(Jol en Bondig Stadsbesteldienst A.B.C. Christelijk Lyceum in Haarlem-Noord wellicht nog dit jaar aanbesteed HAARLEM-NOORD HOOIJ's OPENING 13000 17000 „TAXI-13000" - PLEIN 33 bWVHil Taxi? Bel i.2.3,4.5 PHILIPS EN MARCO KOELKASTEN c Clowntje Rick Het kostbare deposito Dinsdag 13 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant ADVERTENTIE vervoert al Uw goederen, groot of klein, goed en goedkoop BARREVOETESTRAAT z, HAARLEM IEL. 18428 Na 6 uur 148X0-14155 Op de jaarvergadering van de vereniging „Het Christelijk Lyceum" te Haarlem zijn gisteravond mededelingen gedaan over de tweede school die aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord zal worden gebouwd. Het complex, dat uit vier vleugels zal bestaan, zal op een terrein van 6300 vier kante meter oppervlakte verrijzen tussen het Planetenplein en de Führhopschool naar een ontwerp van de bouwmeesters H. W. van Kempen en P. C. Groenewegen. Drie vleugels omsluiten aan de straat zijde een groot binnenplein; het gedeelte dat evenwijdig aan de Planetenlaan wordt gebouwd, wordt drie verdiepingen hoog en zal achttien leslokalen bevatten, Het wordt een forse gevel, die de ruimtelijke werking van de brede laan zeer ten goede zal komen. De leslokalen worden niet groot 6.10 bij 6.30 meter hetgeen het voordeel heeft, dat er ook geen grote klassen kun nen worden gevormd. Zij zijn op het Zui den geprojecteerd, de gang door welke zij bereikbaar zullen zijn ligt aan de Noord zijde. Links van dit middengedeelte komt, haaks daarop, het gymnastieklokaal en rechts de vleugel met verscheidene dienst vertrekken en een enkel vaklokaal. De hoofdingang komt in een toren-ach- tige overgang tussen dit gedeelte en dat voor de leslokalen. Daarin zijn het trap penhuis, de toiletten en ook enkele ruim ten voor de technische diensten onderge bracht. Aan de straatzijde worden de vaklokalen aangebouwd. Deze zullen wel op de Noord kant zijn gelegen, met het oog op het wel slagen van schei- en natuurkundige proe ven en dergelijke. Het tekenlokaal komt echter op de bovenste verdieping van het middelste perceel ter wille van de licht effecten. De vleugel voor de vaklokalen zal twee verdiepingen hoog worden, doch voorlopig zal aUeen de parterre worden gebouwd. Tenslotte is nog een afzonderlijke ruimte voor de aula ontworpen. Hier zullen vijf tot zeshonderd scholieren een plaats kun nen vinden. Het is echter nog niet zeker of de aula er direct komt, omdat het Rijk daarvoor in ieder geval geen subsidie ver leent. Aan de andere kant zijn het bestuur en de rectoren van het Christelijk Lyceum van de grote waarde van een aula voor de schoolgemeenschap door de praktijk van het schoolleven aan de Leidsevaart zeer overtuigd en zullen zij al het mogelijke doen om de bouw van de aula mogelijk te maken. Zolang dat niet het geval is, zal het gym nastieklokaal als aula gebruikt kunnen worden. In principe zijn reeds de nodige ver gunningen verrkegen. Het bestuur hoopt ADVERTENTIE Nu zijn ook gedistilleerde dranken in het Noordelijkste deel van Haarlem verkrijgbaar. Donderdag 15 Juni, 3 uur van de slijterij (verg. J. Bogaart) aan de Rijksstraatweg 242 bij de J. Cijzenbrug Telef. 23744 Let op de speciale feestaanbieding in de folder, welke U een dezer dagen ontvangt. nog dit jaar de bouw te kunnen aanbe steden. Eenjarige onderbouw De voorzitter, de heer A. W. Voors, deelde mede, dat met ingang van het nieuwe schooljaar de onderbouw van het Lyceum een in plaats van twee jaren zal duren. De ervaring op andere scholen het Coornhertlyseum bijvoorbeeld heeft geleerd, dat splitsing in gymnasium en HBS na het eerste leerjaar grote voordelen oplevert. In de eerste plaats behoeft de uitgebreide stof aan oude talen niet in vier jaar gecomprimeerd te worden en ten tweede zijn leerlingen die, achteraf, toch blijken een vpor hen niet geschikte studie richting te hebben gekozen, gemakkelijker over te plaatsen. De leiding van het Christelijk Lyceum overweegt tevens een betere methode om tot selectie van nieuwe leerlingen te ko men. Het aantal aanmeldingen voor het in September te beginnen schooljaar is slechts weinig minder dan in 1949. Toen waren er 148, nu 136. Daarbij is een flinke kern voor het in Haarlem-Noord te openen tweede Lyceum. Haarlemmer vermoord in Soerabaja Op Maandag 5 Juni is de uit Haarlem afkomstige heer F. Kap in Soerabaja door een bende rampokkers vermoord. De heer Kap, die werkzaam was bij het marine établissement, zat rustig in zijn huis op Karangmendjangan bij de radio, toen vijf tien met revolvers gewapende mannen het erf opkwamen. Enigen drongen zijn huis binnen en gelastten hem de handen om hoog te steken. Mevrouw Kap begon om hulp te roepen, waarop de indringers het vuur op de heer Kap openden. Hij werd door drie schoten in de buik getroffen en is later aan zijn verwondingen overleden. Twee huurlieden van de heer Kap trachtten nog te hulp te komen. Eén van hen, de heer Bergen van der Grijp, werd, toen hij een der indringers aanviel, door revolverschoten in been en arm. gewond. De onverlaten, waarvan er één in uniform was gekleed, begaven zich tenslotte al schietende naar een gereedstaande truck en verdwenen in de duisternis. Dr. Meurer ten grave gedragen Onder grote belangstelling is gisteren op de begraafplaats „Zorgvlied" te Am sterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de gynaecoloog en roei-experl dr. R. J. Th. Meurer. Achtereenvolgens hebben de overledene éh diens werk herdacht dr. A. Salomon- son. namens de vereniging Amsterdamse kraamverzorging, dr. F. C. van Tongeren namens de Nederlandse Gynaecologenver- enlging, ir. Th. P. Tromp, als voorzitter van de Nederlandse roeibomd, A. Ch. Hel- frich namen de Amsterdamse studenten- roeivereniging „Nereus" en kolonel b.d. P. W. Scharroo namens de maatschappij Zui- derbad. De heer B. E. Lugard sprak als vriend enkele woorden en tenslotte heeft een oud-patiënt uit naam van velen dank gebracht aan zijn verscheiden dokter. Viei oud-leden van „Nereus" fungeerden als slippendragers. ADVERTENTIE PROSPECTI over Volkswagens zonder chauffeur cn „De Haarlemsche Auto rijschool" worden U op aanvrage gaarne toegezonden. Hiermede wijzen wij onze geachte cliënten er op, dat als ons no. in gesprek is, U ook ons 2e no. kunt bellen. Morgen rijdt boottrein van de „Surriento" Morgen rijdt, ten behoeve van passagiers die met de „Surriento" uit Indonesië zijn gekomen, een boottrein van Marseille naar Amsterdam. De aankomsttijden in Neder land zijn: Roosendaal 15.40, Rotterdam 17.27, Den Haag 18.02, Haarlem 18.54, Am sterdam 19.18. ADVERTENTIE YracuftUw, &i*4ieue*. ADVERTENTIE DE VERENIGING COMfTE- K A LV E R5TRAAT REClPI EERT IN ho"Tel. Polen OP/4JUNI 3-5"UUR^ u*r Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 12 Juni 1950 GEHUWD: 12 Juni, W. Enthoven en R. T. K. Mitter BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, P. C. TeeuwenWassenaar; H, M. van der Zalm —van Wissen: 11 Juni, W. Wereldsma—van der Sluis; C. M. T. van Dijk—Dekker; M. J. van Boekei—Steen: N. M. Verkerk—Uitten- bosch; J M. C. Hoekemeijer—Kesseler; A. M. van den Eijnde—Hertog; 12 Juni. A. Zwier—Schmidt; E. A. Spanjaart—Negele. BEVALLEN van een dochter: 11 J. J. van der Veldt—van Emmerik. OVERLEDEN: 9 Juni, C. J. Krug, 78 j., Julianapark. Juni, I. Vragen van raadsleden Bezwaren tegen een boek dat bij het m.u.l.o. gebruikt wordt? De heren mr. M. D. Proper en P. H. Vooren (comm.) hebben aan de raad ver lof gevraagd aan het college van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: 1. Heeft uw college kennis genomen van de publicaties in de pers (o.m. De Groene Amsterdammer van 10 Juni 1950) betreffende het schoolboek: „Algemene geschiedenis voor het M.U.L.O.-diploma", door G. de Haas, welk boek ben vriend schappelijke strekking tegenover de voor malige regeringen der landen van de „As" blijkt in te houden? 2. Is het juist dat dit boek ook bij het ULO onderwijs van deze gemeente wordt gebruikt? 3. Is uw college bereid het gebruik van dit schoolboek voor het onderwijs onmid dellijk te doen staken? Boottochten van Snelverband Bijdragen voor de tocht voor lichamelijk gebrekkigen Bij „Snelverband" te Haarlem kwamen voor de boottochten voor lichamelijk gebrek kigen de volgende giften ln: lijst 80 F. F. 21.60; 78 M. S. 6.86; 115 V. 71.40; 14 J. H C f 8.53.1 PA62.50: 65 J. H. 33.95; 53 W. P. f 24.70; 11 G. B. f 23.50; 94 G. Z. 17.50; 2 C. A. 11.—; 91 A. W. 5.—; 38 G. K. 30.85; 45 M. L. 5.—; 13 W. B. 7.50; 12 B. B. 17.05; 47 H. L. 36.80; 17 A. F 12.— 118 M. v. R. 10.75: 113 L. V. 24.50: 112 B. 4.80; 56 P. O. 20.—; 99 Incassodic-nst 11.85; 100 Z. 29.25; H. T. f 2.50; 58 J. P. 29.95; 93 J. Z. 63.80; 42 M. K 22.75; 46 A. L. 14 50 J. M. 12.15; 89 P. W. 19 15; 34 C. K. 4.25; 52 M de M. 24.84; 54 Hr. de M. 14.45; 48 J.'M. 28.05; 72 J. S. 28.—; 76 F. S. 90.—: 63 G. P. 6.25; 39 H K. 4.50; 84 B. v. 6.-; 23 A. v. d. H. 39.55; 29 B. J. 3 60; 7 H. B. 1.—. De boten vertrekken morgen. Woensdag ochtend en ook Donderdagochtend van de Turfmarkt om 7.30 uur. ^De boten worden •s avonds plm. 7 uur terug verwacht. De „Cheshire" aangekomen Vanmorgen om 8 uur begon aan de Lloydkade te Rotterdam de ontscheping van de ongeveer 655 opvarenden, die met de „Cheshire" uit Indonesië ln Nederland zijn aangekomen. Er bevonden zich 270 kinderen aan boord. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Verbetering van de Delftlaan Op het gedeelte van de Delftlaan tussen de Wilgenstraat en de Zaanenlaan wordt de op de aansluitende gedeelten aanwezige ventweg onderbroken door een plantsoen en een daar om heen liggend trottoir. Iri het bijzonder na de openstelling van het nieuwe gedeelte van de Delftlaan blijkt deze toestand hoogst ongewenst. De wiel rijders, die óf bij de Wilgenstraat óf bij de Zaanenlaan hun pad onderbroken zien, zijn verplicht thans hun weg te vervolgen langs de zuidoostelijke zijde van het zojuist bedoelde gazon. De practijk wijst echter uit, dat een meerderheid de kortere en ge makkelijker te volgen hoofdbaan kiest, welke voor rijwielen verboden is. B. en W. vrezen dan ook, dat, zo hierin geen ver andering komt, ongevallen niet zullen uit blijven. Ook de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat heeft op verandering aangedrongen. De kosten van deze wijziging ramen zij op 5800,Zij vragen de raad dit crediet ter beschikking te stellen. Aanbod voor aandeelhouders der Haarlemse Hypotheekbank Verschenen is de circulaire van de directie van de N.V. Haarlemse Hypotheekbank, in zake het voorstel van de Stichting Pen sioenfonds der „Koninklijke Shell" over de aankoop van de aandelen der bank, waar over wij reeds mededelingen hebben gedaan. De directie schrijft, dat het de aandeel houders niet bevreemden zal te vernemen, dat zij in de loop der jaren meermalen be naderd is door gegadigden, zowel uit als buiten de groep hypotheekbanken, inzake een overname van de aandelen der vennoot schap. Verschillende oyerwegingen hebben er steeds van weerhouden hiertoe medewer king te verlenen. Thans bereik thaar een aan bieding van de stichting Pensioenfonds der „Koninklijke Shell", welke de directie gaar ne bereid is aan de aandeelhouders door te geven. Voor de aandelen waarop 10 ge stort is wordt f 275 geboden en voor de volgestorte aandelen f 1175 per stuk (ex-divi dend 1949 en ex-rentevergoeding over 1949 op de onverplichte stortingen). Door de N.V. zftllen de houders van niet-volgestorte aan delen tot volstorting van hun aandelen wor den ontslagen, indien zij deze overdragen. Het personeel bij de instelling wordt in zijn geheel gehandhaafd en het ligt in de bedoeling het bedrijf voort te zetten. In de overtuiging. dBt de belangen der aandeel houders hiermee gediend zullen zijn, bevelen commissarissen en directie eenparig de aan vaarding van de bijzondere aanbieding aan. Indien het aanbod wordt aanvaard zal de naam der N.V. Haarlemse Hypotheekbank worden gewijzigd in N.V. Haarlemse Bank voor Hypothecaire Financiering. Een der voorwaarden van het pensioenfonds luidt, dat de overeenkomst, waartoe het aanbod is gedaan, zal zijn ontbonden, als het aan tal der aandelen, ten aanzien waarvan het aanbod is aanvaard, onvoldoende geacht wordt. Aandeelhouders zijn uitgenodigd voor 3 Juli op het aanbod te antwoorden. Met het stoomschip Volendam vertrekt de actrice Caroline van Dommelen vandaag naar Quebec voor een verblijf van drie maanden in Canada en de Verenigde Staten. Zij zal aan boord voordrachten houden. ADVERTENTIE THEO VAN AMERONGEN DE RADIOSPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 33 - TELEFOON 29449 Voor de kinderen Hel was nog een hele wandeling, zo door het hos terug, maar nu was 't gelukkig helemaal niet mistig meer. Ze konden de weg gemakkelijk terugvinden. En onder 't voortwandelen hadden ze 't samen nog druk over dat mooie feest en over de vrien delijke kabouters. „Daar gaan we vast gauw weer eens naar toe!" zei Rick. „Ja, en dan mogen we wel weer slapen in het huisje van Pilori!" zei Bunkie. Eindelijk bereikten ze weer hun huis. Ze stapten naar binnen en zochten hun eigen poppenhuisje op. Jongenjongen, wat ben ik moe!" lachte Rick. „We hebben 'n paar drukke dagen achter de rug! „Ja," vond Bunkie. „Dat zeker!" Weet je wat.ik ga gauw een lekker potje thee zetten, en als we dat gedronken hebben, moesten we maar lekker vroeg naar bed gaan." BEZORGDHEID IN BARNEVELD i Pseudo-vogelpest breidt zich als een olievlek uit Loslopende honden en katten zonder pardon doodgeschoten Wat lange tijd ln Barneveld werd ge vreesd, is werkelijkheid geworden. De op de mestbedrljven uitgebroken pseudo- vogelpest, heeft men niet tot deze bedrij ven beperkt kunnen houden, ofschoon het pluimvee van de aangrenzende bedrijven vernietigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. In enkele gevallen werd definitief pseudo-vogelpest geconstateerd en tot ver nietiging van de pluimveestapel overge gaan. Volgens mededelingen van officiële zijde, breidt de pseudo-vogelpest te Barneveld zich uit als een olievlek. Er zijn thans zeer ingrijpende maatregelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Barneveld moet opgehokt worden, terwijl honden en katten vastgehouden moeten worden, op straffe van doodgeschoten te worden. Los lopend pluimvee wordt in beslag genomen en eveneens vernietigd. Benelux-unie Op 19 Juni zal de Raad van Presidenten der Benelux te Brussel bijeenkomen ter voorbereiding van de ministersconferentie die wellicht eind Juni te Oostende zal worden gehouden. Er is nog geen overeen stemming over de datum. Wanneer de be perkte unie, die op deze conferentie zal worden behandeld, later door de parle menten zal zijn goedgekeurd, zal waar schijnlijk de datum van ingang dezer unie met terugwerkende kracht op 1 Juli wor den gesteld. Drie jaar voor frauderende Haagse notaris De Haagse notaris A. J. M. K. werd vanmorgen door de Haagse rechtbank con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van onge veer 60.000 gulden. K. heeft, blijkens het tegen hem inge stelde onderzoek en zijn bekentenis ter zitting van de rechtbank, gelden van cliën ten voor zichzelf gebruikt. Zijn voornaam ste slachtoffers waren een oude dame, een krankzinnige waarover hij curator was, de rechthebbende op een nalatenschap en een charitatieve instelling. Twee grote branden door blikseminslag Tijdens een kort maar hevig onweer dat zich vanmorgen boven Ede ontlastte werd een grote opslagplaats van een landbou wer door de bliksem getroffen. Ongeveer 10.000 kilo hooi en stro gingen verloren. Niets was verzekerd. Terwijl de brandweer nog met de blus sing bezig was loeiden de sirenes opnieuw, daar een grote boerderij in de buurt ge troffen was. Aan blussen viel niet te den ken. Het huis brandde tot de grond toe af. Het vee en een klein gedeelte van het huisraad konden in veiligheid worden ge bracht. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim li) „Natuurlijk trouw ik je om je geld", stemde zij toe. „Jij zult nooit in staat zijn er op te passen, als je niet iemand als ik hebt om het voor je doen. Maar het is mogelijk, dat het misschien af en toe wel eens in je momenten van grootste arro gantie tot je doorgedrongen is, dat lk zelf ook niet geheel onbemiddeld ben." „Dat is goed nieuws", verklaarde hij. „Dan zal ik je tenminste geen toelage be- noeven te geven, of kapitaal op je behoe ven vast te zetten." „Oh, dacht je dat?" hoonde zij. „Daar zal Paps wel voor zorgen, dat kan ik je beloven...,. Paps, hoeveel denk je, dat Charles op mij behoort vast te zetten? Wij dachten er over om de volgende week de zaak maar te bepraten". De heer Bessiter kende zijn dochter maar al te goed, maar hij was iemand, die een zekere waardigheid paarde aan een zin voor zwijgzaamheid en hij toonde zich een beetje verontrust. „Dergelijke dingen, m'n lieve kind", zei hij, „behoort men zelfs aan een vrrienden- diner niet te bespreken." „Afgesnauwd", zuchtte zij binnnens- monds. „Maar ik waarschuw Je, dat ik in ieder geval op een kapitaalstoewijzing ge steld ben". „Dat zullen we dan wel eens bepraten en zien, hoeveel ik op je zal moeten vast zetten", beloofde Dutley haar. „Ik heb het er echter niet op begrepen, dat dat kleine mannetje bij je vader op kantoor kwam om een baissier's rekening tegen ons te openen. Mijn kennis van de effectenbeurs is vrij beperkt, maar ik heb zo'n idee, dat hij een soort van weddenschap er op wil sluiten, dat het ons niet goed zal gaan." „Prachtig gedefinieerd", verklaarde Ba ron de Brest van de overkant van de tafel. „Lord Dutley zal ten slotte toch nog za kenman worden, stel ik mij voor." Dr. Hisedale's wenkbrauwen trokken zich een ogenblik samen. „Heb ik dat goed begrepen", vroeg hij, „dat iemand zo onvoorzichtig is geweest om voor te stellen een baissier's rekening tegen Boothroyd te 'openen?" „Is een paar dagen geleden gebeurd", verzekerde Dutley hem. „Daarmee reke ning houdend en met dat kwart punt, dat mijn aandelen hebben moeten prijsgeven door winstnemingen wat dat dan ook betekenen mag ben ik er helemaal niet zeker van, dat ik in staat zal zijn dit jaar te trouwen". „Wij trouwen voor Kerstmis", zei Lucille vastbestloten, „of helemaal niet. Ik ben op die gevaarlijke leeftijd aangeland tussen de bakvissentijd en die van een jonge vrouw, dat lk behoefte heb aan een lei dende hand, voortdurende attenties en iedere morgen bloemen. Aan een minnaar in Abessinië heb ik niets". „Bijna even erg", overpeinsde haar moeder, „als een man, die de gehele dag in de City zit". „Wat worden onze ouders modern," zuchte Lucille. „Baron", ging Mevrouw Bessiter voort met een blik op de samengetrokken wenkbrauwen van de bankier, „ik vrees, dat u geïrriteerd zult zijn door hetgeen mijn dochter er zo af en toe uitflapt. Als u, in uw eigen land teruggekeerd, het over ons heeft, geloof dan niet, dat alle jonge meisjes zo zijn. Ongelukkigerwijze werd Lucille altijd groot gebracht tegelijk met haar broers en u weet, wat dat betekent óf het worden halve jongens, óf ze raken hun generaties een paar stappen voor". „Er moet toch aan moeder heus eens iets gedaanworden", verklaarde Lucille. Het was een prettig gezin intieme conversatie, voortdurend persoonlijke pla gerijen zonder dat die ooit hatelijk wer den. Langzamerhand vergat Dutley dat verontrustende halve uurtje vroeger op de avond en voelde hij zich voor het eerst werkelijk weer thuis. Er waren slechts een paai*1 kleinigheden, die hem dwars zaten. De eerste was de Brest, die van de overkant van de tafel zijn ogen nauwelijks een ogenblik van Lucille af kon houden en die wanneer het hem maar mogelijk was, zich in het ge sprek mengde. De tweede was zijn buur man, Dr. Hisedale, die met typisch Teu toonse vasthoudendheid hem zelden voor meer dan een paar minuten met rust liet. „Bent u al op uw fabriek geweest, mijn heer Dutley, sedert u uit de vreemde te rug gekomen bent?" vroeg hij gedurende een kleine pauze in het gesprek. „Nog niet," was het korteantwoord. „Ik hoor, dat ze daar overwerk maken," ging de geleerde met een kleine zucht van afgunst voort. „Dat komt er van als men het enige perfecte pruduct ter wereld maakt. Ik denk, dat het wel niet lang zal duren, of al onze kleinere bedrijven zullen door de grote firma Boothroyd opgeslokt worden". Dutley keerde zich om en keek zijn buurman aan, terwijl een argwanende ge dachte hem door het hoofd flitste. Dit aan houden was tot op zekere hoogte eigen aardig en er klonk een sinistere ondertoon in die laatste zin, die hem in verbazing bracht; „Ik zie niet ln, waarom dat zou moeten gebeuren", merkte hij op. „Tenslotte zijn er nog meer handige chemici op de wereld. Een van uw mensen kan ieder ogenblik de formule ontdekken, die voor ons een fortuin heeft betekend". Er lag een bijzondere trek om de lippen van Dr. Hisedale en zijn ogen achter zijn brilleglazen glinsterden een ogenblik. „Het is natuurlijk mogelijk", gaf hij toe. „Wat mij betreft, wil ik er eerlijk voor uitkomen, dat ik het voortdurend probeer. En ik heb het mijn levenlang geprobeerd". „Wel, ik wens u goed succes", zei Dutley onverschillig. „Er is ruimte genoeg ln de wereld voor ons allemaal". „U toont de ware Britse sportieve geest, mijnheer Dutley", zei zijn buurman. „Maar het ls gemakkelijk voor u, die de formule bezit om zo tot hen te spreken, die deze niet hebben. Uw laatste dividend was, geloof ik, 40 Niemand van ons heeft het verder dan 8 of 9 kunnen brengen en af en toe verdwijnt er een van ons van het toneel. En dat alles om een geniale chemische zet! Bent u nooit be vreesd geweest voor spionnen in uw fabriek, of dat uw formule gestolen zou worden?" Dutley drong nadenkend van zijn wijn. „Wel", gaf hij toe, „als onze formule ge stolen zou worden, zou dat natuurlijk meer concurrentie betekenen, maar ten slotte zijn wij gedurende lange tijd de eer sten op de markt geweest en ik veronder BINNENLAND Ongeveer vijftien verenigingen van makelaars en agenten hebben het Nederlands verbond van tussenpersonen opgericht, dat zich ten doel stelt op te treden als represen tatieve toporganisatie der makelaars (voor lopig uitsluitend andere dan effecten- en assurantiemakelaars) en handelsagenten in Nederland. Als secretaris zal optreden mr. M. Geerling te Amsterdam. Het verbond is gevestigd te Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 326—328. BU Koninklijk Besluit is met ingang van 18 September aan mr. dr. C. W. van der Pot wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Groningen, onder dankbetui ging voor de belangrijke, door hem in deze betrekking bewezen diensten. Dc stichting „Vrienden der Gelderse kastelen" heeft tegen een zeer geringe prijs het kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen met de omringende 24 hectaren park kunnen overnemen. Het slot is, op de kelders na. zeer vervallen. Men zal nu beginnen het gelijkvloerse gedeelte te herstellen en in te richten. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd viert op Zaterdag 17 Juni haar vijfjarig bestaan met een feestavond in gebouw St. Bavo, waar Rolien Numan onder meer fragmenten uit de roman van Anna Seghers „Het zevende kruis" zal voordragen. BU de Ned. Herv. gem. van Velsen is een tweede predikantsplaats gesticht. De be doeling is dat de te beroepen predikant zijn arbeidsveld vindt in het ten Noorden van het Noordzeekanaal gelegen gedeelte dezer ge meente. Het beroepingswerk heeft reeds een latie in de nieuwe watertoren in Zandvoort is gegund aan de laagste inschrijfster de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem voor f6311. Zondag 18 Juni om zeven uur, hoopt ds. B. van Gelder uit Winterswijk in de Grote Kerk zijn intrede te doen als jeugdpredikant van de Ned. Herv. Gemeente Haarlem. Het is de eerste maal dat Haarlem een predikant zal hebben, die zich uitsluitend zal wijden aan het jeugdwerk. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag middag van 2—3 uur, door George Robert, luidt: 1. a. Preludium C gr. t. (manualiter), b. Preludium C gr. t. (pro organo pleno), J. S. Bach; 2. a. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend'! (uit het „Orgelbtichlein"), b. Liebster Jesu, wir sind hier, J. S. Bach; 3. 2de Con cert Bes gr. t„ Handel - Dupré; 4. Passaca- glia, H, Andrlessen; 5. Cantabilé, César Franck; 6. Toccata, C. F. Hendriks Jr. Mevr. E. MetsMcincma zal 18 Juni de dag herdenken waarop zij veertig jaar gele den haar werk als vroedvrouw begon. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk ds. M. J. W. Knipscheer te Holten. Beroepen bU de Gercf. Kerk te IJmui- den (tweede pred.pl.) ds. C. G. Thijs te Geesteren-Gelselaar. Op de Janswcg werd gisterenmiddag een meisje, dat naast haar vriendin een bak fiets passeerde, van achteren door een vrachtauto aangereden. Zij werd tegen het wegdek geworpen en liep een hersenschud ding op. Met een auto werd zij naar huis vervoerd. De Haarlemse wethouder van Onderwijs. de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Brand bij chemische fabriek Uithoornse brandweer mocht niet blussen Voor de tweede keer dit jaar heeft een felle uitslaande brand vanmorgen een der opslagloodsen van de N.V. Nederlands technisch bedrijf Elpewé aan de Amstel bij Uithoorn, doch in de gemeente Mijdrecht, in de as gelegd. Waarschijnlijk tengevolge van overvlie gende vonken uit een fabrieksschoorsteen heeft het droge en zeer brandbare mate riaal vlam gevat. Met levensgevaar kon het personeel nog enige vaten explosieve stoffen tijdig verwijderen. Tengevolge van een verbod van de bur gemeester van Mijdrecht mocht de Uit hoornse brandweer geen hulp verlenen, hoewel de plaats van de brand slechts 200 meter van haar kazerne ligt. Het vuur had ruim twintig minuten vrij spel voor de brandweer van Mijdrecht ter plaatse was. Dank zij de gunstige wind liep het hoofd gebouw der fabriek geen gevaar. De scha de is aanzienlijk. De werkzaamheden in het bedrijf zelf konden normaal worden voortgezet. stel, dat onze eigen mensen de zaak nu wel ongeveer van buiten kennen." „Er ging altijd een verhaal rond in deze branche, dat uw bewonderenswaardige vader nooit wilde toestaan, dat er een af schrift van de formule gemaakt zou wor den en dat hij een systeem van fabricage ingesteld had. „Mijn vader", zei Dutley, wiens geduld nu ten einde was, „is al sinds verscheidene jaren overleden." Hij wendde zich toen weer tot Lucille en zij spraken samen op gedempte toon, maar het eten liep ten einde en in dit huis heersten nog ouderwetse gebruiken. De heren bleven dus aan tafel zitten, nadat de dames vertrokken waren. Dutley nam prompt zijn glas op en ging naast zijn gastheer zitten. „Heeft die oude man het je lastig ge maakt?", fluisterde deze. „Hij is geweldig nieuwsgierig." „Let maar niet op hem", adviseerde de heer Bessiter. „Hij had een introductie brief voor mij en dus moest ik hem wel een beleefdheid bewijzen. Zijn firma geeft een nieuwe emissie uit en zij willen onze naam op hun prospectus hebben. Wij hebben echter besloten, dat wij er niets mee te maken willen hebben. Laten we samen een glas port drinken, Charles. Het doet me plezier je weer hier te zien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6