LIJN 4 x PER WEEK Amsterdamse Beurs CKoH en Bondig Maandag 12 J: -ii 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Raadsvoorstellen over winkel- Promotiefeest van H.F.C. sluiting en stroomlevering Het college van B. en W. heeft bij de Haarlemse gemeenteraad een voorstel in gediend tot herziening van de sluitings regeling voor kantoorboekhandelaren en boekverkopers. Deze zaken waren tot nu toe op Dinsdagmiddag gesloten, hetgeen in weken waarin bepaalde religieuze of nationale feestdagen vielen, wel eens zakelijke moeilijkheden met zich mee bracht. Het college stelt nu voor de slui ting niet verplicht te stellen in de weken waarin de Tweede Paasdag of de Hemel vaartsdag, respectievelijk de Tweed# Pink sterdag valt en in de weken waarin Ko ninginnedag en de Nationale Bevrijdings dag op een werkdag worden gevierd. In een ander voorstel aan de raad, komt het college met een plan tot schadeloos stelling aan drie tuinders, die benadeeld zijn door het doortrekken van de Hout vaart door de bezetter. Aangezien het nieuwe tracé in hoofdzaak overeenstemt met een in het uitbreidingsplan aange geven omlegging van deze vaart, wil het gemeentebestuur het eigendom overnemen van de tot vaart vergraven grond. De totale kosten hiervan zullen ruim dertig mille bedragen. Tenslotte is er een voorstel betreffende het door de N.V. Hin op de Zijlweg te bouwen transformator-station. De kou- senfabriek is bereid een deel van het station aan de gemeente af te staan, indien het energie-bedrijf de installatie voor zijn rekening neemt. Aangezien de stroomleve ring aan de omliggende wijken zeer goed door dit station zou kunnen geschieden, stelt het college aan de raad voor om machtiging tot het inrichten te verlenen. Nationale Redasseringsdag In de meeste gemeenten van ons land zal Zaterdag 17 Juni de Nationale Redasse ringsdag worden gehouden. Ter gèlegen- heid hiervan is een affiche uitgegeven, welke de heer J. F. van den Broecke te Zwanenburg heeft ontworpen en waarvan wij hierbij een afbeelding publiceren. Zoals uit de affiche blijkt roept de gevangene, die binnenkort op vrije voeten komt, om hulp. Hij heeft de noodvlag gehesen door een witte doek uit te hangen en smeekt om hem niet alleen te laten. De organisatie heeft een tweeledig doel, te weten de reclasseringsgedachte onder de bevolking te verbreiden en door de aan die dag verbonden geldinzameling te trachten de reclasseringsarbeid een zo groot moge lijke financiële steun te verlenen. Het doel van de arbeid is onder andere het maat schappelijk leven zo zuiver mogelijk te maken. Het behoeft geen betoog, dat dit streven ook nog in het jaar 1950 nodig is. In Haarlem wordt de collecte voor bereid door een plaatselijk comité. Er zijn nog collectanten nodig om de werkzaam heden in de loop van de week te verrichten. Zij kunnen zich melden aan het bureau Lange Wijngaardstraat 32. Daar kunnen ook giften worden bezorgd. Ook is het mogelijk bedragen te storten op postreke ning 160150 ten name van de Nationale Redasseringsdag te Den Haag. Wasserij „Kleverpark" bestaat vijftig jaar Woensdag 14 Juni is het vijftig jaar ge leden, dat de Wasserij „Kleverpark", geves tigd aan de Santpoorterstraat 4149 werd opgericht en dat het dertig jaar geleden is, dat de heer en mevrouw W. J. A. Tussen— Kortekaas het bedrijf overnamen. Vooral onder leiding van dit echtpaar zijn de zaken bijzonder uitgebreid. Toen de heer en me vrouw Tijssen hun werk begonnemjeverde het bedrijf wekelijks een verlies op. Ondanks dat hielden zij vol en het resultaat is gewor den, dat een groot bedrijf ontstaan is en dat het aantal leden van het personeel zestig bedraagt. Verscheidene malen is de wasserij vergroot en beslaat thans enige percelen aan de Santpoorterstraat. In 1939 heeft mevrouw Tijssen zich uit de zaken teruggetrokken, doch verleent nog steun, als het nodig is. De heer Tijssen is twee en twintig jaar bestuurslid, waarvan twintig jaar secretaris, van de R.K. Nationale Bond van Wasindus- triëlen en is bij zijn collegas in den lande zeer gezien. In de oorlogsjaren moest het bedrijf stil liggen en werkte toen voor de ondergrondse, welke nooit tevergeefs een be roep op hem deed. Ter gelegenheid van het jubileurn zal Woensdagmiddag in restaurant Brinkmann een receptie worden gehouden. De Gereformeerde Kerk te IJmuiden heeft in de vacature van de tweede predi kantsplaats dr. C. W. Thijs te Geesteren— Gelselaar beroepen. ADVERTENTIE voor GITAREN vox humana, silvestri, schoemaker, e.a. KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 Burgerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 10 Juni, A: A. van Reeden en M. J. Fortgens; P. Barend en A. A Effring. BEVALLEN van een zoon: 8 Juni. H. van der Tuinde Klerck; A. Spers;Sival; 9 Juni, J. Prins—Cats; W. Molenaar—Speel- mans. BEVALLEN van een dochter: 6 Juni, J. C. Smit—van Delden; 10 Juni, G. Verzijlberg Oxenaar; S. H. KoersFeije; J. Molema Strootman; E. C. PillerVeldman; G. BaksHust. OVERLEDEN: 8 Juni, H. Fokker, 78 j., de Ruijterwes; G. J. Veenhuis. 84 j.. Jansstraat; 9 Juni, H. J. P. Fruijt van Hertog, 67 j., Denys van Hullelaan; J. M. de HondBoer, 81 j., Hazeoaterslaan; H. Groeneveldde goede. 68 j., Valkestraat. Gevallen leden herdacht Zondagavond na afloop van de voetbal wedstrijd in Wassenaar, waarin het tweede klasserschap behaald werd, begaven de be stuursleden en de voetballers van H.F.C. zich naar de clubtent op het terrein aan de Spanjaardslaan, om de gevallen leden te eren. Bij de viering van het zeventig jarig bestaan is een steen aangebracht ter herdenking van de leden, die in de ooriog omgekomen zijn. De krans, welke de spelers op het terrein van Blauw Zwart aangeboden is, werd aan de voet van de gedenksteen gelegd. Bij het terrein stond een mailcoach ge reed. De heer P. C. van Houten, voorzitter van H.F.C., ging op de bok zitten en in en op de wagen namen de spelers plaats. Langs de Wagenweg werd naar de stad gereden. Op de Grote Markt heerste een grote drukte, toen de mailcoach aankwam. Na een ere-rondje om de vluchtheuvel be gaf het gezelschap zich naar restaurant Brinkmann voor de viering van het pro motiefeest. Op een receptie hebben H.F.C.-ers en afgevaardigden hartelijke toespraken ge houden. De oprichter de heer W. J. H. Muiier richtte zich tot het bestuur en spelers en de heer K. J. J. Lotsy sprak als ere-voorzitter van HJF.C. en als voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Namens het gemeentebestuur van Haar lem bood de heer D. J. A. Geluk, wethou der van onderwijs en lichamelijke opvoe ding, gelukwensen aan. Verder noemen wij de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., afge vaardigden van Haarlem, E.D.O., R.C.H., Stormvogels, Schoten, A.F.C. en suppor ters en de heer A. F. Suurendonk, hoofd inspecteur van politie. Op het veld in Wassenaar hadden H.V.V., H.B.S., Quick en andere clubs uit Den Haag gelukwensen aangeboden. De 200 montagewoningen van het bouwvolume voor 1950 Bestemd voor „Eigen Haard" en „Eigen Woning" Haarlem kreeg voor 1950 200 montage woningen toegewezen. B. en W. bieden thans aan de Raad aan een plan voor 182 woningen, 11 winkels en een kantoortje op grond ten O. van de Rijksstraatweg en ten Z. van de Jan Gijzenvaart. Het systeem is „Montalbouw". De stichtingskosten worden begroot op 2.294.240. Te gelijkertijd wil len B. en W. laten uitvoeren het heiwerk voor 10 woningen voor ouden van dagen, die later gebouwd zullen worden. De" kos ten daarvan zijn op 5000 begroot. B. en W. willen de woningen die nu ge bouwd zullen worden en die in die omge ving reeds zijn gezet in exploitatie geven aan de Coöperatieve vereniging „Eigen Haard" een de Coöp. woningbouwvereni ging „Eigen woning". Aan de eerste ver eniging .146 woningen, 5 winkels en een kantoortje en aan de tweede 152 woningen en 6 winkels. Onderwijsbenoemingen In een voorstel van het gemeentebestuur aan de Haarlemse raad werd jnej. C. J. van der Weij te Schiedam voorgedragen als hoofd van de kleuterklassen van de school in de Haarlemmerliedestraat. Op de voordracht voor de benoeming tot hoofd van de Klaas de Vriesschool in het Juno- plantsoen, staan in deze volgorde: de heer J. Gelijns uit Brielle, de heer H. Dijkstra te Borger en de heer E. Poortman uit Dordrecht. Tenslotte is er een voorstel tot overplaatsing van mei. J. A. F. Bordes als onderwijzeres van de Linnaeusschool in de Wilgenstraat haar de Fuhrhopschool m de Planetenlaan. Kunstschilder Lourijsen te Haarlem overleden Zaterdagmiddag is op 64-jarige leeftijd overleden de Haarlemse schilder L. Th. C. Lourijsen, die zich vooral onderscheiden heeft op het gebied der katholieke monu mentale kunst. Hij vervaardigde onder zeer veel meer mozaieken voor de sacraments kapel van de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem, voor de Synagoge te Enschede, voor de Koepelkerk te Beverwijk en voor de St. Agatha-kerk te Zandvoort, in welke laatste gemeente zijn stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld. Kruisweg staties en glas-in-lood-ramen van Lou rijsen zijn in talrijke kerken te vinden, bij voorbeeld in Den Haag, Rotterdam, Half weg en vele plaatsen in Noordbrabant, waar hij ettelijke opdrachten kreeg uit te voeren in verband met restauraties na de oorlog. De overledene, die leerling van Jan Toorop is geweest, werkte ook als portret schilder. Van zijn eigen leerlingen heeft vooral de beeldhouwster Corry Franzen- Heslenfeld bekendheid verworven. „Bataafse" stookte oude vaten op Haarlemmers kregen schrïk-visioenen Zware rookwolken, die uit de richting Amsterdam vanmorgen over Haarlem dreven, hebben menige inwoner van de Spaarnestad visioenen opgewekt aan de laatste dag van de Mei-oorlog in 1940, toen de petroleumtanks in de hoofdstad in rook en vlammen opgingen. Onze redactie werd dan ook van alle kanten opgebeld door mensen, die, vol komen begrijpelijk, wilden weten wat er aan de hand was en ook vervoegden velen zich om inlichtingen aan onze loketten in de Grote Houtstraat. Een telefoontje naar het kantoor van het A.N.P. in Amsterdam bracht de oplossing: op het terrein van de Bataafse Petroleum Maatschappij benoorden het IJ was men een groot vuur aan het stoken, niet zozeer als uiting van vreugde om het zestigjarig bestaan van de „Koninklijke", doch wel om eindelijk eens van een flinke voorraad oude vaten en ander brandbaar materiaal af te komen. BIBLIOTHEEK EXAMENS De 11 leerlingen der Stads-Bibliotheek van Haarlem en van de Gem. Openbare Leeszaal en bibliotheek van Heemstede slaagden voor de diverse bibliotheek-examens: voor het diploma van bibliotheekassistente de dames: A. Dirksen (Haarlem), M. Maarschalk (Heemstede), L. Margry (Heemstede), B. Sachs (Aerdenhout), A. Schouten (Hille- gom), Th. de Sizo (Haarlem). Voor het overgangsexamen slaagden mej. C. Bosman (Overveen). de heer G. Harmse (Haarlem) en mej. W. Kok (Heemstede). Voor het toelatingsexamen slaagden mej. M. Dinaux en mej. N. Wemerman (beideD i van Haarlem). ADVERTENTIE NEDERLANDSE NACHTDIENST VOOR PASSAGIERS EN AUTO'S ROTTERDAM-LONDEN v.v. VIA TILBURY ZOMERDIENST 1950 1 5 JUNI - I 5 SEPTEMBER VAN ROTTERDAM lobilade: DiniJag, Woenidag, Dondeidig, Zaludag VAN 10NDEN FcncTiu'ck Sb. Sl. - Maandag. Woanidig, Vnjdag. Zateidig Inllc Wü H. MULLER Co. N.V., ROTTERDAM Zeemansstraat 13. Tel- 33200. Telegram „Batavier" en de voornaamste Reisbureau* Rhythmiek als grondslag voor het muziek-onderwijs De natuurlijke muzikaliteit van het kind vindt een uitdrukkingsvorm in de rhythmi- sche beweging. Deze muzikale uiting kan men reeds opmerken bij kleuters van drie en vier jaar. Ook bij het oudere kind kan dit natuurlijk gegevene bewaard blijven en dienen voor een verdere muzikale ont plooiing op het gebied van zang of instru mentaal spel. Het is dus van groot belang dat het gevoel voor rhythmiek reeds vroeg ontwikkeld wordt en op grond hiervan hebben verschillende Nederlandse muziek- paedagogen middelen gezocht en gevon den om deze ontwikkeling te stimuleren. In Engeland is in deze zin Miss Louise E. de Rusette werkzaam. Deze paedagoge heeft van het zoeken naar wegen ter ver sterking van het rhythmisch gevoel bij kin deren als basis voor een voortgezet muziek onderwijs een levenswerk gemaakt. In de zogenaamde „percussion-band", die bestaat uit bellen, drums, tamboerijnen, cymbalen, triangels en andere slagwerkachtige in strumenten, heeft zij ten slotte een middel gevonden om haar doel te bereiken. Miss de Rusette brengt gedurende deze maand een bezoek aan ons land ten einde door le zingen de aandacht op haar methode te vestigen. In de Juliana-school te Overveen gaf zij Zaterdag en Zondag een korte cur sus, hoofdzakelijk voor leerkrachten bij het kleuteronderwijs, welke besloten werd door een demonstratie. Enige moeilijkheid bij het verkrijgen van een volledig contact tussen Miss de Rusette en de Hollandse kleuters gaf natuurlijk het gebruik van de Engelse taal. Maar deze moeilijkheid werd langzamerhand opge heven door de taal, die internationaal is: die van de muziek, ook al werd zij uitge sproken door het simpel tikken van stokjes of door het zingen of spelen van een uiterst eenvoudig liedje. Miss de Rusette stuurde aan op een sterife wisselwerking tussen haar en de demonstrantjes, wier eigen ini tiatief hierbij allerminst onderdrukt werd. De rhythmische oefeningen bleven bij de demonstraties beperkt tot het tikken, lopen of „dirigeren" van een tweedelig of een drie-delig metrum. Mogelijk is het, dat zonder het taai-bezwaar de eigenlijke rhythmiek met haar karakteristieke vari anten-rijkdom ook een beurt gekregen zou hebben. Om dezelfde reden zou dan ook de demonstratie van de percussion-band een volledige indruk hebben kunnen geven. In elk geval heeft Miss de Rusette, die er voortreffelijk slag van heeft om met kinderen om te gaan, de paedagogen be langrijke middelen aan de hand gedaan, die met vrucht toegepast kunnen worden bij het muziekonderwijs. Maar de nood zaak blijft, dat dit geschiedt door volledig bevoegde leerkrachten. P. ZWAANSWIJK Amateurtoneel „Najaarsstormen" De toneelgroep van „Contact" een vereniging van oud-leerlingen van de ULO-B heeft Zaterdagavond in hötel „De Leeuwerik" te Haarlem voor een dankbaar gehoor weer eens het populaire toneelstuk „Najaarsstormen", alias „Rob bedoes getrouwd" op de planken gebracht. De inhoud van dit spel van onschuldige huwelijksverwikkelingen mogen wij, ge zien het grote aantal dilettanten-opvoe ringen dat het in het verleden ook in Haarlem beleefde, wel algemeen bekend veronderstellen; wij volstaan daarom met de conclusie dat de spelers en speelsters van „Contact" na een wat aarzelend begin, met dit voor amateurs vrij hoge eisen stel lende stuk over het algemeen wel raad wis ten en dat de uitvoering als geheel in veel opzichten een verzorgde indruk maakte, dank zij vooral de regie van Jan Bron, wiens straffe leiding zich in vele kleine détails demonstreerde. Wat de individuele prestaties betreft viel vooral de rol van Robbedoes te loven; mevrouw Witte le Fèvre vond voor haar lang niet eenvoudige typering van de tussen liefde voor haai man en haar hang naar wat ontspanning heen en weer geslingerde jonge vrouw voortdurend de juiste accenten, toon en houding. Zij kreeg zeer goed tegenspel van Paul van Beckum als de charmeur Victor van Nieverden, van Bob van der Meer als haar man en van Lenny Sterkman als de „huisdraak" juffrouw Haasen. Een koste lijke figuur was voorts de dorpse gedien stige van mejuffrouw Sterkman, die haar dankbare rolletje van het linkse boeren meisje precies de goede maat gaf en ook in haar dialect-tekst het juiste midden hield. De rijke oom en tante kwamen nog wat ervaring tekort om hun veronderstelde middelbare leeftijd aannemelijk te maken en de overige spelers en speelsters lieten hier en daar nog wel eens een "steekje val len, hetgeen veelal ook op routinegebrek terug te voeren is. Laat men vooral ook aandacht aan de uitspraak besteden („Fik" voor „Vic" bijvoorbeeld klinkt bepaald lelijk!) en voorts eindelijk eens breken met die verschrikkelijk lange pauzes euvel waaraan zeer veel amateurvoorstellingen laboreren. Deze duurde bijna drie kwartier hetgeen noch de aandacht van de zaal noch de concentratie der spelers ten goede i kon komen. H, C. Nationale koempoelan van de Nederlandse Padvinders Te Lunteren werd gisteren de jaarlijkse bijeenkomst van leiders en leidsters der Nederlandse padvinders gehouden. Deze „Nationale Koempoelan 1950" werd Zater dagmiddag op de Goudsberg te Lunteren geopend door de hoofdcommissaris der Nederlandse padvinders, de heer W. C. Roest van Limburg, die de ongeveer 800 deelnemers welkom heette. De Kampvuurwerkgemeenschap van het district Haarlem voerde 's Zaterdags avonds een kampvuurspel op, dat afweek van de gebruikelijke kampvuurrecreaties. Dit experiment, dat de kampyuurspelen in andere banen trachtte te leiden, oogstte veel succes. Het stuk droeg de titel „Vreemde ajuinen in Lunterens tuinen". Zondagochtend hield ds. S. Kranenburg uit Amsterdam een korte wijdingsdienst. De morgen werd verder doorgebracht met sectiebesprekingen, volksdansen en wed strijden. Zondagmiddag sprak de heer W. Tho massen, burgemeester van Zaandam, over het onderwerp van de koempoelan. Hij be handelde de vraag of men tegenwoordig nog in het leven terecht kan met karakter. De bijeenkomst werd bijgewoond door de heer A. Oosterlee, hoofd van de afde ling „Vorming buiten schoolverband" van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ballonvaarder sloeg over boord doch bleef ongedeerd De ballon, die Zondagmiddag ter ge legenheid van het Varafeest te Hilversum is opgestegen, heeft een hachelijk avon tuur beleefd. Door de krachtige wind dreef de ballon, die bemand was met het echt paar Boesman, de heer De Vos Klootwijk en de verslaggever Jan de Troye, snel af in Zuidwestelijke richting. Toen men te veel naar zee afdreef werd besloten bij Geervliet, tussen Rotterdam en Brielle een landing uit te voeren. Een krachtige grondwind van 40 kilometer per uur ver oorzaakte echter moeilijkheden. Toen de ballon met een harde slag op de grond was neergekomen, ging hij onmiddellijk weer omhoog. De heer De Vos Klootwijk, die zich juist even bukte werd van een hoogte van enkele meters uit de mand gewor pen. Hij had de tegenwoordigheid van geest de sleepkabel te grijpen, maar werd dientengevolge door de stijgende ballon meegevoerd. Tot driemaal toe kwam de ballon aan de grond, ging echter steeds weer omhoog en bereikte dan een hoogte van vijftig tot honderd meter, de heer De Vos Klootwijk met zich meeslepend. Pas bij de vierde keer konden de ballon- vaarders erin slagen het gevaarte' te ver ankeren. De heer De Vos Klootwijk had slechts* enkele schrammen opgelopen. Thans twintig jaar geëist tegen Rühl en Viebahn De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft vanmorgen tijdens de voortgezette behandeling van het beroep van de Kriminalsekretare van de Amster damse afdeling van de Sipo Emil Rühl en Friedrich Christian Viebahn twintig jaar tegen ieder geëist. Zij waren door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam indertijd tot vijftien jaar veroordeeld. Machinefabriek Stork Hengelo: Grotere omzet, hogere winst De Koninklijke machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. te Hengelo kon, blijkens het verslag over 1949, de productie regel matig opvoeren. De verkooporganisatie in Indonesië is uitgebreid, teneinde een gro tere afzet voor de producten te verkrijgen. Hierbij is nauw samengewerkt met de N.V. Internationale crediet- en handelsvereni ging „Rotterdam" en de N.V. Droogdok mij. „Soerabaya". De huisvestingsmoeilijkheden vormen een groot probleem bij de uitbreiding van het personeel. De directie acht de huisves ting een der voornaamste voorwaarden voor een verdere industrialisatie. In Mei 1950 waren er 6534 personen werkzaam tegen 4231 in Januari 1939. De betere financiële resultaten zijn be reikt door de grotere omzet. Het winst percentage was ongeveer gelijk aan dat van 1949. Het exploitatiesaldo der machi nefabriek en het resultaat van de dochter ondernemingen bedraagt, na aftrek van belastingen, ƒ4.531.607 (ƒ2.968.970). Na afschrijvingen ad ƒ3.023.894 (ƒ2.220.649) en reservering van ƒ630.000 (nihil) res teert 'n winstsaldo van 877.713 (ƒ748.321). Voorgesteld wordt een dividend van 7 pro cent op de preferente en gewone aandelen (v.j. resp. 6 1/4 procent en 6 procent). De bezetting van de bedrijven is mo menteel van dien aard, dat de directie voor 1950 een bevredigend resultaat meent te mogen verwachten. Haarlemse afdeling geremd door woningtekort Over de gang van zaken bij Werf Con rad en Stork-Hijsch N.V. te Haarlem meldt het verslag: De vijf voor Frankrijk be stemde baggermolens, waarvan deze maat schappij een groot deel vervaardigde, kwamen dit jaar tot algehele voldoening van de besteller in gebruik. Belangrijke buitenlandse opdrachten zijn afgewezen, daar niet beschikt werd over voldoende technici. Deze opdrachten werden daar door in het buitenland geplaatst en de buitenlandse markt ging verloren. De remmende invloed van het woningtekort kwam hierbij wel zeer duidelijk aan het licht. H.S.V. „De Kampioen" Zondag hield H.S.V. „De Kampioen" haar eerste rit van de zomercompetitie. Een klas- sementrlt over 45 km. werd gereken. D< uitslag is als volgt: 1. Steenbakker 28 pnt., tijd 1.29.07 uur. 2. G. van Roon 27 pnt. 3. Hartman 12 pnt. 4. De Bruin 10 pnt. 5. Ruig- rok 8 pnt. 6. Borst 13 p. op 1 ronde. 7. Hand- graaf 3 pnt. op 1 ronde. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 279% 277)4 207 y8 207% Philips 231 231 A. K. U 169)* 167)4 Fokker Nederlandse Ford 291 Nederlandse Kabel 265 v. Berkel's Patent 111 Sc'neepvaart-Unie 132)4 132 HolLAanerika Lijn Deli Maatschappij 126% 124)4 H. V. A 130)4 128)4 A'dam Rubber 130)4 128)4 Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank 85)4 Billiton Mij. II 210)4 Vijf autoriteiten kwamen met hetzelfde vliegtuig Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. arriveerden gisteravond uit Djakarta op Schiphol de minister van Onderwijs der Verenigde Staten van Indonesië, de heer Abu Hanifah, de Nederlandse ambassa deur in India, de heer A. Th, Lamping met zijn echtgenote, en de drie Nederlandse leden van de gemengde Nieuw-Guinea- commissie, prof. dr. G. H. van der Kolff, prof. dr. J. M. Pieters en prof. dr. R. van Dijk. Besprekingen. De heer Lamping vertelde na een ver blijf van twee jaar te New Delhi naar ons land te komen voor besprekingen op het ministerie van Buitenlandse zaken. Over het bezoek, dat de premier van India, Pandit Nehroe, aan Indonesië brengt, zei de ambassadeur, dat dit als een tegenbe zoek moet worden gezien van het bezoek, dat president Soekarno aan India heeft ge bracht. Voorts merkte de heer Lamping nog op, dat de souvereiniteitsoverdracht in India een uitstekende indruk heeft gemaakt. Over op handen zijnde mutaties in Indo nesië wilde de ambassadeur zich niet uit laten. Technici gezocht. De heer Abu Hanifah werd door zijn Nederlandse ambtgenoot prof. ar. F. J. Th. Rutten, op het vliegveld begroet. Minister Hanifah komt hier op uitnodi ging van de Nederlandse regering als ver volg op het bezoek, dat minister Rutten aan Indonesië heeft gebracht en vooral om te zoeken naar technici voor hoger- en middelbaar onderwijs en meer in het bij zonder voor de opleiding van leraren in de chemie, wis- en natuurkunde en de vreemde talen. Voor de opleiding van leraren bestaat een vijfjarenplan. De mi nister vertelde, dat het aantal doktoren in Indonesië thans 1500 is en er zijn er 5000 nodig. Ten aanzien van ingenieurs zal er in de toekomst een behoefte bestaan aan een 3 a 4000. Op het ogenblik is deze behoefte 2000. Er zijn er nu echter maar 90. Autotocht ouden van dagen Nagekomen lijst 1949 f 4,05. Nieuwe giften: dir. F. H. Th. f 10.D. f 10.—C. f2,50; mej. K. f 5.Firma P. f 20,v. L. f 10, B. f 10.H. flO.—B. f20,—; v. H. £0,50; E. S. f5,—; F. f5—; S. f 1,—J. R- d. R. f 5.—; H. D. f 39.—; K. f 2,50; W. v. V. f 2.50; Mr. C. d J. f3,—; Dr. D. M. H. f2.50; Dir. Gebr. F. f50,—; mej. de G. f2.50; Mevr. T.— de B. f 2,50; W. A. v. d. B. f 5,—. Heemstede Nieuw springterrein van „En Avant" ingewijd Onder grote belangstelling is Zaterdag middag het nieuwe springterrein van de Jeugdrijvereniging „En Avant" in gebruik genomen met een reeks onderlinge wedstrij den. De voorzitter van de vereniging, Tots Hoogewerff hield bij de aanvang van de wedstrijden een toespraaK waarin hij zijn vreugde uitte over deze grote vooruitgang van dé vereniging en dank bracht aan allen die aan de totstandkoming van deze aan winst hadden medegewerkt. Een der aardigste nummers was wel het caroussel rijden door een aantal leden van de vereniging', dat een flink applaus van het publiek kreeg. Verder trokken de spring- wedstrijden, zowel voor de junioren als de senioren het meest de aandacht. Uitslag licht springconcours: 1. Gijs Man- cius op Teacher met 0 fouten, tijd 50 sec. 2. Eveline Hertz op Mylord met 3 fouten, tijd 78 sec. 3. Ton Heijn en Teacher met 7 fouten, tijd 139 sec. Uitslag zwaar springconcours: 1. Bdnno Wallage op Vrede met 3 ft., 48 sec. 2. Ida Wallage op Gamin me' 7 ft., 47 sec. 3. Trudy v. d. Meer op Silver Quin met 9 ft., 57 sec. 4. Kitty Schleicher op Red King, met 11 ft., 57 sec. „Koningin Wilhelminafonds" De werkzaamheden van de afdeling Heem stede van de vereniging „Koningin Wilhel minafonds" worden krachtig voortgezet. Het bestuur is uitgebreid met de dames Bestebroer, Feenstra, Timmers en de heer De Graaf, die reeds op ander charitatief gebied gewerkt hebben. Huis aan huis zijn folders bezorgd en het bestuur verwacht, dat velen zullen antwoorden. Voor het lid maatschap kan men zich opgeven bij de secretaresse, Wagnerkade 41 en giften kun nen worden gestort op rekening Konin gin Wilhelminafonds", De Twentse Bank, Heemstede, giro 111001. „OUD HEEMSTEDE-BENNEBROEK" NAAR DOORN Een groot gezelschap toog Zaterdagmiddag in een touringcar naar Doom voor een be zoek aan het kasteel. In het kasteel is vrijwel alles nog in dezelfde staat gelaten als toen de ex-keizer daar vertoefde. Er zijn enkele interessante verzamelingen die de aandacht trokken, o.a. de beroemde verzameling snuifdozen van de grote Frederik. SCHEEPVAART Arnedijk, 8 te Houston, v. Havanna. Akkrumdijk, 10 te Antwerpen. Alamak, 9 v. A'dam. Alblasserdijk, 10 v. Mobile nr. Houston Alphacca, 9 v. Port of Spain n. Fort Aleza. Arkeldijk. 9 v. Miami n. Vera Cruz. Adinda (t) 9 te Pladju v. Saigon. Alnati, 9 150 m. W.ZW. ell. Palma. Alphard, 9 v. Hamburg n. R'dam. Antonia ft), 9 v. Pladju n. Djakarta. Arendsdijk. 10 verw. New York. A verdijk. 9 150 m. W.NW. Flores. Annenkerk, 9 140 m. Z. Bali. Aagtekcrk. 11 v. Karachi n. Cochin. Aalsdijk, 10 te R'dam v. New York. Akkrumdijk, 11 pass. Lizard. Alcinous. 11 pass. Malta. Aldabi, 11 te R'dam v. Buer.os Aires. Aldebaran. 10 v. Lulea n. Emden. Alkaid, 10 te Paranagua v. Itajai. Alwaki, 10 v. Montevideo n. Santos. Amsteldiep, 11 v. R'dam n. Marseille. Amstelkerk, 11 v. Pointe Noire n. Douala. Amstelpark, 10 v. Aden n. Bombay. Atlantis, 11 v. Djakarta n. Colombo. Axeldijk, 10 v. Boston n. Philadelphia. Almkerk, 11 v. Port Said. Alnati, pass. 11 Kp.St. Vincent. Blommersdijk, 9 te Norfolk v. Baltimore. Boissevain. 9 450 m. N.NW. Tristan de Cunha. Beverwijk, 10 v. Beirouth n. Bona. Bonaire, 11 v. Madeira n. Barbados. Borneo, pass 11 Perim. Boskoop. 10 v. Madeira n. Trinidad. Barendrecht (t). 8 te New York v. Curacao. Bali, 12 te Charleston v New Orleans. Caltex Leiden, pass. 9 Bizerta Caltex the Hague (ft. pass. 10 Perlm. Caltex Pernis (t). 9 200 m N.NW. Perim. Ceronia (t), 10 te Puerto la Cruz v. Dakar. Clavella (t). pass. 9 Minicoy. Corilla (t), pass. 11 Thursday eiL Cottica. 11 v. Plymouth. Caste! Bianco. 11 670 m. ZO. Dondrahead. Cheshire. 12 22 u. verw. H. v. Holland v. Djakarta Domburgh, 9 te R'dam v. Hamburg. Dulvendrecht (t), 9 300 m. O. Bahia. Delft. U tc A'dam v. Santonlo. Eemland, pass. 9 Kp. Verdi, eil. Empire Brent, 10 te Colombo. Esso Den Haag (t), pass. 10 Sombrero Erinna (t), 9 te Pladju v. Miri. Ena (t). pass. 9 Roepat. Eendracht, pass. 11 Finisterre. Esso A'dam (t). 11 te R'dam v. Aruba. Eemdijk, 9 te Portland v. Tacoma. Enggano. 12 te Aarhus v. Abadan. Felipes (t). 12 te Pladju v. Haiphong. Friesland. 10 v. Belawan n Aden. Fairsea (tr.). 11 130 m. Z. Ceylon. General C. H. Muir (tr.), 21 v Djakarta. 14 Jull verw. te R'dam. Gouwe. 9 v. YxpUla n. Zaandam Groote Beer, 10 v. Suez n. Port Said. Gemma (t), 9 te R'dam v Londen. Gaasterkcrk. 11 te Port Soedan. General A. W. Greely (tr.), pass. 11 Kp. Bon. Gordias, pass. 11 Ouessant. BINNENLAND De KNAC vestigt er de aandacht op, dat rijwielen met hulpmotor in België als motor rijwielen worden beschouwd. HAARLEM EN OMGEVING De heer Tj. M. Halbertsma uit Haar lem slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lei den voor het candidaaisexamen Nederlands recht. De sopraan Ncly de Bock en de pianiste Wiep Zijlstra zullen in de Begijnhofkapel een zang- en pianorecital geven. Het pro gramma vermeldt liederen van Schubert en Oud-Hollandse liederen in de bewerking van Hans Schouwman, alsook pianowerken van Mozart en Debüssy. De speeltuin Frans Hals aan de Scno- tersingel wordt a.s. Zaterdag officieel ge opend Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling" afd Haarlem houdt Dinsdagavond 13 Juni zijn jaarlijkse algemene ledenvergade ring bij Brinkmann. Op dc Zeeweg te Overveen viel Zon dagmorgen een Amsterdammer van zijn fiets, toen enkele jongens hem passeerden. Achter op zijn rijwiel zat een driejarig meisje, dat eveneens viel en een lichte hersenschudding opliep. Per ziekenauto is het kind naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Een zeventienjarige jongen uit Bloe- mendaal fietste Zaterdagmiddag cm halfdrie links in de bocht op het Zandvoorterpad m Overveen. Uit de tegenovergestelde richting naderde een auto en een aanrijding ont stond. De wielrijder bleef ongedeerd doch de fiets werd beschadigd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagden voor het car.didaate- examen rechter, de heren K. Nijenhuis uit Haarlem en H. Kesler uit IJmuiden. Ds. W. Spliethoff. Ev. Luth. predikant te Haarlem, staat op het drietal te Wilder- vankVeendam. Ds. A. E. K. Pols, em. predikant der Ned. Herv. kerk en voorganger van de afde ling Hillegom van de Ned. Prot. Bond, viert 16 Juni zijn 70e verjaardag. Bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Beverwijk is beroepen ds. M. J. W. Knip- scheer te Holten. De muziekvereniging „St. AloysJus" uit Castricum behaalde op het door het Heilose „St. Caecilia" georganiseerde muziekcon cours in de eerste afdeling fanfare de eerste prijs met 375 punten. „St. Caecilia" uit Haar lem kreeg in de eerste afdeling harmonie de tweede prijs met 324 punten. De wissel- prijs voor het hoogst aantal behaalde pun ten in dit concours kwamvoor een jaar in het bezit van „St. Aloysius' te Castricum, welke vereniging eveneens winnaar werd van de medaille van de Koningin voor de beste prestaties in de setcie fanfare. De har monie „Uitgeest" kreeg voor het hoogst aantal behaalde punten in de sectie harmo nie de door Prins Bcrnhard beschikbaar gestelde medaille. De verhuis- en inrichtingskosten ter ge legenheid van zijn benoeming tot burge meester van Haarlem zijn voor mr. P. O. F. M. Cremers door de minister van Binnen landse Zaken vastgesteld op f6146,78, waar onder f 4648,50 voor verbouwingskosten begrepen is. De raad van Haarlem vergadert Woens dagmiddag 14 Juni. Grootckerk. pass 11 Finisterre General Harry Taylor (tr.), 11 550 m. Z.ZO. Dondrahead. General, J. H. McRae, pass. 11 Perlm. Hellenic Prince (t). 9 te Suez. Hilversum, 9 v. Civita Vccchia n. Casablanca. Hecuba, 10 te Paramaribo. Hercules, 8 150 m. N.t.O. Kp. Finisterre. Hoogkerk, 10 te R'dam v. Hambui&. Hydra, 9 240 m. W. Ouessant. Heelsum, 11 v. Barranquilla n. Galveston. Heemskerk, 11 te Port Soedan v. Port Elisabeth. Helena, 10 v. A'dam n. West Jnöië. Hestla, 12 te Puerto Limon v. A'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt. pass. 10 Finisterre. Jobsliaven, 9 120 ra. ZW. St. Thomas elL naar Pointe Noire. Java, 9 1050 m. O ZO. Guardafui. Japara L„ pass. 12 4 u. Kp. Bon. Jaarstroom. 11 v. Dakar n. Freetown. Jagersfontein. 12 te Adam v. Beira. Kelbergen, 9 v. Savona n Casablanca. Kota Agoeng, 9 nog te Rangoon. Kamerllngh Onnes, 10 v. Singapore n. Musl- rivier. Keilehaven. pass. 11 Folkestone. Kota Gede, 10 v. Freetown n. Le Havre. Kota Inten en Sibajnk (tr.), 11 800 m. O.ZO. Ceylon. Lieve Vrouwekerk, 9 te Basrah v. Koeweit Lindekerk, 9 v. Port Soedan n. Aden. Lombok, pass. 9 Beachyhead. Lutterkcrk, pass. 9 Str. Messina. Langlee Scott, 9 te Manilla. Lemsterkerk. 10 v. Aden. Leerdam, 9 615 m. O.t.Z. Kp. Race. Leuvckerk, 9 nog te Khorramshar. ]0 Lucita (t). 9 te Hevsham v. Hamble. W Larenberg, 11 te Huelva v. Savona. Lekhaven. 11 v R'dam n. Civita Vecchia. Leopoldskerk, 11 v. Port Said. Loosdrecht, 10 te Antwerpen. Langkoeas 12 te New Orleans v. Houston. Leersum, 12 te A'dam v. Freetown. Loppersum. 12 te Bagnoll v. R'dam. Mapla, 9 v. Baltimore n. Mobile. Maivtna (t), 9 in Golf Oman. Maashaven, 9 v. Owendo n. Port Gentll. Maaskerk. pass. 11 Dakar. Marisa (t). 11 te Abadan v. Port Said. Meerkerk, 11 v. Aden n. Suez. Mentor, 12 te Tunis. Nestor, pass. 9 Kp. St. Vincent. Nieuw Amsterdam, 9 v. New York n. R'dam. Nieuw Holland, pass. 9 Oostpunt Timor. Nigorstroom, pass. 9 Kp. Threepoints. Noordam, 10 v. New York n, R'dam. Noordwijk, U te Sfax v. Alcxandrië. Ossendrecht, pass. 9 Casquets n—Bagnoli. Orestes. 10 dwars Fort Aleze. Omala (t), 9 100 m. O. Malta. Oranje Fontein, 9 360 m. W. Walvisbaai. Oranjestad. 11 te Curapao. Ondlna (t), 10 v. A'dam n. Curasao. Oranje, pass. 11 Mtnlcoy. Overijsel. 10 pass Cocosell. Prins Willem IV, 9 v. Chicago n. Montreal Prins Alexander, 11 pass. Kp. Race. Prins Wijiem v. Oranje. 11 v. Antwerpen, Planclus. 9 v. Bulcleng n. Soerabaja. Pygmalion, 7 v. Houston n. New Orleans. Parkhaven, pass. 10 Fernando Noronha. Polyphemus. 11 te A'dam v. Liverpool. Poelau Laut, pass. 11 Ouessant. Rondo. 9 te .Antwerpen v. Le Havre. Roepat. 9 v. A'dam n. Indonesië. Rempang. 9 nog rede Donggala. Roebiah, 12 te Soerabaja. Huys, n v. Tamatavc n. Mauritius. Ridderkerk. 11 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Rljnkerk, 10 te Chlnw.mgutov. Slolerdijk, 9 te Colombo. Streefkerk, 10 te Calcutta v. R'dam. Sarandan, pass. 9 20 u. Gibraltar. Straat Malakka, 8 te Lorenzo Marques. Schle, 10 verw. Barrnnqutlla v Curacao. Sigli, 9 v. Belawan n, Moelmeln. Slamat, 9 v. Falembang. Stanvne Djirak. 9 verw. Djakarta v. Sungeige- rong. Saparoea, pass. 10 Vltsslngcn n. Bordeaux. Schiedijk. 10 te Boston v. New York. Soestdijk, 12 te Djakarta. Stad Dordrecht, pass 11 Kp. St. Vincent. Stad Maassluis. 10 v. Narvik n. Emden. Stentor, pass. 11 Finisterre, Surrlento, 10 v. Napels n. Marseille. Sibajak, zie Kota In ten Stad Breda. 12 te Marseille. Talisse, 9 v. Khorramshar n. Basrah. Tablnta. 9 pass. Kp. Bon. Tibia (t), 9 pass. Ouessant. Tankhaven in (t). 9 te T.i. Uban v Sungeigerong Taxia (t), 9 v. Pladju n. Singapore. Tawall, Id verw. Bombay. Tcrnate, 9 250 m. W.t.N. Flores. Tjibesar, 9 v. Makassar n. Soerabaja Trompenberg. 9 380 m. W. Finisterre. Tjibaaak, 9 320 m O. Diego Garcia Tjimenteng, 8 v. Kobe n Tarakan. Tcrnate. 10 19 u. pass. Fayal Tosari. 12 v. Marseille. Themisto. 10 te Montreal v. Swansea. Valerius, 9 v. Makassar n. Djakarta. Van Keutz, 8 v. Djakarta n. Hongkong. Waterland. 9 te P.lo de Janeiro. Willemstad. 9 te A'dam v. West r.ndlë. Wcsterdam. 10 circa 12 u v R'dam n New York Waterland. 11 v. R:n do Janeiro n. Santos. Wield.-ccht (tj. pass. 11 Krakatou. WiUcm Ruys. 11 v. Singapore n. Belawan. Zonnewijk. 8 te Brisbane v. Svdney. Zwilndreeht lO v. Sfax n. R'dam. Zijpenburg. 10 pass. Finisterre. Zuiderkruis, 11 280 m. W. Mir Minicoy,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3