Haarlems Dagblad VS grijpen in op Korea Amerika grijpt in Historisch besluit Queuille niet geslaagd Vloot en vliegtuigen mei goedkeuring van UNO in de strijd Congres steunt Truman Trumans besluit wordt vrijwel overal met instemming begroet Veiligheidsraad geeft permissie voor interventie in Zuid-Korea 64e Jaargang No. 19586 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom m <öprcrtjtc T)aarlemsrt* Courant (Intro 165-6) \Toensdag 28 Juni 1950 Trltgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE STRIJD IN KOREA is niet tot een plaatselijk conflict beperkt gebleven. Amerika heeft op zijn reeds genomen be sluit, de Zuid-Koreanen met wapens te helpen, een veel krasser daad doen volgen. Het heeft lucht- en zeestrijdkrachten naar Korea gezonden om zelf aan de strijd deel te nemen. Amerikaanse bommenwerpers zijn blijkbaar al tot de aanval op Noord- Koreaanse pantsercolonnes overgegaan en Amerikaanse jachtvliegtuigen hebben een aantal toestellen van de Noord-Koreaanse luchtmacht (van het Russische type Yak) neergeschoten. Truman heeft zijn strijd krachten opgedragen, de Noord-Koreanen tot de grens terug te drijven. Een Ameri kaans leger is nog niet in het spel. Volgens minister Johnson betekent Truman's ver klaring niet, dat een leger in actie zal ko men. Principieel verschil tussen het op treden van vliegtuigen en oorlogsschepen en dat van een leger bestaat evenwel niet. Men kan hoogstens zeggen dat het laatste, vanwege de traditie, bijzondere indruk op de openbare mening zou maken: de indruk dat Amerika „in volledige zin" ten strijde was getrokken. En men kan voorzien dat als luchtmacht en vloot niet voldoende mochten bereiken, landingstroepen zullen volgen. De Veiligheidsraad van de U.N.O. heeft inmiddels opnieuw vergaderd en de leden van de U.N.O.'verlof verleend, Zuid-Korea te steunen bij het afslaan van de aanval der Noord-Koreunen. Dit is dus het sanctie- besluit, waarop Amerika feitelijk al was vooruitgelopen door zijn orders aan Mc Arthur. Het Russische blad Pravda heeft hierop gereageerd door te verklaren, dat Truman heeft gehandeld alsof er geen U.N.O. bestaat en dat een aanslag is ge pleegd op de integriteit van Noord-Korea. D.w.z.: de onkreukbaarheid. Noord-Korea heeft evenwel Zuid-Korea gekreukt, in dat laatste land wordt op het ogenblik ge streden en volgens het Handvest van de U.N.O. zijn de leden niet vrij om op eigen houtje oorlogen te gaan voeren. De grote vraag is nu: wat zal Sovjet-Rusland voor houding aannemen? Als het ook zijner zijds openlijk strijdkrachten naar Korea zond zou in dat land een Amerikaans-Rus sische oorlog uitbreken. De historie leert evenwel dat andere mogelijkheden bestaan. Men behoeft zich maar even het optreden van „buitenlandse vrijwilligers", waartoe zelfs gehele Italiaanse divisies behoorden, in de Spaanse burgeroorlog te herinneren. Intussen wacht de wereld af. De spanning duurt voort. In feite betelcent Amerika's optreden een nieuwe koers in zijn Aziatisch beleid. Het beperkt zich niet tot Korea. De zevende Amerikaanse vloot heeft opdracht ge kregen, iedere mogelijke aanval op het eiland Formosa af te slaan, waarop de na tionalistische Chinese leider, maarschalk Tsjang-Kai-Sjek zich met zijn regering en leger bevindt. Tegelijk is Tsjang medege deeld dat hij zich moet onthouden van expedities buiten Formosa. Hij heeft eerst geweigerd, maar reeds bakzeil gehaald. De Philippijnen, die worstelen met binnen- la'ndse communistische troebelen, krijgen Amerikaanse militaire steun. Amerikaanse hulp aan de Franse verbonden troepen in Indo-China zal worden bespoedigd en uit gebreid. Dit is een krachtdadig beleid over brede linie. De Aziatische diplomaten in Washington hebben dus tevredenheid geuit, maar niettemin bezorgdheid getoond ten aanzien van de mogelijke handhaving van ultra-conservatieve politieke leiders in Azië. Het is een beperking van instemming, die opnieuw duidt op de verschillende as pecten van het Aziatische vraagstuk. Dat Engeland tien oorlogsschepen heeft gezonden om te Jielpen bij de evacuatie van Zuid-Korea betekent blijkbaar niet. dat het enig voornemen heeft aan de strijd deel te nemen. Daarover heeft Attlee, bij een beperking van hun instemming, die op gevoerde beleid, niet gesproken. En dan is er te New-York die lunch ge weest ten huize van Zinsjenko, de Russi sche assistent-secretaris-generaal van de U.N.O. tot voor kort, toen hij naar Lybië vertrok om daar als Hoge Commis saris van de U.N.O. de onafhankelijkheid van dit land voor te bereiden, de collega van onze landgenoot A. Pelt. Zinsjenko, die dus geen ambtenaar in Russische dienst maar in dienst van de U.N.O. is. heeft aan die lunch (gistermiddag) de secretaris generaal Trygve Lie en de Russische en Amerikaanse gedelegeerden bij de U.N.O. ontvangen. Officiëel is medegedeeld dat de lunch geen politieke betekenis had. De uit nodigingen waren al tien dagen geleden verzonden. Bedoeling was alleen maar, een etentje te houden met de eerste Russische afgevaardigde Malik, die met veertien da gen vacantie ging! Een onaannemelijker officiële verklaring is zelden gegeven. Reuter is van mening dat de bijeen komst ten doel had, een openlijke splitsing tussen Oost en West in de U.N.O. te voor komen. Het is de vraag of dit de juiste omschrijving is. Maar als men er niets meer van verwachtte had men haar gisteren zeker niet door laten gaan. Daarom blijft die lunch bij Zinsjenko voorshands een in teressant geval. De indruk is sterk dat men in die bijeenkomst, zelfs in de huidige spanning, alsnog gepoogd heeft tot zekere oplossingen in Azië te komen. Wellicht is onieuw de toelating van een delegatie van het communistische China aan de orde ge weest, onder voorwaarde van een andere Russische houding ten aanzien van Korea (en van andere Aziatische trefpunten). Het zou kunnen zijn. Er is nog geen resultaat bekend. Het nieuws omtrent de ontwikkeling van raken wekt niet de indruk, dat vrees voor het spoedig uitbreken van een Amerikaans- Russische strijd zich doet gelden. Maar het valt niet te ontkennen dat de toestand gespannen is en onzekerheden in zich bergt. R. P. Henri Queuille, de radicale ex-minister, heeft Dinsdag aan president Auriol meege deeld dat hij niet in staat is een nieuwe Franse regering te vormen. Men neemt aan dat hij er niet in geslaagd is de socialisten te bewegen om tot een nieuwe regering onder zijn leiding toe te treden. Auriol heeft nu Georges Bidault (MRP) verzocht een nieuw kabinet te vormen. Bi dault zal vanmiddag of vanavond uitsluitsel gevea. President Truman heeft gisteren aan dc Amerikaanse strijdkrachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven aan de Zuid-Koreaanse regeringstroepen dekking en steun te verlenen. Hij gaf voorts aan de zevende Amerikaanse vloot de order om iedere aanval op Formosa te verhinderen. Tevens gelastte hij bespoediging van de militaire hulp aan de Philippijnen en Indo-China. Truman zei: „Dc aanval op Korea maakt het duidelijk dat het communisme verder is gegaan dan het gebruik van een opstan dige beweging om onafhankelijke landen te veroveren en dat het thans gebruik maakt van gewapende invasie en oorlog". De Veiligheidsraad (nog steeds zonder Rusland) heeft Noord-Korea in zijn zitting van de afgelopen nacht beschuldigd van „vrede breuk" en besloten alle leden van de UNO toe te staan de republiek Zuid-Korea te helpen om de gewapende aanval af te slaan. Inmiddels heeft het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur bekendgemaakt dat Amerikaanse bommenwerpers voor het uitvoeren van bombardementen op Korea vertrokken zijn. Zij vervoerden bommen van 500 pond. De lucht-acties boven Korea worden nog belemmerd door slecht weer. maar nochtans gierden vanochtend ook Shooting Star-straaljagers, die met raketten bewapend zijn, van hun bases in Japan de lucht in op weg naar het Koreaanse front. Zij werden gevolgd door C-47 transportvliegtuigen, volgeladen met oorlogsmateriaal. De Shooting Stars hebben de Noord-Koreaanse tank-colonnes reeds onder raket-vuur genomen. Ook is een Amerikaans marine-eskader onderweg om de Zuid-Koreanen te steunen. Radio-Seocl heeft de bevolking de gehele nacht opgeroepen vol tc houden totdat de Amerikaanse hulp gearriveerd zal ziju. Tenslotte hebben de V.S. gister avond een nota aan de Sovjet-Unie gezonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn invloed aan te wenden om een terugtrekken van de Noord-Koreaanse troepen uit Zuid-Korea te bewerkstelligen. In de rede van Truman, die volgde op een bespreking van de hoogste Amerikaanse leiders, maakte de president bekend dat hij op de Chinese nationalistische regering een beroep gedaan had alle operaties tegen het Chinese vasteland stop te zetten. Hij besloot zijn rede met de woorden: „De Ver enigde Staten zullen voortgaan zich te hou den aan het recht". Leiders van het .Congres verklaarden na afloop dat zij de actie van de president onvoorwaardelijk steunen. Alle ambassadeurs van niet-communistische landen in\ Washington waren van tevoren op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, waar zij van de inhoud van de verklaring op de hoogte werden gesteld. De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft verklaard dat er geen orders zijn gegeven tot mobilisatie en dat de verklaring van Truman niet inhoudt, dat ook landstrijdkrachten in actie zullen komen. Generaal MacArthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan is belast met de leiding van de operaties ter zee en in de Labourregering overleefde de motie van wantrouwen Haar beleid inzake het Plan- Schuman met meerderheid van 20 stemmen goedge keurd De Britse Labourregering heeft Dinsdag met een meerderheid van 20 stemmen (309 tegen 289) de conservatief-liberale motie, waarin haar beleid ten opzichte van het plan-Schuman werd veroordeeld, overleefd. Haar eigen motie, waarin haar beleid werd goedgekeurd, verwierf een meerder heid van 13 stemmen (309 tegen 296). Deze cijfers tonen aan, dat de Labour- fractie de regering onwankelbaar trouw gebleven is, doch dat zeven conservatieve leden geweigerd hebben vóór de motie- Churchill te stehmien. Winston Churchill had tevoren in het debat verklaard, dat hij niet sympathi seerde met de Franse houding om „deze belangrijke kwestie zo onverwacht op Engeland los te laten". Hij betwijfelde het echter, of de Franse regering ooit zo gehandeld zou hebben tegenover een andere Britse regering. „De Franse ministers zijn ongetwijfeld van mening geweest, dat zij nadat wij hun economie en monetair systeem door onze plotselinge en onaangekondigde de valuatie in de war hadden gestuurd niet gebonden waren, rekening te hou den met hetgeen ons past. waar het an dere belangrijke zaken betreft", aldus Churchill. „De Franse regering was van gevoelen, dat de Britse socialistische minister van Buitenlandse Zaken de beweging voor de Europese eenheid vijandig gezind was en de conferentie over het plan-Schuman slechts zou bijwonen om het te ver ijdelen". Fel keerde Churchill zich tegen het ma nifest van de Labourpartij over de kwes tie der Europese eenheid, dat hij, mede gezien het tijdstip van publicatie, „een lage streek" noemde. Het enige goede, dat hij in het manifest zag, was, dat het zich tegen de vorming van een zogenaamde „derde macht" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie keerde. Het debat besluitend, beschuldigde pre mier Attlee Churchill ervan, dat hij trachtte kwaad bloed te zetten tussen Frankrijk en Engeland. Het enige bezwaar tegen deelneming aan de conferentie over het plan-Schuman lag in de voorgenomen instelling van een bovennationaal orgaan omdat dit vol komen ondemocratisch en aan niemand verantwoording schuldig zou zijn. De kwestie, waarover het parlement had te oordelen was volgens Attlee, of de rege ring juist of onjuist gehandeld had door niet blindelings het beginsel van een bo vennationaal gezagsorgaan te aanvaarden, zoals de Fransen hadden geëist. lucht. De generaal heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat zijn zee- en luchtstrijdkrachten gevechtsop drachten uitvoeren in Korea ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ter ondersteu ning van de strijdkrachten van Zuid-Korea. Voorts maakt hij melding van wapenver zendingen per vliegtuig en schip. Zijn staf heeft een vooruitgeschoven post in Korea gevestigd. De middelzware Marauder bom menwerpers en de Shooting Stars zouden hun actie voornamelijk op het gebied van Seoel hebben geconcentreerd. Een van de Marauders zou zes 33 tons tanks van Russische makelij buiten gevecht hebben gesteld. De Mustang-jagers die tot nu toe de evacuatie van burgers uit Zuid-Korea gedekt hebben, zijn tot actieve aanvallen overgegaan. Seoel gevallen? Volgens de Noord-Koreaanse radio is Seoel thans definitief in de handen der communisten gevallen. De regeringsgebou wen zouden bezet zijn en de politieke ge vangenen zouden vrijgelaten zijn. De Noord-Koreanen beweren volgens het Russische persbureau Tass aanbiedingen tot capitulatie ontvangen te hebben. Zij noe men de besluiten van de Veiligheidsraad onwettig omdat de gedelegeerden van grote mogendheden zoals China en Sovjet-Rus land niet aanwezig waren. Men neemt aan dat de Amerikaanse marine ten minste vier zware vliegdek schepen voor actie in de Stille Oceaan ge reed heeft. Voorts zou zij beschikken over 50 torpedojagers, alsmede kruisers en on derzeeërs. Deze vloot wordt gecomman deerd door admiraal Arthur Radford. De commandant van de luchtstrijdkrachten is luitenant-generaal George Stratemeyer, die in de oorlog het bevel voerde over de Amerikaanse luchtmacht in China. Op 23 April bevonden zich 123.000 Amerikaanse militairen in het Verre Oosten. De Ameri kaanse luchtstrijdkrachten zouden bestaan uit drie divisies. De vijfde divisie in Japan bestaat uit twee escadrilles lichte bommen werpers, vijf jacht-escadrilles en drie es cadrilles nachtjagers. De dertiende divisie op Okinawa en de Philippijnen omvat twee groepen jagers en de twintigste divisie op Goeam omvat een escadrille bommenwer pers en een escadrille transportvliegtuigen. De Britse regering heeft Amerika inmid dels tien oorlogsschepen aangeboden voor ..menslievend werk" bij de evacuatie van Korea. Deze schepen bevinden zich reeds in de Japanse wateren. Volgens de laatste berichten zou de vloot die de operaties bij Korea moet voeren, zich op het ogenblik samentrekken bij de Westkunst van Amerika. President Truman heeft door zijn verkla ring, dat de Amerikaanse strijdkrachten actieve steun zullen geven aan de Zuid- Koreaanse troepen, een snel einde gemaakt aan de speculaties van de laatste dagen omtrent de mate, waarin de Amerikaanse regering geneigd zou zijn in het Koreaans conflict in te grijpen, aldus meldt de di plomatieke correspondent van A.N.P.- Aneta uit Washington. Dat de Verenigde Staten zo snel en krachtig ingrijpen heeft velen verrast, al hoewel sommige waarnemers in diploma tieke kringen opmerken, dat het misschien beter was geweest als de Amerikaanse re gering niet vooruit was gelopen op de zit ting van vandaag van de Veiligheidsraad. Immers Trumans verklaring, dat het be sluit tot het geven van militaire steun aan de Zuid-Koreaanse troepen gebaseerd is op de resolutie van de Veiligheidsraad van Zondag j.l. is in zoverre bevreemdend, omdat de raad Zondag alleen verzocht om steun van leden van de Verenigde Naties bij de uitvoering van de resolutie tot be ëindiging van de vijandelijkheden en het bevel tot terugtrekken van de Noord- Koreaanse strijdkrachten. Er werd echter niet verzocht om verlening van militaire steun aan de Zuid-Koreaanse troepen. Dit vooruitlopen is volgens genoemde diplo matieke waarnemers een zwak punt in het besluit van de Amerikaanse regering. Deze zou. aldus de waarnemers, de schijn op zich kunnen laden de Veiligheidsraad in een bepaalde richting te willen sturen. In tussen heeft president Truman door dit snelle ingrijpen de binnenlandse positie van de huidige democratische regering onge twijfeld aanzienlijk versterkt, vooral ook door het Koreaanse conflict niet tot een geïsoleerd element in de Amerikaanse poli tiek te maken doch tot onderdeel van een nieuwe en krachtige politiek ten opzichte van geheel Oost-Azië, met inbegrip van Formosa, Indo-China en de Philippijnen. Bezorgdheid Sommige Aziatische diplomaten, hoewel waardering uitend voor het Amerikaanse besluit om krachtig tegen aggressie op te treden, wijzen er met enige bezorgdheid op, dat de Amerikaanse actie ten opzichte van Korea, Formosa en Indo-China neer komt op onbeperkte steun aan politieke leiders, die in eigen land, buiten ultra conservatieve kringen, weinig populair zijn. Dit zal er, volgens deze diplomaten, ge makkelijk toe kunnen leiden, dat de Ver enigde Staten in Azië door de linkse groe pen (en niet alleen door communisten) ge brandmerkt worden als voorvechters van de reactionnaire idee en dit .zou in tal van Aziatische landen de gedachte nog kunnen versterken, dat een verwikkeling van die landen in een koude oorlog ver meden moet worden. De correspondent van A.N.P.-Aneta trof noch in Amerikaanse, noch in buitenlandse kringen te Washington de verwachting aan, dat de niéuwe Amerikaanse politiek aan leiding zou geven tot het uitbreken van een wereldoorlog. Over het algemeen wordt in die kringen verwacht, dat Rusland een rechtstreekse .verwikkeling en een inter nationaal gewapend confiict door de Ko reaanse kwestie zal trachten te vermijden. Verklaring van Attlee Clement Attlee, de Britse m: nister-pre sident, heeft Dinsdag het debat in het La gerhuis onderbroken met de verklaring, dat Engeland de Amerikaanse resolutie, die in de Veiligheidsraad zou worden in gediend, zal steunen. De premier verklaarde, dat na de bit tere ervaring van de laatste 35 jaar duide lijk was geworden, dat slechts onmiddel lijke en doeltreffende maatregelen tegen aggressie. de enig juiste methode is om de situatie te redden. Attlee zeide, dat de toestand „van on betwijfelde ernst" is. Nadat Attlee een ovatie van beide zij den van het Huis had ontvangen, dankte Churchill hem ervoor, dat hij „het Huis van de ernstige toestand op de hoogte" had gebracht. Churchill verklaarde, dat eenheid „het gehele Lagerhuis beheerst wanneer vraagstukken van deze ernst ra ken aan het principe van vrijheid en recht, waarvoor wij allen opkomen". In gezaghebbende kringen te Lake Success is men van oordeel, dat het be sluit van de Veiligheidsraad om de Ame rikaanse hulp aan Zuid-Korea te steunen een onherstelbare breuk tussen de Sovjet- Unie en het Westen heeft tot stand ge bracht. Velen geloven, dat de Sovjet-Unie nooit meer in de UNO terug gezien zal worden. Hulp van het Congres Het merendeel van de Amerikaanse senatoren is, aldus Reuter, van gevoelen, dat Amerika thans de handschoen heeft opgenomen en Moskou een oorlog met de V.S. niet zal riskeren. Republikeinen en democraten verklaarden, bereid te zijn het door Truman ingediende wetsontwerp voor de verstrekking van wapens aan het buitenland ten bedrage van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, ter versterking van de militaire weerstand niet alleen in Azië maar ook van de landen van het Atlan tisch pact. De Britse ochtendbladen juichen de bekendmaking van Truman toe, dat Ame rikaanse lucht- en vlootstrijdkrachten Zuid-Korea zullexx steunen. De meeste bladen zien er een bemoedi gende aanwijzing in van de vastbesloten heid der V.S. om aggressie waar ook ter wereld terug te slaan. Wel achten zij -r een risico aan verbonden, maar een ge ringer risico dan wanneer het communis me de gelegenheid geboden zou worden Zuid-Korea te veroveren en geheel Zuid- Oost-Azië in gevaar te bi-engen. "Volgens het Sovjet-Russische blad „Prawda" houdt Trumans besluit in „dat de Amerikaanse regering een directe daad van aggressie tegen de Koreaanse demo cratische volksrepubliek en tegen de volksrepubliek van China heeft onderno men. De Amerikaanse regering heeft met haar onvoi-melijke behandeling van het internationale recht het handvest van de UNO grof geschonden en gehandeld alsof er geen UNO bestaat", aldus het blad. Luchtmachtactie duurt voort United Press meldt nog uit Tokio dat Amerikaanse bommenwerpers en jagers vanochtend voortdurend over Korea daver den om de verdedigers uitkomst te brengen in hun ongetwijfeld nog benarde situatie. Gesterkt door deze hulp zijn de Zuid- Koreanen er op de meeste plaatsen in ge slaagd de vijaxxdelijke opmars tot staan te brengen. Marauders bombardeerden ae Noordelijke verbindingslijnen en bestook ten continu de tweehonderd mijl lange frontlijn aan de Noordelijke kant. Koewei de piloten strikte orders hadden niets over het resultaat van hun acties te vertellen, zeiden hun opgestoken duimen bij de lan ding meer dan genoeg. Er is inmiddels een grote vliegbasis ingericht op het eiland Kioesjoe aan de andere zijde van de straat van Korea. Het viiegdekschip „Philippine Sea" stoomt met de rest van de Ameri kaanse vloot op naar Korea. 250 doden bij explosie nabij Damascus Duizend personen gewond; vele gebouwen verwoest Tweehonderdvijftig personen zijn Dins dag om het leven gekomen en een duizend tal gewond, van wie de meeste ernstig, toen een depót met brandbaar en explosief ma teriaal van een bedrijf van de Iraakse pe- troleummaatschappij te Homs, 130 km ten Noorden van Damascus, in brand geraakte en vervolgens na een explosie in elkaar stortte. De brandweerlieden, die bezig wa ren met het blussingswerk, kwamen hier- Het woord is aan Huygens: 't En is geen schone vrouw die suer siet op een man, 't en is geen Icelicke die vriend'lick wesen kan. bij allen om het leven. Ook zes politieman nen kwamen om. Vele gebouwen in de omtrek werden verwoest. Homs telt een bevolking van 60.000 zielen. Achttien belendende percelen zijn volledig vex-woest. De schade wordt op ruim 5 millioen gulden geschat. De oor zaak van de ramp is nog niet bekend. In het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam heeft de Regent van het Prins Bernhard Fonds, Z.K.H. Prins Bernhard, gistermiddag de eerste zilveren anjers" uitgereikt aan vier personendie zich voor het culturele leven in Nederland op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. De Prins spreekt de begiftigden toe. V.S. onderhandelen met andere landen over deelneming aan actie Tijdens de zitting: van de Veiligheidsraad waarbij de ernst van de toestand op de ge zichten van alle leden te lezen stond, heb ben de Verenigde Staten gisteravond een resolutie ingediend om alle leden van de UNO toe te staan de Zuid-Koreaanse repu bliek te helpen bij het afslaan van een militaire aanval. Deze resolutie werd met zeven stemmen voor, één stem tegen en twee onthoudingen aangenomen. De tegen stem kwam van Joegoslavië, dat een andere resolutie had ingediend, India en Egypte onthielden zich van stemming, omdat het hun niet gelukt was om contact met hun regeringen te krijgen. Zij wensten niet zon der instructies in deze belangrijke kwestie hun stem uit te brengen. De raad verwierp vervolgens een Joegoslavisch voorstel tot bemiddeling in de Koreaanse oorlog en tot uitnodiging van een Noord-Koreaanse ver tegenwoordiger om het standpxint van zijn regering uiteen te zetten. Het is voor de eerste maal dat de Veiligheidsraad zijn toestemming heeft gegeven voor het gebruik van militaix-e macht door een UNO-lid tegen een .ander land. De Amerikaanse resolutie stelde vast dat de gewapende aanval van Noord-Korea een schending van de vrede betekent en dat de Noord-Koreanen in gebreke zijn gebleven het bevel van de raad tot staken van het vuren en liet terugtrekken van hun troepen op te volgen. De Amerikaanse en Russische afgevaar digden hadden op initiatief van Lie nog een laatste informele bespreking gehad tijdens een lunch, die officieel werd beschouwd als „een af schei dsluneh voor Jacob Malik, de Russische gedelegeerde, die twee weken met vacantie gaat." Op de vergadering van de raad wachtte men twintig minuten op het verschijnen van de Sovjet-delegatie, maar deze kwam niet. Daarna kreeg Warren Austin het woord van de voorzitter Benegal Rau (India). De Amerikaanse af gevaardigde zei, dat de UNO voor de ern stigste crisis in haar bestaan staat, „De in vasie van Zuid-Korea gaat voort, en het is moeilijk zich een frappanter voorbeeld van veronachtzaming van de UNO en al haar beginselen voor te stellen. Ik ben er trots op te kunnen melden dat de V.S. als loyaal lid van de UNO bereid is zijn bijstand te verlenen aan de republiek Zuid-Korea". De Britse, Franse en Chinese afgevaardig den verklaarden de resolutie ten volle te steunen. Noorwegen wenste de V. S. met haar besluit geluk Ook Cuba en Equador zeiden voor de resolutie te zullen stemmen. De vergadering werd daarna geschorst om de afgevaardigden van India en Egypte gelegenheid te geven met hun regeringen m contact te treden. Dit bleek echter on mogelijk, zodat de vei-gadering diep in de nacht weer werd hervat. De militaire staf-commissie van de UNO is bijeengekomen om de gevolgen van het besluit te overwegen. Senator Scott Lucas heeft in de Senaat medegedeeld, dat er tussen Amrrika en andere landen onderhandelingen gaande zijn om deze laatste landen te doen deel nemen aan de gewapende hulp aan de Zuid-Koreaanse strijdkrachten. Begrip in Den Haag In Nederlandse officiële kringen heerst volledig begrip voor de beslissingen, welke president Truman heeft genomen om de onafhankelijkheid van de republiek Zuid- Korea te handhaven en tevens voor de ge nomen maatregelen in het belang van de veiligheid van het Paeific-gebied, waar voor de Verenigde Staten immers bijzon dere verantwoordelijkheid dragen. Wat de door de Veiligheidsraad aange nomen resolutie inzake het staken van het vuren betreft, acht men het in diezelfde kringen logisch dat Nederland in alle op zichten zal medewerken om de uitvoering dezer resolutie te bevordei-en. Te dien aan zien zal Nederland iedere nodige bijstand verlenen. Vernomen wordt nog, dat in Korea geen Nederlandse kolonie en evenmin een Ne derlandse vertegenwoordiging aanwezig is. HET WEER AFGEBEELD Ook vandaag bevond ons land zich nor.' in de vochtige Zuidwestelijke luchtstro ming, aangezien in onze omgeving d< luchtdrukverdeling nog weinig wijzi gingen vertoonde. Van de Oceaan nadert thans een storing die de luchtdruk op Ierland vanmorgen reeds vrij snel deed dalen. Deze depres sie zal zich naar Noord-Schotland be- wegen en de Zuidwestelijke luchtstro ming nog wat doen aanwakkeren. Hoe wel er veel bewolking blijft, zijn de regenkansen nog niet groot. Weerbericht MEER WIND Venvacht ing, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige mot regen. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 29 Juni: Zon op 4.22 uur. onder 21.01 uur Maar. op 21.42 uur, onder 3.02 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 Juni: Hoog water: 1.48 en 14.20 uur. Laag water: 9.42 en 22.22 uur. Donderdag 29 Juni: Hoog water: 2.37 en 15.12 uur. Laag water: 10.39 en 23.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1