VAN HOUTEN Er komt een statuut voor het Onderwijs c\Ylaak met PIJNEN korte metten f ZWITSALETTEN Wereldkroniek De radio geeft Vrijdag Oorlog bracht in Hervormde kerk radicale vernieuwing te weeg CENTRALE VERWARMING GROEN Co. Wereldnieuws Don<lerdag 22 Juni 1950 EERSTE KAMER Commissie-Wesseling bereikt overeenstemming over de onderwijzerssalarissen (Van onze parlementaire redacteur Dinsdag voerden in de Eerste Kamer nog vijf senatoren het woord over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Ook niet-acaaemici, behorende tot de intellectuelen hier te lande, behoren naar elders te worden uitgezonden. Daarop zal men de leerstof moeten instellen. Aldus mr. Van W alsum (Arbeid), die ver der een groot deel van zijn betoog wijdde aan NederlandIndonesië met betrekking tot het vraagstuk van gelijkstelling van Indonesische en Nederlandse diploma's. Een betere aanpassing van ons onderwijs aan de tegenwoordige maatschappelijke en culturele eisen stond verder op zijn ver langlijstje. Prof. De Zwaan (C.H.) meende ont dekt te hebben, dat de minister ten aan zien van het begrip „klassieke opvoeding" een wat gedevalueerd begrip gebruikte. Het ideaal van de autonomie der Rijks universiteiten was een ander door deze spreker aangeroerd punt. In tegenstelling tot andere leden, die in het Voorlopig Ver slag aan minister Rutten te veel sponta neïteit hadden verweten, kon prof. Mole naar (V.V.D.) een dergelijke eigenschap meer waarderen dan dat men van rege ringszijde veel aan een commissoriale kap stok ophangt. Doordat de vernieuwing van het hoger onderwijs nu al voor de tweede maal commissoriaal is, moet men veel te lang wachten op de zo gewenste autono mie van de universiteiten. In belangrijke mate hebben de universiteiten grote moei lijkheden om aan de eisen van de weten schap te voldoen, doordat telkens „finan ciën" een sta-in-de-weg vormt, hetgeen niet het geval zou zijn als de universitei ten over een bepaald bedrag zouden be schikken en zelf zouden kunnen beslissen voor welke doeleinden zij de gelden wülen gebruiken. Gaarne zou prof. Molenaar van minister Rutten een verklaring krijgen, dat de minister van Financiën bereid zal zyn tot een soepele toepassing van de comptabiliteitsvoorschriften Er wordt te veel aan militaire uitgaven, te weinig voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen besteed, zo betoogde de heer Van Santen (comm.). In zake een misplaatste hulde aan wat Mussolini in Italië had gedaan in het geschiedenis boekje van De Haas repte deze afgevaar digde van het volgens hem waarneembare verschijrtsel van wederopkomend fascisme. Van een naar het fascistisch standpunt neigend gedrag getuigde zijns inziens ook het feit, dat bij de V.A.R.A. kunstenaars, van wie het heet, dat zij communist zou den zijn, ontslag krijgen en verder dat bij wetenschappelijke benoemingen een soort gelijke wering pleegt voor te komen. Te weinig kleuteronderwijs, te grote bevoor rechting van het bijzonder onderwijs een grief ook al door mr. Wendelaar (V.V.D.) tot uiting gebracht waren zijn verdere klachten. Prof. Woltjer (A.R.) betoogde, dat zowel de internationale ontwikkeling als de noodzaak van industrialisatie invloed op ons' onderwijs moeten hebben. De actie voor een tweede Technische Hogeschool wilde deze afgevaardigde in hoofdzaak aan particulier initiatief overlaten. Tenslotte stelde prof. Woltjer de vraag of 's ministers beleid wel voldoende vast heid vertoont. De benoeming van een staatssecretaris geschiedde nadat kort te voren minister Rutten verklaard had hier aan geen behoefte te hebben. In zijn antwoord zei minister Rutten, dat de staatssecretaris, die reeds vorming buiten schoolverband, pers en radio voor ADVERTENTIE i Msiclw. KhuHdoo.i. 75 e*M zijn rekening had genomen, er nu ook oud heidkunde en natuurbescherming had bij- gekregen. De bewindsman verklaarde dat de benoeming van een staatssecretaris nodig was geworden omdat anders op de minister een te zware taak zou rusten. Vanwege zijn departement was tijdig aan drang uitgeoefend en dit met succes tot herziening van het door de heer Van San ten genoemde geschiedenisboek; niet slechts de passage over Mussolini maar nog heel wat meer treft men in de nieuwe druk niet meer aan. Statuut voor het onderwijs. Op het departement is men bezig een statuut voor het onderwijs op te stellen, een plan voor het onderwijs in al zijn geledingen. Te gelegener tijd zal dit plan dat niet de vorm van een wetsontwerp krijgt aan het parlement worden voorgelegd. De minister is geen principieel tegen stander van een nieuwe beheersvorm voor de openbare lagere school, maar men dient ADVERTENTIE Morgen weer een hoogst interessant nieuw nummer van de De waarheid over Djakarta Was Berlijn V2 milliard dollars waard? op te passen dat de pacifieatie niet in het gedrang komt. De Lager Onderwijswet 1920 heeft wel financiële gelijkstelling maar niet in het algemeen gelijkheid ten opzichte van openbaar en bijzonder lager onderwijs ge bracht. „Ten opzichte van het gevoerde beleid met betrekking tot de openbare lagere school heb ik een zuiver geweten en daarmee bedoel ik niet een slecht geheu gen". zei minister Rutten. De commissie-Wesseling heeft inzake de onderwijzerssalarissen juist Dins dagmiddag volledige overeenstemming bereikt, zo kon de minister in de loop van zijn betoog aan de Kamer mede delen. Op 16 Mei waren er 392 vacatures op de 40.000 onderwijzersplaatsen. Het tekort aan onderwijskrachten blijkt dus wel mee te vallen. Bij een goede leerlingenverdeling kun nen te grote klassen, waarvoor de bewinds man ook niets bleek te voelen, niet ont staan. Overigens kan men moeilijk bij een tekort aan leerkrachten tot verlaging van de leerlingenschaaj overgaan. Volgende week Woensdag zal de minister zijn rede voortzetten. Van der Hoogtprijs voor de dichter Leo Vroman Aan de dichter Leo Vroman is door de Maatschappij der Nederlandse letterkunde toegekend de Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs, een aanmoedigingsprijs voor de periode 19491950. Deze prijs is Vroman toegekend voor zijn „Gedichten, vroegere en latere", een bundel die in 1949 ver scheen. De commissie voor schone letteren heeft met leedwezen geconstateerd, dat de oogst der beide afgelopen jaren op het gebied der jonge poëzie niet bijzonder rijk is geweest. Weinig oorspronkelijke geluiden deden zich horen. Juist Leo Vroman maakt daarop een uitzondering in gunstige zin. Zijn werk is origineel omdat zich bij hem een eigenaardige en boeiende combinatie voordoet van aandachtige waarneming van de werkelijkheid en uiterst vrije, welhaast surreële, verbeelding. EXAMENS EINDEXAMEN MIDDELBARE MEISJES SCHOOL Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum, Overveen zijn geslaagd de dames: L. André de la Porte, C. A. C. Anker, H. Bakels, S. J. de Beus, R. T. R. Bootz, A. Budde, E. J. H. Calkoen, W. L. Cnopius, W. W. J. van Dieren, H. A. Gerbrands, P. van Kesteren, L. W. Kloos, J. Krabbe, M. K. Loeb, E. Rahusen, E. Roeters van Lennep, H, J. Sissingh, A. C. L. Theyse, M. G. J. G. Warnaars. Afgewezen: 2 candidaten. ADVERTENTIE Het Nederlandse merk met Wereldreputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER c KOFFIE THEB mn Nieuwe kerkorde draagt Presbyteriaans karakter HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 9.45 Clavecimbel. 10.00 Amusmentsmuziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Amusements muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusmentsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orkest en solist. 14.45 Cabaret. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor zie ken. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Piano en orgel 18.00 Amusementsmu- ziek. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. De gewone man. 20.12 Koor en Maastrichts Stedelijk Orkest. 21.30 Actuali teiten. 21.30 Philharmonisch Orkest en soliste. (In de jauze: „opbouw in liefde"). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel en tenor. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusmentsmu ziek. 13.45 Zang en piano. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Theaterorkest. 14.50 Voordracht. 15.10 Kamerorkest en soliste. 16.00 Filmprogram ma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vrouwenkoor. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 .Denk om de bocht". 19.15 Accordeonmu- ziek. 19.30 „Op bezoek bij anderen". 19.45 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Twee piano's. 20.35 De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf'. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor soldaten. 14.00 Franse les. 14.20 Koor. 14.45 Schoolradio, 15.35 Zang en piano. 15.45 Octet 16.15 Verzoekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.10 Godsdienstige uitzending. 17.45 Pianospel. 17.50 Radiofeuilleton. 18.00 „Siegfried* opera 19.25 Nieuws. 21.00 Filmrevue. 22.30 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen, (Van een verslaggever) In 1940 bestond het apparaat van de Generale Synode der drie millioen lidmaten tellende Nederlands Hervormde kerk uit een theoloog-secretaris en een kantoorkracht. Nu staan de topleiding der kerk niet minder dan zeventig academisch gevormden en een administratief personeel van 250 man ten dienste. Deze cijfers geven beter dan veel woorden aan welk een uitbreiding het kerkewerk heeft ondergaan, meer nog: welke een gewijzigde geesteshouding zich in de kerk heeft baangebroken. „De Synode heeft gezocht wat in ge hoorzaamheid aan de Heilige Schi'ift en in gemeenschap met de belijdenisgeschriften der vaderen geboden is. Zij heeft voor de Hervormde kerk gestreefd naar een Gere formeerd-Katholiek karakter, waarbij het woord „Gereformeerd" wil aangeven dat men recht wil laten wedervaren aan de Calvinistisch-reformatorische traditie en „Katholiek" het tegengestelde van secta- risch beduidt." Bovendien werd een nieuw dienstboek voor de orde der godsdienstoefeningen samengesteld. Men heeft zich ook beraden over een nieuwe Psalmberijming. Die van ds. Has- per werd door de Synode op dogmatische, litteraire en musicologische gronden ver worpen. De door sommigen verbreide op vatting, dat de Synode aan een contract met de uitgever der Psalmen en Gezangen is gebonden werd door dr. Wesseldijk met grote stelligheid ontkend. De getuigende kerk Aangaande de tweede opdracht herin nerde de praeses aan het herderlijk schrij ven inzake de doodstraf, aan de verschil lende kanselboödschappen over Indonesië, de sport, de sociaal-economische toestand en het Communisme, aan de rapporten omtrent de -verhouding tussen kerk en overheid in het maatschappelijk werk en uiteindelijk aan het onlangs verschenen herderlijk schrijven over de Rooms-Katho- lieke kerk. De rector van het Theologisch semina rium, dr. H. Berkhof, lichtte hierover toe, dat men dit schrijven moet zien als de af bakening van een standpunt ten dienste van hen, die door de in de oorlog gegroeide betere verstandhouding geneigd zijn de kern van de verschiüen voorbij te zien en anderszijds als een afrekening met goed kope theorieën van anti-papistische strek king. Omtrent de geweldige toeneming van de kerkelijke arbeid gaven wij in de aanhef reeds een duidelijk cijfer. Om enkele aan- De Nederlands Hervormde kerk bevindt zich op het ogenblik in de overgangs periode van de Collegiale bestuursvorm' naar een Presbyteriale. Voor 1945 bestond er boven de plaatse lijke kerkbesturen classis en provinciale raden slechts een zwakke overkoepe ling door een uit negentien leden bestaan de Synode, die zich beperkte tot het hand haven der orde en het nemen van beslui ten van financiële en administratieve aard. Hoewel in het verleden altijd wel be hoefte aan reorganisatie bestond bij sommige groepen zo sterk, dat er afschei dingen plaats hadden mislukten de daartoe voor de oorlog ondernomen pogin gen tot drie keer toe. In de oorlog bleek de noodzakelijkheid van een leidinggevend toporgaan meer dan ooit. De gelovigen wensten duidelijke uit spraken ten aanzien van de door het natio- naal-socialisme geschapen problemen door een instantie waarvan de autoriteit ondub belzinnig zou vaststaan en bovendien werd de kerk voor een veelheid van nieuwe taken gesteld, die een hechtere organisatie noodzakelijk maakten. Viervoudige opdracht De in de oorlog opgedane ervaringen en de toen verworven inzichten hebben ertoe geleid, dat na de bevrijding een interim synode van 45 leden (van iedere classis een afgevaardigde) werd samengesteld, die een viervoudige opdracht ontving. In de eerste plaats moest zij de nieuwe kerkorde voorbereiden en vaststellen, ten tweede moest zij tegenover overheid en volk getuigen van het Evangelie, vervol gens moest zij leiding en vorm geven aan de kerkelijke arbeid op allerlei maatschap pelijke terreinen en tenslotte moest zij ge hoor geven aan de roepstem om de een heid der Christenheid. De Commissie voor de nieuwe kerkorde kwam in twee jaar met haar project ge reed. Thans wordt het door de classicale en provinciale kerkbesturen behandeld. De consideraties van deze lichamen moeten 20 September ter tafel zijn. Deze zullen in November door de Synode worden behan deld en men hoopt op 9 December de aan gevulde en bijgeschaafde kerkorde in een verdubbelde Synode in eindstemming te brengen. Voor aanneming is een tweederde meer derheid noodzakelijk. De nieuwe kerkorde treedt op 1 Januari 1951 in werking met een overgangstermijn ter instelling van de nieuwe organen tot 1 Mei 1951. De nieuwe Synode zal door uitbreiding van het aan tal classes 54 leden tellen. Voor de bepaling betreffende de kerke lijke discipline zal een overgangstermijn van tien jaar gelden. Tot dusver had deze alleen op misdragingen van morele aard door ambtsdragers betrekking, doch zij zal ook voor de leer-prediking en cate chese-gaan gelden. Door de overgangsbe paling wordt het kerkelijk gesprek moge lijk, een naar elkaar toegroeien van ver schillende opvattingen op de basis van één belijdenis. Belijdende kerk Want de Hervormde kerk wil uitdruk kelijk zijn een belijdende kerk en daarvan in de wereld getuigen. Daartoe dient dan ook de uitgave „Fundamenten en perspec tieven", waarin de Waarheid Gods wordt uiteengezet. De praeses van de Synode, dr. H. J. F Wesseldijk, heeft dit gisteren op een pers conferentie aldus geformuleerd: ADVERTENTIE WANDGEDIERTE Wij verdelgen alle wandgedierte onder ge- heimh. en schrift garantie. Ontsm. bedr. „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 wijzingen te geven van de aard der be moeienissen noemen wij de#Bijzondere ker kelijke gezinszorg, de zeer*veelzijdige dia conale activiteit en de opleiding van de werkers in kerkelijke arbeid en de sterk gegroeide Hervormde Jeugdraad. Men moet echter niet menen, dat alle activiteit zich om de top, dus de Synode, heeft geconcentreerd. Veeleer is het zo, dat het gemeentelijke werk erdoor wordt gestimuleerd. De roep om eenheid Wat de vierde opdracht betreft, memo reerde dr. Wesseldijk hoe in de oorlog tussen vertegenwoordigers van verschil lende richtingen „het gesprek" ontstond. Binnenkort zullen samensprekingen be ginnen tussen zeven afgevaardigden van de Gereformeerde kerken en een gelijk aantal Hervormden. Men moet dit contact evenwel niet zien als een begin van een herenigingspoging, wel als een trachten naar een beter verstaan. In dit opzicht moet er niets geforceerd worden, zo waar schuwde de praeses. De contacten met de Roomse kerk zijn beperkt tot enkele kringen en dragen geen enkel officieel karakter. De Hervormde kerk is lange tijd inge keerd naar zichzelf geweest, zo vatte de scriba der Synode, dr. E. Eramen, de uit eenzettingen samen, zij is ver verwijderd ge weest van de stuwende problematiek van 't moderne leven. Tharfs vraagt zij zich weer af hoe zij de huidige mens iets kan laten zien van de heerlijkheid van het Evan gelie en hoe zij, tezamen met de ganse Christenheid haar Apostolaat kan vol- 'brengen. Golf van arrestaties in Albanese steden Het katholieke nieuwsbureau ARI seint, dat de geheime politie in Tirana en andere Albanese steden Dinsdag een groot aantal „van anti-communistische gezindheid ver dachte personen" heeft gearresteerd, nadat „vijandelijke agenten" uit „vreemde vlieg tuigen" aan parachutes wapens hadden uitgeworpen. Het telegram, dat uit Athene afkomstig was, bevatte geen aanwijzing omtrent de nationaliteit der vliegtuigen en agenten. De politie voerde, naar gemeld wordt, als motief voor haar optreden „het neer slaan van een anti-communistische front- organisatie" aan, welke volgens de berich ten voornemens was een onmiddellijke revolutie te ontketenen. Het persbureau voegt hieraan toe, dat zich naar verluidt onder de gearresteerden een aantal belangrijke autoriteiten zouden bevinden. (United Press). Weer een raam voor „De stompe toren" Nadat de Haarlemse glazenier Bogtman onlangs een volgens een nieuw procédé vervaardigd glas-in-lood raam in bruik leen aan het cultuurcentrum „De stompe toren" in Spaarnwoude heeft afgestaan, is diens voorbeeld door de glazenier-kunst schilder Georg Rueter uit Sloterdijk ge volgd. Hij schonk een rond raampje, waarin een voorstelling van het eerste mensen paar zeer fraai van kleur en tekening is verwerkt. De bezoekers van het concert, dat Zaterdagavond in „De stompe toren" door het Trio Hesmerg wordt gegeven, zullen het voor het eerst kunnen bewon deren. DUITSE ONDEROFFICIER KOMT VOOR DE BIJZONDERE STRAFKAMER TE HAARLEM In beroep van cassatie kwam de voor malige Duitse onderofficier W. F. E. Fischer uit Brunsbuttelkoog in verzet tegen een hem te Amsterdam opgelegde veroordeling tot zes jaar gevangenisstraf. Volgens dit vonnis werd F. schuldig verklaard aan het vorderen of in beslag nemen van geld, meubilair en goederen, zonder daarvoor bewijzen af te geven of te betalen. Zulks werd als plundering aangemerkt. F. werd er voorts van verdacht, dat hij zich tijdens de hongerwinter met allerlei goederen zou hebben verrijkt. Dit laatste ontkende F. Hij was volgens zijn instructies niet verplicht om bij het inbeslag nemen of vorderen enig bewijs af te geven, zo zeide hij. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft deze zaak naar de Bijzondere Strafkamer te Haarlem verwezen. Haarlems historicus krijgt prijs voor Meesterschap Aan de historicus dr. J. Bartstra te Haarlem is, op voorstel van de commissie voor geschied- en oudheidkunde de prijs voor Meesterschap duizend gulden van de Maatschappij der Nederlandse let terkunde toegekend voor de periode 1941 tot 1949. Wij citeren uit het advies der commis sie: Bartstra is in Nederland de baanbreker geweest op het terrein van de internatio nale politieke geschiedenis. In al zijn ge schriften toont hij een gelukkige combina tie van geschiedvorsing en geschiedschrij ving, waarbij hy critisch en consciëntieus onderzoek paart aan eigen visie en aan trekkelijke voordracht. Het vierdelige „hand boek tot de staatkundige geschiedenis van onze beschavingskring van 1648 tot heden" waarvan het eerste deel in 1948 en het tweede in 1949 verscheen en waarvan de andere delen nog in bewerking zijn acht de commissie de kroon op zijn werk.. Als een bijzondere kwaliteit ziet de com missie nog de bezonkenheid van het oor deel van Bartstra. Dr. Bartstra is reeds vele jaren leraar aan Dr. J. S. Bartstra. het Stedelijk gymnasium in Haarlem. Hij promoveerde in 1928 op een proefschrift over de internationale verhoudingen van 1390 tot 1902, nadat hij de „Geschiedenis van onze tijd" van P. L. Muller had vol tooid. Zeer bekend werd ook het kleine, doch door een voortreffelijke documentatie en een heldere uiteenzetting uitmuntende werkje over de geschiedenis van het mo derne imperialisme, dat in de Volksuniver siteitsbibliotheek versoheen. In het standaardwerk „De pelgrims tocht der mensheid", dat onder redactie stond van J. W. Berkelbach van den Sprenkel en C. D. J. Brandt behandelde hij de tijd van het rationalisme en de Franse revolutie en ook in het handboek „De Wereldgeschiedenis" toonde hij zich een kenner van de internationale politiek in verschillende tijdvakken. De bekroonde verrichtte bovendien in Haarlem nog veel werk voor de Volksuni versiteit en verwierf zich bovendien publicist, onder meer in het weekblad „Vrij Nederland", grote bekendheid. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 17. Toen de Graaf nu verteld had. dat hij op weg was om een gemaskerde bandiet te gaan vangen, vroeg Panda bezorgd: „Is die bandiet niet gevaarlijk, Graaf?" „Dat komt er niet op aan!" riep Isen Grim. „Ik ga hem vangen, gevaarlijk of niet! Niets kan mij tegenhouden!" „Hm dat weet ik zo net nog niet!" mompelde Panda. „Deze taxi zou u bijvoorbeeld tegen kunnen hou den, want we hebben bijna geen benzine meer! We zullen daar maar eens even bij die pomp gaan vrageti!" Zo gezegd zo ge daan; ze stopten bij de pomp, en Panda vroeg aan de pomp-baas om twintig liter benzine. Maar nu bleek, dat Graaf Isen Grim al eerder tegen gehouden zou wor den dan hij gedacht had.want de pomp- baas zei zwaarmoedig: „Het spijt me heren, maar ik kan u niet helpen. Vannacht heeft de Gemaskerde al mijn benzine gestolen!" Verwerpelijk. Bij de Amerikaanse Senaat is thans een wetsontwerp in behande ling, dat voorziet in een verlenging van de aan de regering verstrekte volmacht, om ook in vredestijd een Amerikaans militie-leger te vormen. Democratische senatoren, uit het Zuiden der Verenigde Staten, hadden een amendement inge diend, dat voorzag in afzonderlijke op leidingen voor blanke en neger- recruten. Dit amendement is met 42 tegen 29 stemmen verworpen. Nu al. Tengevolge van een buitengewoon droge lente na een winter van weinig sneeuw is in Zuid-Slowakije de oogst reeds begonnen. De laatsten. De Bosjesmannen-bevolking in Zuidwest-Afrika, ten getale van 6 a 7.000, is aan het uitsterven. De admini strateur van Zuidwest-Afrika, kol. I. P. Hoogenhout, heeft een commissie be noemd om te onderzoeken welke maat regelen hiertegen genomen moeten wor den. Bedreiging. De Tsjechoslowaakse consul te Leopoldstad in de Belgische Congo heeft verklaard, dat hij bij de Belgische autoriteiten zal protesteren tegen de „uitwijzing" van de Tsjechische beeld houwer Foit en zijn gezin. Volgens de Belgische autoriteiten is Foit inder haast met een Belgisch vliegtuig naar Zuid-Afrika gebracht voor zijn eigen veiligheid, „omdat een menigte van 10.000 negers te Leopoldstad een drei gende houding had aangenomen en Foit ervan had beschuldigd hoofden en lichamen van negers als „vlees in blik" uit te voeren". De Belgische autoriteiten verklaren, dat deze mening is gewekt, doordat Foit terra-cottabeelden van negers in zijn wagen meevoerde, die door de negers voor werkelijke mensen waren aangezien. Voor twaalf leden. Hooggeplaatste Katho lieke kerkelijke autoriteiten in Wenen delen mee dat zij uit Bratislava 't bericht hebben ontvangen, dat twee grote Ka tholieke kerken in die stad, de Jezu ïetenkerk en de kerk van de heilige drie-eenheid binnenkort overgedragen zullen worden aan de Russisch-ortho- doxe gemeenschap, ondanks het feit dat deze gemeenschap in heel Bratislava nog geen twaalf leden telt. Knikkeren. De jeugdige deelnemers aan het jaarlijkse nationale knikkertournooi in New Jersey (V.S.) bésloten de kam pioenen van Rusland en de Russische satellietstaten uit te nodigen het vol gende jaar aan het tournooi deel te nemen. Zij namen dat besluit omdat zij in nauwer contact willen komen met de kinderen van andere landen niettegen staande de volwassenen in de V.S. en in andere landen „schijnen te moeten blijven modderen in de koude oorlog". Bedevaart. Een 26-jarige Fransman, Louis Potigny, is Dinsdagavond in zijn met de hand voortbewogen invalidenwagentje te Rome aangekomen, na een afstand van 1800 kilometer te hebben afgelegd. Potigny, die op zes Mei jl. uit Parijs is vertrokken, maakt als vertegenwoordi ger van .de Franse vereniging van ver lamden, een bedevaarttocht naar Rome. Brandstichters. De Noorse politie maakt jacht op de brandstichters, die in het Zuiden van het land sinds medio Mei 30 bosbranden hebben gesticht. Men vermoedt, dat van chemicaliën gebruik is gemaakt. Beetje Iaat. Te Padua werd Dinsdag de Italiaanse journalist Antonio Meluschi gearresteerd, zo meldt de Daily Herald. Op het politiebureau bleek het tegen hem uitgevaardigde bevel tot inhechte nisneming 6 jaar oud te zijn. Het was uitgevaardigd door de Gestapo wegens „spionnage tegen Duitsland". Met duizend verontschuldigingen heeft de politie Meluschi weer vrijgelaten. Wetgevers. De nieuwe Tsjechoslowaakse strafwetgeving welke één Augustus van kracht zal worden, is gebaseerd op de Sovjet-wetgeving en de leerstellingen van Marx, Engels, Lenin en Stalin, zo verklaarde dr. Kokes in het parlement, toen hij een desbetreffend wetsontwerp indiende. De ontwerp-wet is 't werk van 420 per sonen, onder wie 53 arbeiders en 65 vertegenwoordigers van vakvereni gingen, jeugd-studenten en andere mas saverenigingen. De wet is bedoeld voor „de periode van de consolidatie van het socialisme na het omverwerpen der uitbuiters en de vestiging van de dicta tuur van het proletariaat". ADVERTENTIE Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en htm slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. EERSTE FRANSE ELECTRISCHE LOCOMOTIEF VOOR NEDERLAND IS GEREED De eerste van een serie van vijftig elec- trische locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen heeft Dinsdag de fabriek „Alsthom" te Belfort verlaten. Deze locomotieven, die vier motoren van elk 650 paardekrachten hebben, kun nen een snelheid van 135 km per uur be reiken. De eerste locomotief zal met Nederlandse deskundigen proefrijden op het traject LarocheDij on. ALGEMENE DOOPSGEZINDE SOCIëTEIT Onder voorzitterschap van dr. W. F. Gol- terman kwamen de bestuurders van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit te Am sterdam bijeen. Een vijftal studenten ontving de aanstel ling tot proponent. De overige studenten werden door de curator, dr. C. Spoelder, toegesproken. Benoemjl werden ds. A. P. van de Water als predikant in algemene dienst en ds. J. J. G. Wuite en ds. R. de Zeeuw als afgevaardigden naar de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestan tisme.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2