Achteruitgang der Amsterdamse beurs als financieel centrum Fris - Keiler Maodonald OELTECHNIEK TH. L. JANSIVSA (VKort en Bondig De wederopbouw van Zandvoort GOEDE LECTUUR Zaterdag 17 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclic Courant Effecten en Geldmarkt Met een omzet op de aandelenmarkt van soms minder dan een millioen gulden per dag (10G0 aandelen a ƒ1000) is de Am sterdamse beurs naar het zich laat aanzien, haar vacantieperiode ingetreden. Goed be schouwd, is die „vacantie-periode" reeds eerder ingetreden en veel te vroeg begon nen, want nadat Januari nog een gemid delde dagomzet van 1952 aandelen had ge bracht, liep die in Februari tot 1748. in Maart tot 1550, en in April tot 1242 terug. Weliswaar zijn de omzetten op de obliga- tiemarkt belangrijk groter, maar deze zijn minder het gevolg van affaires door de particuliere belegger dan wel van trans acties voor rekening van de z.g. institu tionele beleggers, spaarbanken, levensver zekeringsmaatschappijen, pensioenfondsen, hoewel deze, althans de levensverzeke ringsmaatschappijen, de laatste tijd ook aandelen onder "nun fondsenbezit opnemen. Zo had bijvoorbeeld „De Nederlanden" van 1845 einde 1949 circa 24 millioen aande len in de Nederlandse industrie op een totaal effectenbezit van ƒ115 millioen. Duidelijk is dat de Nederlandse parti culiere belegger ten aanzien van de Am sterdamse effectenbeurs een grote mate van terughoudendheid aan de dag legt en de betekenis van de Amsterdamse beurs als financieel centrum aanzienlijk achter uit gaat. Hier is wel een opmerkelijke te genstelling met buitenlandse beurzen als die van New York, Parijs en Brussel en zelfs met Londen, waar doorgaans van een grote levendigheid kan worden gesproken. Het zou onjuist zijn deze geleidelijke afbrokkeling van effectenzaken uitsluitend toe te schrijven aan de nog altijd dubieuze situatie in Indonesië. Ook andere factoren zijn oorzaak dat de effectenhandel te Am sterdam inkrimpt, waarbij in de eerste plaats moet worden gedacht aan de on macht van het vroegere geldbeleggende publiek, welke ook wel blijkt uit de op nieuw teleurstellende cijfers van inlagen en terugbetalingen bij de spaarbanken. Met andere woorden, de kapitaalvorming in ons land blijft bij de vroegere omvang ten achter en voorzover ze nog geschiedt, gaan de verzekeringsmaatschappijen met het grootste deel strijken. Wanneer men ziet dat de Nederlandse belastingbetaler gedurende de eerste vier maanden van 1950 rond ƒ1'.- milliard aan de fiscus heeft afgedragen, behoeft niet te worden gevraagd wat er van de kapitaalvorming nog kan terecht komen. De minister van Financiën, die inziet dat het fiscale getij langzamerhand begint te verlopen, zet spoed achter de inhaling van de belastingachterstand, getuige het grote aantal dwangbevelen dat wordt „uitgereikt". En het is geen wonder 'dat de effectenhandel in het fiscale klimaat van deze tijd niet ademen, leven en tieren kan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd dat 466 maatschappijen, welker aandelen nagenoeg alle op de Am sterdamse beurs worden genoteerd, in 1948 een winst nebben behaald van f 938 mil lioen, waarvan slechts 178 millioen aan dividend en tantièmes is uitgekeerd, 200 millioen afgeschreven en 347 millioen is gereserveerd. Jammer, dat de C.B.S. „ver geten" heeft te publiceren, welk deel van de winsten voor de fiscus moest worden „geresteerd". Het is een bewijs van goed financieel beleid -dat de Nederlandse ondernemingen het grootste deel van wat de fiscus hen nog overlaat, tot het sterk maken der be drijven aanwenden en dat zij terloops opgemerkt zij hebben daarbij meren deels een stok achter de deur, in casu de superdividendbelasting niet nodig! Voor aandeelhouders betekent deze con servatieve uitdeling'spolitiek intussen een belangrijke beperking van inkomen, een ver-mindering van het rendement op hun aandelenbezit. Het C.B.S. heeft becijferd dat dit rendement in 1948 nog slechts 3.7 heeft bedragen, dat weliswaar iets groter is dan in 1947 (3 maar aan merkelijk lager dan in 1938, toen het nog 4.8 bedroeg. Neemt men hierbij in aanmerking dat deelneming in het aandelenkapitaal het verstrekken van risicodragend kapitaal ADVERTENTIE JANSWEG 42 TELEFOON 11828 CENTRALE VERWARMING OLlESTOOKINSTALLATiES De bouw van de watertoren te Zandvoort Maatregelen voor het geval er een ernstige brand komt De bouw van de Water-uitzicht-toren te Zandvoort door N.V. Philips bouwbedrijf te Haarlem, vordert gestadig. De funds- ringsvoet is gereed er. reeds is een meter ongeveer boven de grcnd de betonnen om trek van de straks 44 meter hoge kolos zichtbaar. De bekisting voor het betonwerk daarop is tot ongeveer 4 meter boven de begane grond in aanbouw. Intussen wordt naar de voltooiing van dit bouwwerk reikhalzend uitgezien, spe ciaal door de directeur van het waterlei ding bedrijf, die de moeilijkheden, om met primitieve middelen de druk op het wa terbuizennet op peil te houden, met hei toenemen van het aantal badgasten en in woners, nieuwe huizen en bedrijven, steeds ziet vermeerderen. Tot de inwoners var. Zandvoort is dan ook door hem een schrif telijk verzoek gericht, met watergebruik zo zuinig mogelijk te zijn, en geen klach ten in te zenden over le geringe water druk op de spitsuren, speciaal op boven verdiepingen, daar hieraan momenteel niets te doen is. Men houdt zich het hart vast bij de ge dachte aan een eventueel ernstige brand. In overleg met de brandweer heeft men nu besloten, dat, wanneer een brand uit breekt, en de brandweer niet over genoeg water zou beschikken, bepaalde delen van •je gemeente tijdelijk van water zullen worden afgesneden, teneinde de druk in het gebied, waar de brand woedt, te kun nen opvoeren. Op warme dagen bedraagt het totaal waterverbruik in Zandvoort momenteel 2.000 M3 per dag. een toppres tatie voor het bedrijf, mede in verband •net de capaciteit van de filters. Men hoopt echter, vóór het volgend seizoen de nieuwe vater-uitzicht-toren, die aan al deze moei- ijkheden een definitief einde zal maken "heel in bedrijf te hebben gesteld. betekent, dan is het niet onverklaarbaar dat er behalve de onmacht tot aankoop van aandelen, hiertoe ook een mindere bereidheid moet worden geconstateerd. Daar komt nog een factor bij. De beoordeling van de commerciële en financiële mogelijkheden der bedrijven is de laatste iaren veel moeilijker geworden De moeizame worsteling om voor de lan den van West-Europa tot een grotere economische samenwerking te komen O.E.E.S., plan-Schuman. plan-Stikker schept voor de bedrijven in de verschillen de landen een min of meer onzekere si tuatie, omdat van tevoren moeilijk is uit te maken in hoeverre die economische sa menwerking, het geleidelijk opheffen der tol-barrières en de vrije omwïsseibaarkeïd der valuta, op de ontplooiingsmogelijkhe den der bedrijven in de onderscheidene landen van invloed zal zijn. De interne factoren, als de financiële positie, het di videndverloop ir. het verleden en de mo- mentelijke beöryfsvcoruitzichten komen daardoor bij de beoordeling van de koop waardigheid mir. of meer op de achter grond. Dat deze omstandigheid ook de belang stelling voor nieuwe emissies remt en mitsdien aan de particuliere investering voor de industrialisatie in de weg staat, ligt voor de hand. Belgische pianist werkt mede aan het vierde zomerconcert De Belgische pianist Louis Backx zal zijn solistische medewerking verlenen aan het vierde zomerconcert. dat de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam op Vrijdag 23 Juni zal geven. Deze pianist werd in 1922 te Antwerpen geboren en is winnaar van de eerste prijs in het Internationale Concours te Brussel (1943) en van de tweede prijs in het Concours te Genève in 1946. Op dit zomerconcert zal hij een uitvoering geven van het Pianoconcert in A gr. t. K.V. 488 van Mozart. Als orkestwerken staan op het programma het Concerto grosso in d. kl. t. van Handel, alsmede de Achtste Sj'mphonie van Beethoven. Gerepatrieerd. De sinds 1937 in do Vei enigde Staten werkzame componist en diri gent Paul Hindemith is naar Duitsland teruggekeerd Te Berlijn, waar hij aan de Vrije universiteit een leerstoel heeft aan vaard, is Hindemith benoemd tot ore-senator van de Hochschule für Musik. In trek. De bekende Veluwse boeren- dansers uit Putten, die in het begin van dit jaar een verzoek ontvingen voor een tour nee door Amerika, kregen thans de uitno diging om in Januari en Februari 1951 ee: tournee door Israel te gaan maken. Ook zijn besprekingen gaande voor een reis door Zwitserland. Boek van mevrouw Roosevelt voor Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft goedgevonden dat haar het eerste van de 150 genummer de exemplaren zal worden aangeboden van het boek „Ik herinner mijdie de schrijfster mevrouw Eleanor Roosevelt tijdens haar bezoek aan ons land van haar handtekening zal voorzien. Deze exemplaren zullen worden ver kocht met een toeslag die geheel ten goede komt aan de kankerbestrijding. Adres van muziekuitgevers aan de Tweede Kamer De Vereniging van muziekhandelaren en uitgevers in Nederland heeft een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht, waarin er op gewezen wordt dat. nu de wet op de omzetbelasting herzien zal worden, het belasten van muziekuitgaven een bemoeilijking is van de actie, die allerv/ege wordt gevoerd om het Nederlandse volk nader te brengen tot de schatten, die de componisten van alle eeuwen en ook de hedendaagse Neder landse toonkunstenaars, de wereld hebben geschonken. De motieven, welke in 1935 hebben ge leid tot vrijstelling van de muziekuitgaven van omzetbelasting, gelden thans in ver sterkte mate. zo wordt in bovengenoemd adres betuigd. II" B I TELE ADVERTENTIE TELEFOON 16287 HAARLEM Pierre Monteux bevorderd Aan het slot der Vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg gegeven voorstelling van de opera „Oberon" heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en voorzitter van het Holland Festival, mr. H. J, Reinink, aan de Franse gastdiri- gent Pierre Monteux zijn bevordering door H. M. de Koningin van officier tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau bekend gemaakt. In zijn toespraak gewaagde de secretaris generaal van het vele dat Monteux, die gedurende tien jaar dirigent van het Con certgebouw-orkest is geweest, voor het Nederlandse muziekleven heeft gedaan, in het bijzonder voor de Nederlandse Opera, die hem na de bevrijding verzocht naar ons land te komen om haar te helpen bij de opbouw. Onmiddellijk gaf de in Amerika wonende dirigent gevolg aan dit verzoek. Duizend Katwijkers op bezoek bij Minister Drees Krachtig pleidooi voor eigen haven Dv huidige situatie Duizend Katwijkers, die#al hun plaatse lijke organisaties vertegenwoordigen, heb ben gisteren aan minister Drees een peti tionnement aangeboden, waarin wordt aangedrongen op de aanleg van een eigen zeehaven. Juist nu zijn de omstandigheden daar zo gunstig voor, omdat het Hoog heemraadschap Rijnland er het uitmon dingskanaal naar de zee volkomen gaat vernieuwen. Hiermee zouden deze werken uitstekend gecombineerd kunnen worden. Gebeurt dit niet, dan acht men de kans om een eigen haven te krijgen zo goed als verkeken. Op het ingenieursbureau Dwars, Keeaerik en Verhey te Amersfoort heeft men voor Katwijk reeds een voorlopig ontwerp van een haven vervaardigd. Dit project bevat twee pieren die 415 meter, tot buiten de zandbanken, in zee steken, een wachthaven (voor het oponthoud bij het schutten) en een golfvrije binnen haven. De kosten worden geraamd op 6\2 a 7 millioen gulden. De Katwijkers kunnen de huidige gang van zaken steeds moei lijker aanvaarden. Zij moeten reeds vele jaren in IJmuiden binnenlopen en dan via het binnenland (zestig kilometer door allerlei ondiepe kanalen met in totaal 29 bruggen!) naar Katwijk varen. Daar doen zij twee dagen over. Daarom moet de haring in IJmuiden worden overgeladen op trailers en lichters, die haar naar de Katwijkse markt vervoeren. Mede door de hoge kosten, die daaraan zijn verbonden, komt het gemis aan een Katwykse zee haven onze "vissersvloot jaarlijks op vier honderdduizend gulden te staan. Een in terdepartementale commissie heeft deze zaak thans in studie, doch de bezorgdheid van de katwijkers, dat de behandeling van hun dringende belangen zou worden uitgesteld, heeft tot dit petitionnement ge leid. Klachten over feenoemingskansen der candldaatriotarissen In Deventer werd de jaarvergadering der- Broederschap van candidaatnotarissen gehouden, waarop de voorzitter, de heer G. H. M. van Arendonk de benoemingskansen der candidaten behandelde. Hij zei, dat een zeer groot aantal der candidaten tot twaalf jaar na hun promotie tot candióaat nog op een benoeming wach ten. Het percentage der nietbenoemden was in 1949 zelfs 60 (totaal 508 candidaten). Zij hebben de leeftijd van 38 tot 49 jaar. In Februari 1950 waren in ons land 834 nota rissen in functie, van wie 88 boven de 70 jaar, dus meer dan 10 Zou. tengevolge van de werkzaamheid van de commissie- Pitlo, de maximum leeftijdsgrens gebracht worden op 70 jaar, dan komen in 1952 120 vacatures te vervullen, welk aantal gelei-1 delijk zou toenemen tot 174 vacatures, dat is 1/5 gedeelte van het totaal aantal stand plaatsen. Nadat de heer Van Arendonk ge sproken had over de in uitvoering zijnde pensioenregeling, wijdde hij enkele woorden aan de verhouding der candidaten tot de notarissen. Er wordt naar gestreefd de posi tie van de candidaten als medewerker op een hoger plan te brengen, hetgeen het gehele notariaat ten goede zal komen, aldus spreker. Aan de opleiding van klerken wordt door het houden van cursussen aandacht besteed. Prof. dr. P. J. A. Adriani die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd ontslag heeft genomen als redacteur van het week blad voor privaatrecht, notariaatsregistratie en belastingrecht, werd benoemd tot erelid der Broederschap. Prof. mr. E. M. Meijers uit Leiden huldigde prof. Adriani voor het feit, dat deze een belastingwetenschap heeft geschapen. Emigratie-overeenkomst Nederland—Australië Men overweegt te komen tot een over eenkomst tussen ons land en Australië in 1 zake de emigratie van Nederlanders naar dat land. Een ontwerp-overeenkomst is in voorbereiding. Beide regeringen zouden een bijdrage verlenen in de kosten, welke door de emigranten moeten worden ge maakt, alvorens zich in Australië te kun nen vestigen. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de transportkosten. De voorzitter van de „Immigration plan ning council" van Australië, Sir John Sto rey, vertoefde drie dagen in ons land. Hij voerde met regeringsvertegenwoordigers en emigratie-deskundigen besprekingen. De mogelijkheden voor emigratie naar Australië werden daarbij uitvoerig bezien. Aan alle aspecten dezer emigratie werd aandacht besteed. Het transport vormt nog altijd een belangrijk vraagstuk, doch de scheepsgelegenheid is reeds enigszins ver beterd. Australië hoopt het aantal Nederlandse emigranten jaarlijks te vergroten. Voor het volgend jaar is gedacht aan een aantal van 20.000 en zo mogelijk nog meer, indien de transportmogelijkheden zulks zouden toe laten. Voor 1952 is het aantal Nederlandse emigranten op 30.000 vastgesteld. BINNENLAND Met ingang van 24 Juni zal de K.L.M.- dienst Amsterdam—Innsbrück die op 4 Juni met een frequentie van een vlucht per week in beide richtingen werd geopend wegens de grote vraag naar passage op deze lijn twee keer per week uitgevoerd worden. De „Japara", op thuisreis van Indonesië, wordt Zondagmiddag 18 Juni om 15 uur te Rotterdam verwacht aan de Lloydkade. Debarkatie direct na aankomst. Ds. A. K. Straatsma, Nederlands Her vormd predikant te 's Gravenhage, is be noemd tot voorzitter van het Nederlands comité voor het Protestantse ziekenhuis te Brussel. HAARLEM EN OMGEVING De lieer B. H. A. M. Sormani uit Haar lem slaagde voor het tweede gedeelte van het notarieel examen 1950. Ter leniging vaee tuoniupnooci is een betonfabriek in Rijssen er toe overgegaan betonwoningen le bare::.. De eerste is ihans gereed gekomen. Wanneer de woning blijkt ze voldoen, zal dc Jabriek soortgelijke huiten in serie gaan bouwen. De bouwtijd is dart 4 a ii zoekenDc:-. woning bevat een woonkamer van 4 bij 4 meter, twee slaapkamertjes ren 2 25 bij 2 meter, keuken, hal, kelderkast en W.C. De buiten- en binnenmuren zijn opgetrokken van beton van ongeveer 5 cm. dikte. De totale opper vlakte is S\2 by 6 nieter, de hoogte 4 meter. Verlaten vliegend fort neergeschoten Amerikaanse straaljagers stegen Zater dagochtend van Okinawa op om een be schadigd vliegend reuzenfort neer te schieten. Het fort had bij een landingspoging op het vliegveld Kadena zijn landingsgestel beschadigd. De twaalf leden van de be manning kregen daarop per radio op dracht om de automatische piloot in te schakelen en het toestel per valscherm le verlaten. Kort daarop kwamen de straaljagers aansuizen en deden het reuzenfort in de Chinese Zee storten. Plannen voor een exploitatie- maatschappij ontwikkelen zich Naar wij vernemen zijn de plannen om te komen tot oprichting van de „Exploita tie Maatschappij Zandvoort" reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De statuten zijn vrijwel gereed en worden thans bestudeerd door de directies van enkele grote concerns in ons land, die in principe deelneming in deze maatschappij reeds hebben toegezegd. Het ligt in de bedoeling om via deze maatschappij te komen tot uitvoering van een kustbebouwin'g, (amusement-centrum en hotelbouw) in het kader van het weder- opbouwplan Friedhoff, zij het dan wellicht wat bescheidener vorm dan de aan vankelijk gedachte opzet. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat nog vóór seizoen 1951 met de bouw van verschillende voor de badplaats zéér belangrijke objecten 'zal zijn begonnen. Onderhandelingen met verschillende instanties zijn nog gaande en talrijke vergaderigen worden belegd. Enkele oud bedrijfs-exploitanten, nog claims bezittend in deze kuststrook voor het centrum van het dorp, zijn ook bij deze plannen geïnteresseerd. Algemeen komt men tot de overtuiging, dat via deze weg de enige mogelijkheid be staat, om in Zandvoort tot algehele weder opbouw van het verwoeste kustgebied, in het kader van het plan Friedhoff, te kun nen komen, daar individueel particulier initiatief zo goed als geheel ontbreekt. Dodelijk ongeval in Wijk aan Zee Donderdagmorgen om ongeveer half elf is het driejarig dochtertje van de familie K„ die onlangs uit Indonesië repatrieerde, door een auto overreden en op slag ge dood. Het meisje was onder de auto van een Volendamse visventer gekropen en kreeg, toen de wagen wegreed, het rechtervoor wiel over zich heen. Het kind werd op slag gedood. De chauffeur S., die geen schuld aan het ongeluk had, verloor tengevolge van de schrik het bewustzijn. Haarlemmermeer ZONDAGSDIENST DOKTOREN Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. den Ouden. Halfweg: dr. Reijnders. Lisse ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a_s. Zondag waargenomen door dr. A. J. Duirnaer van Twist. Tussen de Ekster- en de Lijsterlaan in lJmuiden-Oost zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een Gerefor meerde kerk. De foto toont een maquette van het door architectenbureau J. van Heyningen ontworpen plan. Bennebroek Tuinbouw en Plantkunde Op de vergadering van de afdeling Ben nebroek van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde was de spreker niet verschenen. Op voorstel van de heer J. Bijl v. Duyvenbcöe werd beslo ten, er een praatavond van te maken. De reeks bestrijdingsmiddelen welke tegen woordig in de handel worden gebracht, vormde een dankbaar onderwerp. Op Zaterdag 24 Jur.i wordt een duin wandeling gehouden op het terrein van de Amsterdamse Waterleiding. Bij een prachtige inzending bloemen, trok de witte Philo-cactus die slechts heel kort bloeit door zijn smetteloos wit de meeste aandacht. KERKVEILING De kerkveiling welke gisteren ten bate van de parochiekerk werd gehouden, bracht ruim 3700 op, dat is 700 meer dan het vorig jaar. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 18 Juni waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. Heemstede Uitreiking verkeersdiploma's Vorige week heeft de schooljeugd van Heemstede het practisch verkeersexamen afgelegd. De geslaagden waren Vrijdagmid dag in het R.K. Verenigingsgebouw bijeen orn dit succes feestelijk te vieren. Moest het vorig jaar 10% worden afgewezen, dit jaar bedroeg dit niet minder dan 19% of bijna het vijfde deel van het aantal deel nemende kinderen, Weliswaar worden de verkeersexamêns er niet gemakkelijker op, maar het geeft te denken wanneer er van 307 deelnemende kinderen slechts acht een volledig examen zonder fouten afleggen. De burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, sprak de kinderen toe en drong er op aan, dat het geleerde toch vooral ook zou worden toegepast wanneer de kinderen op de weg waren, want het is de bedoeling van dit examen geweest dat de kin,deren zouden leren, hoe zij zonder gevaar aan het verkeer kunnen deelnemen. De burgemeester dankte de politie voor de grote medewerking. Nadat acht leerlingen, waarvan er vier van de Dreefschool waren, twee van de Voorwegschool, een van de Crayenester- school en een van de Bos en Hovenschool het verkeersinsigne hadden ontvangen en hoofdinspecteur Berentsen nog eens de aan dacht gevestigd had op de gevaren van het tegenwoordig verkeer, werden enige films vertoond. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M. v d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telef. 29903 en dr. j. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, teL 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 23320. Zandvoort Tuinfeest bij het Vijverpark Voor het eerst wordt in Zandvoort een „tuinfeest" gehouden. Touring Zandvoort heeft besloten in het „Vijverpark", waar hoogopgaande dennen en een rustieke vijver met een prachtig begroeid eilandje in het midden, bezoekers de indruk geven, in een bosrijke streek in het centrum van ons land te zijn, in plaats van aan zee, de uitvoering van de „Vancouver-band" uit Canada, die oorspronkelijk in de muziek tent op het Tramplein zou concerteren, te doen plaats hebben in het Vijverpark op Zondag 25 Juni des avonds om half negen. Het concert zal in deze rustige omgeving beter voldoen en het zal een onderdeel vor men van een „tuinfeest" dat men deze avond zal houden en waar ook de Zand- voortse brandweer zal optreden met een „watershow". Men stelt zich voor de om geving te illumineren. Met politie en brand weer wordt nog onderhandeld over de mogelijkheid om een vuurwerk af te steken op het eiland in de vijver. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Cornells, z. van C. L. A. Klinkert en J. J. Weber; Maria Helena Del- phine. d. van H. P. Lefferts en A. T. van der Zee; Maria Jacoba, d. van A. J. G, Kroone en J. M. van Zanten: Martina Eusebia Maria, d. van T. J. A. Spolders en G. M. Kok. ONDERTROUWD: F. Stiphout en E. M. Hoogenbosch: L. G. Lever en J. Hoogendijk. GETROUWD: H. M. H. van der Donk en W. L. d' Hont. OVERLEDEN: M. Cassee, oud 61 jaren, weduwe van F. W. J. Terwee. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. G. v. EerdenWasse naar, d.; T. J, Jonkers—Schoor, z.; J. Dam- katMeijboom, d.; B. W. M. ClousKoehler, d.; A. KeegstraHonhof, z.; J. J. M. v. Saasev. d. Wijden, d. ONDERTROUWD: E. L. H. Roersch en M. L. H. Kampf; W. L. Bosman en S. J. Seijsener. OVERLEDEN: M. J. Faase—Faas, 76 j.; Wed. M. Huntelaar—Baumgartner, 84 j., ADVERTENTIE KRANTENHAL DE PATRIOT. VERWULFT SCHEEPVAART Albireo, 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alchiba, pass. 16 Victoria. Alhena, pass. 15 Kp. Santa Maria n. Santos. Alphacca, 15 v. Fort Aleza n. Recife. Amsteldiep. 16 pass. Gibraltar n. Marseille. Arendsdijk, 15 v. New York te Boston. Asturias, verm. 29 v. Djakarta n. A'dam. Alcinous, 16 te Port Said. Algenib. 16 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelland, 15 v. San Francisco n. Rio de Janeiro. Aardijk, 15 500 m. O. Bermuda. Agatha (t). 15 v. Pladju n. Saigon. Akkrumdiik, 15 600 m. Z.t.O. Kp. Race. Alamak, 15 100 m. O. Gibraltar. Algorab, 15 dwars Nieuwe Waterweg. Amstelveen, 15 350 m. Z. Kp Race. Annenkerk. 15 1760 m. ZO. Kp. Guardafui. Averdijk, 16 te R'dam v. Antwerpen. Antonia (t). li te Djakarta. Armilla (t), 16 v. Pladju n Socrabaja. Abbedi.ik, 16 v. Santos n. Montevideo. Almkerk, 16 pass. Noord v. Majorca. Alnati, 16 dwars Maceio. Aagtedijk. 15 te Corpus Christi v. Havanna. Alblasserdijk, 35 te Galveston. Alphacca. 16 v. Recife. Amst.eldijk, 16 te Antwerpen. Arkeldijk, 15 te New Orleans. Arnedijk, 15 v. Galveston te New Orleans. Atlantis, 17 verw. Colombo. Bennekom, 16 v. Antofagasta n. Pisco. Beverwijk, pass. 15 Pantellaria. Eritsum, 15 v. Lagos n. Warri en Eurutu. Borneo. 16 v. Port Said n. Liverpool. Bonaire, 15 1000 m. W.Z.W. Madeira. Boskoop, 15 1250 m. NO. Barbados. Breda, 15 420 m. NO. Sombrero eil. Blijdendijk, 16 Messina n. Genua. Caltex the Hague (t), 16 te Rastanura v. Bah rein. Coryda (t), 14 v. Rangoon te Calcutta. Ceronia (t), 15 340 m. O.t.N. Barbados. Chama (t), 13 v. Singapore n. Pulo Sambu. Castel Bianco. 16 600 m. O.ZO. Guardafui. Danae, 15 te Tanger v. R'dam. Delfshaven. 15 pass. St. Paulsrocks. Drente, 16 te Singapore. Dundalk Bay (tr.), verm. 6 Juli v. Djakarta n. Amsterdam. Duivendrecht (t), 16 v. St. Vincent. Dorsetshire. 16 v. Port Said. Eemdijk, 16 te San Francisco v. Longview. Esso Den Haag (t). 15 540 m. Z.t.W. Fayal. E trema t15 120 m. Z, Rio Grande. Esso Rotterdam (t), 16 rede Aruba. Edam, 16 v. R'dam n. New York via Antw. Eemland, pass. 16 Fimsterre. Farmsum, pass. 15 Ouessant. Fairsea, (tr.), 15 550 m. O ZO. Guardafui. Gaast'erkerlc, 15 v. Port Said n. Genua. General W. C. Langfitt (tr.), verm. 18 v. Dja karta n. A'dam verw. 10 Juli. Gadila (t), 15 450 f. O.NO. Barbados. Gaasterlana pass. 16 Kreta n. Genua, General A. W Greely (tr.), pass. 16 Ouessant. Groote Beer (tr.), 16 dwars Lissabon, Grootekerk, pass. 16 Dakar. Goya (tr.), 18 te Aden. Helena, pass. 15 Dover. Hilversum. 15 v. Casablanca n. Vlaardingen. Haarlem, 15 180 m. W. Scilly. Hercules, pass. 15 Kp. Bon. Hydra, 15 400 m. W.Z.W. Flores. Hector. 16 v. Bona n. R'dam. Hera, pass. 16 Scilly. Hellenic Prince (tr.), 21 04 u. te IJm. verw. Java, pass. 15 Perim. Jaarstroom, 18 Takoradi verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 140 m. Z. Freetown. Japara L„ pass. 17 Ouessant. Kota Gede, 15 pass. Kanarische eil. Kota In ten en Sibajak (tr.), 21 te Aden »erw. Kelbergen, 16 pass. Kp. St. Vincent. Kota Agoeng, 15 te Singapore v. Djakarta. Leopoldskerk, pass. 15 Bizerta. Lawak, 17 te San Francisco. Laertes, 15 rede Balikpapan n. Soerabaja. Linge, 15 bij Bornholm.. Lucita (t), 15 v. Oldkilpatrick n. Heysham. Laagkerk. 17 te Koeweit. Lemsterkerk, 16 v. Port Said n. Genua. Luna, pass 16 Dover n. Tel Aviv v. R'dam. Langkoeas, 16 v. New Orleans n. Charleston. Leerdam, 16 v New York n. Philadelphia. Lekkerkerk, 15 te Madras. Lombok, 15 275 m. O.ZO. Malta. Lombok, 17 te Port Said. Meliskerk. 15 v. R'dam n. Hamburg. Myonia (t), 15 v. Port Said. Maas. 16 te Mobile v. Cape Haitien. Mapia, 15 v. Baltimore te Mobile. Mijdrecht (t), 16 te Prt. la Cruz v. Manchester. Maaskerk. 15 160 m. ZO. Madeira. Meerkerk. 15 verw. Port Said, Maashaven, 16 v. Logas n. Freetown. Melea (t), 17 v. Miri n. Sydney. Mariekerk, 17 te Aden. Marisa. 16 v Abadan n. Bombay. Marken, 16 23 u. pass. Malta. Nigerstroom. 15 v. Monrovia n. Freetown. Noordwij k, 15 bij Kp. Tenez. Nelly (tr.), verm. 28" v. Djakarta n. R'dam 22 Juli verw. Noordam. 19 c.a. 8 u. te R'dam verw. Oranje Fontein, 16 v. Port Elisabeth n. East London. Ondina (t), pass. 16 Fayal. Oranje, pass. 16 Perim. Prins Willem II. 15 dwars Bari. Papendrecht (t), 16 te Beaumont v. Grange mouth. Prins Alexander, 15 v. Port Alfred n. Montreal Parkhaven. 15 pass. Abrolhos, Plancius, v. Djakarta n. Semarang. Poseidon. 15 300 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Prins Fred. Hendrik. 15 v. Hamburg n. R'dam. Prir.s W. v. Oranje, 15 800 m. W.NW. Scilly. Pygmalion, 15 pass. Oostpunt Jamaica. Prins Joh. W. Friso. 16 v. Antwerpen te R'dam. Roepat. pass. 15 Kp. Bon. Rijnland, 15 v. A'dam n. Buenos Aires. Ridderkerk. 15 verw. Walvisbaai v. Kaapstad. Rossum, 15 v. Kielerkanaal n. R'dam." Rijn. 16 pass. Brunsbuttel Raki. 12 te Los Angeles v. Vancouver. Rotti. 15 te Djakarta. Soestdijk, 15 v. Djakarta n. Cheribon. Stad Dordrecht, 16 te Porto Empedocle v. R'dam Stad Maassluis, 15 te Emden v. Narvik. Stad Maastricht, pass. 15 Kp. St. Vincent.- Schiedijk, 15 v. Boston te Halifax. Sibajak, zie Kota Inten. Salatiga, 16 te Muscat v. Basrah. Sarangan. 15 630 m. W. Flores. Stanvac Pendopo (t), 15 v. Tj. Uban n. Sungei- gerong. Salawati. pass. 16 Kp. Bon n. Alexandrië. Stad Arnhem, 16 te Casablanca v. Bona. Sunetta (tl. 16 pass. Wight. Somersetshire. 15 te Fremantle. Sloterdijk. pass. 16 Socotra. Ternate. pass. 15 Kp. de Gata. Titus. 15 v. Beyrouth n. Alexandrië. Talisse, 16 v. Bahrein n. Bombay. Tankhaven III. 15 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Tarakan. 15 v. Soerabaja n. Semarang. Taria (t), 15 v. Pladju n. Sambu. Tiba. 15 v. R'dam n. Antwerpen. Tjibodas, 15 v. Hongkong n. Yokohama. Tjibesar. 13 v. Soerabaja te Semarang. Tiba, 16 te Antwerpen v. R'dam. Tamo. 16 pass. Fimsterre. Tosari, verm. 18 v. Genua. 23 te Alexandrië. Van Riebeeck. 15 v. Makassar n. Buleleng. Volendam, 15 150 m. W. Scilly. Van Heutz. 14 v. Makassar n. Soerabaja. Veendam, 16 v. New York n. R'dam. Winsum. 16 te Belize. Waiwerang. 15 v Singapore n Palembang. Westerdam. 15 360 m. O.ZO Kp. Race. Westland. 15 150 m. O. Recife. Wickenburgh. 16 te R'dam v. Londen. Waterland, 14 v. Santos. Willem Ruys. pass. 16 Minicoy. Zonnewijk, 15 v. Brisbane te Sydney. Tabinta, 16 200 m. N.NW. Perim.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10