Veelzijdige zomertentoonstelling biedt overzicht van ontspanningsmogelijkheden Deelneming van vele verenigingen verzekert groot succes De radio geeft Vrijdag IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Ook Senaat accoord met uitbreiding Hoogovens CENTRALE VERWARMING GROEN Co. Wereldnieuws SPORT PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Donderdag 15 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant BEZIGHEID EN FANTASIE De tentoonstelling die ter gelegenheid van de vierde Haarlemse Bloemenweek in de tweede helft van Juli in het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden gehouden, zal de naam dragen „Bezigheid en Fantasie". En inderdaad, deze twee begrippen dekken ten volle de omvang en de inhoud van deze aan de vrije tijdsbesteding gewijde expositie. - - Want het gaat de organisatoren van deze manifestatie zeker niet in de allereerste plaats om de kant en klare werkstukken van handige mensen, maar veel meer om iets te laten zien van de geestelijke rijkdom, die de beoefening van een liefhebberij kan schenken, of het nu touwvlechten of bijen houden, schelpen verzamelen of kinderen bezig houden betreft. De mens, die in deze tijd zo vaak een nummer in een vlak en kleurloos productie proces is, kan in een hobby zich uitleven, zijn persoonlijkheid ontplooien en daardoor zijn geestelijk evenwicht behouden of hervinden. Om dat besef in brede kring te doen doordingen heeft „Haarlems Bloei" deze tentoonstelling met de medewerking van een groot aantal verenigingen op het ge bied van de vrije tijdsbesteding georgani seerd. Het Concertgebouw zal voor die gelegen heid herschapen worden in een domein waar de uiteenlopendste liefhebberijen een plaats zullen vinden, waarbij grote zorg wordt besteed aan een logische en voor het oog aantrekkelijke groepering van de stands. Deze werkwijze heeft voor de vereni gingen bovendien het onschatbare voor deel, dat zij thans de gelegenheid krijgen eens aan de weg te timmeren, zonder dat zij op die hoge kosten komen die het geval zouden zijn geweest als zij ieder afzonder lijk een dergelijke tentoonstelling moesten houden. Iets bijzonders Wanneer men de lijst van deelnemende organisaties en de plannen voor hun inzen dingen nagaat, dan krijgt men reeds de indruk, dat „Bezigheid en Fantasie" wel iets zeer bijzonders zal worden, een ge beurtenis waarvan het belang zeker niet tot Haarlem of Zuid-Kennemerland be perkt blijft, doch die zeker in staat is van heinde en verre bezoekers te trekken. Men zal moeilijk kunnen uitmaken welke inzending het meest attractief zal blijken te zijn: die van de Hobby-Club, de Haar lemse Luchtvaartclub en de Vereniging voor Modelbouw, waar men zal kunnen zien wat radio, electriciteit, schei- en na tuurkunde in een jongens-, vaak ook in een meisjesleven kan betekenen, waar de hele dag jong en oud zich zullen verdringen voor de modellen en ae demonstraties die daarmee gegeven zullen worden, of bij voorbeeld de tuin van het Concertgebouw, die zelden zo'n uitstekende bestemming zal krijgen als deze zomer wanneer daar de Tuinbouw-studieclub, de Club van Volière houders, de Vogelvrienden „Onderling Ge noegen" in vriendschappelijke wedijver met de drie volkstuinersverenigingen van Haarlem zullen tonen welk een vreugde het beoefenen van verschillende soorten van buitenliefhebberijen op natuurhisto risch en biologisch terrein kan verschaffen. Leven der bijen Hierbij sluit aan de inzending van de Sportfokkersclub „Haerlem" die enkele soorten kleinvee in modelhokken zal laten zien. Buitendien zal in de uitsterste hoek ADVERTENTIE HILVERSUM I. 403 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Viool en piano. 11.45 Platen. 12.00 Marinierskapel. 12.33 Koor- concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest en solist. 14.00 Blaaskwintet en piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Cello-recital 15.25 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamerorkest. 17.00 „Wetenswaardig allerlei". 17.30 Friese causerie. 17.45 Orgel. 18.15 Causerie. 18.30 Kerkkoor. 18.45 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie. Over de nationale reclasseringsdag. 20.20 Radio philharmohisch orkest en solist. 21.20 Causerie over het Christelijk technisch onderwijs. 21.40 Lichte muziek. 22.05 Platen. 22.30 koor, orkest en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 3.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.05 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel. 12.00 Dansmuziek 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 15.00 Voordracht. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Trio. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Omroepkoor. 17.25 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties 18.30 Strijdkrachten. 19.00 ,J)enk om de bocht 19.15 Pianoduo. 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie over nationale reclas seringsdag. 20.20 Sopraan en piano. 20.40 „De redding der menselijkheid ïn de crisis der huidige cultuur", causerie. 21.00 Ver zoekprogramma. 21.35 Klankbeeld. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Populaire muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond v/ij ding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Franse les 14.20 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.30 Viool recital. 15.45 Zang en piano. 16.05 Harp ers; mble en soliste. 16.15 Verzoekprogram- ma. 17.00 Nieuws. 17.10 „De wereld der muziek". 18.10 Voordracht. 18.20 Piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caba- retrr.uziek. 19 50 Padiofeuilleton 20.00 Film muziek. 20.15 Filmrevue. 20.30 Muzikaal luistersnel. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. een fraai bijenpark ingericht worden door de afdeling Haarlem der Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland o.a. een inzending van allerlei artikelen bereid uit honing en was omvattende. In enkele demonstratiekasten zal het publiek het leven der bijen kunnen gade slaan. Verder zal er in de tuin een hok postduiven zijn van de Nederlandse Post duiven organisatie terwijl in de serre kleur- kanaries in bonte verscheidenheid van „De Gekleurde Zanger" in een grote volière zullen tierelieren. In de zaal worden broed- kooien e.d. met kleurkanaries geëxposeerd. Helaas zullen wegens de pseudo-vogel- pestplaag de kippen ontbreken, doch er zullen wel kuikens zijn, kuikens waarvan men het ontstaan ten dele zal kunnen vol gen, omdat er een plastic broedmachine zal worden opgesteld, waardoor het publiek de ontwikkeling van ei tot kuiken zal kun nen gadeslaan. De aandacht op dit soort tijdpassering wordt trouwens in de hal reeds gevestigd door een inzending van de Aquariumver eniging, waarvan men de succesrijke ten toonstelling, die verleden jaar in de Vishal werd gehouden, zich nog zal herinneren. De voorzitter van deze organisatie, de heer H. Jonker, heeft eer. zeer groot aandeel in de voorbereiding van „Bezigheid en Fan tasie". Verder vindt men in de hal inzendingen van de Afdeling Haarlem der Nederlandse Genealogische Vereniging, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, een inzen ding studieboeken op het gebied van lief hebberij en een verzameling schelpen van de heer F. van Velzen als een waardevol en typisch - voorbeeld van verzamelen als vrije tijdsbesteding. Voor de vrouw In de grote zaal bevinden zich de inzen dingen van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool, Prot. Chr. Nijverheids school, de R.K. Huishoud- en Industrie school en Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Deze inzendingen zullen een beeld geven van het onderwijs op deze instellingen, van de vervaardiging van allerlei voorwerpen uit waardeloos of goedkoop materiaal af tot weven, vlechten en kantklossen toe. ADVERTENTIE Hollandse Wafels 43 ets. Er zullen ook weefgetouwen en een Egyptisch vlechttoestel aanwezig zijn, zo mede een collectie door leerlingen vervaar digd kinderspeelgoed en versieringsvoor- werpen. Ook het opmaken van feesttafels wordt er geëxposeerd. In aansluiting hierop zal er ook een in zending zijn van de Afdeling Haarlem van het „Nederlandsche Roode Kruis" van werk van patiënten, die hun tijdelijke rust in afwachting van herstel thans vaak nut tig besteden. Voor trekkers en kampeerders Het podium in de grote zaal zal overi gens door de knappe combinatie van de Nederlandse Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging en de Neder landse Toeristen kampeerclub voor allen die al trekkend hun vacantie willen door brengen zeker niet minder belangwekkend zijn. Vooral kampeerders zullen hier heel wat nieuws en nuttigs kunnen gewaar worden. Tenslotte vermelden we nog de tuinzaal die voor het Haarlemse Speeltuinverbond is gereserveerd en waar, behalve voorlich ting op dit gebied, ook een kleutertuin te vinden is, waardoor ouders op hun gemak de expositie kunnen bezoeken in het pret tige gevoel dat hun allerjongsten aan ver trouwde handen zijn toevertrouwd. Het toneel in de tuinzaal zal gebruikt worden voor opvoeringen door operette- en kin dertoneel- en volksdansgroepjes der speel tuinverenigingen. Kindercircus Op een avond zal het Kindercircus uit Amsterdam, dat die dag de gast van Haar lems Bloei is en in het Krelagehuis 's mid dags een grote voorstelling zal geven, een kort programma laten zien. Tenslotte vermelden wij nog dat een deel van de koffiekamer voor een inzending van werkstukken, door de personeelsvereniging Van de N.Z.H. vervaardigd, is ingeruimd en dat op het balkon in de grote zaal ama teurmuziekgezelschappen gelegenheid krij gen zich te doen horen. De entreeprijzen zullen bijzonder laag zijn, in het bijzonder voor de jeugd. De expositie wordt op Vrijdagavond 14 Juli geopend en op Zondag 23 Juli geslo ten. „Panda" in Bloemendaal De regen is er ondanks hardnekkige pogingen gistermiddag niet in geslaagd als spelbreker op te treden bij de voorstellin gen door mr. Janno's Jeugdamusement van „Panda en de meester-goochelaar" in het Bloemendaalse Openluchttheater want al werd het eigenlijk geen 'moment helemaal droog, de kindervreugde was geen moment van de lucht. Ver buiten de duinkom kon de laatkomer reeds het ge lach, de waarschuwingen of de aanmoe- digingskreten uit honderden jonge kelen horen schallen. Die blijken van medeleven met de ten tonele gevoerde avonturen van de held uit het dagelijks in ons blad ge publiceerde kinderverhaal mocht men de gehele middag beluisteren. Maar op een gegeven moment kwam het toch tot ver deeldheid, toen de jeugdige toeschouwers voor een ernstig gewetensprobleem wer den geplaatst door de vraag van de door trapte Joris Goedbloed, na de onthulling van zijn plannen om langs illegale weg (een echte vossenstreek) sultan van Nego- rije te worden: „Jullie zullen me toch niet verraden, hè?" De verdeeldheid op de stampvolle tribunes bleef geruime tijd jaande. Later kwam het zelfs tot aan houdende spreekkoren: „Oplichter, op lichter Wij behoeven voor onze lezers de in houd van deze geschiedenis natuurlijk niet na te vertellen. Het gezelschap gaf er een merkwaardige voorstelling van, half toneel en half poppenkast. Men kan zich afvra gen of deze vorm van amusement, met slechts twee acteurs, hoe aardig ook, wel de meest geschikte voor een openlucht theater is. Want de spectaculaire moge lijkheden, die juist de aantrekkelijkheid vormen van deze prachtige schouwburg in de vrije natuur, bleven totaal ongebruikt. De gehele vertoning was trouwens op een zaal berekend. Men denke slechts aan de Overigens zag het geheel er welverzorgd uit en waren vooral de pantomimische in termezzi door de levensgrote Panda en Joris Goedbloed met hun wel wat ste reotiepe clownerieën aardig genoeg om de gemakkelijk te bevredigen lachlust gaan de te houden De bijvalsbetuigingen van het minderjarige publiek namen dan ook flinke vormen aan. Enkele van de geest- driftigste en het meest durvende kinderen begeleidden zelfs na de afloop de hoofd personen naar. hun kleedkamer. D. K. ADVERTENTIE EERSTE KAMER Van onze parlementaire redacteur) Nadat het wetsontwerp inzake tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de weder opbouw, voorafgegaan door een gedach- tenwisseling tussen de heer Kraayvan- ger (KVP) en minister In 't Veld, zonder hoofdelijke stemming was aange nomen, ging de rest van de middag heen met beschouwingen over de voorgestelde uitbreiding van de Hoogovens door kapi taalsdeelneming van de Staat. Zowel mr. Vixseboxse (CH), de heer v.d. Kieft (Arbeid), als Prof. Mo lenaar (WD) en later nog de heer v. Santen (Comm.) roerden hierbij het plan-Schuman aan. Toen prof. Mole naar dit 'deed, vooral met het oog op de vraag of een dergelijke uitbreiding wel te rijmen valt met dat plan, kwam voorzitter Kranenburg hier tegenop, waarop de hoogleraar protesterende het spreekge stoelte verliet. Minister Van den Brink wenste zich ten aanzien van het plan-Schuman niet vast te leggen. In zijn betoog, dat, na het geen reeds in de Tweede Kamer over dit wetsontwerp was opgemerkt, niet veel nieuws kon bevatten, weerlegde hij nog ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 2214S Instituut voor Arbeiders ontwikkeling De afdeling Haarlem van het Instituut van Arbeidersontwikkeling hield jaarvergadering. De jaarverslagen, waarin het gehele werk tot uitdrukking komt, werden critisch bekeken, waarbij ver scheidene ideeën naar voren kwamen. De voorzitter, de heer L. van Asperen, wees op het belang van de discussie-avonden. Vooral op het scholenwerk: de Arbei ders Avondschool en de Kaderschool legde de voorzitter de nadruk. Met de onder-afdelingen: de Natuur vrienden, de muziekgroep „De Gong" en de photoclub vindt een prachtige samen werking plaats, waardoor veel werk verzet kan worden. Het bestuur werd alsvolgt samengesteld: L. van Asperen, voorzitter; G. Boerhorst, secretaris, Schagchelstraat 23; J. H. Visée, penningmeester; overige bestuursleden: W. Russchen, Mevrouw v. d. Zouw—de Jonge, M. Eysker, G. Jansen, An v. d. Horst (secretaresse van de Natuurvrien den, Gasthuisstraat 3 rood) en F. Ie Fèbre. eens de stelling van communistische zijde, nu door de heer Van Santen aangehangen, dat de uitbreiding van de Hoogovens als een maatregel van oorlogsvoorbereiding te beschouwen zou zijn. De minister legde de nadruk op het louter vreedzame doel van de maatregel. Met aantekening van het tegen der communisten nam de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Over boord geslagen en verdronken Gisteren is voor de ingang van het Mer- wedekanaal bij Amsterdam op een woon ark je, dat op weg was van Lemmer naar Rotterdam en gesleept werd, door een on verwachte manoeuvre van de sleepboot, een man over boord geslagen en ver dronken. Het slachtoffer, afkomstig uit Vlaar- dingen, was vader van drie kinderen. Koffiebon geldig tot 18 Juni De op 1 Juni jl. aangewezen koffiebon 464 algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist worden ingeleverd. De volgen de koffiebon zal op 13 Juli 1950 worden aangewezen. Congres tegen muntvervalsing vanmorgen geopend In het Vredespaleis te Den Haag opende mr. J. H. van Maarseveen, minister van Justitie a.i., hedenmorgen de derde inter nationale conferentie ter bestrijding van de valsemunterij. Na een woord van wel kom herinnerde" de minister zijn audito rium aan de oorzaken, die ruim twintig jaar geleden hebben geleid tot de inter nationale samenwerking bij de bestrijding van valse munters. De valsemunterij had juist in die jaren een zo grote omvang aangenomen, dat niet het crediet van een enkele staat in gevaar werd gebracht, maar dat zelfs gesproken kon worden van een dreigende verstoring van de internationale economische orde op grote schaal. Ook na de tweede wereldoorlog hebben de geldver- valsers hun sinister werk hervat. Het ge vaar waartegen twintig jaar geleden stel ling werd genomen is, zo zei de minister, thans nog onverminderd aanwezig. Minister Van Maarseveen betoogde ver der, dat een efficiente bestrijding van de zo moeilijk te ontdekken valsemunterij alleen mogelijk is, wanneer er een perfecte internationale samenwerking bestaat. Op dit gebied heeft de internationale criminele politiecommissie reeds een schone traditie. De Minister sprak tenslotte de verwach ting uit dat het werk van deze conferentie zal bijdragen tot de vrede en welvaart van alle volkeren der wereld. Ouders namen afscheid van mejuffrouw J. A. Dansen Mejuffrouw J. A. Jansen Heijtmajer, die vijf en dertig jaar onderwijzeres is ge weest aan de Linschoten-school, heeft Woensdagavond op een bijeenkomst van ouders afscheid genomen. Het hoofd der school de heer Hoekstra zeide in zijn toespraak, dat velen uit het Rozenpriëel bevoorrecht zijn geweest in de klas van mejuffrouw Jansen te hebben gezeten. Met nooit invallende verzwak kingen heeft zij gewerkt en dat zij het vijf en dertig jaar heeft gedaan betekent veel. De werkers in de school weten zeer goed dat het geven van les buitengewoon moeilijk en zwaar is. Vele jaren heeft zij samengewerkt met wijlen de heer Van dei- Hart en het is te betreuren, dat hij over leden is. De heer Hoekstra herinnerde in het bijzonder aan de plaats welke mejuf frouw Jansen heeft ingenomen bij het per- soonlijkheidsonderwijs, waaivan zij een der pioniersters was. Zij vormde de kinde ren op een zodanige wijze, dat dezen hun goede gaven naar voren brachten. Voor al haar werk bracht de heer Hoekstra haar dank. Mejuffrouw Dekker sprak namens col- legas en de heer Hartman namens oud leerlingen en als voorzitter van de Ouder commissie. Mejuffrouw Jansen werden enige geschenken aangeboden. Tenslotte sprak mejujffrouw Jansen woorden van dank en haalde vele herin neringen op uit haar tijd in de Linschoten- school doorgebracht. Voetbal Nederlands Brandweerelftal tegen V.U.C. 0—0 Het Nederlands Brandweerelftal waarin de Haarlemmers Kluit en Van Daalen uit kwamen, speelde gisteravond een wedstrijd tegen VUC. De baten van deze wedstrijd kwamen ten goede aan de reclassering. De partijen wogen tegen elkaar op en de uitslag 00 gaf de verhouding in speel- sterkte goed weer. In de laatste minuten van de wedstrijd werd aan de brandweer lieden wegens hands in het strafschopgebied een penalty toegekend, welke door de doel man van VUC gestopt werd. Italië eerste in het militair voetbaltournooi De finale van het internationaal militair voetbaltournooi, welke op het terrein van HBS te 's Gravenhage tussen Italië en België werd gespeeld, werd met 2—1 door Italië gewonnen. De rust ging in met 10 voor Italië. Kennemers 2H.F.C. 2 De beslissingswedstrijd om een plaats in de reserve tweede klas tussen Kennemers 2 en HFC 2 is vastgesteld op Zaterdagavond om zeven uur op het terrein van „Haarlem". Nationale wedstrijden in de Sportweek In het programma van de Haarlemse Sportweek, welke van Zaterdag 24 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli gehouden wordt, zijn enkele wedstrijden opgenomen, welke van nationale betekenis zijn. Dat zijn in de eerste plaats de zwemwedstrijden op Vrijdagavond 30 Juni in Stoop's Bad te Overveen. Binnenkort worden in Wenen de Europese zwemkampioenschappen gehou den, waaraan, ook een Nederlandse ploeg zal deelnemèn. Er wordt op het ogenblik druk geoefend en regelmatig komen de candidaten in wedstrijden uit. Dezen verschijnen binnenkort ook in Stoop's Bad. De beste zwemsters zwemmers starten, an ders bestaat de kans, dat zijn voor de Europese kampioenschappen niet worden aangewezen. De wielerwedstrijd van Haarlem-Noord op Dins dag 27 Juni kan beschouwd worden als een goede training voor de Nederlandse kam pioenschappen voor amateurs op Zondag 2 Juli op het circuit van Zandvoort. De tijd op een avond is te kort, om de renners in de gelegenheid te stellen een afstand af te leggen zoals die voor het kampioenschap geldt, doch als oefening is de ronde, welke bij de Delftlaan gehouden wordt, bijzonder geschikt. De organisatie berust bij de HSV „De Kampioen". Reeds is besloten de in schrijving stop te zetten. Er komen zeventig nieuwelingen en zeventig amateurs aan de start. Een derde nationaal punt van het pro gramma is de serie atletiekwedstrijden van de H.A.V. „Haarlem" op Woensdagavond 28 Juni op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. De organisatoren verwachten dat goede Ne derlandse krachten aan de start zullen ver schijnen. De wedstrijden gelden tevens voor de „In memoriam Hil van de Meybeker". Ook op andere avonden komen sport beoefenaars (sters) uit andere plaatsen van ons land naar Haarlem, om hun krachten te meten. Bosloop Van plaatselijk karakter is de Bosloop op Zaterdagmiddag 1 Juli in de Haarlemmer hout. De afstanden zijn voor leden van de KNAU 3000 meter (heren klassen C en D) en 1500 meter voor junioren. Ook niet-leden van de KNAU kunnen deelnemen. Personen van 20 jaar en ouder lopen 3000 meter en van 18 en 19 jaar 1500 meter. Inschrijfgeld is niet verschuldigd. Tot 26 Juni kan men zich mel den bij de heer F. Koehorst, Muiderslotweg 188, Haarlem-Noord. Revolutie. Radio-Santiago deelde gister avond mede, dat zich in Arequipa, in Zuid-Peru, een opstandige groep ge vormd heeft. In hevige straatgevechten zouden reeds 50 doden en 200 gewonden zijn geval len. De opstand wordt geleid door de candidaat voor het vice-presidentschap die bij de vorige verkiezingen werd verslagen. Mist. Een geheimzinnige mist heeft zich Woensdag over het Zuid-Westen van de Stille Oceaan van Hawai tot de Midway-eilanden gelegd over een af stand van ongeveer 3200 kilometer. Het weerkundig station van Honoloeloe heeft toegegeven niet te kunnen voor spellen wanneer die mist zal optrek ken en ook niet in staat is de oorzaken er van aan te geven. De mist kan ver- oorzaakt zijn door winden, die zand uit de Afrikaanse woestijnen meevoeren, of wel door de jongste uitbarsting van de vulcaan Mauna Loa. Bovendien zou zij ontstaan kunnen zijn door atoomont ploffing. Washington weet echter van niets. Explosie. Een kruitmagazijn van het Spaanse leger, in de nabijheid van Valladolid, is in de lucht gevlogen. Drie personen werden gedood en 72 gewond. Oppositie gebroken. Twee straten in het Cyperse plaatsje Limassol hebben nieu we namen gekregen, maar niet voordat de oppositie van de burgemeester en de wethouders was gebroken door hun gevangenzetting. Het gemeentebestuur had geweigerd de naamborden te laten aanbrengen, om dat een der straten genoemd was naar Sir Richmond Palmer, die het eiland bestuurde na de ongeregeldheden van 1931. Het Britse bestuur heeft burge- meester en wethouders voor onbepaal de tijd gevangen gezet, de naambor den laten aanbrengen en een „gemeen telijke commissie" ingesteld, die Limas sol voorlopig besturen zal. Met familie. Naar United Press meldt heb ben duizend gevluchte Chinese natio nalistische militairen, begeleid door een duizendtal familieleden, de Burmese grens in de Zuidelijke staat Shan over schreden. De soldaten werden zonder incidenten ontwapend. Rechter Dougal Herr uit Elizabeth in de staat New Jersey (V.S.) had tegen jonge paartjes, die een echtscheiding aanvroegen, altijd gezegd: „Vraag el kaar toch niet ten huwelijk na een plot selinge toevallige ontmoeting. Leer el kaar en eikaars families eerst eens goed kennen", aldus Newsweek. Maar vorig® week vroeg de 67-jarige jurist zelf echt scheiding aan op grond van het feit, dat zijn vrouw zich voorgedaan had als een rijke erfgename. Hij had haar tijdens zijn vacantie op de Bermuda-eilanden ontmoet en was dertig dagen later met haar getrouwd. WEEK 2V05OUU HAARLEM 11. Intussen was Panda natuurlijk wel erg nieuwsgierig geworden, waarom deze wonderlijke edelman hem had laten ont bieden. Maar gelukkig behoefde hij niet lang in het onzekere te verkeren. „Luister goed, vrind, want ik houd er niet uan om iets twee keer uit te leggen!" sprak Graaf Isen Grim. „Weet, dat ik voornemens ben mij naar het hof van Zijne Majesteit de Koning te begeven. Zijne Majesteit heeft, naar mij ter ore is gekomen, een grote beloning uitgeloofd voor een heldendaad, die verricht moet worden. Over die hel dendaad zal ik je te zijner tijd meer ver tellenwanneer ik dit nuttig oordeel. De beloning kan ik echter in ieder geval zeer goed gebruiken, en daarom begeef ik mij nu naar het hof. Het is evenwel voor een edelman niet passend om daar te voet te verschijnen. Ik heb een automobiel nodig, en noodgedwongen zal ik nu genoegen nemen met jouw taxi. Begrepen, vrind?" „Ja.... ja, dat is te zeggen, mijnheer de graaf," sprak Panda voorzichtig, „ik heb het wel begrepen, maar misschien mag ik toch nog wel even zeggen dat er op mijn taxi een taximeter ziten....". „Ach ik begrijp het al!" viel Graaf Iscn Grim hem in de rede. „Geld! Natuurlijk wil je weer van dat smerige geld! Maak je geen zorgen! Als ik de beloning verdien heb ik gela genoeg om je te betalen. Als ik hem niet verdien krijg je een kasteel van me. Ik heb er nog wel een stuk of wat die ik tóch niet gebruik." ,JDat is een mooi aan bod," gaf Panda tevreden toe. „Heel juist, mannetje!" knikte de graaf. „Een mooi aanbod. Wanneer ik erg tevreden over je ben, zal ik je misschien zelfs wel een kas teel schenken, waar jaarlijks minder dan tienduizend daalders aan belasting op te betalen is." Oo.... o!" zei Panda, die het niet helemaal begreep, maar de indruk kreeg dat zo'n kasteel óók niet alles is. Waterpolo Veel doelpunten in de wedstrijden van D.W.R. In de zweminrichting aan de Houtvaart, waar dit'jaar de thuiswedstrijden van „De Waterratten" gespeeld worden, heeft het eerste dames zevental Van DWR gisteravond, voör de tweede klasse competitie de eerste overwinning geboekt en wel tegen HPC, Tineke Wouters opende de score waarna Rie Thuis—Van Veen de stand op 2—0 brachl^ De achterhoede van DWR onderbrak de aan vallen van HPC keurig. Uit een vrije worf door Rie Thuis—van Veen kwam de bal bi Greet Zieren, die inschoot. Nadat Janny van Waard had ingeschoten ging de rust in met 4—0. Na de hervatting plaatste Janny van Waard de bal naar Ans v. Viersen—v. 4 Aardweg die hem doorspeelde naar Greel Zieren en deze schoot in. Met het nemen vad een strafworp bracht Ans v. Viersenv. d Aardweg de stand op 60. Hierna doelpuntte Greet Zieren nog twee maal (8—0). In de wedstrijd DWR 2—Oosterbad 1, derde klasse B, hebben de DWR-reserves het niet z j best er af gebracht. Met 52 verloren zij, In een snel gespeelde wedstrijd heeft DWR-heren het onderspit moeten delven tegen GZC. Kort achter elkaar kreeg GZC twee strafworpen te nemen die doel troffen, DWR kon niet voorkomen dat de rust inging met 07. Na de hervatting redde Jan Kol- lerie de eer voor DWR door de GZC-doel- verdediger te verrassen en hiermede was het voor DWR afgelopen met een uitslag van 1—11 eindigde de wedstrijd. In Heemstede behaalde HPC, tweede klasse A, een overwinning op DWT van 60, zodat HPC nu met zes punten uit drie respeelde wedstrijden aan de kop staat. In de kring competitie heren behaalde DWT 3 een over winning van 42 op HPC; de jongens van DWT verloren met 5—3 van HPC. HPC—DWT 6-4) In de wedstrijd HPC—DWT toonden de HPC'ers zich overtuigend sterker dan de Haarlemmers. Speciaal het snelle zwemmen van Tjebbes stichtte steeds weer verwarring. Het was door Kramer dat HPC de leiding kon nemen rtiet een fraaie doorslagbal Daarna doelpuntte Tjebbes tweemaal, zodat de rust met een stand van 30 in het voor deel van HPC kwam. Ook daarna beheerste HPC het veld, dient het gezegd dat ook Vrugt van HPC moeilijke schoten te verwerken kreeg, welke hij op prachtige wijze onschadelijk maakte Nadat Dijkstra de stand op 50 had ge bracht, maakte Kramer het zesde doelpunt Wielrennen „De Kampioen" rijdt in Zandvoort Op het circuit van Zandvoort, waar bin nenkort de wedstrijd om het Nederlands, kampioenschap voor amateurs wielrennen lange afstand gehouden wordt, zal de Haar lemse Sportvereniging „De Kampioen" op Woensdag 21 Juni om halfzeven het club kampioenschap over 100 km. houden. „De Kampioen" heeft onder haar leden G. Peters, G. Voorting, C. Bijster. A. Voorting, Kiekens, en P. Peters, die voornemens zijn aan de wedstrijd deel te nemen. Roeien Triton won Telegraafbeker Met een voorsprong van anderhalve lengte op de oude acht van Willem III heeft de Utrechtse Studentenploeg Triton, een jonge acht b. Woensdagavond de vier en een halve kilometer lange jaarlijkse roeiwedstrijd on de Telegraafbeker op de Amstel gewonnen Het is een zeer fraai zege van de Utrechte naren geworden. Zij namen na de start bij het Kalfje een geringe voorsprong en ston den die niet meer af, hoewel de ploeg van Willem III met de bekende skiffeurs Neu- meier. Reiding en Van der Meer herhaalde lijk het tempo iets verhoogde om te trachten de achterstand in te lopen. De uitslag werd: 1. Triton 15 min. 13.6 seal 2. Willem Hl 15 min. 19.6 sec, 1

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2