Bedachtzame oudjes tussen haastige cosmopolieten Hoe Frankrijk zicli de organisatie der kolen- en staal-„pool" denkt Mr. E. vanEck-Thiel overleden Stadsbesteldienst A.6.C. Kort en Bondig SLEUTEL WEG! Het kostbare deposito Woensdag 28 Juui 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Autorit voor ouden van dagen naar Schiphol ,,ïk ken da' oudje in die wagen", zei een ijscoman, toen de Fonteinlaan Dinsdagmid dag ineens gevuld werd door een sliert van negentig auto's vol hoogbejaarde plezier- reizigers, „die gaf me nog eens een opdof fer, maar dat zal nou wel dertig jaar ge- leje zijn. Ik was toen een jong maatje in een pakhuis en ik had een grote mond tegen 'm opgezet. Een potige kerel was 't toen. Maar de tijd gaat hard, meneer". Het vredige convooi zette zich in bewe ging en liet de ijscoman in gepeinzen achter. De horizon, die deze tweehonderd be woners van vijf Haarlemse tehuizen wel licht niet zo ruim meer gewend zijn, ver wijdde zich voor hun verrukte blikken, toen de stoet in rustig tempo over de Kruis weg de groene weelde van het Haarlem mermeer-bouwland binnenreed. De tocht ging langs de Rijksweg Amsterdam-den Haag, waar de blikkerende rompen der „Flying Dutchmen" in zicht kwamen. Daar, in de Amsterdamse luchthaven, lag dit jaar de bestemming van deze autotocht voor ouden van dagen. In een der lunchrooms van Schiphol ke ken de wachtende reizigers wat verwon derd van hun kranten en croquetjes op Hun tafeltjes werden van alle zijden inge sloten door vele feestelijk-be-anjerde le den van een oudere generatie. Daar tussen door snelden verpleegsters af en aan met sigaren voor de mannen en chocola voor de vrouwen en achter het buffet werd onder hoogspanning gewerkt om de oudjes te be dienen. Van trekschuiten en straaljagers Serveersters wrongen zich met bladen vol lafenis door de menigte met dreigementen in de geest van: „Als u niet op zij gaat, opa. dan krijgt u geen gebak". Vele oudjes hadden zich buiten op het terras een plaatsje veroverd en keken schuchter om zich heen naar het bedrijvige gewemel van de luchthaven. Vóór hen haastten zich de reizigers om hun intercon tinentale aansluitingen niet te missen; achter hen stond een straalvliegtuig in re visie. En dan moet je de tijd van trek schuiten en diligences nog hebben meege maakt. Meer ondernemende oudjes klom men de trap op naar de corridor boven het platform, waar de lijntoestellen gereed stonden. Het zien van een opstijgende „Convair" gaf aanleiding tot een babbeltje over de emigratiekansen, gevolgd door een opge wonden betoog over Jan Olieslager. Er was weer een onvergetelijk uitstapje ten einde, toen de zusters Anna, die voor de tehuizen van de oudjes op de uitkijk stonden, iets zagen komen en de opgetogen mensen naar binnen leidden. Als alle stad- Organisatoren van „Jongensland" in tijdnood Medewerking van Bloemen dalers gevraagd De organisatoren van het Bloemendaal- se „Jongensland", waarover wij een week geleden schreven, zitten in tijdnood. Want met het oog op het zomerreces van de Bloemendaalse raad is het noodzakelijk, dat Vrijdag een adres wordt ingediend en dat de vroedschap dan een indruk krijgt van de mate, waarin de bevolking dit ini tiatief steunt. Wij vernamen van de heer J. Meyer, dat ons artikel reeds vele bewijzen van instem ming heeft gebracht. Thans worden in Bloemendaal en Over- veen drieduizend folders verspreid. Op het daarin gehechte formulier kan men van zijn medeleven blijk geven en het is met het oog op bovengenoemde termijn van het grootste belang dat de Bloemen dalers en Overveners dat vandaag of mor gen nog doen. Intussen is voor de Bloemendaalse jeugd reeds de gelegenheid opengesteld plannen voor de toekomstige inrichting van „Jon gensland" in te dienen bij de secretaresse van het voorlopig comité, mejuffrouw A. Beekman, Bloemendaalseweg 109. Ieder voorstel moet ten minste van vier hand tekeningen zijn voorzien. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat enkele ondernemingen en bedrijven door het afstaan van werktuigen en der gelijke medewerking hebben verleend. Burgerlijke stand van Haarlem BURGERLIJK STAND 27 Juni 1950 ONDERTROUWD: 27 Juni: T. A. van Excel en H. van den Nouwland. J. M. Tolen en G. Bruijn. GEHUWD: 27 Juni: J. P. Oschatz en P. J. van der Valk. BEVALLEN van een zoon: 25 Juni: A. Co- zijnsc-nBrons. 26 Juni: A. SmitKruijshoop. 27 Juni: A. C. A. Joostenvan Dijk. B. J. M. Beunvan Liemt BEVALLEN van een dochter: 27 Juni: E. O. BrinjnBtahyj. J. I. M. MüllerKluck. OVERLEDEN: 24 Juni: A. P. van der Loos, 78 j, Grote Houtstraat. 25 Juni: E. M. M. Glas—Metz, 82 j., Lange Herenstraat. R. H. C. 't Hart, 24 j„ Hazepaterslaan. 26 Juni: .A. Hoenderdos—Kruup, 70 j., Saenredamstraat. P, C. van Hemert, 73 j.. Gen. Bothastraat. J. Mo!, 81 j., Kloppersingel. P. Schneiders, 82 j., M. van Heemskerkstraat. genoten deze vreugde op de gerimpelde ge zichtjes eens hadden kunnen zien, kwamen er voor het comité, dat deze tochtjes orga niseert, beslist meer auto's beschikbaar, dan men tot nu toe met moeite bijeen heeft kunnen krijgen. Tijdens het uitstapje van de Haarlemse ouden van dagen iverd ook een bezoek gebracht aan Schiphol. Een aantal oudjes in beivondering voor een der K.L.M.-toestellen. W. J. H. Muiier tot ereburger van Witmarsum benoemd De gemeenteraad van Witmarsum heeft de heer W. J. H. (Pim) Muiier benoemd tot ereburger. Deze pionier op sportgebied en oprichter van HFC is in Witmarsum geboren. ORGELBESPELING in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 29 Juni, des namiddags van 23 uur, door George Robert. Programma: 1. Preludium en fuga C gr. t., J. S. Bach. 2. a. Jesu, der du meïne Seelc; b. Wir Christenleut, J. S. Bach. 3. Meinen Jesum lass ich nicht (Choral met Variaties), J. G. Walther. 4. Derde concert. Adagio, Allegro, Adagio, Gavotte, Handel - Dupré 5. a. Siciliana (stile antico); b. Pastorale, Enrico Bossi. 6. Toccata, Th. Dubois. Werkdocument voor Schumanplan'conferentie Was enige jaren lid van de Haarlemse Raad Mevrouw mr. E. van Eck-Thiel, die ge ruime tijd zitting had in de Haarlemse raad, is gistermorgen in het Diaconessen- huis, waar zij reeds enige weken geleden werd opgenomen, overleden. De thans ontslapene kampte al lange tijd met een asthmatische bronchitis, waaraan zij tenslotte is bezweken. Mevrouw mr. E. van Eck-Thiel werd op 6 November 1893 in Vreeland geboren. Zij bezocht het gymnasium te Haarlem; aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam studeerde zij in'de rechten. Zij promoveerde in 1917, waarna zij als advo caat en procureur beëdigd werd. Aanvan kelijk werd zij als medewerkster in het advocatenkantoor van haar vader, mr. J. H. Thiel, opgenomen, die kort daarna zijn praktijk neerlegde. In 1920 trouwde zij met mr. M. A. van Eek met wie zij jaren lang een advocatenpraktijk uitoefende. In 1939 deed zij haar intrede m de Haarlemse gemeenteraad, waar zij tot de oorlog de Vrijzinnig- Democratische Bond, waarin zij verscheidene functie bekleedde, ver tegenwoordigde. Na de oorlog sloot mevrouw Van Eek zich aan bij de Partij van de Arbeid, waarin zij on der meer bestuurslid van de plaatselijke vrou wengroep werd. In 1945 werd zij benoemd tot lid van de noodraad. Haar mandaat werd bij de verkiezingen van de gemeenteraad zowel in 1946 als in 1949 verlengd. In het begin van dit jaar zag zij zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zich terug te trekken. Dit besluit werd in brede kring en vooral natuurlijk bij haar fractiegenoten zeer betreurd, omdat me vrouw Van Eck-Thiel getoond had zeer persoonlijke kwaliteiten te bezitten. In het raadswerk viel zij op door haar zeer ont wikkeld rechtsgevoel, door een volslagen afkeer van het behalen van goedkope suc cessen en in het algemeen door een oor deel, dat dikwijls even bezadigd en wel overwogen als verrassend en overtuigend was. Zij deed belangrijk werk in de raads commissie voor de strafverordeningen, doch bezat behalve voor juridische vraag stukken ook een ruime belangstelling voor vele andere terreinen van het maatschap pelijk leven. De thans ontslapene was voorts lid van de Raad van beheer van de Haarlemse Flatstichting en van de Stichting voor op leiding van leerkrachten bij het openbaar voorbereidend lager onderwijs. Ook was zij gedurende enige tijd bestuurslid van de Haarlemse Montessorischool en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De teraardebestelling heeft Zaterdagmid dag om twaalf uur op de Algemene Be graafplaats te Heemstede plaats. Oud-leerlingen van Gymnasium nemen afscheid van dr. C. Spoelder Aan het einde van de cursus zullen oud leerlingen van het Gymnasium in de gele genheid zijn afscheid te nemen van dr. C. Spoelder, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs verlaat. Op Zaterdagmiddag 8 Juli wordt een receptie gehouden in het gymnasium, echter uitsluitend voor oud-leerlingen en des avonds wordt in de Stadsschouwburg een bijeen komst gehouden. Dit afscheid is uitsluitend voor oud-leer lingen. Zoals bekend blijft dr. Spoelder tot 1 Januari aan de school verbonden. Als voor lopige datum van het afscheid is bepaald 22 December. Te Utrecht vergaderden de gepensionneerden die georganiseerd zijn in de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël", ter bespreking van de wetsontwer pen inzake de verhoging van de pensioenen met een bijzondere toeslag en de kinderbij slag voor gepensionneerden. In een motie spreken de gepensionneerden hun teleurstel ling uit over de materiële inhoud van het wetsontwerp. Zij protesteerden tegen het niet verlenen van verdere terugwerkende kracht aan de to'eslag van f 40.— en tegen het stel len van een limiet van 10 pet. in het wets ontwerp, voorts tegen de bepaling dat het pensioen en de bijzondere toeslag als een eenheid worden beschouwd. De Franse delegatie ter conferentie voor het plan-Schuman heeft gisteren een uit treksel gepubliceerd uit het werkdocument, dat de conferentie als basis voor de be sprekingen werd voorgelegd. Hierin wordt onder meer gezegd: „Het hoge gezagsorgaan zal optreden als uitvoerend en administratief lichaam en verantwoording verschuldigd zijn aan een gemeenschappelijke vergadering, recht streeks te kiezen door de parlementen der aangesloten landen. Beroep tegen zijn be sluiten zal mogelijk zijn door een stelsel van arbitrage. De leden van het hoge ge zagsorgaan zullen benoemd worden door de gemeenschappelijk optredende deel nemende regeringen. De leden van de ge meenschappelijke vergadering zullen elk jaar gekozen worden door de parlementen van de deelnemende landen uit hun eigen leden. Leden van het hoge gezagsorgaan zullen genoodzaakt zijn af te treden na een motie van wantrouwen van een belangrijke meerderheid van de gemeenschappelijke vergadering. Een hof van arbitrage .zal van het hoge gezagsorgaan kunnen verlangen dat het zijn besluit wijzigt, wanneer dit de economische uitbreiding of de buiten landse betalingsbalans van een aangesloten land in gevaar zou kunnen brengen. Het hoge gezagsorgaan zal geadviseerd worden door commissies van advies, waarin werk gevers, werknemers en verbruikers ver tegenwoordigd zijn. Het hoge gezagsorgaan zal zich voor wat de prijzen betreft, concentreren op be scherming van de verbruiker zonder dis- KAMERLEDEN VRAGEN: Hoeveel kostte Nederland de Ronde Tafel-Conferentie? In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van het depar tement van Uniezaken en Overzeese Rijks delen vragen verschillende leden hoeveel personen uit Indonesië door de Nederland se regering tot deelneming aan de RTC zijn uitgenodigd, dan wel niet genood, toch daaraan hebben deelgenomen. Welke regeling was er getroffen voor de over komst der genodigden uit Indonesië er welke andere kosten kwamen met betrek king tot deze groep volgens afspraak ten laste van Nederland? Zo vragen zij voorts: Welke verplichtingen had de Nederlandse regering op zich genomen voor de niet door haar uitdrukkelijk uitgenodigde deel nemers aan de RTC? Welk bedrag is aan daggelden, welk aan verblijfskosten, welk aan autos en welk aan representatiekosten uitgegeven? Andere leden vroegen waarom de uit gaven uitsluitend ten laste van Nederland komen. „De cijfers die de toelichting ver schaft", zo zeggen zij, wijzen op abnor male bedragen, besteed aan verblijfs- en representatiekosten, die, wanneer zij ge analyseerd worden, bepaaldelijk belache lijk aandoen". Oost-Azië-Verzetster voor Corrie Vonk De Koningin heeft Corry Vonk de onder scheiding „De Oost-Azië Verzetster" ver leend. Wim Kan e.i Corry Vonk zijn het tweede echtpaar (Wim Kan kreeg deze verzetster begin Februari van dit jaar), dat deze onderscheiding ontving. ADVERTENTIE Neemt A.B.C. Barrevoetestraat 2 toont met zyn vakkundig personeel dat hij Uw goederen beter vervoert. uur 14810—14155 Het was een lange reis. Urenlang voeren ze voort over het meer. En ze verveelden zich geen ogenblik, want er was telkens wat anders te zien. De tijd leek wel te vliegenVóór ze er erg in hadden begon de zon alweer in het westen te dalen. „Tjonge," zei Bunkie. „Is het al zo laai?" „Jazeker," zei Rick. „Wij zijn al een hele dag onderweg! Het wordt nou langzamerhand tijd om naar kooi te gaan. morgen komt er weer een dag!" „Maar moeten we dan niet eerst naar de kant varen?" vroeg Bunkie. „Welnee.... we laten de zeilen zakken en we blijven rustig drijven tot morgen ochtend! Help maar eens even!" Ze maakten de lijnen van het grote zeil los en lieten het zakken. Ook het kleine voorzeil werd opgerold. Ziezo," zei Rick. ,JZo blijjt de boot wel drijven en we kunnen naar beneden gaan om te slapen!" criminatie, op het doen verdwijnen van oneerlijke handelspraktijken en op de uit breiding van productie en markten. De exportprijzen moeten de zelfde zijn als die binnen de enkele markt, tenzij deze export stuit op dumpingspractijken door ondernemingen, die vallen buiten het ge- zagsgebied van de aangesloten landen. Het zal er voorts op toezien, dat concur rentie of aanpassing van ondernemingen niet ten nadele van loontrekkenden werkt. Ook zal er een verbinding geschapen wor den met de Raad van Europa. Aan een ver tegenwoordiger van de UNO zal worden opgedragen halfjaarlijkse rapporten uit te brengen over de werkzaamheden van het hoge gezagsorgaan. Het verdrag zal wor den aangegaan voor een onbeperkte periode en alle Europese staten zullen vrij kunnen toetreden op nader te omschrijven voor waarden. Het zich terugtrekken van een aangesloten land zal niet mogelijk zijn, ten zij alle andere aangesloten landen met deze terugtrekking en de omstandigheden daarvan accoord gaan. Haarlemmer bleef het oneens met Ambtenarengerecht Voor deCentraleRaad van Beroep in Utrecht diende een ingewikkelde zaak van de 48- jarige Haarlemmer A. J. G. P. M. J., die uitgemaakt wenste te zien, of hij inderdaad in 1945 tot reserve-kapitein van de Ne derlandse Strijdkrachten is benoemd, of, zoals het ministerie van Oorlog aanvoerde, dat zulks niet het geval was. Als eerste voerde de Haarlemse advocaat mr. P. J. Prinsen Geerligs het woord. In een langdurig pleidooi betoogde mr. Prin sen Geerligs, dat J. indertijd, kort na de bevrijding van Nederland, zijn diensten heeft aangeboden aan het leger. Na enkele malen van het kastje naar de muur ge zonden te zijn, kwam hij terecht bij de chef-staf van Prins Bernhard, die toenter tijd bevelhebber van de Nederlandse Strijdkrachten was. Deze, de kolonel Door man, heeft toen besloten van de diensten van de heer J. gebruik te maken en hem doorgestuurd naar Eindhoven. Vandaar uit werd hij ingedeeld bij de Divisie Apel doorn en gedetacheerd als reserve-kapitein bij het Engelse leger. Zulks duurde tot be gin Augustus van het bevrijdingsjaar, toen J. door de P.O.D. werd gearresteerd in ver band met zijn houding gedurende de oor logsjaren. Zo was, aldus mr. Pi-insen Geerligs, de gang van zaken. Verscheidene brieven uit die periode duiden er op, dat J. daarna door het leger is gedemilitariseerd. En is er meer bewijs nodig, zo concludeerde deze pleiter, voor het feit, dat men militair is geweest? Een burger kan immers niet ge demilitariseerd worden? Er is J. een iden titeitsbewijs en een zogenaamd pay-book uitgereikt en gedurende de maanden van zijn dienstdoen is hij ook uitbetaald. Het ministerie van Oorlog wil nu restitutie van deze betalingen hebben. Mr. Prinsen Geerligs constateerde, dat het betreffende ministerie had aangevoerd, dat nimmer acte van de tijdelijke benoe ming van J. tot kapitein is opgemaakt. Doch, aldus deze pleiter, kan men de kolo nel Doorman in zijn functie van chef-staf zo weinig verantwoordelijkheid toeschrij ven, dat een schriftelijke bevestiging van J.'s benoeming van de hand van deze auto riteit geen waarde zou hebben. „Bovendien blijkt uit het Ambtenarenreglement geens zins, dat men pas na het opmaken van de acte van benoeming werkelijk ambtenaar zou zijn. Men is dat al na een schriftelijke bevestiging van zijn benoeming". De heer A. B. Muiderman, die ter zitting het ministerie van Oorlog vertegenwoor digde, merkte allereerst op, dat het geval van J. niet alleen staat. Er zijn veel meer mensen geweest, die zich na de oorlog een rang meenden te hebben verworven in het leger. Doch de meesten daarvan hebben zich bij de beslissingen van het ministerie neergelegd. Niet aldus de heer J., die het ministerie en de regering heeft overstroomd met verzoekschriften. De heer Muiderman gaf overigens het volgende commentaar op de in twijfel getrokken benoeming van J.: In de verwarring, die kort na de be vrijding nog heerste, was de organisatie van het ministerie van Oorlog, dat ten dele in Londen zat, en ten dele ook in Brussel en Eindhoven, nog geenszins ideaal. Er werkte een aantal veldofficieren, dat niet altijd even goed op de hoogte was met de werkzaamheden ten departemente De be tekenis van de brief van kolonel Doorman voor de minister van Oorlog is te verwaar lozen, zo zeide de heer Muiderman. Zij wordt te niet gedaan door het feit, dat geen acte van de benoeming is gemaakt. Natuurlijk ware het anders geweest indien de Prins zelve de betreffende brief had geschreven. Mr. Prinsen Geerligs vroeg verwerping van het vonnis van het Ambtenarengerecht, dat had geconcludeerd, dat J. geen aan spraak kon maken op die veel besproken militaire rang. Over veertien dagen zal de Raad vonnis wijzen in deze zaak. EINDEXAMEN H.B.S.-A. Geslaagd de dames: W. de Jong, R. Breeman en de heren: A. v. Huissteden. J. v. d. Net. A. Mudde, L. Dikker. De examens zijn afgelopen. Van de 79 wer den 12 candidates afgewezen. BINNENLAND Een 72-jarige Amsterdammer, die ervan verdacht werd door een wisseltruc bij een wisselkantoor van de Nederlandse Bank in de hoofdstad voor twintig bankbiljetten van 100 gulden een bedrag van 3000 gulden te hebben terugontvangen, is door het gerechts hof veroordeeld tot 1000.— boete. De recht bank had hem drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De Gruyter en Zoon N.V. te 's Hertogen bosch heeft het boekjaar 1949 afgesloten met een netto exploitatiesaldo van 2.173.129. 1.819.447.in 1948). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. op de gewone en de preferente aandelen en 7.2 pet. op de prefe rente winstdelende aandelen. Een bedrag van 700.000 zal gestort worden in het reserve fonds. Een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 27-jarige gewezen PTT-beambte C. D. den H. uit Rotterdam. Den H. had bekend een bedrag van circa 5000.dat hij door het in ontvangst nemen van girostortingen onder zijn beheer kreeg, voor zichzelf te hebben gebruikt. Gedeputeerde Staten van Friesland zul len ook dit jaar weer de Gijsbert Japicx-prijs 500.—) voor het beste Friese prozawerk en de Dr. J. Halbertsmaprijs voor heem kunde uitloven. Te Ede heeft generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, het tweede op leidingscentrum geopend, dat ten doel heeft een algemene militaire vorming te geven aan vrijwilligers, die straks het nieuwe onderofficierskader zullen vormen van" de Koninklijke Landmacht. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij dr. J. H. van Roijen be noemd is tot ambassadeur in de Verenigde Staten van Amerika. Een Nederlandse radio-verslaggever ver gat in een café te Bentheim (D.) een koffer, welke o.a. 5000 mark bevatte. Bij zijn terug keer was de koffer verdwenen. De politie hield drie mannen aan. die zij van de dief stal verdacht. In de woning van een hunner werden de koffer en nog 3450 mark terug gevonden. De politie te Rotterdam heeft een 16- jarig Zweeds meisje aangehouden, dat als verstekelinge op een Nederlands schip naai de Maasstad was gekomen. Zij was in het bezit van twee paspoorten, een Engels cn een Zweeds, waarin zij haar geboortedatum had veranderd. De Vreemdelingendienst zal haar waarschijnlijk naar Zweden terug sturen. De minister van Economische Zaken heeft ter vervulling van de door het over lijden van mr. E. D. M. Koning ontstane vacature benoemd tot lid van de Hoofdcom missie voor de Industrialisatie ir. J. T. Duy- vis te Amsterdam. Op zyn verzoek is aan mr. N. C.' M. A. van den Vries eervol ontslag verleend als vice-president van dc Hoge Raad. Tot vice- president is benoemd mr. L. A. Nijpels, thans raadsheer in de Hoge Raad. P.T.T. deelt mede, dat het telegraafver- keer met Korea aan ernstige vertraging onderhevig is. Aanneming van telegrammen geschiedt uitsluitend voor risico van de afzender. HAARLEM EN OMGEVING De huiscollecte voor Nazorg te Haarlem heeft opgebracht: f2352,12. Beëdigd werd als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank: mr. H. C. van der Woerdt te Heemstede. In het cultuurcentrum „De Stompetoren" te Spaarndam wordt Zaterdagavond om acht uur een recital gegeven door de zeer jeugdige Chinese kunstenaars mej. Lee San San (pianosolo) en de heer Lim Kek Tsjang (viool). Dit is een van de culturele avonden „met kaarslicht" die door het genoemde cul tuurcentrum in de Zomercyclus 1950 worden georganiseerd. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht" te Zandvoort heeft aanbesteed het bouwen van zes cn twintig woningen, waaronder achttien duplex te Zandvoort, naar een ontwerp van architect B. J. J. M. Stevens. Ingekomen waren twee en dertig biljetten. Laagste inschrijfster was firma ge broeders Van der Putten te Haarlem voor 320.000.en de hoogste de firma Riemer- sma te Amsterdam voor 404.000. Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de dames L. A. Jetses, Heemstede en L. A. SLeling, Haarlem en de heren H. Bijkerk (cum laudc), A. Kroon, J. H. H. Munnik, J. Noorda, allen Haarlem. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatscxamen economie de heer J. Boersma t° Haarlem. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Keuze uit 30 verschillende merken J. G. Kaasenbrood, El. techra. bureau GROTE HOUTSTRAAT 131 hoelc Cornelisst. Aankoop van „Eikenrode" te Heemstede B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld aan de Leidse stichting voor tbc-bestrijding in af wachting van een door haar te sluiten geldlening voor de bouw en inrichting van een sanatorium voor tuberculoselijders op het terrein van het landgoed „Eikenrode" te Heemstede een geldlening te ver strekken van ƒ193.500,— tegen 3 pet. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT IC M „SIEUTHSPECIAIIST" FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 25) „Moet je beslist vanavond terug, Char les?" vroeg zij. „Zou je niet liever blijven eten en het met Paps uitpraten? Ik zal jouw partij opnemen. Tenslotte zie ik niet in, waarom jou niet alles verteld zou wor den, wat er te vertellen valt." Hij schuinde zijn hoofd. „Dat kan ik niet doen, Grace," zei hij spijtig, „en denk er om, dat je geen woord van wat we besproken hebben, fegen je vader herhaalt. Hij houdt zeer zeker iets achter, maar ongetwijfeld om zeer goede redenen. Oefen geen druk op hem uit. Waarom kom je niet een beetje naar de stad?" Zij schudde het hoofd. „Ik geloof, dat het beter is, dat ik hier maar in de buurt blijf," besloot zij een beetje verdrietig. „Vader doet nooit over iets zijn mond tegen mij open, maar toch heb ik zo'n gevoel, dat ik hier moet blij ven." Het was een lawaaierige rommelige kleir.e gelegenheid. De groepjes mannen, die hier en daar verspreid zaten, waren al ler. met de een of andere handelstransactie bezig geweest. De meerderheid scheen te vreden te zijn, maar een paar mensen hier en daar keken niet al te opgewekt. De twee jongelui bekeken hen met critische blikken. „Je bent hier uit de sfeer, Grace," zei haar metgezel. „Alsof ik dat niet wist!" gaf het meisje bitter ten antwoord. „Wat heb ik te maken met die op koopjes jagende, geld graaiende menigte? Als die ellendige kwestie op de fabriek maar voorbij was, dan zou ik vader vragen, om mij een tijd in de stad op ka mers te laten wonen." „Kom bij Lucille logeren," stelde hij voor. „Zij zal je graag bij zich hebben. Tenminste, als zij mij vergeven heeft." „Heb je je zo slecht gedragen?" „Ik veronderstel van wel tenminste naar onze hedendaagse maatstaven te re kenen." bekende hij. „Je weet, hoe we in sommige opvattingen zitten vastgeroest. Een man behandelt je onaangenaam in tegenwoordigheid van een vrouw en dan moet je een grimmig gezicht zetten en hem toesissen: „Wacht maar tot ik je alleen te pakken krijg!" Welnu, die knaap ver veelde me in tegenwoordigheid van Lucille en ik wachtte niet. En ik weet nog niet eens, hoever ik uit de gratie ben." Een conducteur kwam binnen en liep op Dutley af. „De trein is gesignaleerd, mijnheer," zei hij. „Ik heb uw plaats gereserveerd." „Ik heb zo'n idee," lachte Grace, terwyl zij met hem het perron opliep, „dat ik beter zal doen met het resultaat af te wachten, voor ik er over praat, om mijzelf by Lucille te parkeren." Daarbuiten viel een druilerige regen en de meeste passagiers stonden te schuilen. Met een gillend gefluit op het moment, dat hij over de wissels ging, kwam de Schotse trein het station binnen. De conducteur en de kruier draaiden om hen heen. Plotseling greep Grace hem bij de arm. „Zeg, Charles," riep zij, „is dat vader niet?" Matthew Parkinson, lang en indrukwek kend in zijn jas, verscheen plotseling in het licht van een der lampen. Naast hem, druk pratend en bij iedere zin gesticulerend, liep een lange, gladgeschoren jongeman. „Dat is die man, die ik neergeslagen heb," riep Dutley uit en stapte terug in de schaduw. De bediende uit de restauratiewagen duwde de deur van Dutley's compartiment open, zodra de trein Sheffield verlaten had. „Diner, meneer?", vroeg hij met het menu wuivend. Dutley wenkte hem om binnen te komen. „Vertel mij eens," vroeg hij, „is er een lange, glad geschoren jongeman met zeer glad gestreken zwart haar en die er als een vreemdeling uitziet, op het ogenblik in de restauratiewagen?" De bediende glimlachte opgewekt. „Hy was de eerste heer, die-binnenkwam, meneer, gaf hij ten antwoord." Hij zit nu aan een tafel dicht bij de deur. Hij was in gezelschap van mijnheer Parkinson op het perron in Leeds. Ik zag hen bij elkaar staan, zodra de trein stilstond." „Prachtig," mompelde Dutley, een geld stuk te voorschijn halend. „Als ik kom eten. denk je dan, dat je me zgn. toe vallig bij die heer aan tafel zou kunnen plaatsen?" „Zeker, meneer," was het prompte ant woord. „Het is vanavond nogal druk in de trein en niemand zal een tafel voor zich alleen kunnen hebben". Het geldstuk verwisselde van eigenaar. Dutley volgde de bediende en ging in de restauratiewagen op de aangeduide plaats zitten. Zijn korte uitroep, toen hij bevond, dat hij tegenover De Brest zat, was zeer goed gesimuleerd. Hij stond half op. De jongeman keek hem verontschuldigend aan. „Het is niet nodig, dat u de tafel weer verlaat, mijnheer Dutley," zei hij. „Ik ben bereid om voor mijn gedrag op die avond mijn verontschuldigingen aan te bieden." Dutley ging weer zitten. „Ben er helemaal niet zeker van, dat het maken van verontschuldigingen eigenlyk niet op mijn weg ligt," zei hij. De Brest schoof het idee met een enkel gebaar terzijde. „Ik was te vasthoudend," bekende hy. „Mijn bewondering voor juffrouw Bessiter was natuurlijk voor u onaangenaam. Ik maak u mijn excuses." „In orde," gaf Dutley toe. „We zullen er niet meer over praten. Zullen we bij ons diner een fles delen?" „Het zal me zeer aangenaam zijn," zei de jongeman. „Waar bent u vandaan gekomen?" vroeg Dutley „Ik heb u in Leeds niet zien in stappen." De Brest aarzelde. Hij kwam echter tot de conclusie, dat Dutley de waarheid sprak, hetgeen ook inderdaad het geval was. „Ik ben uit Glasgow gekomen," zei hij. Dutley voelde een kleine trilling door zich heen gaan, ofschoon daarvan op zijn gezicht niets te bespeuren viel. De Brest loog. Waarom? Met welk doel? Wat zat er voor geheimzinnigs aan zijn bezoek aan Matthew Parkinson? „Ik heb het niet op Glasgow begrepen," mompelde hij vaag, „Ober, geef eens even de wijnkaart." „Desalniettemin is er een effectenbeurs en zyn er verschillende zeer goed bekend staande bankiershuizen. Mijn bezoek duur de slechts een paar uur." „Kent u Leeds?" „Slechts zeer oppervlakkig," gaf de baron toe. „Uw Engelse steden buiten Londen interesserenmij alleen, als er wat ver diend kan worden. Ik heb geen connecties in Leeds. In Glasgow heb ik relaties bij een bank en met verschillende rederijen." „Er is anders in Leeds heel wat geld te verdienen," zei Dutley. „Dat hoort u in ieder geval te weten, mijnheer Dutley. Toen ik u aan tafel ont moette, had ik er geen idee van, dat u de zoon bent van de stichter van Booth- royd. Men kan u gelukwensen; het is een prachtige onderneming." „Ik heb er, naar ik vrees, niet veel mee te maken," zei Dutley met een zekere klank van spijt in zijn stem. „We hebben een Raad van Commissarissen, waarvan ik ge acht word de voorzitter te zijn, maar sinds de dood van mijn vader heeft mijnheer Parkinson feitelijk het gehele bedrijf ge leid. Kent u hem soms?" „Ik ken hem oppervlakkig," gaf de ander na een korte aarzeling toe. „Hij is onge twijfeld een eerste klas zakenman." „De meeste zakenlui uit Yorkshire zijn zeer schrander," merkte Dutley op. „Ik geloof, dat Parkinson nogal een grote repu tatie heeft als financier. Persoonlijk heb ik daar nooit iets voor gevoeld. Mijn her sens zijn daar niet op ingericht." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6