Débacle voor Nederlandse voetbalploeg Finland boekte een zege van 4— 1 Haarlem in de fmale van KNV B-beker Blauw Zwart werd Zondag te Wassenaar met 6-2 geklopt Voetbaluitslagen Opnieuw won Schoten van Velsen OUESTOOKINSTALLATIEN GROEN Co. Triton won jubileumbeker van de „Koninklijke" Maandag 12 Juni 1950 Een moment voor het Finse doel met van I links naar rechts de Finse achterspeler I Myntti; de doelverdediger Laaksonen en I de Nederlandse middenvoor Michels. j (Van een speciale verslaggever) In het Olympisch stadion te Helsinki moest het Nederlands elftal gisteren met 4-1 de meerderheid van Finland erkennen, een resultaat dat niets minder was dan een blamage voor het Nederlandse voetbal. De Finnen mochten dan bij vorig jaar ver geleken, toen de Nederlandse ploeg met 4-1 won, vooruit zijn gegaan, groots was het Finse spel zeker niet. De Nederlandse ploeg telde ditmaal zoveel zwakke punten en speelde een zo vlak en matig spelletje, dat de nederlaag niet kon worden ontgaan. Waar was bij de Nederlanders het besef, r dat de ontmoeting uit prestige-overwe- gingen gewonnen moest worden? Eerst in de laatste phase van de strijd was daar even sprake van. doch toen was het te laat en verdedigde Finland met alle kracht de verkregen 3-1 voorsprong en wist zelfs in de laatste minuten de stand op 4-1 te brengen, een doelpunt overigens dat opge legd buitenspel was en nogal enige deining op het veld ten gevolge had. Een doelpunt dat ook van weinig betekenis meer was, omdat daarmede de smadelijke nederlaag toch niet werd voorkomen, doch alleen nog maar duidelijker werd geaccentueerd. Het herstel, waarop zo vurig gehoopt was en na de strijd tegen Engel and-B werke lijkheid scheen te zullen worden, is uitge bleven. Het spel in de wedstrijden tegen Zweden en Finland zal voor de leiders van het Nederlandse voetbal een duidelijke vingerwijzing moeten zijn, dat er andere wegen betreden dienen le worden wil men niet steeds verder in het moeras wegzinken. Na een vrij onbetekenende Nederlandse aanval direct na de aftrap volgden enkele Finse aanvallen, waarbij zich de zwakkere plekken in onze defensie reeds dadelijk aftekenden. Potharst maakte blunder op blunder, hetgeen tot gevolg had, dat links buiten Lehtovïrta een goede kans kreeg, doch daaruit net naast schoot. Daarna ont spon zich een strijd, waarin de Nederlandse aanvallen iets .talrijker waren. Alleen Clavan was direct in zijn gewone spel. Rijvers deed zijn best maar zijn drib bels sorteerden ditmaal vrijwel geen effect. Lenstra had in de Finse rechtshalf Vyko Asikainen, rechtsbinnen Rytkoenen en linksbuiten LehtoVirta, de uitblinkers in de Finse ploeg, zijn mannetjes gevonden en kreeg weinig of geen gelegenheid zijn passes uit te delen. Hij pi-obeerde het toen maar eens met een ver schot dat evenwel naast ging. Hofma deed met zijn hall ge raakte kopbal blijken dat hij er ook nog was. Ons elftal werd als het ware bestreden met de wapens die het vroeger zelf ook zo vele malen hanteerde, namelijk snelheid en doorzettingsvermogen. Dat'deed enkele gevaarlijke situaties voor het Nederlandse doel ontstaan. Uit een strafschop doelpuntte Finland Er was ruim een kwartier gespeeld, toen het eerste Finse doelpunt kwam uit een strafschop. Stofielen en Huibregts, die *roor v. d. Sluijs speelde, hadden rechtsbuiten Vaihela niet kunnen houden. Deze ging op het Nederlandse doel af, waarop Terlouw een laatste poging in het werk stelde, om de Fin het leer afhandig te maken. Achter hem aan lopende trachtte hij de bal voor de voeten van Vaihela weg te trappen, doc'n zowel Terlouw als de Fin vielen daardoor, waarop de scheidsrechter Eklind floot en naar'de witte stip wees. Linksachter Muntti schoot de strafschop in. Het spel der Nederlandse voorhoede bleef vlak en lauw en men bleef zijn hart vast houden wanneer er een Finse aanval over links kwam.Dat het na ongeveer een half uur spelen 2-0 werd, was uitsluitend de schuld van Potharst. Terwijl hij het leer geheel vrij had en rustig had kunnen weg werken, trapte hij het voor de voeten van de weinig opvallende Fins linkshalf Eeyar. Van deze ging het naar linksbuiten Lehio- virta en de geheel uit elkaar gerukte ach terhoede kon niet verhinderen, dat Saikai- nen er 2-0 van maakte. Even later voltrok de débacle zich. Bij een aanval van links was Potharst niet op zijn plaats. Wear kreeg Lehtovirta in vol komen vrije positie het leer toegespeeld, kon er ongehinderd mee op doel afgaan, en zonder dat Terlouw en Huibregts er iets aan konden doen schoot rechtsbinnen Rytkoenen in (3-0). Direct daarna kwam de rust. Het heeft er na de hervatting even op geleken, dat de zaken een keer ten goede zouden nemen, want niet alleen dat de Bondselftal tegen Kopenhagen Na alloop van de wedstrijd tegen Fin land is het Bondselftal dat Zondag 18 Juni op de Olympische dag tegen Kopenhagen speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Huy- bregts (BW) en De Jong (ADO); midden: Weenmk (Brabantia), Terlouw (Sparta) en Verbeek (Sparta); voor: Vermunt (RB C), Rijvers (NAC), Langelaan (HBS), Lenstra (Heerenveen) en Hofma (Heeren veen). Als reserves zijn" aangewezen: Saris (B VV), Mertens (Willem II), Bauman (ADO) en Steenbergen (Feyenoord). spelers appelleerden voor een doelpunt, doch arbiter Eklind liet doorspelen. Wat feitelijk niemand meer verwachtte, is in de laatste minuten geschied. Het werd zelfs 41. Terwijl Eklind met een der (Radiografisch overgebrachte foto). grensrechters de tijd stond te raadplegen, I zetten de Finnen een snelle aanval op, Nederlandse aanvallen m de tweede hel t i Vaihela krecg in opgeiegde buitenspel- veel talrijker zijn geweest, zij droegen ook j itic he, ,cer toe6espeeid om Kraak on een iets gevaarlijker karakter, een gevolg houdbaar tc passeren (1—1). van enkele omzettingen in de Nederlandse Dj, alles was gebeurtl voor da scheids- yoorhoedeg Rijvers ging rechtsbuiten spe- recbjer het spel „eer volgde. Uiteraard heftige protesten van de Nederlandse len, Abe Lenstra rechtsbinnen en Clavan linksbinnen. Door deze wijzigingen kwam er inderdaad wel meer vaart in, doch met man en macht verdedigde Finland en de afwerking der Nederlandse aanvallen bleef zwak. Bij die aanvallen hield de voorhoede het spel dikwijls te kort, waar door de Finse achterhoede steeds weer de gelegenheid kreeg haar gebied te zuiveren. Dan waren die Finse aanvallen niet van gevaar ontbloot want Huybregts, Terlouw en Potharst stonden over de helft, soms met alle gevaren daaraan verbonden. Kraak kon dan ook een paar maal slechts op het nippertje erger voorkomen. Zo schoot Vaihela tegen de bovenlat. Lehto virta over kruising van lat en paal. In hoofdzaak bleef de strijd zich toch op de Finse helft afspelen. Eindelijk kwam dan toch een tegenpunt. Een ver naar voren gespeelde bal, ogen schijnlijk volkomen ongevaarlijk, sprong van de borst van spil Pylkkoenen, ook al geen opvallende speler erug, en hard joeg de toestormende Len a het leer in de touwen om direct da- na een schot van zijn voet van de bovenlat te zien terug springen. Even speelde de Nederlandse ploeg met meer geestdrift en bij een hoek schop kwam zelfs Terlouw voor het Finse doel. Onvoldoende balcontróle was oor zaak, dat er van de kant van Hofma vrij wel geen gevaar dreigde en de midden linie, die toch feitelijk de ruggegraat van de ploeg moet zijn, bleef in dit opzicht teleurstellend. Na een door Hofma genomen corner schoot Rijvers in. Enkele Nederlandse ploeg. Het gehele elftal 'omringde de Zweed, die even scheen te aarzelen doch toen onverbiddelijk naar het midden wees. De laatste minuten was Nederland weer in de aanval, doch de stand bleef onge- wijzigd. Radicaal zal ingegrepen moeten worden. Op een kleine kern Kraak, Terlouw, I Rijvers en Lenstra kan naar onze j mening voortgebouwd worden. Daar om heen zal men jonge spelers met aanleg I moeten groeperen, spelers die ook in hun j elftal het stopperspil-systeem spelen. Wat I de huidige ploeg doet is toch maar een licht aftreksel daarvan. I Uiteraard was de stemming in de kleed- i kamer bij de Nederlanders niet bepaald i opgewekt en wrevelig was men over de leiding van de heer Eklind, doch daarop i werd toch te veel het accent gelegd. Men zag teveel eigen tekortkomingen voorbij. I In Finland is het de gewoonte, dat het publiek een prijs beschikbaar stelt voor i de beste speler van beide ploegen. Rijvers j won deze voor Nederland en doelman i Laaksonen voor Finland. In een wat sombere stemming gingen de spelers naar hun hotels terug, terwijl het stadion weer nieuwe bezoekers ontving en de Finnen rijen-dik langs de straten ston den voor het aanschouwen van een histo rische optocht. Zondag namen imrrffers de feestelijkheden ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van Helsinki een aanvang. De stemming zal door de fraaie voetbalzege voor Finland zeker zijn ver hoogd. Overwinning van Bioemendaal Bloemendaal heeft Zondagavond zijn laat ste kansje op behoud van zijn plaats in de derde klasse met succes verdedigd. Tegen Germaan werd met 65 gewonnen, nadat de rust met 3—2 voor de bezoekers was in gegaan. Noordhof maakte het winnende doel punt. Ook Rivalen won en wel met 41 van WMS, zodat de voorsprong van twee punten op Bloemendaal bewaard bleef De volgende week moet Bloemendaal van Rivalen win nen om gelijk te komen met de vierde klas kampioenen. Gelijk spel van Ripperda Ripperda kon het tegen Uithoorn niet ver der brengen dan een gelijk spel (11), het geen niet voldoende was om ,de kans op pro motie te vergroten. Dreyer gaf Ripperda de leiding, maar nog voor rust maakte Aussem gelijk. In deze stand kwam ondanks een licht overwicht van Ripperda geen verande ring. De Meer had voordeel van deze gang van zaken, want dit elftal klopte SDZ met 30 en krijgt nu fraaie kansen zich te hand haven. De stand Rivalen i BI.daal Germaan l WMS Beverwijk won Deze club moet degraderen. RK AFC leed zijn tweede nederlaag tegen Grasshoppers. Drie clubs hebben nu evenveel punten- RK AFC 5 3 fl Gr.hoppers 5 3 6 aeverwijk 5 3# Schagen 512 4 8 Uithoorn 5 3 7 2 6 De Meer 4 3 6 1 3 SDZ 5 2 5 0 3 Ripperda 4 1 3 Aalsmeer 4 0 1 won met 1—0 van Schagen. H.F.C. naar de tweede klas gepromoveerd Op het harde, maar zeer goede veld van Blauw Zwart, waarop de bal verrassend- hoge sprongen volbracht, heeft HFC de „Good Old" vart de Nederlandse voetbal sport, de club die ovei-al in den lande haar vrienden heeft het tweede klasser-schap heroverd. De aanhang van HFC was in al haar voetbal-generaties aanwezig. Nevens de jeugd, nevens de actieve leden van déze tijd, waren daar de nu veertig- en vijftig- en zestig-jarigen en ook oudere HFC-spelers uit het verleden, tot de 85.- jarige beschermheer en oprichter Pim Muiier toe. En natuurlijk de ere-voorzitter der vereniging en voorzitter van de Kon. Ned. Voetbal Bond Karei Lotsy. Verder vele oud-voorzitters en bestuursleden. Héél HFC, zoals het is en altijd geweest is, vervuld van trouw aan zijn tradities. En verheugd, in blijde spanning over de wils krachtige stormloop van zijn jonge elftal. Het heeft te Wassenaar met zekerheid de kroon op zijn knappe werk van dit sei zoen gezet. Verleden week had het aan de Spanjaardslaan DCV met 62 geslagen. Ditmaal won het met precies dezelfde grote meerderheid en even verdiend. Maar het verloop was anders. Voor de rust, spelend met de vrij sterke wind in de rug, over heersten de blauw-witten spoedig en on dernamen aanval op aanval. Binnen een kwartier namen zij de leiding door hun linksbinnen T. Corbeth, die, zich voort- wringend langs de achterlijn, erin slaagde het doel te bereiken en de bal er om de paal heen in te werken. Een voorbeeld van de mogelijkheden, die goed doorzetten kan brengen. Het leek er eerst helemaal niet in te zitten. Na een half uur spelens maakte zijn bro'er Jan, de middenvoor, er 20 van uit een goede aanval van de voor hoede, die hem een mooie kans bood. En vlak voor de rust loste rechtsbinnen De Nijs een van die kogels, waarvan voorhoede spelers dromen: de bal trof de onderkant van de lat vlak bij de paal en kaatste in doel. Drie-nul voor HFC bij de rust. De tegenpartij had wel vele geestdriftige po gingen tot tegenaanval gedaan, maar was telkens weer gestuit op een stoere verdedi ging, waarin aanvoerder Begemann een van zijn beste wedstrijden speelde zoals de ware aanvoerder dat juist op beslissende dagen pleegt te doen. Met drie goals voorsprong voelde de HFC-aanhang zich blijmoedig gestemd maar nog niet gerust. Want nu kwam de moeilijke kamp tegen de straffe wind. In derdaad begon de tweede helft met een sterk overwicht van Blauw Zwart, dat reeds binnen vijf minuten tegenscoorde en zijn offensief poogde door te zetten. Alleen de tegen-aanval kon baten. Ligtenstein, vroeger linksbuiten van het eerste elftal, in deze wedstrijd vrij plotseling als inval ler optredend, ontwikkelde een initiatief als in zijn beste tijd. Hij "omspeelde listig een paar tegenstanders en bood T. Corbeth een prachtige kans, die deze te baat nam (41 voor HFC). Dat gebeurde 13 minuten na de rust. Vier minuten later schoot Lig tenstein zelf een voorzet van rechts laag en onhoudbaar in. Met 51 in HFC's voor deel was de overwinning verzekerd. Blauw Zwart hield evenwel hardnekkig vol tot de laatste minuut, hetgeen pleit voor zijn goede sportiviteit. Maar steeds vaker werd zijn verdediging uit positie gespeeld door de Haarlemse combinaties. Hein Winter, voor deze wedstrijd van de linker- naar de rechtervleugel verplaatst, had vbor de rust op zijn ongewone plaats weinig bereikt, maar ontsnapte nu telkens aan zijn be waker en bracht de verdediging van haar stuk. Een kwartier voor tijd leidde dit ertoe dat middenvoor J. Corbeth, totaal onge dekt, de bal van rechts kreeg en de wan hoopsgebaren van de doelverdediger recht vaardigde door nummer zes te maken. Het zou 61 gebleven zijn als de HFC-doelman een paar minuten voor tijd, in een zwak moment, de bal uit een hoekschop van rechts niet vlak onder de lat door in doel had laten gaan. Maar het kwam er weinig meer op aan. Dadelijk na het eindsignaal overstroomde de HFC-aanhang 't veld. De geestdrift was groot en het gejubel machtig. Spelers wer den op schouders naar het clubhuis ge- DHC met 2-1 verslagen Haarlem is Zaterdagavond op het VUC- terrein tegen DHC met de hakken over de sloot gekomen. Niet dan met de grootste moeite konden de Haarlemmers de Delftse tweede klasser een 2-1 nederlaag toe brengen en zich daardoor in de finale om de" Nederlandse voetbal beker plaatsen. In de andere halve eindstrijd won PSV op het terrein van NAC van Excelsior met 2-1. De finale gaat dus tussen Haarlem en PSV. Mogelijk heeft Haarlem in deze wed strijd zijn tegenstander wat onderschat want we konden ons niet aan de indruk onttrekken dat de ploeg het wat te kalm opnam, in tegenstelling met DHC dat een de pauze trachtte Haarlem uit een ander vaatje te gaan tappen om de balans weer in het Haarlemse voordeel te krijgen. Het combineren vlotte niet. De voorhoede on derging enkele wijzigingen maar niets scheen te baten. Steeds was er een Delfts been dat de weg naar het doel versperde en op hun beurt deden de Delftenaren her haaldelijk snelle aanvallen, welke de grootste aandacht bleven vragen van de verdediging van Haarlem. Toch werd de ploeg iets gevaarlijker en toen er nog een kwartier gespeeld moest worden viel de beslissing. Na eet> door hem zelf genomen hoekschop kreeg Smit de bal opnieuw in zijn bezit. Hij plaatste het leder prachtig voor het doel waar doelman Van Schaick echter misgreep en Roozen de bal ia Het verlaten doel kon deponeren (1-2). Wei trachtte DHC door alles op de aanval fris, enthousiast spel demonstreerde. Dit le zetten dc strijd nog te forceren maar de oiftoi wooir- «o wn nooroHaüo ui» rfp pprstp 1 Haarlem-achterhoede verdedigde de voor sprong met succes. Met 2-1 voor Haarlem kwam het einde. Promotiewedstrijden. West I: Zeeburgia DWV 3—5. West II: EmmaNeptunus 2I. West I. Promotie derde klasse: Rapiditas —Zaandijk 2—1; QSCHRC 0—2; CDN— WF6 21; Velsen—Schoten 12. West II. Promotie derde klasse: Blauw Zwart—HFC 2—6; DCV—Laakkwartier 2—3: ODS—Gouda 2—i: HOV-SW 4—2. Promotie vierde klasse: CSVSucces 50; OFC—ADO '20 1—3; Schagen—Beverwijk 01; GrasshoppersRKAFC 21; Bloemen daalDe Germaan 65; WMSRivalen 14: RiDperdaUithoorn 11; SDZDe Meer 0—3. Om de KNVB-beker, Halve eindstrijden: Haarlem—DHC 2—1; PSV—Excelsior 2—1. elftal bleek; na de degradatie uit de eerste klas een flinke verjongingskuur te hebben ondergaan en het jeugdige element bracht leven in de ploeg. Bovendien lieten de Delftenaren zich door een achterstand geenszins ontmoedigen. Het. begin was ove rigens bemoedigend voor Haarlem, doordat het spoedig na de aftrap de leiding nam. Een goed uitgevoerde combinatie van vrij wel alle voorwaartsen gaf Kick Smit direct een lastige kans waarvan de aanvoerder fraai gebruik maakte. Mogelijk is dit oor zaak geworden van hei fei-1 dat de Haar lemmers meenden het wat kalmer aan te kunnen doen, vooral doordat het begin van Delftse zijde niet bepaald sierk was. Later veranderde het spelbeeld. DHC viel fel aan en de Haarlemse achterhoede kreeg lastige problemen op te lossen. Kors maakte daar bij een niet al te sterke indruk, maar Voogd was in goede vorm en vele malen bracht deze stopperspil redding. Ook doelman Kokhuis deed goed werk maar twee minu ten voor de rust liet hij zich volkomen verrassen toen de rechtsbuiten van DHC Nieuwpoort plotseling een hard schot in zond na een fraaie pass van Van Maanen. Zo kwam de rust met gelijke stand. Na De laatste wedstrijd in de promotie-de gradatie competitie tussen Velsen en Scho ten had niet veel te betekenen, maar beide partijen hebben toch nog hard om de over winning gestreden. Voor Schoten stond de eer op het spel ongeslagen uit de compe titie te komen en de nieuwe reputatie als tweede klasser op te houden. Het begin was voor Schoten, dat evenals Velsen, drie invallers telde. Vooral de linkervleugel Keulemans-Tj eert j es speelde uitstekend zodat de achterhoede van Velsen de handen vol kreeg. Schoten nam spoedig de leiding toen Klooster een kans kreeg en doelman De Graaf passeerde. Schoten behield het beste van het spel en het verwonderde niemand dat Tjeertjes nog voor de pauze de stand op 0-2 kon brengen. Na de hervatting was het aanvankelijk een gelijk opgaande strijd maar spoedig kreeg Velsen een overwicht. Maar ook nu toonde de achterhoede van Schoten haar kracht en hield geruime tijd stand. Dit vond echter ook zijn oorzaak in het feit ""dat hei schieten van Bakkum zeer zwak was en vele kansen verloren gingen. Linkshalf Wijker slaagde er in de eer voor Velsen te redden (1-2). Eindstrijd O.H.C.-beker onbeslist Op het terrein van EDO hebben Zater dagavond Nieuw Vennep en Kinheim 2 gestreden in de eindstrijd om de OHC- beker. Voor rust was de ploeg uit Velsen- Noord technisch iets beter en verkreeg een voorsprong van 1-0. Na de hervatting viel Nieuw Vennep geestdriftig aan en met succes, want de achterstand werd in een voorsprong van 2-1 omgezet. Kort voor het einde kreeg Kinheim 2 een strafschop we gens hands toegewezen, welke ingeschoten werd (2-2). Er werd twee maal twee keer zeven en halve minuut verlengd, doch de spelers slaagden er niet in wijziging in de stand te brengen. Een tweede wedstrijd is nodig, welke vastgesteld is op Zaterdag middag vijf uur op het terrein van EDO. Kennemers II versloeg H.F.C. II Als HFC 2 Zaterdagavond de laatste pro motiewedstrijd tegen Kennemers 2 ge wonnen had of een gelijk spel had be haald, dan zou de Haarlemse ploeg naar ae reserve tweede klas zijn overgegaan. De Beverwijkse club had nog een goede kans en heeft die gegrepen. Zij won met 1-0 en kwam daardoor in aantal punten gelijk met HFC 2. Dezer dagen komen de ploegen in een beslissingswedstrijd te genover elkaar. D.W.V. en Emma promoveren De beslissingen in de promotiewedstrijden van de Westelijke eerste klassen zijn geval len. DWV heeft met 5—3 van Zeeburgia ge wonnen en promoveert en Emma won de besljssingswedstrijd met 21 van Neptunus. Zeeburgia en Neptunus degraderen naar de tweede klas. Zomeravondvoetbal De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden luiden: Afdeling A: WACHolland Nautic 25; FKFPolygraph 61; 't WestenRBK 02; Booij-Springbokken 13. Afdeling B: HaakHSM 11; Nederland Fort Bovs 14; HeeremansDamevo 40: MWO-OW 6—1. Het programma voor de week van 12—17 Juni: Maandag 12 Juni: Holland Nautic—:FKF (terrein OG I); SpringbakkenHAC (VVH): Booij't Westen 'THB); HSM—Nederland (OG II). Dinsdag 13 Juni: OWHaak. Woensdag 14 Juni: MWO—Heeremans (Zeeweg). Vrijdag 16 Juni: Fort BoysDamevo (VVH). Zaterdag 17 Juni: PolygraphRBK (OG). Alle wedstrijden beginnen om zeven uur. Kampioenschap van Haarlem Zaterdagavond om zeven uur zal op het terrein van EDO de eindstxnjd om het kam pioenschap van Haarlem worden gespeeld tussen EDO en VSV. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22141 dragen. Aanvoerder Begemann ging, met een krans omhangen, voorop. Het was een goed en indrukwekkend slot geweest van een promotie-competitie, waarin HFC van de zes wedstrijden ten slotte vier gewonnen, één gelijk gespeeld en maar één verloren heeft. Punten: negen. Het behaalde vier punten tegen DCV, drie tegen Laakkwartier en twee tegen Blauw Zwart. Maar zonder twijfel was Laakkwar tier de sterkste tegenpartij. Niet sterk ge noeg evenwel om te winnen: HFC heeft zich de sterkste getoond. Het zal zich ook zijn plaats in de tweede klasse waard- tonen. In het nummer jonge acht dames werd Het Spaame (Haarlem) eerste. Overzicht tijdens de race: 1. Spaarne, 2. Argo, 3. Laak, 4. de Vliet De elf gelukkige promovendi van H.F.C.gefotografeerd direct na de wedstrijd tvaarin zij het tweede klasserschap heroverden. Met de vlaggen halfstok op de tribune zijn Zaterdagmiddag de roeiwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging op de Bosbaan bij Am sterdam begonnen. Dr. R. J. Th. Meurer, eerste onder-voorzitter en erelid van de Koninklijke, was twee dagen tevoren over leden. „Het zou niet in de geest zijn van de overledene", zo werd bij de aanvang van de wedstrijden door de luidsprekers aan gekondigd. „deze wedstrijden af te ge lasten, maar de schaduw van zijn heengaan zal dezer dagen hangen over de Bosbaan, op welker totstandkoming dr. Meurer zo n grote invloed heeft gehad". Het heengaan van dr. Meurer drukte voorts zijn stempel op de wedstrijden -door dat Nereus zich uit alle nummers, waarop het had ingeschreven, heeft teruggetrok ken. Dr. Meurer is nl. 50 jaar lang coach van deze vereniging geweest. Het weer was Zaterdag prachtig en de boten hadden de sterke wind achter. Het programma van de eerste dag omvatte wei nig belangrijke nummers, voor het over grote deel bestond het uit stijlroeien en uit voorwedstrijden in dc andere nummers. Voor het eerst na de oorlog maakten weer vier sloepen van het matrozen insti tuut der KNZ en RV hun opwachting. Met de riemen in de lucht, stram in de houding staande, voeren de matroosjes in hun sloe pen, die gesleept werden, langs de tribune. Later bestreden zij elkaar in een wedstrijd over 500 meter, die door sloep 4 in de tijd van 3 min. 6.2 sec. werd gewonnen. De belangrijkste uitslagen luiden: Snelrocien dames jonge acht: Eerste voorwedstrijd: 1. Argo 3.44.1; 2. RIC 3.48.2; 3. De Vliet. Tweede voorwed strijd: 1. De Laak 3.31.2; 2. Het Spaarne 3.34.2; 3. Phocas. Sneiroeien dames jonge dubbel vier: 1. Viking 3.48.1; 2. De Vliet 3.49.1; 3. Willem III. Oude vier: 1. Triton 6.58.4; 2. Willem III 7.03.0: Twee zonder stuurman: 1. Njord 7.48.0; 2. Willem III 8.03.0. Snelrocien dames jonge skif: 1. Argo (mej. L. Koopman); 2. Willem III (mej. J. van Tent). Jonge vier b: Eerste voorwedstrijd: 1. Laga 7.20.0; 2. De Hoop 7.33.3; 3. Nautilus 7.37.3. Tweede voorwed strijd: 1. Triton 7.7.1; 2. Argo 7.19.3; 3. Het Spaarne 7.20.0. Wedstrijden van Zondag De Utrechtse Studenten Roeivereniging „Triton"- heeft door het grootste aantal overwinningen in de zeven seniornummers de grote zilveren jubileumbeker, welke in 1937 door dr Meurer geschonken is, ge wonnen. Daarmede heeft Triton de beker voor de eerste maal gewonnen. Zondag werden de tijden ongunstig be- invloed, omdat de wind met een gemid delde kracht van 6 meter per seconde ge heel gedraaid was en de ploegen dus tegen de wind op moesten roeien. Het terugtrekken van Nereus leidde er toe, dat sommige andere ploegen gedu peerd werden, omdat zij geen tegenstand meer hadden. Het Spaarne kon bijv. niet meer uitkomen in de overnaadse twee, waarin het door het terugtrekken van Nereus alleen overbleef. Voor de Haar lemmers Rot en Renne, met hun stuur man Jell es, werd toen een uitzondering gemaakt. Zij kregen vergunning om deel Haarlemse ploeg naar Parijs De damesploeg van de Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne". de senioren-vier. die onlangs bij de wedstrijden van „Hollan- dia" de eerste prijs heeft gewonnen en vorig jaar successen heeft geboekt, neemt over veertien dagen deel aan een wedstrijd in Parijs. te nemen aan het nummer jonge twee a, dat zij gemakkelijk wonnen. Maar een ander nummer, dat slechts node gemist kon worden, was dat van de oude acht. Niemand mag het echter de sterke acht van Njord kwalijk nemen, dat zij dit jaar niet hebben willen inschrijven. De roeiers zijn in training voor de komende belang rijke strijd in Henley, waar zij de Neder landse kleuren zullen verdedigen. Daar Njord niet inschreef liet men het nummer oude acht vervallen. Het hoofdnummer werd de jonge acht B, waarbij de strijd uitsluitend ging tussen Laga en Triton. De Delftenaren gingen onbedreigd met niet minder dan 2Vj lengte voorsprong door de finish. Het Spaarne heeft met succes deelgeno men. Zes eerste prijzen zijn behaald. Over het winnen van de jonge twee a schreven wij reeds. In het nummer jonge acht (da mes) zegevierde de Haarlemse ploeg en had een voorsprong van ongeveer zes seconden op De Laak. De Spaarne-skiffeur Wilbrenninck won het nummer jonge skiff A en liet de Antwerpenaar Heizen achter zich. Verder werd Het Spaarne eerste in de nummers dames beginnelingen stijlroeien vier, stijlroeier, oefengieken meisjes 14 tot 16 jaar en skiff jongens 1718 jaar. De tweede plaats werd bezet in de nummers stijlroeien damesvier junioren en skiffeuse. De uitslagen luiden: Jonge twee b: 1. De Laak 9.9.4; 2. Triton 9.16.0. Overnaadse skif: 1. Adelborsten 9.15.4; 2. De Amstel 9.22.0; 3. De Hoop. Jonge acht dames: 1. Het Spaarne 4.1.1; 2. De Laaie 4.7.0; 3. De Vliet; 4. Argo; 5. Ric. Oude twee: 1. Triton 9.45.2; 2. Die Leythe 9.57.4. Oude Skiff 1:. Willem 3 (Neumeier) 8.41.3; 2. Willem 3 (v. d. Meer) 9.3.1; 3. De Maas (Van Stolk) 9.10.1. Overnaadse vier: 1. Laga 8.25.0; 2. Argo a 8.28.3: 3. Viking 8.36.1: 4. De Laak 8.36.3; 5. Ric b 8.40.1. Jonge skiff b: 1. Antwerp Sculling Club (Heizen) 9.4.1; 2. Antwerp Sculling Club (De Waele) 9.14.3; 3. De Amstel (Hout- schilt) 9.26.2. Jonge twee a: 1. Het Spaarne 8.56.2; 2. Die Leythe 9.2.0; 3. Viking 9.25.1; 4. Njord 9.29.2. Jonge vier dames: 1, Ric 3.58.4; 2. DDS 4.2.2.; 3. De Amstel. Jonge acht a: 1. Njord 7.1.3; 2. DDS 7.22.0; 3. Triton 7.38.1; 4. Phocas 7.45.0. Jonge vier b: 1. Laga 7.48.3; 2. Triton 7.53.2; 3. De Hoop 8.2.1: 4. Argo 8.6.2. Lichte vier: 1. Willem 3. 8.3.1; 2. DDS 8.21.2; 3. Triton 8.27.0; 4. Het Spaarne 8.27.2; 5. Argo 8.51.2. Vier zonder stuurman: 1. Triton 7.53.1; 2. Willem 3, 7.55.0. Jonge skiff a: 1. Het Spaarne (Wilbren ninck 8.39.2; 2. Antwerp Sculling Club (Heizen) 8.55.2; 3. De Hoop (Boom) 9.4.0; 4. Willem 3 (Borsjes) 9.27.0. Oude skiff dames: 1. Willem 3 (mevrouw A. GrootBoomsma) 4.45.2; 2. De Amstel (mej. B. Morelisse) 4.49.2; 3. Maas (mej. E. E. van der Burg). Jonge acht b: 1. Laga 7.2.0; 2. Triton 7.13.3. Fanny Blankers te Glasgow Tijdens een sportfeest te Glasgow won Fanny Blankers—Koen een wedstrijd over 220 yards in de tijd van 25.4 seconde Haar voorsprong op de tweede aankomende, Sheila Burns, bedroeg tien yards. Ook de 80 yards horden leverde een over winning op. Haar tijd bedroeg 11.5 seconden, waarmede zij haar naaste tegenstandster, miss Shives, 20 yards achter zich liet.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5