Jubilerende Nazorg gehuldigd Elf koren namen deel aan zangersfeest van jubilerend „Vox Humana" Amsterdamse Beurs Egmonds nieuwe abt op plechtige wijze in de Sint Bavo geconsacreerd en Bondig Maandag 26 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De heer E P. Schuyt kreeg een Koninklijke onderscheiding In de tuinzaal van het Concertgebouw werd Zaterdagmiddag in een dankbare, feestelijke stemming het zilveren jubileum van de Haarlemse Nazorg gevierd. Twaalf sprekers hebben, ieder uit een eigen ge zichtshoek het werk van Nazorg naar voren gebracht. De voorzitter, Wethouder W. C. Bakker, duidde in zijn welkomstwoord op de sterke groei van de Nazorg, die op 1 Ja nuari 1950 niet minder dan 1400 leerlingen omvatte. Hij noemde de jubilerende instel ling een gelukkige combinatie van de taak van de overheid en die van het particulier initiatief. Samen met 28 kerkelijke en niet- kerkelijke particuliere organisaties werkt de overheid in een verbandscommissie voor de verstandelijk misdeelden. De nazorg heeft haar doel nog niet bereikt. Er zal in de toekomst worden getracht, dit zegen rijke werk uit te breiden tot in Kenne- merland en Amstelland. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers gaf vervolgens een historisch overzicht van het nazorgwerk. Spreker uitte zijn vreugde over de resultaten van deze arbeid onder de geestelijk onvolwaardigen. „Wij huive ren bij de gedachte, hoe de wereld er voor hen 25 jaar geleden uitzag", zo zei spreker. Vooral bij de bezuinigingsperiode in 1933, toen het personeel van de Nazorg op wachtgeld werd gezet, is gebleken, welk een hoge roeping hen bezielde, want zij dachten er niet aan te gaan rusten, maar zetten hun werk in de avonduren voort. Vooral ook aan deze opvatting van hun taak is het te danken dat er nu vreugde heerst, waar vroeger slechts plaats was voor leed en doffe berusting. Uitvoerig be sprak de burgemeester het onderzoek ten bate van de minder validen. Door verstrek kende studie en groeiende ervaring, kreeg men een beter overzicht van de mogelijk heden, die er in dit werk lagen. Door her haald huis-aan-huis onderzoek is dit nog meer verrijkt. „Kerngezond gaat Nazorg verder, om de zorg voor minder validen te vervolmaken", zo zei Mr. Cremers, „en een werk, dat zo door idealisme en door gedegen kennis wordt gedragen moet wel tot succes lei den". Aan het slot van zijn rede huldigde spre ker het bestuur van de Nazorg en in het bijzonder de heer E. P. Schuyt, die door zijn voortdurende studie, zijn grote be langstelling voor de misdeelden en zijn on onderbroken activiteit in de afgelopen 25 jaar de ziel van het nazorgwei'k was. Een langdurig applaus volgde op de bekend making van de burgemeester, dat het de Koningin heeft behaagd, de heer Schuyt te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het betekende een onder scheiding voor alle medewerkers van de Haarlemse Nazorg toen mr. Cremers hun energieke leider de eretekens van deze orde opspelde. Mr. A. Bruch, die 25 jaar geleden als wethouder mede de stoot heeft gegeven tot de instelling van Nazorg, belichtte vervol gens in een toespraak datgene, wat aan dit werk voorafgaat, en wel het buitengewoon lager onderwijs. Dat is in Haarlem be gonnen in een afgekeurde school aan de Gedempte Oudegracht. Het was, naar be loofd werd, maar een tijdelijke huisvesting, maar het duurde toch 21 jaar. Het onder wijs aan geestelijk onvolwaardigen werd in deze tijd nog niet op zijn waarde ge schat en de onderwijzers kregen onvol doende salarissen. In de jaren 1918-'19 werd door de Haarlemse raad unaniem de grote waarde van het buitengewoon onder wijs ingezien en de belangstelling van hogerhand nam toe. Spreker legde er ten slotte de nadruk op, dat een goede zorg buitengewoon onderwijs aan.de na zorg vooraf dient te gaan. Het bestuur is daarna nog door een lange rij van sprekers gehuldigd en ook de finan ciële verrassingen bleven niet uit: Door ADVERTENTIE Electrlsche metalen WASMACHINES Betaling in overleg G. Kaasenbrood, Ei. techn. bureau Gr. Houtstr. 131 hoek Cornelisst.; Smedestr. 7 Voetganger door autobus op Stationsplein aangereden Zaterdagmiddag omstreeks een uur werd op het Stationsplein bij de Kruisweg een 37-jarige chemigraaf P. B. door een auto bus, waarvan de bestuurder in de veron derstelling verkeerde dat de heer B. op het trottoir wilde wachten, aangereden. De voetganger viel achterover op het asfalt en moest in ernstige toestand naar het zie kenhuis Sint Joannes de Deo worden ver voerd. Behalve hoofdwonden had hij ook een schedelbasisfractuur opgelopen. Van morgen was'zijn toestand echter redelijk te noemen. Motorfietser reed moeder met kind omver Zaterdagmiddag passeerde een motorfiet ser op de Schalkwijkerweg in Haarlem- Oost een fietsende dame zo rakelings, dat hij haar met de rechterschouder raakte. De dame en het tweejarige knaapje dat achterop de fiets zat, vielen. Het kind liep daarbij een lichte hersenschudding op. Vaardigheidsdiploma's Lichamelijke opvoeding De jaarlijkse vaardigheidsproeven voor de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen in Haarlem zijn gehouden. De proe van waren voorbereid door de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding, afdeling Haarlem. In zes gymnastiekzalen en op het terrein aan de Kleverlaan moesten de meisjes en jongens hun kunnen tonen. Ondanks de zeer slechte weersomstandig heden konden de meisjesproeven geheel Worden afgewerkt, maar de helft van de ler- reinproef der jongens moest tot later datum worden uitgesteld. Van de 610 meisjes, die waren ingeschreven behaalden 465 het di ploma en 92 werden afgewezen; 53 meisjes waren niet opgekomen. Burgerlijke stand van Haarlem 24 Juni 1950 'GEHUWD: 24 Juni: A. H. Hulsebosch en J. van den Puttelaar. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni. M. M. BaandersMosch. M. J. van Dijk—Lambers. W. A. SchoutenCarton. A. W. Kuuttel Jager Gerlings. H. Middendorpvan Slooten. 24 Juni: E. M. Huissen—Hazenberg. A. M. H. van der Sluis—Stelloo. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni: E. C. T. LampersV-van Rootselaar. M. Q. P. Cassee—van Zijp. 24 Juni: A. Maris—van der Vegt. OVERLEDEN: 22 Juni: C. F. Hund, Canine- ïatenstraat, 69 j. 23 Juni: J. Zuidam—Riet- jt>et, 29 J., Thomsonlaan. K. Rommel, 27 j., Hazepaterslaan, werving van nieuwe contribuanten en als gevolg van een verloting kon men de Na zorg een spaarbankboekje met een bedrag van ruim ƒ2300 aanbieden en van de landelijke vereniging „Avondzorg voor onvolwaardigen" kwam een chèque van 2000 binnen. De herdenkingsbijeenkomst werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk en zijn echtgenote, die de beschermvrouwe der Haarlemse Nazorg is, en door de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De viering van het jubileum is Zater dagavond in de Stadsschouwburg besloten, waar de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" het blijspel „Delila" van de Hon gaarse auteur Molnar opvoerde. ADVERTENTIE voor MONDORGELS hohner e.a. KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 Uitbreiding P.E.Ni centrale te Velsen Om voldoende electriciteit aan de Hoogovens te kun nen leveren Nu door het votum van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal mag worden aangenomen, dat bij de Hoogovens te Vel sen, met deelneming door het Rijk, een breedbandwalserij en een blikfabriek zul len worden gesticht, zal zo schrijven Ged. Staten aan de Prov. Staten van Noord holland de provinciale centrale te Velsen voor de levering van de benodigde stroom moeten zorg dragen. Er zal naar schatting afgenomen worden 30 M.W. en 120.000.000 kWh. De stroorrüevering zal omstreeks 1953 moeten beginnen. De centrale te Velsen is te splitsen in een oud gedeelte en een nieuw gedeelte. Het oude gedeelte heeft een ketelcapaciteit van 104 M.W. en een turbinecapaciteit van 108,5 M.W.; hef nieuwe gedeelte resp. van 153 M.W. en 100 M.W. De ketelcapaciteit biedt enige armslag, maar de turbinecapa citeit is van dien aard, dat, wil aan de voor de Hoogovens in 1953 benodigde leve ring worden voldaan, noodzakelijkerwijze een turbine moet worden bijgeplaatst. De maximale belasting, die in 1953 zal optreden wordt op 170 M.W. geraamd, ter wijl het veilig vermogen alsdan naar ra ming slechts 163 M.W. zou bedragen. Voor ziening is dus nodig. Hoewel Ged. Staten de voorkeur hebben gegeven aan de plaatsing van een turbine van 50 M.W., blijkt zulks niet gewenst, omdat alsdan een zodanige uitbreiding der bouwwerken zou moeten plaats heb ben, dat de ruimte zou komen te ont breken voor een te zijner tijd te bouwen derde gedeelte der centrale. Dit nog te bouwen derde gedeelte dient naar de dan geldende begrippen te worden ingericht, doch het is bezwaarlijk om daar voor reeds thans plannen uit te werken, aangezien nog niet valt te zeggen hoe de techniek zich op dit punt in de eerstvol gende 3 jaren zal ontwikkelen. Eerst over enkele jaren zal daarover met meer ken nis van zaken kunnen worden geoordeeld. De bestelling van het laatste gedeelte der centrale dient dan ook nog zo lang moge lijk te worden uitgesteld. Het ligt in het voornemen om het te zijner tijd te maken derde gedeelte als één geheel te bouwen, zodanig, dat dit om streeks 1958 gereed zal zijn. Niet alleen omdat verwacht wordt, dat een groot ge deelte daarvan dan reeds nodig zal zijn om de steeds toenemende belasting op te vangen, doch ook, omdat er rekening mede moet worden gehouden, dat het oudste gedeelte der centrale hetwelk dan 27 jaar oud zal zijn buiten gebruik ge steld zal moeten worden om door een nieuwe installatie te worden vervangen. Een voor de overbruggingsperiode aan vaardbare oplossing is gevonden door de bijplaatsing van een 30 M.W.-turbine en deze aan te sluiten op het beschikbare stoomvermogen in het tweede gedeelte der centrale. De kosten worden op ƒ5.000.000 geraamd. Het grote voordeel hiervan is, dat de be slissing over aanzienlijke kapitaal-investa- ties zo lang mogelijk uitgesteld wordt. Het benodigde crediet voor de opstelling van de hiervoren bedoelde 30 M.W.-tur bine met bijbehorende werken, wordt door Ged. Staten op een suppletoire begroting aangevraagd. De Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven heeft zich met het voorstel in deze verenigd. Eindexamen H.B.S. a Geslaagd de dames: T. Overbeek, L. Bu- ning. R. Lanzing, L. Pauletta, D. Schrijner, B. Fokker, Th. Coene, R. Jonker, C. Lan zing, G. v. d. Veen, M. v. Zijderveld, M. v. d. Bos, J. Muller, B. Siegerist. D. Langereis, I. Franck, A. Brandt, H. v. Coevorden. T. Pers- son, G. Geerling, G. Swart, S. Haaze. S. Kuipers, J. v. Reyen. N. Stringer. H. Valk. E. de Haas, R. Muntjewerff, B. Posthuma. Geslaagd de heren: B. Steinkamp, K. Schuyt. H. Jonquière. H. Couwenhoven. J. Moes, G. Herrewijn, J. Rijnders, P. Andrin- ga, A. Koot. A. Fijnheer, P. Koomen, R. Bos- selaar, R. Beinema. J. Robertson, H. Hage, H. Pieters. J. Koper, J. Spoorenberg, R. Sikkema. j. Paternostre, J. Vermeer. H. v. Baaren. J. Treffers. M. de Jong, R. Doop. H. IJzer, F. Smit, J. Koomen, L. v. d. Bos, M. Tjaden, E. Hoek, T. Smits. Afgewezen 7 candidaten. De examens wor den voortgezet. Wandelsport Voor de honderden deelnemers aan de wandeltocht van de Haarlemse Politie Sport vereniging en van de wandelsportvereniging Onder Door was het een teleurstelling, Zon dag in de regen te moeten starten. Gelukkig brak de zon weldra door, zodat de tocht grotendeels in goed weer door een mooie omgeving is gehouden. Extra prijzen voor de beste algemene in druk gingen Zaterdag naar de Reservepolitie Haarlem en Reservepolitie Amsterdam. Jeugdgroepen (Zondag): 1. Padvinders Zaan dam, 2. Mercator (Amsterdam). Burgervereni gingen: 1. Viribus Unitas (Santpoort), 2. De Zwerm (Amsterdam), 3. D.V.S. (Amsterdam), 4. K.D.T. (Amsterdam), 5. Jan Fasstoors (Haarlem). Een avond kamermuziek in „De stompe toren" Het is zelden voorgekomen, dat Mozart een eenmaal voor zijn composities gekozen instrumentale bestemming heeft veranderd. Doorgaans hadden Mozarts werken vóór zij werden genoteerd in de geest van hun schepper een definitieve vorm en inhoud verkregen door een innerlijk proces, dat evenmin zonder worsteling met de materie verliep als de werkwijze van Beethoven, die zijn muzikale invallen opschreef en dan samenstelde tot een afgerond, harmo nisch geheel. Het Trio in G grote terts (K.V. 564) is een van de weinige compo sities van Mozart, waarvoor een gewijzigde instrumentale bezetting gekozen werd. Oorspronkelijk was de muziek van dit trio voor uitvoering op de piano gedacht en er schijnt zelfs een Engelse uitgave voor piano geweest te zijn. Mozart heeft echter aan de piano-partij een viool- en een vio loncelpartij toegevoegd. En al hebben hier bij de viool en de violoncel een vrij zelf standig aandeel gekregen, de voorname positie van de piano is onmiskenbaar ge bleven. Het Trio Hesmerg. bestaande uit de pianiste Ans Bouter de violist Jan Hesmerg en de violoncellist Eduard Biêle, openden met dit werk de kamermuziek-avond, die zij Zaterdag in het cultuurcentrum stompe toren" te Spaarnwoude voor een talrijk auditorium gaven. Het begin i de uitvoering was nog al onzeker, niet alleen ten aanzien van gaafheid, maar ook voor wat de klankverhouding betrof in deze ongewone omgeving. Het innige An dante met de prachtige reeks variaties riep betere herscheppende krachten op, die van het Weense, van een Schubertiaanse geest doortrokken Allegretto een voldoening gevend besluit konden maken. Na deze uitvoering ging het Trio Hes merg zich enige keren splitsen voor het geven van solo-voordrachten. Voor de combinatie violoncel en piano volgde eerst de vertolking van de Sonate opus 5 No. 2 van L. van Beethoven, nog niet in alle op zichten evenwichtig van toon door een wat stugge violoncelklank, maar toch getui gend van een ernstig gezochte eenheid van samenspel en van een begrip voor de geestelijke achtergrond van deze muziek, die ondanks het opgewekte karakter van het slot-rondo toch een overheersend me lancholische aard heeft. De pianiste Ans Bouter, die reeds door haar spel de uitvoering van de werken van Mozart en Beethoven relief had gegeven, leverde met een solo-voordracht van de Polonaise-Fantasie in As van Fr. Chopin opnieuw overtuigende bewijzen van haar technische beheersing en van haar muzi kale, zeer bewuste natuur. Onontkoombaar was de suggesiie die uitging van deze romantische klanken bij het stemmige kaarslicht in het eeuwenoude kerkgebouw. Was hierbij de Sonate voor viool en piano van Claude Debussy minder op haar plaats? Zeer zeker niet, want het fantastische ele ment heeft ook het karakter van deze mu ziek bepaald. Het was met de nadruk op dit element dat Jan Hesmerg de vioolpartij speelde, wat evenwel een enkele keer met zich meebracht, dat het muziekvormende principe op de achtergrond kwam te staan. Ans Bouter vertolkte de pianopartij reëler. Als geheel dwong de voordracht respect af en verdiende deze de betoonde belangstel ling ten volle. Na de pauze kwam het laatste werk op het omvangrijke programma: het Trio in Bes grote terts opus 99 van Franz Schu bert. Bij de uitvoering bleek wederom de leidende betekenis van de pianiste in het ensemble. Maar daarnaast konden zich de violist en de violoncellist als bekwame instrumentalisten handhaven, al dienen zij zich nog op klankverfijning te gaan toe leggen. P. Z WA ANS WIJK. Ter bekroning van het jubileum van „Vox Humana" had Zondag in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort de eerste zangerswedstrijd plaats waarbij elf vereni gingen het podium in dit voor deze gele genheid zo bij uitstek geschikte tournooi- veld betraden. De RK harmonie „Soli Deo Gloria", Driehuis, onder directie van C. Oudendijk, viel de eer te beurt met een tweetal vlot en beschaafd geblazen nummers het festi val te openen. Oudendijk weet steeds Soli's musiceren met effect te doen geschieden en al bleven er wat de stemming van het koper betreft nog wensen (trombones), de verzorging van de dynamische schakerin gen mocht geprezen worden, zodat de po pulaire „Kalief van Bagdad" een glorieuze rentrée kon maken en Popy's dramatische suite „Néron" een goedmoedig slot kreeg. Gemengd koor „Polyhymnia" uit Haar lem zong het „Domine salvam fac" van Giesen met grote bezieling en een fraaie articulatie. Dirigent Henk Arisz heeft vooral aan dit laatste zijn aandacht ge wijd. Polyhymnia is evenwichtig bezet en de tenoren vormen zeker niet de minst welluidend zingende groep. Jammer, dat één er van zo hardnekkig de boventoon wilde voeren. „In Speculo" van Philip Loots deed qua uitvoering niet voor het eerste onder. De modulaties wist men raak te treffen in dit lastige werk, dat nochtans knap vertolkt werd. Gemengd koor „De Nachtegaal" uit Amsterdam was dun van klank door zwak bezette mannenafdeling. Niettemin voerde het een eenvoudig „Ave Maria" voortref- gelijk op toon uit. Schuberts „Tantum ergo" met pianobegeleiding, bood het vrou wenkoor gelegenheid opmerkelijk uit te blinken door ragfijne, heldere zang. Ver reweg het best geslaagde optreden van dit festival, al hield dirigent Bertus Brouwer beide nummers helaas vrij vlak van nuan cering. Dubbelmannenkwartet „Harmonie" uit Haarlem, dirigent H. J .Arisz, bleef met „Sturmbeschwerung" en „Uutreue" in het oude, vertrouwde genre van de liedertafel. Op toon en veelbelovend materiaal, maar qua keuze en qua voordracht vol suiker zoet sentiment. Doopsgezind gemengd koor Beverwijk onder H. van Dijk leed eveneens aan een tekort aan mannenstemmen. De dames brachten het er heel wat beter af, al had meer tempo en levendigheid geen kwaad gedaan. Het bleef „kerkkoorstijl" wat men zong. Het „Tenebrae" van Perez lag het koor geschikter dan Psalm 100 van Felix Mendelssohn, dat beslist te zwaar en te hoog was voor de huidige bezetting. „Tenebrae" zong men muzikaal, met ge voel en fraai op toon. Slotkoers Openings 230 koersen Koninklijke Olie Vrijdag 266% 269>S 199% 203 V, 228 169 Fokker 113 Nederlandse Ford 287 Nederlandse Kabel 257 v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie 131% 130 3oll.Amerika Lijn 144 Deli Maatschappij 119% 117% H. V. A 125% 121% A'dam Rubber 122% 119% Ned. Handel Mij. 145 N.-I. Handelsbank 86 BiUiton Mij. II 211 In de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo in Haarlem is Zaterdagmorgen met alle pracht en praal die zulk een plechtigheid kan opluisteren, Dom Paulus Andriessen door Haarlems Bisschop mgr. J. P. Huibers tot acht en dertigste abt van de regale abdy van Egmond gewijd. Door de aanwezigheid van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht en niet minder dan tien abten van binnen- en buitenlandse abdijen werd dit plechtige gebeuren bijzondere luister bijge zet. Tal van vooraanstaande figuren uit het geestelijk leven hadden in het stemmig versierde priestei'koor plaats genomen en vele wereldlijke autoriteiten waren in de kerk aanwezig. Het schouwspel van stille ingetogenheid en zinrijk ceremonieel, in een omlijsting van statievolle pracht vond zijn hoogtepunt toen de nieuwe abt, de mijter op het hoofd, de staf in de linkerhand, door de kerk schreed. Voorafgegaan door een lange stoet geestelijken werden de Bisschop, de wij deling en de assistent-abten naar het Hoogaltaar geleid, waar als begin van een reeks indrukwekkende ceremoniën de Pauselijke lastbrief werd voorgelezen en Dom Andriessen de eed aflegde. Aan twee afzonderlijke altaren droegen de conse crator en de toekomstige abt de Heilige Mis op waaronder de eigenlijke wijding geschiedde En voor dat dan de Pontificale Hoog mis wordt voortgezet, biedt Dom An driessen de Bisschop de offergaven aan: twee brandende kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn. De wij ding wordt tenslotte voltooid met de overreiking van de mijter en de hand schoenen en dan neemt de abt plaats op de zetel der Bisschop. Omgeven door een stoet van prelaten en monniken begeeft Dom Paulus Andriessen zich naar de basiliek waar de bisschop van Haarlem hem tot abt van de abdij van Egmond zal wijden. Assendelfts gemengd koor opende met een vlot gezongen, pretentieloos Italiaans dansliedje, waarna dirigent G. Poel klank rijk en vol devotie Giesens Domine salvam fac liet zingen. De registers goed in even wicht, de klank gaaf en rond. De nuan cering .had beter kunnen zijn. Gemengd koor „Onder Ons" uit Velsen- Noord, dirigent Lou Tervoort, telt vele frisse, jonge stemmen, die het ensemble een eigen charme geven. Ondanks gebrek aan routine werd er zuiver en doorzichtig gezongen: „De molen" mocht een verdien stelijke vertolking genieten. Gemengd koor „Zang Veredelt" uit Haar lem vergastte ons op een stijfjes gezongen, canonisch lied van Mendelssohn, dat niet veel indruk maakte, omdat de klank van het ensemble zeer heterogeen was. Met „Jan de Mulder" had Frits van 't Kaar met zijn dames en heren meer succes: rhyth- misch, op toon en pittig gezongen. Gemengd dubbelkwartet „J. S. Bach" onder leiding van Frits Mondriaan, demon streerde ideale zang in dit genre door voortreffelijk afgewogen verhoudingen van even voortreffelijk klinkende stemmen (in het bijzonder de alten), maar met een wei nig-zeggend répertoire. De operettevereniging „Harmonie" Den Helder, wist zich reeds bij voorbaat winnaar van de zilveren legpenning, die door de gemeente Velsen beschikbaar ge steld was voor het van verst gekomen koor. Uit Sam. Vlessings operette „Rose Marie" zong het onder directie van Arisz met veel animo het Drinklied en de wals, om te be sluiten met de finale uit „Het Witte Paard" Een verdienstelijk operette-ensemble. „Vox Humana" uit Santpoort sloot als gast- vrouwe daarop het festival met onder meer de kerkscène uit „Cavalleria Rusticana" e oogstte er een welverdiende ovatie mede. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. P. Weijburg, bevonden zich onder de vele bezoekers, die dit zo ge slaagde festival bijwoonden. A. J. VAN DER WEIJDEN Nieuwe muziek van Saar Bessem bij zangspel „Assepoester" Zondagmiddag had de jeugd zich meester gemaakt van de Haarlemse Stadsschouw burg. Zowel het toneel als zaal waren door haar bezet en zo hier en daar was een plaatsje opengelaten voor de ouderen, die mede nog eens jong wilden zijn en nog eens wilden zien en horen van het sprook jesmeisje „Assepoester". Want over d< levensgeschiedenis van deze geplaagde en slecht behandelde huisgenote van de laag hartige „Stiefmoeder" met haar kattige kinderen Lelieblank en Rozenrood ging de •vertoonde operette. De zangklassen van de paedagoge Annv Bonarius brachten het verhaal ten tonele. Saar Bessem had bij de tekst nieuwe mu ziek gecomponeerd, die bij deze opvoering voor het eerst ten gehore werd gebracht en daardoor was hier ten dèle sprake van een première. Het „nieuwe" van Saar Bessems muziek ligt niet zozeer in het toe passen van hedendaagse muzikale midde len. Het ongewone voor operettes betreft het toepassen van recitatief-achtige melo- diën en het afzien van- liedjes met de ge bruikelijke periodenbouw. Dit bewerkte dikwijls een ongedwongen „zegging" van de tekst, vooral van de dialogen en het deed denken aan het improviserende „opera'tje" spelen, dat een onderdeel van het volks- muziekschool-onderwijs is geworden. Mogelijk is Saar Bessem bij haar streven te consequent geweest, want nog altijd blijft de betekenis van een flink, afgerond, zelfstandig koor voor een operette belangrijk. Maar niet te ontken nen valt, dat het overbrengen van de „on eindige melodie" naar de operette een element van vernieuwing vormt. De opvoering, die als vrijwel elke op voering door kinderen enkele momenten van onzekerheid kende, viel op door een verheugende aandacht voor het stemge bruik. De kinderstemmen zijn bij Anny Bonarius in goede handen, want onder haar hoede behoeft geen vrees te bestaan voor stembederf door forceren. Dan was er de grote .verstaanbaarheid die de op voering aantrekkelijk en voor de talrijke kinderen begrijpelijk maakte. Hei jonge volkje heeft zijn ogen uit gekeken op de prachtige kleurige costumes en de indruk wekkende koets met schimmels, die ge leid werden door lenige jockeys. Deze mooie koets was te voorschijn getoverd door de vriendelijke fee Petemoei, die zo veel begrip voor Assepoesters moeilijk heden had. Bij alle jeugdige toneelspeelstertjes en spelertjes was er een prettige vrijmoedig heid te constateren, waardoor de figuren van Assepoester, de koning en de koningin, de prins, de stiefmoeder en stiefzusters, de kleermakers, de bakker en van ande ren, tot de verbeelding gingen spreken. Er was nog een prima ceremonie-meester, die keurig liet dansen op de aardige muziek van een polonaise en een wals. De achteraf opgestelde, niet erg beste piano werd soms wat te bescheiden, maar overigens handig bespeeld en was een on misbaar onderdeel van de uitvoering, die met hartelijk applaus en bloemen gewaar deerd werd en die ongetwijfeld aan haar doel: steun van de stille armen beant woord heeft. P. ZWAAN§WIJK Dóm Savaton, abt van Wisques bij Calais en Dom Mahler, abt van Oosterhout fun geerden als assistent-abten. Presbyter as- sistens was Dom Ruys, prior van Egmond. De priors van Slangenburg en Oosterhout traden als troondiaken op en de paters Delgauro en Burnunk waren diaken en sub-diaken. Onder de aanwezige geestelijken bevon den zich onder meer de provinciaal der Jesuiten, der Franciscanen, Capucijnen, Witte Paters, Redemptoristen en Pas- sionisten. Bovendien waren de provin ciaals der Dominicanen Augustijnen en Carmelieten vertegenwoordigd en waren er afgevaardigden van de abdijen van Trini dad, Afflichem en Keizersberg van Leu ven. Voorts merkten wij op de abten der Trappisten te Zundert, de Generaal der Kruisheren van Sint Agatha van Cuyk en de Benedictiner abten van Liqué, Haute- comge, Clerveaux, Normandië, Wisques, Kergonan, Parijs, Wight en de plaatsver vanger van de abt van Solesmes. Onder de burgelijke autoriteiten bevon den zich jhr. Röell, kabinet-chef, de Com missaris van de Koningin baron De Vos van Steenwijk, de burgemeester van Haar lem mr. Cremer, de burgemeester van Egmond de heer M. Nielen, prof. mr. Romme, jhr. G. Ruys de Beerenbrouck, jkvr. Van Nispen tot Sevenaar-Ruys de Beerenbrouck, prof. Asselbergs, oud-mi nister prof. dr. L. J. M. Beel en oud-mi nister mr. E. Sassen. Voorts tal van ver tegenwoordigers uit het katholieke ver enigingsleven. Na afloop der plechtigheden werd in de pastorie aan de Leidsevaart een receptie gehouden waar velen hun opwachting bij de nieuwe abt kwamen maken. Woningen voor provinciaal personeel Bij aanstelling van nieuw personeel ondervindt de provincie Noordholland grote bezwaren omdat er in Haarlem en omgeving geen woningen beschikbaar zijn. Ged. Staten stellen voor een flatgebouw in Haarlem-Noord (Eksterstraat) te kopen voor ƒ42.000 (plus kosten). Het gebouw L bestaat uit een beneden- en twee boven- gSntt? ai woningen, i Duivendük, 25 v. San Francisco n. Los Angeles SCHEEPVAART Algenib, 24 te R'dam v. Puerto Alegre. Alphard, 23 bij Madeira. Alnatl, pass 23 Kp. Santa Maria Grande. Amstelkerk. 23 v. Douala te Lagos. Algorab. 23 70 m. W.N.W. Palma eil. Alwaki. 23 400 m. NO. Kp. Orange. Axcldijk, 23 250 m. ZO. Kp. Sable. Aalsdijk, pass. 25 Lizard. Aardijk. 24 v. Vera Cruz n. Tampico. Alamak, pass. 25 Sir. Messina. Alchiba, 24 v. Flonanapolis n. Rio Grande. Alderamin, 24 v. Chittagong n. Aden. Anistcldiep. pass. 25 Str. Messina n. Port Said. Ariadne. 24 v. R'dam n. Algiers. Atlantis. 26 180 m. NW. Perim. Alhena. 22 te Bahia, Amstelland, 25 te Bahia. Amstelveen, 25 te Adam v Galveston. Andijk, 24 pass. Bischoprock. Amarapoora (tr.). 26 20 u. verw. te IJm., 27 9 u. ontschepen. Amstelkerk. 25 v. Lagos n. Takoradi. Anncnkerk. 26 v. Port Said. Arendskerk, 26 te Newcasttle. Bengkalls, 24 te Belawan. Berlage, 23 v. Saigon n. Hongkong. Blommersdijlc, 23 600 m. W. Ouessant. Britsum, 23 te Lagos v. Burutu. Blommersdijk, 26 21 u. verw. Londen v. N. York Beverwijk, 23 pass. Finisterre. Blijdendijk. pass. 25 Kp. Race. Bonaire, 25 v. Trinidad. Borneo, 25 te Liverpool. Breda, 24 te Antwerpen. Caltex The Hague, pass. 23 Aden. Cistula (t), 23 pass. Str. Messina. Caltex Pernis (t). 26 te Suez. Castel Bianco. 24 v. Port Said. 3 Cottica. 24 v. Dover n. Amdeira. BINNENLAND Het Britse stoomschip ..Clintoni3", heeft tn de Noordzee een omgeslagen roei boot aangetroffen. De boot had een rode onderkant en gele zijkanten. In Heerhugowaard klom een driejarig jongetje op de treeplank van een vracht auto. Toen de wagen wegreed viel het knaapje er af en kwam onder het achterwiel. Het was op slag dood De Kon. Ned. Middenstandsbond zal bij de regering aandringen op een spoedige wet telijke regeling van het cadeaustelsel voor dat de organen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zijn ingesteld. Van 10 tot en met 15 Juli zal Sneek zijn 425-jarig bestaan als stad vieren. De Nederlandse Academie van Weten schappen heeft de gouden Bakhuis-Rooze- boom-medaille uitgereikt aan dr. W. Hume Rothery van de universiteit van Oxford. Met ingang van 15 Juli zal vice-admiraal J. J. L, Willinge de functie van comman dant der zeemacht in Nederland wederom overnemen van schout bü nacht L. W. Reijnierse. Prof. dr. ir. J. P. Schouten is benoemd tot gewoon hoogleraar in de electrotechniek aan de Technische Hogeschool te Delft. Ged. Staten van Overysel hebben aan de Provinciale Staten verzocht, een geld lening van f50 millioen te verstrekken of te garanderen voor de bouw van een derde electrische centrale. l)c brand in een trein met schoolkin deren bij Ede is ontstaan door het vastlopen der remmen, zo hebben technici der Neder landse Spoorwegen vastgesteld. De brand in een trein met schoolkinderen bij Maar tensdijk is vrijwel zeker aan dezelfde oor zaak te wijten. HAARLEM EN OMGEVING De heer S. H. de Jong, Rijksstraatweg 195 te Haarlem zal op Zaterdag 1 Juli 25 jaar in dienst zijn bij de Firma Wed. v. Oosten, Barteljorisstraat De burgemeester en de wethouders van Heemstede zijn verhinderd Woensdag 28 Juni spreekuur te houden. Op 28 Juni viert de heer Chr. Steffers, Scheeperstraat 12, de dag, dat hij 25 jaar in dienst is bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken ..Droste" te Haarlem. De heer J. R. Houtgraaf uit Bloemen- daal is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Sliedrecht. De kerkoraad der Ned. Herv. Kerk tc Bloemendaal besloot Donderdag 13 Juli een gemeenteavond te houden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Dr. J. H. Stelma, die dan. naar men verwacht, van zijn reis naar Indonesië zal zijn treuggekeerd, zal dan een en ander vertellen van zijn ervaringen. Voorts zal een lekenspel worden vertoond „Maria en Martha", geschreven door mevr. Niemeyerv. d. Wall te Haarlem. Mcj. J. H. van Soeren te Bloemendaal is cum laude geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde aan de ge meente-universiteit te Amsterdam (verbe terd bericht). Voor het candsdaatsexamen physische aardrijkskunde slaagde de heer J. J. H. C. Houbolt te Bloemendaal. De heer J. du Bily te Overveen is aan de Leidsc universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Indologie (Economie). De heer S. Bosma te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde. rw. A'dam, 's middags A'dam. Dorsetshire. 28 12 t ontschepen. Delfshaven, pass. 24 Las Palmas^ Empire Brent. 24 100 m. Z. Kreta. Edam. 23 1075 m. W. Scilly. Eemland, 24 te Bremen v. A'dam. Enggnr.o. 24 v. Aalborg te Esbjerg. Erinna it). 23 v. Pladju n. Miri. Etrema ft). 23 200 m. NO. Rio Grande. Friesland. 25 te Suez. Fairsea (tr 2 Juli verw. R'dam v. Djakarta. Farmsum, 23 v. Savona n. Casablanca. Felipes (t). 24 v. Bangkok te Pladju. Gordlns. 22 v. Hamburg n. A'dam. Gouwe,25 te Hamina v. Zaandam. General C. H. Muir (tr.), 24 960 m. ZO. Point de Galle. General W, C. Langfitt (tr.), 25 1532 m. v. Aden Goya (tr.). 24 200 m. ZO. Kreta. Grootekerk. 24 te Walvisbaai. Gaasterkerk. 26 pass. Finisterre. Helena. 23 550 m. ZW. Fayal. lndrapoern, 24 v. Makassar te Soerabaja. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 te Kaapstad v. Aden Joost v. d. Vondel 23 pass. Doggersbank. Java. pass. 26 Gibraltar. Karsik, 23 v. Menado n. Makassar. Koningshaven. 23 v. R'dam n. Casablanca. Kellehaven. pass. 24 Kp. Verde. Kota Gede, 25 te R'dam v. Lagos. Kertosono. 25 5 u. pass. Ouessant. Klipfontein. 23 v. East London n. Port Elizabeth. Kota In ten (tr. 25 20 u V. Süez. Lucita (t), 23 sluis Eastham. Larenberg, 24 pass. Kp. St. Vincent Loppersum. 24 v. Napels n. Safi. Lawak. 22 te Seattle. Leerdam. 24 v Norfolk te New York. Loenerkerk. 23 v. Cochin te Bombay. Lemstcrkerk. 25 v. Barcelona n. Antwerpen. Lissekerk. 26 pass. Beachyhead. Lindekerk. 25 v. Muscsat n. Dubai. Lutterkerk, 24 te Bombay. Laurenskerk. 24 verw. te Antw. v. Hamburg. Myoma (t), pass. 23 Gibraltar.' Maashaven. 23 180 m. Z. Xp. Verde Maeoma ftl. 23 v Singapore n. Miri. Maasland, 24 v. Las Palmas n. Montevideo. Manoeran. 26 v. Durban n. Lorenzo Marques. Marisa (t). 24 v. Bombay n. Miri. Meerkerk. 25 pass. Gibraltar n. Antwerpen. Mentor. 25 v. Alexandria te Malta Midas, 25 te R'dam v. Haifa. Mitra t 25 v. Balikpapan n. Adelaide. Modjokerlo. 21 v. R'dam n. Djakarta. Marken. 25 pass 12 u. Gibraltar Modjokerto. 24 22 u. pass. Dover. Melampus. 23 te New York v. Makassar. Nigerstroom. 26 verw. Le Havre. Noordam. pass. 25 Scilly. Nestor, 23 v. Bremen n. A'dam. Nieuw Amsterdam, 23 50 m. W. Scilly. Ovula (t). 25 v. Calcutta n. Pladju. Oranje, 28 9 u. verw. direct ontschepen. Prins Willem V. 24 te R'dam v. Montreal. Prins Willem IV. pass. 24 Belle Isle. Poelau Laut, 24 v A'dam n. Indonesië. Plancius. 23 v. Buleleng n. Soerabaja. Polydorus, 23 v. Makassar n, Banjuwangi Prins Fred. Hendrik. 23 450 m. W.NW Scilly. Prins Maurits, 24 775 m. O.NO. Kp. Race. Prins Joh. W. Frlso, 25 pass. Kp. Race, 28 verw. Parkhaven, 25 v. Santos n. Rio Grande. Riouw, 24 verw. Djakarta. Ruys. 24 verw. Singapore. Rempang. 25 v. Makassar n. Djakarta. Rotti. 24 v. Djakarta n Belawan. Radja. 23 te East London. Roepat. 22 te Aden. Salawatl. 23 te Djeddah. Salland. pass 23 St Paulsrocks. Stad Alkmaar. 23 250 m. W ZW. Kp. Palmas. Stanvac Pendopo (l), 23 v. Tj. Uban n. Sungel- gerong. Straat Soenda, 23 te Kobe. Salawati. 25 v. Djeddah n. A'dam. Samarinda. 25 v. Singapore n. Manilla. Saparoea. 25 te Dakar. Schie, 25 Ie Houston v. Tampico. Schïedijk. 25 te Houston v. New Orleans. Stad Breda. 24 v. Suez n. Port Soedan. Stentor. 24 v. R'dam n. Malta. Sunetta (tl. pass. 24 Malta. Salatiga. 23 te Bombay v. Karachi. Sarangan. 23 te New York v. Djakarta. Schiedijk. 25 v. Houston n. Galveston. Sibajak (tr 25 13.10 u. v. Suez. Stad Haarlem. 24 v. Emden n. Narvik. Sloterdjjk. 26 pass Malta. Stad Schiedam. 26 v. Lagos n. Portgentil Tabian, pass. 23 Point de Galle. Talisse. 23 v. Bombay n. Madras. Tankhaven III ft). 23 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Telamon, 23 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Tjibodas. 23 v. Nagoya n. Bobe. Tjisadane. 25 v. Singapore n. Mauritius. Tosari. 25 v. Alexandrië n. Port Said. Tamo. pass. 25 Fernando Noronha. Tjikampek, 21 te Singapore. Van Riebeeck. 24 te Singapore v. Djakarta. Veendam, 23 660 m. W. Scilly. Vulcanus. 23 O. v. Minorca. Van 't Hoff. 25 te R'dam v. Dublin. Willemstad, 23 v Antwerpen n. Madeira. Westerman. 24 v. New York n. R'dam. Wieldrecht (t), 25 te Lorenzo Marques. Woensdrecht ft), pass. 25 Gibraltar. Waterland. 23 te Buenos Aires v. Adam. Weltevreden, 25 630 u. te Genua. Willem Ruys, 26 1 u. pass, Kp. Bon. Waterman, pass. 26 Kp. St. Vincent. Zaan, 25 v. A'dam te Wismar. Zijpenberg, pass. Majorca. Zeeland L„ 23 v. Djakarta te Cheribon, Zuiderkruis, 24 te Djakarta y. Soerabaja.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3