Zes jaar geëist tegen Haarlemse verdach te De kleine wereld Staatsrechtelijk duel tussen Kamer en minister Lieftinck Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Donderdag 15 Juni 1950 Een groot aantal ouden van dagen van het Rusthuis der Haarlemse Evangelisch- Lutherse gemeente is vanmorgen voor een uitstapje naar de Veluwe vertrokke7i. De verpleegsters wuifden de oudjes bij het vertrek hartelijk na. De overval op het postagentschap te Driehuis Voor zover de aanvankelijk gestadig val lende regen liet toeliet zijn gisteravond om zeven uur de publieke feestelijkheden in Damstad (ook wel met dt geschreven) ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat begonnen. Het duurde ge ruime tijd eer de romantische bedrijvigheid zich volgens het programma op het plein tussen de drie middeleeuwse muren en het Paleis met de gewenste zwier kon ont wikkelen. Een uur lang lag het midden terrein, met het mozaïek van de ontelbare Jllimmende keisteentjes, eenzaam onder e hemelse douche. De ambachtslieden hadden voor hun tijdelijke werkplaatsen een droog onderkomen gezocht. Maar de muzikanten trotseerden de tegenwerking en trachtten de onder de arcaden, in de pof fertjeskraam of in de taveerne „De gouden ram" schuilende bezoekers wat vrolijkheid in te blazen. Stadszanger Frans van Schaik en de speellieden onder leiding van Wim Gaffel trachtten opgewekt er het hunne toe bij te dragen om de goede stemming te bewaren. Omstreeks acht uur was het wel zo on geveer droog. Voor het stadhuisje werd een opvoering gegeven van het korte spel „Hoe de schout zich zelf in het schandblok bracht" van Hella Haasse, gevolgd door de voltrekking van het eerste huwelijk, dat van Jan de gauwdief (Johan Schmitz) en Kaat Robbeknol de keukenmeid (Annie Verhulst) door burgemeester Ben Groe- neveld, met assistentie van Chris Baay, de komische klerk. De poorters in hun kleurige klederdracht mengden zich tussen de mo derne wandelaars, in de poesjenellenkelder trok het bekende marionetten-theater van Feike Boschma veel belangstelling en ook de andere vermakelijkheden een schiet tent, een paar kermisattracties trokken veel klanten. Op een brouwerswagen Het hoogtepunt van de avond werd en bleef het eerherstel van Naatje van de Dam, het standbeeld dat de nationale een dracht symboliseerde ter herinnering aan de tiendaagse veldtocht van 1830. Vooraf gegaan door fraai uitgedoste herauten en begeleid door schutters en Amsterdamse weesmeisjes reed de stoet, die voor het I.C.C. in het Vondelpark was geformeerd en onderweg heel wat kijkers op straat had gelokt, door de grote poort Damstad bin nen. De bereden politie maakte ruim baan voor de bierbrouwerswagen, die met moeite door vier stoere sleperspaarden van het asfalt op de stoep werd getrokken. De omstanders zongen luidkeels het vroeger zo populaire lied „Naatje van de Dam die moet verdwijnen, die moet verdwijnen voor de electrische tram" toen het beeld, een getrouwe copie in gips van het origi neel, met behulp van een kraanwagen op de sokkel werd gehesen. Het enige ver schil met de vroegere toestand wordt ge vormd door de veel geringere hoogte van het voetstuk. Nu was Damstad compleet. De Amster- Ereborgherd'Ailly rijdt in een karos de poort van Damstadbinnen. damse journalist S. Carmiggelt sprak uit naam van Amstels burgerij in deze be nauwde veste „mevrouw Naatje" op de hem eigen wijze bijzonder geestig toe en Marie Hamel diende hem prompt van antwoord. Haar stem moet worden geacht die van het standbeeld te zijn als zij iedere avond een boertige samenvatting van de gebeurte nissen van de dag zal geven. Frankrijks koningin Het voorgenomen huwelijk van Rem brandt en Saskia (Swastika, zei een poort wachter, die een vreemdeling in de ge schiedenis bleek te zijn) kon wegens de ongunstige weersomstandigheden geen doorgang vinden, evenmin als het optreden van het ballet van Sonia Gaskell, dat het podium terecht te glibberig vond voor sprongen en pirouettes. Maar de blijde incomste van Maria de ADVERTENTIE fHOENiX-RUWIClgtfEA5P.iaCjJ.EEUWA8D.EN Agenda voor Haarlem DONDERDAG 15 JUNI Luxor: „Hotel Au Grand Balcon", 14 j-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Song of my Heart", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gunfighter", 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blinde wegen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bastogae", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Romance in de Zuidzee", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 JUNI Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. 8 uur. Gebouw Cultura: Bijeenkomst met als spre ker M. H. Smink, 8 uur. Bioscopen: Middag- eD avondvoorstellingen. Medici, weduwe van de Franse koning Hendrik IV, geschiedde geheel volgens protocol. Het werd een zo getrouw moge lijke copie van de grootse ontvangst in 1638, met dien verstande dat men het Pa leis, dat toen nog gebouwd moest worden en eerst als stadhuis zou fungeren, niet weg kon werken. Dat was maar goed ook, want de schepping van Jacob van Campen vormde in het veelkleurige licht van tien tallen schijnwerpers een schitterende achtergrond voor de spectaculaire verto ning op het vergrote bordes. Hella Haasse schreef voor dit spel, dat bijna een uur duurde, een libretto met aantrekkelijke mogelijkheden, die terdege werden uitge buit onder de bekwame leiding van Kees van Iersel. Men zag eerst de komische toe bereidselen door de nerveuze magistraten, waarbij de ceremoniemeester (uitstekend gemimeerd door Frits Butzelaar) bijna zijn hoofd verloor. Aan de hieruit voortvloeien de valpartijen had Hollywood een voor beeld kunnen nemen. Begeleid door een escorte van ruiters en voetvolk arriveerde de vorstin met haar hofdames in twee sta tiekarossen. Een beurtelings statig en grotesk, maar door de afwisseling steeds boeiend schouwspel ontwikkelde zich, met medewerking van zangers en dansers, schermers en worstelaars, officieren en potsenmakers. Kostelijk was de verwarring ten gevolge van de rivaliteit van twee rede rijkerskamers, die ieder een allegorische voorstelling hadden voorbereid. Ben Groe- nier, Edwin Thomas, Willem Tollenaar, Robert de Vries en Cas Baas traden in de geluidscabine als sprekers op. Louki van Oven, Pieter -van de Sloot, Pierre Kam- minga en Conrad van de Wetering gaven temidden van de meer dan honderdkop- pige figuratie een pantomimische uitbeel ding van het gesprokene. De synchronisatie verdiende veel bewondering. Vlag gestolen Een muzikale ommegang bij fakkellicht rond het triomfantelijk teruggekeerde monument cn een taptoe door de Amster damse politiekapel besloot het avond- lestijn. Kort voor middernacht werd nog enige consternatie verwekt toen het bleek dat de stadsvlag van de tinnen van het Zangvoordracht en pianospel In de Begijnhofkapel Voor een behoorlijk aantal belangstel lenden gaven de sopraan Nely de Bock en de pianiste Wiep Zijlstra een recital in de Haarlemse Begijnhofkapel. Zij hadden een programma dat er, artistiek gesproken, wezen mocht. Sinds wij de zangeres voor het laatst hoorden, heeft haar zangtechniek onge twijfeld enige vooruitgang gemaakt, de stem is vaster komen te staan en heeft aan glans in de hoogte iet? gewonnen. Dit was de indruk die wij k; :gen van een paar nummers van Puree! en van de mooie aria „Happy Iphis" uit het oratorium „Jepiita" van Handel. Later echter, in lie deren van Schubert, César Franck en Fauré, bleek dat het met de adembeheer- sing nog lang niet in orde is, met het ge volg dat inzinkingen van klank en toon- peil herhaaldelijk voorkwamen. Bovendien beschikt de zangeres nog over een te be perkt colororiet om niet alleen het verschil van karakter in onderscheidene liederen weer te geven,, doch ook de nodige nuan ces in één compositie aan te brengen. Hierbij spreekt ook de kwestie van tem perament en van plastiek in de voordracht kunst een hartig woordje mee. Als dit alles niet van binnen uit werkt, kan de stem ook niet anders dan vlak en kleur loos blijven en dan is het zingen van lie deren in het openbaar althans een niet aan te bevelen liefhebberij. Een zeer gevaarlijke toetssteen was vooral Schubert „Verklarung" met zijn afwisseling van dramatisch recitatief cn verrukkelijke lyriek: twee polen van zangvoordracht, die alle mogelijke ver mogens van expressie vergen. Bij „lm Abendroth" schoot zij in beheersing te kort, alsmede ook in Franeks „Nocturne" en Fauré's „Les Roses d'Ispahan" en „Nell", die energieke spanning misten. Merkwaardig vielen daar tussen in twee liederen, die uitstekend tot hun recht kwamen: „Die Foreile" van Schubert en „Clair de Lune" van Fauré. Mede door de fraaie gespeelde begeleidingen, werden deze meesterwerkjes van het lied reper torium een verblijdend hoogtepunt van de avond. Ook met de „Dans der Maegde- kens" in de bewerking van Hans Schouw man maakte mevrouw De Beek een goede beurt. In Wiep Zijlstra had de zangeres een uitstekende begeleidster, die zelfs de zeer lastige klavierpartij van „Lievelingskind", een jeugdwerk van Willem Andriessen, alles gaf wat zij nodig had. Als soliste ver tolkte mejuffrouw Zijlstra de Sonate >n Bes (K. V. 212) van Mozart, een stuk waarin het galante rococo-element een delicate rol speelt, vooral in het eerste deel. De dikke pianotoon nam daar wel iets van weg, doch in het Andante en in het pétillant gespeelde Rondo waren klank verhouding en interpretatie zeer mooi. In een tweede solistische beurt hoorden wij „Voiles", „La Sérénade interrompue" en „Masques" van Debussy in alleszins boeien de vertolkingen. Wiep Zijlstra gaf hiermee bijzonder mooie staaltjes van klavierpoëzie. JOS. DE KLERK Auto-ongeluk gebisseerd Op de Merwedebrug in de Muiderstraat- weg slipte gisteravond een personenauto. De wagen draaide een paar maal om zijn eigen as en tolde tegen een tegenligger op. Beide wagens wei-den zwaar beschadigd. De bestuurders en een dame werden licht gewond. Het ongeval veroorzaakte enige stagna tie in het autoverkeer. Bij het oprijden van de file wagens slipte wederom een auto en botste eveneens tegen een tegenligger. Hierbij deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Drie auto's moesten worden weggesleept. Gemeente-secretaris van Geldrop wegens fraude gearresteerd De gemeente-secretaris van Geldrop is op vermoeden van fraude gearresteerd. De verdachte heeft volgens een mededeling van de plaatselijke politie een volledige bekentenis afgelegd. Dc raad van Hcogkarspel heeft besloten een nieuw raadhuis te laten bouwen naar een ontwerp van de Amsterdamse architect K. P. Tholèns. Er is een voorlopig crediet verleend van f 100.000. stadhuisje was verdwenen en vervangen door een hemd. Hoe de dader in het licht van zoveel schijnwerpers er in geslaagd is eerst in de vlaggenmast te klimmen en daarna een goed heenkomen te vinden, mag een raadsel heten. Er ontstonden enige moeilijkheden over de vraag welke politie met de opsporing belast moest worden, die van Amsterdam of die van de autonome Damstad, van welke laatste instantie echter niemand de bevoegdheden kent. Burgemeester Groeneveld verklaar de dat de onoplettende vaandelwacht in het blok zou worden gesloten. De daders, twee mannen en een vrouw, hebben in middels schril lelijk hun motieven bekend gemaakt. Zij wilden het stadsbestuur er opmerkzaam op maken dat het eerbied jegens de vlag heeft te betrachten door deze bij het vallen van de duisternis niet alleen te strijken, doch geheel binnen te halen. Tevens wilden zij de betrouwbaar heid van de stadswacht, die over het heil der burgers heeft te waken, op de proef stellen. Ir. Ch. G. Cramer over de situatie in Indonesië Op een bijeenkomst van de vereniging „Nederland-Indonesië", welke gisteravond in hotel Brinkmann is gehouden, heeft ir. Ch. G. Cramer zijn visie gegeven op de huidige verhoudingen in Indoftesië. Hij acht de moeilijkheden, waarmee deze jonge staat te kampen heeft niet groter dan die waarmee men elders in Azië zoals bijvoor beeld in Pakistan, Vietnam en Malakka te kampen heeft. „Men moet niet vergeten", zo zei hij, „dat Indonesië acht jaar oorlog achter de rug heeft: eerst vier jaren Japanse bezet ting en daarna de guerrilla met zijn ver schroeide aardé-politiek". De positie der Nederlanders in Indo nesië kon de heer Cramer op dit ogenblik allerminst gunstig noemen. Zelfs tegen over hen, die de staat belangrijke diensten kunnen bewijzen, staat men cn vooral de middengroepen der Indonesische be volking daar vaak onverschillig. Spre ker toonde zich zeer ontstemd over de houding van de Nederlandse regering in zake de uitgeweken ambtenaren, die zijns inziens practisch door haar genegeerd wor den. Inzake het actuele dilemma: Unita risme of federalisme, verklaarde spreker, dat hij van het begin af geen heil heeft ge zien in het creëren van de deelstaten en de eenheidsstaat als de beste oplossing be schouwt, „Zij, die zich voorheen nooit om het zelf beschikkingsrecht der bevolking hebben bekommerd, kunnen daar thans, en in dit verband, ook beter over zwijgen als zij zichzelf niet in een vreemd licht willen plaatsen", zo verklaarde de heer Cramers. Hij sneed vervolgens de kwestie Nieuw Guinea aan, welk gebied, naar zijn mening, aan Indonesië behoort te komen. Het ar gument, dat de Papoea's dit niet zouden wensen ach£ spreker zeer gezocht, omdat 99 procent van dit volk politiek nog volko men onmondig is. „Als Nederland de kolo niale gedachte voor goed vaarwel zegt, het psychologisch begrijpelijke ressentiment jegens alles wat blank van hui:; is in de jonge staat wat zijn zal uitgeziekt, dan zullen er ongetwijfeld betere tijden komen en dan zal Indonesië", naar spreker meen de, „stellig ook weer een beroep op Ne derlandse hulp en kapitaal doen, zelfs liever dan op andere buitenlandse assis tentie", zo besloot de heer Cramer. (Van onze parlementaire redacteur) De scholieren op de publieke tribune konden, bij goede voorlichting, gisteren een aardig lesje krijgen inzake de moge lijkheden voor de Tweede Kamer om bij de behandeling van wetsontwerpen op doeltreffende wijze het recht van amen dement te hanteren. De vorige dag en een deel ook van de avond had er, in het bijzonder tussen het eensgezinde tweetal Prof. Gerbrandy (AR) Hoogcarspel (Comm.) en anderzijds minister Lieftinck, een even levendig als belangrijk staatsrechtelijk duel plaats ge vonden. De bewindsman zag zich bestookt, om dat. hij in artikel 18 van het wetsontwerp betreffende de financiering van de weder opbouw der publiekrechtelijke lichamen een wijziging had aangebracht, die neer kwam op een \erandering in artikel 93 van de Wet op de materiële oorlogsschade. Prof. Gerbrandy en de heer Hoogcarspel beweerden, dat Excellentie Lieftinck hier „buiten-spel" stond: een afzonderlijk wetje ter wijziging verduidelijking van dat artikel 93 had hij behoren in te dienen. Staatsrechtelijk was het volgens hen mis in het thans aanhangige ontwerp die kwestie te regelen, nog daargelaten een aan Prof. Molenaar gedane belofte en hei feit, dat het een zaak betrof, welke nog bij de rechter aanhangig is. De minister van Financiën beriep zich op de praktisch nodig gebleken spoed om het twistpunt door middel van de wetgever uit de weg geruimd te krijgen. Daarom wilde hij het nu, bij dit wetsvoorstel, doen. Staatsrechtelijk stond hij, zo gaf hij De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een gevange nisstraf van zes jaar geëist tegen de acht- en-twintigjarigc J. S uit Haarlem, verdacht van diefstal van ongeveer 338, vooraf gegaan door geweld in het postagentschap in Driehuis (gemeente Velsen). Nadat de officier van justitie mr. B. van der Burg de dagvaarding had voorgelezen vroeg de president mr. Top aan verdachte of hij in September 1949 in Driehuis was geweest. Verdachte: „De gegevens zijn :n uw bezit. Verder wil ik niets met de zaak te maken hebben". Als getuige werd gehoord mejuffrouw M. C. Aris, kantoorhoudster van het post agentschap te Driehuis. Zij deelde mee, dat zij op 21 September alleen op het kantoor was en dat zij bezig was de kas op te ma ken. Zij had niet gemerkt, dat iemand voor het loket was gekomen. Wel voelde zij iets tegen haar wang. Zij keek op en zag een man staan, die een stokje, dat dikker dan een potlood was, in zijn hand had. Hij riep haar toe „Kalm houden". Op tafel stond een geldkist. De man greep er naar en dat belette mejuffrouw Aris door zijn linkerarm vast te houden. Een worste ling volgde, waarbij getuige stompen in haar gezicht kreeg; haar bril werd gebro ken. Zij moest de indringer los laten en van deze gelegenheid maalde hij gebruik de geldkist naar zich toe te trekken. Hij deed een greep en bij een nadere controle is haar gebleken dat er een bedrag van ƒ338 gestolen moet zijn. Mejuffrouw Aris heeft de politie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen. Op een vraag van de president of de verklaringen juist waren antwoordde ver dachte met ja. Hierna las de griffier het proces-verbaal voor. dat de politie na de aanhouding van S. heeft opgemaakt. In dat verbaal deelde verdachte mee, dat hij in September een schuld had van 2000. Hij wilde dat bedrag hebben door diefstallen te plegen. Op 21 September passeerde hij tijdens een fietstocht het postagentschap in Driehuis en dacht, dat er mogelijk een kans was aan geld te komen. Hij nam pols hoogte door op een muur bii het kantoor te gaan zitten. Na een uur kwam hij tot de conclusie, dat er weinig personen het postagentschap bezochten. Toen hij wist, dat er geer. bezoeker voor het loket kon staan, ging hij naar binnen. In zijn hand had hij een leeg jodium-kokertje, waarmee hij doorgaans speelde. Verdachte acht het niet uitgesloten dat hij het kokertje tegen het gezicht van de kantoorhoudster heeft gehouden, om de aandacht op zich te ves tigen. S. verklaarde in het verbaal niet de bedoeling te hebben gehad de juffrouw Middelburg heeft weer een burgemeester Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juli 1950 benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg mr. dr. N. Bolke- stein, thans lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen. De heer Bolkestein is lid van de Partij van de Arbeid. te verstaan, helemaal niet buiten spel, want reeds artikel 12 van het ter tafel liggende ontwerp houdt zich met het daar in genoemde artikel 93 van de Wet mate riële oorlogsschade bezig. Deze behendige degenstoot kon Prof. Gerbrandy niet deren. Dinsdagavond dreigde hij zelfs met een motie. Nacht bracht uitkomst De nacht schafte echter raad. Heel han dig gevonden kwam nu de heer D e H a a s (KVP) met een amendement voor de dag om in dit ontwerp alleen op te nemen dat ten opzichte van deze wettelijke regeling de door minister Lieftinck gewenste ver andering van kracht zou zijn. Aldus zou de minister dan voor wat er in dezen ten ojzichte van de wet op de materiële oor logsschade zou dienen te gelden, met een afzonderlijk wetswijzigingetje op de prop pen moeten komen. Aan dit amendement, vrucht van het overleg tussen Parlement en Minister, moest toen nog binnenskamers even gedokterd worden, zodat eerst het wetsvoorstel tot invoering van de ambten van Minister zonder portefeuille en van Staatssecretaris in debat kwam. Hierbij critiseerde Mr. Van der Goes van N a t e r s (Arbeid) nog eens, dat in strijd mei de bedoeling en met wat elders ge bruik is, liefst vier van de 7 Staatssecre tarissen van ambtelijke afkomst zijn, waardoor hun politieke positie in het ge drang of op de achtergrond geraakt. In de vervolge hoopt hij dat terstond bij een Kabinetsformatie de Staatssecretarissen zullen worden benoemd en dan tevens hun taak zal worden gepubliceerd. Spreker Begrafenis H. J. W. Wesseling Op het R.K. kerkhof Sint Barbara is van morgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de kunstschilder H. J. \V Wesseling, nadat in de Sint Jozefskerk dc uitvaartdiensten waren gehouden. Pastoor Van der Meer droeg de H. Mis van Requiem op. Op het kerkhof waren vele kunstschil ders en bestuursleden van „Kunst Zij Ons Doel" aanwezig. Kapelaan Tysen verrichtte de beaardingsplechtigheden. Een zoon dankte voor de blijken van deel neming. Zangwedstrijd van „Polyhymnia" wordt Zondagavond besloten De internationale zangwedstrijden van „Polyhymnia" worden Zondag 18 Juni beslo ten door enige mannenkoren in de afdeling Uitmuntendheid, namelijk „Harmonie" uit Amsterdam, „De Verenigde Zangers' uit Eindhoven en Zandvoorts Mannenkoor. Het verplichte werk is „O Domine Jesu Christe" van Josquin des Prés, bewerkt door Jos. de Klerk. De mannenkoren die in de hoogste Ere-afdeling uitkomen zijn Zaandams Man nenkoor, het Koninklijk Dordrechts Mannen koor „Kunst na Arbeid" en het klein man nenkoor „De Zaankanters". Eveneens door Jos. de Klerk bewerkte Klaagliederen van Jeremias (Incipit Orato) vormen hier het verplichte nummer. Aan de Universiteit van Utrecht slaag de voor het tandartsexamen mejuffrouw A. T. E. Guldemond uit Lisse. te mishandelen. Hij wilde alleen geld heb ben en dat is hem gelukt. Hoe groot het bedrag was geweest weet hij niet meer. In ieder geval was het meer dan 300. De officier van justitie deelde mee, dat verdachte zich ook heeft schuldig gemaakt aan diefstallen met geweldpleging op het station in Meppel en in Hengelo en dat hij een fiets in Apeldoorn heeft gestolen. Bij het bepalen der straf dient daarmee reke ning te worden gehouden. Blijkens een rapport van de psychiater moet verdachte volkomen verantwoordelijk voor zijn da den worden gesteld. Spreker eiste een ge vangenisstraf van zes jaar. De verdediger mr. S. Groen zeide zich te refereren aan het oordeel van de recht bank, waarna de uitspraak bepaald werd op Donderdag 29 Juni. Bloemendaals bedrijf maakt rondweg om Zwartsluis In het oude stadje Zwartsluis in de kop van Overijsel zijn de verkeersmoeilijkheden dermate toegenomen, dat de vroede vaderen hebben besloten een ceintuurbaan om de plaats te laten aanleggen. Aan de firma D. Blankevoort te Bloemendaal is het werk, waarbij onder meer een veenlaag van elf meter dikte moet worden overbrugd, opge dragen. De kosten zullen ongeveer drie ton bedragen. Synode Gereformeerde kerken In de te Den Haag gehouden slotzitting van de Generale Synode der Gereformeerde kerken werd de nieuwe terreinverdeling in Indonesië aanvaard. Ook stelde zij de overeenkomst tussen de synoden van de Javaanse en Chinese kerken inzake mis- sionnaire predikanten, belast met de op leiding van predikanten of met een bijzon dere opdracht, vast. De overdracht van de gebouwen van de theologische opleidings scholen te Djokja en te Karoeni werd goedgekeurd. Voorts wisselde de Synode van gedachte over de positie van de Gereformeerde ker ken in Zuid-Amerika. Bij de Synode zijn verscheidene stukken ingekomen met betrekking tot de hulp verlening aan „gescheurde" kerken. De Synode besloot de kerken dringend op te wekken de benodigde twee millioen gulden voor deze zaak bijeen te brengen. Zij be sloot vervolgens van de collecten, die voor kerken en diaconieën op Midden-Java ge houden zullen worden, 20 procent ten goede te doen komen aan kerken en diaconieën op Soemba. Prof. dr. K. Dijk heeft enige mededelin gen gedaan over de gehouden samenspre- kine met depuiaten voor de kerkelijke hereniging vanwege de Christelijk Gere formeerde kerken. De Synode besloot voor de nood in Indonesië een bidstond uit te schrijven. Met ingang van het volgende jaar zul len de Algemene Vereniging „Radio Om roep" en de Verenigde Arbeiders Radio- Amateurs de uitzendingen voor de scholen gezamenlijk gaan verzorgen. Op het ogen blik geven alleen de confessionele omroep organisaties schooluitzendingen. bleek wel ingenomen te zijn met de in het wetsontwerp thans opgenomen wachtgeld regeling met uitgesteld pensioen. Excellentie Teulings kon, ook na wat de heren Tilanus (CH) en mr. Terpstra (AR) in het midden hadden gebracht, met een korte verdediging van het wetsvoor stel volstaan. Hierbij wees de bewindsman erop, dat het ontwerp nu bepaalt, dat de Staatscourant een publicatie over de taak omschrijving van een Staatssecretaris zal moeten bevatten. De minister-president hield mr. v. d. Goes van Naters voor, dat ook vroeger in Kabinetten wel Ministers werden opgenomen meer als deskundigen dan als politieke figuren, wat thans trou wens met minister Spitzen het geval is. Dó'ch de minister-president gaf toe, dat voor de toekomst in het algemeen de ge lukkigste vorm zal zijn Staatssecretarissen tegelijk bij de Kabinetsvorming te doen optreden. Tenslotte liet dr. Drees niet achterwege de „onafhankelijke" positie van Staatssecretarissen te onderstrepen, die zich daarin juist mede van ambtenaren onderscheiden. Hierna ging het ontwerp er zonder hoof delijke stemming door. Bij de hervatting van de gedachtenwis- seling over het wetsontwerp op de finan ciering van de wederopbouw der publiek rechtelijke lichamen, verklaarde minister Lieftinck bereid te zijn aan het verlangen te voldoen om de door hem beoogde ver andering van artikel 93 wet materiële oor logsschade alleen voor het aanhangige wetsvoorstel van kracht te doen zijn. Als gevolg hiervan zal hij voorts op korte termijn een ontwerp indienen om een zelfde wijziging in de wet materiële oor logsschade aan te brengen. Aldus was de vrede getekend. Tot besluit nam de Kamer na enige dis cussie het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Werkendam en De Wer ken en Sleeuwijk aan. Op Dinsdag 27 Juni komt de Kamer weer bijeen ter behandeling van het ontwerp Huurwet. Postillon d? amour Duizend jaar geleden trok hij van kasteel tot kasteel met zijn luit en zijn liederen nu zit hij in een van die kleine, intie me restaurant-oasen waar bij gedempt licht en zachte muziek de moede mensen hun zorgen komen vergeten. Hij is de zelfde gebleven hij is meer dan dui zend jaren oud. Inplaats van zijn fluwelen wambuis draagt hij een smoking en zijn luit is verwisseld voor een piano. Ook hoeft hij niet meer over berg en dal naar de eenzame riddersloten te trekken, want de eenzamen komen nu bij hem. Maar hij is dezelfde. Zijn sentimentele liedjes, die hij begeleidt met een kleine waterval van parelende klanken uit zijn instrument, spreken van romantische aan gelegenheden, van verdroogde rozen in een dagboek, van dagen die vol van zoete herinneringen zijn voorbijgegaan. Hij kijkt zijn mensen aan en vindt de toon die zij nodig hebben. Hij speelt met radde vingeren de melodieën die zij ver langen en zingt de woorden die hun ge dachten vangen in een droom van verge telheid. Hij is de minstreel van onze dagen Zoals hij eens de jonkvrouwen deed blo zen met een gezongen boodschap van haar geliefden, die in verre landen met Sara- cenen of in naburige streken met ridder lijke concurrenten streden, zo zingt hij in de beslotenheid van zijn rose oase waarin de obers als kamelen heen en weer sjokken met hun last de boodschap der liefde toe aan de jonkvrouwen van van daag, op verzoek van de hedendaagse rid ders die achter hun cocacola smachtende blikken naar ongenaakbare schonen wer pen. Net als duizend jaar geleden, behoudens de cocacola. Er zit een jonge ridder op een bar-kruk te denken aar. de dagen van weleer, toen hij met zijn schone in verrukking danste op een slepende melodie. Die me lodie is hem bijgebleven als het beeld van de schone zelf, als hij die tonen hoort wringt de pijn der herinnering in zijn hart. Want die mooie dagen zijn voorbij en de schone heeft hem afgedankt. Nu zit zij onbereikbaar ver, zes tafel tjes van hem af. het zouden evengoed zes duizend mijlen kunnen zijn. Zij geeft hem geen blik, zij zit om zo te zeggen op haar kasteel tussen drie dikke stenen muren en een gracht. De jongeman krijgt een idee. Muren en een gracht? Er moet in elke muur een deur zijn en ergens moet een ophaalbrug hangen om de gracht te overspannen. En hier achter de piano zit een minstreel, die aan geen kasteel geweigerd wordt en voor wie alle bruggen met een welkom dalen. En de jonge ridder in het verre land der bar-krukken smoest wat met de minstreel achter de piano. De smeltende stem en de zingende to nen wekken de schone uit haar gepeins. Het lied vloeit op haar toe, het wervelt om haar heen, het omvat haar voorzichtig en teder. Het lied met de herinneringen aan voorbije dagen, waarin een jongeman met haar danste en lieve dingen tot haar zei. Het lied is sentimenteel en zonder in houd, doch de voordracht is meesterlijk, zelfs voor een kunstenaar van duizend jaren oud. De stenen muren brokkelen af, de slotbrug ratelt neer, de schone treedt naar buiten, terwijl de muziek nog inniger en warmer wordt. Het slotaccoord sterft weg in de stralende glimlach van een jonge vrouw, wier hart ontdooid is door de gloed van de herinnering. De minstreel heeft zichzelf overtroffen. Hij voelt de brandende trots over de kracht van zijn kunst en de jonge ridder op de kruk heeft er tranen van in de ogen gekregen. Hij krijgt opnieuw tranen in de ogen wanneer hij later bespeurt, dat de min streel na het einde van zijn taak zijn instrument sluit en naar buiten stapt met de schone jonkvrouw aan zijn arm, die in aanbidding naar hem opkijkt. Wij weten weinig van minstrelen van duizend jaar geleden, maar zij zullen toen ook wel eens zichzelf overtroffen hebben. En er zullen ook wel eens ridders geweest zijn die het nakijken hadden. Want een mens is maar een mens, zelfs al is hij duizend jaren oud. J. L. Driehonderd wandelaars(sters) in de Avondvierdaagse Onder niet al te fraaie weersomstandig heden sijn gisteravond de deelnemers aan de Avondvierdaagse in Haarlem gestart. Foto: In een stortbui begint de wandel- vereniging^ Viribus Unitus" van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort blijmoedig aan haar eerste mars. Ondanks het regenachtige weer zijn Woensdagavond ruim 300 deelnemers gestart voor het eerste parcours van de avondvier daagse. In gebouw „Rosehaghe" in de Hoofmanstraat was het een komen en gaan van wandelaars. Het parcours van de eerste avond was bijzonder mooi. Hedenavond gaat de route naar Spaarndam heen en weer. Het parcours vanmorgen avond. de derde dag is als volgt: Hoofman straat, Gasthuislaan. Van Oosten de Bruyn- straat. Leidsevaart tot aan de Manpadlaan, hier rechtsaf en over spoorwegovergang Woestduinweg. Vogelenzangseweg, Boeken- rodeweg. Viersprong. Oosterduinweg, dan langs Eiswoutslaan, Bloemenaaalseweg en Julianalaan, Zijlweg weer terug naar de Hoofmanstraat. Amendement bracht de vrede

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5