Medisch Seoel gevallen Amsterdamse Beurs Groentjes DE OUWE GAPER Corset Bustehouders Woensdag 28 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant TOKIO (Reuter). De bemanning van een Amerikaans transportvliegtuig, dat heden uit Soewon te Tokio is teruggekeerd, heeft meegedeeld, dat de Zuid-Koreaanse rege ring Seoel verlaten heeft, in het 40 kilo meter Zuidelijker gelegen Soewon was aangekomen, deze stad bij de aankomst van het vliegtuig te Soewon alweer verla ten had en zich thans ongeveer 90 kilome ter ten Zuiden van Soewon bevond, naar verluidt op weg naar Taegoe, ongeveer 250 kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel. De bemanning van dit vliegtuig met zes Amerikaanse correspondenten vertelde te vens, dat Seoel is gevallen. „De straten van Seoel wemelen van de Noord-Koreanen', aldus dit bericht. P.T.T. verlost de Biesbosch uit zijn isolement De Biesbosch heeft gisteren een telefoon verbinding gekregen met het Brabantse vasteland. Tijdens een. Brabantse koffie tafel in een der thans aan het telefoonnet aangesloten boerderijen, hield de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. een rede, waarin hij zeide: „Het is overbekend, hoevelen uwer tijdens de oorlog hebben medegewerkt aan de verbindingen tussen het wel en het niet bezette gedeelte van Nederland. Daarvoor is Nederland u dank verschuldigd. Bij de aanleg van deze tele foonverbinding is niet gelet op onmiddel lijk economisch rendement. In deze verbin ding moet u zien een bewijs, dat wij als Nederlanders allen samenhoren: U hebt zich gegeven voor hel welzijn van Neder land in een zware tijd thans kunt gij met het overige deel van Nederland in directe relatie treden en de rest van de P.T.T.- dienst, post, radio-telegrafie. dekken te zamen het verlies, dat op de exploitatie van dit netgedeelte voorlopig wordt ge leden. Het verheugt mij, dat dit alles is tot stand gekomen zonder Amerikaanse hulp". Namens de bewoners van het gebied bracht de heer P. W. Brooymans hulde aan P.T.T. en bood de heer Neher een herinne ringsbord van Delfts blauw aan. Volksbond tegen Drank misbruik bestaat 75 jaar De Volksbond tegen Drankmisbruik, die dit jaar 75 jaar bestaat, heeft in Dordrecht zijn algemene vergadering gehouden. De voorzitter, dr. C. van den Berg, hield een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de Volksbond, die vooral door sociale maatregelen het drank misbruik wil tegen gaan. De heer A. G.W. Severijnen, hoofdinspecteur voor de volks gezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en de heer G. Hol, hoofdvertegen woordiger van „Sobriëtas" hielden toe spraken, waarin zij hun warme waardering voor het werk van de Volksbond uitten. Dr. Joh. van der Spek, geneesheer directeur van de psychiatrische inrichting „Maasoord", besprak rieuwe methodes, die de geneeskunde op het ogenblik heeft om drankzuchtigen te genezen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen mr. S. J. van der Hoeven inplaats van dr. F. F. Hazelhoff en de heer J. van Marken inplaats van de heer J. Vuylc. Dr. C. Spoelder sprak over „Van Looy als Haarlemmer" Gisteravond hield dr. C. Spoelder in „Het Huis Van Looy" voor de stichting „Hef Huis Van Looy" ter gelegenheid van de eerste jaarlijkse tentoonstelling een voordracht over de typisch Haarlemse kenmerken van Jac. van Looy als prozaschrijver. Na een uit voerige terugblik op de historie van de stad Haarlem, gaf hij een boeiende karakteristiek van het genus Haarlemmer en een geestige beschrijving van de Haarlemmers uit de tijd toen Van Looy jong was. In den brede ging de spreker na hoe ..Jaapje" en zijn familie leefden tussen de Haarlemmers die zich onderscheidden door allerlei soorten van „deftigheid". De jonge Van Looy heeft een tijd gekend, waarin hij met bitterheid terug zag op het kleine milieu dat zijn jeugdjaren beknelde. Niet alleen in proza zag dr. Spoel der hiervan de duidelijke bewijzen, maar ook nog in de bundel „Feesten". Bij het ouder worden beleefde Van Looy zijn kin dertijd nog eens. Als hij na zijn verblijf te Soest in Haarlem is teruggekeerd, gaat hij zijn leven beschrijven in de bekende triolo- gie. Hij ziet dan met milde humor terug op zijn jeugdjaren. Wat hij in zijn vroeger werk nog bitter beschreef, ziet hij in Jaapje, Jaap en Jacob gelouterd. Het typisch Haarlemse karakter van Van Looy's werk zag dr. Spoelder in de vele topografische eigenaardigheden van Haar lem die men er vindt; in de beschrijving van Haarlemse gebruiken en van voor Haar lem kenmerkende typen van mensen. Ook van Haarlemse dialectwoorden gaf de spre ker verscheidene voorbeelden. Na de pauze waarin de talrijke bezoekers de tentoongestelde schilderijen en teke ningen zagen, las dr. Spoelder vele frag menten voor uit de werken van Van Looy. Aan het slot vertolkte de voorzitter van de stichting „Het Huis Van Looy" de dank der aanwezigen en herinnerde hij eraan dat dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht op Maan- •dag 10 Juli zal spreken over Van Looy in zijn verhouding tot de schilders en schrijvers Van zijn tijd. feestelijke uitreiking van H.B.S.-A-dipIoma's Gisteravond had in rest. Brinkmann de feestelijke uitreiking het was de zeven tigste maal van de einddiploma's van de HBS A plaats onder overweldigende belang stelling van ouders en oud-leerlingen. De directeur van de school, dr. A. Dekker, opende de avond met een felicitatie-rede tot de eind-examinandi waarin hij speciaal de nadruk legde op de eis van deze tijd „wer ken", Daarna werden de diploma's aan de geslaagden uitgereikt en prijzen overhandigd aan de beste leerling en aan een leerling die onder moeilijke omstandigheden een mooi resultaat had behaald. Verder werd nog het woord gevoerd door de oudste oud-leerling, de heer Schouten en door de jongste oud leerling, één van de gelukkigen dus, die net hun diploma's hadden gekregen. Namens de oud-leerlingen-vereniging, H.H.V. sprak de heer P. C. André de la Porte die de geslaag den wees op de aantrekkelijkheden die deze vereniging hen biedt. Deze allergenoegelijk- ste avond werd opgeluisterd door zang van een oud-leerlinge, mej. Corrie van Beckum, die, aan de vleugel begleid door mej. Emm- Jens, enkele Spaanse liederen ten gehore bracht en daarvoor door de talloze aanwezi gen met een hartelijk applaus naar waarde werd beloond. lekw. 1948 324 160 75 1949 449 253 85 1950 319 164 72 Op Schiphol arriveerde een missie van de Thailandse luchtmacht. De drie leden maken een studiereis door West-Europa, ten einde zich op de hoogte te stellen van dc ontwikkelingen op luchtvaartgebied in dit Werelddeel. Sterftecijfers te Haarlem Sterke schommelingen De Haarlemse sterftecijfers over de laat ste jaren schommelen sterk. Zij zijn namelijk; 1947 1349 1948 1256 1949: 1403. Over 1948 was, vergeleken bij 1947, het sterftecijfer dus laag. In 1949 is het vrij sterk opgelopen, zelfs weer boven dat van 1947. Het ziet er naar uit dat het sterftecijfer over 1950 weer onder de 1300 zal blijven, want over de eerste 3 maanden was het niet hoger dan 319 en in het eerste kwar taal zijn als regel de sterftecijfers het hoogst. De grilligheid valt nog sterker op als wij de verdeling naar de leeftijd in aanmer king nemen. In 1949, dus een jaar met een hoog sterftecijfer, overleden er in Haaf- lem slechts 61 kinderen beneden het jaar. In 1948, met een veel lager totaal aantal sterfgevallen, waren het er daarentegen 101! Interessant is een statistiek te maken van het aantal bejaarden dat overleed. Dit lijstje ziet er als volgt uit; STERFTECIJFERS totaai 60-79 j. 80 j. en ouder 1947 1349 1948 1256 1949 1403 3 m. 1950 319 638 618 724 164 237 217 274 72 In 1949 waren dus onder de 1403 over ledenen er niet minder dan 998 van 60 jaar en ouder; in 1948 835 van de 1256 en in 1947 875 van de 1349. Vergelijken wij de cijfers van de eerste 3 maanden van 1950 met hetzelfde tijdvak van de jaren 19481949 dan zien wij: Tot. overl. 60-79 j. 80 j. en ouder Zijn de overige 9 maanden van 1950 ge lijk aan het le kwartaal dan belooft 1950 dus een gunstig jaar te worden. Waar moet ik voetballen? Een pleidooi voor meer vrije speelweiden in Haarlem Een moeder schrijft ons: Mijn levenslustige zoon had van zijn grootvader op zijn verjaardag een bal ge kregen. Natuurlijk wilde hij daarmee voet ballen. Maar op straat is dat verboden en bovendien ook gevaarlijk. Daarom ging ik met hem naar de speelweide in het Noor der Sportpark. Doch mis. Daar staat een bord „Voetballen verboden". Hoe kan dat nu? Ballen mogen in de speelgoedwinkels verkocht worden, maar als mijn zoontje er een trap tegen geeft, volgt een bekeu ring. Zelfs op een speelweide! Zou het nu maar niet het beste zijn een verkoopver bod voor ballen uit te vaardigen. Nu heb ben de moeders er slechts narigheid van. In verschillende andere gemeenten heeft de jeugd vrije speelweiden. Daar kunnen de jongens hun hart ophalen en alle dingen doen waar ze zin in hebben. De ervaring met zulke speeigelegenheden zijn heel gun stig. Jongens willen zich nu eenmaal eens uitleven en als ze daarvoor de gelegenheid krijgen is er kans aal de baldadigheid op straat en in de plantsoenen vermindert. Wij hebben bij de politie geïnformeerd. Daarbij bleek dat nog niet geconstateerd kan worden dat, nu sinds enige maanden een krachtige actie gevoerd wordt om liefde onder de jeugd te wekken voor alles wat groeit en bloeit, de baldadigheid ver minderd is. Natuurlijk wordt gehoopt dat dit middel op de lange duur zal helpen. Wat het voetbalverbod op de speelweide in het Noordersportpark aangaat is mede te delen dat de bewuste moeder haar zoon tje daar best met zijn bal had mogen laten spelen. Als kinderen eens tegen een bal trappen zien de verstandige agenten en plantsoenwachters daarin geen voetballen. Iets anders is het, als opgeschoten jongens zich in twee partijen verdelen en een „match" gaan spelen. Dan wordt het een gevaar voor de kleinere kinderen die op de speelweide vertoeven en wordt ook de rust der moeders van deze kinderen in ge vaar gebracht. Voor zulke partijen voetbal moet de jeugd naar het Kalfje by het Prinsenbol- werk trekken. Daar mogen zy naar harte lust genieten. Het zou ongetwijfeld aanbeveling ver dienen als er meer van zulke vrije speel weiden in onze gemeente gevestigd konden worden, maar de beschikbare terreinen zijn zeer beperkt. Een bewoner van de Lange Molenstraat schrijft ons nog: Waar moet de jeugd die in de omgeving van het Station te Haarlem woont spelen. Nu er per uur 75 autobussen op het Sta tionsplein arriveren is de omgeving voor de spelende jeugd gevaarlijk geworden. Een kinderspeeltuin is in de nabijheid niet te vinden. Toch is die noodzakelijk. Goedkeuring plan-Friedhoff voor 1 Juli te verwachten Mr. H. M. van Fenema heeft gisteravond tijdens langdurige discussies in de Zand- voortse raad meegedeeld dat hem tijdens een onderhoud met vertegenwoordigers van de departementen van Wederopbouw, Bin nenlandse Zaken en Financiën was verze kerd, dat de Rijksgoèdkeuring op het we- deropbouwplan van ir. G. Friedhoff voor 1 Juli is te verwachten. De raad ging met 7 tegen 5 stemmen accoord met de instelling van een studie commissie, die de mogelijkheden zal on derzoeken van de tijdelijke bouw van een zomervermaakscentrum nu de kans op een spoedige verwezenlijking van het plan- Friedhoff uitgesloten is. Een groot deel van de beslaande Zand- voortse Horeca-bedrijven en claimhouders alsmede twee brouwerijen, zijn betrokkken bij de oprichting van een exploitatiemaat- schappij die het vermaakscentrum even tueel zal beheren. Vervolgens ontstond een soms nog al scherp debat naar aanleiding van een in terpellatie van de heer Sijtsma over de afsluiting van het circuit voor voetgangers en fietsers. Men ging tenslotte mee met het voorstel van de burgemeester om het bestuur van „Touring Zandvoort" te ver zoeken deze beslissing in die zin te her zien, dat op bepaalde dagen de Burgemees ter Van Alphenweg uitsluitend voor auto's en op andere alleen voor fietsers en voet gangers toegankelijk zal zijn. De bevolking van Zuid-Kennemerland Cijfers over toeneming der bevolking Het provinciale bestuur van Noordhol land publiceert de gegevens over het ver loop der bevolking in Noordholland over 1949. Het inwoner-aantal der provincie steeg dit jaar van 1.824.305 tot 1.847.272. Aan het einde van 1949 woonden er in onze provincie 906.153 mannen en 941.119 vrouwen. De cijfers van Haarlem publiceerden wij reeds eerder. De cijfers waren: 1 Jan. 160.789, 31 Dec. 161.980. Er werden 1944 meer kinderen geboren dan er inwoners stierven. Daarentegen was er een vesti gingstekort van 753. Voor Heemstede zijn de cijfers: in woneraantal gestegen van 24.164 tot 24.234. Het geboorteoverschot is 220, het vesti gingstekort 50. Bloemendaal. Het inwoneraantal daalde van 20.411 tot 20.085, een verminde ring dus van 326. Het geboorteoverschot was 109, maar het vestigingstekort 435. Er vestigden zich dit jaar in Bloemendaal 926 mannen en 1490 vrouwen, maar er vertrok ken 1132 mannen en 1719 vrouwen. V e 1 s e n: 1 Jan. 43.840 inwoners, 31 De cember 46.257. Stijging 2417. Geboorteover schot 777. Er vestigden zich dit jaar in Vel- sen 1571 mannen en 1662 vrouwen; er ver trokken 779 mannen en 814 vrouwen. Het vestigingsoverschot is dus 1640. Ben nebroek: Inwoneraantal steeg van 3298 tot 3335. Geboorteoverschot 4. Vestigingsoverschot 33. Beverwij k: Het inwoneraantal steeg van 26.878 tot 27.174, een vermeerdering dus van 296. Er vestigden zich 557 mannen en 590 vrouwen, terwijl 651 mannen en 655 vrouwen vertrokken. Er was dus een vestigingstekort van 159, maar het ge boorteoverschot bedroeg 455. Castricum: Aantal inwoners steeg van 8401 tot 8871. Het geboorteoverschot was 130, het vestigingsoverschot 340. Daar onder waren 183 mannen en 157 vrouwen. Haarlemmerliede en Spaarn- w o u d e: Het aantal inwoners vermeer derde van 3588 tot 3633. Geboorteoverschot 66, vestigingstekort 21. Haarlemmermeer: Aantal inwo ners 1 Jan. 36.875, 31 December 37.420. Toeneming 545. Geboorteoverschot 766, vestigingstekort 221. Heemskerk: Inwoneraantal steeg van 5519 tot 5637. Geboorteoverschot 150, vesti gingstekort 12. Zandvoort: Bevolking vermeerderde van 9627 tot 10078. Geboorteoverschot 124, vestigingsoverschot 327. „Is oorlog het laatste redmiddel"? In het gebouw van de Doopsgezinde ge meente aan de Peuzelaarsteeg heeft de groep Haarlem en Omstreken van Kerk en Vrede een bijeenkomst gehouden tijdens welke ds. C. P. Hoekema een inleiding hield over een artikel van mr. A. H. Hee- ring in „Wending" over het onderwerp: Blij ft oorlog ons laatste redmiddel?" Mr. Heeri ng betoogde daarin dat er voor handhaving van de vrede naar andere mid delen gezocht moet worden dan de bewa peningswedloop waarin men thans weer allerwege zijn heil zoekt en hij verwijst daarbij naar Gandhi's „waarheids-principe" als een waardig en positief middel in de strijd tegen bruut geweld en vernietigings drang. De volken moeten geschoold worden om zich hun innerlijke kracht bewust te worden. Als er geestelijke en culturele weerbaarheid in de massa gewekt en tot ontwikkeling gekomen zal zijn, hebben de machten van het kwade: oorlog en dicta tuur weinig kans meer. Oorlogsbedrijf en dictatuur ziet mr. Heering overigens als stoelend op dezelfde principes: beide zijn gebaseerd op minachting voor de mense lijke ziel en voor het leven; en bovendien is ook aan de militaire apparatuur volgens mi". Heering een zekere voorkeur tot be perking der vrijheden van het individu niet vreemd, en zelfs niet onwelgevallig. Vast :taat in ieder geval dat militaire macht geen garantie voor blijvende vrede biedt, de geschiedenis levert daarvan ontelbare bewijzen. Ook het nieuwe principe, in de geest zoals Kerk en Vrede dit voorstaat,, biedt die garantie niet, maar het leert wel ons ieder moment te kunnen distanciëren van alles waaraan wij in dit leven hech ten en daardoor vrij en onbezorgd en dus geestelijk weerbaar te leven wat er ook ge beuren moge. En op den duur zouden deze gedachten dan, indien zij in alle volkeren wortel mochten schieten, energieën kunnen ontketenen die op geestelijk terrein de kracht van de atoombom evenaren. Naar aanleiding van deze theorieën die ds. Hoekema uitvoerig toelichtte, ontspon zich een levendige discussie, waaraan velen der aanwezigen deelnamen. Aan de bijeenkomst ging een ledenverga dering van de Haarlemse Kerk- en Vrede- groep vooraf tijdens welke mevrouw C. van Bockhoven-Geuzenbroek in de plaats van de aftredende mejuffrouw Bouwmees ter tot secretaresse benoemd werd. Gemeentesecretaris van Geldrop geschorst De gemeenteraad van Geldrop heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W., om de op 13 Juni gearres teerde gemeentesecretaris A. C. B., han gende het gerechtelijk onderzoek, te schor sen, aangenomen. Als secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur heeft hij, naar zijn eigen bekentenis, sinds 1934 gefraudeerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hy begonnen is met valse boekingen bij hy pothecaire transacties en aankopen van onroerende goederen voor het Burgerlijk Armbestuur. Daarna pleegde B. onregel matigheden met nota's van het Geldropse ziekenhuis. Het totaal verduisterde bedrag bedraagt 37.000. Door de malversaties is uitsluitend de gemeente Geldrop gedupeerd Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 266% 266 199 199% 225% 226% A. K. U 169% 105 Nederlandse Ford 287 Nederlandse Kabel 257 v. Berkel's Patent 110 Scheepvaart-Unie 127% 127 Holl.Amerika Lijn 141 Deli Maatschappij 116% 117% H. V. A 119% 119% A'dam Rubber 118% 119 Ned. Handel Mij. 139% N.-I. Handelsbank 80% Billiton Mij. II 211 Cricket West-Indië heeft een voorsprong van bijna zeshonderd runs Gisteren en een gedeelte van deze morgen is West Indië aan bat geweest in de tweede innings van de testmatch tegen Engeland. Aan het einde van Dinsdag was een totaal van 386 runs voor vijf wickets gescoord. Wal- cott was met 148 n. o. en had toen de stumps getrokken werden met Gomes een stand van 187 runs opgezet, een nieuw zesde wicket record in de wedstrijden tussen Engeland en West Indië. Vanmorgen is de innings voortgezet en bij de stand 425 runs voor zes wickets werd gesloten. Walcott had 168 not out gescoord en Gomes 70. Hutton en Washbrook openden de tweede innings voor Engeland. Tegen een uur toen er 28 runs waren viel het wicket van Hutton (10); hij werd gebowld door Valentine. Om half twee bij de lunch was de stand 44 runs voor het verlies van 1 wicket. Wash brook 28 not out, Edrich 5 not out. West Indië heeft 326 en 425 voor 6 gescoord en Engeland 151 runs. Toen Engeland de tweede innings begon had het een achter stand van 600 runs. SCHEEPVAART Aalsum, 26 v. Madras n. Chittagong. Aldebaran. 26 te Lulea v. Emden. Aagtedijk, 25 v. Galveston te Mobile. Alnati, 27 v. Montevideo. Alphard, 27 pass St. Vincent. Amarapoora, 26 te A'dam v. Djakarta. Aalsdijk, 26 260 m W. Scllly. Alblasserdijk, 26 .760 m. N.t.W. Flores. Alderamin, 26 600 m. NO. Ceylon. Aletta (t), 27 verw. Telok Anson. Algorab, 26 115 m. NO. St. Vincent. Alkaia. 26 100 m. N. St. Paulsrocks. Amstelkerk, 27 verw. Takoradl v. Lagos. Andijk, 26 480 m. N.NO. Flores. Arendsdijk. 26 dwars Guadaloupe. Armilla (t), 26 v. Pladju te Singapore. Arnedijk. 26 360 m. N.t.W. Flores. Axeldijk. 25 775 m. O. Kp. Race. Averdijk, 27 v. Antwerpen. Alcor. 28 verw. te Rio Grande do Sul. Amsteldiep, 27 bij Kreta. Amstelland, 27 v. Bahia n. Las Palmas. Annenkerk, pass. 27 Zuid v. Kreta. Atlantis, 27 in Rode Zee te hoogte Elba Kaap. Alamak, 28 te Port Said. Alcyone, 28 v. Hamburg n. Bahia. Akkrumdijk, 27 v. Boston n. Philadelphia. Amstelstad, 27 te Houston. Bengkalis, 26 v. Belawan n. Penang. Bennekom, 26 v. Manta n. Balboa. Blommersdijk, 26 te Londen v. New York. Boissevain. 27 te Santos. Boskoop, 27 te Laguaira v. Curasao. Breda, 27 te A'dam v. Curasao. Bloemfontein. 26 150 m. W. Kp. St Vincent. Beverwijk, pass. 27 Beachyhead Blijdendijk, pass. 27 Kp. Finisterre. Borneo, 27 v. Liverpool. Boschfontein, 27 v. Zanzibar n, Porto America. Ceronia (t), 26 v St. Vincent n. Curasao. Caltex Pernis (tl. 27 v. Port Said. Clavella (t), 26 120 m. O. Malta. Cottica, 26 160 m. N.NO. Finisterre. Castel Bianco, 27 bij Pantellaria. Congostroom, 27 v. Antw. n. Bordeuax. Caltex The Hague, 28 v. Port Said. Cistula (Ti. 28 v. Suez n. Abadan. Drente, 26 v. Madras n. Colombo. Delfshaven, 27 dwars Lissabon. Dorsetshire, 28 te A'dam v. Djakarta. Danae. 27 v Genua n. Livorno. Esso Den Haag (t). pass. 26 Gibraltar. Esso Amsterdam (t), 26 te Aruba v. R'dam. Enggano, 27 v. Esbjerg te A'dam. Edam, 26 325 m. ZO. Kp. Race. Etrema (t), 26 150 m. O.NO. Kp. St. Home. Empire Brent, 28 verw. pass. Gibraltar. Ena (t). 27 pass. Ceylon. Fairsea (t), 26 bij Pantellaria. Friesland, 26 v Port Said. Farmsum, 27 te Casablanca v. Savona. Felipes (t). 26 v. Pladju n. Port Dickson. Gen. W. C. Langfitt (tr.l. 26 500 m. ZO. Socotra Gooiland. 26 300 m. Z. Bahia. Gastor. 27 te Cap Haitien. Gemma (t). 27 v Londen n. R'dam. Garoet, 27 v. Belawan n. Aden. General Harry Taylor (tr.), 27 pass. Kp. De Gata. Goya (tr.), pass. 27 Kp. Bougaroni. Gaasterkerk, 28 te Antwerpen. Gen. C. H. Muir, 27 180 m, N. Chagos Archipel. Heemskerk, 25 te Beira v. Lorenzo Marques. Hercules, 26 v. Istanboel n. Bourgas. Helena. 26 900 m. NO. Barbados. Hestia. 27 v Puerto Plata n. San Juan. Hecuba, 27 v. Maracaibo n. Curacao. Hydra. 28 verw. te Ciudad Trujillo. Hercules. 27 te Bourgas v. Istanboel. Indrapoera, 27 v. Semarang n. Cheribon. Iris, 27 v. Algiers n. Savona. yava, pass. 28 Finisterre. Joost v. d. Vondel, 27 verw. Narvik v. R'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 v. Kaapstad naar Soerabaja. Kasimbar, 26 v. Penang n. Makassar. Kertosono, 28 2 u. pass. Gibraltar n. Marseille, Kota Inten (tr.), 27 180 m. Z. Westpunt Kreta. Klipfontein. 27 v. Kaapstad n Teneriffe. Laagkerk. 26 tot 30 te Khorramshar. Lindekerk, 26 te Dubai. Loenerkerk, 26 v Bombay n. Karachi. Lombok, pass. 26 pass. Ceylon. Langkoeas, 26 v. Philadelphia n. New York. Luna, 26 v. Tunis n. Beyrouth. Lucita (t). 26 v. Mersey n. Heysham. Langlee Scott. 24 v. Kobe n. Nagoya. Larenberg. pass 23 Ouessant Leuvekerk, 28 v. Basrah te Abadan. Lissekerk, pass. 27 Ouessant. Lemsterkerk. pass. 27 Gibraltar n. Antw. Malea (t). pass. 26 Thursday eil Metula (t), 27 te Singapore v. Tarakan. Mitra t(), 26 pass. Str. Lombok. Maas, 26 bij Westpunt Cuba. Maasland, 26 100 m. W. Kp. Blanco. Malvina (t), 26 550 m. Z. Hongkong. Marisa (t). 26 130 m. W. Colombo. Marpessa (t). 26 750 m. ZO. Chagos eil. Myonia (t), 26 150 ra. ZW. Ouessant. Mariekerk, 27 te Singapore. Marken, pass. 27 23 u. Finisterre Maashaven, pass. 28 Canarische eil. Muiderkerk, 27 pass. Elba n. Alexandrtë. Meerkerk, pass. 27 Finisterre. Mentor, 27 v. Malta n. Djidjelli. Modjokerto, pass. 27 Lissabon, Mapia. 27 v. Curacao. n. Houston. Nieuw Amsterdam, 26 350 m. Z.ZW. Kp. Race. Noordam, 26 300 m. W. Scllly. Omala (t), 26 te R'dam v. Liverpool. Ondina (t), 27 te Curagao v. A'dam Oranje Fontein, 26 v. Durban te Lorenzo Mar ques. Oranjestad, 28 v. Laguaira te Trinidad. Oranje. 28 te A'dam v. Djakarta. Odysseus. 27 v. Messina n. Riposta. Orestes. 26 te Laguaira v. Trinidad. Phrontis. 26 v. Aden n. Port Soedan. Prins Joh. W. Friso. 26 in CabotstraaL Poelau Laut, 27 v. R'dam. Prins Willem III. 25 te Cleveland. Polydorus. 26 v. Soerabaja n. Semarang. Prins Willem IV. 26 500 m. NO. Kp. Race. Poseidon, 27 te Aruba v. New York. Prins Maurlts, 27 bij Lewis. Prins Alexander, pass. 28 Landsend. Polyphemus, pass. 27 Gibraltar. Prins Willem v. Oranje. 27 v. Toronto. Raki. 26 v. San Francisco n. Manilla. Ridderkerk, pass. 26 Kp. Verde. Rempang, 26 bij Djakarta v. Makassar. Rotti. 27 te Belawan. Radja, 25 te Durban v. Portland. Roebiah. 26 v. Djakarta te Singapore. Ruys, 24 te Singapore. Rijnkerk, 28 v. Singapore. Saparoea. 26 v Dakar n. Freetown. Stad Maassluis. 27 v Narvik n. Emden. Salland, 26 100 m. ZO. Porto Praya. Samarinda. 26 pass. Natuna eil, Soestdijk, 26 anker mond Musi, Sunetta (t), 29 verw. Tel Aviv v. R'dam. Stad Dordrecht, 27 bij Kp. St. Vincent. Stentor, 27 pass. Kp. Finisterre. Sibajak (tr.). 27 175 m. Z Westpunt Kreta. Stad Breda. 28 v. Port Soedan n. Aden. Straat Malakka. 28 te Buenos Aires. Salawati. 28 v. Aden n. Belawan. Saparoea, 28 te Freetown. Theseus. 26 te R'dam v. Gibraltar. Tjikanraek. 26 v. Singapore n Hongkong. Titus. 26 v. Izmir n. Calamata. Tamo. 27 verw. Bahia. Tankhaven III ft). 26 v. Tj. Uban n. Sungelge- rong. Tarakan, 26 v. Soerabaja n. Semarang. Telamon, 26 v. Guanta tc Cumana verw. Ternate. 26 dwars Port Soedan. Triton. 26 v. Paramaribo n. Georgetown. Tabinta. 27 v. Belawan n. Djakarta. Tosari. 27 v. Suez. Tjisadane. 27 in Soenda Straat. Utrecht. 27 v. Trinidad n. Kaapstad. Vulcanus. 26 v Tanger n. A'dam. Van Riebeeck. 27 v. Singapore te Belawan. Van Riemsdijk. 26 v. Semarang n. Soerabaja. Veendam. 27 te R'dam v. New York. Volendam. 27 120 m. W. Kp. Race. Willemstad. 26 pass. Kp. Finisterre. Woensdrecht (t). pass. 26 Lissabon. Sul Westland. 27 tc Montevideo Waterman. 27 pass. Algiers. Willem Ruys. 1 Juli 7 u. verw. R'dam. Winsum, 24 le Manofvvarscay. Zeeland L., 26 v. Semarang n. Soerabaja. Zuiderkruis, 27 rede Tj. Uban. Zwijdrecht, 28 v. R'dam te Malmo. Zijpenberg, pass. 28 Gibraltar. Lessen DIPLOMA TYPEN in één maand bij dubbele lesuren. Pitmanschool, Wilhelmina- straat 47. Ervaren onderwijzeres opent begin Sept. een klasje voor kinderen, die op de La gere School LEERMOEI LIJKHEDEN ondervinden. Een beperkt aantal leerlin gen kan nog geplaatst worden. Brieven G 7716. Huish. Pers. gevraagd FL. WERKSTER voor Dinsdag- en Donderdagoch tend v. 9-12.30. Aanm. na 6 u. Kleverparkweg 24. BESCH. VERPLEEG», ge vraagd v. dag en n. bij in valide echtp., ook gen. de huish. te verz., vrije zitkam. ter besch. Br. met verl. sal. G 7732. NETTE WERKSTER gevr. Zat. 's middags v. plm. 57 uur, voor slagerij. Rol. Soen- dastraat 14. Haarlem. HUISH. HULP gevraagd voor 2 ochtenden p. week Kleverlaan 126. NET DAGMEISJE. Mevr. van Pampus, Bloemendaalse- weg 203, Overveen. HULP IN DE HUISH. ge vraagd, voor d. en n. 2e hulp aanw. Hoge Duin en Daalse- weg 16. Bl.daal. Tel. 25928. Flink ZELFST. MEISJE gevr. v. 8—4 uur, voor goede kracht, goed loon. Afspraken 57 uur. Wagnerkade 41, Heemstede. Mevr. Evers, Jos. Israels- weg 5. Bloemendaal, vraagt een flink NET MEISJE v. d. e n. hulp werkster aanw. Gevr.: een NET MEISJE van 9 tot 5 uur met middag maal. Brieven G 7683. Gevr. voor terstond FL. WERKSTER. Na 7 uur.Aanm. Koninginneweg 47, Gevr. in klein gezin FL. DAGMEISJE, zelfst. kunn. werken van 8.305 u. Aanm. Anna v. Burenlaan 50 *s av. tussen 8 en 9 uur. Wegens teleurstelling, p. 1 Aug. FLINK MEISJE v. d. en n. boven 18 j. Huiselijk verkeer. Goed loon. Ver- spronckweg 74. - WERKSTER 3 a 4 ocht. p. Wagenweg 11. Bedrijfspers. gevraagd AUTO-MONTEUR gevr. Gar. „Trovato", Santpoort Gevr. bij P. Boer. Pre- angerstraat 8, EEN NETTE SLAGERSBEDIENDE. Gevr.: FL. PERSOON v. Vrijdag en Zaterdag. Slagerij J. P. Spijker, Z. Polderstr. 53 Huish. Pers. aangeb. Nette jonge WERKSTER zoekt nette werkhuizen, van g. g. v. Brieven G 7735. Net meisje zoekt GOEDE BETREKKING voor d. e. n. in Chr. gezin met h. verk. v. g. g v. Brieven G 7684. JUFFROUW 40 j. b. z. a. voor de ochtenduren in kl. gezin. Brieven G 7664. Jonge vrouw 24 j. b. z. a. als HULP IN DE HUISHOU DING, liefst bij Indische mensen. Brieven G 7702 Bedrijispers. aangeb. Twee dames b. z. a. voor een paar mida. voor W1N- KELJUFFR. Brieven G 7736. Huizen gevraagd Te huur gevr. KLEINE WONING, liefst vrijstaand, met badk. en gar. max f 100 m. Brieven G 7703. Voor geldbel. enige HUI ZEN te k. gevr. Br. G 7685. Kamers gevraagd ONGEM. KAMER (S) v. pers. b. b. h. h. met w. maaltijd (of z. pension) Br. G 7686. Spoed. Gevr. 1 Juli te be trekken ZIT-SLAAPKAMER kl. kamer of '2 kamers m. of gebruik v. keuken, liefst parterre, moeder en zoon. welke werkz. is. Br. G 7665. Heer zoekt klein BOVEN- HUISJE of ongem. kamer. Brieven G 7704. Kamers aangeboden Per 1 Aug. gem. KAIMERS m. pension, modern comfort bad en tel. aanwezig. Zeer geschikt v. familie, of vrien den. Verspronckweg 74 Gem ZIT-SLAAPKA MER, Frans Halsstraat 15. WOONRUIMTE te huur voor ouder echtpaar op goe de stand z. p. Br, G 7706. Woningrul! DEN HAAG, ruim dubbel bovenhuis aangeb.. 6 ka mers. badkamer, dicht by zee. duinen en bos. f 40 per maand, voor woning te Haar lem of omgev. met garage, hogere huur geen bezw. Br. Goezinne. Appelstr. 70. den Haag. DEN HAAG-HAARLEM. Aangeb. benedenhuis', 2 ka mers, suite, 2 sl.kamers, voor- en achtertuin. Gevr.: woning voor 6 pers. Adres: Johan Gramstraat 115. Aangeb. WONING 5 ka mers, balcel en zolder, huur prijs f 42.50 p. m., vrij water in Beverwijk. Gevr. iets der gelijks te Haarlem of omstr. Brieven G 7667. Haarlem. Aangeb.: groot HERENHUIS met c. v. en w. en k. str, w. Hrl. (C.) Gevr. klein gerieflijk huis met c. v. in Hrl. of omg. Br. G 7717 HUIS te Hilversum, 6 ka mers, gr. zolder, voor- en achtertuin. Gevraagd zelfde •huis te Haarlem. Brieven G 7707. Aangeb. H. HUIS, 5 kam etc., c. v., ruim uitz. 45. pjn.. H.stede; gevr h, huis, 5—6 kam, c.v., omg. H.stede. Bl.daal, O.veen 65—70 per mnd. Brieven G 7369. Diversen SOLEX VERHUUR Scho- terweg 55. Voor al uw STOFFEER- WERK de V. B. H. goed koopste adres, prima uitvoe ring. Vrijblijvend prijsop gaaf. Brieven G 7669. KLEDING OP TERMIJN. Dames- en herenkleding naar maat. Vraagt een voor in lichtingen etc. geheel vrij blijvend coupeursbezoek met stalen aan huis. Haarl. Kle ding Centrale, Jansstraat 63, Dame, 60 jaar, ZOEKT IEMAND voor fietsen en i wandelen. Brieven G 7737, Blauw grijs KATERTJE zoekt goed tehuis. Gezond, gewend aan Felix' Katten brood. Jan de Wltstraat 21, Heemstede. 3 JONGE KATJES zoeken goed tehuis. Gezond, gewend aan Felix' Kattenbrood, Een hoornstraat 21. JONG KATJE zoekt goed tehuis. Gezond, gewend aan Felix' Kattenbrood. Verl. Koepellaan 4, Bloemendaal. HUWELIJK. Welk aardig sport, meisje wenst de vacan- tie met net pers. 25 j. prettig door te brengen. Br. met foto. erew. ret. Br. G 7689. Lochem PRIMA PEN SION aangeb. a f 5 p. d. p. p. direct bij berg en bossen. Wilhelminalaan 21. ZF. GING BINNEN en kocht die vlinder reticule a f 3.50 van Jan Sely, Schoter- weg 17. SPOT-COLBERTS en SPOTPANTALONS tegen spotprijzen. Klumpers Kle- dinghuis. Rijksstraatweg 39, Haarlem-N. 2 HONDJES vragen goed tehuis. Adres bur. v. d. blad. GARAGE te huur. Claas- sen. Narcissenlaan 12, Hst. Net eenv. meisje zoekt VRIENDIN, 22 a 24 j. Prot. Brieven G 7726. PENSION aangeb, 2 of 4 pers. v. 15 Juli t/m. Sept. pr. f 4,50 p. d. p. p. Café 't Ruitendak Raalte (O.) R.-K. Bouwvakarbeider. 41 jaar, zoekt KENNISMA KING met hem passende dame. Brieven met inlichtin gen en foto, welke wordt te ruggezonden G 7709. Mevrouw, juist nu is het tijd voor uw haard of kachel SCHOON TE MAKEN of te repareren; het voorkomt wachten. Tevens moffelen wij uw vloer- of mantelplaat Smederij J. v. d. Weide en Zoon, Bakenessergracht 50. Tel. 21917. Te koop gevraagd 1 opvouwbaar WANDEL WAGENTJE. Brieven met prijsopgave G 7741. Wie heeft SLEEMODEL STOFZUIGER? Ook defect. Br. met pr. en merk G 7740. CAFé, SLIJTERIJ of SI GARENZAAK. Br. G 7739. DAMES SCHRIJFBU REAUTJE. Brieven G 7738. SOLEX. Brieven met prijs G 7675 of Telef. 16009. Ter overn. gevr. TWEE 2-WIEL. KINDERFIETSJES, leeft. 7 jr. Warmellnk, Duin- wijkweg 9, Bloemendaal. -ELECTR. WASMACHINE. Brieven met prijs G 7719. PING-PONG TAFEL en Home-trainer (Roeien). Tel. K 2500 22493. WANDELWAGENTJE. Br. met prijsopg. G 7710. INSTRUMENT-BANKJE; geen buizen bed.; center afstand plm. 60 cm. Brieven G 7711. Te koop aangeboden Door vertr. naar buiienl. INBOEDEL te koop. ook kle ding. v. d. Meerstr. 34. 2 x b. Na 5 uur. bij de Kleverlaan. KASREGISTER, electr. aandr. met bon en contröle- strook, in g. st. Bakker's cafétaria. Rijksstraatweg 238 2 p. KAP. BED 75. 1 p. kap. bed 50, 1 p. op- kl. c. pl. 55, 2 clubs 4 st. 75. Tafel ƒ22,50. 2 clubs ƒ40. Dressoir ƒ45. Grote Houtstraat 11. DODGE '37. Prijs billyk. Julianalaan 8 Overveen. Na 6 uur. MOTOR 125-250 cc, m goede staat. Tel. 17221. 2 Mahoniehouten ETA LAGE-ACHTERKANTEN, breed 1.75 m., hoogte pl.m. 2,50 m., van boven glas-in- lood, 3 facetgeslepen glazen schuifdeuren, tevens gla zen etalageplaten. Te zien: Binnenweg 133 Heemstede. Z.g.a.n. MARQUIS, lang 2.75 m. met overkapping, spiraal (Auping) en licht geschilderde slaapkamer. Lits-jumeaux en kaartta- feltje. Vondelkade 1 Heem stede, na 7 uur. Te koop keur. onderh. luxe WANDELWAGENTJE ƒ25. Flevoplein 15 Hrl.-Nd. Te koop 2-jarige ruwh. FOX-TERRIER met stam boom. Zandvoorterweg 63, A'hout. Tel. 27515. 2 P. KAPOKBEDSTEL 75. 1 p. topokbedstel 50. v. Oosten de Bruynstraat 1. C.ebr. M. EN J.RIJW. v. iedere leeftijd. Zomervaart 166 R, voor 7 uur. 2 P. LEDIK. (EIKEN) m. Auping matr., in pr. cond. Te bevr. 's av. 79 u. Stuyvesantplein 3. Weinig gebr. SCHRIJF MACHINE. Olivetti M. 40. Brieven no. G 7617. Z.g.a.n KINDERWA GEN ƒ50. Leidsevaart 68. MASSAGESTOEL. Kou- denhorn 72rood. Pracht Singer ringspoel TRA PN AAIM ACHINE in teakhouten salonkast, z.g. a.n. Pr. Hendriklaan 58, Overveen. Te bevr. 78 u. Tel. 18197. RENAULT '36 m. natio- naliteitsbewijs, in pr. staat. Benzv. 113. Voor ƒ825. Bankastraat 86 H'stede. Te koop HUISKAMER- AMEUBLEMENT en haard kachel. Curiestraat 4. HUISKAMER compl. Vulkachel, Gasstel. Te zien Woensdag en Donderdag 78 n.m. Herenweg 121, Heemstede. Te koop aangeb. KEU- KENGEYSER Junker, Lits- laan 31 Santpoort. Witte TROUWJAPON, m. 3840. Ant. v. d. Goes- slraat 35. Z.g.a.n. HERENRIJWIEL geh. compl. Kruistocht straat 41. Mooie mod. KINDERWA GEN. als nw., prijs billijk Zandvoortselaan 54, H.stede. Pracht GOTH. HUISKAM. als nieuw, best. uit dressoir, uittrcktafel, 4 stoelen en 2 armstoelen met veloursbekl. Telef. 29226. MEUBELEN NODIG? Pro fiteert van deze aanbieding. Nieuwe Old-fin. huiskamer, kwaliteit bekleding 475- (Handelsprijs). Te zien Tru- der. Badhuisstr. 32 (bij Sport- fondsenbad) Tel. 14228. Grijze KINDERWAGEN, z.g.a.n. Van 't Hoffstr. 102. Aangeb. TANDEM, z.g.a.n. Zijlvest 7 rood. BUREAU met bur. st. en H. fiets, z.g.a.n. Bloemen- daalseweg 309, Overveen, HAARDKACHEL, z.g.«.a., gr. cap. 90; Jaarsma haard 75. Kampersingel 42, telef. 16009. Te koop AUTO TWO- SEATER, P. C. Hooftlaan 1, Driehuis. 4 NIEUWE KAMPEER DEKENS 20.—. Tel. 22527. Z. g. a. n. WAN DEL WA GEN. Olycanstraat 18. Beige KINDERWAGEN, kinderstoel en kinderbadje. Blok, Keizer Karelstraat 38. TANDEM TE KOOP. Be gijnehof 4 B zw. KAJUIT-MOTORBOOT. Pr. bill. Na 6 uur: Kolkman, Papentorenvest 19 rood. GR. PERZISCH TAPIJT aan partic. Adres vern. bur. van dit blad. KINDERWAGEN te koop 20.—. Brieven G 7713. Solide H. FONGERS RIJ WIEL 70. Schotersingel 3. 2 POSTZEGELALBUMS met veel postz. 'sAv. na 8 u. Paul Krugerstraat 5 rd„ Hrl. Rasechte KRUL BELG. HERDER. 4l/i mnd. Vaart straat 13. SYLVESTRI GLIT AAR 40; Platenwisselaar met 20 platen 95.—. Leeuwerke, Korte Jansstraat 23. VERGR. B. M. (compleet) f 700.Brieven G 7695. D. K. W. MOTOR 98 cc. Nassaustraat 14 A rood. D. K. W. 98 cc. RT. A. L. Dyserinckstraat 37, Hrl.-O. SALON PATHÉFOON m. 38 nieuwe platen, modern cn klassiek. Zijlstraat 56 rd. ing. portiek. TOONBANKEN, bak fietsen, grond bascules, fiet senrek, electr. kroon, talcis. stoelen, houtwerk, marmer toonbank met vitrines, enz> Eieren Hulp. Zijlstraat 56 Enige KAMPEERTEN- TEN, geh. compl. Zeer bill. To bevr G. v fieesstraat 21. Pracht. LITS-JUMEAUX met pr. spiraal, prijs 70—, ook apart te koop als 1-pers. bed; Lits-jum. sprei 20.—. 2e Emmastraat 7. PHILISHAVE, nog 9','s mnd. gar, 25. Br. G 7746. PRIMA PENSION aangeb. tijdens uw vacantie te Hilversum, f 5 p. d. p. P-, dicht bij hei. Oude Loosdr.- weg 61. Te koop aangeboden: RENAULT-Vrachtwagen 6 ton 1946. in goede staat Kinderhuisvest 37, tel. i93J- 2 Jongedames, in ziekenhuis werkz., zoeken per 1 Juli gez. ZIT-SLAAPKAMERS zonder pension. Modern comfort. Brieven no. 5808. GEEN GELD, TOCH MEU BELEN. Want op zeer gun stige betalingscondities le vert VAN VEEN u de meu belen die u nodig heeft. Zylweg 26-28 te Haarlem. Moftendood Pirexol met D.D.T. 65 ct., mottengas p. ons 25 ct., naph- taline p. ons 10 ct„ pond 40 ct., speksteenpoeder ons 10 ct. likdoorntinctuur 45 ct. voetbad zout 45 ct., zonne- brandcrême 45 ct„ vaseline 25 ct.. brillantine 29 ct.. klit- wortel brandewijn tegen roos en haaruitval 1/10 liter 70 ct. LANGE VEERSTRAAT 20 Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef 10866. m gepatent. veterslul- ting. Voor ieder figuur, ook het meest moeilijke een ware uitkomst. 24.50 Voor zeer zware figuren 32.50 Evi. keus uit meer dan 30 verschillende modellen, vanaf 1.95 ANEGANG 25, Tel. 19644 Cadeau Is betül Zware geheel draaibare rooktafels met verlichting en prachtig chroomgarnituur. Alleen bij ons Reclameprijs f 44. v. VEEN, Zylweg 26-28, Hrl. VERKOOP BIJ EXECUTIE welke zal worden gehouden op Donderdag, de 29 Juni 1950, des voormiddags om 10 uur, ten laste van W. M. Schaap, 'wonende te Haar lem, Ben Viljoenstraat 46, van enige roerende goede ren, bestaande uit: Meubilaire goederen, keu kengereedschappen. glas- en aardewerk, en wat verder te voorschijn zal worden gebracht. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder, belast met de executie, J. H. L. Melssea Zegt het voort.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3