Haarlems Dagblad Spanning in Westminster Alle delegaties in een weekje naar Parijs gaan huis Uitbreiding van de uitkeringen aan ouden van dagen voorgesteld Ook in Straatsburg manifesteert zich Britse terughoudendheid Te veel ministers en staatssecretarissen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen? 64e Jaargang No. 19583 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 24 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dprettite Daartctradjc «Courant (anno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom OOK het bestaan van de Labour-rege ring hangt nu aan een zijden draad. I De kans dat het optreden van partij en regering inzake het Plan-Schuman haar doet vallen is niet gering. Maandag begint het debat over de motie-Churchill. Onze Londense correspondent merkt vandaag op dat die motie behendiglijk zo geformuleerd is, dat ook twijfelaars ervoor zouden kun nen stemmen. De regerings-meerderheid in het Lagerhuis bedraagt maar acht stem men, er zijn toevallig nogal wat zieken aan de Labour-kant en de kleine liberale fractie heeft doen weten, dat zij voor de motie zal stemmen. Er staat evenwel tegen over, dat sommige conservatieven aarzelen. Dat is geen wonder: al eerder is hier uit eengezet dat afkeer jegens het afstaan van ook maar een greintje souvereinïteit zich geenszins tot de Labour-Party bepaalt. In het wezen der zaak is dit in Engeland geen partij-kwestie, maar een zaak van natio nalisme. Uit ons continentale oogpunt be schouwd is het ook een zaak van isola tionisme, van neiging tot voortgezette af zondering. Eigenlijk is deze houding in dit tijdsgewricht juist.conservatief, be houdend dus, getuigend van tegenzin nu de tijd een groter Europees statenbeleïd vergt, waarbij iedere staat zijn offer zal moeten brengen. Dat Churchill met zijn motie de regering ten val zal brengen staat intussen nog lang niet vast. En men moet wel begrijpen dat o>e motie niet inhoudt, dat de conservatie ven de instelling van een boven-nationaal orgaan voor de kolen- en staal-industrie van Europa voorstaan en daarmee het principe van afstand van souvereiniteit I aanvaarden. Dat staat er niet in. De vraag is al direct tot de conservatieve leiders ge richt: zij hebben haar tot dusver niet be antwoord. Churchill heeft zich in zijn motie zeer slim beroepen op het voorbeeld van Nederland, dat de uitnodiging voor de Parijse conferentie over het Plan-Schu man heeft aanvaard, zich vrijheid van han delen voorbehoudend. Hetgeen niets bij zonders was, want die vrijheid dienden alle deelnemers, ook de Franse initiatiefnemers zelf, zich wel voor te behouden. Het Franse voorstel geeft immers slechts enkele grote lijnen en laat de uitwerking der plannen geheel aan de conferentie over! Het vroeg ten aanzien van het boven-nationale ge- zagslichaam slechts: verklaar dat gij niet bij voorbaat tegen zulk een instelling zijt. Waarom schermt Churchill nu in zijn motie met de Nederlandse formulering? Niet om onze regering een speciaal compliment te maken, maar veeleer om tot het Huis te kunnen zeggen: durven wij dan minder aan dan Nederland? durven wij een uit nodiging tot een conferentie niet te aan vaarden op de grondslag, waarop dat kleine land het wèl doet9 Er komt meer bij. „Nederlands" wil in Engelse waar dering ook zeggen: nuchter, bedaard, voor zichtig. „The stolid Dutch" zegt men in Engeland vaak. Deze aanval op de Labour-regering, dooi de oppositie ondernomen, kondigt zich zeker niet aan als een principieel debat over de vraag: voor of tegen afstand van souvereiniteit, voor of tegen een federaal Europa, zelfs niet als: voor of tegen het Plan-Schuman. De Labour Party en Labour-regering zijn door de indiening van dat plan in het ongerede gebracht. Zij hebben een scheve schaats geslagen en een uiterst verwarde discussie is er in de organen der Britse openbare mening op gevolgd. Terwijl men zich nu (voor het eerst) poogt te bezinnen op zijn eigen positie ten aanzien van Europa poogt Churchill in troebel water te vissen en de regering ten val te brengen. Dat heeft hij sinds Februari, sinds de verkiezingen, al meei-malen geprobeerd bij minder belang rijke aangelegenheden. Ditmaal raakt het een kwestie van landsbelang en hoopt hij denkelijk een betere kans te maken, omdat de regeringspartij zozeer de kluts kwijt is geraakt. Er zijn in Engeland ook voorstanders van Europese federale Unie. De correspon dent van de N.R.C. te Londen heeft een van hen geciteerd, het conservatieve par lementslid David Eccles, die onlangs schreef: „Omdat wij in oorlog en bezetting niet zijn verslagen zijn onze gedachten over de souvereiniteit niet in harmonie met die van het continent. Er zit iets tragisch in, dat onze daden van 1940 ons tot de na tuurlijke leiders van de schepping van een verenigd Europa hebben gemaakt en tege lijk onwillig om de verantwoordelijkheid daarvoor te aanvaarden". Die verklaring raakt ongetwijfeld een belangrijk punt. Maar waarom zijn de Engelsen telkens weer aan nederlaag en bezetting ontkomen? Juist omdat zij op een eiland wonen. Zij hebben in eigen land niet zoveel geleden als de volken van het Continent. Zij hebben de grote voordelen van een door de natuur beschermde positie ervaren. Maar daarbij ook het nadeel, dat iedere bescherming meebrengt: zij hebben niet de beproevingen der onbeschermden doorgemaakt, zij hebben de menselijke zwakheden in het eigen volk niet leren kennen zoals zii. het is hun in zekere op zichten teveel meegelopen. Daarom schieten zij, nu buiten de grenzen van het eiland aan nieuwe schepping gewerkt moet wor den, in begrip tekort. R. P. Brits fregat beschiet Chinese vliegtuigen Uit een bekendmaking van het hoofd kwartier van de Britse vloot te Hongkong blijkt dat het Engelse fregat „Hart" op drie Chinese nationalistische oorlogsvliegtuigen heeft geschoten. Voor zover bekend wer den de toestellen niet getroffen. De Chinese nationalistische vliegtuigen vperden met bommen en machinegeweren aanvallen uit op het nabij Swatok op het strand gezette Engelse koopvaardijschip „Anhui", dat op een mijn was gelopen. Ook een sleepboot uit Hongkong, die de „An hui" hulp bood, werd door de nationalis tische toestellen aangevallen. Spofford aanvaardt functie Charles M. Spofford heeft na een korte bespreking met de Amerikaanse minister van Buitenlande Zaken, Dean Acheson, de functie van Amerikaans afgevaardigde naar de uitvoerende commissie van de Noord-Atlantische Raad aanvaard. Voor de tweede keer binnen korte tijd brak er brand uit in een wagon van een extra-trein mei schoolkinderen, afkomstig uit Koog aan de Zaan. Dit gebeurde gisteren tussen Utrecht en Ede, bij het station de Klomp. De kinderen verlieten kalm de brandende wagen en zetten hun reis in een andere trein voort. Een kijkje in de uitgebrande wagen. Standpunten zijn bekend, nu komt streven naar overeenstemming PARIJS (United Press). Gisteravond werd de eerste hand gelegd aan de kracht proef die het plan-Schuman weldra zal moeten doorstaan. De gedelegeerden be gonnen met het maken van een uittreksel van de besprekingen die tot nu toe gevoerd zijn, om aan de regeringen die zij vertegen woordigen voor te leggen. Na de zitting van hedenochtend zullen de meeste delegaties terugkeren naar hun land om gedurende het weekeinde ruggespraak te houden met hun regering. Er werd niet precies gezegd hoelang het zou duren voor de gedelegeer den de besprekingen zouden hervatten, maar de meeste gedelegeerden waren van mening dat het wel een weck zou duren oor alle delegaties weer in Parijs terug gekeerd zouden zijn. De Franse gedelegeerde Monnet ver klaarde dat een verdaging van een week heel nuttig zou zijn. Het is nog niet bekend of de delegaties voor hun vertrek de volledige tekst van het Franse voorstel mee zullen krijgen. Monnet heeft reeds een mondeling over zicht gegeven van hét basisplan zoals de Franse regering zich dat heeft gedacht. Maar de tekst van het voorgestelde verdrag is nog steeds niet door de Fransen bekend gemaakt. De leiders van de delegaties kwamen gisteren weer twee en een half uur bijeen, maar na afloop van de bijeenkomst ver klaarde Monnet dat er geen nieuwe natio nalistische problemen gesteld waren. Onderwerpen Hij zei dat de zes landen voornamelijk over detoepassing van het plan hebben gesproken. Als voorbeelden van de kwesties, waar over de gedelegeerden van gedachten heb ben gewisseld, noemde Monnet de regeling van in- en uitvoer in landen, die naar een enkele gemeenschappelijke markt streven; prijzen, afschaffing van dumping en discri minatie; de uitvoering van een investe ringsprogram en het verkrijgen van een hoge productie en goede betrekkingen tus sen werknemers- en werkgeversorganisa ties; wetgeving ten behoeve van betere arbeidsvoorwaarden en een maximale wel vaart in de steenkool- en staalindustrie en herverdeling en conversie van fabrieken. De heer Spierenburg, het hoofd van de Nederlandse delegatie verklaarde: „Het zou een ernstige vergissing zijn om te doen voorkomen alsof de andere delegaties haar mening tegenover het Franse voorstel stel len. Natuurlijk hebben wij allen verschil len van mening over de manier waarop het gemeenschappelijke doel moet worden be reikt. Op het ogenblik verkeren wij in het nuttige stadium van verduidelijking van onze standpunten, opdat wy te gemakke lijker overeenstemming kunnen bereiken." Britse visie „Het vakbondscongres van de arbeiders uit de Britse ijzergieterijen is van mening, dat de voorstellen van Schuman, die tot doel hebben de West-Europese steenkool- en staalproductie onder kapitalistische con trole te brengen, de levensstandaard van de Engelse arbeiders, zowel in de steen- koolbedrijven als in de staalfabrieken en andere industrieën, bedreigen", aldus een motie, die Vrijdag door dit congres, dat te Bridlington wordt gehouden, eenparig is goedgekeurd. Het conservatieve parlementslid Sommer- set Dechair verklaart in een ingezonden stuk in de „Times", dat vele conservatieve leden van het Britse parlement voor een dilemma staan wat het plan-Schuman be treft. „Wat heeft het voor zin", aldus schrijft hij, „zich tegen nationalisering van steenkool en staal te verzetten doch zich in feite te onderwerpen aan internationali satie?" De schrijver betoogt verder, dat integra tie van de Britse zware industrie met Europa moet leiden tot politieke integratie. „Wanneer de conservatieve partij zich nog dieper in Europa gaat inwerken, moet zij er zich niet over verwonderen wanneer de landen van het gemenebest niet onbe perkt bereid blijken om maar mee te trip pelen als een troep Straatsburgse ganzen", aldus Sommerset Dechair. Ingediend wetsontwerp beoogt 5000 personen meer onder de regeling te doen vallen De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning ingediend, dat beoogt ongeveer 5000 ouden van dagen alsnog onder deze regeling te doen vallen. De daar aan verbonden kosten worden ge raamd op ƒ250.000 per jaar. In de toelichting wordt onder andere gezegd, dat de Noodwet Ouderdomsvoor ziening thans geldt voor personen, die op 1 October 1947 65 jaar of ouder waren of binnen drie jaren na deze datum der halve vóór 1 October 1950 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Bij de vast stelling hiervan was uitgegaan van de ver wachting, dat na verloop van een drietal jaren de algemene herziening van de sociale verzekering haar beslag zou heb ben gekregen. Deze verwachting is niet verwezenlijkt. Er wordt naar gestreefd, dat nog dit jaar een wetsontwerp ter regeling van de alge mene ouderdomsverzekering zal worden ingediend. Er zullen naar schatting na deze indiening nog twee jaren verlopen voordat de nieuwe regeling in werking zal kunnen treden. Daarom is een uitbreiding van de werking van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening tot degenen, die inmiddels na 30 September 1950 de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken, onvermijdelijk. Thans wordt voorgesteld dat ook per sonen, die in het tijdvak van 1 October 1950 tot en met 30 September 1952 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdoms- uitkering in aanmerking kunnen komen. De regering is voorts van mening, dat aanleiding bestaat tegemoet te komen aan die ouden van dagen, wier inkomen met een niet te groot bedrag de thans geldende inkomensgrenzen voor de Noodwet Ouder domsvoorziening overtreft. Een oplossing is haars inziens te vinden in deze zin, dat de inkomensgrenzen worden verhoogd, Overlevenden van ongeluk met Superfort Van een reddingsvaartuig is per radio bericht ontvangen, dat het acht overleven den van het ongeluk met het Amerikaanse Superfort, dat bij Gocam in zee is gestort, aan boord heeft genomen. In hetzelfde be richt wordt gezegd dat drie leden van de bemanning van de B-29 vermist worden. Een van hen had men in een reddings boot gezien doch later uit het oog ver loren. STRAATSBURG. (United Press). De aanbevelingen voor uitbreiding van de macht van de Raad van Europa zijn giste ren vastgelegd in een aantal resoluties die opgesteld werden door de commissie voor algemene aangelegenheden van de Raad. De resoluties zullen tijdens de plenaire zitting van de Raad ter tafel gebracht worden. Zij vormen een compromis tus sen de Franse voorstellen en de gereser veerde houding van de Britten en de Scandinaviërs. De commissie verklaart in de resoluties dat: versterking van de Raad van Europese Unie door haar politieke en economische bevoegdheden te verlenen, ten doel heeft een democratisch Europa te vormen dat een permanente factor voor de wereld vrede zal zijn; er met nadruk op gewezen wordt dat naar haar mening het doel van de Raad is: vorming van een boven-nationaal lichaam, met begrensde functies maar,met reële macht; samenwerking tussen de democratische landen van West-Europa en Noord-Ame- rika slechts geconsolideerd kan worden door grotere eenheid van de Europese staten onderling. In een andere resolutie wordt aanbevo len een gemeenschappelijke raad te vor men in plaats van de Raad van Ministers van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en de Raad van Op de scheepswerf van de bekende zeiler E. G. van der Stadt te Zaandam zijn thans de eerste van een serie van tien Tornado's gereed gekomen. De Tornado is een zeil boot naar een ontwerp van de Engelsman Fox en zal gebruikt worden bij de Olym pische Spelen te Helsinki in 1952. Hevig vuurgevecht in ENKA-fabriek in de V.S. Stakers en werkwilligen slaags Na een fel vuurgevecht van 25 minuten tussen werkwilligen en stakende arbeiders van de ENKA-kunstzijaefabrieken in Morristown (V.S.), een dochteronderne ming van de AKU, grepen 75 mannen van de federale politie Donderdag in en ar resteerden 70 stakers. Drie werkwilligen werden ernstig ge wond en één staker kreeg een schamp schot. Het gevecht werd geleverd in de fabriek die ongeveer in een fortificatie was veranderd toen de federale politie in overvalwagens arriveerde. Honderden stakers werden in overval wagens naar de gevangenis gevoerd, daar verhoord en vervolgens naar huis ge stuurd. 70 van hen werden echter gevan gen gehouden. pe staking in de ENKA-fabrieken is op 28 Maart uitgebroken wegens looneisen maar het arbeidsconflict is geleidelijk uit gegroeid tot een felle campagne van de vakorganisaties tegen de AKU. De vak bond, het CIO, beschuldigt de AKU er thans van te weigeren overleg te plegen, druk uit te oefenen op de georganiseerde arbeiders en gemene zaak te maken met een andere vakbond, de AFL, om daardoor een fabrieksverkiezing over de stakings kwestie in eigen voordeel te doen uitval len. De stakers hebben onlangs Koningin Juliana telegrafisch verzocht om haar be middeling. (United Press). Ministers van de Raad van Europa die momenteel naast elkaar werken. Om de Britse, Ierse en Scandinavische oppositie terwille te zijn heeft de commis sie afgezien van een voorstel om ook de fensievraagstukken binnen de jurisdictie van de Raad van Europa te brengen. On danks deze tegemoetkoming stemden de Britse en Ierse afgevaardigden beiden te gen de resolutie, die zegt: „De Assemblee is van mening dat het vplgens het statuut binnen haar jurisdictie valt om te spreken over politieke problemen van niet-militaire aard die in verband staan met het ver zekeren van de veiligheid in Europa. De vertrouwenskwestie in het Franse parlement De Franse socialistische afgevaardigden hebben verklaard, dat zij vandaag tegen de vertrouwensmotie van de» regering- Biaault zullen stemmen, tenzij de regering nog met nieuwe voorstellen komt ten aan zien van de salarissen der ambtenaren. Een aanzienlijk- aantal afgevaardigden van de rechtervleugel en het centrum, al dus seint Reuters correspondent, dat gis teren tegen de regering stemde, stemde in feite tegen het plan-Schuman. In de nationale vergadering is voorts een stro ming tegen de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, mede in verband met zijn behandeling van de Tunesische kwestie en die der vroegere Italiaanse koloniën in Noord-Afrika. Wat ook de uitslag van het stellen der vertrouwenskwestie mag zijn, zo vervolgt Reuter, de zes-landenbesprekingen over het plan-Schuman zullen voortgaan, doch mogelijk zullen de Franse afgevaardigden iets van hun vuur verliezen. Reuters cor respondent noemt Bidault als mogelijke opvolger van Schuman indien de regering tot aftreden gedwongen mocht worden en Bidault is een minder geestdriftige aan hanger van het plan-Schuman. Koninklijke gift voor het Rampenfonds Koningin Juliana heeft een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds om verdeeld te worden over de door de windhoos van Woensdag 21 Juni geteisterde gemeenten. Handlangers van Giuliano in New York gegrepen De Amerikaanse immigratiedienst heeft tachtig personen gearresteerd, onder wie een aantal leden van de beruchte Sïci- liaanse bandietenbende van Giuliano. Officieel werd bekend gemaakt dat de arrestaties verricht werden in verband met een wijdvertakte internationale smokkel- af faire. Een zegsman van de immigratiediens- deelde mede dat de smokkelbende voor het grootste deel uit Italianen bestond en dat in Detroit vijftig arrestaties werden ver richt ter"wijl anderen in New York en andere plaatsen opgepikt werden. doch dat de ouderdomsuitkeringen van diegenen, wier inkomen ligt beneder. de thans geldende grenzen, volgens de oude grenzen worden berekend. Voor deze categorie van ouden van da gen blijft de ouderdomsuitkering derhalve ongewijzigd. Voor diegenen, wier inkomen ligt tussen de geldende en de in het thans ingediende wetsontwerp voorgestelde grenzen, wordt de nieuwe inkomensgrens voor de bereke ning van het bedrag hunner ouderdomsuit kering in aanmerking genomen. Voorts wordt bepaald, dat de ouden van dagen, die ten gevolge van de thans voorgesteld regeling alsnog onder de Noodwet Ouder domsvoorziening zullen vallen, niet in aan merking komen voor de bijslag van 2.50 voor gehuwden en 1,50 voor ongehuwden en evenmin voor de 5 pet. bijslag. Ondernemingswachten in Indonesië opgeheven Radio-Indonesia meldt, dat het instituut van de ondernemingswachten in Indonesië is opgeheven. De wachten zullen zo spoe dig mogelijk in de staatspolitie worden opgenomen. Voortaan mogen de eigenaren of administrateurs van de ondernemingen geen speciale gewapende wachten meer in dienst houden ter beveiliging van hun eigendommen. Het woord is aan Arréat Vaak is er onder onze motieven één dat sterker is dan alle andere: dat is het motief dat men ver zwijgt. (Uit: Reflexions et Maximes). Prinses Margaret zou zich gaan verloven LONDEN (United Press)- Prinses Margaret zal zich waafschijnlyk na haar twintigste verjaardag verloven met de schatrijke graaf van Dalkeith, erfgenaam van de hertog van Buccleugh, zo deelden hofkringen gisteren mede. Prinses Margaret is thans 19 en de graaf van Dalkeith 26. Twee weken geleden zijn prinses Marga ret en de graaf van Dalkeith samen naar Ascot geweest. Zy reden in het zelfde rijtuig van de koninklijke stoet naar de renbaan. De graaf van Dalkeith, een magere rood harige jongeman, en prinses Margaret zijn de laatste tijd vaak samen uitgeweest. Prinses Margaret heeft al verscheidene malen zijn ouders bezocht die zes grote landgoederen bezitten welke tot de uitge- strekste van geheel Engeland behoren. De graaf is een Schot en dat is belangrijk omdat een Schotse onafhankelijkheids beweging groeiende is en zelfs al extremis tische vertakkingen heeft. Inbraak in verblijf van Koningin Mary Een inbreker is in de afgelopen nacht binnengedrongen in Marlborough House, het Londens verblijf van Koningin Mary, en heeft een intenda&te, die hem betrapte, gewond. De inbreker werd gevat. Voorlopig verslag der Tweede Kamer over aange legenheden betreffende Indonesië en Nieuw-Guinea Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de hoofdstukken Unie-aangelegenheden en Uniezaken en Overzeese Rijksdelen der begroting voor 1950. De Kamer is in den brede ingegaan op vrijwel alle aspecten van de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Aan het 30 paginas tellende staatsstuk wordt hier het volgende ontleend. Vele leden hadden met instemming ge constateerd, dat de regering de reorgani satie van de departementale behartiging der Rijks- en Unie-aangelegenheden in ernstige overweging heeft. Zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat de be moeiingen van een reeks ministers en staatssecretarissen met deze aangelegen heid buiten proportie zijn. Is de regering niet van oordeel, zo vra gen zij, dat onderbrenging van het Hoge Commissariaat onder Buitenlandse Zaken een gezonde oplossing zou zijn en heeft zij de mogelijkheid onder het oog gezien de Rijks-en Uniezaken onder 't ministerie van Algemene Zaken te brengen, waar dan een staatssecretaris in het bijzonder deze be langen zou moeten behartigen? Zelfs meenden zij, dat een gedeelte van het huidige departementsgebouw zo spoe dig mogelijk ter beschikking van een ander departement diende te komen, waardoor flatgebouwen en huurhuizen in Den Haag vrijkomen. Vele leden maakten opmerkingen over de Nederlanders in Indonesië. Vele Neder landers, zo menen zij, kunnen werkelijk als absolute slachtoffers van de souverei- niteitsoverdracht worden beschouwd in deze zin, dat als gevolg daarvan hun ambt, hun bedrijf, in het algemeen de basis van hun bestaan verloren ging. Voor deze groep zijn sociale voorzieningen nodig. Voorts moet in algemene zin de positie der Nederlanders in Indonesië opnieuw worden opgebouwd. Het gebrek aan sta biele gezags- en machtsverhoudingen in de jonge staat en het feit, dat dientengevolge nog vaak door onverantwoordelijke elementen gespeculeerd kan worden op anti-Nederlandse gevoelens, vereisen, dat de Nederlandse regering het verloop van de gebeurtenissen in Indonesië ten scherp ste blijft gadeslaan en zorg draagt bij voortduring over de mogelijkheid te be schikken om waar nodig, onmiddellijk groepen Nederlanders te kunen doen eva- cuëren. Uiteraard dient daarbij even nauwgezet te worden zorggedragen, dat niet door voorbarige maatregelen tot een angstpsychose onder de Nederlanders wordt gestimuleerd. Vele leden vroegen of de regering thans de Kamer volledig kan inlichten omtrent het aantal gesneuvelden, gewonden en ver minkten van K.L., K.N.I.L., L.S.K. en K.M. sedert 1945? Is het juist, dat op Onrust een groot aantal geesteszieke militairen onderge bracht is, die als vermist opgegeven zijn? Hoeveel militairen betreft dit? Waarom worden zij daar vastgehouden? Repatriëring. Het kwam aan zeer vele leden voor, dat voor een goede oplossing van het huisves tingsprobleem der vele repatriërenden en reeds gerepatrieerde» stellig niet volstaan zal kunnen worden met het wetsontwerp „Huisvesting Gerepatriëerden 1950". Zij vroegen voorts, of de regering maat regelen in overweging heeft om kleine zelfstandigen in Indonesië, die tengevolge van de omstandigheden financieel niet in slaat zijn een overtocht naar Nederland te betalen, de helpende hand te bieden om toch naar Nederland te repatriëren. Nieuw-Guinea Ten aanzien van Nieuw-Guinea hadden vele leden daarbij het besef gemist, dat, zolang de status van dit land niet defini tief is vastgesteld, alleen voorlopige rege lingen op haar plaats zyn. Zij meenden, dat de Kamer zich niet van beschouwingen over deze toekomstige status onthouden kan. Zij vroegen of niet alleen langs de weg van een gezamenlijk bestuur dan wel langs die van een mandaat namens de UNO een bevredigende oplossing te verkrijgen zal zyn. HET WEER AFGEBEELD De storing, die ons gisteren regen bezorgdebevindt zich thans boven Denemarken. Een andere depressie ligt op het ogenblik ten Westen van Ierland. Tussen de beide storingen in komt een gebied met hogere barometerstanden voor. dat flinke opkla ringen kan brengen. De lucht die vandaag over ons land stroomde, was in de onderste lagen vrij koel. Ten Zuidwesten van Ierland echter bevindt zich een hoeveelheid warmere lucht, die van het Zuidelijk gedeelte van de Oceaan afkomstig is. Deze warme lucht stuwt op naar West-Europa, hetgeen gepaard gaat met enige neerslag, die voorname lijk langs de voorste begrenzing van deze oceanische luchtmassa valt. Deze regenzóne zal waarschijnlijk mor gen slechts hier en daar enige lichte neerslag brengen. MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 7A?TEMPERATUUR 1005 ISOBAAP belangrijk z/// neerslag- gebied CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE OBUK - SCHEIOlNGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST Vtt STAND VAN OlT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE - Weerbericht HOGERE TEMPERATUREN Verwaeh'-ing, medegedeeld door he: K.N.M.I. in De Bilt, geldig var. Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uut: Overdrijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Hogere temperaturen. 25 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur Maan op 16.03 uur. onder 1.00 uur 26 Juni: Zon op 4.21 uur. or.der 21.04 uur Maan op 17.37 uur. onder 1.16 uur Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 24 Juni: Hoog water: 10 07 en 22.37 uur. Laag water: 5.25 en 18.00 uur. Zondag 25 Juni: Hoog water: 11.12 en 23-43 uur. Laag water: 6.32 en 19.13 uur. Maandag 26 Juni: Hoog water: 12.19 en 00.00 uur. Laag water: 7.40 en 20.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1