr. J. H. de Pont, be toogde dat de visie van het Bijzonder Ge rechtshof op de persoon van zijn cliënt onjuist was geweest en wees op het uitge brachte psychiatrische rapport, waarin verklaard wordt, dat H. het stadium der kinderlijkheid niet te boven is gekomen, hetgeen veel van zijn handelwijzen zou verklaren. De raadsman gaf in dit ver band een uiteenzetting van het beleid van „De Telegraaf". Hij bleek van mening dat H„ behoudens enkele déraillementen, het spel van zijn vader had meegespeeld, om „De Telegraaf" zo lang mogelijk aan de Duitse invloed te onttrekken. Tenslotte wees mr. De Pont er op, dat H. een hard leven aan het Oostfront vrij willig verkoos boven het blijven in Neder land, omdat hij meende^ dat zulks zijn plicht was. De procureur-fiscaal meende dat de aan gevoerde cassatiemiddelen ongegrond zijn. EXAMENS EERSTE CHR. LYCEUM Voor het eindexamen afdeling gymnasium zijn aan het Christelijk Lyceum te Haarlem Diploma A: de dames M. R. Veldhuyzen van Zanten en A. J. A. Visser; en de héren H. van Andel, C. Langbroek, J. P. M. de Vos, W. van der Wolk en C. van Zuylen. Diploma B: de dames G. Kooymans en F. J. Lodder en de herèn D. H. Bouman, R. W. Filet, P. Ingwersen, J. Hanhart, G. Segers, P. F. Verkouw, H. de Vries en B. Wezenaar. 8. Na verloop van tijd bereikte Panda met zijn taxi en zijn vrachtje het vreed zame dorpje Isenburg, en al spoedig wees het krasse baasje nu een van de aardigste huisjes aan onder de kreet: „Kijk, daar woont mijn dochter! Netjes, vind u niet, mijnheer de chauffeur?" Panda vond ook dat het heel netjes was en liet het heertje uitstappen. „As u nou even een uurtje kan wachten, dan zou ik weer mooi terug kun nen rijden," meende het ventje maar dat deed Panda toch maar niet. U vindt wel iemand anders die u weer mee terug neemt," zei hij, en toen nam hij vriende lijk afscheid, want Panda is er niet de persoon naar om iemand iets kwalijk te blijven nemen. Hij dacht echter, terwijl hij wegreed en de terugweg insloeg: Maar nu moet ik toch nodig eerst klanten heb ben. Nu geen grapjes meer!" Welnu het had er alle schijn van, dat hem iets zeer bijzonders te wachten stond. Even verder op de weg bevond zich een figuur in het costuum van een houtvester. Deze figuur stond daar stram en rechtop en deed niets anders dan wachten op de naderende taxi! En toen Panda dichtbij was wenkte hij hem met een kort en bevelend gebaar dat hij moest stoppen. „Taxi!" zei hij bars. „Graaf Isen Grim doet u de onvergetelijke eer aan, om u te bevelen onmiddellijk op het kasteel Grimburg te verschijnen!" ,jAha!" riep Panda blij. „Graaf Isen Grim! Dat is immers die heel deftige en verschrikkelijk rijke graaf! Dat is nog eens een klant!" Nacht der verschrikking. Twee mannen en twee vrouwen zijn in een verschrikke lijke nacht omgekomen in een draaikolk aan de voet van een dam in de rivier Alleghany bij Pittsburg (V.S.). Zij waren met een kleine plezierboot in de kolk geraakt en werden stuurloos door de ontzettende kracht van het wa ter tegen dc dam gebeukt, terwijl de watermassa's over het dek spoelden. Pas Zondagochtend slaagde men erin de overlevenden, vier mannen, die zich de gehele nacht aan het dek hadden vastgeklampt, te redden, doordat men een sleepboot tegen de dam aanvoer en de opvarenden van het bootje van boord haalde. Tweeduizend belangstellenden sloegen dit waagstuk gade. Een der om gekomenen was een sluiswachter, die met een collega reeds eerder had ge tracht de opvarenden met een kleiner schip te redden. Eenmaal aan boord van de plezierkruiser konden zij niet meer terug en een van hen werd door de overspoelende watermassa's meege sleurd. Romantiek. Twee duizend ongehuwde mannen en vrouwen wensen deel te nemen aan de „week van romantiek" welke in. September in Whitley Bay, een vacantie-oord in Engeland, georgani seerd za! worden. Mensen uit alle delen van Engeland en zelfs uit Frankrijk hebben aan de organisatie-commissie verzocht deel te mogen nemen. Onder meer zullen huwelijksge schenken en gratis wittebroodsweken degenen ten deel vallen, die er komen, verliefd raken en besluiten te trouwen. Techniek. Verleden jaar regenden 3.000 geslaagden van de universiteit te Champaign in Illinois doornat, toen zij in optocht trokken naar de plechtig heid ter gelegenheid van de promotie dag der universiteit. De autoriteiten zullen enkele uren voor het begin der plechtigheden een radarscherm bij de universiteit opstellen, dat elke nade rende bui registreert. Vals lichaam. De deskundigen van de „Na tional Gallery" te Londen delen mee, dat zij ontdekt hebben, dat het portret van Cornelis van der Geest van Van Dijck, dat zich daar bevindt, slechts gedeeltelijk echt is. Alleen het hoofd is van deze Vlaamse schilder. Het lichaam is vermoedelijk in de 18de eeuw bij geschilderd door iemand, die de ver koopwaarde van het stuk wilde ver hogen, aldus deze deskundigen. Rots. Het dorpje Rocca Sinibalda in de Abruzzen, 95 km ten Noord-Oosten van Rome, is Zaterdag Italië's eerste „we reldstad" geworden. Door toedoen van de Washingtonse uitgeefster mevrouw Ci'osbie hebben de meesten der 800 in woners het wereldburgerschap aan vaard. Het dorp zal voortaan „Rocca del Mundi" (rots van de wereld) heten. Roulette. Anthony Petrulli, een vijftien jarige jongeling, heeft zich Zaterdag te Mac Keesport (V.S.), in het bijzijn van drie van zijn kameraden, gedood bij het „Russische Roulette spel". Dit is een „kansspel" waarbij men in de trommel van een revolver één kogel doet. Ver volgens laat men de trommel draaien. Zonder te kijken waar de kogel zit, richt men de revolver op de slaap en haalt de haan over. Blijf niet buiten. Paul Henri Spaak, de voorzitter van de consultatieve vergade ring van de raad van Eurpoa en de lei der van de Belgische socialistische par tij, heeft Zondag in een persconferentie te Dortmund een beroep gedaan op de Duitse socialistische partij om haar op positie tegen West-Duitslands toetreding tot de Raad van Europa te laten varen. „Hoe wilt gij uw problemen, en in het bijzonder dat van Oost-Duitsland, op lossen, als gij buiten Europa blijft staan?", zo vroeg Spaak. Bliksem. Te Pawling in de staat New York zijn 35 koeien, die dicht bij elkaar ston den, bij een onweer door een bliksem schicht gedood. De krant kwam niet. Twee couranten ver kopers, die per vliegtuig de Zondags editie van een gewestelijk blad aan plattelandsabonnés rondbrachten, zijn met hun licht vliegtuigje bij Shawnee (Oklahoma) neergestort en om het leven gekomen, doordat een vleugel van het toestel een boortoren raakte. Besmet. In een communiqué van de Hon gaarse regering is de arrestatie bekend gemaakt van dr. Ferenc Farago, hoofd van het micro-biologisch instituut te Boedapest, en vijf assistenten, die wor den beschuldigd van „kindermoord''.^ Door een „misdadige zorgeloosheid" zijn aan een aantal kinderen kinkhoest- injecties gegeven die met tetanus waren besmet, aldus het communiqué. Van de 25 kinderen, die op 2 en 3 Juni in een ziekenhuis werden opgenomen, stierven er negen. Ook een aantal andere kinde ren werd op deze wijze geïnfecteerd. Bevredigende resultaten bij Albert Heijn Albert Heijn N.V. te Zaandam heeft het boekjaar 1949 afgesloten met een winst van 1.374.736 1.244.424). Na diverse voorzieningen kan een onveranderd divi dend van 71/2 procent worden voorgesteld. De omzetten in het kruideniersbedrijf namen op bevredigende wijze toe. Het bruto winst percentage daalde evenwel. In het consumptie-melkbedx'ijf werden aan vankelijk behoorlijke resultaten behaald. In de tweede helft van het boekjaar waren deze zeer teleurstellend door een alge mene daling in het melkverbruik en een sterke stijging der productiekosten. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCELE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Agenda voor Haarlem MAANDAG 12 JUNI Luxor: „Hotel Au Grand Balcon", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Song of my Heart", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Gunfighter2 30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blinde wegen', 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bastogne", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: .Romance in de Zuidzee', 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Biosco* pen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2