Haarlems Dagblad Muf Opnieuw Franse Skymaster in de Perzische Golf neergestort Thans waarschijnlijk veertig doden België acht voorwaarden Europese betalmgsunie onaanvaardbaar „Communisten bereiden staatsgreep in Zuid-Afrika voor" Laatste maatregelen ter afwikkeling van de eeldzuiverine; 64e Jaargang No. 19575 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 15 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bi} de Administratie cn «Dprcctjtc Daartcmstbc «Courant (Kitno 165*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE grote, scherpzinnige Spaanse denker José Ortega y Gasset betoogde, nu bijna twintig jaar geleden: „De Europea nen kunnen niet bestaan als zij niet voort gestuwd worden in een grootse, gezamen lijke onderneming. Bij gebrek daaraan ver slappen zij, vervallen zij, worden zij inner lijk ontwricht. Het begin hiervan zien wij voor ons. De groepen, die men tot nu toe naties heeft genoemd, zijn in een eeuw, of iets minder, tot hun grootste omvang gekomen.... Zij zijn verouderd: zij vor men het verleden dat zich opstapelt om de Europeaan heen en hem gevangen houdt. Terwijl wij een grotere innerlijke vrijheid genieten dan ooit tevoren kunnen wij toch niet. binnen ieder volk vrij ademhalen, want het ruikt er muf. Iedere natie heeft zich in zichzelf opgesloten, is „provinciaal" geworden en stelt zich niet meer, zoals vroeger, open en ontvankelijk voor alle frisse invloeden. De gehele wereld voelt de nooddruft naar een nieuw levensbegin sel. Maar zoals het in dergelijke crises altijd gebeurt sommigen proberen zich staande te houden door juist het verouder de beginsel op kunstmatige wijze leven in te blazen en het tot het uiterste door te voeren. Zo moet de uitbarsting van het Mitronalisme van de laatste jaren worden verklaard. Zo is het steeds gegaan in de wereld. De laatste opflakkering geeft de grootste vlam. De laatste ademtocht is het diepst. Op de vooravond van hun verdwij nen worden de grenzen de militaire en de economische overgevoelig. Al die ,,nationalismen" zijn "echter doodlopende stegen. Men probere er slechts een eind- weegs in voort te gaan, reeds spoedig zal men tegen de muur oplopen. Er is geen uitweg langs die kant. Het nationalisme werkt steeds in een richting, die tegen overgesteld is aan het nationaliserend be ginsel. Het nationalisme is uit-sluitend, het beginsel echter dat de natie heeft ge vormd is in-sluitend. Het nationalisme heeft in tijden van bestendiging der natie een stellige waarde en is dan een verheven richtsnoer. Maar in Europa is die besten diging al overmatig en het nationalisme is nu slechts een manie, een voorwendsel dat men aangrijpt om de plicht, nieuwe nor men en grootse ondernemingen uit te denken, te orftgaan. De simpelheid van de middelen, waarmee het werkt en de cate gorie van mensen, die het opzweept, tonen maar al te duidelijk dat het het tegendeel van een historische schepping is. Alleen het besluit, met de groep van de volken van dit continent een grote natie te vor men, zal aan Europa weer nieuw, krachtig leven geven. Europa zou dan weer in zich zelf gaan geloven en daardoor weer hoge eisen aan zichzelf gaan stellen en zich onder tucht brengen. De toestand is echter veel gevaarlijker dan men doorgaans denkt. De jaren gaan voorbij en men loopt gevaar dat de Europeaan gewoon raakt aan dit vervallen bestaan van tegenwoordig". Dit werd geschreven in 1931. Als ge het Citaat herleest en zin na zin overdenkt zult ge des te meer getroffen worden door de scherpte van inzicht van de schrijver, die zo klaar de Europese diagnose stelde en voorzag wat de Europeanen zouden móeten doen om zich uit het verval te bevrijden. Let wel: hij richtte zich tot de mens, tot de persoonlijkheid. Hij beschreef de toestand die onder de mensen heerste. Hij dacht niet in politieke formules maar in menselijke verschijnselen toen hij zijn waarschuwingen uitte. Het is waar dat hij sprak van het vasteland. Engeland betrok hij niet in zijn raad: met de groep volken van dit continent een grote natie te vor men. Hij kon niet voorzien dat binnen twintig jaar een IJzeren Gordijn Europa in tweeën gesplitst zou hebben en dat dan pas het streven, in Federale Unie een Europese natie te vormen het stadium der practische politiek zou hebben bereikt. Hij kon evenmin voorzien dat het Westelijk deel van Europa, genoopt tot afzonderlijk handelen, zijn hoop zou richten op mede werking van Engeland en zelfs jarenlang uitzien naar Engelse leiding, eer het zelf tot initiatief overging. Want dat is gebeurd. Als wij aan de laatste jaren terugdenken springt dat weten klaar naar voren: West-Europa heeft gehoopt en gewacht op leiding van Enge land. Men heeft dit in Londen zeer wel beseft. Men heeft het meermalen klaar en openlijk erkend. Maar men heeft er geen gevolg aan gegeven. Zelfs toen de Ver enigde Staten, in een daad waarvan het grootse politieke inzicht nooit ontkend zal kunnen worden, de moed toonden het Plan-Marshall tot uitvoering te brengen, heeft Engeland niet gereageerd. Het werd en wordt nog steeds zelf door Ame rika geholpen, evenals de landen op het West-Europese vasteland. Het kreeg de middelen en de kans om een groot Euro pees beleid in te zetten. Het liet, die kans voorbijgaan. En nu het vasteland tenslotte zelf het initiatief heeft genomen weigert het zijn medewerking. Nu Frankrijk de lei ding, die Londen had kunnen geven, heeft overgenomen en met zijn Plan-Schuman een werkelijke, practische daad aan de orde heeft gesteld, blijkt men in West minster alleen maar nationalistisch te kunnen denken. Want ontdoet men al het gepraat van zijn phrasen, zijn bemanteling, zijn vaagheden en tegenstrijdigheden, dan blijft tenslotte dit over: Engeland is niet lot enig opgeven van nationale eouverei- niteit bereid. Engeland wil in generlei vorm tot de schepping van een boven nationaal gezag meewerken. Het denkt, om in Ortega's woorden te spreken, te provin ciaal. Het kijkt slechts naar eigen, directe belangen. Het wil samenwerken voorzover het niets moet offeren aan groter belang en groter ontwikkeling. Het ruikt er muf. Na de publicatie van het afwijzend standpunt van het bestuur der Labour Party is niet alleen in het Lagerhuis ge bleken hetgeen te verwachten was dat die verklaring tevens de afwijzing van de hoofdzaak door de Labour-regering in hield. De houding van bladen als de Times en de Manchester Guardian, evenals die van de Observer, heeft wel duidelijk ge maakt dat van de conservatieve oppositie ook geen verwachtingen te koesteren zijn. De kern der afwijzing ligt niet in het socialistische standpunt maar in het natio nale eigenbelang. In het Engelse eigenbe lang niet in bezwaren bij het Gemene best, want die zijn niet geuit Terecht legt de Londense correspondent van de N.R.C. de nadruk op Attlee's erkenning in het Lagerhuis, dat men de Dominions niet ge raadpleegd heeft voordat men besloot, het Vijftien slachtoffers bij andere vliegongelukken Een Skymaster van de Air France met 43 passagiers en een bemanning van acht is hedenmorgen vroeg bijna op dezelfde plaats waar Dinsdag een dergelijk vlieg tuig neerstortte, in de zee bij Bahrein in de Perzische Golf verongelukt Elf personen met inbegrip van de piloot zijn gered. Bij het ongeluk van Dinsdag kwamen 45 mensen om het leven. De inzittenden van het tweede toestel waren 42 volwassen passagiers, een kind en acht leden van de bemanning, onder wie de 18-jarige stewardess. Allen waren Fransen, behalve een statenloze. Men Vreest dat er 40 doden te betreuren zijn. Het toestel, dat evenals het vorige op weg was van Saigon naar Frankrijk, stortte neer, even voor het op Bahrein zou landen om brandstof in te nemen. Het on geluk gebeurde bijna op dezelfde tijd als de ramp van Dinsdag. Een functionaris van de Air France zei- de dat het de eerste maal was in de ge schiedenis van de luchtvaart dat twee grote toestellen onder gelijke omstandigheden, in het zelfde gebied en binnen drie dagen verongelukten. Een commissie die een onderzoek instelt naar het eerste ongeluk, is reeds ter plaatse en zal waarschijnlijk deelnemen aan het onderzoek naar het tweede ongeluk. Sommige functionarissen geven als htm particuliere mening te kennen dat de twee ongelukken alleen verklaard kunnen wor den met sabotage of met de verbazingwek kendste samenloop van omstandigheden. De piloot van het eerste vliegtuig, Jean Sladek, overleed gisteren, doch de commis sie van onderzoek heeft voor zijn dood nog met hem gesproken. Het tweede ongeluk had plaats ongeveer 40 minuten na middernacht, plaatselijke tijd. Het eerste ongeluk had twee dagen eerder plaats, om 15 minuten na midder nacht. (United Press). Amerikaans militair vliegtuig neergestort. Negen personen verloren het leven toen een militair vliegtuig van het type B 25 Woensdag in West Virginia (V.S.) neer stortte. Twee doden in Zwitserland Twee Zwitserse vliegers kwamen Woens dag om het leven toen een sportvliegtuig in de Franse Alpen nabij Cruseilles, 25 km van Genève, neerstortte. Beide vliegers waren slechts 19 jaar oud. Zij waren lid van de afdeling Genève van de Zwitserse vereniging voor luchtvaart. R.A.F.-toestel verbrand Een tweemotorigë Britse Wellington bommenwerper van de R.A.F. stortte Woensdag tijdens een oefenvlucht bran dend neer. De piloot werd op slag gedood en twee leden der bemanning liepen ern stige wonden op. De piloot, de twintig jarige Merryman, was op zijn laatste oefenvlucht. Toen het toestel op de grond kwam schoot het nog driehonderd meter voort dwars door heggen heen en kwam tenslotte in een aardappelveld brandend tot stil stand. (United Press). Drie doden in Algiers Een vliegtuig voor toeristen, waarin vier personen hadden plaats genomen, is, even na het opstijgen, op het vliegveld Vogelpestplaag nog niet gestuit In de Gelderse Achterhoek breidt de vogelpest, evenals in de omgeving van Barneveld, zich nog steeds uit. Zowel in Markelo als in Goor en Laren is een aantal nieuwe gevallen geconsta teerd. Het pluimvee op de betrokken be drijven is afgemaakt. Honden en katten moeten opgesloten blijven. Directeur-generaal van de UNESCO vraagt ontslag Dr. Jaime Torres Bodet, de Mexicaanse directeur-generaal van de Unesco, heeft op de vijfde algemene conferentie van de or ganisatie, die te Florence wordt gehouden, zijn ontslag ingediend. De voorzitter van de conferentie, senator Stegano Jaccini (Italië) heeft onmiddellijk de hoofden der 56 delegaties voor morgen in vergadering bijeengeroepen om de ont slagaanvrage te bespreken voordat'zij aan de conferentie wordt voorgelegd. Volgens één der conferentieleden zou dr. Bodet afgetreden zijn uit protest tegen gebrek aan financiële steun van leden- staten. Men verwacht, dat de conferentie heden avond in plenaire zitting bijeen zal komen, nadat de hoofden der delegaties eerder op de dag de ontslagaanvrage hebben be sproken. De keuze van een opvolger zou over ongeveer 6 maanden op een andere plenaire conferentie besproken worden. Plan-Schuman af te wijzen: „Hoewel er bij mijn weten een paar weken zijn verlopen tussen de bekendmaking van dat plan en zijn uiteindelijke verwerping was er vol gens Attlee „geen tijd" voor geweest". Dat Engeland weigert is zijn recht en zijn eigen zaak. Moge dit de naties van het vasteland niet beletten, haar plannen geza menlijk door te zetten. Dat van Engelse zijde wekenlang zo gedraaid en gemodderd is in deze zaak heeft een allertreurigst effect gemaakt. Het is een nare, onoprechte vertoning geweest. Een lelijke vertoning in een sfeer waarop het woord „muf" wonderlijk past. R. P. van Constantine in Algiers te pletter ge vallen. Drie inzittenden werden gedood. De vierde is ernstig gewond. Noodlanding Een vliegtuig van „Air France" heeft Woensdagmiddag met 28 passagiers aan boord een noodlanding op één wiel ge maakt op het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs. Het had eerst de benzine opgebruikt door te blijven rondcirkelen. Het vliegtuig werd beschadigd doch de inzittenden ble ven ongedeerd. Jonge vrouw doodgereden op de Fonteinlaan Gisteravond om tien over half zes werd de 28-jarige Heemsteedse analiste, mcj. H. E. K., op de hoek van de Spanjaards laan en de Fonteinlaan te Haarlem het slachtoffer van een aanrijding. Toen zij uit de Spanjaardslaan de Fonteinlaan in- zwenkte, werd de wielrijdster aangereden door een autobus van de firma Maarse en Kroon, die in deze laan uit Zuidelijke richting naderde, en ongeveer twintig meter meegesleurd. In zorgwekkende toe stand is zij naar de Mariastichting ver voerd, waar zij diezelfde avond, vermoe- 'delijk aan een schedelbasisfractuur, over leed. Haar rijwiel werd geheel vernield en de autobus is aan de voorzijde beschadigd. Getuigen van dit ongeluk wordt ver zocht zich op het bureau van de Verkeers politie aan de Smedestraat te melden. Ook getuigen van een ander ongeval opgeroepen De Verkeerspolitie roept tevens getui gen op voor een ongeval in de Van 't Hofstraat, waar een 8-jarig meisje Maan dagmiddag om kwart over vier bij het oversteken werd aangereden door een wielrijder en haar bovenarm brak. Deze wielrijder is doorgereden zonder zich om het kind te bekommeren. Honderden kinderen hebben gistermiddag in het Bloemendaalse Openluchttheater Panda en zijn dubieuze vriend Joris Goedbloed in levende lijve aanschouwd. Hun dolle avonturen oogstten bij het jeugdige publiek veel hilariteit. Benelux-conferentie uitgesteld; verkoeling in Belgisch-Nederlandse betrekkingen waarschijnlijk BRUSSEL, 14 Juni. (A.N.P.) Het Belgi sche kabinet heeft hedenavond eenparig de voorwaarden, die door de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king gesteld zijn voor België's deelneming aan de voorgestelde Europese betalings- unie, als onaanvaardbaar verworpen voor zover het België betreft. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zal naar Parijs gaan om de O.E.E.S. op de hoogte te stel len van België's weigering om onder de huidige omstandigheden deel te nemen aan de geprojecteerde Europese betalings unie. In gewoonlijk welingelichte kringen in de Belgische hoofdstad wordt meegedeeld, dat er in het kader van de voorgestelde Europese betalingsunie op België een be roep zou worden gedaan om nieuwe cre- dieten aan het buitenland te verstrekken tot een bedrag van 10 milliard francs. België's economische middelen, zo ver klaart men, zijn te enen male ontoerei kend om zodanige credieten te verstrek ken en de regering is dan ook niet bereid zich hiertoe te verbinden. Onze correspondent te Brussel telefo neert: 0 De vele strubbelingen bij de totstand koming van de economische unie Benelux zijn niet ten einde. Terwijl gisterochtend te Brussel nog optimistische berichten bin nen kwamen over de voorbereiding van de ministeriële Benelux-conferentie te Ostende, kwamen in de namiddag donkere wolken opdagen. De heer Van Zeeland stelde zijn collega's van de regering op de hoogte van het feit, dat in het kader van de Europese betalingsunie aan België on aanvaardbare eisen waren gesteld en Ne derland hierbij het standpunt van België's tegenstrevers bijviel. De Benelux-confe rentie is daardoor tot nader order uitge steld. In de Marshall-organisatie te Parijs is geen overeenstemming bereikt over de verdeling van de dollarhulp. De Engelse afvaardiging, gesteund door Scandinavië, zou de eis hebben gesteld, dat België be langrijke credieten sommigen gewagen van meer dan 1 milliard gulden in de betalingsunie zou storten. De totstandko ming van deze Europese betalingsunie houdt nauw verband met Benelux, daar de betalingsunie de dollars en credieten moet verstrekken, welke nodig zijn om de Belgisch-Nederlandse handel over het der de Marshall-jaar. dat loopt van 1 Juli 195030 Juni 1951, te financieren. Brussel zal desnoods zijn medewerking weigeren aan de betalingsunie, daar de Belgische regering van oordeel is, dat de gevraagde credieten in België inflatie zou den verwekken en de stabiliteit van de franc in gevaar brengen. Amerikaanse troepen blijven op Groenland Functionarissen te Washington verklaar den Woensdag, dat de Amerikaanse troe pen op Groenland in de nabije toekomst nog niet volledig zouden evacueren. De heer Van Zeeland, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal dit op de vergadering van de ministers der Marshall-landen te Parijs als het onver anderlijk Belgisch standpunt naar voren brengen. De vergadering begint Vrijdag. Intussen is het plotselinge uitstel van de Benelux-conferentie waarschijnlijk het be gin van een verkoeling der Belgisch-Ne derlandse betrekkingen. Koningin trok aan de bel en iedereen juichte „Rotterdam ahoy" geopend Vele Rotterdammers hebben vanmorgen hun huis of werkplaats verlaten om Ko ningin Juliana en Prins Bernhard toe te juichen die zich naar de tentoonstelling „Rotterdam ahoy" begaven, waar de Ko ningin, na door de wethouder J. van Til burg toegesproken te zijn, door een fikse ruk aan het klokketouw van de scheeps- bel van de in de Meidagen van 1940 ver loren gegane torpedoboot „Jan van Galen" de expositie opende. In de haven loeiden de sirenes, de menigte riep „Hoera!" en het hoge gezelschap waarvan onder meer het hoofd van de E.CA..-missie in Neder land, de heer Clarence E. Hunter, de chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, de bevelhebber der zeestrijdkrach ten, jhr. E. J. van Holthe, deel uitmaak ten, maakte een rondgang over het terrein. Het woord is aan De meest gewone inconsequentie is: de middelen niet te willen van wat men wil. Labourregering wint benzinestrijd LONDEN, 14 Juni (Reuter) In het Engelse Lagerhuis zijn vijf conservatieve moties tegen de door de regering inge voerde verhoging van de benzineprijs ver worpen. Om 6.50 uur ging het Huis uiteen, nadat het 16 uur en 20 minuten bijeen was ge weest, de langste vergadering van het huidige parlement. Minister Swart verklaart: Krasse beschuldigingen ter verdediging van de wet tegen de communistische partij KAAPSTAD, 14 Juni (Reuter) Tij dens de tweede lezing van het door de Zuid-Afrikaanse regering in het Huis van Afgevaardigden ingediende wetsontwerp, strekkende tot het buiteft de wet stellen van het communisme, verklaarde de minister van Justitie, Charles Swart. dat er een onder communistische leiding staande geheime organisatie onder de Zuid-Afrikaanse inheemsen bestaat, die voorbereidingen treft voor een staats greep. De leden van deze organisatie wor den opgeleid om posten te kunnen ver vullen in de belangrijkste sectoren van het openbare leven. „Op een bepaald tijdstip, dat door een geheim teken zal worden aangegeven, zal een lid tot opdracht krijgen het water te vergiftigen, een ander wordt belast met het onklaar maken van de electrische krachtstations en nog anderen zullen poli tieke moorden moeten uitvoeren", aldus minister Swart, die verder nog verklaar de: „Wij beschikken over een lijst, afkom stig van het hoofdkwartier van de Zuid- Afrikaanse communistische partij, waar uit duidelijk blijkt, dat de communisten de vakverenigingen onder hun beheer willen krijgen. In de vakverenigingen der be ambten van gemeenteraden, onderwijzers, metaalbewerkers, wasserij -employés, spoorweg- en havenarbeiders, handelsrei zigers en journalisten bevinden zich com munisten. JV'ij zitten in Zuid-Afrika op een vulkaan. Zelfs generaal Smuts, de oudste staatsman van Zuid-Afrika, die thans legen de dood worstelt, heeft de lugubere, in het verborgen werkende ma nier van optreden van het communisme aan de kaak gesteld. De Zuid-Afrikaanse communistische partij wil alle rastegenstellingen opheffen. Zij wil alle volwassenen het recht om te kiezen en gekozen te worden verlenen. Op het hoofdkwartier der communistische partij zijn documenten in beslag genomen waaruit blijkt dat er een'geheime commu nistische militaire organisatie bestaat, welke, naar het schijnt, gewelddadige doeleinden nastreeft. Een commissie van onderzoek heeft aangetoond dat „het O C Reeds lange tijd biedt de regeling van ren zijn verkrijgbaar bij de inspecties en de afwikkeling van de geldzuivering voor houders van geblokkeerde tegoeden de mogelijkheid deze tegoeden via een z.g. optierekening op verschillende wijzen te gebruiken, voorzover zij niet dienden te worden gebruikt voor de betaling van oude belastingen, vermogensbelasting of vermogensheffing ineens. Verscheidene houders van geblokkeerde tegoeden hebben echter van deze gelegen heid nog geen gebruik gemaakt. Volgens de wet afwikkeling geldzuive ring zullen tegoeden die nog altijd op ge blokkeerde rekening geboekt staan, wor den overgeboekt naar een renteloze reke ning bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam, terwijl te goeden, die eveneens op een vooraf aan te kondigen datum nog op optierekening staan, door de banken, waar die tegoeden uitstaan, naar 's Rijks schatkist worden overgeboekt ten name van de betrokken houders. Deze data zijn thans vastgesteld op 21 Oc tober 1950 voor tegoeden op geblokkeerde rekening en 18 November 1950 voor te goeden op optierekening. In hun eigen belang wordt houders van geblokkeerde tegoeden, die dat nog niet hebben gedaan, thans dringend aangeraden bij de bevoegde ontvanger der Directe belastingen een machtiging tot omzetting in een optierekening aan te vragen en na dat de machtiging is verleend, zo spoedig mogelijk een keuze te maken uit de op ties, die de regeling voor de afwikkeling der geldzuivering biedt. Deze aanbeveling geldt ook voor degenen op wier saldo door de inspecteur der Belastingen een beslag is gelegd ingevolge artikel 40 van de beschikking Deblokkering 1945. Een dergelijk beslag zal dan tevens nader in overweging worden genomen. Voor hen, die reeds eerder machtiging tot overboeking naar optierekening hebben verzocht, doch die machtiging nog niet hebben verkregen, bestaat de gelegenheid hun verzoek te herhalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ieder, die thans machtiging tot overboe king naar optierekening vraagt of op nieuw vraagt, zowel een aanvraagformu lier als een daarbij behorend inlichtingen formulier moet indienen. Beide formulie- ontvangkantoren der belastingen en in het algemeen ook bij de banken. Er is een regeling getroffen voor de te goeden op optierekening, die minder dan 500,bedragen en waarvoor tot dusver geen optie kon worden gekozen, aangezien de houder reeds een bedrag naar beleg gingsrekening had geboekt. Ingevolge de regelen zullen de hier bedoelde restanten vrij komen. legioen der springbokken" (een organisatie van Zuid-Afrikaanse oudstrijders) een militaire vertakking van de communisti sche partij is". Minister Swart deelde nog mede dat het wetsontwerp voorziet in straffen tot tien jaar gevangenisstraf, het ontslaan van personen uit de overheidsdienst, het in be slag nemen van eigendommen en het aan bepaalde personen ontzeggen van de toe gang tot bepaalde gebieden der unie. Strauss, plaatsvervangend leider van de verenigde partij van generaal Smuts, diende eer. amendement in, waarin wordt verklaard dat het ontwerp van de regering „een element van fascistisch despotisme" in de Zuid-Afrikaanse wetgeving zou doen ontstaan. „Het maakt een onverdragelijke inbreuk op de vrijheid der Zuid-Afri kaanse burgers", aldus Strauss. Ontkenningen Het centrale comité van de Zuid-Afri kaanse communistische partij heeft een verklaring uitgegeven waarin onder meer het volgende voorkomt: „Wij ontkennen de fascistische bewering, dat wij een or ganisatie gevormd hebben in welker kader wij inheemsen in sleutelposities hebben geplaatst ter voorbereiding van een ge heimzinnige staatsgreep. Deze bewering is zuiver verzinsel". Huxham, voorzitter van de Zuid-Afri kaanse vereniging van journalisten zeide dat de verklaring van de minister van Justitie als zou er een communistische in filtratie in de organisatie plaats hebben „geheel onjuist" was. De vakvereniging van gemeentewei-klieden van Johannes burg gaf een gelijksoortige verklaring uit Moses Kotane, de inheemse secretaris generaal van de communistische partij, daagde minister Swart uit bewijsstukken te leveren voor zijn verklaring. Naturellendemonstratie. De politie heeft Woensdagavond te Kaap stad een charge uitgevoerd tegen een groep naturellen, die buiten het parlementsge bouw een demonstratie hield tegen de wet, die de communistische partij in Zuid- Afrika verbiedt. In enkele minuten heeft de politie een menigte van ongeveer 500 personen uit elkaar gejaagd. Enkele ge wonde demonstranten werden naar het zie kenhuis gebracht. Smuts afgetreden als leider der oppositiepartij Generaal Smuts heeft met het oog op zijn langdurige ziekte zijn ontslag aange boden als leider van de parlementsfractie der Verenigde Partij (oppositie). J. G. N. Strauss, waarnemend voorzitter der par lementsfractie, is met algemene stemmen tot zijn opvolger gekozen. Generaal Smuts was, voor de tweede maal in zijn loopbaan, leider van de oppo sitie sinds de combinatie van de nationa listische en de Afrikanerpartij zijn Ver enigde Partij bij de algemene verkiezin gen in Mei 1948 versloeg. HET WEER AFGEBEELD Het weer in ons land staat nu geheel onder invloed van een uitgebreid maar P d^epressiesysteem over het Noordzeegebied en Zuid-Scandinavië. Hierin komen enkele kleine storingen voor, die van tamelijk veel regen vergezeld gaan. Een dezer storingen trok vanmor gen over ons land in Noord-Oostelijke richting. Aangezien de veranderingen in de alge mene luchtdrukverdeling zich maar heel langzaam voltrekken, kan verwacht worden dat het weer in ons land de eerste paar dagen onder invloed van de pressies zal blijven, waarbij dus de kans op buien blijft bestaan en de tempe raturen aan de lage kant zullen blijven. 15 JUNI 1950 I UUR l2°- O ONBEWOLKT ©LIGHT BEW. ©HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL 9EW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K C*.WEER ^TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR •d.AMGBIJK NtEBSUAC- GCfr EP CENTRA H MOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEICiNGSi.'JN-FSCNT-TUSSEN uUCHT VAN VERSCH.LLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAS- IEDERE HELE CWARSSTREEP IS EEN WIND- __SNELMEID.VAN VIJF METER =EK SECONDE Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur. 16 Juni: Zon op 4.19 uur, or.der 21.02 uur Maan op 4.10 uur. onder 22.35 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 Juni: Hoog water: 3.23 en 15.52 uur. Laag water: 11.28 en 23.45 uur. Vrijdag 16 Juni: Hoog water: 4.05 en 16.32 uur. Laag water: 12.05 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1