Laat L S J E S liever leerboeken leveren Amsterdamse Beurs Waren de vrouwen vroeger mooier Kort en Bondig IgfflgiBSI Hef kostbare deposito Donderdag 22 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Beeldende kunst Jaap Praag, nachtschilder Jaap Praag, die gedurende de rest van deze maand in zijn woning te Zandvoort een expositie houdt, begon te schilderen in de onderduik-tijd. Zijn paneeltje met de beige, bruine en grijze markttentjeS, van boven bezien, was meer dan een belofte. Er werd gewerkt met slappe waterverf penseeltjes, die ter versteviging omwik keld waren met garen. Heel dunne olieverf werd hiervoor gebruikt. Er was ook ge brek aan tekentechniek. Als ondertekening zette Praag er de naam „Zonneveld!" op: dat was veiliger. Na de oorlog is deze artistieke werk zaamheid voortgezet, omdat Jaap Praag werkelijk uit inwendige noodzaak schildert. Hij bewondert de zee, maar het duurt weken voor hij zich aan zo'n mooi onder werp durft ..bezondigen". Het rondlopen in de oude Jodenbreestraat grijpt hem aan, omdat daar zoveel donkere er. lege gaten zijn. Hij wil de herinnering aan dat leed voor latere geslachten vastleggen en plaatst op een schilderij („Oude Jodenbreestraat", 1950) enige huizen bij elkaar, waarvan iedere echte Amsterdammer u de historie kan noemen, al zijn de bewoners verdwe nen.... de kippenkc opmar. Rine, de deli- catessenwinkel van Katan mei de bekende gebrande Valencia's met vier nootjes, de tabaksnering van Bloemist, de modezaak „Maison Carla". Een jonge man met zwarte lok en grote pet duwt een handwagen vol sinaasappels, vier voor een dubbeltje, langs de huizen. „Een volgende keer beter", zegt Jaap Praag, „maar zó duwt geen Joodse koopman tegen een handkar. Zo kun je niet roepen en venten". Jaap Praag is geen Zondagschilder, hij is nachtschilder. Hij werkt bij een olie lamp. Dat geeft de volgende dag soms verrassende kleureffecten. Er zijn ook Parijse indrukken. Café 'du Nord, klein kroegje bij avond, is geschil derd met tegenlicht. De gebrande kastan jes, Marrons glacés, de vele vrouwen figuurtjes: het is allemaal goed geobser veerd. Eigenaardig zijn de vereenvoudi gingen in het belichte deel van dit schil derij: aan sommige personen is een ver groot hoofd, verbrede schouders en een verkleinde stoel gegeven, een aanvaardbare subjectiviteit. Jaap Praag is een temperament dat door zijn sterk menselijk en religieus gevoel over zijn technische onmacht heenstapt. Aesthetische schoonheid zoeke men hier niet, wèl oprechtheid en naïveteit. Toen we vertrokken, zette een bood schappenjongen een kistje groenten op het terras en vroeg: „Mijnheer Praag, mag ik nog even binnen kijken?" Het was een genot de bewondering van die knaap te observeren. Het is inderdaad kunst, die ook door de eenvoudigen zal worden ge noten. H. SCHMIDT DEGENER. HAARLEMSE VIOLISTE KREEG PRIJS VAN UITNEMENDHEID De violiste Han Holsbergen is voor het openbaar solisten-examen aan het Rotter dams Toonkunst-Conservatorium geslaagd met de prijs van uitnemendheid. Mejuffrouw Holsbergen is ongeveer anderhalf jaar gele den in Haarlem komen wonen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Juni 1950 ONDERTROUWD: 21 Juni, R. Buitenhuis en J. M. Zuidweg; P, Kruline en T. M. IJff: G. Langerak en W. C, de Vos; C. van Kleef en C. M. van Udenj P. A, Polderman en J. A. C. Crama; A. M. Blei en' J. M. Zieren; T. M. Pordon en G. A, M. Nielen; F. C. P. Lou- renburg en H, Tierie; M. van de Water en M. Damiaans; J. H, J. Dekker en J. M. Meijer; J. H. Löhr en J. Wanders; C. P. Koek en D. M. van Riin; J. Wensveen en H M. van Leerdam: J. Wijkhuizen en H. Spoor; J. G. Kalderman en V. P. Rozenhart; J. C. van der Hoeff en J. Zaek: G. J. van Dijck en L. G. Koedijker; J. Damme en J. W. Graal; W. Langelaar en W. C. Haenen; A. A. J. Sonneveld en A. J. G. Nielen; A. G. Wit- teman en B. G. de Vries; I. Djoewari en J. M. Ballissen. GEHUWD. 21 Juni, H. L. Bertholee en M. E. Jacobs; A. J. van Kesteren en J. H. P. Honnebier; C. Steeman en E. M. van Kuije- ren: H. E. van Schie en C. M. J. van der Veldt: W. T. Joosten en J. E. Stolvoort; M. G. Scheepers en P. C. Verzeilberg; H. J. A. Pies en J. Veenstra; A. R. Hijma en A. Meijer; W. Meulenberg en A. E. Poen: J. van Nuijs en C. Stegemeijer; C. J. Stevenhagen en C. van der Heiden; R, van Bentem en H. M. Hesseüng: P. J. van den Berg en H. J. M. Stammeijer; J. H. C. Schnellenberg en F. C. Nuesink; A. Overlijden en J. P. Breeu- wer; A. Barf en A. M. A. Rooijers; O. van der Pol en M. Leunk; H. Grift en J. C. Halewijn. BEVALLEN van een zoon: 20 Juni, J. A. de VriesBrander: J. A. M. SpellerCle- vers; 21 Juni, M. J. van Roonvan der Vossen: A. M. RomijnMense. BEVALLEN van een dochter: 18 Juni, A. J. AkkermansKleinholz: J. Bosman Bouck; 21 Juni. M. PrenenSchwarz; J. A. M. SchoutenNelis. OVERLEDEN: 17 Juni. M. Derogee— Crombeen, 42 j., Woonwagenkamp; 19 Juni, M. C. van Bergemvan Ekkendonk, 80 j., Jan Haringstraat. Autotocht voor Ouden van Dagen Er zijn nog te weinig auto's Het Haarlemse Comité voor de autotocht voor ouden van dagen heeft in ons blad van 27 Mei een beroep gedaan op autobe zitters om op Dinsdag 27 Juni aan ouden van dagen uit enkele inrichtingen een prettige middag te bezorgen. Men stelt zijn auto en zijn tijd van één uur 's middags tot pl.rn. zes uur 's avonds beschikbaar en bereidt daarmee anderen een groot en voor hen zeldzaam feest. Helaas heeft het Comité op deze oproep nog niet voldoende gunstige antwoorden ontvangen. Er zijn ongeveer tachtig auto's nodig en tot nu toe zijn nog slechts zes- en vijftig autobezitters bereid die middag hun auto met bestuurder beschikbaar te stellen. Zij die alsnog bereid zijn zich Dinsdag middag 27 Juni voor dit doel vrij te ma ken, kunnen zich telefonisch of schrifte lijk aanmelden bij de secretaris van het Comité, de heer R. W. P. Peereboom, Grote Houtstraat 93, telefoon 15295. Britse Regering vraagt vertrouwensvotum De Britse regering heeft heden besloten in het Lagerhuis een vertrouwensvotum te vragen over haar houding ten opzichte van het plan-Schuman. Amerikaans voorstel voor ontwapenings-orgaan De V.S. hebben bij de werkcommissie van de ontwapeningscommissie van de UNO een voorstel ingediend om een per manent „ontwapeningsorgaan van de UNO in te stellen ter supervisie van de vermindering der bewapening, uitgezonderd de atoombom, door de grote mogendheden. Volgens het voorstel moet dit orgaan de bevoegdheid krijgen de bewapening der landen te onderzoeken en elke schending van overeengekomen beperkende bepalin gen aan de Veiligheidsraad te melden. Op 1 Juli wordt een begin gemaakt met het overbrengen naar Nederland van de stoffelijke overschotten van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitsland zijn om gekomen. Hiermede wordt gevolg gegeven aan ongeveer 3000 desbetreffende verzoeken van familieleden. Meisje in Leidsevaart gevallen Gisteravond tegen zeven uur is een ze ventienjarig meisje met haar fiets ter hoogte van de Adriaan de Jongestraat op de Leidsevaart tegen de trottoirband langs het water gereden. By haar val gleed zij in het water, doch een agent die juist in de buurt was kon haar door handreiking weer op de wal trekken. De fiets, die ook in het water was gevallen, werd later opgehaald. Het vijfde concert van de H.O.V.-Zomer- serie heeft plaats op Vrijdag 30 Juni. Het orkest staat wederom onder leiding van Marinus Adam en opent het concert met een uitvoering van de Vierde Symphonie van Gustav Mahler. De sopraansolo hierin wordt gezongen door Dora van DoornLindeman. Na de pauze brengt de soliste twee liederen van Grieg ten gehore: Letzter Frühling en Solvegs Lied. Dit Zomerconcert wordt be sloten met de eerste Peer Gynt-suite, even eens van Grieg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uit voorraad leverbaar: De beroemde N.S.U. Fox t lOQC 100 cc kopklepper IZVD. N.S.U. Quick 98 cc tweetact met pedalen en stuurschake- £99 HENK DE VRIES RIYIERVISMARET 7. - TELEFOON 17690 Journalist verdacht onder ïn- vloed auto bestuurd te hebben De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen in hoger beroep de zaak tegen de Amsterdamse journalist H. A. L. die door de kantonrechter was veroordeeld tot vier weken hechtenis, verdacht op 19 Maart zodanig onder de invloed van sterke drank te zijn geweest, dat hij niet hr staat kon worden geacht een auto te besturen. Ver dachte reed op de Mollaan te Bloemendaal en ging rechtsaf de Bloemendaalseweg op, welke weg op dat gedeelte uit twee delen bestaat. De auto kwam op de linker rijweg terecht. Een agent van politie stond ter plaatse en hield de auto aan. Bij het verhoor van de verdachte tijdens de rechtszitting erkende deze wel op 19 Maart in een auto gereden te hebben, doch hij ontkende dat hij onbekwaam was. L. vertelde des avonds om zes uur bij een fa milie in Aerdenhout twee borrels gedron ken te hebben. Daarna is hij naar „Duin en Kruidberg" te Santpoort gegaan om daar met twee dames de maaltijd te gebruiken. In de loop van de avond heeft hij, aldus deelde verdachte verder mee, een derde fles witte wijn, een derde fles champagne en een half glas cognac gedronken. Hij zei de regelmatig drank te gebruiken en daarvan geen last te hebben. Nadat de auto tot stilstand was gebracht vroeg, volgens verdachte, de daar surveillerende agent van politie, nadat deze de papieren had nage zien: „Bent u L. van de zaak-Menten?" Daarop werd hij kwaad en heeft hij dingen gezegd, waarvan hij later spijt heeft gehad. Hij had niet uit de auto willen stappen en tegen de agent zou hij gezegd hebben: „Jullie stelen hier alles, jullie kun nen ook wel mijn auto stelen". Verdachte merkte op emotioneel te zijn en dat hij in de tijd, toen het geval zich heeft voorgedaan, nerveus was door de toe stand in Indonesië. Als getuigen werden drie politiebeamb ten van Bloemendaal' gehoord, die met ver dachte na de aanhouding gesproken héb ben. Twee van hen verklaarden, dat L. tegen hen gezegd heeft: „Heb je Joden opgehaald? Heb je ook meegedaan aan de diefstal bij Menten?" Getuigen waren van mening, dat verdachte onder invloed van alcohol verkeerde. Hem is verzocht zich aan een bloedproef te laten onderwerpen. Dat heeft hij geweigerd. Een der dames, die in de auto heeft gezeten, heeft destijds aan de politie ver klaard, dat verdachte na de maaltijd van links naar rechts op de weg reed. Zij werd bang en hoopte dat een agent de auto zou aanhouden, want zij meende dat er wel eens een ongeluk kon wórden veroorzaakt. Ook de andere passagiere heeft verklaard angstig te zijn geweest, omdat L. wild reed. Zij was blij, dat een agent de auto aan hield. Als laatste getuige werd gehoord de heer A. Viruly, algemeen chef-vlieger, die meedeelde in „Duin en Kruidberg" gelo geerd te hebben en een gesprek te hebben gehad over het schrijven van artikelen. Verdachte sprak geen wartaal, doch hij kreeg wel de indruk dat L. wat gedronken had. Hij achtte hem toen wel in staat een auto te besturen, maar wenselijk vond hij het niet. Hierna werd de zitting geschorst. Na de pauze zal de officier van justitie zijn requi sitoir houden. INBRAAK IN BLOEMENDAAL Dief maakte gebruik van deken van opgesloten hond Terwijl de bewoners van een huis aan de Sterreboslaan in Bloemendaal gistermiddag afwezig waren, heeft een dief kans gezien de woning aan de achterzijde via het raampje van het toilet binnen te dringen en uit de huiskamer het radiotoestel mee te nemen. De bewoners hadden hun hond op een kamer op de bovenverdieping opgesloten. De indringer heeft de deken van het dier gebruikt om het apparaat te omwikkelen. Kinder-openluchtspel in Heemstede Door 120 kinderen van de buurthuizen aan de Kampersingel en de Lange Marga- rethastraat wordt Zondagmiddag om drie uur op het texn-ein van huize „Kennemer- oord" te Heemstede een openluchtspel op- gevoex-d. Het vorig jaar is een dergelijke vooretelling, het optreden van de „Sneeuw- koning", „Vrouwtje Dooi" en „de Vogel tjes", een kleurig kinderfestijn geworden en dit zal, indien het goed weer is, onge twijfeld opnieuw zo zijn. De deelnemers aan het spel zullen in optocht van de buurt huizen naar het terrein wandelen en als het feest is afgelopen worden ze per bus teruggebracht. Mocht ongunstig weer het verhinderen, dan vindt dit feest een week later plaats. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. F. Everard—Weijers, d.; J. F. van der Vlugtv. d. Meer. ONDERTROUWD: J. Veenstra en H. van Steenis. OVERLIJDEN: G. M. C. Fuhri Snethlage Mulder, 68 j.; Wed. A. Makkes van der DeijlAsma, 86 j. GEHUWD: J. M. van Aarst en P. Chr. Re- zelman; J. Broerse en N. C. Telchuijs; J. C. van Ipenburg en C. F. van den Berg; J. H. Kunst en N. Roskam, WINKELIERS VOETBALLEN Het Santpoortse winkelierselftal „De Santhaes" gaat Donderdagavond een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen het voetbalelftal D.V.G., van een buurtver eniging uit Haarlem. Er wordt gespeeld op het terrein aan de Kwekerslaan. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. HandelsbanK Billiton Mij. II Slotkoers Openings Gisteren koersen 27072 270% 198% 199% 233% 232% 169% 1697» 287% 260 111 130% 131% 144% 118% 118% 126% 125% 123 7/a 123 146 88% 847» 210% Inenting van pluimvee tegen pseudo-vogelpest Wegens het ernstige verloop van de pseudo-vogelpest in enkele gebieden van ons land is thans besloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overgegaan. Daar het ongeveer 10 dagen duurt alvo rens na de inenting onvatbaarheid opti-eedt wordt de beslissing óver het feit of de pluimveestapel in een bepaalde streek zal worden ingeënt ter beoordeling van de be trokken inspecteurs van de veeartsenij- kundige dienst overgelaten. Binnen enkele dagen zal met de inenting worden begonnen. De inspecteurs van de veeartsenijkundige dienst beschikken reeds over entstof. De inenting is in het algemeen niet na delig voor de behandelde kippen en ook niet voor de eiex-productie. De duur van de immuniteit bedraagt slechts enkele maan den. Te Uddel is op een pluimveefokbedrijf een aantal ziektegevallen geconstateerd, dat aan pseudo-vogelpest doet denken. De burgemeester van Apeldoorn heeft gelast dat in het Westelijk deel der ge meente alle pluimvee, honden en katten in hokken moeten worden vastgehouden. De Bijzondere Strafkamer te Assen heeft bij verstek de 28-jarige D. H. uit Vlaar- dingen tot de doodstraf veroordeeld. H,, die SS'er was, heeft tijdens de bezetting in Hogeveen en omgeving vele illegale werkers en onderduikers opgespoord en aan de Duit sers overgeleverd. De voormalige landwacht commandant in Winschoten T. A. R., kreeg 14 jaar gevangenisstraf. Hij heeft vele Joodse landgenoten gearresteerd, die allen in Duitse kampen zijn omgekomen. ADVERTENTIE Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 ZUIVERHEID TEN TOP GEVOERD Er is altijd een strijdvraag geweest, o£ de vrouwen vroeger mooier waren dan nu, ,Mooi" is natuurlijk ook een kwestie van smaak en van tijd. Indien men afbeeldingen ziet van eertijds beroemde schoonheden, vraagt men zich soms af, waaraan deze vrouwen hun faam te danken hadden. Zeker is het, dat de moderne vrouw over schoonheidsmiddelen beschikt, die haar zusters van weleer niet kenden. En één van de beste schoonheidsmiddelen is een goede, door en door zuivere zeep. Dobbelman in Nijmegen bezit thans een z.g. „Sharples"- instaliatie, die de zuiverheid van Castella Schoonheidszeep ten top voert met een kracht, 14000 maal werkzamer dan de zwaartekracht. Deze installatie vormt de grootste vooruitgang in de zeepindustrie sinds 1863 en zet grote kracht bij aan het motto, dat zo sterk verbonden is aan Castella: Iedere vrouw kan mooi zijn. De nieuwe Castella-kwallteit, onzegbaar zuiver en zacht, bereid met de fijnste huidver- jongende oliën, doei zelfs een verwaarloos de huid binnen de zeven dagen duidelijk opleven. SCHEEPVAART ADVERTENTIE flSESOaiSESSiaaSiBEJSSHKIIRiEjSEaEBI TELEFOON 21750 H Speciaal adres voor 3 NASI-GORENG, BAMI-GORENG, m LOEMPIA'S en SALè Ook aan huis te bezorgen BaBBBBBBBRBBBEeaStBSDSII Ze sliepen die nacht erg onrustigdat snap je welDat kwam door de spanning over de komende dingen! Maar eindelijk ging het zonnetje op. Rick opende zijn ogen en gaf Bunkie een por in zijn zij. „Opstaan, Bunkie'. We gaan op reis!" Nou, Bunkie was dadelijk klaar wakker en sprong uit bed. Ze wasten zich en kleedden zich vlug aan en toen spoedden ze zich naar buiten. Ja hoor, de boot lag er nog netjes aan de walonder het gras. Ze klommen aan boord en keken voor het laatst alles na. „Hebben we nou alles, wat we nodig hebben?" vroeg Rick. fZe lieten hun oog gaan over de opgestapelde dingen in de kajuit; nee, ze konden niets vinden, dat er nog bij moest. „Vooruit dan maar, dan gaan we varen!" zei Rick. Ze hesen de zeilen. En daar gingen ze.... Albireo, 21 te Rio de Janeiro. Alhena. 20 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Andijk. 21 te Antwerpen. Atlantis, 21 630 m. O. GuardafuL Aagtekerk, 20 v. Colombo. Amsteldiep. 20 te Genua. Atlas. 20 te Haifa. Almkerk, 21 te Antwerpen. Alnati. 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aalsdijk. 20 v. Hamburg n. R'dam. Agamemnon, 20 rede Carupano v. Grenada. Alcyone. 20 dwars H. v. Holland. Aldabi. 21 te R'dam v. Antwerpen. Algorab. 20 180 m. W.NW. Lissabon. Alphard, 20 150 m. N t.O. Finisterre. Ariadne. 21 te R'dam v. A'dam. Almkerk, pass. 21 Vlissingen n. Antw- Aldebaran. 21 v. Emden n. Lulea. Algenib. 21 bij Guernsey n. Antwerpen. Annenkerk, pass. 21 Perim. Aardijk, 21 Ie Vera Cruz v. R'dam. Abbedijk, 20 te Buenos Aires v. New York. Alkaid, 18 te Uheus. Alpherat, 19 te Houston v. Galveston. Amstelland, 21 v. Rio dc Janeiro n. ïlhcus. Arendsdijk. 21 v. Philadelphia te New York. Aagtedijk, 21 v. Houston n. Galveston. Alctnous. 20 v. Aden n. Djakarta. Axeldljk, 21 v. New York n. Antwerpen. Britsum, 20 v. Warri te Burutu. Bengkalis, 20 v. Colombo n. Belawan. Bosclifontein. 21 v Tanga n. Dar es Salaam. Beverwijk. 21 v. Gibraltar. Blijdendyk. 22 te Barcelona. Bantam. 19 v. Hollandia n. Djakarta. Barendrecht (t), 21 v. Curacao n. Buenos Aires Bennekom, 21 v. Callao n. Huacho. Borneo, 22 pass. Kp. St. Vincent. Boskoop, 21 v. Trinidad n. Curasao. Clio, 17 te Kingston v. Cristobal. Cumulus weerschip, 21 te R'dam. Corilla (t). 19 te Sydney v. Singapore. Caltex Leiden, pass. 21 Str. Ormoez n. Bahrein. Celebes, 21 rede Makassar. Cislula (t), 21 Port de Bouc n. Port Said. Castel Bianco, pass. 21 Elba Cape. Delfshavcn, 20 v. St. Vincent. Drente, 20 v. Singapore h. Colombo. Danae, 20 te Savona v. Gibraltar. Duivendrecht <t), 20 120 m. NO. Madeira. Dorsetshire, 21 pass. I<p. Bougaroni. Duivendijk, £1 te San Francisco v. R'dam. Esso Den Haag (tl, 22 te Vado v. Aruba. issso Rotterdam (t), 20 v. Aruba n. R'dam. E trema <t>, 20 v. Buenos Aires n. Curasao. Empire Brent, pass. 20 Elba Cape. Ëlscnburgh, 19 te Bordeaux. Edam, 20 270 m. W. Scilly. Felipes (t20 v. Bangkok n. Pladju. Fairsea (tr.), 21 pass. The Brothers. Friesland, 21 v. Aden. Farmsum, 22 te Savona v. R'dam. General C. H. Muir, 20 te Djakarta. General J. H. McRae (tr.), 23 14.30 verw. Hoek van Holland. General W. C Langfltt (tr.), 17 te Djakarta. Gaasterkerk, 21 te Barcelona Garoct, 21 v. Singapore n. Port Swettenham. Gouwe, 20 v. Zaandam n. Hamina. Hellenic Prince (tr.), 21 te A'dam v. Djakarta. Hestia, 20 v. Barranquilla n. Curasao. Helena, 20 150 m. O.NO. San Miguel. Hoogkerk, 20 v. R'dam n. Hamburg. Hilversum, 22 v. Casablanca te R'dam. Hecuba. 21 v. Puerto Cabello n. Curasao. Heelsum, 21 v. Galveston n. Nederland. Heemskerk, 21 te Lorenzo Marques. Hercules, 21 v. Thessaloniki n. Istanboel. Hos, 20 te Cadiz v. Malaga. Ittersum, 22 v. R'dam n. New Orleans. Jaarstroom, 20 v. Accra n. Cotonou. Joost v. d. Vondel, 21 te R'dam v. Narvik. Jobshaven, 20 nog 'te Equata v. Bandapoint, Job. v. Oldenbarnevelt, 21 560 m. v. Walvisbaai, Keilehaven, pass. 20 Las Palmas. Kota Agocng, 21 te Soerabaja v. Palembang. Kelbergen, pass. 21 Dungeness. Kalabahi, 20 rede Meulaboh. Karsik, 20 te Menado. Kamerlingh Onnes, verm. 24 v. Pangkal Pinang n. Djakarta. Katwijk, 22 v. Borga te Zaandam. Kota Inten, 21 22 u. v. Aden. Kelbergen. 22 te IJrn. n. A'dam. Loenerkerk. 20 v. Cochin n. Bombay. Lombok, 21 pass. Perim. Loppersum, 20 te Napels v. Bagnoli. Lekhaven, 21 te Civita Vecchia v. R'dam. Leersum. 20 v. Hamburg n. R'dam. Lissekerk, 21 v. Londen te R'dam. Larenberg, 21 te Huelva. Leerdam, 21 v. Philadelphia te Baltimore. Langkoeas, 21 v. Charleston n. Philadelphia. Lawak, 22 verw. Seattle. Lekkerkerk, 22 te Calcutta v. R'dam. Leopoldskerk, pass. 21 Ouessant. Maaskerk, 20 te Le Havre. Mentor, 20 to Alexandria v. A'dam. Myonia ft). 20 dwars Algiers. Meerkerk, 21 te Genua. Marken, 21 te Marseille. Madoera, 24 v. Fremantle te Melbourne verw. Maasland, pass. 21 Oport.o. Muiderkerk, 21 pass. Gibraltar n. Marseille. Marlsa (t), 22 v. Abadan te Bombay. Nestor. 21 v. Grangemouth te Hamburg verw. Nigerstroom, pass. 21 Kanarischeeil. Noord wijk, pass. 21 Ouessant. Nederland (t), 21 v. Teneriffe n. Port Said. Nieuw Amsterdam. 21 v. Southampton. Oranje. 20 v. Port Said. Odysseus, 20 v. Trtëst n. Barl. Oranjestad, 21 v. Cartagena te Barranquilla, Oranje Fontein. 21 te Durban v. East London. Orion. 21 v. Varna n. Istanboel. Polyphemus. 21 v. A'dam n. Djakarta. Prins Willem m, 20 te Milwaukee. Prins Joh. W. Friso, 20 330 m. W. Scilly. Prins Willem V, 20 650 m. W. Scilly. Prins Fred. Hendrik, pass. 21 Falmouth. Prins Alexander, pass. 22 Belle Isle. Prins Willem IV. 22 v. Montreal n. Bremen. Riouw, 21 verw. Singapore. Roebiah, 21 te Djakarta v. Semarang. Rijnland. 20 te Luleaborg v. Zaandam. Radja, 18 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Ruvs. 22 te Penang, Salawati, 21 Port Said. Stad Arnhem, pass. 20 Finisterre. Stad Breda. 20 pass. Str. Messina n. Port Said. Sarangan, 13 te Halifax. Straat Malakka. 18 v. Kaapstad n. Buenos Aires Schiedijk. 21 te Mobile v. Halifax. Salland, 20 120 m. ZO. Maceio. Mataram, 21 verw. Djakarta v Hollandia. Meliskerk, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Maashaven. 21 te Freetown v. Lagos. Samarinda. 21 verw. Singap. v. Pt Swettenham. Saroena it). 20 te Pladju v. Muntok. Soestdijk, 20 v. Semarang ri. Soerabaja. BINNENLAND Er is een nieuwe luchtvaartovereen komst getekend tussen Spanje en Nederland. Op grond van deze overeenkomst, die van kracht blijft tot 1 Februari 1952. zullen van Nederlandse zijde de volgende lijnen kunnen worden ondernomen: AmsterdamFrank fortNiceMadridLissabon vice versa en AmsterdamNiceMadridLissabon Sal (Kaapverdische eilanden) en DakarPara mariboCaracasCurasao vice versa. Bü Koninklyk Besluit is met ingang van 18 September 1950 aan mr. C. Weststrate op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de staatshuishoudkunde en de statistiek is benoemd dr. P. B. Kreukniet, thans hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. De Nederlandse officieren en man schappen, die twee van de zes fregatten zullen overnemen, die Amerika aan Neder land levert, zijn te Boston aangekomen. De groep blijft tot December in de V.S. om met de schepen te oefenen. In Laren (Gld.) heeft zich een tweede geval van vogelpest voorgedaan. Driehon derd kippen zijn afgemaakt. De metselaar M. C. K. uit Wychen is door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Hij had met een auto iemand aangereden en zonder te stoppen zijn weg vervolgd. De aangeredene is ten gevolge van het ongeluk overleden. Twee broers van K. werden we gens meineed veroordeeld tot 8 maanden. Van een elcctrischc trein uit Zaandam ontspoorde hedenmorgen bij het station te Amsterdam een der wagons, waardoor het treinverkeer tussen de hoofdstad en de Zaanstreek vertraging ondervond. Een Rotterdammer, die zich met een taxi uit Antwerpen naar de Maasstad had laten brengen, zag daar kans zonder betaling uit de auto te stappen en te verdwijnen. De chauffeur moest met een strop van f 158 naar Antwerpen terugkeren. De dirigent van het Residentie-orkest, Willem van Otterloo, is door de Liverpool Philharmonic Society uitgenodigd voor het vervullen van enige gastdirecties in de maand Octobei'. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. J. M. Lips te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen natuur kunde. De heer W. F. Happc, wethouder van de Bedrijven der gemeente Haarlem zal Maan dag geen spreekuur houden. De heer R. Talsma te Overveen Is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht. ADVERTENTIE Geef Uw wol weer kleur en fleur» Was Uw wol veilig in Ék A L K A L I V R IJ Stad Maassluis, pass. 20 Utsiri. Stanvac Talang Akar (t), 21 verw. Pulo Bukon v. Sungeigeror.g. Sumatra, pass. 21 West v. Lister. Sunette (t), 21 bij Kp. de Gala. Sibajak, 21 14.30 u. v. Aden. Tjikampek, 20 v. Penang n. Singapore. Tarakan, 21 te Soerabaja v. BanJuwangL Tosari, 20 250 m. O. Malta. Tabian, 21 v. Calcutta n. Rangoon. Ternate, 22 te Port Said. Tamo. pass. 21 St. Vincent. Utrecht. 21 v. New Orleans n. Trinidad. Volendain. pass. 20 Kp. Race. Van Riemsdijk, 20 v. Singapore n. Muntok. Veendam. 26 verw. Southampton. Van Ostade, 21 v. Aruba n. Punta Cardon. Vulcanus, 21 v. Livorno n. Antwerpen. Westland, 21 te Santos. Waibalong, 20 v. Buleleng. Waiwerang, 20 v. Palembang n. Soerabaja. Weltevreden. 20 160 m. N.NO. Finisterre. Weltevreden, 21 pass. Burlings. Willem Ruys, 22 re Suez. Winsum, 22 te Puerto Cabezas. IJsel. 20 270 m. NW. Aruba. Zuiderkruis, 21 v. Semarang n Soerabaja. Zwijndrecht, 21 te R'dam v. Sfax. ADVERTENTIE IEDERE DONDERDAGMIDDAG GRATIS DEMONSTRATIE op alie soorten naaimachines in onze zaak GEN. CRONJéSTRAAT 118. BROSENS Schagchelstraat 40 - Gen. Cronjéstraat 148 Telefoon 18558—12921 FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 20) Ik leef om zo te zeggen voor de misdaad. Ik maak een studie van iedere diefstal, inbraak, ontvoering, verdwijning, of moord, die er maar gebeurt. Ik heb de zaak vaak eerder opgelost, dan de politie en dat weten ze zeer goed. Als ze durf den en ik er toe genegen was, zouden ze me wel op Schotland Yard gebruiken. U bent sportsman, nietwaar? U gebruikt honden om achter het wild aan te gaan. Welnu, zo ben ik ook. Als het wild een misdadiger is, ben ik de hond en met een goede neus ook, dat kan ik u wel ver tellen." „Wat ik graag zou willen weten", legde Dutley uit, „is, waarom u niet luisteren wilt naar hetgeen ilc te zeggen heb. Ik ben in een misdrijf gemengd, of liever mijn firma. Op onze fabriek in Leeds werd ingebroken „Spaart u zich de moeite en tijd", viel Edward Wolf hem in de rede. „Ik kan u zeggen, dat er geen misdrijf gepleegd wordt van het ene einde van Engeland tot het andere einde van Schotland, waar over ik geen lezing voor u zou kunnen houden. U bent de firma Boothroyd, de fabrikanten van kunstzijde. U heeft een fabriek in Marlingthorpe, bij Leeds. Van avond vier maanden geleden, hebben in brekers uw privékantoor doorzocht, de brandkast geopend, tussen vijf- en zes duizend pond daaruit gestolen, benevens een aantal documenten. Er kwam een oude man binnen, die hem stoorde. Ze hebben hem neergeschoten. Een waker wilde de poort voor hun neus sluiten. Hij stak zijn hand uit naar de alarmbel en ook hij werd neergeschoten. U kimt mij niets nieuws vertellen over die inbraak. Maar ik kan u wel dit vertellen: ik wil er niets mee te maken hebben." Dutley stak een sigaret op en schoof zijn bezoekers over de tafel de doos toe. Maar deze schudde het hoofd. „Ik rook niet en ik drink niet", kondigde hij aan. „Ik eet ook niet veel wat dat betreft." „U bent een eigenaardig mens", merkte Dutley met een glimlach op. „Maar kom nu eens tot rust en vertel me eens, waar om u dit werk niet wilt aanvaarden." „Ik zal u de waarheid vertellen", was het prompte antwoord, „en die kunt u net zo goed nu weten, als later. Die lui, die dat zaakje op uw kantoor hebben opge zet, zijn mij te gevaarlijk. Ik bemoei me niet met dat soort zaken." „Wel, dat is vreemd. De politie heeft het idee, dat het geen beroepsinbrekers waren niet allemaal tenminste." „En daar heeft de politie groot gelijk aan ook. Maar ik zal u dit vertellen. Die lui zijn veel gevaarlijker. De beroeps inbreker moet leven; hij weet, wat "hij krijgt, als hij gegrepen wordt en hij is meestal een man van vaste gewoonten. Bovendien zijn onze jongens van dat soort geen moordenaars, en wordt er heel wei nig geschoten, behalve dan voor de show. Hun enige idee, als ze gegrepen worden, is om in leven te blijven om later weer eens op pad te kunnen gaan. Ik ben er helemaal niet bang voor om onder die lui wat detectivewerk te doen. Het zijn de documenten zeker, waar u achteraan zit, hè?" „Om u de waarheid te zeggen, ja", gaf Dutley toe. „Dat dacht ik al. Als ze onder die lui zaten, die ik ken, dan had ik ze morgen voor u en op aannemelijke voorwaarden ook. Maar met deze bende bemoei ik me niet. Ik weet niet, wie, ze zijn en ik wil het niet weten ook." „Zou een bedrag van duizend pond in staat zijn u van gedachten te doen ver anderen?", vroeg Dutley. „Vijf duizend, als door uw werkzaamheid de papieren terug kwamen?" „Ik zal u de waarheid zeggen, meneer. U kunt het net zo goed meteen weten. Ik heb u verteld, hoe ik over mezelf denk en het is de waarheid. Ik kan iedere de tective de loef afsteken, maar", voegde Edward Wolf er aan toe, zich een beetje voorover buigend, „ik ben bang!" „U bedoelt, dat u een lafaard bent?" „Precies, meneer we behoeven er niet omheen te draaien. Ik wil niets te maken hebben met een bende, die op die manier schieten kan. Ik kan er u mis schien meer van vertellen, dan u zelf weet. Die oude chemicus, die bij ongeluk bin nenkwam die kreeg een schot midden in zijn hart en niet van zo dichtbij ook. Eén kogel kreeg hij en die was voldoende. En luistert u nu eens verder. Die waker bij de poort. Hij kreeg de zijne op precies dezelfde plaats ook midden in het hart. Zo dood als een pier voor loij nog kon omkijken. En lui, die dat kunnen preste ren, kunnen mijnentwege doen, wat zij willen, maar ik houd me er buiten." Dutley stond op en ging op het haard kleedje staan. „Meneer Edward Wolf", zei hij. „u lijkt mij een eex'lijk mens. Mag ik zo vrij zijn om te vragen, of u in uw beroep een be hoorlijk inkomen verdient?" „Niet zoveel als ik zou kunnen verdie nen, als ik ook maar meer moed had", gaf Wolf eerlijk toe. „Ik weet zelf niet hoe het komt, maar ik ben van kind ai al zo geweest. Als ik een vuurwapen zie, wil ik wel onder de tafel kruipen. Het gezicht van een mes zou me een rilling over de rug doen lopen. Als ik twee mannen zie vech ten, al is het maar met hun vuisten, dan loop ik weg, zo hard als ik maar kan. Ik heb er de hersens yoor, maar dat is dan ook alles. Ik kan onderhandelen met een dief van klein formaat, oi met een inbre ker, maar ik zou mijn pink nog niet willen opheffen tegen iemand, die zo schieten kim, als die kerel, die daar bij u inge broken heeft." „Ik begrijp, wat u bedoelt", zei Dutley, „sommige mensen zijn nu eenmaal zo. Maar wat ik me afvraag, is, of ik van uw hersens gebruik zou kunnen maken, zon der u in gevaar te brengen?" De frettenoogjes van de kleine man vlogen door de kamer. Ten slotte bleven zij als nauwe spleetjes, waar een zeker sluwheid uitstraalde op Dutley gevestigd. „Zegt u mij ronduit", vroeg hij met een eiegnaardige hese klank in zijn stem, die veroorzaakt werd door vrees, „wat u heb ben wilt." „De papieren niets anders dan de papieren", zei Dutley. Wolf zat enige ogenblikken in diep ge peins verzonken. „Ik veronderstel, dat u er een zekere dosis gezond verstand op na houdt", zei bij een ogenblik later. „Het is duidelijk, dat er slechts twee mannen bij dit zaakje betrokken waren, waar het op aan komt de man, die de brandkast open gemaakt heeft en de ander de man, tegen wie ik geen vinger zou willen opheffen en dat is de man, die de gehele zaak dirigeert. De brandkast-srtist valt buiten mijn ka der. Hij was niet die van onze mensen. Ik ken ze allemaal en als ik in de plaats van die knappe lui op Scotland Yard was geweest, zou ik gedurende veertiendagen nadat het misdrijf gepleegd was, alle boten, die naar New York vertrokken, hebben uitgekamd. Dan zouden ze hem zeer zeker gekregen hebben. De andere man, dat heb ik u al gezegd en ik doe niets tegen hem maar u kunt dit van nuj aannemen, is degene, die die twee schoten afvuurde, en die nu de papieren in zijn bezit heeft. De anderen zijn maar marionetten." „Hoogstwaarschijnlijk, hebt u gelijk", stemde Dutley toe. „In ieder geval hebt u mij op een zeer interessant spoor ge bracht. Als men een van die marionetten eens in handen kon krijgen, zou hij mis schien wel piepen." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6