Haarlems Dagblad Amerikaanse troepen naar Korea Werkelijkheid Zuid-Koreaanse tegenstand door tanks volkomen gebroken Veiligheidsraad neemt kennis van steun aan zijn besluit Queuills kan kabinet vormen Huurwet aanvaard 64e Jaargang No. 19589 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlen* Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij ,Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.5Ï). Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cit <Dprcrtite Uaarlcmsctjc Courant (Knno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE Franse kabinetsformateur Henri Queuille heeft zijn regeringsprogram aan de Nationale Vergadering voorgelegd- en er een vertrouwens-votum op gekregen. De socialisten hebben hem ook gesteund. Nu is hij bezig met zijn kabinet samen te stellen: op zo breed mogelijke basis. De volgorde der gebeurtenissen: eerst goed keuring van een program, dan een kabinet, moge wat vreemd aandoen, maar dat is van minder belang, 's Lands wijs 's lands eer. Belangrijker is dat Queuille met na druk heeft verklaard, dat het Plan-Schu- man voorop blijft staan. Intussen heeft de Britse onwil in verschillende landen, die reeds aan de conferentie over het Plan hebben deelgenomen, zoveel onzekerheid gewekt dat er nu allerlei bezwaren tegen geopperd worden. Dat was te voorzien, maar men is daarmee niet van de zaak af. De zaak beperkt zich trouwens allerminst tot een aaneensluiting van de kolen- en staalindustrie. De kern van het plan ligt in dat boven-nationale gezagsorgaan, dat er toezicht op zou moeten houden en vrij staan van de diverse regeringen. Dat bo ven-nationale ofgaan zou, opdat het geen dictatoriale macht zou kunnen uitoefenen, zelf onder contröle gesteld moeten worden. Dat zou een contröle dienen te zijn die volken-vertegenwoordigend gezag had. Daarmee was men op het fedhrale stand punt beland, op de wezenlijke samenwer king der Europese volken. Kan men deze gedachten loslaten? Neen. Dat de Labour Party niet voor Britse deelneming aan een Europese federatie voelt en dat Churchill als leider der oppo sitie dat eigenlijk beaamd heeft door de (uit zijn mond nogal verrassend klinkende) mededeling dat hij nooit federalist is ge weest, kan voor het vasteland niet het laatste woord zijn. Ware het dat wel, dan zou men eruit moeten afleiden dat het West-Europese beleid in Londen wordt bepaald. Dit is niet het geval en kan het )k niet zijn. Sinds Amerika in Azië tot .adwerkelijk ingrijpen is overgegaan nu weer wat verder uitgebreid omdat het inderdaad besloten heeft landingstroepen in Zuid-Korea te doen optreden is de verhouding tussen de grote machten in Oost en West ongetwijfeld duidelijker ge worden. Maar zij is daarmee tevens ver- scherpt, toegespitst. Op deze plaats is de lezer wel eens aanbevolen, een atlas te Voorschijn te halen eri de positie van het versnipperde West-Europa tussen die twee grote machten eens op de kaart te bekij ken. Welnu, laat ik die raad nog eens her halen. Het geografische beeld geeft na tuurlijk maar een algemene indruk. Maar die is duidelijk en sprekend genoeg. Men ziet een groep landen, die zelfs tot de grootste (Frankrijk en Italië) toe dreu- messen zijn tegenover de kolossen van Oost en West. Zij zijn alle niet alleen totaal onvoldoende bewapend, maar ook econo misch zwak. Zij blijven zwak door onder linge concurrentie en disputen over kleine eigenbelangen, die in vergelijking met de huidige wereldproblemen nietig zijn. De noodzaak om zich federaal te verenigen, dus een hecht geheel te maken is zo dui delijk en zo dringend, dat men zich de Amerikaanse verbazing over het uitblijven van oplossingen zonder moeite kan voor stellen. Ook het Amerikaanse ongeduld. Als wij daar aan de overkant van de Oce aan zaten, al was liet maar enkele maan- dfen lang, zouden wij deze ergernis al vol komen delen en met de Amerikanen gaan zeggen: „Ja, als gij zelf niet wilt, als gij liever blind zijt voor de werkelijkheid, wat moeten wij er dan nog aan doen?" De werkelijkheid is door de toespitsing van het conflict tussen Oost en West nog zichtbaarder geworden. President Truman heeft een sensationeel besluit genomen, dat de aandacht voor het Plan-Schuman en dé Europese aaneensluiting even heeft doen vervagen. Maar nu de mist, waarin zij even verborgen zijn, is opgetrokken, blijken zij nog evenzeer urgent te zijn als tevoren. Ge moet u niet voorstellen, dat wij buiten Amerikaanse hulp kunnen (ter wijl Amerika nieuwe, enorm kostbare ver plichtingen in Azië op zich heeft geno men). West-Europa kan er niet buiten. Wij in Nederland kunnen: er niet buiten. Organisatie en ontwikkeling van de West- Europese defensie zijn nog geenszins op gang. Van een kostenverdeling voor die ontwikkeling zal niets terecht komen eer men tot daadwerkelijke eenheid heeft be sloten. De tiicl schrijdt voort, de machten in Oost en West zijn 111 de eerste plaats op hun eigen belangen bedacht. Dat zouden wij, als wij in hun positie verkeerden, ook zijn. Welnu, de werkelijkheid is duidelijk genoeg. Wat doet West-Europa? Machte loos en versnipperd blijven? Frans reuzenvliegtuig bij Toulouse neergestort TOULOUSE (United Press) Het Franse reuzenvliegtuig „Armagnac", is gisteren bij Toulouse verongelukt en in vlammen opgegaan. Het is even buiten de startbaan van het vliegveld van Toulouse neergestort. Bijna alle elf inzittenden wer den uit het toestel geslingerd. Twee leden der bemanning zagen geen kans uit het brandende gevaarte te komen en kwamen jammerlijk om het leven. De op het vlieg veld aanwezige motorspuiten snelden onmiddellijk naar de plaats van de ramp, doch bleken niet in staat de geweldige vuurzee, die gretig voedsel vond in de benzine van enorme tanks, te beteugelen. De negen gewonden, onder wie de piloot, werden naar een ziekenhuis overgebracht. De „Armagnac" was juist van het vlieg veld van Toulouse opgestegen toen de ver keerstoren de aandacht van de piloot ves tigde op een scheur in de rechtervleugel van het toestel. De piloot antwoordde per radio dat hij zou terugkeren en onmiddel lijk zou landen, maar op hetzelfde ogen blik verloor het toestel hoogte. Het botste tegen een hoogspanningsdraad aan het einde van het vliegveld, vloog in brand en stortte neer. In totaal zijn slechts zeven van deze reuzenvliegtuigen gemaakt. Elk is er op berekend 98 passagiers over een afstand van 3000 mijl met een kruissnelheid van 350 mijl per uur te vervoeren. De „Agmagnac" is ongeveer 125 voet lang en heeft een gewicht van 737 ton. Het vliegtuig wordt wel eens de Franse „Bra- bazon" genoemd. De „Armagnac" was van het vliegveld van Toulouse opgestegen voor een proef vlucht naar Blagnac. Trumans tweede stap Bulgarije zegt grensaccoord met Joegoslavië op In een nota, die aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Sofia is overhandigd, heeft de Bulgaarse regering Vrijdag het grensaccoord tussen beide landen opge zegd. (Reuter). De militaire gang van zaken op Korea heeft president Truman genoopt om generaal MacArthur machtiging te geven Amerikaanse troepen op Korea in te zetten. Voorts heeft hij machtiging verleend tot operaties van de luchtmacht in Noord- Korea. Dit besluit werd genomen enkele uren na het bericht dat de tegenstand der Zuid-Koreanen volkomen gebroken was. De panische schrik voor tanks, waartegen zij door gebrek aan wapens weinig kunnen doen, beving de verdedigers weer toen gisteren de Noordelijken met inzet van hun pantsercolonnes een doorbraak over de Han forceerden. Nauwelijks waren de eerste tanks over de rivier of de uitgeputte en gedemoraliseerde Zuid-Koreanen begonnen een overhaaste vlucht. De Noord-Koreanen zetten een stormachtige achtervolging in, die hen tot in Soewon bracht, waar de Ame rikanen juist bezig waren een grote basis in te richten. Na een moordende wedloop om aan een Noord-Koreaanse tangbeweging te ontkomen, arriveerden de Amerikanen in Taejon, 150 km te Zuiden van Soewon, waar zij thans hun hoofdkwartier hebben gevestigd. Alle beschikbare Amerikaanse vliegtuigen in Japan werden gisteravond ingeschakeld om Amerikaanse troepen naar Korea te brengen. Ook zwaar geschut werd door de vliegtuigen vervoerd. Lange colonnes vrachtwagens reden de hele nacht over de Japanse wegen, volgeladen met Amerikaanse soldaten, artillerie en munitie voor het slagveld in Korea. Onder hen bevinden zich specialisten in tank-bestrijding'. Het is nog niet bekend hoeveel van de 123.000 man die MacArthur in Japan tot zijn beschikking heeft, naar Korea zullen worden gezonden, maar het staat wel vast, dat de Noord-Koreanen die tot nog toe het slecht-georganiseerde en onvoldoende bewa pende Zuid-Koreaanse leger tegenover zich hadden, thans tegenover troepen komen te staan, die met het modernste materiaal zijn uitgerust en het weten te gebruiken ook. De eerste G.I.'s zy'n reeds in Zuid-Korea gearriveerd. Onder hen bevinden zich vele veteranen uit de oorlog tegen Japan. De Britse vloot is inmiddels ook tot actie over gegaan, hoewel nog niet is meegedeeld, waar dit geschiedde. Het woord is aan Pas op dat gij de schuld van enke len niet op allen werpt. Minister Lieftinck stelt voor: Opnieuw zijn verschillende bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht van hun bases in Japan naar Korea gestart om de Zuid-Koreanen te helpen bij hun strijd tegen de communistische legers uit het Noorden van het schiereiland. Een eskader B 29's davertop weg naar het strijdtoneelover de Foeji jama-berg in Japan. Sigaren tijdelijk vrij van Omzetbelasting Verhoging der O.B. op siga retten van 3 cent per stuk en hoger Er is een wetsontwerp ingediend dat beoogt sigaren tijdelijk vrij te stellen van Omzetbelasting en de Omzetbelasting op sigaretten van meer dan 3 cent per stuk te verhogen. Volgens de toelichting zal het gevolg van de voorgestelde maatregelen zijn, dat de belastingdruk op sigaren wordt verlaagd met ongeveer zes procent van de klein handelsprijs. en die op de-duurdere sigaret ten wordt verhoogd met ongeveer 2,3 pro cent van de kleinhandelsprijs. De minister van Financiën verklaart deze maatregelen voor te stellen omdat in de sigarenindustrie een vrij omvangrijke werkloosheid heerst en de voorraden siga ren, waarvoor geen afzetmogelijkheid be staat, voortdurend zijn toegenomen, als gevolg van de betrekkelijk hoge prijzen van sigaren. De minister heeft overwegende bezwaren tegen een verlaging van de accijns op siga ren, hetgeen de werknemersorganisaties in de sigarenindustrie hadden verzocht. Ook een blokkade President Truman nam zijn besluit tot het sturen van landstrijdkrachten 11a een conferentie met de hoogste Amerikaanse civiele en militaire leiders. Hij gaf tevens bevel tot een blokkade van de gehele Koreaanse kust. Truman zei: „Deze be sluiten zijn in overeenstemming met het door de Veiligheidsraad gedane verzoek om steun aan Zuid-Korea bij het terug drijven van de invallers". Voor alle troe pen in het Verre Oosten is een alarmtoe stand afgekondigd. Het leger van MacArthur bestaat uit vier infanterie-divi- sies. Het zou de bedoeling zijn om voor lopig één divisie naar Korea, te zenden. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren vlugschriften over Zuid-Korea uitgewor pen om de bevolking aan te sporen zich te blijven verzetten totdat de Amerikaan se hulp op volle toeren is gekomen. De blokkade van Korea zal ook gelden voor Russische en (communistische) Chinese schepen. Ook de vloten "van de andere UNO-leden die de resolutie van de Veilig heidsraad steunen zullen helpen bij het -ten uitvoer leggen van de blokkade. Er zal niet geaarzeld worden om ook vreemde duikboten in deze wateren te ver nietigen, zei een functionaris van de Amerikaanse marine. De débacle van de Zuid-Koreaanse verdediging begon gisteren ten Zuiden van Seoel, toen de Noord-Koreaanse tanks de rivier Han overkwamen. In radeloze pa niek vluchtten de Zuid-Koreanen voor de 35 tons tanks, die hen meedogenloos ach tervolgden. Zij stootten door naar Soewon waar de Amerikaanse advies-missie order kreeg om binnen tien minuten te eva cueren. Brigade-generaal John Church, MacArthurs plaatsvervanger van Korea was echter vol vertrouwen. „Wij gaan niet verder terug. Wij gaan nu weer naai de 38ste breedtegraad", zei hij in Taejon. Amerikaanse bommenwerpers straften de oprukkende Noord-Koreaanse colonnes, die ook het vliegveld Kimpo heroverden, geducht af. Zij stelden vijftien tanks bui ten gevecht en schoten twee Noord- Koreaanse vliegtuigen neer. Volgens de correspondent van de American Broad casting Company in Tokio, hebben de Amerikaanse troepen stellingen betrokken ten Noorden van Taejon. Als oorzaken van de Zuid-Koreaanse débacle noemt Walter Simmons, corres pondent van de Chicago Tribune, de vol komen verrassing van de aanval, liet ge brek aan zware wapens en de panische angst voor tanks. A.F.P. zegt nog dat wanneer de Amerikaanse vliegtuigen een gebied gezuiverd hadden, de Zuid-Kore aanse troepen in gebreke bleven om het onmiddellijk weer te bezetten. A.F.P. meldt nog uit Tokio dat Ameri kaanse valscherm troepen boven Zuid- Korea zijn neergelaten, die onmiddellijk in actie zijn gegaan. Deze troepen zouden ten Westen en ten Zuid-Oosten van Seoel met de Noord-Koreaanse strijdkrachten in gevecht zijn. Ook zouden zij zijn inge zet in de streek van Pesan, in het Zuid- Oosten van Korea, waar in de afgelopen nacht Noord-Koreaanse troepen ongeveer 45 kilometer ten Noord-Oosten van deze stad zijn geland. Pesan is de grootste haven van Zuid-Korea en het eindpunt van de spoorweg, die van Seoel uit naar het Zuiden van Korea loopt. Lange campagne? Reuter vernam te Washington, dat de ineenstorting van het Zuid-Koreaanse le ger inhoudt dat de Amerikaanse troepen een bloedige en wellicht langdurige cam- Geen overeenstemming tussen R.I.S. en republiek Indonesië Naar Aneta van welingelichte zijde ver neemt, hebben de besprekingen tussen de regeringen van de RIS en van de republiek Indonesië niet tot overeenstemming geleid. De regering der RIS had een „ontsnap- pings-clausule" voorgesteld, waardoor de mogelijkheid tot vorming van een presi dentieel kabinet mogelijk bleef en hiertegen hadden de ministers der republiek Indone sië grote bezwaren. Voorts werd ook gëen overeenstemming bereikt over de kwestie, van de hoofdstad van de toekomstige een heidsstaat. Verdere besprekingen zullen niet meer plaats vinden en de opengelaten kwesties zullen aan het parlement ter beslissing wor den voorgelegd. pagne tegen de Noord-Koreaanse strijd krachten zullen moeten voeren. Van militaire zijde wordt verklaard dat de weersomstandigheden' het mogelijk steeds moeilijker zullen maken om het Amerikaanse overwicht in de lucht tot uiting te brengen. In Korea begint thans de natte moeson, die gedurende twee maanden of langer stortregens en een be dekte lucht met zich brengt. Het weer in de komende dagen zal, meer dan welke andere factor ook, uitmaken of de Ameri kaanse troepen, die thans pogen in Zuid- Korea vaste voet tekrijgen en de aan stormende Naord-Koreaanse tanks te stoppen, de bescherming in de lucht zul len krijgen, die de Amerikaanse vliegtui gen in Japan, op de eilanden Okinawa en Goeam en de toesnellende geallieerde vliegdekschepen kunnen verlenen. Indonesisch protest tegen steun aan dr. Nikijuluw Volgens een bericht van Radio Djakarta heeft de Indonesische regering bij de Ne derlandse regering geprotesteerd tegen de financiële steun, die, zo wordt gezegd, groepen Nederlanders geven aan dr. Niki juluw, de vertegenwoordiger van de repu bliek der Zuid-Molukken in Nederland. De Indonesische regering acht dit, aldus het bericht van radio Djakarta, niet in overeen stemming met de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Indonesië. Aankomst „Caste! Bianco" Het ss „Castel Bianco" wordt met passa giers uit Indonesië in de nacht van 3 op 4 Juli in Amsterdam verwacht. De ontsche ping begint Dinsdag 4 Juli, des morgens om acht uur. Amerikaanse waardering voor Nederlandse deelneming LAKE SUCCESS (Reuter) In de Vei- ligbeidsraad, die Vrijdagavond opnieuw over de Koreaanse kwestie vergaderd heeft, verklaarde de Indiase afgevaardigde, dat India alsnog geacht wil worden voor de Amerikaanse resolutie te hebben gestemd. Toen de Amerikaanse resolutie om hulp te verstrekken aan Zuid-Korea in stemming werd gebracht, had de Indiase gedelegeerde geen instructies van zijn regering kunnen krijgen. De Egyptische afgevaardigde, die ook geen instructies had gehad en zich eveneens van stemming had moeten onthouden^ ver klaarde de Amerikaanse resolutie niet te steunen, omdat „de Koreaanse kwestie in feite slechts een nieuwe faze in het ge schil tussen het Oostelijke en het Weste lijke blok is, welk geschil op zich zelf een bedreiging van de vrede is, en omdat de Veiligheidsraad in andere gevallen van aggressie geen stappen had gedaan om er een eind aan te maken". Men was algemeen van mening, dat de „gevallen van aggressie", waarvan de Egyptenaar gewaagde, sloegen op de Arabi sche bewering, dat in het Palestijnse con flict Israel de aggressor was geweest. In de raad werd meegedeeld, dat reeds 33 landen, waaronder ook Pakistan, steun aan de resolutie van de Veiligheidsraad hebben betuigd. Elk uur kwamen meet brieven en telegrammen binnen. In vele van de reeds ontvangen boodschappen werd verklaard, dat de landen overwogen welke hulp zij Zuid-Korea konden bieden. Steeds meer steun De Amerikaanse afgevaardigde deelde de raad mee, dat de Verenigde Staten besloten hebben landstrijdkrachten naar Korea te zenden, de kust te blokkeren en doelen in Noord-Korea aan te vallen. Belgische regering krijgt het vertrouwen De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft met 108 (C.V.P.) tegen 100 stemmen (socialisten, liberalen en com munisten) bij één onthouding (de liberaal La Haye) haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe homogeen-katholieke regering. Aanstaande Donderdag zullen Kamer en Senaat in verenigde vergadering bijeen komen om de wet op het regentschap op te heffen. Aangenomen wordt dat de de batten hierover twee dagen in beslag zul len nemen. Koning Leopold zou dan reeds Zaterdag of Zondag naar België kunnen terugkeren. Tijdens de voortzetting van het debat over de regeringsverklaring in de Belgische Kamer betoogde Paul Henri "Spaak dat één enkele partij onmogelijk de koningskwestie tot een oplossing kan brengen. „Indien de koning terugkomt", zo verklaarde hij. „zal deze niet alleen de chef van een enkele partij zijn doch ook de chef van de meer derheid. Wat de C.V.P. dan met een meer derheid van vier stemmen heeft weten te bereiken, kunnen wij in de toekomst weer ongedaan maken, wanneer wij haar die meerderheid afhandig hebben gemaakt". De Canadese premier St. Laurent, heeft medegedeeld, dat aan drie torpedoboot- jagers in de Stille Oceaan opdracht is ge geven zich gereed te houden om bij Korea in actie te komen, indien zulks nodig mocht zijn. Tot de landen, die rechtstreeks aan Trygve Lie's oproep gehoor .hebben ge geven, behoren Uruguay, België, Neder land, het nationalistische China, Nieuw- Zeeland, Australië, Brazilië, Turkije en de Dominicaanse republiek. Zweden houdt zich afzijdig. De bekendmaking, dat de Nederlandse regering het zenden van schepen van de Nederlandse marine naar Korea overweegt om de strijdkrachten van andere leden van de U.N.O. ter verdediging van Zuid-Korea te steunen, is in Amerikaanse regerings kringen met grote waardering ontvangen. Functionarissen van de regering ver-, klaarden, dat zij het „een schitterend blijk van solidariteit en van bezorgdheid van Nederlandse zijde voor gezag en orde" achtten. Brits beroep Groot-Brittannië heeft op de Sovjet- Unie eën beroep gedaan om mede te werken aan een regeling van de Koreaanse kwestie. De Britse ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, heeft Donderdag op het Sovjet-Russische departement van Buiten landse Zaken een onderhoud gehad met Pavlov, het hoofd van de tweede Europese afdeling. Kelly „heeft aan de Sovjetregering uitdrukking gegeven van de sterk gevoelde hoop. dat zij zou medewerken tot het tot starid brengen van een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict". Wijziging van de regeling voor militaire pensioenen Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de regeling voor militaire pen sioenen. Voorgesteld wordt onder andere, een verhoging van, het eigen maximum pensioen van vierduizend tot vierduizend achthonderd gulden, alsmede een verho ging van de maximum pensioengrondslag in zake het gezinspensioen van vierduizend vijfhonderd tot vijfduizend gulden; het niet langer berekenen van de verhoging van het pensioen, wegens tijd doorgebracht in de tropen naar vaste bedragen per rang of stand, doch berekening van deze verhoging op dezelfde wijze, zij het naar een andere maatstaf, als de berekening van het pen sioen. Voor de vaststelling van het bedrag, waarmede het pensioen moet worden ver minderd, wanneer andere inkomsten wor den genoten, zullen niet langer deze totale inkomsten, doch zeventig procent daarvan in aanmerking worden genomen. Voorgesteld wordt, de militaire we- duwenwet eveneens te wijzigen. Een principiële voorziening beoogt een be langrijke verbetering van het weduwen- en wezenpensioen, aangezien dit pensioen, in plaats van over een maximum-grond slag van f3000,naar een maximum grondslag van f5000,zal worden be rekend. Plan-Schuman blijft op de voorgrond PARIJS, 1 Juli (Reuter) Henri Queuille, de Franse radicaal-socialist, die de laatste opdracht van president Auriol tot het samenstellen van een nieuwe rege ring aanvaardde, heeft hedenochtend vroeg van de Assemblée machtiging hiertoe ge kregen. Volgens de niet-officiële uilslag werden 335 stemmen voor en 220 legen uilge- bracht. De Franse kabinetsformateur, Henri Queuille, had gisteren in de Nationale Vergadering zijn program voor een nieuwe regering uiteengezet om een vertrouwens votum te verkrijgen. Hij stelde in zijn uiteenzetting het plan- Schuman op de voorgrond. Hij verzocht cm een bestand tussen de partijen en om nationale eenheid, die „grotere kracht. Tweede Kamer Na de behandeling van de kwestie- Korea heeft de Tweede Kamer Vrijdag nog gestemd over de amendementen op de Huurwet. Met 37 tegen 24 stemmen werd ver worpen het amendement-Ten Hagen (Ar beid) om aan artikel 18 een nieuw lid toe te voegen, teneinde bij verkoop van het goed de huurder bescherming te geven tegen een vordering tof. ontruiming door een verhuurder, van wie aannemelijk is, dat hij met het oog op eigen gebruik in de rechten van de vorige verhuurder is getreden. Met 43 tegen 19 stemmen werd verwor pen een amendement-Ten Hagen om een nieuw artikel in te voegen, waardoor een onderhuurder gerechtigd wordt ontrui ming te vorderen van het gedeelte, dat bewoond wordt door de hoofdbewoner, niet zijnde de eigenaar, als uit de om standigheden duidelijk blijkt, dat deze aan de huurder ernstige overlast aandoet als gevolg van het feit, dat deze zijn recht op betaling van niet meer dan de wette lijke prijs in rechten geldend heeft ge maakt. Het wetsontwerp is tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd De C.P.N.-fractie kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. De Kamer is tot 11 Juli uiteengegaan. zullen verlenen aan het gelukkige initia tief van de heer Robert Schuman, dat ons grotere eensgezindheid in Europa zal ver schaffen". Ten aanzien van de strijd in Korea en de „plotseling slechter geworden" inter nationale toestand zei Queuille, dat „voor do eerste maal het principe van collectieve veiligheid in toepassing wordt gebracht". De voornaamste punten van Queuille's binnenlandse program zijn: concessies aan de ambtenaren en oudstrijders, het hand haven van een evenwichtige begroting, gemakkelijker credieten voor de industrie c:i volledige tewerkstelling. Hij gaf te kennen, dat zijn regering een wijziging in het kiesstelsel zal vergemak kelijken en een wetsontwerp zou indienen, dat „de Fransen in de gelegenheid zal stellen zich duidelijk uit te spreken voor de republiek en tegen persoonlijke macht en de zogenaamde volksdemocratie". Hij nam tevens een punt van generaal De Gaulle's program o.ver, namelijk dat de grondwet wijziging behoeft. Hij gaf te kennen, dat hij de bevoegdheden van de Nationale Vergadering wilde vergroten. Queuille waarschuwde tevens, dat de vol gende verkiezingen „nabij zijn". Men verwacht dat Robert Schuman minister van Buitenlandsche Zaken zal blijven. Brandjes in Dieseltreinen In de Dieseltrein, welke Vrijdag om 16.45 uur uit Den Haag naar het Noorden ver trok, ontstond even voor het station Woer den in een rijtuig een begin van brand door het vastlopen van een rem. Passagiers, die de rookontwikkeling bemerkten, trokken aan de noodrem, waarna het treinpersoneel het brandje bluste. De trein had 20 mi nuten vertraging. In de Dieseltrein LeeuwardenAmers foort is Vrijdagmorgen tussen Heerenveen en Meppel, eveneens door het vastlopen van -een mm, een brandje ontstaan. Het kon door treinpersoneel worden geblust Naar van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt medegedeeld moet in deze voorvallen niets verontrustends ge zien worden. N v Het vastlopen van een rem kwam eerder wel meer voor, maar het, publiek trekt thans reeds bij de geringste rookontwikke ling aan de noodrem, vergetende, dat de wagenvoerder technische storingen onmid dellijk kan constateren. HET WEER AFGEBEELD Betrekkelijk koele, Oceanische lucht is nu over ons land gestroomd en dringt verder Europa binnen. Hel gesloten wolkendek, dat met het koudefront samen hangt, is Nederland gepasseerd. Een rug van hoge druk breidt zich over de Britse Eilanden naar het Oosten uit, en de volgende depressie op de Oceaan is nog zover wegdat zij morgen geen invloed op het weer in ons land zal kunnen uit oefenen. Met het oog hierop is tz ver wachten, dat het weer morgen een tame lijk zonnig karakter zal hebben, waarbij de regenkansen practisch zijn te ver waarlozen. De temperaturen kunnen iets verder stijgen, hoewel een belangrijke stijging niet is te verwachten, omdat de winden Westelijk blijven. VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht IETS WARMER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer mc-t over het algemeen weinig bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 Juli: Zon op 4.24 uur. onder 21.03 uur Maan op 23.14 uur, onder 7.08 uur 3 Juli: Zon op 4-25 uur. onder 21.02 urn- Maan op 23.28 uur. onder 8.34 uur Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 1 Juli: Hoog water: 4-24 en 16.58*uur. Laag water: 0.07 en 12.31 uur. Zondag 2 Juli: Hoog water: 5.15 en 17.46 uur. Laag water. 0.56 en 13.22 uur. Maandag 3 Juli: Hoog water: 6.04 en 18-32 uur. Laag water: 1.44 en 14.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1