Haarlems Dagblad 4et volle land Moeilijkheden met België over betalingsunie zijn opgelost Conferentie van socialistische leiders brengt geen oplossing Felle nachtelijke brand te Haarlem Een naar Arabisch veiligb eidspact Atlantisch voorbeeld 54e Jaargang No. 19578 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Maandag 19 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal f 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprcrtrtc Ijaarlcmsrtjc <£ourant Cïrato t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom )NLANGS heeft de gemeenteraad van Rotterdam bittere klachten doen horen er het uitblijven van de grote spoorweg erken, waaraan de Maasstad met haar dan zeshonderdduizend inwoners ■ingend behoefte heeft. De gemeenteraad f nogal verongelijkte geluiden ten beste deed wat stief kin d-achtig. In Friesland, roningen, Drente, Overijsel en ook in het uiden, waar ze plegen te vinden dat het 'esten „de dienst vaststelt en in de regel tn 't langste eind trekt", zal men dit wel et een glimlach gelezen hebben. Intus- n tobt in het Westen niet alleen Rotter- im met verkeersproblemen. Utrecht raagt zich af wanneer het ooit een mo- irne verbindingsweg met de hoofdstad 1 krijgen, de hoofdstad zelf kan haar itoverkeer nauwelijks meer verwerken 1 wij in dit district hebben ook enige jbgende wensen. Die gelden, wat Haar- m betreft, de verhoging van de spoor- lan in het Westen en de diverse werken e daarmee gepaard zouden moeten gaan. ten aanzien van de gemeente Velsen en >t Noorden bestaat er het nog urgenter aagstuk van het Noordzeekanaal. De ge- ic'nte dat de Velser tunnels nog vijf jaar zich zullen laten wachten is niet roos- eurig. Voorgenomen uitbreiding van het ntal ponten van drie tot vijf wekt ook et veel blijmoedigheid, vooral niet als ren belastingbetaler zijnde zich een mkbeeld poogt te vormen van de kosten e het ponten-stelsel, met zijn onvol- aalctheid, jaarlijks reeds moet veroor- iken. Friesland, Groningen, Drenjte enz. mogen ■h gelukkig prijzen dat zij niet zo overvol n als het Westen en bedenken dat deze volkingsdichtheid eisen stelt, waaraan niet eens kan worden voldaan. Rotter- m moet er zich anderzijds maar niet te rongelijkt bij voelen. Wij zitten allen in t gedrang. Het is niet nodig een studie n het bevolkingsvraagstuk te maken om beseffen hoe vol het hier is. Wie op een loie Zondag een kijkje in het Gooi of bij toegangswegen tot de kust gaat nemen ijgt er treffende staaltjes van te zien. De ndvoortse Laan, met haar remmende oor-overweg bij de Leidsevaart, levert op en met niet mindere mate doet het gemeente als Wassenaar, die ook maar eds meer verkeerspolitie moet toe- ssen. om opstoppingen en ongelukken te orkomen. Ouderen herinneren zich de tijd waarin ;n op de Veluwe eenzaamheid kon vin- n. Jongeren zullen zich dat moeilijk kun- n voorstellen. De volheid des lands toont :h niet alleen in het Westen. Hoe het tekort aan huisvesting, uit de dog ontstaan, moet worden ingehaald is or verscheidene steden een nijpend aagstuk, waarvan de oplossing niet bin- n enkele jaren te voorzien is. Nederland de tien millioen inwoners voorbij; het at in snelle vaart op het elfde millioen dat binnen een jaar of zes, zeven wel zijn bereikt. Die voortgezette uitbreï- ng zal het Westen naar verhouding ser verreweg de grootste moeilijkheden zorgen. En het zijn geenszins alleen de oblemen van huisvesting en verkeer (die het grote publiek het meest direct aan reken) die beklemmen. De vraag hoe aan die millioenen in de toekomst een bestaan n worden verschaft doet zich eigenlijk t zwaarst van alle gelden. Onze landaan- insten in het IJselmeer wegen lang niet tegen het tekort aan gronden voor de idbouw. In een beschouwing, waarin het iekblad Vrij Nederland om een welover- igen bevolkingspolitiek vraagt, merkt dit id op: „Alles wat door inpoldering thans g gewonnen kan worden wordt ruim- hoots opgeslokt door het beslag, dat de tbreiding van steden en dorpen en de nleg van wegen, kanalen en sportvelden de cultuurgrond leggen. Reeds sinds ntallen jaren blijkt het niet wel mogelijk, Eer arbeidskrachten in de landbouw te rk te stellen. Integendeel: ook in de land- uw wint de mechanisatie veld en bij idbouwdeskundigen overheerst de me- 2g, dat het voor een rationele productie de toekomst noodzakelijk zal zijn ar- iders af te stoten". Het is niet nodig uit weiden over ons gebrek aan mineralen, ie zich verwondert over het snelle eco- mische herstel, dat een land als Frankrijk de laatste tijd vertoont, bedenke dat het or zijn omvang zowel als door zijn gewel- bodem-rijkdom over levensbronnen schikt, die oneindig groter zijn dan de izc en die het na iedere crisis weer de ^gelijkheid van snel herstel bieden. Bo ndien is het, al stijgt zijn bevolkingstotaal nds enige jaren weer, nog steeds onder- volkt. Het heeft een groot aantal buiten- ndse arbeidskrachten tot zich getrokken n zijn rijke bodem in voldoende mate te innen bewerken. Vrij Nederland stelt de vraag of uit een gpunfc van politieke en culturele ont- ikkeling, ontspanning en arbeidsvreugde it belang van Nederland wordt gediend or stimulering van de bevolkingsaanwas, et vraagt ook in hoeverre de staat mag achten invloed uit te oefenen op de ge- Bsvorming en gezinsvermeerdering al legt het erbij dat deze vraag nog alleen tan de horizon leeft" en of Nederland et de zogenaamde gezins-politielc (bij- agen op het loon voor elk kind) wel op goede weg is. Wij zouden op een gevaar- ke weg komen als wij de eerste vraag be- stigend gingen beantwoorden. De tweede men niet zonder tegenzin, overwegen, et stellen van deze vragen getuigt overl as op zichzelf reeds van de ernst van de estand. Daarvan geeft ook de steeds toe- mende belangstelling voor emigratie ijk. De regering heeft in de Troonrede van iptember '49 de bestudering van dit on- rwerp toegezegd. Zij is er blijkbaar nog et mee gevorderd en zal dat in dit zit- igsjaar zeker niet meer volbrengen. Men in veronderstellen dat van emigratie op ote schaal eerst sprake zal kunnen zijn geslaagde vereniging van de landen van est-Europa. In afwachting van deze mo- lijkheid zou men gaarne willen weten, of les gedaan wordt om emigratie naar idere landen te bevorderen. Tot dusver in de aantallen niet indrukwekkend. Het geheel vormt een groot vraagstuk in beleid, dat volle aandacht verdient en aarvan gezegd mag worden dat het oude oord „Regeren is vooruitzien" er tenvolle toepasselijk is. R. P. Volledige verwezenlijking van Benelux kan doorgaan BRUSSEL, (AfvP) Te Brussel wordt vernomen, dat de onderhandelingen te Parijs over een Europese betalingsunie een voor België gunstige wending hebben ge nomen. Men is het eens kunnen worden over een formule waarmede ook België kan instemmen. Het eerste stadium der besprekingen over de betalingsunie is thans gesloten. Eind Juni zal de raad van ministers bijeenkomen om een uiteindelijke beslissing te nemen over het opgestelde ontwerpaccoord. Men is van oordeel, dat het mogelijk zal zijn de Europese betalingsunie met terugwer kende kracht op 1 Juli te doen ingaan. In Belgische officiële kringen wordt op gemerkt. dat het totstandkomen Van dit acoord, waartoe de Nederlanders op de conferentie in grote mate hebben bijgedra gen, het mogelijk zal maken ten spoedigste de onderhandelingen voor de volledige ver wezenlijking van de Benelux tot een goed einde te brengen. AFP meldt nader, dat de zeven ministers van het uitvoerend comité van de organi satie voor Europese economische samen werking, na twee dagen besprekingen, het eens zijn geworden over de voornaamste punten van het ontwerp voor de Europese betalingsunie. Het „Belgische geval", dat grote moeilijkheden heeft doen rijzen, is opgelost. Na de vergadering van het uitvoerend commité, die Zaterdag te 11 uur begon en die duurde tot Zondag te 1 uur 's nachts, verklaarde Marjolin, de secretaris-gene raal, het volgende: „Met de in het comité bereikte accoor- den is het bijna zeker dat op de gewenste lijd een Europese betalingsunie zal be staan". Vier punten De commissie is het eenparig eens ge worden over al de agendapunten, waarin de vier grote moeilijkheden voorkwamen, op welke men bij de uitwerking van het ontwerp der betalingsunie stuitte. Het bedrag van de credieten en het per centage der betalingen in goud zijn vast gesteld. (Hierbij kon het Belgische geval opgelost worden). De duur van de betalingsunie is vastge steld en het probleem van de delging der bestaande schulden is opgelost. Ten slotte heeft de commissie overeen stemming bereikt over de te volgen proce dure wanneer een lid van de unie zijn quota zal hebben uitgeput. Voorts heeft het comité de grote lijnen vastgelegd voor de organisatie, die de be talingsunie zal beheren en het heeft in de mogelijkheid voorzien om te hulp te komen aan de debiteuren-landen die aan bijzondere moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Marjolin weigerde evenwel bijzon-. Communisten verslagen in Noordrijnland-Westfalen Gisteren werden in Noord-Rijnland- Westfalen verkiezingen gehouden voor het parlement van deze deelstaat. Er waren ongeveer acht millioen kiesgerechtigden. De afgevaardigden voor het nieuwe par lement worden in 150 kiesdistricten recht streeks gekozen. In de andere 75 kiesdis tricten worden zij aangewezen op basis van evenredige vertegenwoordiging, hetgeen geschiedt aan de hand der resultaten in de eerstgenoemde districten. De resultaten der stemmingen in de 150 kiesdistricten, waar de afgevaardigden rechtstreeks worden gekozen, zijn thans bekend. Hieruit blijkt, dat de beide voor naamste partijen, de christen-democraten en de socialisten, precies hetzelfde aantal zetels behaalden als in de verkiezingen van 1947. De einduitslag voor deze districten is: christen-democratische unie 95 en so ciaal-democratische partij 50 zetels. De overblijvende vijf zetels werden in 1947 bezet door de communisten (drie) en de links-katholieke centrum-partij (twee). Alle vijf zetels zullen thans worden inge nomen door afgevaardigden van de vrije democratische (liberale) partij. Men verwacht dat bij de toewijzing der zetels in de overige 75 kiesdistricten vol gens het stelsel van evenredige vertegen woordiging, de liberalen en het katholieke centrum zullen winnen. De communisten hadden in het oude parlement 28 afgevaardigden. Het is de vraag, of zij in het nieuwe parlement ver tegenwoordigd zullen zijn. Op haar reis door Europa komt mevrouw Roosevelt vandaag in ons land. Zij zal door Koningin Juliana op paleis Soestdijk worden ontvangen. derheden te verstrekken over de bereikte acoorden en hij legde er de nadruk op, dat het aanbevelingen van de uitvoerende com missie betrof, die samengesteld is uit slechts zeven leden van de raad der ministers. Hij herinnerde er aan dat de landen, die deel uitmaken van de raad en die niet in het comité zijn vertegenwoordigd, bezwa ren naar voren kunnen brengen. Opluchting Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Van Zee land, die Vrijdag en Zaterdag in Parijs het standpunt verdedigde, dat België geen bui tensporig hoge credieten kan verlenen aan de Europese betalingsunie, schijnt in de Franse hoofdstad een diplomatiek succes behaald te hebben. Het tot stand gekomen accoord, dat alhier slechts in zijn grote lijnen bekend was, bevat de volgende punten: 1. België zal geen nieuwe credieten aan de betalingsunie verlenen. 2. De huidige Belgische credieten aan Europese landen zullen over een periode van twee jaar en met ingang van 1 Juli a.s. geleidelijk worden terugbetaald. Het be drag van deze uitstaande credieten, dat op 120 millioen dollar wordt geschat, zal be schouwd worden als Belgische bijdrage tot de Europese betalingsunie. 3. België verkrijgt een directe dollar hulp van ca. 100 millioen dollar. De eerste reactie te Brussel is dan ook een grote opluchting. Men behoeft geen nieuwe credieten te verlenen en met de 100 millioen dollar directe hulp zal men de mo dernisering van de spoorwegen en de ko lenmijnen kunnen aanpakken. Ongeluk in Haarlem-Oost eist twee doden Zaterdagmiddag heeft op het Teyler- plein in Haarlem-Oost een ongeluk plaats gehad dat aan twee Haarlemmers het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf wilde de 62- jarige arbeider bij de dienst van „Hout en Plantsoenen" J. F. Kouwenhoven, die in de Alberdingk Thijmstraat woonde, bij de hoek van de Nagtzaam- en de Jacob Geel- straat de weg oversteken. Hij weifelde daarbij even met het oog op een naderende motorfietser, die alle moeite deed de voeiganger te ontwijken, doch daarin niet slaagde. De heer Kouwenhoven werd tegen het wegdek gesmakt en de motorfietser, de 33-jarige radio-technicus V. M. J. Hilde- brant uit de Nagtzaamstraat, sloeg over de kop, waarbij hij tegen de zijkant van een uit de tegenovergestelde richting komende auto, die bestuurd werd door een 28-jarige medisch-candidaat uit Amsterdam, kwam. De voetganger overleed vrijwel onmid dellijk en ,de heer Hildebrant werd in zorg wekkende toestand naar de Mariastichting vervoerd, waar hij enkele uren later is gestorven. Deze laat een vrouw en vijf kinderen na. Het is mogelijk, dat de heer Kouwen hoven het slachtoffer is geworden van de doofheid waaraan hij leed en waardoor hij wellicht de motorfiets niet heeft gehoord. „Breedband"' N.V. gestart Op het departement van Economische Zaken werd vanmorgen de Breedband N.V officieel opgericht door de Staat der Ne derlanden en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. De directie der nieuwe N.V. zal worden ge voerd door de heren ir. A. H. Ingen Housz, P. R. Bentz van den Berg en prof. dr. J. F. ten Doesschate, leden van de directie der K.N.H.S. Wij vernemen dat inmiddels met de werkzaamheden een aanvang is gemaakt. Het plan-Schuman Labour wel bereid tot toejuichen, maar niet tot meedoen LONDEN (Reuter). Socialistische lei ders uit tien West-Europese landen (België, Denemarken. Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk en Zweden) hebben te Londen Zater dagavond een verklaring uitgegeven, waar in het plan-Schuman tot samensmelting van de kolenmijnen en de staalindustrie een moedig voorbeeld van Europees initia tief wordt genoemd. De conferentie be reikte evenwel geen overeenstemming over het standpunt ten aanzien van het boven nationale orgaan, dat de samengesmolten bedrijven zou moeten beheren. De conferentie gaf een op een Britse re solutie gebaseerde verklaring van elf punten uit. De voornaamste conclusies zijn: Het voorstel van Schuman moet worden toegejuicht en een vorm van internationale organisatie der basisindustrieën zou een belangrijke stap naar Europese eenheid en het verzekeren van economische stabiliteit en volledige werkgelegenheid zijn. De afzonderlijke regeringen die aan een dergelijk plan deelnemen, moeten de ver antwoordelijkheid aanvaarden voor het uit voeren in haar eigen landen van alle be sluiten, die op grond van de internationale regeling worden genomen. De bespreking over het orgaan van eco nomische coördinatie dient te worden ver daagd. De conferentie heeft het in dit sta dium niet nuttig geoordeeld in bijzonder heden te onderzoeken, welke regelingen moeten worden getroffen om de eerder genoemde principes uit te voeren. De internationale organisatie zal moeten wor den uitgewerkt door de betrokken rege ringen. De conferentie was het er echter over eens. dat de essentiële voorwaarden voor een industriële fusie moeten zijn: volledige deelneming van de vakverenigingen, zowel op nationaal als op internationaal niveau, een program van productie-uitbreiding, volledige werkgelegenheid en verbetering van de arbeidsvoorwaarden en nieuwe in vesteringen in Europa en de minder ont wikkelde overzeese gebieden. Totaal verzet „Mijn compromis-voorstel om aan het slot van de heden goedgekeurde resolutie te verklaren, dat de Europese steenkool- en staalfusie als voornaamste doel heeft de vorming van een super-nationaal gezags orgaan, maar dat voorlopig de uitvoering van het plan-Schuman aan een inter- gouvernementaal lichaam moet worden toevertrouwd, stuitte op het totale verzet van onze Engelse makkers en dit betreur ik", zei Guy Mollet, secretaris van de Franse socialistische partij, later. „Het pro- Belgische socialisten blijven onverzoenlijk De algemene raad der Belgische socia listische partij heeft met algemene stem men een ï-esolutie van Spaak aangenomen, waarin alle Belgische socialisten opgewekt worden „meedogenloos en onweerstaanbaar tegenstand te bieden aan de terugkeer van koning Leopold op de troon". „Wij be schouwen Leopold de derde niet langer als de koning der Belgen, doch als de leider van een politieke meerderheid, die, indien hij door deze meerderheid op de troon wordt teruggebracht, moet verdwijnen, wanneer deze meerderheid ophoudt te be staan", aldus de resolutie. „Onder geen omstandigheden zal de Belgische socialis tische partij er in toestemmen met Leopold de derde samen te werken. Van heden af zal de partij alle noodzakelijke maatregelen nemen voor het ontketenen van een actie, die de koning tot afstand zal dwingen". Deze resolutie wordt de volgende week Zaterdag aan het nationaal socialistische congres te Brussel voorgelegd. bleem blijft in zijn volle omvang bestaan". Morgan Philips, de secretaris van de Britse Labourpartij deelde na de conferen tie aan journalisten het volgende mede: „De verklaring waarover men het eens is geworden, laat de deur wijd open voor hen die het nodig achten te ijveren voor een supernationaal gezagsorgaan. De deur staat ook open voor ons om ons standpunt te propageren." Naar het ANP nader van de heer Van der Goes van Naters, een der gedelegeer den van de P.v.d.A. verneemt, stond de Nederlandse delegatie aanvankelijk afwij zend tegenover de resolutie der Britse Labourpartij, omdat hierin niet genoeg de nadruk op de federatieve gedachte viel. De meer positieve aanhef van de uiteindelijke tekst is dan ook in belangrijke mate te danken aan een Nederlands amendement. Bevin wil het misverstand ophelderen LONDEN (United Press). De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin mobiliseerde vandaag van zijn ziek bed in het ziekenhuis zijn ambassadeurs in de hoofdsteden der wereld om de houding van de Labour-regering ten aanzien van het plan-Schuman toe te lichten. Uit het ministerie van Buitenlandse Za ken worden telegrammen gezonden naar de ambassadeurs, nadat premier Attlee naar het ziekbed van Bevin was gekomen om met de minister van Buitenlandse Za ken te confereren. Verwacht wordt dat de Britse ambassa deurs er met klem op zullen wijzen dat de afwijzende houding van de Labour-partij jegens het plan-Schurnan, niet noodzake lijkerwijze de regering bindt. Kringen van de Labour-partij zeggen dat Bevin woedend is dat de partij op zo'n ongeschikt ogenblik haar verklaring over de Europese eenheid publiceerde. Deze partijverklaring zal niet gedesavoueerd worden doch verwacht wordt dat de Britse ambassadeurs zullen uitleggen dat de eer ste indruk in het buitenland niet juist was. Ontscheping „Groote Beer" Om tien uur hedenmorgen begon de ont scheping van de troepen aan boord van het s.s. „Groote Beer" dat twee uur tevo ren in de Amsterdamse haven was aange komen uit Indonesië. Het woord is aan Buckle: Dc grootste opmerker en diepste denker is altijd de zachtmoedigste rechter. (History of civilisation). Nederland gaat Amerika stalen platen leveren Amerikaanse metaalproducenten hebben de eerste grote orders voor Nederlands staal geplaatst, aldus meldt de New York Times. Verschepingen van hoeveelheden van meer dan duizend ton stalen platen zullen binnenkort geschieden, volgens afge vaardigden die de conferentie van de nationale vereniging van inkoopagenten te Cleveland bijwoonden, aldus meldt het blad. Er bestaat in de V.S. grote behoefte aan deze staalproducten. Zij zijn nodig om tegemoet te komen aan de schaarste die voor sommige Amerikaanse consumenten thans een critiek punt bereikt, aldus het blad. Wij publiceren dit bericht volledigheids halve, doch onder het grootste voorbehoud daar de onderhandelingen over de leveran ties onder meer van de zijde der IJmui- dense Hoogovens nog gaande zijn. Deel van perceel Staten Bolwerk 2 uitgebrand Een korte felle brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in perceel Staten Bolwerk 2 te Haarlem, waardoor gedeelten van de eerste- en van de zol derverdieping uitgebrand zijn. Omstreeks drie uur passeerde een wan delaar het Staten Bolwerk en zag vlam men uit de eerste verdieping van het per ceel. Hij belde aan en daardoor waren de bewoners in de gelegenheid op tijd het huis te verlaten. Waren zij later gewaarschuwd, dan zouden hun levens in gevaar zijn geweest, want in korte tijd nam de brand in hevigheid toe en toen de brandweer, die met volledig materiaal was uitgerukt, ver scheen, kon zij de eerste, minuten de wo ning niet betreden en moest zij haar werk zaamheden op straat beginnen omdat de toegang tot liet bovendeel van het huis door het vuur afgesloten was. De begane grond wordt gebruikt voor de praktijk van een oogarts die zelf in Bilt- hoven woont en dus op het ogenblik van het uitbreken van de brand niet aanwezig was. Op de eerste verdieping woont aan de voorzijde, waar twee kamers zijn, een jong echtpaar. De achterzijde en de zol derverdieping worden gebruikt door een echtpaar met twee kinderen van twee jaai en negen maanden. Toen de brand ontdekt werd was het jonge echtpaar afwezig. Het was tot ongeveer twaalf uur thuis geweest en was daarna naar het Zuider Buiten Spaame getrokken, om zich voor te berei den voor een zeiltocht. Het andere echt paar en de beide kinderen hadden op tijd de woning verlaten. De brand is ontstaan in de slaapkamer keuken van het jonge paar en vermoede lijk in daggedeelte, waar een gascomfoor heeft gestaan. Om halfdrie was een agent van politie het Staten Bolwerk gepasseerd, Militaire, politieke en economische alliantie in het Nabije Oosten Egypte' Saoedi-Arabië, Syrië, Libanon en Yemen hebben Zaterdag te Alexandrië een coUectief Arabisch veiligheidspact ge tekend. Irak tekende niet „om technische redenen", naar Azzam Pasja, algemeen se cretaris-generaal der Arabische liga. mee deelde, terwijl Jordanië, het zevende lid van de liga, niet op de zitting van de po litieke commissie dezer liga, waar de on dertekening plaats had, tegenwoordig was. Het pact verbindt naar het voorbeeld van het Atlantisch pact de staten-onderte- kenaren in een militaire, politieke en eco nomische alliantie. „Gewapende aanval" tegen een dezer landen zal beschouwd worden als „een aggressie tegen allen". In dividueel of collectief zullen de andere mo gendheden, die het verdrag ondertekend hebben, „alle militaire en andere hulp" verlenen, voor zover dit strookt met de bestaande verplichtingen, die deze landen in de Arabische liga en het handvest van de UNO op zich hebben genomen. Aanvankelijk had men het sluiten van het pact tot de algemene vergadering der liga in October willen uitstellen, doch de politieke commissie besloot Vrijdagavond de dag daarop hiertoe over te gaan. In leringen van de liga wijst men er op, dat Jordanië, toen het aankondigde de zitting niet bij te kunnen wonen, zich van te voren eens verklaarde met elk besluit van de commissie, mits het niet haar uitstoting betrof. Het pact bepaalt verder, dat de raad der Arabische liga en de veiligheidsraad van de UNO onmiddellijk van elke aggressie of dreiging van gewapende aanval en van de genomen maatregelen op de hoogte zul len worden gesteld. Er zal een consulta tieve raad worden gevormd, die permanent zijn functie kan verrichten. Deze raad heeft bevoegdheid in alle kwesties betreffende de toepassing van het veiligheidspact en zal een speciale commissie moeten vormen, samengesteld uit de stafchefs van de sta- Wederom een Nederlander in Soerabaja vermoord Zondagavond is ie Soerabaja wederom een Nederlander, de heer M. C. Lennan, voor zijn woning neergeschoten. Er zijn geen getuigen. Na de schietpartij werd het lijk gevonden door Lennan's echtgenote en de buren. Er heeft geen beroving plaats gevonden. ten-ondertekenaren, teneinde de noodza kelijke collectieve verdedigingsmaatregelen aan te bevelen. Het pact beoogt eveneens nauwere economische samenwerking, on der meer de oprichting van een centrale Arabische bank en een permanent bureau voor statistiek, de exploitatie van de mi neralen-rijkdom, de ontwikkeling van ver bindingen en de uitbreiding van de land bouw. doch hij had niets van brand gemerkt. Een half uur later zag een wandelaar uitslaande vlammen en aan zijn activiteit is het te danken, dat de bewoners gewaarschuwd werden en de brand beperkt bleef tot een deel van het huis. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen via de automatische en De Haarlemse brandweer was in de nacht van Zaterdag op Zondag in actie bij de brand in perceel Staten Bolwerk 2. een uitschuifbare ladder. Het vuur sloeg naar buiten uit en breidde zich uit naar ae zolderverdieping. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer verminderden de vlammen vrij snel en eerst daarna kon men de trap op naar boven. Het duurde toen niet lang voor men het vuur onder de knie had. Twee kamers aan de voorzijde van de eerste verdieping en een deel van de twee de verdieping brandden uit. Het gedeelte van het perceel, waar de oogarts praktijk uitoefent, liep waterschade op. Voor de zekerheid waren instrumenten naar builen gebracht. Het belendende perceel liep geen schade op. Het nablussingswerk vorderde nog enige tijd en om halfzes rukte de brandweer in. Omtrent de vermoedelijke oorzaak deel de de polit:e mee, dat de brand waar schijnlijk ontstaan is in een papieren prul lenmand, waarin een asbak met sigaret tenpeukjes is geleegd. HET WEER AFGEBEELD Het depressiegebied, dat enkele dagen bij de kust van Schotland heeft gelegen en dat het weer in Nederland bepaald heeft, is nu in Noordelijke richtting getrokken. Een andere depressie die gisteren in het Zeegebied ten Zuiden van Ierland aan kwam, begint zijn invloed uit te breiden over Frankrijk en de Britse Eilanden. Aanvankelijk had dit voor het weer in ons land en Duitsland tot gevolg, dat er een tijdelijke weersverbeteruig in trad, ivaarbij de winden wat meer naar Zuidelijke richtingen draaiden en de bewolking afnam. De temperaturen zullen geleidelijk tot hogere waarde oplopen. Het verder op dringen van het koudefront over de Golf van Biscaye in Noord-Oostelijke rich ting zal ivaarschijnlijk tot gevolg hebben dat reeds morgen in de loop van de dag de leans op buien die plaatselijk van onweer vergezeld kunnen gaan, zal toenemen. 19 JUNI 1950 IUUR MIST SNEEUW REGEN 4 MOTREGEN A HA&EU 17 8UIEN R ONWEER ^TEMPERATUUR I0O5 ISCBAAB 'in, 0£LAVGBlJ« GEBIED CENTRA H MOGE DRUK L LAGE OPUIC - SCHEJDINGSLIJN-PBCNT- TUSSEN LUCHT VAN VESSCHlLLENOE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT CE WINDRICHTING AAN- IEDERE MELE OWARSST-REER IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJP METER R6R SECONDE Weerbericht Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dindsdagavond. opgemaakt te 10 uur: Af en toe overdrijvende bewolking met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen Z.W. en Z.O. Warmer. 20 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur Maan op 9.02 uur, onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 Juni: Hoog water: 5.58 en 18.23 uur. Laag water: 1.38 en 13.54 uur. Dinsdag 20 Juni: Hoog water: 6-33 en 19.01 uur. Laag water: 205 en 14.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1