c Regeringsverklaring over Korea Amerika handhaafde op Zuid-Korea politie-staat De radio geeft Zaterdag 80x190 109.- 120x190 169.- IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees Saldo exploitatierekening f28.5 millioen PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Wereldnieuws Vrijdag 30 Juni 1930 Owen Lattimore: In de gisteren gegeven eerste samenvat ting uit prof. Owen Lattimore's boek ..The situation in Asia" (in 1949 gepubli ceerd) betreffende het falen der Ame rikaanse bezettingspolitiek op Korea hebben wij reeds melding gemaakt van een aantal factoren, die uiteindelijk tot resultaat hadden: een gestadige groei in Zuid-Korea, niet van pro-Russi sche gevoelens, maar wel van de overtui ging dat de voormalige vrienden der Japanners, nu de vrienden van de Ameri kanen, uit Zuid-Korea verdreven moesten worden, wilde er ooit sprake kunnen zijn van een samengaan van Noord en Zuid, en van een samengroeien tot één natie. Zo werd voor de Russen het probleem als vanzelf vereenvoudigd. De Amerikanen hadden voor de Russen precies die om standigheden geschapen, onder welke de minste weerstand van Koreaanse zijde moest komen tegen een landhervorming naar Russisch model. Om er zeker van te zijn dat het land ook bleef aan de boeren aan wie het werd gegeven, moes ten de Russen twee dingen doen. Ze moes ten boerenbonden stichten, zodat het boe renwerk coöperatief kon worden georga niseerd en het gebrek aan kapitaal zo doende werd opgevangen; en voorts moes ten ze de macht ontnemen aan die Koreanen die de wettelijke en politieke trucs kenden om de boeren in de schuld te brengen en van hun landbezit te ont doen. Het probleem loste zich grotendeels zelf op: de Koreanen van het laatstge noemde soort gingen zo hard ze konden de grens over naar Zuid-Korea, om zich te voegen bij hun soortgenoten aldaar die al bezig waren de politieke en economische sleutelposities te bezetten met hulp van het Amerikaans bestuur. De industrie De fabrieken in Noord-Korea waren ge makkelijk door de Russen te nationali seren. Omdat ze alle toebehoord hadden aan Japanners, behoefden er geen Korea nen uitgegooid te worden. Bovendien was de Koreaanse industrie opgebouwd als een onderdeel van de Japanse industrie. Een maal afgesneden van Japan kon Korea's industrie niet op eigen benen staan en moest gekoppeld worden aan de Russische industrie in Siberië. De Russen behoefden slechts de vakbonden te organiseren, tech nici te importeren, en een nieuwe Koreaan se leiding te trainen. De militaire kwestie deed de tegenstel lingen tussen Russische en Amerikaanse methodes ten top stijgen. De Russen orga niseerden een nationaal leger, dat zijn kracht ontving van boeren die hun land hadden te verdedigen, en van arbeiders die de nieuwe regering als de hunne be schouwden omdat zij zorgde voor de be scherming van hun rechten. Het leger werd voorzien van Russisch materiaal, dus niet van buitgemaakt Japans materiaal. De Russen waren zodoende in staat om hun bezetting terug te trekken in het einde van 1948. Men mag gerust aannemen, dat ze in Noord-Koroa een aanzienlijk deel der be volking achterlieten dat een grondige af keer had van de nieuwe orde die de Russen hadden gebracht. Maar evenzeer stond het buiten twijfel dat, zoals nu is gebleken, het leger zal vechten, dat de nieuwe rege ring over voldoende bindingen in het volk zelf beschikt, en dat in snel tempo een nieuwe personeelsbezetting van technici en leiders zich bezig is te vormen. Politie-terrcur In Zuid-Korea organiseerden de Ameri kanen niet een nationaal leger, maar een ADVERTENTIE (Zenderverwisseling) HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7 18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Kamermuziek. 12,00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïan-muzick. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd- 14.20 Trio. 14.50 Platen. 15.00 Boek bespreking. 15.15 Kamerorkest. 18.05 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.20 Platen. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Toespraak. 18.20 Platen 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bij bellezing. 19.45 „Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Dans muziek. 20.45 Bont programma. 21.45 Socia listisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „De commissaris vdrtelthoorspel. 22.45 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 10.00 Voor kindoren. 10.15 Kamerorkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kinderkoor. 12.00 Angelus. 12,03 Lunchconcert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pro menade-orkest en solist. 14.00 Amusements muziek. 14.20 Platen.. 14.40 Metropole-orkest. 1515 Letteren en kunsten. 15.50 Amuse mentsmuziek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Reportage. 18.10 Piano en orgel. 13.20 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Populaire muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op, heren" 21.00 Platen. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22,35 Commentaar uit de Benelux. 22.45 Gebed- 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. BRUSSEL. 324 M 12.00 Orkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte mu2iek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 11 HO Causerie 14.10 Platen. 14.15 Kamer muziek 15.00 Documentaire. 15.30 Lichte muziek. 6.00 Mannenkoor. 16.15 Kamermu ziek 16.30 Mannenkoor. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang. 17.15 Accordeonmuz.iek. 17.30 Piano. 17.40 Accordeon. 17.55 Causerie. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Negrospirituals. 19.50 Feuille ton 20.00 Lichte muziek. 20.30 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Lichte muziek. 21.50 Orgel. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek, 1 politiemacht. Men heeft deze laatste al ge noemd gezien in de oorlogsberichten van deze dagen. Het hoofdbestanddeel dezer politemacht bestaat uit manschappen die gediend hebben in de politie onder de Ja panse overheersing; zij zijn de meest ge hate van alle collaborateurs met de Ja panners. Syngman Rhee, het hoofd der regering van Zuid-Korea, is een teruggekeerd bal ling. Hij heeft veel aanzien verspeeld bij het volk door zyn samenwerking met karakterloze Koreanen die collaboreerden met de Japanners. Verschillende onderne mingen zijn „genationaliseerd", maar zijn tevens gesteld onder de leiding van poli tieke gunstelingen, die er niet op uit zijn de staat te dienen, maar om individuele macht voor zichzelf te verzamelen en zo mogelijk publiek bezit te veranderen in privé-bezit. De leiding van het land is politiek, administratief en belastingtechnisch in handen van politici, wier ideaal is een typisch Aziatisch landheer te zijn. De on tevredenheid der boeren is reeds uitge broken in enkele opstanden; deze factor zal ongetwijfeld in het huidig conflict een rol spelen. Onbetrouwbaar Het leger van Zuid-Korea is niet te ver trouwen. Het volk vertrouwt de regering niet. De regering is niet betrouwbaar, en vertrouwt zichzelf niet: ze vraagt om een voortgezette Amerikaanse bezetting en protectie. Aldus de grondtrekken van prof. Latti more's analyse van de toestand in Korea. Ze is gepubliceerd in 1949. Profetisch voegt hij nog aan de tekening der militaire situatie dit toe: Als er een burgeroorlog komt, zal Zuid-Korea niet in staat zijn om zich het Noorden van het lijf te houden, wanneer er niet veel meer Amerikaanse hulp zou komen. Noord-Korea zou in staat zijn om het Zuiden onder de voet te lopen zonder Russische hulp tenzij er Ameri kaanse eenheden in het vuur geworpen werden. Amerika, dat zich ten aanzien van China zozeer erover heeft beklaagd dat het opgescheept zit met een corrupte en onbekwame Kwomingtang, zonder dat het dat kon helpen, heeft in Zuid-Korea zelf een Kwomingtang gefokt. De kwame kant aan de Amerikaanse politiek is, dat Amerika een zwakke en onbetrouwbare politiestaat heeft gekweekt, terwijl zijn wereldpolitiek juist opkomt tegen het stel sel van de politiestaat. ADVERTENTIE Thans verkopen wij een partij kapok-matrassen, gevuld met prima JAVA KAPOK 1 persoons met kussen 80x190 Prima VEREND MATRASSTEL met stalen binnenvering 1 persoons met kussen 2 pecsoons met 2 kussens 10 jaar garaniie Verkoop zolang de voorraad strekt Tevens begint morgen de verkoop van een partij OPKLAPBEDDEN met prima gezondheidsspiraal- matras, 1 persoons 80x190 IS joor garantie 33.'" TWEEDE KAMER Overwogen wordt zeestrijdkrachten vrij te maken om bijstand aan de republiek Korea te verlenen Over de Huurwet is men nu uitgepraat (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering bleek dat er vermoedelijk voor het zomerreces nog gelegenheid zal zyn over de jongste Deviezen-nota, over de Europese betalings unie, het plan-Stikker en het plan-Schu- man van gedachten te wisselen. Een amendement-Hoogcarspel (Comm) om in de Huurwet te bepalen, dat de huur verhoging met 15 alleen zal gelden voor woningen met een huur van tenminste f 312 per jaar, ontried de minister. Met 6 tegen 61 stemmen (alleen de communisten voor) werd dit wijzigingsvoorstel verworpen. Hierna kwam de heer Hoogcarspel met een motie, er op aandringende dat de re gering een bijslag, gelijk aan de huurver hoging, zou toekennen aan in de motie ge noemde groepen, zoals ouden van dagen die een uitkering op grond van de Noodwet- Drees genieten en de lager gepensionneer- den, die de hogere huur niet kunnen dra gen. Hij diende nog een andere motie in om een bijslag te verlenen ten behoeve van grote gezinnen. Na de Woensdag aan vaardde motie-Van Vliet had de minister geen behoefte aan nog meer moties. De Kamer, behalve de Communisten, even min. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Britse vakverbond wil soepeler loonpolitiek De algemene raad van de TUC het Britse vakverbond heeft eenstemmig een nieuwe loonpolitiek aanvaard bestemd om verlichting te brengen in de strenge bepalingen van de nu reeds een jaar oude loonstop in de industrie. Détails zijn nog niet bekend, maar men meent dat laag be taalde arbeiders nu gelegenheid krijgen om aan te dringen op inwilliging van „ge rechtvaardigde" eisen. Het principe dei- loonstop zou echter in het algemeen niet zijn losgelaten. De handelsovereenkomst tussen Neder land en Frankrijk, welke op 1 Juli afloopt, is met een maand verlengd. ADVERTENTIE Jaarverslag 1949 der N.V. Philips Gunstige verwachtingen voor het boekjaar 1950 Uit het jaarverslag van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken over het boekjaar 1949 blijkt dat het saldo van de exploitatie rekening 28.5 millioen gulden bedraagt tegenover 23 millioen gulden in 1948. Van dit saldo is 15 millioen gulden (vorig jaar 10 millioen gulden) aan de conjunctuur reserve toegevoegd. De voor uitkering beschikbare winst be draagt ruim 13 millioen gulden, hetgeen evenals vorig jaar een dividend betekent van 6.6 op de 6 cumulatief preferente winstdelende aandelen en van 9 op de gewone aandelen. De omzet aan derden In de gehele wereld Is ten opzichte van 1948 met 17 gestegen, en de export uit Nederland tegenover vorig jaar met 13 De directie deelt mede dat het resultaat zowel absoluut als in verhou ding tot de omzet gunstiger is dan in 1948. Uit de toelichting blijkt, dat de bedrijfs- waarde van fabrieksgebouwen, machines e.d. ca. 274 millioen gulden bedraagt. De balanswaarde van die activa is ca. 98 mil lioen gulden. Voor het jaar 1950 worden ten aanzien van de afgelopen maanden grotere omzet ten aan derden in de wereld en grotere exporten uit Nederland dan in 1949 gemeld. Over het resultaat in 1950 worden gunstige verwachtingen uitgesproken. Concurrentie nam toe In het verslag wordt opgemerkt dat na genoeg over de gehele linie een verdere verschuiving van verkopersmarkt naar kopersmarkt kon worden geconstateerd, mede waardoor de concurrentie van bui tenlandse industrieën toenam. Genoemd wordt hierbij de sterk stijgende export van Duitsland op electro-technisch gebied en de vermindering van de import uit de Ver enigde Staten van Amerika van de tot het werkterrein van Philips behorende arti kelen in de meeste landen onder invloed van de dollar-tekorten. De consumenten prijzen zijn in tegenstelling tot de in het vorige jaarverslag uitgesproken verwach ting, behoudens enkele uitzonderingen, niet of in geringe mate gedaald. Voor 1950 wordt de verwachting uitge sproken van een verdere omzetstijging in de nieuwere producten, waarbij onder andere genoemd worden televisiebuizen en televisie-apparaten. Vermeld wordt een order van de Unicef op Röntgenapparatuur, de grootste tot nu toe in Europa op dit gebied geplaatst, welke de levering van 140 Röntgeninstal- laties omvat. De order zal in 1950 geheel worden uitgevoerd. De voordelen van de devaluatie voor de export waren door het internationale ka rakter van de devaluatie zeer gering. Over de invloed van de liberalisatie op de export is men in het algemeen in zijn verwach tingen voor het jaar 1950 niet optimistisch. Televisie en hete-luchtmotor In de Nederlandse fabrieken kon een grotere productie dan in 1948 met een ge middelde personeelbezetting, die 750 per sonen lager was dan In het vorige jaar, worden bereikt. In de eerste vijf maanden van 1950 is de productie groter dan in de overeenkomstige periode van 1949. In de naaste toekomst kunnen belangrij ke productie-uitbreidingen worden ver- waoht, nodig om te kunnen voldoen aan de snel toenemende vraag in de televisie sector. In de laboratoria werd veel aan dacht besteed aan de televisie. Zo werd een groter projectie-systeem ontwikkeld met een nieuwe buis, waarbij het moge lijk bleek op een scherm van lVa bij 2 meter een uitstekende weergave te krijgen, met de helderheid van projectie van een goede bioscoopvoorstelling. Over de hete- luchtmotor wordt opgemerkt dat thans een begin gemaakt is met de proeffabricage van een klein type en dat de ontwikkeling der grotere typen een bevredigende voort gang maakt. Personeelssterkte De totale getalsterkte van het personeel van de onderneming en haar dochtermaat schappijen in Nederland bedroeg aan het einde van het jaarverslag circa 34.000 (totaal inclusief Nederland 84.000). In Eindhoven waren 23.000 personen werk zaam. Hiervan waren ruim 5.800 personen buiten Eindhoven woonachtig, waarvan 1600 in België." Het personeelsverloop is in het verslagjaar nog verder verminderd. Kapitaalbehoefte De in het verslagjaar geplaaiste dollar lening ten bedrage van 5 millioen dollar is gebruikt voor de financiering voor de kapitaalbehoeften op het Westelijk half rond. Do in Nederland bij institutionele beleggers opgenomen gelden ad 66 millioen gulden zijn per balansdatum volledig in liquide middelen aanwezig, Over de toekomstige kapitaalbehoefte wordt vermeld, dat de ontwikkeling van het concern, zowel wegens de zich gere geld uitbreidende artikelenreeks als de productievestigingen buiten Nederland en de weer optredende noodzaak van de financiering van de verkoop op afbetaling, ook voor de toekomst verdere investerin gen doen verwachten, waarvoor de huidi ge liquiditeitspositie voorlopig ruimte biedt. Het 6 cumulatief preferente winst- delende aandelenkapitaal werd in het ver slagjaar, uitsluitend ten behoeve van het personeel, uitgebreid met een bedrag van 2.250.000 gulden. Devaluatie Als gevolg van de devaluatie werd bij de export naai' enkele landen een hogere op brengst in Nederland bereikt. Er wordt niet verwacht dat zulks in een omvang van betekenis in 1950 het geval zal blijven. De herwaardering van de rechten en verplichtingen in vreemde valuta als ge volg van de devaluatie heeft per saldo een voordelig resultaat opgeleverd. Resultaten der trusts Dé resultaten van de trusts zijn ongun stig. Het vermogen van de Engelse Trust is gedaald van 3.500.000 tot 3.050.000, van de Amerikaanse Trust van 15.100.000 tot S 12.100.000. De daling van het vermogen van de En gelse Trusr is te wijten aan bedrijfsver liezen bij enige van de tot die trust be horende vennootschappen. De vermindering van het vermogen van de Amerikaanse Trust is uitsluitend het gevolg van het verlies bij de belangrijke inkrimping van de fabricage-activiteit in de Verenigde Staten van Amerika. ADVERTENTIE Tegen de inmiddels ontslagen directeur der Oranje Nassaumijn te Heerlen, ir. F. J. C. B. heeft de advocaat-generaal bij hét ge rechtshof in Den Bosch 3 maanden gevange nisstraf, f 15.000 boete en verbeurdverklaring van f 2000 geëist. Aan ir. B. was ten laste gelegd dat hij zich in twee jaar tijds aan 54 gevallen van deviezensmokkelarij heeft schuldig gemaakt. De indiening van aanvragen voor het overmaken van spaarremises 1949 van Indo nesië naar Nederland is verlengd tot 31 Juli. Aanvragen dienen vóór deze datum bij het deviezeninstituut te Djakarta te zijn binnen gekomen. Het voorstel-Van Vliet om bij onderhuur het maximum-percentage van 13 op ten hoogste 20 te brengen, aangezien de huis eigenaar voor de grotere slijtage en het in tensiever gebruik vair de woning wel wat meer mag krijgen, stuitte niet op over wegende bezwaren van de minister. De heer Ritmeester (VVD) vroeg of in dergelijke gevallen er dan ook af zonderlljke woningen van zulk een huis zullen moeten worden gemaakt, een denk beeld waarvoor de minister niets voelde, omdat zulk een eis een te zware last op de eigenaar zou leggen. Nadat de heer Gort zak (Comm.) was voorgegaan in bestrij ding van dit amendement, verwierp de Kamer het met 3336 stemmen. De Chris telijk Historlschen, de VVD, de PvdA, de heer Weiter en de Communisten stemden tegen. Verklaring over Korea Kort voor de gebruikelijke middagpauze kwam de onder-voorzitter van de minister raad, mr. Van Schaik binnen, om even met de Kamervoorzitter te praten. Enige mi nuten later, toen minister Van Schaik weer vertrokken was, deed de voorzitter mede deling van de regeringsverklaring inzake Korea, om er aan toe te voegen dat naar aanleiding daarvan Vrijdag met de minis ter-president een gedachtenwisseling ge houden zou kunnen worden. De regeringsverklaring luidt: „De Nederlandse regering heeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aan val op de republiek Korea door Noord- Koreaanse troepen is gepleegd. Het verheugt haar, dat de Veiligheidsraad zich terzake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheids raad van 25 en 27 Juni. De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aanbeveling, welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van de Verenigde Volken is gericht, om bijstand aan de republiek Korea te verlenen met het doel aan de gewa pende aanval door de strijdkrachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veiligheid in het betrokken gebied. Teneinde een doeltreffende uitvoe ring van de aanbeveling van de Veilig heidsraad te bevorderen, overweegt de Nederlandse regering zeestrijd krachten vrij te maken, welke zullen deelnemen aan de noodzakrkjke maat regelen in genoemd gebied. Nauw overleg vindt plaats met In donesië en de Beneluxpartners over de toestand en de maatregelen, welke deze van de leden' der Verenigde Vol- ""ken vereist". Na de hervatting is er nog lang gepraat over allerlei, ten dele tenslotte ingetrokken, ten dele overgenomen en hier en daar in middels nog wat veranderde amende menten. Mr. TenHagen (Arbeid), die heel wat wijzigingsvoorstellen had ingediend maar ook een aantal daarvan weer terugnam, bleef er op staan, dat de onderverhuurder, die, na tegen de verhuurder 'n proces over de huurprijs te hébben gewonnen, als gevolg daarvan ernstige overlasth van deze onder vindt, bij de rechter ontruiming van de wo ning door zulk een verhuurder zal kunnen vragen. Minister In 't Veld beklaagde bij voorbaat de kantonrechter, die uit der gelijke burenruzies wijs zou moeten wor den. Hij voelde niet veel voor het amen dement, doch liet de beslissing aan de Kamer over. De heer R o o 1 v i n k (KVP) had er be zwaar tegen, dat leden der Huuradvies commissies een algemene machtiging krij gen om woningen te betreden, ook gedu rende de voor nachtrust bestemde tijd. Hij diernde een amendement in om daarin be perking aan te brengen. De minister nam dit amendement over, evenals een amendement-Ten Ha gen (Arbeid) om de mogelijkheid te ope nen leden der commissies een vergoeding toe te kennen. De Kamer aanvaardde een amendement-Ritmeester (WD) waardoor het betreden van woningen door leden der commissies uitsluitend mogelijk zal zijn, indien zij zijn voorzien van een bijzondere last afgegeven door de Commissaris van Politie of van de burgemeester. De minister heeft ook overgenomen een amendement-Roolvink (KVP) waardoor de termijn voor verval van een vordering tot terugbetaling van te hoge huurprijs van zes maanden op een jaar wordt gebracht. De stemming over de andere amende menten en over de gehele Huurwet zal vandaag, na het debat over Korea, gehou den worden. 24. De ontvangst op Slot Bruneborg was niet bepaald hartelijkmaar Graaf Isen Grim was er niet de edelman naar om zich door dreigementen of kanonlopen op de vlucht te laten jagen. Toen hij zich van zijn eerste schrik hersteld had riep hij naar boven: „Kom, kom, Bruno ik ben het, je oude vriend Isen Grim! Schei uit met die flauwe grapjes met dat kanon, en doe open! Laat mij en mijn chauffeur bin nen!" Het bleef even stil toen gromde de stem achter het kanon: „Hm.nu je het zegt.... het zou kunnen.... hm! Ik kom je eens bekijken!" Even later werden de poort en het punthek geopend, de val brug sloeg met een zware klap neer, en daar stond Hertog Bruno. Hij zag er zeer gevaarlijk uit, want hij was gekleed in een paar harnas-stukken (die hem iets te klein waren), en als bewapening torste hij een hellebaard en een enorm zwaard. „Wat betekent dat allemaal, Bruno?" riep Graaf Isen Grim, Wat doe je toch onvriende lijk!" Maar nu had de Hertog hem her kend. „Het is waar, riep hij, jij bent Isen Grim! Wees welkom, vriend!" En hij rende zijn bezoekers blij tegemoet, terwijl hij zijn zwaard en hellebaard achteloos terzijde wierp. Neem me niet kwalijk dat ik een beetje voorzichtig ben," sprak hij, ..maar een edelman moet tegenwoordig op alles voorbereid zijn. Ik heb alles maar in staat van belegering gebracht, want ik ben steeds bang dat die Gemaskerde komt.of an ders de deurwaarder. Stroom. De electrische stroom, welke tot nu toe door Oost-Berlijn aan West-Ber- lijn werd geleverd, zal 30 Juni midder nacht afgesneden worden, zo heeft de West-Berlijnse burgemeester in Berlijn, professor Reuter, te Berlijn verklaard. Ondanks onderhandelingen, zo vervolg de Reuter, was het niet gelukt het des betreffende contract, dat 30 Juni afliep, te verlengen. Hij zeide te hopen, dat de inmiddels in West-Berlijn gebouwde generator voldoende stroom zou leve ren. Algemeen meent men, dat de West- Berlijnse autoriteiten grote moeilijkhe den bij de stroomvoorziening zullen on dervinden. Toch maar. De vobrmalige Roemeense ge zant te Rome, Mihail Dragomisrescu. heeft Donderdag besloten tóch naar zijn land terug te keren. Vorige week had hij zijn ontslag genomen en bekend ge maakt. dat hij te Rome wilde blijven. De oud-gezant is met zijn echtgenote in een Tsjechoslowaaks vliegtuig naar Praag vertrokken om vandaar naar Roemenië te reizen. Tevreden. In een communiqué, dat Don derdag door het bestuur en de parle- mentsfractie van de Franse socialisti sche partij is uitgegeven, betuigen de Franse socialisten hun instemming en tevredenheid over de drastische en snelle actie, die „de Verenigde Staten, Engeland en andere leden van de U.N.O. tegen de aggressie van Noord- Korea hebben genomen". „Deze actie heeft de vrije wereld het bewijs gegeven, dat de vrijheid zal worden verdedigd en de macht in dienst van het recht zal worden gesteld tegen iedere mogelijke aggressie". Erfenis. De familie van ex-koning Victor Emmanuel van Italië zal weer in het bezit worden gesteld van het vermogen van meer dan een millioen pond ster ling, dat door de ex-koning in Engeland is achtergelaten. De voornaamste erf genamen zijn de weduwe van Victor Emmanuel, haar zoon ex-koning Um- berto, haar dochters en de kinderen van een overleden dochter. Zoals bekend is Victor Emmanuel in 1947 in Egypte gestorven. De Italiaanse republiek heeft de erfenis opgeëist, doch deze els werd afgewezen. H-bom. Naar aanleiding van de verkla ring van professor Smyth van de Ame rikaanse commissie voor de atoom energie, volgens welke» „grote vorde ringen zijn gemaakt" bij de vervaardi ging van de waterstofbom, meent men in ingelichte kringen te Washington dat de proefneming met dit wapen mogelijk nog dit jaar zal geschieden. Sommige geleerden menen zelfs, dat deze proef neming op handen is. Protest. „De Amerikanen hebben een oor log veroorzaakt in Korea, omdat zij een oorlog in China hebben verloren", zo heeft de minister van Buitenlandse Za ken van Oost-Duitsland, Georg Dertin- ger, verklaard op een protestbijeen komst waarop 50.000 Oost-Berlijners aanwezig waren. „Het vredesfront der democratische volken zal evenwel elke aanval op het gebied der vredelievende volken afslaan, desnoods met wapen geweld", zo voegde hij er aan toe. Geen orltiek. Henry Wallace, de candi- daat voor het presidentschap van de progressieve partij in de V.S., verklaar de Donderdagavond, dat hij de houding van degenen, die de interventie in Ko rea critiseerden, niet steunt. Hij zeide dit op een onder communistische auspi ciën gehouden bijeenkomst. Wallace weigerde zich verder uit te laten over de Koreaanse oorlog tot de situatie dui delijker geworden was. Uit de bus. Afgevaardigden van 100.000 mijnwerkers uit Zuid-Wales besloten gisteren een staking aan te kondigen uit protest tegen verhoogde bustarie ven. Op een speciale conferentie ver klaarden zij, op aanbeveling van hun bestuur, 24 Juli een staking te zullen afkondigen, die 14 dagen later zou be ginnen. De voorgestelde staking geldt voor het gehele steenkoolgebied. Men hoopt evenwel voor die tijd overeen stemming bereikt te hebben. Directie van Philips bepleit West-Europese eenwording Het feit dat in 1949 slechts geringe vor deringen werden gemaakt op de weg naar een West-Europese eenwording is voor de directie van de N.V. Philips aanleiding ge weest in haar jaarverslag de noodzaak van de economische eenwording van West- Europa in het bijzonder te onderstrepen. „Iedere bedrijfsleiding, die meer dan alleen de naaste toekomst beschouwt, zal tot de conclusie moeten komen dat zonder inte gratie een gezond West-Europees bedrijfs leven niet meer kan bestaan", zo verklaart zij. „Slechts door een grotere specialisatie en efficiënter productie zal het dollartekort kunnen verminderen. Een dergelijke ont wikkeling zal echter alleen dan de ver wachte vruchten afwerpen, wanneer de West-Europese producten in het dollarge- bied met grotere bereidwilligheid dan tot dusverre worden ontvangen". De directie zegt dan ook dat: „zolang hinderpalen van velerlei aard, die de West-Europese produ cent ontmoet bij het streven om zijn pro ducten op de Amerikaanse markten te brengen niet verdwenen zijn, steeds een aanzienlijk deel van de energie aan deze exportpogingen gegeven verspild zal blij ken te zijn". Als gevolg van een economische een wording zal de positie van West-Europa op overzeese markten verbeteren, waardoor West-Europa een surplus kan verkrijgen, waarmede het tekort met de dollar-area kan worden gedekt. De noodzaak tot meer economische een heid te geraken geldt zeker voor Neder land. De wijzigingen op economisch en politiek gebied sedert 1940 hebben de eis van een intensieve ruilmogelijkheid voor ons land sterk vergroot. Philips stelt zich dan ook op het standpunt, dat de risico's, welke een liberalisering op korte termijn met zich mede brengt, realistisch tegemoet moeten worden getreden om de economi sche eenwording van West-Europa te kun nen bewerkstelligen. De directie spreekt de hoop uit, dat de Europese betalingsunie, welke aanstaande is, een belangrijke steun zal betekenen voor de liberalisering van het handels- en betalingsverkeer. Nodig blijft echter dat onverwijld douane-tarieven worden her zien en dat door samenwerking op privaat rechtelijke basis tussen industrieën een juiste hergroepering der West-Europese productiekrachten wordt bevorderd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2