Stadsbesteldlenst A. B. C. Wie zullen 332 montagewoningen in Haarlem-Noord betrekken? „RICHE FOTO ART" TAXI 18000 13000 Nieuwe uitgaven over beeldende kunst Predikbeurten Zaterdag 17 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant 6 ADVERTENTIE vervoert aj Uw goederen, groot o£ klein, goed en goedkoop BARREVGEtÉsïRAAT 2, haarlem - tel. 1S428 Na 6 uur 14810-14155 Een nadere uiteenzetting van wethouder Happé De gemeenteraad van Haarlem besloot Woensdagmiddag 182 montagewoningen en 11 winkels te bouwen op terreinen ten Oosten van de Rijksstraatweg en ten Zui den van de Jan Gijzenvaart. Bij het debat werd door de wethouder van de Volkshuis vesting. de heer W. F. Happé, een korte uit eenzetting gegeven wie voor bewoning daarvan in aanmerking zullen komen. Daar dit een aangelegenheid is die veel be langstelling trekt, hebben wij de wethou der gevraagd over de plannen van B. en W. nadere mededelingen te doen. De hierboven bedoelde 182 montage woningen zijn van het bouwvolume 1950. Maar Haarlem had bij het bouwvolume 1949 ook 150 montage-woningen, die eveneens in Haarlem-Noord gebouwd worden. Bij elkaar zijn het er dus 332. De eerste 34 woningen komen dezer dagen voor bewoning beschikbaar. Met tussen pozen zullen andere woningen volgen, tot dat over misschien 10 of 11 maanden alle 332 bewoond zullen zijn. Deze woningen worden in exploitatie ge geven aan de coöperatieve verenigingen „Eigen Woning" en „Eigen Haard". Maar het is niet de bedoeling daarbij de gedrags lijn te volgen dat de besturen leden als can- didaat-bewoners kunnen opgeven en dat slechts 10 procent der woningen ter be schikking komt van het Huisvestingsbu reau en 10 procent voor het rijk. De directeur van het Huisvestingsbureau heeft al een hele tijd uitgezien naar hei tijdstip waarop deze montagewoningen klaar komen, om dan eindelijk in de gele genheid te zijn een belangrijk aantal „on houdbare" en „zeer urgente" gevallen te helpen. B. en \V. hebben dit ook steeds als een noodzakelijkheid gevoeld. Daarom zal zo gehandeld worden dat de montage woningen wel in beheer gegeven worden aan twee woningbouwverenigingen, maar dat de eerste aanwijzing van huurders toch zo geschieden zal dat daarmee alleen „on houdbare" en „zeer urgente" gevallen ge holpen worden. Er zijn er thans nog res pectievelijk 127 en 1318 ingeschreven. Maar ook de rechten van de betrokken bouwverenigingen zullen toch zoveel mo gelijk erkend worden. Zij krijgen namelijk de gelegenheid om de leden als candidaat- huurders op te geven die zeer dringend een woning nodig hebben. Ongetwijfeld zullen vele van die mensen ook op de lijs ten van het Huisvestingsbureau staan ge registreerd als „onhoudbaar" of „zeer ur gent" geval. Hoe groot het percentage zal zijn, dat de bouwverenigingen op die manier mogen aanwijzen is nog niet beslist. Voor 150 woningen die beschikbaar zijn voor directe toewijzing via het Huisves tingsbureau zijn al lijsten opgemaakt. Die bevatten zoveel namen dat zij voor de verdeling meer dan voldoende zijn. Al die voorlopig-aangewezen candidaat-huur- ders zullen zo vervolgde wethouder Happé door de directeur van het Huis vestingsbureau en mij nauwgezet bekeken worden, zodat alleen de allernoodzakelijk ste als definitief aangewezen zullen wor den. Juist dezer dagen zijn de eerste 34 huurders gelukkig gemaakt met de mede deling dat hun een woning is toegewezen. Er zal bij het schema van verdeling dat B. en W. voor deze montagewoningen zul len opmaken, ook een percentage worden gereserveerd voor gedemobiliseerden, als ook voor leerkrachten die reeds enige tijd in Haarlem werken, maar nog geen woning toegewezen kregen. Verder zal het ook nodig zijn dat wat benedenhuizen van de duplex-woningen aan een aantal ouden van dagen worden toegewezen, want daar onder zijn ook schrijnende gevallen. Er staan 72 ouden van dagen bij het Huisves tingsbureau ingeschreven en voorlopig zal het wel niet mogelijk zijn een nieuw com plex woningen voor ouden van dagen te zetten. Ook op grond van medische overwe gingen zullen een aantal woningen toege wezen moeten worden. Bovendien moeten 15 woningen gereser veerd worden voor de industrie. Haarlem kreeg namelijk 9 woningen toegewezen voor de „interprovinciale weekpende lingen" (arbeiders die in Haarlem werken maar buiten de provincie wonen, zodat zij slechts één keer per week naar huis kun nen gaan) en 6 woningen voor de „provin ciale weekpendelingen". Die 6 woningen waren begrepen in het bouwvolume van 1950 wat betreft de bouw van 78 traditio nele woningen, de 9 andere woningen krijgt Haarlem extra toegewezen. Gehoopt wordt zo vervolgde 'de wet houder dal Haarlem in 1950 nog meer woningen zal kunnen bouwen dan de be doelde montagewoningen. Er zijn voor 1950 ook 78 traditionele woningen toegekend, maar Haarlem is in 1949 reeds begonnen aan de bouw van het complex van „Volks huisvesting" aan de Yondelweg in Haar lem-Noord van geliike omvang. Daardoor werd het bouwvolume van 1949 over schreden. Er wordt nu gehoopt dat Haar lem alsnog de toestemming krijgt ook in 1950 78 traditionele woningen te bouwen. Dan kunnen die 9 extra-woningen voor de ..interprovinciale weekpendelingen" daarbij genomen worden. Er liggen verschillende bouwplannen klaar, zodat onmiddellijk met de bouw be gonnen kan worden als de toestemming ontvangen wordt. ADVERTENTIE Vandaag de laatste tocht van de Avondvierdaagse Opgewekt hebben de deelnemers(sters) aan de Avondvierdaagse Vrijdagavond de derde tocht gemaakt. Gewandeld werd naar Woestduin. Een aantal heeft Dinsdag avond reeds de route van Zaterdag gelopen en heeft de Avondvierdaagse volbracht. Vanmiddag na twee uur vertrekken de dames en heren voor de laatste tocht van 20 kilometer naar Zandvoort en komen via Aerdenhout terug. Na vijf uur worden de eerste wandelaars (sters) in Rosehaghe verwacht. Autotocht voor ouden van dagen Tweede verantwoording van gifter. inge komen bij de penningmeester van het comité Autotocht voor Ouden van Dagen te Haarlem: S f2.50: v. d. D f2,50; v. d. P. [2.50: v. S. f 2.50; H. f 10.—: L. f 2.50; K. f 2.50: T. f2,50; G. f 1.H W f 10.—O J. K. f2,50: Lijst mej. K. f 13,—Politie f 113.57: D f2,50: J. P. A. N. f5,—: A J. W. f5.—: P v. E. f 10.—J. v. d. N. f2.50: v. d. V. B. f2.—. Totaal f 194,57. Het giro-nummer van de penningmeester is f 20365. ADVERTENTIE 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 FAMILIE- en BRUIDSGROEPEN NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM. Apotheek Van Rijn. Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon. Zijlweg 34. telefoon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174 Schoterbus-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. 11174. Schoterbos-apotheek. Rijksstraatweg nenweg 206208, telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apo theek. Bloemendaalse weg 85, Bloemendaal. Wandelaarster aangereden Vrijdagmiddag om kwart over twaalf reed een autobus van de NZHVM op de Julianalaan te Overveen in de richting Haarlem en werd gepasseerd door een auto, bestuurd door een Haarlemmer. Deze ging te vroeg naar rechts en raakte de autobus. De Haarlemmer vervolgde zijn weg, maar in de bocht bij het Adriaan Stoopplein reed hij een een-en-twintigjarige jongedame uit Den Haag, die de weg overstak, aan. Zij brak haar rechterbeen en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De auto bestuurder is na de aanrijding gestopt. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Juni 1950 BEVALLEN van een zoon: 14 Juni, A. M. Piscaerten Berge; 15 Juni, J. Brinkmande Bruijn; M. BosSeeder: J. H. van der MeijSeders; R. M. Waasdorp Timmermans. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni. E. B. LinkerNieuwenhuis; 15 Juni, F. Jellema Maassen; 16 Juni, A. BrandKoster; A. J. T van Poppelen—van der Vaart; C. E. Wes terhuisPrijkel. OVERLEDEN: 14 Juni. H. E. Kruijt, 28 j., Kamperlaan; 15 Juni, P. Smits, 56 j., Haze- paterslaan; R. Goldschmeding, 7 m„ Zijlstr. Besluit van het muziekfeest „Kunst der Lage Landen" Werk van 25 Nederlandse componisten uitgevoerd Het Arnhemse festival onder de titel „Kunst der Lage Landen" werd Vrijdag avond besloten met een concert door het Gelders Orkest onder leiding van Jan Out. „Ricercare" het jongste orkestwerk van Hendrik Andriessen waarmee het concert begon, is een prachtig klinkend, bezonken stuk muziek. Wat er vooral in opvalt is dat het orchestraal gedacht is. Het lijkt ons dat Andriessen nu op het punt gekomen is waarop hij voor orkest componeert met dèzelfde natuurlijkheid, waarmee hij voorheen zijn orgelwerken met een absolute en persoonlijke aanpas sing voor orgel schreef. Uit Andriessens „Ricercare" spreekt een klassieke zeker heid, die in deze tijd, waarin de „ziekte \an. het kunstmatige („la maladie de l'artifice", zoals Bourget ergens zegt) maar al te zeer heerst, verblijdend, om niet te zeggen verlossend aandoet. De Derde Symphonie van Léon Orthel mag ook tot de belangrijke aanwinsten van het Nederlands répertoire gerekend worden, al komt het ons voor dat de dra matische bewogenheid er van vaak gefor ceerd is, ook in de orkestbehandeling; maar de lyrische kracht die er in ont plooid wordt (Orthel kan een lange melo dische phrase schrijven van edel en be zield karakter) stelt tegenover die wat gewilde spanningen een zeldzaam mooi tegengewicht. Theo Olof vertolkte deze avond het vioolconcert van Oscar van Hemel, zoals hij het in het jongste winterseizoen ook te Haarlem bij de H.O.V. speelde: gaaf, virtuoos zelfs, klankschoon en overtuigend. De componist kan zich geen betere inter preet voor zijn werk denken. Het werk verdient trouwens een pleitbezorger van eerste gehalte, want het is niet alleen een knap maar ook een goed stuk, uitstekend voor het solo-instrument geschreven en meesterlijk georchestreerdgeen noot te veel of te weinig. Van Hemel heeft in dit werk een merkwaardig evenwicht gevon den. Tot slot ging nog de steeds boeiende ouverture „De Vogels" van Diepenbrock. De heer J. A. de Goeyen, voorzitter van de stichting „Sonsbeek '49" dankte allen die dit kunstfeest mogelijk hebben ge maakt, de Maneto, de regering, het ge meentebestuur, de organisatoren, het or kest. enzovoorts; hij vergat zelfs niet de landelijke pers te loven voor de belang stelling die zij voor deze manifestatie van Nederlandse toon- en toneelkunst betoond heeft. De betekenis van een dergelijk kunst feest. waarop niet minder dan 25 Neder landse componisten met één of meer wer ken aan bod mochten komen, is waarlijk niet te onderschatten. Wanneer zal Haarlem ook eens zo iets aandurven? Het lijkt ons dat de publieke belangstelling in de Spaarnestad 'allicht groter zou wezen dan te Arnhem. JOS DE KLERK ADVERTENTIE Hiermede wijzen wij onze geachte cliënten er op, dat als ons no. in gesprek 1 ook ons 2e kunt bellen. PROSPECTI over Volkswagens zonder chauffeur en „De Haarlemsche Auto rijschool" worden U op aanvrage gaarne toegezonden. „TAXI-130Q0f' - PlEÏM 33 Wie enige delen van de in de laatste tijd verschenen serie-uitgaven Ars Mundi, De grote schilders, Vorm en Kleur, Paneel en Doek of Meesterwerken der Schilderkunst vóór zich heeft liggen, constateert onwille keurig hoeveel vooruitgang de verbreiding van kunstkennis èn de verheldering het kunstgenot hebben ondergaan. Deze vijf reeksen volgen elk een eigen methode en vullen elkander dus enigszins aan. De tegenwoordige jeugd is te benijden omdat zij haar studie met dergelijke middelen kan beginnen. Het zijn vooral de kleuren-repro- ducties die het moderne van deze studie boeken uitmaken. In de serie „Ars mundi" geeft Jacques Lassaigne in zijn Picasso" een kort maar zeer duidelijk-geformuleerd overzicht van de groei van Picasso's werk, dat een "tijd perk van bijna vijftig jaar omvat. De ge voelige en bekoorlijke „blauwe" en de for sere en meer klassieke „rose" periode wor den gevolgd door de cubistische werken, waarin de invloed van de beeldhouwkunst op zijn schilderwerk merkbaar is. Zoals men een beeld van verschillende kanten kan beschouwen, zo schilderde Picasso op zijn schilderijen tegelijkertijd verschillen de aspecten van een gezicht, bijvoorbeeld een neus van voren, van opzij en van on der. Dit korte opstel van Lassaigne is een sleutel tot het appreciëren en begrijpen vat de ruime keur uit Picasso's werk. Zeer ge slaagd is onder meer de gekleurde repro ductie van .Absinth", een voorovergebo gen ineengedoken figuur, geheel in groen blauwe absinth-tinten geschilderd. Ook in het boek van Marcel Zahar over Renoir komt de invloed van beeldhouwkunst ter sprake, waardoor heel wat onjuiste opvat tingen omtrent Renoirs groei verdwijnen. Het zakformaat van de „Ars mundi"- boeken is zeer praktisch. De reeks ..Grote Schilders" staat onder redactie van Eric Newton. Bernard Denvir opent de rij met een gedegen studie over Chardin (1699-1779). Uitnemend is de geschiedenis van de officiële Franse smaak, van de organisatie van de kunste naarsopleiding, van de beïnvloeding door buitenlandse kunstenaars, als inleiding tot het eigenlijke onderwerp. De schijnbaar zo eenvoudige kunst van Chardin berust op Vreemd in eigen huis (Pal ace). Voor de zoveelste maal verleent de voortreffelijke Edward G. Robinson glans en beweging aan een film, die zij zonder hem zeker niet zou hebben gehad. .Het verhaal gaat over het enigszins platgetreden motto „Geld alleen maakt niet gelukkig" en behandelt de lot gevallen van een Italiaanse bankier in New York, die als barbier was begonnen. De zoons van deze zonderlinge maar niet onsympathieke despoot zijn het op één na niet eens met de zonderlinge wijze waarop pa zijn zaken en zijn gezin beheert en wan neer het op de bank scheef gaat, maken zij daar gebruik van om hem zijn levenswerk af te troggelen. De enige trouwe zoon, die om zijn vader te redden de gevangenis is ingedraaid, begint daartoe door zijn vader opgestookt een heuselijke .vendetta" naar goed Italiaans gebruik. Hoe het happy- ending nochtans tot stand komt. zullen wij u niet verklappen, omdat deze overigens vrij middelmatige film de moeite waard is om te gaan zien door de sublieme creatie van Robinson, die de ook in het scenario al beter bedeelde figuur van de bankier als een grillig wezen van vlees en bloed op het doek brengt. W. L. B. „S.O.S. Kustwacht" (Spaarne) Bij de kust gebeuren zoveel bijzondere dingen, dat het nodig is de beschikking te hebben over een corps, dat bij eventuele misdrijven snel en kordaat kan ingrijpen. In de film „S.O.S. kustwacht" moet luitenant Kent onvermoeid strijden om een bende te ontmaskeren en bijna twee uur lang ziet men hom aan het werk. In de buurt van de kustwacht wordt een bijzonder soort gas gemaakt, dat in korte tijd vernietigend werk verricht. De luitenant slaagt er vele malen in de arbeid van de vervaardigers van het gas te onderbreken, doch het duurt geruime tijd eer hij er in geslaagd is de gehele bende onschadelijk te maken Achtervolgingen, schiet- en vecht partijen zijn aan de orde van de dag. „Welkom thuis" (Frans Hals) Een meisje wordt beroemd als de radio een ver slag geeft van het bombarderen van een Japans schip door een Amerikaan en daar bij haar voornaam noemt als de verloofde van de militair, die bij het bombarderen gedood zou zijn. Later blijkt hij nog in leven te zijn en als het meisjes denkt, dat er een prettige thuiskomst gevierd zal worden, komt zij bedrogen uit, De militair heeft niet de voornaam van het meisje maar de naam van een hondje ge noemd, Een vlot verhaal volgt dan, dat bij zonder geestig is verfilmd en de toeschouwer aangename ogenblikken bezorgt. Claudette Colbert is het meisje, dat zich zo op de thuiskomst van dè militair (Fred Mac Mur ray) verheugd heeft. A. O. Slavenschip (City). Het valt niet mee om als kapitein van een slavenschip (War ner Baxter) je leven te gaan beteren ter- wille van een vrouw (Gloria Stuart) als je scheepsvolk daar niets van wil weten. Maar omdat hij toch niet een eerlijker en minder riskante bestemming slavenschippers werden in de tijd van dit verhaal opgehangen de zeeën wil trotseren, tracht de kapitein aan zijn bemanning zijn wil op te leggen. Na vele intermezzi van messen en geweer kogels krijgt de kapitein uiteindelijk zijn zin. Dit dank zij de hulp van een dapper scheepsmaatje, wiens wipneus we herkennen als die van de kleine enthousiaste impre sario uit verschillende andere films: Mickey Roony. De regisseur Garnett heeft de ge wenste spanning in dit spel, dat een donker hoofdstuk van Amerika's geschiedenis tot onderwerp heeft, weten te bereiken. In het voorprogramma vraagt „Mighty Mouse" de aandacht voor zijn heroieke daden op critieke momenten en er is tevens een Amerikaans skisport-filmpje te zien, dat zich van zijn soortgenoten onderscheidt door eens wat minder adembenemend te zijn en de zwaaiende camera ook eens even stil te houden in bewondering voor een groots rijk van sneeuw., H. B. Het Rembrandt-theater prolon geert William Wellmans indrukwekkende documentaire van het Ardennen-offensief van Von Rundstedt. In L u x o r kan men de kort geleden 'door ons besproken Amerikaanse film „De man op de Eiffeltoren" zien, een aardig gemaak te thriller-in-kleuren naar een speurders roman van de Franse Ha van k, Georges Simenon. Directeur van Schiphol vertelde van zijn vliegveld Voor de leden van het departement Haar lem van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol een en ander verteld over dit enorme gemeente-bedrijf dat onder zijn leiding staat. Hij gaf een kort overzicht van de uitbreiding van Schiphol, dat van 60 tot 600 hectare groeide en noemde een paar indrukwekkende cijfers over het ver voer. Werden er in 1920 400 passagiers vervoerd, in 1938 waren het er 100.200 en in 1949 327.000. Het goederenvervoer dat in 1938 2i/2 millioen kilo omvatte, steeg in 1949 tot 8 millioen kilo. De heer Dellaert vestigde er de nadruk op dat Schiphol niet do luchthaven van de KLM is, maar van de gemeente Amster dam. Er zijn tal van andere luchtvaart maatschappijen gevestigd, die er hun kan toren hebben en behalve die 'luchtvaart- reders zijn er bevrachters, assuradeuren en onderdelen-firma's. De gemeente Amster dam heeft nu in.totaal een zeventig mil lioen gulden in Schiphol geïnvesteerd en het Rijk is er voor 34 millioen bij geïnte resseerd. Binnenkort zal echter de N.V. Luchthaven Schiphol worden opgericht waarin Rijk en gemeente zullen participe ren. Het verlies op de exploitatie-rekening van Schiphol zal dit jaar 1,4 millioen be dragen. Begrijpelijkerwijs hield de heer Dellaert een vurig pleidooi voor het nieuwe uitbrei dingsplan van Schiphol, het zogenaamde raaklijncnplan. Dit plan houdt in: het aan leggen van een groot stationseiland, mid den op het vliegveld in een ovale vorm, waar de zes startbanen op uit komen. Door de speciale ligging van de banen, zal het mogelijk zijn om de capaciteit te verviervoudigen, hoewel het aantal banen slechts met 50 procent zal zijn toegenomen. De Rijksweg AmsterdamDen Haag zal na een kleine omlegging onder dit stationseiland doorgeleid worden en voorts wordt er ruimte opengelaten voor een on dergrondse spoorweg uit Amsterdam. Dit plan zal IV2 procent van de landbouwgrond aan de Haarlemmermeer onttrekken, maar trekt men daar het grasland af dat de startbanen zal omzomen, dan wordt het slechts 4 procent. Schiphol verkeert in de gelukkige om standigheid terrein om zich heen te heb ben, waar uitgebreid kan worden. Dat is haast in geen enkel land het geval. Overal worden vliegvelden die een paar jaar ge leden als modem golden, alweer te klein. Schiphol zal in zijn nieuwe gedaante een grote voorsprong hebben, temeer daar het plan een uitbreiding van het aantal start banen tot 10 toelaat. In liun privé pierenbakin de tuin van het ouderlijk huis heeft- de vierling Good uit Westerleigh bij Bristol thans zijn tweede verjaardag geviert. Het is op de foto te zien dat zij inderdaad „schik voor vier" hadden. een vernieuwing van het „zien" van de kleuren, van het licht, van de schaduw. Géén symbolische, van buiten aangebrach te bedoelingen vindt men in Chardins on geveer 250 schilderijen. Het onverwachte resultaat van deze studie van Bernard Denvir is dat in Chardins kunst zoveel naar de toekomst wijzende elementen worden gevonden. Deze uitgave, verlucht met acht kleuren-reproducties en circa dertig afbeeldingen in zwart en wit, is een mijl paal in de Chardin-litteratuur, omdat er zoveel technische problemen ter sprake komen. Van Jacques Lassaigne verscheen in deze reeks een eigenaardig opstel over Eugène Delacroix, met belangwekkende biografi sche bijzonderheden doch eigenaardig door de schaarse toepassing van het begrip romantiek, welke term men toch gewoon lijk in één adem noemt met die van de fan tastische schilder uit de eerste helft van de negentiende eeuw. De trant van Delacroix leent zich uitstekend voor reproductie in kleuren. Het fraaiste voorbeeld is verwerkt in het stofomslag, een détail van „Het weesmeisje op het kerkhof" van 1823. De uitgave „M eester werken der Schilderkunst" berust weer op ge heel andere grondslagen. Alle tien de illustraties zijn gekleurd en van groot for maat. Er zijn twee inleidingen. Zo vinden we in de monografie over Manet een alge mene beschouwing van John Rothenstein en verder bij elke reproductie een speciale toelichting door R. H. Wilenski. Er is een goede samenwerking tussen deze kunstge leerden geweest, bijvoorbeeld is in de alge mene inleiding het „Déjeuner op het gras" uitvoerig besproken en geeft Wilenski ver volgens van de voorstudie tot dit schilderij een zeldzame kleurendruk met een diep gaande vergelijkende analyse. De voorkeur schijnt naar de voorstudie te gaan, hetgeen vaker voorkomt. De voorstudies van Ve lasquez en Watteau zijn ook dikwijls leven diger en gevoeliger dan de uiteindelijke herhaling. Op één punt zijn we het echte: niet geheel eens met Wilenski. De achter grond van „Een bar in de Folies Bergères" is niet opzettelijk verdoezeld: het is een spiegelbeeld van een enorme zaal en kon dus niet scherp zijn. Wilenski vermeldt niet dat er van dit schilderij óók een voor studie bestaat, een voorstudie die wij óók boven de definitieve „Bar" zouden prefe reren. Het boek geeft vele biografische bij zonderheden. In dezelfde serie treffen we een buiten gewoon rijk essay aan over „De muziek in de Schilderkunst" door prof. dr. Valentin Denis. Weer tien prachtige gekleurde pla ten, van Matteo di Giovanni (1450) tot Pi casso. Rijk materiaal uit de muziekgeschie denis, uit de geschiedenis der burgerlijke omgangsvormen en uit de geschiedenis dei- schilderkunst is hier te vinden. Toch zat aan dit onderwerp nog een diepere kant het vasthouden van de onderlinge band tussen beeldende kunst, muziek èn woord kunst. De moderne kunstenaars bestrijden, vaak onbewust, de te ver gaande speciali satie der negentiende eeuw: invloeden van beeldhouwkunst bij Renoir en Picasso bij voorbeeld. De degelijke aantekeningen bij iedere reproductie zijn vaak tot zelfstan dige studies gegroeid. We ontvingen ook nog de monographic „Maria en haar Kind" door Th. Bodkin, waarvan de illustraties met de beste kleurendrukken kunnen wed ijveren. „Paneel en Doek" is weer gegrond vest op andere principes. Hier wordt tel kens één schilderij voorwerp van onder zoek. De illustraties (vier in kleuren, vier in zwart) geven dus voornamelijk détails. Dr. John B. Knipping O.F.M. droeg twee monographieën bij: „De val der opstandige Engelen" van Pieter Brueghel de Oude en „De laatste communie van Sint Franciscus van Assisië" van Rubens. De tekst van dr. Knipping betreft vooral de beschrijving van het afgebeelde: kleuren, schaduwen, vormen. Bij Brueghel is hij daarin beter geslaagd dan bij Rubens, omdat de rijkdom der bijzonderheden bij eerstgenoemde gro ter was en omdat het bij Rubens moeilijk was het aesthetische van het religieuze te scheiden. Deze kleine handige uitgaVen zijn uiterst verzorgd qua druk en papier. De kleuren-reproducties zijn zó gekozen dat geen vervloeiing der tinten plaats had. Tenslotte brengt de serie „Vorm en Kleur" op dezelfde grondslagen als Staf- leu's „Paneel en doek" beschrijvingen van één schilderij. Leo van Puyvelde behandelt Rubens' „Slag van de Amazonen", Lionello Venturi koos „De geboorte van Christus" van Botticelli. De afmeting is 34 x 27 cm. Er zijn zeven gekleurde platen, waarvan de titelplaat het schilderij in zijn geheel voorstelt. De zes overige bestaan uit détails op ware grootte. Hier is volop gelegenheid het handschrift der grote kunstenaars te bestuderen. Een eigenaardig effect ontstaat doordat deze gekleurde afbeeldingen op niet geglaceerd papier en met doffe, niet glanzende inkt zijn gedrukt. De beschrij ving is systematisch ingedeeld, zodat alle aspecten hun beurt krijgen. We herhalen, dat we de jeugd benijden die met dergelijke studiemiddelen de eerste schreden op kunsthistorisch terrein mogen doen! H. SCHMIDT DEGENER De in dit artikel behandelde nieuwe uitgaven ver beeldende kunst zijn: Uit de reeks Ars Mundi onder redactie van Jacques Lassaigne (Van Holkema en Wa- rendorf n.v. Amsterdam 1949): .Picasso" door Jacques Lassaigne en ..Kenoir" door Marcel Zahar. Ieder deel bevat 13 blz. inleiding en 102 afbeeldingen, waarvan 6 in kleuren. Uit de reeks De Grote Schilders onder redactie van ErMÉ&tewton (Van Ditmar's Kunst bibliotheek. uiflB'erij v/h Van Ditmar n v. Amsterdam-Anti^ffpen. 1950): ..Chardin" door Bernard Denvir en ..Eugène Delacroix" door Jacques Lassaigne. Zestien blz. tekst, veertig illustraties, waarvan 8 in kleuren. Uit de reeks Vorm en kleur (Van Dit mar's Kunstbibliotheek): „Rubens: De slag der Amazonen" door Leo van Puyvelde en ..S. Bot ticelli: De geboorte van Christus" door L. Ven- Albums in kartonnen map. Uit de reeks 1 e e 1 en doek onder redactie van prof. dr. H. van de Waal (Uitgave L Stafleu. Lei den)- ..P. Brueghel de Oude: De val der op standige engelen" en „Rubens: Laatste Com munie van St. Franciscus van Assisie". beide met tekst van dr. J. B. Knipping O. F. M. Veertig bl3. met 8 illustraties, waarvan de helft kleuren. Jit de reeks Meesterwerken der :hilderkunst (Van Ditmar's Kunstbibli otheek): „Manet" met inleiding door John Rothenstein en toelichtingen door R. H. Wi lenski, „De muziek in de schilderkunst" door prof. dr. Valentin Denis en „Maria en haar kind" door Thomas Bodkin. Elk tien kleuren reproducties. „Nieuw Amsterdam" komt morgen Volgens de laatste berichten wordt de .Nieuw Amsterdam" morgenochtend Zon dag 18 Juni. te Rotterdam verwacht en zal de ontscheping omstreeks 8 uur be ginnen. ZONDAG 18 JUNI 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: J. de Smalen. Avondgebed i; de Brouwerskapel. Zondag. 10: Ds. J. Brons geest. Bevestiging van Ds B. van Gelder, Ds B van Gelder. Intrede. Dinsdag 7. Liturgische dienst voor Doofstommen ct slechthorenden. Nieuwe Kerk. 10: Ds. S. fl J. Voors. Noorderkcrk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 9 en 10.4i Ds E. Dijkhuis. Oosterkerk 10: Ds. E. Pc; Kapel Sarepta 9.30: Ds. G J. Waardenburj Kinderkerk. 10.45: Ds. J. W van Nieuwen, huijzer.. van Heemstede BakcnesscrkerJ 9.30: Dhr. J. P. v. Eijsden, Kinderkerk. Diac« nessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthui Jar.sstraat. 1030: Dienst. Jeugdkapel. Noon 10.30: Dhr. J. R. Aschoff Oost. 10: Mw. A. G Becker. Centrum 10: Dhr. N Groen. Wes 10: Dhr. K. H. Oosterhagen Bcgijnhofkapt I K. O. R. 8.30: Ds. F. R. A. Hcnkels. Ver van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30 Ds. J. Heidinga. Eglisc Wallonne, Begijnho 30. Dimanche 18 Juin a 10 h. 15: Service pré sidé par le pasteur M, Jospin. d'Amsterdan Church of England. Sunday June 18th. 3 m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuis singe!: Evensong. Rev. H. H. Hoskins M. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Wocnsdsj 7.30: Ds. Lekkerkorkcr. v. Amsterdam. Stadi Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 7 30: J. Peereboom. Evangelist te Ede. 6.3! Openluchtsamenkomst Kruisweg-Parklaai Woensdag 8: Ds. J. Segaar. Schiedam Zui derkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. va: Oostveen. Evangelist te Voorburg. 5: Dhr, P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee, Evai gelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkoms o l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkom sten. Zuiderstraat 15 Donderdag 8: Dhr. ,1 Sevensma. Evangelist te Amsterdam. Vrij Evang. Gemeente, Bakcnessergracht 65, 93 en 5: Evang. C J. W. Faasen uit Sliedrechi Evang, Luth. Gemeente. Witte Herenstraat 10.30: Ds. W, Splietnoff. Jeugddienst. Vu Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daaldei Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. E M. Noordhoff. Gercf. Kerk. IJ. Avondmaal Kloppersingelkerk 9.30 en 5: Ds. J. A. v Ar kei. Wilhelminakerk. 9.30 en 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Zuid-Oosterkerk 9 30 en 5: Ds. A. M Boeijinga. Geref. Gemeente, Parklaan 2! Donderdag 7.30: Ds. K. de Gier, van Lissi Geref. Gemeente onder 't Kruis. Ged. Oud Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, Rotterdam. Oud-Gercf. Gemeente. Ged. Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 1 en 5: Ds. M Holtrop. Baptiste Gemcentt Parklaan 34. 9,30 en 5: Ds. J. Louw. van dei Haag 8: Jeugdsamenkomst (gc-b. Salem) Le ger des Heils, Schagchelstraat 26. O.l.v. Ma; Kats, 10: Heiligingsdiensl. 7: Openluchtmee ting, Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamei komst. Donderdag 8: Openlucht Zandvoort Ned. Chr. Gcmecnschapsbond, Linnaeuslaai 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14 10: Dienst 7.30: Jeugddienst. Donderdag 7.45: Dienst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemecnt Gods, Jansstraat 85. Zaal 5. 10: Samenkomst Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 2 10 en 6 30: Samenkomst. Pinkstercvangelis» tie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Open luchtsamenkomst Parklaan hoek Kruiswe Zuidzijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Voll Evangelieprediking. Kruisleger, Wolstraat 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Ver lossingssamenkomst. Donderdag 8: Ver lessingssamenkomst. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool, 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74, 11: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal.' Herstel Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost Zendinggemeente, Jacobijncstraat 15. 10 ci 5: Godsdienstoefening.Soefi-Bewcging, Nas sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritis ten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Spr. Dhr. H. J. Kort, Heem stede. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterda 7.30: Liturgische Zangdienst, Zondag 7: Ds Schutz, HAARLEM-NOORD. Ncd. Hcrv. Kerl Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk ld Dr. H. v. d. Loos, met medew. van het Kerl koor. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond. Ber kenstr. 10, 10.30: Ds. v. d. Horst, Bachhera Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Openk Heiligïngssamenkomst. 7: Openluchtmeetini Soendaplein. 3: Openb. Verlossingssamenï 5: Kinderopenlucht Zaanenbos. Alle dier sten onder leiding van de luitenants d Klark en v* d. Hoek. Donderdag 8: Openbar Heiligïngsmeeting Zaterdag: Straatzang. Gt ref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9, 10.30 Ds. P. de Ruig, H. Avondmaal. Christ. Gt ref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk 0 het Wilhclminaplein. 10: Ds. Oskamp. Kapt Nieuw Vredcr.hof. 10.30: Ds K, H. Kroon Amsterdam. Aula Chr. Lyceum, 10.45: Ds. Yf J. v. Elden. Haarlem. Jeugdkapel. Prinsesse kade 3. 10.30: Mej. J. Rasker. Wijkgebou* Dreef. 10: Dhr. Dorlancl Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Voorg. d. Afdeling. Geref. Kerk. In alle diensten E Avondmaal. Chr. Lyceum. 9 en 5: Prof. D: G. Ch. Aalders. Koed-efslaan. 10 en 5: Ds. A Dondorp. Camplaan 10 en 5: Dr P. J. Riche Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 9: Di J. E, Drost. Jeugddienst. 10 30: Dezelfde. fi Doop. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.3Ü Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. Pred. Haarlem. BENNEBROEK. Ncd. Hcrv. Kerk. 10: Ds W. M. Maas. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. 1 Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Me W. C. Snethlage, predikante te Leiden. 10.3C Ds. F. R. A. Henkels. uit H'stedc. 9: Jeugc kapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaai 11.45: Zondagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhui Donkerelaan. Ncd. Prot. Bond. Potgieterwei 4. 10.30: Ds. mr, M. J. A. Moltzer. Rem. Bloe mendaal Gercf. Kerk. 9. 10.30. 3.30: Dr. J. I Koole Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 7.30: Vespei en Lof. Socfi-Beweging. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ct de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fiji van Draat. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ncd. Hcrv. Kerk. 10: Dr. 2 de Graaf. Haarlem. H Doop. „De Toorts" 1( Ds. P. A. Tichelaar. „De Kapel" 5: Ds. A. D Meeter. Amsterdam-Oost. „Jeugdhuis". IC Ds. J. M. de Jong, Amsterdam. JeugddienS SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. Norel, van Beverwijk Voorber. H Avondmaal West. Kon. Emma school. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. v. d. Ber: IJmuiden. 7: Ds. Dijkhuis, Haarlem. Evan jelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. va Besselaar. uit Amsterdam. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Mr. G A Alma. 5: Ds. C. Jongeöoer. Geref Kerk 10 c 4: Dr Th. Ruijs Jr. Geref. Kerk «Art 31 10.30 en 4 30: Ds. J. J. Verleur Geref.' Gt meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gercf Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ Gei Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plem 10: Ds C. de Ru Ncd. Prot. Bond Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr M. A Beek van Amsterdam. Geref. Kerk. Julianawef 10 en 5: Ds A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, geb. „Ons Huis" Dorpsplein Dinsdag 8: J W. Zcijl. Parochie H. Agathi Gr. Krocht. H H Missen om 7. 8.30 en 10 di Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H Mii sen cm 7 en 7.45.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8