De bouw van 182 montagewoningen in Haarlem-Noord Baby-uitzetten cSW MELKBROOD van Franken Laat L S J E S liever leerboeken leveren Amsterdamse Beurs .Clowntje Rick 7 PERSOONS WAGENS „TAXI 13000" PLEIN 33 Q Kort en Bondig W f«7 &ouue/S Het kostbare deposito Donderdag 15 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Haarlemse raad ADVERTENTIE De agenda voor de raadsvergadering van Woensdagmiddag bevatte slechts 15 pun ten. En daaronder waren weinig voor- stellen die een breedvoerige discussie deden verwachten. Een echte zomerzitting dus. Ook de opkomst der raadsleden was niet groot, 31 van de 39 dames en heren waren slechts aanwezig. Toch duurde de vergadering bijna 2\'z uur. Bij de revue werden alle voorstellen op 3 na zonder discussie aangenomen. Daar onder waren de volgende voorstellen: Tegemoetkoming in de verhuis- en in richtingskosten van de burgemeester. Voor 5000 deel te nemen in het waar borgfonds voor de Sportweek. Ruiling van een perceel grond met de H.F.C. „Haarlem". Wijziging van de wegindeling van de Delftlaan tussèn de Wilgenstraat en de Zaanenlaan. Verbouwing van de kantoren en.be drijfsgebouwen van het gemeentelijk energiebedrijf aan de Harmenjansweg. Inrichting van een transformatorstation bij de N.V. Hin aan de Zylweg. Woningbouw Bij het voorstel van B. en W. inzake de bouw van 182 montagewoningen en 11 winkels op terreinen ten Oosten van de Rijksstraatweg en ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart, kwamen de tongen evenwel los. De heer F i b b e (WD) vroeg of de toewijzing van deze woningen ook weer zal gaan via de woningbouwverenigingen, zodat het Huisvestingsbureau slechts 10 der huizen mag toewijzen? Dit leek spre ker onjuist, want dan komt men immers nooit van de krepeergevallen af. De heer Hennevelt (Comm.) vroeg hoe het te verklaren is dat B. en W. pas nu met een voorstel komen om tot de bouw over te gaan, want een half jaar geleden hebben B. en W. al mededeling van Ged. Staten gekregen, dat deze montagewonin gen gebouwd mochten worden. Laten B. en W. nu de bouw bespoedigen, want de woningnood in Haarlem is zeer groot. Hebben B. en W. nu maatregelen genomen dat met de bouw van de huizen die wij in 1951 mogen bouwen, ook onmiddellijk be gonnen kan worden? Er moet voor gezorgd worden dat er voldoende bouwrijpe gron den zijn. ADVERTENTIE Het ligt voor de hand. dat het voor velen zeer moeilijk is, om zo maar f 50.—, f 100.of f 150.uit te geven voor een baby-uitzet. Nu hebben wij daarvoor een gemak kelijke manier. U koopt een complete uitzet, zonder iets te betalen, en haalt dan iedere week of maand voor een bedrag wat U missen kunt. VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 Juni 1950 ONDERTROUWD: 14 Juni. H. H. Sondagh en M. M. Moonen; W. van Egmond en H. C. Bachman; G. J. C. Jansen en E. Konings; J. Revers en M. J. C. Vosse; C. P. Pauli en M. C. van Hoeven: E. Spoor en W. C. Vuijst; C. Dubbelman en H. J. van Leeuwen; G. B. Boerrigter en M, J. Schmitz: F. PhilippS en F. J. M. Hilterman; J. A. Mutsaers en M. H. Danko; C. J. J. van Buuren en J. H. C. Ver boom; D. de Leeuw en H. Jungfermann; W. F. de Groot en H. Nes; H. Sleutelberg en H. P'. Wildschut; W. Snoek en J. Brussee; A. van der Schaar en C. L. Reyns; H. Boon en P. S. Rozenhart: J. J. Vooges en A. M. de Vos; P. M. Adriaanse en J. T. van der Plaat; W. van der Maken en A. van der Beek; H. j. Meenderinck en P. Peper; G. Schouten en M. J. Stiemer; M. Koomèn en G. Adriaan se; N. C. Schieveen en R. C. Luikel. GEHUWD: 14 Juni, J. van Markenstein en A. C. van der Velde; H. G. M. van Meeuwen en A. B M. Brugman; K. Maarsen en A. Speelmans; E. Philippi en H. C. Hoogkamer; B. M. Selhorst en C J. Neeven; J B. de Mol en J. C. Kroon; A. Plakke en W. S. van den Broek: R- Treffers en L. J. van Slooten; B. J. H. Geerdink en T. Adema; E. Daemen en A. G. Swart; H. W. de Hoop en L. Severijnse; J. H. Heemskerk en T. W. Gloerich; P. van Es en A. P. Loogman; K. Hos en W. de Jongh; F. J. Voetelink en W. A. Letzer. BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, Jkvr. M. S. Hugenholtz—van Rheineck Leyssius; 13 Juni, M. J. HoogenstraatenScheuter; 14 Juni, A. K. Cuppé—Kool; M. van Liervati Hage. BEVALLEN van een dochter: 13 Juni, E. M van Brederodevan der Zee. OVERLEDEN: 12 Juni, P. J. du Saar, 83 j., Kampervest; T. BakkerHidma, 90 j., Jansstraat; H. J. Wesseling, 69 j., Damstraat; 13 Juni, A. M. Alders—Bertholee. 71 j„ Ver- spronckweg; J. Slabber, 75 j., Koninginne weg; S. W. M. Schoen—van Musscher, 36 j., Hodsonstraat. Het had de heer G o e d e e (P. v. d. A.) moeite gekost zich met het voorstel voor de bouw van deze woningen te verenigen, want hij heeft verschillende bezwaren. Aanhouding van het voorstel van B. en W. zou evenwel ernstige vertraging beteke nen. Het is nodig dat alsnog enige wijzi gingen in de plannen voor de woningen gemaakt zullen worden, zo is het nodig, dat er meer kasten en bergruimten komen. En dit moet dan geschieden zonder dat de kosten van de bouw naar boven zullen gaan. Spreker is geen bewonderaar van montagewoningen naar het Montalbouw- systeem. Als Haarlem nog meer montage woningen moet bouwen, dan moet een onderzoek ingesteld worden naar andere systemen. De gemeente kreeg 200 mon tagewoningen toegewezen. Nu zullen er 182 gebouwd worden. Waar blijven de overige 18 of 20 woningen? De wethouder van Openbare Werken, de heer Angenent (KVP) deelde mede dat de gemeente overvallen is door de toe wijzing van 200 montagewoningen. Er was gerekend op meer traditionele bouw en daarvoor waren gronden gereserveerd. Het gevolg was dat een nieuwe verkave ling van de grond ontworpen moest wor den. Bovendien vond in die tijd de over tuiging veld dat het nodig is in de ge meente tot „hoogbouw" over te gaan. Dat alles heeft naturlijk oponthoud veroor zaakt. Dit betreurden ook B. en W. Maar nu is alles klaar om onmiddellijk met de bouw te beginnen. Het zal intussen wel 10 of 11 maanden duren voor alle woningen bewoond zullen zijn. Met de bouwer wordt overleg gepleegd om het aantal kasten in de huizen te vermeerderen. Maar als dit weer een uitstel van maan den zou betekenen, is dit niet verantwoord. Het is volkomen juist dat Haarlem niet aan het Montalbouwsysteem getrouwd is. Er wordt dan ook al overwogen of voor r.ieuwe plannen een ander systeem te kiezen. De 18 woningen die van de 200 nog resteren, worden door B. en W. beschouwd als een „aanloop" voor het bouwvolume voor 1951. De heer H a p p (P. v. d. A.), wethou der van de Huisvesting, kon begrijpen dat er vragen zijn gesteld over de verdeling dezer montagewoningen. De bedoeling van B. en W. is dat de betrokken woning bouwverenigingen de gelegenheid krijgen leden aan te wijzen die in aanmerking komen voor deze huizen, maar daarnaast moet ook vaststaan dat er een aantal kre peergevallen mee opgelost kan wor den, terwijl ook een zeker percentage der woningen beschikbaar moet komen voor geaemobiliseerden en gevallen gebaseerd op medische overwegingen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De winkelsluiting Het voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van de verordening tot uitvoering van de Winkelsluitingswet werd op aan drang van de raad aangehouden, omdat de regering inmiddels een voorstel bij de Kamers heeft ingediend om bedoelde wet te wijzigen. Een ongewenst leerboek? De heer Proper (Comm.) had de volgende vragen ingediend: 1. Heeft het college van B. en W. ken nis genomen van de publicaties (o.a. de Groene Amsterdammer van 10 Juni) be treffende het schoolboek „Algemene ge schiedenis voor het MULÓ-diploma door G. de Haas, welk boek een vriendschap pelijke strekking tegenover de voormalige regeringen der landen van de „As" blijkt ia te houden? 2. Is het juist dat dit boek ook bij het ULO-onderwijs in deze gemeente wordt gebruikt? 3. Is het college bereid het gebruik van dit schoolboek voor het onderwijs onmid dellijk te doen staken? In zijn toelichting wees de heer Proper er op dat ook Italiaanse studenten tegen dit boek geprotesteerd hebben. Hij ver zocht dan ook het boekje niet meer op de scholen te gebruiken. De heer Geluk (P. v. d. A.), wethou der van Onderwijs, deelde mede dat het bedoelde boek op 3 Haarlemse scholen wordt gebruikt. Er staan inderdaad enkele passages in die noodzakelijk gewijzigd moeten worden. Maar dat komt in veel geschiedenisboeken voor. Bovendien moet men bedenken dat dit boek juist in het ADVERTENTIE WANDGEDIERTE Wij verdelgen alle wandgedierte onder ge- heimh. en schrift, garantie. Ontsm. bedr. „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 algemeen geschikt is voor het MULO. Er kan ook geen gevaar in het gebruik van dit boek liggen als de leraar er maar een goede toelichting bij geeft. B. en W. willen een kleine commissie van deskundigen be noemen om in deze zaak te adviseren, omdat men ook moet weten welk boek eventuéel ter vervanging gekozen kan worden. Gaan wij zo vroeg de heer Schip pers (KVP) niet op een verkeerde Wij zouden dan alle geschiedenis boeken moeten nakijken. Er zal daarin ook wel iets over andere landen (spreker keek in de richting van de heer Proper) staan dat nu minder juist geworden is (gelach). De heer Geluk: Het is de bedoeling na te gaan hoe de nieuwste geschiedenis wordt weergegeven. Misschien is het nodig dat er naast de bestaande boeken iets ter aanvulling komt. Personalia De raad benoemde tot leraar in de ge schiedenis aan de H.B.S. a J. S. Bartstra Jr. te Heemstede; tot hoofd van de Klaas de Vriesschool voor MULO: J. Gelijns te Brielle; tot hoofd der school voor voorbe reidend onderwijs no. 10 mej. C. J. van der Wey te Schiedam, en tot onderwijzeres aan de school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen mej. Ch. J. M. van Ditshui- zen te Amersfoort. ADVERTENTIE Bij Franken is de melk goedkoper dan bij uw melkboer. Voor 6 ct. extra ontvangt U n.l. in ieder Ys liter volle melk! ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 alleen maar ROOMIJS ADVERTENTIE Vracht-aanname voor geheel Nederland HAARLEM, Warmoesstraat 15 Telef. 11700 12100 12400 ZANDVOORT, KI. Krocht 3. Tel. 2655 Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie 275% 275)4 205 54 205 Philips 232 234% A. K. U 168% 170 Fokker Nederlandse Ford 286 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 110 yK Scheepvaart-Unie 131 54 Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij 123 12354 H. V. A 12954 129 A'dam Rubber 126J4 125J4 Ned. Handel Mij. 14754 N.-I. HandelsbanK 87J4 Billiton Mij. II 214 Voor de kinderen Amsterdamse poiitie-mensen voor Haarlems voetlicht Op uitnodiging van de Haarlemse Politie- personeelsvereniging „Contact" kwam gis teravond de Amsterdamse politie-toneel- vereniging „Kunst Verheft" in de Stads schouwburg Hans Nesna's blijspel „De troubadour van Loosdrecht" ten tonele voeren. Had de voorzitter van Contact, in specteur Endlich, in zijn openingswoord al met enige eerbied gewaagd van de onder scheidingen die dit gezelschap vorig jaar op een internationaal tournooi had be haald, de prestaties van deze groep bleven allerminst onder de verwachtingen. Dit was fris en vlot amateur-toneel dat geen ogen blik de vaart verloor, die dit stukje zonder pretenties moest maken. De décors pasten zich bij die zonnige sfeer alleraardigst aan, alleen deed de onmenselijke hoeveelheid bollenvelden die naar onze bescheiden mening een tikje Westelijker dan Loos drecht plegen te liggen wat zonderling aan. Men moest nochtans een kniesoor zijn om daar te veel acht op te slaan bij het ontwikkelen van deze koddige liefdes- intrigue, die zich nu eens niet baseerde op de eeuwige driehoek, maar op een vijfhoek waarin de lijnen der genegenheid op aller- verwarrendste manier van hoekpunt tot hoekpunt liepen. Het stuk behandelt de amoureuze moeilijkheden van een jonge dichter, die het rechte huwelijkspad heeft verlaten en door zijn omzwervingen buiten het afgebakend terrein met een jonge schil deres geïnspireerd raakte tot een dicht bundel, die hij onder pseudoniem publi ceerde. Zijn vrouiv heeft echter boze ver moedens en introduceert daarom een be diende van de plaatselijke VW als de Troubadour, die de sonnetten vervaardig de. Daardoor wordt de dichterstrots van haar echtgenoot zo gekrenkt, dat hij zich zelf prompt ontmaskert. Daarmee zijn de poppen aan het dansen en dit ballet wordt nog verlevendigd door het feit dat de schilderes zowel een affaire heeft gehad met de pseudo-troubadour als met de oom van de dichter, een advocaat op jaren die specialist is in echtscheidingen. Van -de zes acteurs en actrices die deze bewogen historie ten tonele brachten, ver dient Ton Rouwhorst zowel voor zijn regie als voor zijn allergenoeglijkste voorstelling van de voortdurende geïrriteerde diehter een levensgrote pluim op zijn hoed. Dirk de Jong als de advocaat wiens levenswijs heid groter is. wanneer hij haar moet pro jecteren op echtelijke moeilijkheden van anderen, dan wanneer hij haar ten eigen bate wil aanwenden, was allerverdienste- lijkst en datzelfde geldt voor Evert Schoen makers, de VW-bediende die tot poëet wordt gebombardeerd. Marie, de dienst meid werd door Rie Muytjens met grote levendigheid uitgebeeld en Bep Petersen als de schilderes en Ali Oudt als de vrouw van de dichter kwamen aardig mee zonder nochtans te schitteren. Heemstede Jaarvergadering H.B.C. Op de jaarvergadering van de R.K. Sport vereniging. H.B.C. die Maandag a.s. gehou den zal worden- in het R.K. Verenigings gebouw zal een zeer belangrijke agenda wor den behandeld. De wijze waarop over twee jaar het 50-jarig bestaan van de vereniging gevierd zal worden, zal nu reeds een onder werp van bespreking- uitmaken. Verder is men bezig met de. oprichting van een speciale afdeling gymnastiek voor dames en worden ook pogingen in het werk gesteld een handbalclub in het leven te roepen. De eerste poging is reeds zo goed als geslaagd en aan de verwezenlijking van de tweede wordt op het ogenblik door enige enthou siaste meisjes hard gewerkt. Wanneer deze beide pogingen slagen, is het niet uitgeslo ten, dat daarna nog meerdere sporten bij H.B.C. zullen worden ondergebracht. ADVERTENTIE met aanhangwagen voor bagage te huur, uiteiuitend met chauffeur TELEFOON 13000 of 17000 „Zeg, zouden we niet aan boord van dat leuke scheepje kunnen komen, Rick?" zei Bunkie verlangend. „Ik zou best willen," verklaarde Rick. „Ik geloof dat er niemand aan boord is. het drijft daar zomaar rond!" Ze konden er zo niet bijkomen: het bootje was te ver van de kant. Maar terwijl ze daar stonden, zagen ze dat de wind het schuitje langzaam in de richting van een bruggetje voerde. En spoedig dreef het tegen één van de dikke houten pijlers aan, waar het in z'n vaart gestuit werd. Rick en Bunkie spoedden zich op de brug en ze keken naar beneden. „Het ligt hier vlak onder!" zei Rick. „Als we gauw zijn, kunnen we misschien aan boord komen." „We moeten 'n touw halen," zei Rick ,£>an lukt 't wel!" AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De autotocht voor ouden van dagen te Heemstede is vastgesteld op 28 Juni. Het doel van de reis blijft vooralsnog een diep geheim, zodat de deelnemers wel nieuws gierig zullen zijn, waar men op 28 Juni heen zal gaan. HANDBAL WEDSTRIJD Door een 61 overwinning op Excelsior behaalden de dames van D.S.O. het kam pioenschap van .hun afdeling van het district Haarlem-Kennemerland van de N.K.S. SCHEEPVAART Aagtedijk. 13 v. Havanna n. Corpus Christi. Aagtekerk, 14 te Cochin. A5deb3ran. pass. 13 Bornholm. Alkaid, 13 v. Paranagua n. Victoria. Alwaki, 13 v Santos n. Victoria. Averdijk, 14 te Antwerpen v. New Orleans. Algorab. 14 v. Hamburg n. Buenos Aires. Akkrumdijk, 13 570 m. W. Scilly. Alamak, 13 80 m. Z. Finisterre. Alderamin, 13 nog te Chittagong. Aletta (t), 13 v. Pladju n. Singapore. Algenib, 13 200 m. W.ZW. Kp. Blanco. Armilla (t). 14 verw. te Pladju v. Soerabaja. Amsteldijk. 13 700 m. W. Ouessant. Alpherat, pass. 13 Bermuda. Aardijk, 13 360 m. W.ZW. Flores. Agamemnon, 13 v. Georgetown n. Paramaribo. Alamak. M 45 m NW. Kp. St. Vincent. Alcor. 14 60 m. N.NO. Rio Grande. Alphacca. 14 verw. Fort Aleza. Alphard. 14 v. R'dam te Antwerpen. Abbedijk, 11 v. Rio n. Santos. Almdijk. 14 te Londen v. Galveston. Alnati. 14 pass. St. Paulsrocks. Amsteldiep, pass. 14 Finisterre. Amsteikerk. 14 te Douala v. Pt. Noire. Arnedijk. 14 v. Galveston n. New Orleans. Atlantis. 14 700 m. ZO. Ceylon. Bliidendijk, 13 v. Port Said n. Genua. Bali, 14 te New York v. Charleston. Bcnr.ekom. 13 100 m. N.NW. Valparaiso n. Antofagasta. Beverwijk, 13 50 m. W.ZW. Kreta. Bcissevain, 13 300 m. O.ZO. Rio Grande. Bonaire, 13 480 m. W.ZW. Madeira. Bontekoe, 14 verw. Gorontalo. Boskoop, 13 720 m. W.ZW. Madeira. Beriage, 12 v. Belawan n. Singapore. Bacchus. 13 v. Mobille n. Houston. Barendrecht (t),13 150 m. O. Norfolk. Blitar, 13 0.40 u. v R'dam, 14 7.30 u. te Antw. Bloemfontein, 14 v. Hamburg n. A'dam. Baarn, 14 v. Balboa n. Guayaquil. Borneo. 14 te Suez. Breda, 14 pass. Sombrero eil. Bantam. 12 v. Sorong. Caltex the Hague (t), 14 v. R'dam te Bahrein. Celebes, 15 te Soerabaja. Castel Bianco, 14 150 m. W.NW. Anderhalf Graadskanaal. Caltex Leiden, 13 v. Suez. Ceram, 13 te Hamburg v. A'dam. Cistula (t), 13 220 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Chama (t), 10 te Singapore v. Miri. Delfshaven, 14 pass. Fernando Noronha. Duivendrecht, 13 verw. St. Vincent v. B. Aires. Drente. 14 v. Djakarta n. Singapore. Dalerdljk, 14 te Antwerpen. Delfland, 14 van Paranagua. Delft, 14 v. A'dam n. Hamburg. Eemdijlt, 13 v. Portland n. Longview. Eemland, 13 00 m. Z.ZO. Madeira. Erinna (t); 13 v. Pladju te Miri. Esso Den Haag (t), 13 1080 m. ZW. Fayal. Etrema (t), 13 550 m. O. Rio Grande. Eendracht, 14 te R'dam v. Algiers. Friesland, 13 250 m. O. Ceylon. Farmsum, 14 pass. Beachyhead. Fairsca (tr.), 14 850 m. O.ZO. Guardafui. General J. H. McRae, 13 in Rode Zee bjj St. Johnseil. (tr.). Gadila (t), 13 1080 m. O.NO. Barbados. Gemma (t), 13 v. Londen n. R'dam. Gouwe, 14 19 u. verw. IJmuiden. Gaasterkerk, 14 v. Suez n. Port Said. Groote Beer (tr.). 14 pass. Algiers. Grootekerk, 14 v. Teneriffe n. Walvisbaai. Garoet, vorm. 15 v. Djakarta. General A. W. Greely (tr.), 18 1 u. Hoek van Holland verwacht. Gordias, 15 te A'dam v. d. Levant. Heemskerk, 13 te Durban. Hydra. 13 130 m. N.t.O. Flores. Hellenic Prince (tr.). 14 pass. Pan teilaria. Hector. 14 pass. Malta. Harpathian. 15 verm. v. Makassar. Helena, 14 v. Antwerpen n. Madeira. Hercules, 14 Djidjelli n. Catacolo. Hersilia, 13 v. Paramaribo n. A'dam. Hestia. 14 v. Puerto Limon n. Cristobal. Iris, 13 te A'dam v. Spanje. Ilos, 13 te Tarragona v. Barcelona. Iltersum, 14 te A'dam v. Galveston. Ino, 7 te Curagao v. Port au Prince. Java, 14 pass. Kp. Guardafui. Joh v. Oldenbarnevelt, 13 200 m. N. Kp. Blanco Jacob Cats. 13 m Str Florida. Japara. 14 16 u. pass. Gibraltar. Karslk, 13 rede Menado. Kertosono. 14 te R'dam v. Londen. Kota Gede, 13 120 m. Z. Kp. Blanco n. Le Havre Keilehaven, 13 pass. Ouessant. Kota In ten en Sibajak (tr.), 14 v. Colombo naar Aden. Kamerling Onnes, 13 v. Djakarta. Kedoe. 13 v Probolinggo te Soerabaja. Langlce Scott, 13 v. Manilla. Lawak. 11 te Los Angeles. Lekkerkerk. 13 v Colombo n. Madras. Lieve Vrouwekerk, 13 te Khorramshar v. Basrah Lemsterkerk, pass. 14 Daedelus Rif. Limburg. 14 v. Los Angeles n. San Francisco. Lombok, 14 pass. Kp. Bon. Leerdam, 13 200 m. v. Nantucket. Lissekerk. 13 v. Hamburg n. Londen. Lutterkerk, 14 v. Suez n. Bombay. Laertes, 11 v. Soerabaja n. Balikpapan. Linge. 14 bij Brunsbuttel Sluis n. Oulu. Lekhaven, 14 pass. Kp. Finisterre. Leopoldskerk, 14 pass. Malta. Luna. 14 v. R'dam n. Tel Aviv. Maashaven, 13 v. Port Gentil n. Lagos. Moriekerk, 13 v. Suez n. Aden. Mentor, 13 v. Tur.is n. -Cyprus. Mitra (t), pass. 14 Flores. Mirza (t), 13 te Singapore v. Balikpapan. Macuba (t), 13 450 m. N.NW. Minicoy. Malvina (t). 13 340 m. N.NW. Minicoy. Melampus, 13 520 m. W. Flores. Mijdrecht (t). 13 380 m. O.NO. Sombrero eil. Maaskerk, 14 v, Las Palmas n. Plymouth. Meerkerk, 14 te Suez. Maasland, 15 te A'dam v. Hamburg. Macoma (t), 13 v. Sorong. BINNENLAND Prof. ir. F. Westendorp, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, wien wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag is verleend, heeft onder grote belangstelling zijn afscheidscollege gegeven. De Amsterdamse gemeenteraad benoem de tot gewoon hoogleraar in de bedrijfs- huishoudkunde aan de gemeentelijke univer siteit prof. ör. J. F. Haccoü, hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw J. Koot uit Haarlem be haalde aan het Amsterdamse Conservato rium het diploma piano C 2. Mr. Dr. J. van Bruggen uit Heemstede is door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd tot lid van de werkgroep Kerk en Samenleving. Voor de 3kte voor Voorbereidend On derwijs slaagden te Rotterdam voor de Ge mengde Commissie de dames A. Blom en P. Corstius te Heemstede en Mejuffrouw I. Agema te Haarlem (diploma A). De heer B. O. Bangma uit Santpoort slaagde aan de gemeente-universiteit van Amsterdam voor het eerste gedeelte van het arts-examen. De heer F. J. Veldman uit Haarlem doorstond aan de Utrechtse Rijksuniversi teit met ^gunstig resultaat het propaedeu- tisch theologie-examen. Voor leraar M.O. Lichamelijke Opvoe ding slaagden gisteren alhier de Haarlem mers A. Gastens, G. Herben, J. Lucas, na hun opleiding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam. Bloemendaals burgemeester zal morgen alleen van 11 tot 12 uur spreekuur houden. ADVERTENTIE Voor VADERDAG een VULPENHOUDER BALL-POINT of VULPOTLOOD Kantoorboekhandel DE ROOIJ ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM Noordam, 13 340 m. Z. Kp. Race. Nelly (tr.). 12 te Fremantle gaat n. Djakarta. Nieuw Amsterdam. 17 15 u. verw. Southampton. Nieuw Holland. 13 900 m. N.NW. Brisbane. Noordwjjk. 14 pass. Kp. Bougaroni. Ossendrecht. 13 in Straat Gibrtaltar. Orion, 12 te Bourgas v. Istanboel. Ovula (t). 10 te Singapore v. Miri. Ossendrecht. 13 in Straat Gibraltar. Overijsel, 14 anker Fremantle. Oranje, 14 pass. Socotra. Oranjestad. 15 v. Aruba n Port Limon. Omala (tl, 14 pass. Kp. St. Vincent. Prins Willem H, 13 pass. Kp. Bon. Prins Alexander. 13 te Port Alfred. Prins Willem V. 13 v. Montreal n. Bremen. Prins Fred. Hendrik. 1-1 te Hamburg v. Bremen. Prins Willem v. Oranje, 13 250 m. W.NW. Scilly. Pema (t), pass. 13 Kp. Saniogue. Poseidon, pass. 13 Mona Passage. Prins Joh. W. Friso. 13 v. Bremen n. Antw. Phronlis, 14 v. Belawan n. Aden. Radja, 14 te Kaapstad. Roepat, pass. 13 Gibraltar. Reynolds, 11 v. Soerabaja n. R'dam. Rempang. 13 rede Donggala. Reyniersz. 13 v. Makassar. 14 verw. Donggala. Rondo, 15 te R'dam v. Houston. Riiys, 13 v. Mauritius n. Penang. Rijn, 15 v. A'dam n. Oulu. Salatiga, 13 te Basrah, 14 n. Muscat. Singkep, 13 v. Soerabaja n. Makassar. Stad Breda, 14 te Genua. Stad Arnhem, pdss. 13 Algiers. Salland. pass, 13 Kp. Santa Maria n. Santos. Sarpedon, 14 te Curagao v. Aruba. Stanvac Talang Altar (t), 14 verw. Sungeige- rong v. Tj. Uban. Salawati, 14 Kp. de Gata. Sarangan, 18 verw. Halifax. Sibajak. zie Kota Inten. Slamat. 15 te Djakarta v. Tandjong Pandang. Stad Dordrecht, 14 pass. Kp. Carbon. Stad Haarlem, 14 te Narvik v. Emden. Stad Maastricht, 15 pass. Burlings. Tabinta, 13 v. Suez n. Aden. Tosari, 13 18 u. te Genua. Titus, 13 v. Limassol n. Beyrouth. Tankhaven m, 13 v. Sungelgerong n. Tj. Uban. Taria (t), 13 te Pladju v. Singapore. Tibia. 13 450 m. W. Flores. Tjimenteng, 13 te Semarang. Tjibadak, 13 450-m. O.NO. Mauritius. Tjiboöas, 10 v. Manilla n. Hongkong. Tjitjalengka. 12 v. Hongkong n. Singapore. Tankhaven 1H, 14 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Tiberius, 14 te Curagao v. Trinidad. Talisse, 15 te Bahrein. Tamo, 14 pass. Beachyhead. Ternate, 14 pass. Kp. St. Vincent. Trajanus, 15 v. West Indië te New York. Veendam, 13 17 u. te New York v. R'dam. Van Ostade. 14 te Laguaira. Valerius. 12 te Djakarta v. Makassar. Venus, 14 v. Falmouth n. A'dam. Volendam. 14 pass Wight. Winsuro, 13 v. Kingston n. Belize. Woensdrecht (t). 13 pass. Rasfartak. Waal, 13 v. Willemstad n. San Nicolas. Wickenburgh. 13 v. Diëppe n. Londen. Westland. 14 pass. Fernando Noronha. Willem Ruys, 35 te Colombo. Weltevreden. 15 4.50 u. pass. Vlissingen n. Antw. Zeeland L.. 13 v. Belawan. Zuiderkruis, pass. 13 6 u. Point de Galle. Zeeland ssm.. 13 v Londen n. Blyth. Zwijndrecht. 14 120 m. O. Gibraltar. Zijpenberg, 14 pass. Kp. St. Antonio. ADVERTENTIE 85 liter KOELKASTEN J f 595.- '/l KONfNCINNEWEG i (D® RAAMDRUGl. 5 BHI HAARLEM - TEL. UOM FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 14 Zij haalde even de schouders op. „Niet speciaal met Sigismund de Brest. Maar je zult toch wel niet veronderstel len, dat ik het gehele seizoen doorgeko men ben, zonder dat mij enige attentie be wezen is, wel?" „Natuurlijk niet. Het is alleen die Belg, waar ik bezwaren- tegen heb. In ieder ge val zullen we hem opzij zetten". „Denk je?" mompelde Lucille. „Je wilt me toch niet vertellen, dat je werkelijk om hem geeft?", vroeg hij. Zij dacht even na. „Ik ben er niet zeker van of ik hem al dan niet mag lijden. Hij is tot op zekere hoogte aantrekkelijk en hij is zeer zeker een knappe jongen. Bovendien moet hij zeer schrander zijn". „Denk je?" „Om op zijn leeftijd een succesvol ban kier te zijn, vereist hersens, is het niet?" „Van een bepaalde soort", gaf hij toe. „Oh, laten we niet meer over hem praten". Hij trok haar weer naar zich toe. Voor de Kentucky Bar bleef zij even in de wa gen zitten om haar lippenstift te gebrui ken. „Je bent erg ruw, Charles", beklaagde zij zich. „Jij bent ook zo'n erg aantrekkelijk wezentje", verontschuldigde hij zich. Zij gingen dansen, onmiddelijk nadat zij het zaaltje hadden betreden. De anderen vonden een tafel en hielden zich bezig met te bepraten, wat men daar wel kon eten. Toen de muziek zweeg, trok Dutley zijn gezellin terzijde en leidde haar naar de kleine bar. Zij klom op een kruk. „Lucille", vertrouwde hij haar toe, „ik geloof, dat ik vanavond niet in de rechte stemming ben voor een partijtje. Die man werkt op mijn zenuwen. Laten we hier een paar minuten blijven zitten". „Uitstekend", gaf zij ten antwoord. „We zullen wat drinken en dan mag je mijn hand vas houden. Dan zul jij je wel spoedig beter voelen". „De genezing",, verzekerde hij haar, „is al begonnen". Zij bleven daar gedurende ongeveer twintig minuten zitten en de kleine bar rières van nerveuse geïrriteerdheid, die zich tussen dit tweetal hadden opgewor pen, verdwenen. Zij zaten na enige tijd gearmd aan de bar, toen, juist op het mo - ment, dat het orkest een slepende wals Inzette, De Brest weer verscheen. „Wij voelen ons allemaal verlaten", be klaagde hij zich met een buiging. „Mag ik het genoegen hebben, juffrouw Bessi- ter?" „Juffrouw Bessiter danst voor het ogen blik niet", kwam Dutley snel tussenbeiden. Zij knikte instemmend, maar glim lachte tegelijk zeer vriendelijk tegen haar teleurgestelde partner. Hij boog. „Dan 'zal ik wachten". „Ja en je zult lang kunnen wachten ook", mompelde Dutley, terwijl hij de lange zich verwijderende gestalte nakeek „Waarvoor denkt hij eigenlijk, dat ik terug gekomen ben om jou met hem te zien dansen, terwijl ik zit toe te kijken?" „Doe niet zo idioot!" lachte zij. „Je kunt het hem niet erg kwalijk nemen, dat hij ons engagement niet al te serieus opvat. Ik veronderstel, dat hij ons nog nooit van zijn leven samen gezien heeft". „Ik zal hem wel leren om het serieus op te nemen", merkte Dutley op. Intussen zullen wij het nu niet te laat maken, want ik krijg morgenochtend al heel vroeg bezoek van mijnheer Parkinson. „Ik begrijp niet, waarom ze jou lastig vallen", zei Lucille peinzend, terwijl zij een sigaret op de tafel vastklopte. „Het is toch niet zo, dat jij in feite iets van de zaak afweet". „Dat doe ik ook niet", gaf hij toe, „maar ik word nog altijd verondersteld aan het hoofd van het concern te staan. Ik wou, dat het niet zo was. Ik denk, dat ik mij maar terug zal trekken, als we getrouwd zijn. Ik zou niet graag nog eens geconfron teerd worden met een dergelijke opgesta pelde tafel post, zoals er nu op mij ligt te wachten". „Zelfs een millionnair, die niets te doen heeft, heeft zijn onvermijdelijke bemoeie nissen". „Wel, het zou best kunnen zijn, dat ik niet zo lang meer millionnair was. Zou je dat erg vinden? Voor mezelf geloof ik van niet". „Ik houd van geld", bekende zij open hartig. „En ik zie niet, hoe je er ooit in zult slagen geen millionnair te zijn. Als iemand de naam Boothroyd maar noemt, loopt de rest van het gezelschap al de ril lingen van opwinding over de rug. Je hebt daar bovendien zo'n eerste klas man aan het hoofd staan de oude Parkinson. Ik heb nooit zo'n getrouwe afbeelding van Croesus gezien, als zijn portret op de ten toonstelling van de Academie van dit jaar". „Parkinson is een schrandere ouwe heer," stemde Dutley toe. „Oh, wel ver draaid!" De Brest, zijn haar gladdder gestreken dan ooit, met een nog charmanter glimlach op zijn gezicht, presenteerde zich voor de tweede maal met een buiging, die een ho veling eer zou hebben gedaan. Dutley bleef hem met een onbewogen gezicht aankijken. „Ik kom mijn verzoek nog eens herha len," kondigde De Brest aan. „Juffrouw Bessiter zal toch niet de gehele avond on vriendelijk willen zijn," Naderhand verbaasde Dutley zich over zichzelf. Hij was over het algemeen een gemoedelijk man en er waren slechts wei nig gelegenheden geweest in zijn leven, waarbij hij zijn geduld verloren had. Hij had inboorlingen in grote getale onder zijn bevelen gehad en eveneens een groot aan tal blanken, die soms moeilijk genoeg te hanteren waren; hij was in critieke mo menten koelbloedig gebleven en had zonder morren allerlei tegenslagen en moeilijk heden verduurd. Hij had onder zijn vrien den een reputatie van onverstoorbaarheid en toch viel er niet aan te twijfelen, dat hij gedurende de volgende seconden zijn zelfbeheersching volledig verloor. Och zeg, laat ons alsjeblieft met rust," zei hij boos. „Waarom moet u zich voort durend indringen?" Er heerste een ogenblik stilte. Lucille was een beetje verbaasd. De jongeman werd nog bleker dan hij al was. „U hoort, wat ik zeg, hè?", vroeg Dutley, die zich van zijn kruk liet glijden. „Ga terug naar de anderen en laat ons met rust. Is het nog niet tot u doorgedrongen, dat u teveel bent?" „U bent zeer beledigend," zei De Brest met stijgende verontwaardiging. „En al is dat zo, wat denkt u er dan nog aan te doen?" was het antwoord. Dutley stond nu tegenover de indringer, die iets langer was dan hij. Misschien was het niet eens de bedoeling van De Brest om hem een slag te geven, maar in ieder geval kwam hij met gebalde vuisten een weinig naar voren, zijn hoofd omlaag en met een zeer kwaadaardige uitdrukking op zijn gezicht. Dutley, die snel handelen gewend was en die juist van een expeditie terug kwam, waar een kloppartij een vrij wel dagelijkse gebeurtenis was, deed een uitval, waarbij zijn vuist vierkant op de kaak van De Brest neerkwam. De vloer was nogal glad en De Brest ging, wild om zich heen grijpend, omver. Een ogenblik leek het, of hij zijn evenwicht zou kunnen herwinnen, maar tenslotte viel hij toch op de grond. Dutley boog zich over hem heen en stak hem de hand toe om hem overeind te helpen. „Dat spijt me," verontschuldigde hij zich. Er hing een ogenblik van gespannen stilte. Een half dozijn mensen verzamelde zich bij de deur en de bediende kwam haastig vanachter zijn toonbank vandaan. De Brest accepteerde diens hulp om overeind te komen. Er waren een schaaf- plek op de zijkant van zijn kin en een paar bloeddruppels. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6