c MtsSS soldaatjes J Hefschroefvliegtuigen in Brits verkeer De eerste passagiersdienst is al begonnen Radio geeft Woensdag OUESTOOKINSTALLATIEN GROEN Co. PANDA EN DE MEESTER- EDELMAN Wereldnieuws J üeuwe Uiteg; aven Dinsdag 20 Juni 1950 2 ,,Het hangt al een tijd in de lacht' (Van onze correspondent in Londen) De opening van een passagiersdienst met hefschroefvliegtuigen russen Liverpool en Cardiff betekent het begin van een nieuw hoofdstuk in het toch al zo dikke boek van de luchtvaart. Hoewel de Ameri kanen in de technische ontwikkeling van de rotorioestellen de leiding bezitten, ver richten de Engelsen in de toepassing er van pioniersarbeid. Een der leiders van het luchtvaartministerie kon men onlangs in het hartje van Londen des ochtends uit het hemelruim zien neerdalen achter St. James's Park. In een kwartiertje wipte hij zo van huis naar zijn kantoor. Tevoren was hij meer dan een uur onderweg. Voor het eerst konden ook dit jaar de bezoekers van de Britse jaarbeurs gebruik maken van een helicopter-verbinding, die hen in een uur van Birmingham naar Londen bracht en terug. Dank zij het initiatief van de British European Airways, de P.T.T. en het departement voor de civiele luchtvaart kan men thans door de lucht reizen tussen de beide eerstgenoemde steden, die per trein slechts na vele malen overstappen en lang wachten te bereiken zijn. Reeds eerder hadden de Engelsen het initiatief genomen tot postvervoer met hefschroefvliegtüigen, zowel overdag als des nachts, hetgeen voor afgelegen plaat sen een enorme verbetering betekende. Tevoren was namelijk een in Londen ge poste brief vaak eerder in Berlijn of Am sterdam, dan op vele plaatsen in het eigen land. De nieuwe passagiersdienst is waar schijnlijk de eerste schakel in een lange keten van helicopter-verbindingen tussen de voornaamste Engelse steden, welke men binnen een paar jaar hoopt te vol tooien. Op hqft ogenblik is het nog een experiment, waar geld bij moet. Liever brede vleugels De British European Airways, zal aan de hand van de opgedane ervaringen een techniek ontwikkelen, welke men onder de knie moet krijgen om het vliegen van het ene stadscentrum naar het andere van zijn bezwaren te ontdoen. De reacties van de passagiers, die nog moeten wennen aan deze zweefpartij, waarbij het vertrouwde gevoel, dat de aanwezigheid van vleugels geeft, ontbreekt, zullen worden nagegaan. Reeds lang overwegen de luchtvaartmaat schappijen de instelling van een dienst van hefschroefvliegtuigen tussen de ver buiten Londen gelegen vliegvelden en bij Hyde- park, zodat de omslachtige bustocht ach terwege kan blijven. Het is echter de vraag of het psychologisch niet te veel eist van passagiers om na een luchtreis met al haar comfort over te stappen in deze betrekkelijk primitieve toestelletjes. Maar de luchtvaart kan het niet verkrop pen, dat de tocht naar en van de vlieg velden vaak evenlang duurt als de lucht reis zelf. Vooral als over enige jaren het schroefloze vliegtuig in de geregelde dienst komt, zal hier een nog nadeliger contrast ontstaan. De thans in gebruik zijnde hefschroef vliegtuigen mogen om veiligheidsredenen niet in de bebouwde kom landen. Dat zal echter anders moeten worden, want de hefschroef toestellen hebben juist hun bestaan te danken aan het feit, dat zij ge schikt zijn om midden in een stad te dalen. Er wordt voorspeld, dat dit in 1955 mogelijk zal zijn, wanneer men over meermotorige helicopters zal beschikken. Wat snelheid betreft moet het rotortoe- stel het natuurlijk tegen een gewoon vlieg tuig afleggen, maar het grote voordeel is, dat de door horizontale schroefbladen ge dragen machines kostbare vliegvelden overbodig maken. Geen concurrentie maar aanvulling De helicopters mogen nooit als concur renten van de lijntoestellen worden be schouwd, maar als luchttaxi's voor de zij- verbindingen. Hun mogelijkheden om langzaam te vliegen en in de lucht stil te staan en hun buitengewone manoeuvreer baarheid bevorderen de veiligheid der passagiers bij donker en slecht weer. Ze zijn ook uitermate geschikt voor berg achtig terrein, waar een normaal vliegtuig geen landing kan wagen. Bovendien zijn ze ideaal voor het bespuiten van de land bouwgewassen tegen ongedierte en ziek ten. Zij zullen binnenkort in het oerwoud van Malakka worden gebruikt voor het vervoer van zieke en gewonde soldaten. Engeland is zeer geschikt voor de heli copters, omdat zijn bevolkingscentra vaak zo dicht bij elkaar liggen, dat gebruik van gewone vliegtuigen de moeite niet zou lonen. De typische vacantie-eilanden langs HILVERSUM I, •102 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. II.00 Platen. 11.30 „Juffrouw De Zwaan gaat liften", hoorspel. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Weerbericht 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen, 14.30 Reportage. 15.15 Platen. 15.30 Koor. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kamermuziek, 17.25 Harp. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Koor. 18.30 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 Voordracht. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Reportage. 21.15 Residentie-orkest. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 3.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements muziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 „Wat hen weerhoudt", lezing. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws, 20.05 Banjo-ensemble. 20.30 Politiek commentaar, 20 4QOrkest. 21.25 „De redding", hoorspel. 22.20 Trio. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.15 Orgel. 23.40 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Trio. 12.15 Lichte muziek. 13."00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 13.30 Voor sol daten. 14 00 Franse les. 14.20 Orkest. 14.45 Schoolradio 15.45 Lichte muziek. 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws. 17.10 Amuse mentsmuziek. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Feuilleton. 18.00 „Die Walküre", opera. 19.05 Nieuws. 20.45 Actualiteiten. 22.10 Nieuws. 22.30 Klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. de kust hoopt men ook in het rotornet op te nemen. Enige tyd geleden verongelukte bij Southampton de grootste helicopter ter wereld, een „Cierva Luchtpaard" op een proeftocht. De bemanning scheen dit toe stel als een van Engeland's eerste lucht- bussen in gebruik te willen nemen. De ontwikkeling van de luchtvaart, ook van de toepassing van de helicopter, laat zich echter door ongelukken als dit hoe betreurenswaardig ook niet tegen houden. Borstbeeld van Dorus Rijkers werd opnieuw onthuld Hofje geopend in Den Helder De „blauwe zeeridders" van Nieuwediep, Texel en Callantsoog vierden Maandag feest, omdat het borstbeeld van Dorus Rij kers is teruggekeerd. Dit borstbeeld was dertien jaar geleden onthuld. In Mei 1940 liet men het onderduiken. Op initiatief van het Dorus Rijkersfonds is het thans opnieuw onthuld. Het fonds heeft in oud- Den Helder een hofje laten bouwen van tien woningen, waar nabestaanden en weduwen van de redders een woonoord hebben gevonden. Aan de gevel van een dezer huizen is het borstbeeld van Dorus Rijkers opnieuw onthuld door oud-burge meester G. Ritmeester, hoofdbestuurslid van het fonds. Tussen de met hun vele onderscheidingen getooide zeehelden stond ook de Comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht I. W. Reyinierse. Doortje, de 79-jarige dochter van Dorus Rijkers, legde een krans bij het borstbeeld. Liquidateur van grafische bedrijven veroordeeld De 47-jarige procuratiehouder P. v. d. H. uit Bussum is wegens de rol, die hy bij de liquidatie van grafische bedrijven in de bezettingstijd heeft gespeeld, veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar en 4 maanden met aftrek van de tijd doorgebracht in voorinternering en tot betaling van een boete ten bedrage van 10.000. Hij werd voorts voor de tijd van het leven ontzet uit de kiesrechten. Aan gezien hij na de bevrijding reeds 3 jaar en 4 maanden in voorinternering heeft door gebracht, zal hij geen verdere gevangenis straf meer behoeven te ondergaan. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie bij de Bizondere Strafkamer te Amsterdam 8 jaar gevangenisstraf tegen de verdachte met aftrek van de voorinter nering en met verzoek tot gevangenneming van verdachte ter zitting. Voorts eiste de officier ontzetting van verdachte uit het recht werkzaam te zijn in de grafische ma- chinehandel voor de tijd van vijf jaar. De Bizondere Strafkamer achtte geen termen aanwezig verdachte onmiddellijk gevangen te nemen en heeft hem by de uitspraak evenmin ontzet uit het recht werkzaam te zijn in de grafische machinehandel. Aan gezien de veroordeelde thans opnieuw in deze machinehandel werkzaam is zal hij zijn werkzaamheden kunnen voortzetten. In het vonnis werd als bewezen aange nomen, dat hij als leidende figuur van de Duitse firma Springer und Möller, die een filiaal had te Amsterdam, voor deze firma alsook voor eigen rekening tijdens de bezetting werkzaamheden heeft verricht welke tot sluiting van grafische bedrijven leidden en tot wegvoering van machines naar Duitsland. Bovendien achtte de recht bank hem schuldig aan het plegen van ver raad, doordat hij aan de voormalige direc teur van de Arbeiderspers en aan een in specteur van het Inlichtingenbureau te Am sterdam mededelingen had verstrekt over de gezindheid en de werkzaamheden van personen, die in dienst waren van onder nemingen, welke de Duitse voorschriften niet naleefden. Maandagavond werd in de raadszaalvan Damstad het huwelijk voltrokken tussen Rembrandt en Saskia. Daarna vond op het Rembrandtsplein een schildersmaaltijd plaats. Rembrandt en Saskia met de beide getuigen tijdens de maaltijd. Ex-commandani van vuur pelotons voor zijn rechters Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in voorinternering sedert Mei 1945 eiste de officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer te Amster dam, tegen de 49-jarige Duitser H. Neu- meyer, die tijdens de bezetting als SS- Untersturmführer" vele malen comman dant was geweest van vuurpelotons. Hem swa ten laste gelegd, dat hij in 1944 de lei ding had gehad bij de fusillades te Drie bergen, Renswoude en Veenendaal. Hij erkende voorts in Januari 1945 de leiding te hebben gehad bij het fusilleren van Ne derlandse gevangenen te Utrecht, Biltho- ven en De Bilt. De verdachte beriep zich op het „Befehl ist Befehl". Naar zijn mening waren de grootste rechtsgeleerden ter wereld het er nog niet over eens of een militair strafbaar is en hoe hij dient te worden gestraft, in dien hij bevelen uitvoert, hem gegeven door superieuren, hoewel die bevelen in strijd zijn met het oorlogsrecht of met de menselijkheid. Als hij de bevelen niet had opgevolgd, zou hij doodgeschoten zijn. Dat zou ook een onbevredigende oplossing zijn geweest, zeide hij, omdat met zijn dood de fusilleringen door de Duitsers zeker niet zouden zijn gestaakt. Hij vroeg de recht bank hem vrij te spreken. De uitspraak is bepaald op 3 Juli. „U spreekt met de SS" Eind vorige week werd de bedrijfsleider van het Roxy-theater in Den Haag opge beld door een man, die zei: ,.U spreekt met de SS. U draait een anti-Duitse film. Uw stoelen worden daarom stuk gesneden". Aanvankelijk beschouwde de bedrijfs leider deze mededeling als een misplaatste grap. De volgende ochtend, toen het the ater werd schoongemaakt, bleek de be kleding van een aantal stoelen inderdaad stukgesneden te zijn. Bij de politie is hier van aangifte gedaan. In het Roxy-theater draait de film „Yellow Canary", die in Nederland onder de titel „Sally Maitland, de spionne" wordt vertoond. De film behandelt de spionnage en contra-spionnage in de laatste wereld oorlog. Textieldieven te Amsterdam aangehouden De Amsterdamse centrale recherche heeft zes mannen en twee vrouwen aangehouden, die hebben bekend de laatste tyd pakken textiel uit vrachtauto's en van bakfietsen van expediteurs te hebben ontvreemd en verhandeld. Vijf hunner pleegden de dief stallen als de auto's en bakfietsen korte tijd onbeheerd stonden. De drie anderen zijn wegens heling aangehouden. Bij een huiszoeking in Amsterdam-West werd een grote hoeveelheid der gestolen textielgoederen achterhaald. Voorts trof de recherche een partij textiel aan, die door een zg. uitsnyder, op een confectiefabriek werkzaam, was ontvreemd. Deze man en zijn echtgenote zijn tevens aangehouden. Het bestuur van de nationale arbeids- tentoonstellingen in .België heeft aan de heer R. J. van Groningen, sociaal attaché bij de ambassade der Nederlanden te Brussel, de titel van Laureaat van de Arbeid van België honoris causa toegekend. Historisch spel op Dam en Rembrandtsplein Het spel over het huwelijk van Rem brandt van Rhijn en Saskia van Uylen- burgh, dat verleden week ter gelegenheid van de opening van Damstad zóu worden opgevoerd als de ongunstige weersomstan digheden het niet verhinderd hadden, heeft gisteravond de bevolking van de hoofdstad vermaakt. Johan Elsensohn en mejuffrouw Pit Rincker, uitgedost met historische costuums, vertrokken om half zeven per koets, voorafgegaan door drie herauten te paard en een wacht te voet, van het Thorbeckeplein. Vijftig Veluwse boeren en boerinnen vormden het gevolg. Onderweg naar Damstad werd twee keer gestopt voor het brengen van eert bloe menhulde aan de bruid. Na door schout Groeneveld in dè echt te zijn verbonden trok het paar naar het Rembrandtsplein, waar een grote feestmaaltijd werd aange richt, waarbij soep en reusachtige brood krakelingen, speenvarkens en oliebollen als de voornaamste gerechten op tafel kwamen. Ter opluistering werden er volks dansen uitgevoerd en enige liederen met luitbegeleiding gezongen. Voor een aardig intermezzo zórgde Jan Steen, die met zijn vrouw en zes kinderen wegens geldgebrek op straat was gezet en nu een onderdak kwam vragen, dat Rembrandt hem royaal aanbood. Met een kranslegging door de namaak-Rembrandt aan de voet van het standbeeld voor de echte Rembrandt werd het feest, dat veel belangstelling trok, be sloten. Troepenschip „Hellenic Prince" morgen in Amsterdam Het troepenschip „Hellenic Prince" wordt morgen, Woensdag in de Amsterdamse ha ven verwacht De ontscheping der opvaren den zal Woensdagmorgen om negen uur beginnen. ADVERTENTIE MELK EN PUUR Kwatta blijven altijd geldig N.V. KWATTA BREDA Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Prins Bernhard heeft Maandag in de Ridderzaal namens de Koningin ruim tweehonderd onderscheidingen uitgereikt. Burgers, officieren, onderofficieren en sol daten werden onderscheiden met de Bron zen Leeuw (45), het Bronzen Kruis (80), het Kruis van Verdienste (55) of het Vlie- gerkruis (25). Mannen van de koopvaar dij. vrouwen en mannen uit het verzet, officieren, onderofficieren, soldaten en verpleegsters van het KNIL, van Marine, Lucht- en Landmacht traden na elkaar naar voren. Met allen wisselde de Prins enige hartelijke woorden en een stevige handdruk. Bij de plechtigheid waren de minister van Uniezaken, rar. J. H. van Maarseveen, mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecre taris van Oorlog, de Commissaris der Ko ningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, vele officieren zee-, lucht- en landmacht en tal van burgerlijke autoriteiten aan wezig. ADVERTENTIE BLOEMENDAAl TELEFOON 22145 Roeien Belgen nemen deel aan wedstrijden van „De Amstel" Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de roei- en zeilvereniging „De Amstel" zullen Zaterdag en Zondag op de Amster damse Bosbaan internationale roeiwed- strijden worden gehouden, waaraan de jaarlijkse wedstrijden om de Hollandbeker verbonden zijn. Vijf Belgische verenigingen hebben in geschreven, namelijk Antwerp Sculling Club, de Société Royale, Nautique Anver- soise, de Sport Nautique Universitaire Bruxelles, de Cercle des Regates Bruxelles en de Royal Sport Nautique Bruxelles. Behalve een felle strijd in de nummers jonge acht b, waarin de ploeg van Triton (winnaar Telegraaf beker) zich zal trach ten te revancheren voor de tijdens de wed strijden van de Koninklijke geleden neder laag tegen Laga, vormt ook de strijd in de jonge acht a een hoogtepunt van het pro gramma. De eerstejaars van Nereus, die op de Amstel verleden week de meerderheid moesten erkennen van de oude acht van Willem III, maar niettemin een zeer goede indruk vestigden, zullen zich tegen RIC en Triton kunnen plaatsen voor de finale. De jonge acht van Njord, die bij de Konink lijke zo voortreffelijk voor de dag kwam en met vele lengtes won, moet in staat wor den geacht de tweede heat te winnen. In de finale zouden op die wijze, juist als in Kam pen, Nereus en Njord tegen elkaar uitko men, waarbij Njord zal moeten tonen of de nederlaag in Kampen aan een inzin king te wijten was. Veel wordt verwacht van de strijd in de oude skiff. Zaterdagmiddag komen in de eerste heat Neumeier (Willem III) en Col- let (Royal Sport Nautique) tegen elkaar uit. De roeier van DDS, Van den Berg, zal geen kans krijgen. In de tweede heat ne men Van Stolk van de Maas en Draayer van Nautilus het tegen elkaar op. Met grote spanning ziet men de prestatie van Draayer tegemoet, die het vorig jaar achter Neu meier tweede werd, ondanks zijn slechte stijl. Neumeier vertrekt Zondagmiddag na afloop van de wedstrijden naar Engeland om deel te nemen aan de wedstrijden te Henley om de „Diamond sculls". Daardoor irtoet v. d. Meer van Willem III dit jaar met Reiding uitkomen in de twee zonder stuurman. Het is dus niet onmoge lijk, dat dit nummer door België zal wor den gewonnen. In de finale roeit Collet voor Royal Sport Nautique met een jeug dige collega doordat Piessens reeds in Henley is. Wielrennen Geen buitenlanders in de ronde van Duitsland De Union Cycliste Internationale heeft officieel verboden dat buitenlanders dit jaar deelnemen aan de ronde van Duits land. Deze ronde valt gedeeltelijk samen met de Tour de France, waarvoor de data vastgesteld zijn op het jongste kalender congres van de U.C.I. Blijkbaar heeft de U.C.I. zich op het standpunt gesteld, dat het onredelijk zou zijn Duitsland dat sinds 11 Mei j.l. wederom lid van de U.C.I. is geworden toe te staan het succes van de tour de France in gevaar te brengen door zonder onderling overleg op vrijwel dezelfde data een grote internationale wegwedstrijd te houden. De ronde van Duitsland zal dus wel kunnen doorgaan, maar slechts als zuiver nationale wedstrijd. Voetbal Finale Zilveren Schaal Op het terrein van DEM te Beverwijk zal Vrijdagavond om zeven uur de eindstrijd worden gespeeld om de „Zilveren Schaal" aangeboden door Haarlems Dagblad bij het gouden jubileum van de Haarlemse Voetbal bond, tussen WE en DEM. Zwemmen Kringwedstriiden in Velsen Dinsdagavond werden in het zwembad de „Heerenduinen" te Velsen zwemwedstrijden gehouden om de kringkampioenschappen en de beste prestatie voor adspiranten van Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. De wedstrijden waren voorbe reid door VZV. Het nummer 200 meter vrije slag gaf een aardige strijd te zien lussen Margot Marsman (HVGB), Elly Hölsken (Haarlem) en A. de Goede (VZV). Met een voorsprong van ruim vier seconden op Mar got Marsman legde Elly Hölsken beslag op hef kampioenschap. Fred Pieters (DWR) was de favoriet in het nummer 3 x 50 meter wis selslag persoonlijk heren en Tonny Bijkerk, die in 'n zwakkere serie was ingedeeld, legde beslag op de tweede plaats. De strijd in de wedstrijd 100 meter schoolslag ging weder om tussen Jopie Spoor (DWR) en Do Tur kenburg (DWT), Jopie Spoor kwam met een voorsprong van 1,6 seconde als eerste bin nen. Na een spannende strijd tussen de ploe gen van Haarlem en DWR zegevierde de ploeg van DWR (J. van Waard, J. Wisker, T. Wouters en C. Kneijnsberg) in het num mer 4 x 100 meter vrije slag estafette dames. In dezelfde wedstrijd voor heren won de ploeg van Z.C. „Haarlem" (G. Bijlsma, P. Rot, J. van Merkesteyn en M. Peters) onbedreigd. De uitslagen zijn: 200 meter vrije slag dames: E. Hölsken, Haarlem (kampioen) 2 min. 48,9 sec.; Margot Marsman, HVGB, 2 min. 52,5 sec.; A. de Goede, VZV 2 min. 53,2 sec. 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk: Fred. Pieters, DWR (kampioen) 1 min. 56,9 sec.; Tonny Bijkerk, HVGB 2 min. 2,6 sec.; M. Cleyndert, HVGB 2 min. 9,6 sec. 100 meter schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR (kampioen) 1 min. 28,6 sec.; Do Tur kenburg, DWT 1 min 30,2 sec.; Miep Casse, DWR 1 min. 32,2 sec. 50 meter schoolslag jongens: G. Giebels, Haarlem 37,4 sec.; K. de Jongh, Haarlem 42,4 sec.; J. Wolters, Haarlem 43,2 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: DWR (kampioen) 5 min. 22,3 sec.; Haarlem 5 min. 25,8 sec.; DWT 5 min. 32,8 sec.; HVGB 5 min. 57,2 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette heren: Haarlem I 4 min. 25,6 sec.; HVGB I 4 min. 34,8 sec.; Haarlem n 4 min. 42,6 sec.; DWR 4 min. 54,9 sec. Wedstrijden in bad „Riche" Zaterdagmiddag 1 Juli houdt de Zwemclub „Haarlem" nationale zwemwedstrijden in het zwembad Riche te Zandvoort. De beste Ne derlandse zwemsters en zwemmers zijn voor deelname aan de wedstrijden uitgenodigd. Het programma luidt: 100 meter vrije slag heren; 200 meter schoolslag dames; 100 me ter rugslag heren: 100 meter vrije slag dames; 200 meter schoolslag heren; 100 meter rugslag dames; 4 x 200 meter vrije slag estafette heren en 3 x 100 meter wisselslag estafette dames. Een waterpolowedstrijd sluit het programma. 15. Graaf Isen Grim trok zich nog even tjes terug, nu om zijn reiskledij aan te trek ken en toen hij nu weer te voorschijn kwam leek hij helemaal niet meer op een huisknecht! Hij was verschrikkelijk deftig geworden, en zijn gezicht stond, als dat mogelijk teas, nóg onvriendelijker dan an ders. „Zie zo," zei hij. „Kom, chauffeur. laat me nu eens je vergunning zien! Dan kan ik bekijken of je eigenlijk wel met een taxi mag rijden!" Daar had Panda natuur lijk niets op tegen, en hij reikte de Graaf zonder aarzelen het waardevolle papiertje toemaar dat had hij niet moeten doen! Want Graaf Isen Grim keek er nauwelijks naar, maar stak het met een valse lach in zijn binnenzak! „Ziezo!" riep hij. „Dat zal ik zolang wel bewaren! Dan kun j\i intus sen niet weglopen! Hahahalia! Dat had je niet gedacht, hè? Ik ben gewend mijn voor zorgen te nemen. Ik weet hoe dat personeel tegenwoordig is loopt maar weg op al lerlei ongelegen momenten! Dat zal mij niet gebeuren!" „Jamaarstot terde Panda. „Geen maren!" donderde de Graaf. „Je hebt te doen wat ik zeg! Ik houd niet van personeel en helemaal niet van chauffeurs, en nu vertrekken we! En denk er om maak me niet kwaad!" Panda schrok er werkelijk van, zó'n ijselijke in druk maakte Graaf Isen Grim nu.... Feitenhansl. De Duitse politie te München heeft Karl Feitenhansl gearresteerd, oprichter en voorzitter van de ultra- nationalistische vaderlandse unie. Fei tenhansl, die enkele weken geleden door een zuiveringsrechtbank voor twee jaar van alle politieke activiteit werd uitge sloten, wordt beschuldigd van het voor bereiden van een militaristische demon stratie. Volgens de politie wilde Feiten hansl Woensdag met zijn volgelingen, die kortgeleden op enige honderden ge schat werden, naar het ooi-logsgedenk- teken te München trekken voor een herdenkingsplechtigheid. Wandelende nier. Te Chicago is met goed gevolg de nier van een 10 minuten te voren overleden vrouw overgeplaatst in het lichaam van een andere vrouw. Dit is de eerste operatie ter wereld van deze aard. Bekend geluid. Een woordvoerder van de Zwitserse regering heeft de geruchten, volgens welke Zwitserland zich zou voorbereiden tot een devaluatie van de franc, categorisch tegengesproken. Deze geruchten zijn volkomen ongegrond, zo zeide hij. Naar hij hier aan toevoegde is de in December j.l. door de toenma lige president Knobs afgelegde verkla ring, dat Zwitserland niet zou devalue ren, nog steeds van kracht. Nachtrust. Een bekende beddenfabriek te Chicago heeft besloten Joseph Stalin, de Sovjet-Russische minister-president, een moderne matras toe te zenden. Men is op dit idee gekomen, omdat onder zoekingen hebben uitgewezen, dat psychologische spanning en vrees door een gezonde slaap kunnen worden tegen gegaan. „Hoewel Stalins aggressieve geest vermoedelijk veroorzaakt wordt door psychologische factoren van in grijpender aard dan een ongemakke lijke matras, is het wel mogelijk, dat een slecht bed daarvan mede de oor zaak is", aldus de fabriek. Schilderij. Volgens „The Times" heeft de kunstcommissie van Liverpool besloten voor de Walker Art Gallery het schil derij „De Verloving" aan te kopen van Rembrandts leerling, Gerbrand van den Eeckhout. Het schilderij, dat voor 1500 pond ster ling wordt gekocht, is het enige Neder landse schilderij uit de 17de eeuw dat de stad bezit. Senaat moet weg. De Nieuw-Zeelandse Senaat zal in de volgende parlements- zitting worden opgeheven, zo heeft minister-president Sydney Holland meegedeeld. De premier, wiens partij bij de verkie zingen van vorig jaar de Labour-rege- ring heeft verslagen, zeide, dat de 25 leden van de huidige Senaat die niet gekozen, doch benoemd zijn in meerderheid de Labourpartij steunen. De regering is van plan binnenkort voldoende nieuwe leden te benoemen om te verzekeren, dat de Senaat zich zelf opheft. Redevoering. Georg Dertinger, de Oost- Duitse minister van Buitenlandse Za ken, heeft Zondagavond te Erfurt ver klaard, dat bondskanselier Adenauer wegens „hoogverraad" terecht zal staan, als hij het grondgebied van de Oost- Duitse republiek betreedt. Hij beschuldigde „de Westelijke impe rialisten" ervan, dat zij de „koude oor log" tot een „hete" willen maken, om dat de „groeiende vredesbeweging hen in de koude oorlog geen kansen" biedt. Volgens Dertinger zijn „de volken van Frankrijk, Nederland, België en Italië zich bewust geworden van dc imperia listische bedreiging en verenigen zij zich om zich tegen de verwekkers van een nieuwe oorlog te verdedigen". Lucifers. Naar aanleiding van klachten uit het Franse publiek over ondeugdelijke lucifers is een onderzoek ingesteld naar de verantwoordelijkheid in deze kwes tie van de Franse staat, die in Frank rijk als enige producent van lucifers optreedt. Een aantal personen heeft reeds een eis tot schadevergoeding te gen de staat ingesteld wegens het op lopen van brandwonden door doosjes lucifers, die, naar zij beweren, tot ont ploffing kwamen. Vrees. Vijf-en-twintig jongens en meisjes, leerlingen van een middelbare school te Potsdam, zijn naar West-Berlijn ge vlucht uit vrees, dat zij door de volks- politie zouden worden gearresteerd. Zij verklaarden, dat zij vastbesloten geweigerd hadden lid van de commu nistische Freie Deutsche Jugend te worden en daarom door een leraar bij de volkspolitie waren aangeklaagd. De leraar zóu hen hebben gedreigd met tewerkstelling in de uraniummijnen. Drie meisjesboeken van Sanne van Ha- velte: Het begon in een stortbui (2e druk). Onder de Mimosa's (3e druk). De rozen van Hof wij ck (2e druk); Van Holkema Waren- dorf N.V., Amsterdam. Marjan wil wat anders (meisjes 1216 jaar), door Riek Goudappel—Bos, geïll. door Nans van Leeuwen; Boom-Ruygrok N.V., Haarlem. Voetbal, Het voetbalboek voor de jeugd, door Hans Molenaar; De Boekerij, Baarn. Het betoverde Vestzakje, Goocheltoeren voor jong en oud, met afbeeldingen naar tekeningen van de schrijver, door Walter Sperling; Uitg: Forum, Antwerpen en Hel mond, Helmond. Balzac, De roman van zijn leven, door Stefan Zweig; oorspr. titel: Balzac, der Ro man seines Lebens, vert. door F. W. van Heerikhuizen; Uitg. C. V. Allert de Lange, Amsterdam, 1950. Grote Sterrengundigen, van Ptolemaeus tot De Sitter, door Dr. W. J. A. Schouten; N.V. Leidsche Uitgeversmij, Rijswijk; 1950. Rudolf, de tragedie van Mayerling, door Graaf Carl Lonyay; geaut. vert. uit het Amerikaans door C. Kroezen; Leidsche Uit geversmij, Rijswijk; 1950. Trygve Lie, de Noorse arbeidersjongen die secretaris-generaal der Verenigde Naties werd, door Hans Amundsen; Ned. bewerking Herman D. Baars, Uitg. Born, N.V., Assen, 1950. Engeland, Een politieke geschiedenis in drie delen: I Tot de dood van Koningin Elisabeth, II Tot de komst van Willem van Oranje, 3 Tot de dood van Koningin Victoria; door H. A. Lunshof; Uitgeversmy Elsevier, Amsterdam, 1949. Het proces Jesus Christus, door Frank J. Powell, Ned. bewerking van mr. F. W. A. Visser; Uitg. Foreholte, Voorhout. Verwerp de oudwijfse fabelen, door ds. K. H. Kroon; N.V. Internationale Üitgeversmij Het Wereldvenster, Amsterdam. Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk betref fende de Rooms-Kalholieke Kerk; Boeken centrum N.V., Den Haag. Opkomst en Ondergang van onze GoüPer- nements Marine, door C. Hokke; N.V. Leid* sche Uitgeversmy, Leiden, 1950

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2