Haarlems Dagblad cn Optctbtc Tjaarlemstbc «Courant (Kmto 165:6) Groei Zuid-Koreanen heroveren het vliegveld Kimpo Officiële reacties van Moskou en Peking niet onrustbarend Regering van India besluit tot aanvaarding van steun-resolutie 64e Jaargang No. 19588 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 30 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.— Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TEMIDDEN van sp: nnende wereldge beurtenissen kan men er toe komen, zich enig journalistiek respijt te verschaf fen dooi- een blik te slaan in dat nuch tere, met cijfers geladen weekblad: de Eco- nomisch-Statistische Berichten. Als volk beschouwd een belangwekkende min derheid niet te na gesproken zijn wij altijd goed in het cijferen geweest en ne vens onze economen getuigen ook onze sta tistici daar op treffende wijze van. Het speurend oog hecht zich in de jongste Be richten aan een indrukwekkend blok ge tallen onder de titel ,,De bevolking van enkele Nederlandse gemeenten gedurende de periode 13501950" Het oog leest en knippert. Het ontwaart dat de gemeente Eindhoven, die in November 1849 een vredig dorpje was met 3083 inwoners en in den jare 1909 nog maar heel spaar zaam gegroeid was tot 5665, nu de zesde stad van Nederland is met 140.555 inwo ners. Zo ziet ge wat mannen als Philips en met hem andere industriëlen, maar hij in de eerste plaats in weinige tientallen jaren om zich heen verzameld hebben. De groei der Eindhovense bevolking in een eeuw tijds drukt zich uit in 4459 procen ten. Dit is het Nederlandse steden-record. Het is niet te benaderen. Als tweede in dit groeiproces van een eeuw (waarin Eindhoven zijn spurt pas in de tweede helft heeft ingezet) ligt Enschedé ver achter. Het is nu naar omvang onze tiende stad. Het was een eeuw geleden, met 3778 inwoners, van dergelijke dorpsmaat als Eindhoven. Het is eerder en regelmatiger tot groei overgegaan, hoefde niet op late uitvin dingen van gloeilampen en radiotoestellen te wachten, verzamelde zich vooral om ,,de textiel" en steeg in een eeuw tijds tot 106.882 inwoners. Toeneming: 2729 procent. Niet gemakkelijk zal men nummer drie in de groei-race raden. Die is van kleiner kaliber: een der bescheidene des lands. Wij bezitten nu tien steden boven de honderd duizend inwoners; na dat tiental treedt de daling in aantallen snel in. Dat mag dan ook wel. Het is al erg genoeg met de volks-opeenhopingen in een zo klein land. Nummer drie dan is Heerlen, in hon derd jaar tijds*van 4539 inwoners gegroeid tot ruim zestigduizend: een toeneming met 1228 Misschien had u dat niet vermoed en bezat u evenmin enige notie, dat Heer len Amersfoort en Den Bosch reeds in in wonertal overtreft. Het zal aan mij liggen dat die kolom met de getallen van een eeuw geleden er het aardigst uitziet. Niet omdat wij er toen geen van allen waren, maar omdat die kleine bevolkingen zulke prettige gedach ten oproepen aan lommerrijke dorpen en stadjes, vervuld van rust en schilderachtig heid, waarin de stilte slechts verstoord werd door de hoefsmid die een paard be sloeg en door het liefelijke geklingel van een carillon. Waarin kippen rustig in „het centrum" vertoefden, dat niemand zo noemde omdat er niet veel anders was. Stel u Haarlem voor, een eeuw geleden, met precies 25.852 inwoners wat moet de Grote Kerk toen ontzaglijk groot ge weest zijn. Heemstede heeft nu zo onge veer die bevolking. Maar Haarlem is in een eeuw tijds tot 161.982 inwoners ge groeid, namelijk met 527 en het overtreft in dat percentage verre de hoofdstad, die „maar" van 224.035 tot 835.835 en dus slechts met 273 is gestegen. De blik valt weer op die aantrekkelijke eerste kolom,van een eeuw geleden, en ont dekt met enige verbazing dat Haarlem nu evenveel inwoners telt als Rotterdam (90.000) en Den Haag (72.000) er in het jaar 1850 tezamen hadden. De groei-pro- centen van de tweede en derde stad des lands zijn dan ook nog hoger dan die van Haarlem: Rotterdam 650, Den Haag 674. Er zit toch wel wat aardigs, soms zelfs ver rassends, in al die cijfers. In de kolom der kleine stedekens van het verleden neemt het oog genoegelijk Groningen (33.000), Utrecht (48.000), Tilburg (14.000), Nijme gen (21:000) en Breda (14.000). waar. Utrecht nadert nu met rasse schreden de tweehonderdduizend, Groningen de 140.000, Tilburg is juist de 120.000 gepasseerd, Nij megen de 110.00 en Breda is de negentig duizend al nabij. Welk een volksmassaas. De statistici ont houden er ons de totalen voor het gehele land niet bij: Nederland was een eeuw ge leden de drie millioen inwoners juist ge passeerd en het is nu, zoals bekend, de tien millioen voorbij. In 1939, vlak voor de oorlog dus, was het nog niet aan de negen millioen toe. En nu ontwaart het cijfers-verwerkend oog een tweede groep getallen: eind '39 was de woning voorraad in den lande 2.200.678. Er werden in oorlogsjaren ruim 92.000 huizen ver nietigd en de woningvoorraad was bij het begin van dit jaar 2.211.719. Elfduizend huizen meer dan tien jaar geleden, bij een bevolkings-toeneming, in die tijd, van bijna 1.200.000Het drukt onze woningnood weer eens extra-duidelijk uit. R. P. Tweede Kamer vraagt nadere inlichtingen over plan-Schuman De commissie voor de handelspolitiek uit de Tweede Kamer verklaart in haar verslag over de Deviezennota, dat sommige landen weliswaar medewerken aan de vrij making van het handelsverkeer, maar deze, onder andere door het heffen van hoge tarieven, weer ongedaan maken. De com missie vraagt wat de regering hiertegen heeft gedaan en wat tot dusverre de ge volgen van de vrijmaking zijn geweest voor het Nederlandse bedrijfsleven. Enige leden zouden gaarne gegevens ontvangen over de verbetering van de monetaire toestand en de betekenis daarvan voor de betalings balans. Ook werd gevraagd hoe de rege ring het binnenlandse monetaire evenwicht wil handhaven. De commissie zou het op prijs stellen indien de regering de Kamer zou willen inlichten over de betekenis, die het plan- Schuman. kan hebben voor de Nederlandse betalingsbalans en de deviezenpositie. Uitgifte van opbouwobligaties Volgens een mededeling in de Staatscou rant wordt overgegaan tot de uitgifte van opbouwobligaties tot een bedrag van ten hoogste 500 millioen, waarover onlangs reeds een uitvoeringsbeschikking van de minister van Financiën werd gepubliceerd. De obligaties worden uitgegeven aan personen, die oorlogsschade hebben gele den aan onroerend goed en zelf niet tot herbouw wensen over te gaan. Amerikaanse luchtmacht zal ook Noord-Korea aanvallen De Zuid-Koreaanse troepen houden nog steeds stand. Blijkbaar bemoedigd door de steeds effectievere actie van de Amerikaanse luchtmacht zijn zij zelfs op één punt tot de tegenaanval overgegaan en hebben het zeer belangrijke vliegveld Kimpo, dat eerst geducht door Amerikaanse bommenwerpers onderhanden was genomen, her overd. Verder klemmen de verdedigers zich hardnekkig vast aan de verdedigingslijn die langs de rivier Han loopt. Een belangrijk bericht komt van Walter Simmons, de correspondent van de Chicago Tribune, die meldt dat MacArthur zün bommenwerpers bevel heeft gegeven om ook doelen in Noord-Korea aan te vallen, vanwaar de Noord- Koreaanse vliegtuigen hun acties ondernemen. Volgens radio-Moskou zouden Ameri kaanse superforten reeds een bombardement op Pyongyang hebben uitgevoerd, dat aanzienlijke schade aanrichtte en talloze slachtoffers eiste. President Truman had aanvankelijk slechts acties beneden de 38ste breedtegraad bevolen, maar men neemt nochtans aan, dat MacArthurs besluit in Washington goedgekeurd zal worden. Gene raal „Doug" MacArthur is inmiddels naar Tokio teruggekeerd. Hij bracht een bezoek aan de frontlijn bij Seoel en noch de artillerie-beschieting die hij meemaakte, noch 't bombardement op het vliegveld waar hij arriveerde, schenen deze 70-jarige ijzer vreter, die ongewapend met zijn oude „slagveld-hoed" op het hoofd rondwandelde, te deren. Behalve de Amerikaanse luchtmacht die door het iets opklarende weer aan stootkracht won en meer dan 180 vluchten uitvoerde, is gisteren ook de vloot in actie gekomen. Zij vuurde salvo na salvo met haar zware geschut op de communistische bruggelloofden aan de Oostkust van Zuid-Korea af. De vloot krijgt voorts versterking van een vliegdekschip, een zware kruiser en twee torpedojager-flottilles die van de Amerikaanse Westkust naar Pearl Harbor op Hawaii zijn gedirigeerd. Nog geen troepen Volgens Amerikaanse functionarissen is de Zuid-Koreaanse positie in de frontlijn nog vrij onvast. De troepen zijn zich echter aan het hergroeperen op hun verdedigings lijn die langs de Han loopt en hun moreel schijnt te verbeteren naarmate de Ameri kaanse steun toeneemt. In Washington wordt vernomen, dat generaal MacArthur nog geen verzoek heeft ingediend om Ame rikaanse troepen te mogen gebruiken. De herovering van het vliegveld Kimpo, waar een bombardement door B-29's de bezet ting murw beukte, wordt als een bemoe digend teken gezien. In het gebied van Seoel zijn echter nog grote Noord-Kore- aanse troepenconcentraties waargenomen. In een Noord-Koreaans communiqué dat de herovering van Kimpo bevestigt, wordt gezegd dat de Noord-Koreaanse opmars voortduurt. General MacArthur arriveerde bij zijn inspectiereis op het vliegveld Soewon, net toen dat door vijapdelijke toestellen werd gebombardeerd. Ook het gezelschap van de generaal werd beschoten maar niemand werd gewond. Vier aanvallende Yak-jagers werden neergeschoten. Het toestel van president Syr.gman Rhee en de Ameri kaanse gezant Muccio werd tijdens zijn vlucht\ naar en uit Soewon voortdurend door Yaks aangevallen. Na de bespreking met deze twee functionarissen begaf Mac Arthur zich tussen de lange rijen vluchte lingen die een trieste processie vormden, naar het front. Hij sloeg in het open veld staande de operaties gaande, waarbij de bruggehoofden van de cohimunisten over de rivier geëlimineerd werden. Terstond na zijn terugkeer gaf hij opdracht nog meer zware uitrusting naar de verdedigers te zenden. Tevens gaf hij uit Tokio bevel aan de 40 Australische Mustang-jagers die onder zijn bevel staan, om tot aanvallen over te gaan. Invasie In een bericht in de New York Times uit Hongkong wordt gezegd, dat de Chinese communisten vrijwel gereed zijn met hun voorbereidingen voor een invasie van For mosa, het laatste steunpunt van de natio nalisten. Wanneer de Amerikaanse vloot overeenkomstig de orders van Truman Formosa blijft bewaken, hebben de commu nisten echter weinig of geen kans de in vasie zonder Russische hulp tot een goed einde te brengen. Betreffende de lucht-aanvallen op Noord- Korea heeft een zegsman van MacArthurs hoofdkwartier verklaard: „Wij treden tegen Noord-Koreaanse troepen op en wij ope reren 'tegen hun luchtmacht, waar deze zich ook bevindt. Dat kan evengoed in Noord-Korea als in Zuid-Korea zijn". Inmiddels zijn „wegens de ernst van de internationale toestand" de strijdkrachten van de V.S. in Panama en in het gebied van de Caraïbische zee in voorlopige alarmtoe stand gebracht. Dit is geschied op instruc ties uit Washington. Volgens de Japanse politie is boven Nemoero, het Noordelijkste eiland van Japan een twee-motorige Rus sische bommenwerper met Russische ken tekenen gesignaleerd, die de voormalige Japanse luchtbasis Kennebetsoe scheen te verkennen. Uit Tokio is inmiddels nog een bericht binnengekomen, volgens hetwelk Noord- Koreaanse troepen er in geslaagd zouden zijn om ten Zuiden van Seoel wederom een bruggehoofd op de Zuidelijke oever van de Han te vestigen. MacArthur nam zijn besluit om Noord- Mr. .4. A. M. Struyckcn, wethouder van Bredadie benoemd is tot minister van Justitie. Koreaanse vliegvelden te bombarderen tijdens zijn verblijf in Korea. Hij seinde: „Ik ben niet van plan om mijn piloten neer te laten schieten door vliegtuigen die ik niet kan treffen, .waar zij getroffen be horen te worden". In paniek In de nabijheid van Sobbinggo, op onge veer zes mijl afstand van de Zuid-Ko reaanse hoofdstad Seoel werden in de vroege morgenuren onder dekking van de duisternis Noord-Koreaanse tanks naar de Zuidelijke oever van de rivier de Han ge bracht. De Noord-Koreanen staan thans in de nabijheid van de weg die Yongdongpo met Soewon verbindt. De Zuid-Koreaanse troepen boden hef tige tegenstand aan de infanterie-aanval, die het overzetten van de tanks voorafging, maar zodra de eerste tanks verschenen vluchtten zij in paniek. Militaire waarnemers zijn van mening, dat de enige kans om de posities te hand haven is dat de vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht vandaag afrekenen met de tanks. Anders zullen de stellingen langs de rivier de Han voor Zuid-Korea verloren zijn. Vijfhonderd Amerikaanse instructeurs zijn op het ogenblik doende de Zuidkoreaanse soldateyi te oefenen in het gebruik van de meest moderne wapens en uitrustingsstukken voor de strijd tegen de invallers. Hier verklaart een onderofficier van McArthurs troepen een aantal adspirant-piloten van de Zuidkoreaanse luchtmacht de geheimen van een vliegtuigmotor. Hef woord is aan A. Bronson Alcott: Velen kunnen betogenweinigen een gesprek voeren. Nieuwe nota's inzake zelf beschikkingsrecht aan RIS, UNCI UNCI antwoordt: „Stappen terzake niet opportuun" DJAKARTA, 30 Juni (ANP). De spe ciale correspondent van het ANP in Indo nesië verneemt uit zeer betrouwbare bron, dat de Nederlandse regering naar aan leiding van de motie-Romme in de Tweede Kamer wederom nota's gezonden heeft aan de regering der RIS en de UNCI betref fende het zelfbeschikkingsrecht in het licht van de bepalingen der Ronde Tafel- Conferentie. De UNCI heeft reeds op de nota geant woord, aldus wordt verder vernomen. In dit antwoord wordt toegegeven, dat de UNCI inderdaad bepaalde verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van het zelfbe schikkingsrecht, doch zij verklaart tevens, dat zij het in het licht der omstandigheden inopportuun achtte hierover bepaalde stap pen te doen. Wapenhulp aan Europa wordt bespoedigd De V.S. zullen de wapenleveranties aan de West-Europese landen bespoedigen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan even tuele moeilijkheden met Rusland, zo ver klaarden autoriteiten te Washington gis teren. Zij baseren deze maatregel op rap porten die te kennen geven dat een „ze nuwen-oorlog van formaat" in Oost-Euro pa op handen zou zijn. Twaalf schepen met wanens zijn onderweg naar Europa. Een der autoriteiten vertelde aan de pers: „Wij zijn ons ervan bewust dat de gebeurtenissen in Korea een onderdeel kunnen vormen van een reeks onaange name dingen, als wij niet oppassen". De rapporten over te verwachten onrust in Oost-Europa spreken van omvangrijke Russiche vlootmanoeuvres in de Zwarte Zee cn van uitbreiding der activiteit van de legers en luchtmachten der satelliet staten Met het oog op de pogingen om de kracht van Europa uit te breiden zouden hoog geplaatste Amerikaanse militairen ook trachten het Congres te brengen tot goed keuring van nieuwe maatregelen tot toe nadering tussen Spanje en West-Eurpoa. Ook hulp uit Azië Sovjet-Unie legt nadruk op non-interventie-principe De Sovjet-Unie heeft de Amerikaanse ambassadeur tc Moskou, admiraal Alan Kirk, het Sovjet-Russische antwoord op de Amerikaanse vcvr'aring over Korea ter hand gesteld. In het antwoord wordt ge zegd, dat „de gebeurtenissen in Korea zijn uitgelokt door een aanval van Zuid- Koreaause troepen op de grensgebieden van Noord-Korea". „De verantwoordelijkheid voor deze ge beurtenissen berust bij de Zuid-Koreaanse autoriteiten en bij diegenen, die achter haar staan", aldus de Sovjet-nota, die vervolgt: „De Sovjet-regering heeft haar troepen uit Korea teruggetrokken, eerder dan dit door de regering der V. S. is ge schied, en zij bevestigde daardoor haar traditionele beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse zaken van andere staten". In het antwoord wordt voorts nog ge zegd: „De Sovjetregering houdt zich thans aan het beginsel dat inmenging van bui tenlandse mogendheden in de binnenland se aangelegenheden van Korea niet toe laatbaar is". „Het is niet waar, dat de Sovjet-rege ring geweigerd heeft deel te nemen aan de bijeenkomsten van de Veiligheidsraad. De Sovjet-regering kon, ondanks dat zij het wel wenste, niet deelnemen aan deze bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, daar het permanente lid van de Veilig heidsraad. China, niet in de raad werd toegelaten, waardoor het onmogelijk was. dat de raad besluiten nam, die wettige be voegdheid hebben". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdagavond ver klaard, dat Alan Kirk de Sovjet-Unie had gevraagd ..de verantwoordelijkheid voor de Noord-Koreaanse aanval op Zuid- Korea te loochenen". Dit verzoek werd Dinsdag gedaan, toen de Amerikaanse regering de Sovjet-Unie in een nota verzocht haar invloed bij Noord-Korea aan te wenden, teneinde te- terugtrekking der Noordelijke troepen te bewerkstelligen. Waarnemers te Londen zien de nadruk op het non-interventie principe in de Rus sische nota als een aanwijzing, dat het Kremlin geen conflict met de V. S. wenst. Koning Leopold 8 Juli naar België terug Naar te verwachten is zullen de debat ten over de Belgische regeringsverklaring hedenmiddag een einde nemen on zal on middellijk daarna gestemd worden over de vertrouwenskwestie. Aangezien de C.V.P. in de kamer vier zetels meer heeft dan de overige partijen bij elkaar, is de uitslag van deze stemming niet twijfelachtig. Aangenomen wordt dat Koning Leopold 8 Juli naar België zal terugkeren. Prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte zullen hem vergezellen. Naar verluidt zou de vorst onmiddellijk na zijn terugkeer zich via de radio tot de bevolking wenden. Het feit, dat de Sovjet-Unie zich niet heeft vereenzelvigd met ae Noord- Koreaanse zaak wordt te Londen be schouwd als een duidelijke aanwijzing, dat het Kremlin niet van plan is een oorlog te beginnen. Chinese mening Radio-Moskou heeft Donderdagavond een verklaring van de Chinese communis tische leider Mao Tse Toeng uitgezonden, waarin deze zei, dat de ..Amerikaanse aggressie" in Korea uitgebreid en beslis send verzet bij de volkeren van Azië zal oproepen. Mao beschuldigde president Truman er van „alle Amerikaanse verplichtingen en beloften in stukken te hebben gescheurd". „De sympathie van de volkeren van ge heel China, alsmede van de grote massa's van de volkeren van de gehele wereld is aan de zijde van de Noord-Koreaanse slachtoffers van aggressie en niet aan die van het Amerikaanse imperialisme. Mao Tse Toeng heeft heden nog ver klaard, dat „de inmenging van president Truman in de binnenlandse aangelegenhe den van Korea, de Philippijnen en Indo- China geheel onredelijk is". De Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En Lai heeft te Peking verklaard, dat Trumans opdracht aan de Amerikaanse zevende vloot om Formosa te beschermen „een gewapende aggressie tegen het Chinese grondgebied" betekent. Chinese troepen komen helpen Het nationalistische China heeft besloten om twee divisies keurtroepen van dc in fanterie en een aantal bemande gevechts wagens naar het strijdtoneel op Zuid-Korer. te dirigeren teneinde de Zuid-Koreanen te helper, in de strijd tegen de communisten, aldus werd vandaag door officiële zegslie den bekend gemaakt. Deze zegslieden verklaren, dat een nota zal worden verzonden aan de Verenigde Staten waarin meegedeeld wordt dat na tionalistisch China twee infanteriedivisies en een divisie gevechtswagens ter beschik king zal stellen van generaal MacArthur. De troepen die gedurende ettelijke maan den een zeer intensieve training hebben ondergaan in het heuvelland van Formosa, zijn volkomen gevechtsklaar en er zijn eveneens schepen beschikbaar om hen naar Zuid-Korea te transporteren. (U.P.) Bevelhebber in Z.-Korea afgetreden TOKIO (Reuter). De bevelhebber der Zuid-Koreaanse strijdkrachten is afgetre den, aldus een te Tokio gepubliceerd Ko- reaans regeringscommuniqué. Volgens een bericht uit een voorpost van het Amerikaanse hoofdkwartier te Soewon heeft men de bevelhebber, generaal-majoor Tsjey Byong Doek, moeten afhouden van zelfmoord, toen hij het terugtrekken van zijn leger volgde. Trygve Lie vormt UNO-schaduwkabinet ter coordinering van hulp De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen om de aanvaarding door India van de resolutie van 27 Juni, waarin alle leden gevraagd werd Zuid-Korea te helpen, te behandelen. De Indiase regering heeft namelijk Don derdagavond op een spoed\ ergadering be sloten de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin de leden van de UNO verzocht wor den hulp te bieden aan Zuid-Korea, goed te keuren. De regering heeft er evenwel aan toege voegd, dat „deze goedkeuring geen enkele wijziging in haar buitenlands^ politiek van neutraliteit met zich mee zal brengen". In een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat de Indiase regering die beslissing heeft genomen, „omdat zij gekant is "tegen elke poging tot regeling van internatio nale geschillen door middel van aggressie, en omdat zij haar politiek tot bevordering van do wereldvrede en de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen met alle landen wil voortzetten". Tot be sluit stelt de Indiase regering voor het conflict in Korea door bemiddeling bij te leggen. De socialistische leider Jayaprakash Narayan juichte de stap van de Veilig heidsraad toe. doch zeide te hopen, dat men niet verder zou gaan dan het herstel van de status quo voor het uitbreken van het conflict. „Indien een dergelijke zaak niet op tijd wordt tegengegaan zal de wereld een wildernis zonder wet worden". Te Londen is men van oordeel, dat het besluit van India het resultaat is van be sprekingen op het hoogste niveau tussen New Delhi, Washington en Londen. Men ziel in het gebeurde een belangrijke mijl paal in de ontwikkeling van de politiek van India. Volgens Amerikaanse en Britse diplomatieke kringen, aldus Reuter, vormt de houding van India een der belangrijkste factoren in de huidige situatie. Nog meer steun Nederland, België en Nieuw-Zeêland hebben Trygve Lie medegedeeld, dat zy bereid zijn hulp aan Zuid-Korea te bieden in zijn strijd tegen Noord-Korea. Trygve Lie heeft aan alle UNO-leden telegrammen gezonden, waarin wordt ge vraagd, welke hulp zij aan Zuid-Korea willen geven. Lie heeft medegedeeld, dat hij kolonel Alfred Katzin, een Zuid-Afrikaan, heeft benoemd tot zijn speciale vertegenwoor diger in Korea. Katzin vertrekt onmiddel lijk naar Korea. Trygve Lie heeft voorts een „schaduw- oorlogskabinet" ingesteld, dat aanbiedin gen van hu'.p aan Zuid-Korea zal coördi neren. Het „kabinet" bestaat uit Trygve Lie, zijn Franse assistent Cordier en de Joegoslaaf Frotitsj. Naar Moskou De twee belangrijkste Sovjet-Russische vertegenwoordigers bij de UNO zullen binnenkort naar Rusland vertrekken. Jacob Malik, de leider van de Sovjet delegatie, zal, naar verwacht wordt, vol gende week vertrekken en Zintsjenko, de Russische assistent van Trygve Lie, zal ook binnen enkele dagen „met verlof" naar Moskou gaan. Volgens andere berichten zijn de laatste dagen reeds verschillende Sovjet-Russi sche functionarissen in de Verenigde Sta ten naar Rusland teruggeroepen. Siroky, plaatsvervangend premier en minister van Buitenlandse Zaken van TsjecHoslowakije heeft aan Trygve Lie. secretaris-generaal van de UNO, een tele gram gezonden waarin hij. volgens radio Praag, beide' door de Veiligheidsraad in zake Korea genomen besluiten „onwettig" noemt, aangezien de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek de vergadering niet bijwoonden. Later werd bekend gemaakt, dat Brazilië en Cuba de UNO hebben doen weten, dat zij de resolutie van de Veiligheidsraad be treffende de hulpverlening aan Zuid-Korea ten volle onderschrijven. Ook nationalistisch China zond een tele gram aan Lie van deze strekking en deelde bovendien mee. dat het overwoog, welk soort bijstand het zou kunnen verlenen. Volgens „Al Misri", liet blad van de regeringspartij in Egypte, zal Egypte spoedig communistisch China erken nen. Volgens welingelichte kringen te Cairo zou de Sovjet-Unie na de erken ning er toe gebracht kunnen worden haar invloed aan tc wenden in Noord- Korea om een spoedig einde van de strijd in Korea tot stand te brengen. Stoffelijk overschot van verongelukte vlieger gevonden Leden van het personeel van de vlieg basis Leeuwarden hebben Donderdagmid dag de wrakstukken van de Woensdag bij Schiermonnikoog verongelukte Meteor- straaljager geborgen. Daarbij is ook het stoffelijk overschot van de piloot, de reser ve tweede luitenant-vlieger G. M. G. Noyons, gevonden. HET WEER AFGEBEELD De depressie ten Noorden van Schotland verplaatst zich in de richting van Midden Noorwegen. Het koudefront van deze depressie gaat vergezeld van bewolking, maar de neerslag-activiteit is sinds gis- teren sterk cfgenomen. Dit front zal in de komende dagen verder in Oostelijke richting bewegen en de warmte in West- Europa overal weer verdrijven. Aan de achterzijde van het koudefront koinen over het algemeen Westelijke winden voor, die vrij koele lucht van de Oceaan aanvoeren. Het weertype van ae komen de paar dagen zal derhalve gekenmerkt worden door gematigde temperaturen en wisselende bewolking, waarbij enkele verspreid optredende buien niet uitge sloten zijn. MIST SNEEUW e REGEN 4 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN r( onweer /^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR CENTRA H HOGE DRUK L laGE DRUK Weerbericht SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OiT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING EDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- VIJF METEP P£R SECONDE ^NELHEID TAMELIJK KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Tamelijk koel weer. 1 Juli: Zon op 4 24 uur. onder 21.03 uur Maan op 22 55 uur onder 5.38 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 Juni: Hoog water: 3.34 en 16.07 uur. Laag water: 11.39 en 00.00 uur. Zaterdag 1 Juli: Hoog water: 4.24 en 16 58 uur. Laag water: 0.Ö7 en 12.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1