c Grootste partij van Suriname loopt gevaar door interne twisten ten onder te gaan WONINGRUIL Stadsbesteldienst A.B.C. Taxi? Bel i.2.3,4.5 -Clowntje Rick ÊMjj "-EMCO Q Kort en Bondig Het kostbare deposito Dinsdag 20 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Politieke leven is er even gevarieerd als ingewikkeld Op 31 Mei was het een jaar geleden, dat de Nationale Partij Suriname (NPS) in Surinames eerste algemene verkiezing de absolute meerderheid behaalde. In dit jaar aan het bewind hebben enkele leden dezer partij een actie ontketend welke een kabi netscrisis en scheuring in de partij dreigt te veroorzaken. Suriname kreeg zijn eerste politieke par tijen met de zogenaamde autonomiebe weging die in 1946 begon. De eerste groe pering ontstond in Hindostaanse en Javaanse kringen. Deze organisatie viel uiteen en in 1949 werd de Verenigde Hindostaanse Partij (VHP) gevormd. De Javanen zijn thans verenigd in de Perge- rakan Bangsa Indonesia Surinam (PBIS), aanvankelijk een sociale vereniging, en in de Kaum Tan: Persatuan Indonesia (KTPI), aanvankelijk een landbouwers organisatie. Nadat de Aziaten zich hadden georgani- Kort geleden publiceerden wij een over zicht van de ontwikkeling die het poli tieke leven van de Nederlandse Antillen, nadat dat gebied een grote mate van autonomie had verkregen, had genomen. In bijgaand artikel wordt een korte schets geboden van de gang van zaken ,in Suriname, waar het binnenlands be stuur sinds een jaar eveneens op eigen benen staat. zier. de afdelingen Paramaribo en Nickerie alleen reeds een meerderheid van stemmen hebben. Dreigende splitsing De regeringspartij dreigt op deze kwestie te zullen splijten. Verscheidene harer frac tieleden zijn absoluut tegen de motie. De fractieleden Wim Bos Verschuur en Otto seerd, ontstond in Room--Katholieke Wong zijn ertoe overgegaan een week- kringen de Progressieve Surinaamse Volks partij (PSV), die evenwel geen specifieke Rcoms-Kafnolieke. doch een algemeen Christelijke partij wilde zijn. Het feit even wel, dat ze van Katholieke origine was en dat tenslotte een priester (J. Weidman) tot haar voorzitter werd gekozen, verklaart waarom ze door velen niet anders dan de Katholieke partij wordt genoemd. Na de oprichting van de PSV werd de Nationale Partij Suriname gevormd. Deze partij trok onmiddellijk de grote massa aer Creolen. Enkele politici sloten zich aan en de scheiding Roomse partij (PSV) en niet-Roomse partij (NPS) werd ge trokken, waarbij opgemerkt dient te wor den, dat deze scheiding niet door de ver antwoordelijke leiders gepropageerd is. Tot het vorig jaar bestond het Staten college uit vijftien leden van wie er tien werden gekozen door nog geen 2 van de bevolking en vijf door do gouverneur wer den benoemd. Het algemeen kiesrecht bracht een Statencollege van 21 gekozey leden. In de verkiezing van het vorig jaar ver overde de NPS 13 zetels, de Verenigde Hindostaanse Partij bezette er 6 en de KTPI verenigde genoeg stemmen op zich om 2 zetels te verwerven. De PSV ver wierf geen enkele zetel, evenals de Chris telijke partij (een groep van de Evange lische Broedergemeente), Depbis en de Neger-politieke partij. Vlak voor de verkiezing trad D. Find- lay, redacteur van „De West", tot de NPS toe. Dit blad vertoonde tijdens de verkie zingscampagne een anti-Katholieke aard, en werd in deze beschouwd als spreekbuis van de NPS, die daardoor het odium van anti-Katholiek te zijn op zich geladen kreeg. Tegenstellingen Een merkwaardige verhouding in de NPS is. dat enkele harer kopstukken bui ten de politiële in onmin met elkaar leven. In de huidige politieke strijd welke de NPS dreigt te splijten zijn deze veten van invloed gebleken Reeds kort na de stembusoverwinning van de NPS zetten de fractieleden Johan Pengel en- David Findlay een actie op touw om gedaan te krijgen, dat fractie- leden geen zitting meer in het hoofdbe stuur mochten hebben. Destijds zaten de fractieleden George van der Schroef, Percy Wijngaarde en Leo Eliazer in het hoofdbestuur. Deze paleisrevolutie slaagde. Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd gekozen mr. Frederik Lim Apo, die het bij de algemene verkiezing als onafhankelijk candidaat geprobeerd en verloren had. Het zijn thans dezelfde heren Findlay en Pengel, die de grote voorvechters zijn van de motie van wantrouwen tegen lar.dsmi- nister voor Onderwijs en Volksontwikke ling, tevens voor Volksgezondheid, de heer L. Lichtveld. De aanleiding tot deze motie was het ontslag aan dr. H. van Ommeren, gouvernements-vadioloog. De oorzaak ligt dieper en is, volgens een uitspraak van L. Eliazer in de Staten, eer. strijd die ten doel heeft de machtsverhouding in de partij te verplaatsen. Op een vergadering van de NPS-afdeling Paramaribo werd de motie van wantrou wen tegen de minister aangenomen. De af delingen Nickerie, Onverwacht-Osembo en Coronie namen de motie ook aan. De afdelingen Marowijne, Paranam en Gom- mewijne betuigden hun vertrouwen in de minister en de landsregering. De nota zal op 18 Juni in een partijcongres behandeld worden en krijgt een meerderheid, aange- ADVERTENT1E GED. OUDE GRACHT 52 - TEL- 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG blaadje uit te geven om de motie-actie te bestrijden. Van verscheidene andere frac tieleden is bekend, dat zij eveneens tegen de motie zijn. Als de motie eenmaal door het party-congres is aangenomen, zal ze haar weg wel moeten vinden naar de Staten, waar de eigenlijke strijd dan ge leverd zal worden. Tegen de motie wordt gerekend te zijn de KTPI-fractie, bestaande uit Iding Soe- mita en Mohamed Ashruf Karamat Ah, die in een voortdurende strijd gewikkeld zijn met Pengel en vooral met Findlay. De laat ste beschuldigen zij ervan onjuiste berich ten in „De West" op te nemen over de ADVERTENTIE Aangebeden, omgeving Kleverpark, vrij huis. bev. 5 kamers, keuken, badkamer en zeer grote tuin. Huur 37.50 p. maand. Gevraagd te Haarlem, groter huis, liefst met garage. Brieven no. 5760. KTPI ten gunste van de PBIS met wier leiders Findlay bevriend is. Welke houding de Hindostaanse fractie tegenover de motie zal aannemen, is nog niet bekend. De regeringsraad heeft te kennen ge geven dat, wanneer Lichtveld naar huis wordt gezonden, de regering aftreedt. Het R.K. blad „De Surinamer" schreef, dat het eigenlijk niet om Lichtveld ging, maar dat de voorvechters van de motie langs een om weg de voorzitter van de regeringsraad, mr. dr. J. C. de Miranda, eruit willen werken. Deze motie-affaire heeft niet alleen in NPS-gelederen, maar in de gehele samen leving deining veroorzaakt. Een onmiddel lijk gevolg was de zg. hospitaalkwestie. De Staten, met de heren Pengel en Findlay weer op de voorgrond, hadden geïnterpel leerd naar wantoestanden bij de medische dienst. Hiermee hing weer nauw samen het ontslag van dr. Van Ommeren. Gedurende twee weken slingerde men elkaar in de Statenzaal de ergste beschuldigingen naar het hoofd, medici beschuldigden elkaar van moord, het particuliere leven met bijzon derheden uit de chroniaue scandaleuse van tegenstanders werd uiteengerafeld k Zondag de 18de eindigt op het 'partij congres een ronde van deze politieke strijd. De belangrijkste ronde moet evenwel in de NPS-fractie en in de Staten worden uit gevochten. ADVERTENTIE vervoert Uw goederen in de stad i voor doorvoer naar alle plaatsen in n zorgt 't land. A.B.C. BARREVOETESTRAAT 2 TELEFOON 18428, Na 6 UUR 14810-14155 Amateurtoneel Samenwerkende dilettanten speelden stuk van Werf el De gewesten en afdelingen van de Ne derlandse Amateur Toneelunie in de pro vincie Noordholland hebben Zondag een zomerbijeenkomst in Haarlem gehouden, die des morgens begon met een toespraak in de gemeentelijke Concertzaal door de algemene voorzitter mr. P. Cleveringa en die wat het officiële gedeelte betreft besloten werd met een voorstelling in de Stadsschouwburg door een centraal gezel schap, samengesteld uit leden der aange sloten verenigingen uit stad en omgeving. Wie verwacht mocht hebben dat de regis seur Arend Hauer, artistiek adviseur van deze organisatie, van de gelegenheid ge bruik zou maken om een treffend voor beeld te stellen van de specifieke moge lijkheden. die voor het amateurtoneel open staan, die is enigszins bedrogen uitgeko men. Het gekozen stuk „Jacobowski en de overste" door Franz Werfel werd immers gewoon overgenomen uit het beroeps- répertoire, alsof dat de gehele dramatische litteratuur zou bevatten. Het is jammer dit gebrek aan durf en fantasie wederom te moeten constateren. Arend Hauer hield een korte causerie ter inleiding van de vertoning, in het ver loop waarvan hij opmerkte dat deze co- medie van een tragedie „het allermooiste stuk is dat Europa ons na de oorlog heeft geschonken, kolossaal actueel en vol ko lossaal belangrijke problemen!" Het was dus zijn bedoeling hiermede het publiek te confronteren, hetgeen toch ook wel wat waard is, al mag Werfel naar mijn mening stellig geen kolossaal belangrijke toneel schrijver worden genoemd. Maar wie zou prijs stellen op deze holle benaming? Bo vendien heeft Werfel dit stuk, na zijn emigratie uit Tsjechoslowakije, in de Ver enigde Staten vervaardigd. Maar het ademt inderdaad een Europese geest, zij het dan van de wel wat sentimentele kant. Een sterker bezwaar is dat er teveel filo sofie wordt beoefend op critieke ogenblik ken om de dramatische spanning niet te verstoren. Er staan heel wat woorden te veel in dit spel, om dan maar te zwijgen van het intermezzo met St. Franciscus en de Wandelende Jood, dat niet beter ver dient dan geschrapt te worden. De voorstelling maakte de indruk gron dig in elkaar gezet maar niet helemaal volgens de bedoelingen uitgewerkt te zijn. De personen bevonden zich doorgaans te weinig opgenomen in de spelsituaties en waren nog teveel gehoorzame dienaren en dienaressen van hun leermeester, die overigens vaak verrassende resultaten heeft bereikt, hoewel met onvoldoende ontwikkeling van het ensemble. De node loze traagheid van het eerste deel van het eerste bedrijf was enigszins storend, daar na werd het tempo beter. Toch is dit een experiment dat men zo vaak mogelijk zal moeten herhalen om tot het gewenste re sultaat te komen. Het amateurtoneel moet het van gezamenlijke inspanning hebben. De %'ertolkers van de voornaamste rol len kweten zich bevredigend van hun taak, speciaal de heer H. Kraneveld als Jaco- bowsky, de hoffelijke zwerver met zijn geestig optimisme. Ook de romantische Stjerbinsky kwam dank zij de heer A. van Nierop wel aan zijn trekken, al miste men het zangerige in zijn stem. Mevrouw G. Tabernal was niet de Marianne, die de schrijver zich als symbool van het eeuwige Frankrijk gedroomd zal hebben, maar maakte toch een niet onverdienstelijke in druk. Goed was Inge Troost als haar ka menier, bepaald verrassend de heer J. Leuven als de adjudant van de overste. Er is kennelijk tiard op dit stuk gewerkt en dat is meer dan men dikwijls zeggen kan. D. K. Haarlemmers naar Derby Dit jaar is Haarlem aan de beurt een be zoek te brengen aan Derby' ter gelegenheid van de sportuitwisseling van beide steden. Op Dinsdagavond 15 Augustus vertrekken de Haarlemmers en blijven tot Vrijdagavond 25 Au'gustus in Engeland. De Haarlemse ploeg bestaat uit tennis spelers (sters), cricketers, roeiers en zwem mers (sters). Bij het comité, dat de sportuitwisseling voorbereidt, is een verzoek ingekomen ook een uitwisseling met Ostende tot stand te brengen. De mogelijkheid is niet.uitgesloten, dat dit jaar een aantal sportbeoefe naars (sters) een reisje naar de Belgische badplaats zal maken. Voorts beraamt het Haarlemse comité plannen het volgende jaar naar een plaats in de omgeving van Kopenhagen te trekken en Denen uit te nodigen een bezoek aan Haarlem te brengen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Brandgevaar in woningen Een waarschuwing van het Haarlemse gemeentebestuur Het gemeentebestuur van Haarlem richt de volgende waarschuwing tot de inge zetenen: In verband met de tragische brand in de burgemeesterswoning te Wervershoof, welke onlangs aan drie personen het leven heeft gekost, wordt een ieder aangeraden in zijn woning de volgende maatregelen te nemen: Het uitoefenen van controle op hout werk in het schoorsteenkanaal (in de schoorsteen-constructie verwerkte houten balken) voor zover dit zonder beschadi ging van de vloer is vast te stellen. Evenzo het uitoefenen van controle op metalen rookafvoer-geleidingen gevoerd langs en door houten schotwerk. Zodanige leidingen moeten ten minste 30 cm van houtwerk worden verwijderd en beschermd door on brandbaar en de warmte slecht geleidend materiaal. Schoorstenen moeten regelmatig geveegd worden ter voorkoming van schoorsteenbrand en zodoende abnormaal hoge temperatuur in het schoorsteen kanaal, hetgeen tot lekkage aanleiding kan geven. Schoorstenen waarin periodiek wordt gestookt behoren voor de aanvang van het stookseizoen te worden geveegd; die welke regelmatig gebruikt worden twee maal per jaar. Het regelmatig schoonhouden van de schoorsteenplaten van keukenschoorstenen en controle van de binnenzijde van latei- balken is eveneens noodzakelijk. Het gebruik van asbest-cement pijpen voor rookgeleidingen binnenshuis en as- best-cement platen voor isolatie moet ten sterkste worden ontraden. Begrafenis F. Duyn Op het R.K. kerkhof aan het Soendaplein is vanmorgen ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van de heer F. Duyn, die dezer dagen in de ouderdom van vier en zeventig jaar is overleden. De heer Duyn is in verscheidene -besturen van Haarlemse verenigingen werkzaam geweest. Hij was penningmeester van de R.K. Meubel- makerspatroonsvereniging Sint Reinoldus en na zijn aftreden werd hem het ere lidmaatschap aangeboden. Veel heeft hij gedaan voor de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" en zijn verdiensten zijn erkend door hem te benoemen tot ere voorzitter. Dan had hy een werkzaam aan deel in het Centrum-comité van de Ver eniging „Koninginnedag". Bij de teraardebestelling waren vertegen woordigers van organisaties, waaraan de heer Duyn zijn krachten gegeven had, tegenwoordig. Kapelaan L. A. Brabander, die in de Sint Josephkerk de uitvaartdien sten geleid had, verrichtte de absoute. Een zoon van de overledene dankte voor de blijken van deelneming, De Kennemer Duinen Stichting krijgt de gronden In eigendom In antwoord op desbetreffende vragen heeft de minister van Onderwijs medege deeld dat de stichting het nationale park ,,De Kennemer Duinen", die inmiddels in het leven is geroepen, de eigendom zal ver krijgen van het door haar te beheren ter rein. Daar dit nationale park tot stand zal komen door samenwerking van en in over leg tussen de staat, de provincie en die ge meenten, die financieel daartoe bereid en in staat zijn, werd daarvoor de vorm geko zen van een stichting, waarin de deelne mende partijen in de verhouding hunner bijdragen zeggenschap zullen hebben. Deze vorm biedt buitendien een grote mate van zekerheid voor de instandhouding van het nationale park. overeenkomstig de in de statuten vastgelegde doelstelling. Voor de kinderen „Nou zullen we eerst de boot in veiligheid brengen!" stelde Rick voor. „We sturen 'm zo dicht mogelijk bij ons huis en leggen 'm daar stevig vast aan een touw, dat hij niet kan wegdrijven!" Dat was een verstandig plan. Ze duwden de boot weg van de bruggepaal, en toen kwam de wind in de zeilen. Rick nam het roer en stuurde de boot netjes in de richting van hun huis. Hij luistert goed naar het roer!" vond Rick. De boot gleed lekker over de golfjes, voor het windje. Dicht bij huis was een inham in het land; dat was een mooie haven, om de boot op te leggen. Rick stuurde 'm dat haventje netjes in, en toen legden ze 'm tegen de wal en maakten 'm stevig vast met een eindje touw. Ziezo," zei Riek tevreden, .flou kan hij niet meer wegdrijven! En hier, onder het lange gras, ligt hij goed verborgen ook!" Over het aantal woningen dat Haarlem in 1951 kan bouwen In ons nummer van 7 dezer deelden wij, op grond van informaties op het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting, mede, dat een wijziging te verwachten is in het systeem van verdeling der wo ningen. Het ligt, zo vermeldden wij, in de bedoeling dat in 1951 niet meer gewerkt zal worden met streng omschreven bouw volumes. De gemeenten zullen daarentegen grotere vrijheid krijgen, zodat het aantal woningen dat in een gemeente gebouwd kan worden, sterk beïnvloed wordt door de activiteit van het gemeentebestuur. In dit artikel namen wij de volgende passage op: „Als", zo vervoldgde onze zegs man, „Haarlem in 1951 duizend huizen wil bouwen, kan het gemeentebestuur ervan verzekerd zijn, dat de Wederopbouw mede werking daartoe zal verlenen". Thans ver zoekt 't departement ons mede te delen dat de omschrijving „duizend woningen" op een verkeerde interpretatie van ontvangen inlichtingen berust. Wel is aan te nemen dat Haarlem in 1951 meer -woningen zal kunnen bouwen dan de 278 die voor 1950 zijn toegewezen, maar het noemen van een aantal van duizend wekt verwachtingen op waarvan op dit ogenblik niet te over zien is of zij verwezenlijkt kunnen wor den. Alles hangt af van het systeem van ver deling (dat nog definitief moet worden vastgesteld) en het totaal aantal woningen dat in 1951 in ons land gebouwd zal kun nen worden. ADVERTENTIE Tracfeer de kinderen ...en Uzelf! -v i fflg SUIKERWERK. FABRIEK rkm, 1 ROTTERDAM De Nederlandse Bachvereniging in het Holland Festival De Nederlandse Bachvereniging verzorgt deze zomer een belangrijk aandeel in het programma van het Holland Festival, mede omdat allerwegen het sterfjaar van grote componist wordt herdacht. In het Kurhaus te Scheveningen geeft men he denavond met medewerking van het Con certgebouw-Orkest een uitvoering van drie wereldlijke cantates. De vocale solis ten zijn Roos Boelsma, Mea Naberman, Erna Spoorenberg, John van Kesteren en Herman Scheij. Zaterdagmiddag 24 Juni brengt het koor van de Bachvereniging in de St. Janskerk te Gouda de Johannes Passion ten gehore, waarbij Herman Leeb uit Zürich de luit partij zal verzorgen en Carel van Leeu wen Boomkamp de gamba-partij. Als so listen werken mede Dora van Doorn- Lindeman, Annie Hermes, Willem Ravelli en vele anderen. Het Residentie-Orkest verzorgt het instrumentale gedeelte. Al- bert de Klerk zal het orgel bespelen. In de Grote Kerk te Naarden wordt op Zaterdagmiddag 1 Juli de Hohe Messe uit gevoerd door het Concertgebouw-Orkest, het koor van de Bachvereniging en de so listen Mea Naberman, Annie Hermes, Jan Schipper, Guus Hoekman, Leo Ketelaars en de organist Albert de Klerk. Alle drie deze uitvoeringen staan onder leiding van dr. Anthon van der Horst. Bovendien vertolkt dr. Anthon van der Horst de Orgelmis van Bach in de Oude Kerk te Amsterdam op Dinsdagavond 27 Juni, waarbij het koor gedirigeerd zal worden door Albert de Klerk. Jongen door tram aangereden Maandagmiddag om kwart over vijf fietste een dertienjarige jongen van de Baan naar het Plein en wilde naar de Wagenweg rijden. Op het Plein reed een tram in de richting Amsterdam. Mogelijk heeft hij getracht voor de tram langs te rijden, hetgeen niet gelukt is. Hij werd door de tram aangereden en 12 meter meegesleurd. Per ziekenauto is de jongen naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd; hij had niet ernstige wonden aan armen en benen opgelopen. Later is hij naar zijn woning overgebracht. Sinds Vrijdag; zijn in Barneveld twee nieuwe gevallen van pseudo-vogeloest ge constateerd. BINNENLAND De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam heeft van de heer S. S. Niarchos te Hamilton (Bermuda) de opdracht ontvangen voor het bouwen van twee tankschepen, elk van ongeveer 18.000 ton. Deze schepen zullen met een turbine installatie worden uitgerust. By eea twist in een woning te Spek- holzerheide heeft een 35-jarige ir.woner van Kerkrade de 32-jarige P. S. met een zakmes levensgevaarlijk gewond. De dader is ge arresteerd. Het voormalige marine-hospitaal in Hellevoetsluis is door een particulier bedrijf van het rijk gekocht. Men zal het hospitaal verbouwen tot een flatgebouw. Van Zaterdag 24 Juni af zal de K.L.M. de lijn AmsterdamHamburg doortrekken naar de badplaats Westerland op het eiland Sylt. Tweemaal per week, op Zaterdagen en Maandagen, zal de dienst Amsterdam/Ham burg, die zes maal per week uitgevoerd wordt, worden verlengd. De heer E. J. Voute, die tijdens de bezetting van Maart 1941 tot Mei 1945 bur gemeester van Amsterdam was. is Maandag in de leeftijd van 62 jaar te Amsterdam over leden. Twee Deense onderzeeboten, de ,.U2" en de „U 3" zullen Vrijdag in de Rotter damse haven arriveren voor een onofficieel bezoek, dat tot volgende week Woensdag zal duren. Het 4-jarig dochtertje van de heer J. J. M., die een wasserij heeft aan de Holthuï- zerweg te Apeldoorn, is bij het spelen op het fabrieksterrein in een waterreservoir geval len en verdronken. Dit is de derde maal dat een meisje uit dit gezin door verdrinking om het leven is gekomen. HAARLEM EN OMGEVING Uit een door ons op 24 Mei geplaatst bericht, waarin mededeling werd gedaan van de oprichting van een college van juryleden voor vocale en instrumentale wedstrijden, heeft men mogelijkerwijze kunnen afleiden dat het hier een instelling van Haarlems Muziek-Instituut betrof. De juiste lezing is dat de heer Nico Hoogerwerf, directeur van genoemd instituut, als secretaris van het college fungeert. Het gewest Noordholland van de Int. vereniging Bellamy organiseert op Zondag 9 Juli van 10—5 uur een landdag in het open luchttheater te Bloemendaal. Sprekers zijn mevr. v. d. LekMuns en de heren H. J. Oderkerk. Santpoort. H. Horsmeijer, Bloe mendaal, Bpgaard, Den Haag en Dekker, Leeuwarden. Voor deze landdag zullen extra- treinen ingelegd worden. Donderdagavond geeft het Christelijk Gemengd Koor „Eben Haëzer" een uitvoe ring in de tuin bij de huizen voor ouden van dagen aan de Oudeweg, Het programma van de orgelbespeling van hedenavond acht uur in de Grote of St. Bavokerk, door George Robert, bevat de vol gende werken van César Franck (1322 1890): 1. Choral I e majeur; 2. Choral II b mineur; 3. Choral III a mineur. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde P. A. Spierenburg, mej. L. H. D. van der Meulen en L. C. L. M. Vasen, allen te Haarlem, en mevrouw J. C. Honhoff te Zandvoort. Van 24 Juni tot 17 Juli wordt in het museum „Het Huis Van Looy" de eerste jaar lijkse tentoonstelling gehouden van werken van de schilder-schrijver Jacobus van Looy, die dit perceel bouwde. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen scheikundig ingenieur de heer D. Flem- ming te Bloemendaal. Voor het candidaats examen mijningenieur is geslaagd de heer W. F. A. Stolk te Haarlem. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 18) „Dat weet ik", stemde Dutley toe. „En dat is nu juist wat mij doet denken, dat er iets hapert aan hun methodes of dat zij iets over het hoofd hebben gezien." Zijn bezoeker opende zijn mond en deed die onmiddellijk daarna weer dicht. Hij was zich bewust van een gevoel van medelijden met de jongeman en vond het niet nodig om ook neg zijn gevoelens te kwetsen. „Wel. wel", zei hij, „ais je de man vindt, die de formule heeft, zorg er dan voor, dat v.'ij het eerst aan bod komen. Waar we het geld vandaan moeten halen, weet ik niet, maar we zullen in ieder geval als kopers optreden". Dutley balanceerde een lepeltje op de rand van zijn theekopje. „Dat weet ik nog niet", zei hij nadenkend. „Er zit iets on logisch in om terug-, te kopen, wat aan je zelf behoort. Ik zou het ding liever op een andere manier weer in bezit krijgen". Parkinson glimlachte toegeeflijk. „Die expedities van jou hebben je een hoop verkeerde denkbeelden in je hoofd gebracht", merkte hij op. „Misschien wel", zei Dutley. „Maar des alnietteminBent u de volgende week voortdurend op de fabriek?" „Zeer zeker". „Dan zie ik u wel op de een of andere morgen". „Wou je daarmee zeggen, dat je werke lijk van plan was, om naar Leeds te ko men?" Dutley glimlachte. Die abstracte blik was uit zijn ogen verdwenen. Hij had het uiterlijk van een man, die een zeker pro bleem in zijn geest overwogen heeft en tot een besluit is gekomen. „Ik kom", kondigde hij aan, „om het to neel van de inbraak eens ter plaatse te bekijken". HOOFDSTUK VIII De drie mannen de adjunct-commis saris Harrison, inspecteur Bridgeman en Dutley zaten iets later op diezelfde morgen om de tafel, die in de kamer van eerstgenoemde was opgesteld. „Ik moet toegeven, dat die inbraak bij Boothroyd niet een van onze meest bril- lante successen is geweest", zei.Bridge man spijtig. „Ik was een paar dagen gele den nog in Yorkshire en heb daar mijn heer Parkinson gesproken. Ik vrees, dat hij zeer teleurgesteld over ons is en ik kan het hem niet kwalijk nemen". „Hoe meent u, dat het mogelijk geweest Heemsteeds meisje slachtoffer van onbesuisd jongmens Een veertienjarig Heemsteeds meisje, dat Zondagmiddag op de Molenlaan in Groe- nendaal fietste werd door een achteropko mende jongeman zo scherp gepasseerd, dat de twee fietsen elkaar raakten. Het meisje zwenkte naar links en werd daarbij door een auto aangereden. Zij viel en brak het rechteronderbeen, zodat zij met een zieken auto naar de Mariastichting in Haarlem moest worden overgebracht. Het meisje is door dit ongeluk zeer gedupeerd, daar het binnenkort een examen had moeten afleg gen. De Hoofdinspecteur van de Heemsteedse politie verzoekt de jongeman die de aan rijding heeft veroorzaakt zich op zijn bureau te melden. Cricket Het Engels Elftal Voor de tweede testmatch tegen West- Indië, die a.s. Zaterdag op Lord's Cricket- ground te Londen zal beginnen, zijn twaalf spelers gekozen, waarvan één alsnog als reserve moet worden aangewezen. Vijf zijn amateurs, namelijk N. W. D. Yardley (Yorkshire) aanvoerder, W. J. Edrich (Midd lesex), R. T. Simpson (Notts), T. E. Baily (Essex) en G. H. G. Doggart (Cambridge University) De zeven professionals zijn L. Hutton (Yorkshire). C. Washbrook (Lancashire), W. E. Hollies (Warwickshire). A. V. Bedser (Surrey), T. G. Evans (Kent). R. Berry (Lancashire) en W. G. A. Parkhouse (Gla morgan). Van het elftal dat de eerste testmatch ge wonnen heeft zijn Dolley (Warwickshire) en Laker (Surey) niet herkozen. De oudste speler in het nu gekozen twaalf tal is de 38-jarige Hollies; de drie jongsten zijn Doggart, Berry en Parkhouse (allen 24). De gemiddelde leeftijd is dertig jaar. is, dat die kerels zo vlot weg konden ko men?", vroeg Dutley. „Nou, om maar één ding te noemen", legde de inspecteur uit, „de plaatselijke politie liet vier dagen verlopen voor zij ons er bij haalde en in die tijd was het terrein al tamelijk afgegraasd. Wij hadden de volgende morgen ter plaatse moeten zijn". „Natuurlijk was het geld van totaal on dergeschikt belang", ging Dutley voort, „maar het verlies van die papieren heeft ons op de fabriek voor ernstige problemen gesteld". „Dat heeft mijnheer Parkinson mij ook al gezegd", gaf Bridgeman toe. „Onder deze omstandigheden verbaast het mij enigszins, dat u nog niets van de dieven gehoord hebt, zij het dan ook langs indirecte weg". De adjunct-commissaris, die achterover in zijn stoel leunde, kwam hier tussen beiden. „U zou zeer zeker van hen gehoord hebben", verklaarde hij, „als zij er in ge slaagd zouden zyn de zaak zonder ge welddadigheden te laten verlopen, zoals zij blijkbaar gehoopt hadden. Zoals de za ken nu staan, is iedere poging om de pa pieren te verhandelen een regelrecht spoor naar de misdadiger. Het spijt mij het te moeten zeggen, mijnheer Dutley, maar ik twijfel er aan, of u ze ooit terug zult zien." „Zelfs niet, als u de inbrekers zou vat ten?" Harrison schudde het hoofd. „Ik wees, dat het eerste, wat zij zou den doen, zou zijn om alles te vernietigen, wat uit de brandkast kwam". „Wel, onze concurrenten hebben ze in ieder geval ook niet", merkte Dutley op. „Dat is tenminste een troost". „Dat spreken over uw concurrenten", zei de inspecteur, doet mij denken aan wat ik verleden week tegen mijnheer Parkinson zei. Ik wil wedden, dat u ge noeg van de techniek van het vangen van misdadigers afweet, om u te realiseren, dat onmiddellijk nadat een dergelijke zorg vuldig opgezette affaire is uitgevoerd, onze grootste aandacht niet gericht is op plaatselijke sporen, die vaak misleidend zijn, maar wel op de vraag, waar die mensen op dat moment verblijf houden, die voor het begaan van een dergelijk misdrijf het meest in aanmerking komen". „Inderdaad heb ik zo iets al eens meer gehoord", gaf Dutley toe. „Zeer interes sante manier om de zaak aan te pakken, zou ik zeggen". „Het is niet meer dan logisch, als u het nuchter bekijkt", ging de inspecteur voort. „Wij hebben een vrij complete lijst van al de sterren in de inbrekerswereld in Lon den en de provincie en speciaal van hen, die in meervoudig verband werken en dat werkje op uw fabriek werd door geen van de bekende benden opge knapt. Dat niet alleen, maar bovendien hebben wij geen enkele kerel in onze boe ken, die in staat zou zijn, om die brand kast van u op die manier te openen, waar van we de bewegingen op die bewuste avond niet precies konden nagaan". „Tot wat voor conclusie brengt u dit?", vroeg Dutley. „De enige mogelijke conclusie is, dat er in dezen amateurs aan het werk zijn ge weest, waarschijnlijk vergezeld van een buitenlandse beroepsinbreker", legde Brid geman uit. Ik ben er b.v. bijna zeker van dat het openen van die brandkast door een Amerikaan is gedaan. Het werd in ieder geval gedaan door iemand, die Ameri kaanse methodes volgde". „Amateurs?" zei Dutley nadenkend. „Dat is in ieder geval interessant". „Het is vooral in dit opzicht interessant", zei Harrison, zich voorover buigend, en daar heb ik het reeds enige malen met de chef over gehad dat die papieren zeer, zeer kostbaar zijn, maar voor het grote publiek geen cent waard. Voor wie dan wel? Hetzij voor uw firma, hetzij voor een concurrent". „Ik zie, waar u heen wilt", gaf Dutley toe. De Adjunct-Commissaris trok een lade open en schoof een papier, waarop een lijst getypt was, over de tafel. „Hier heeft u een lijst", zei hij, „van firma's, die in dezelfde branche werken als u. Ik heb die gisteren lalen samen stellen. Bespreekt u die eens met mijnheer Parkinson. Meer zeg ik niet. U kunt de lijst houden. Ik heb meer exemplaren hier". „En wat denkt u van het uitloven van een beloning?" vroeg hij. „Het uitloven van een beloning zou welhaast vanzelfsprekend zijn in dit ge val", zei Harrison, „als er niet een cri minele kant aan de zaak zat. Dat is het, wat ons zo de handen bindt. Die papieren mogen voor u van vitaal belang zijn, maar ons is het er om te doen, de man in han den te krijgen, die die nacht de revolver in zijn handen had. Een niet opgehelderde moord is een van de ergste dingen, die onze organisatie overkomen kan. Ik kan geluk kig zeggen, dat het niet veel gebeurt. Ons gemiddelde is. in dat opzicht tenminste, een van de beste ter weerld". „Ja", zei Dutley nadenkend, „ik zie, waar u heen wilt. Uw idee is, dat alleen de moordenaar voor u van belang is en dat zodra u hem op het spoor komt, de papieren zoals u zo juist zei waar schijnlijk vernietigd zullen worden". „Als het niet om die schietpartij geweest was", zei de inspecteur, „zouden er ver schillende mogelijkheden zijn geweest, om te trachten, die papieren weer voor u in handen te krijgen. Maar zoals de zaken er nu voorstaan, zijn wij vrijwel machteloos". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6