Mi I.D.D. Raad voor de Luchtvaart acht storing in een der motoren niet uitgesloten Geen tvvïjfel aan goede kwaliteiten van Parmentier Radio geeft Woensdag Amerikaans organisatietalent in vele gevallen zeer efficiënt PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Wereldnieuws Uïtgi avein Dinsdag 4 Juli 1950 De ramp met de „Nijmegen Het maken van een bocht naar de landingsbaan geschiedde te laat Op 22 Mei heeft de Raad voor de Lucht vaart zich bezig gehouden met een onder zoek naar de oorzaken van het ongeval met de Lockheed-Constellation van de K.L.M., de PH-TEN „Nijmegen", die in de late avond van 20 October 1948 nabij Prestwick in Schotland is verongelukt. Alle inzittenden, een bemanning van tien leden en dertig passagiers, zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door de gezagvoerder K. D. Parmen tier, werd vernield. Thans heeft de raad zijn oordeel over de oorzaak van de ramp uitgesproken. In de uitspraak wordt onder andere gezegd: Op 20 October 1948 te 21.11 uur (G.M.T.) vertrok de „Nijmegen" van het vliegveld Schiphol voor een vlucht naar New York, waarbij een tussenlanding zou worden ge maakt op het vliegveld Prestwick. Te 22.55 uur kwam het vliegtuig op 2750 m'hoogte in radio-verbinding met de ver keersleiding van het vliegveld Prestwick, waarna het werd geleid naar de aanloop van baan 32. De bestuurder besloot echter op baan 26 een landing met grondzicht uit te voeren. Na op geringe hoogte in de langsrichting boven baan 32 te hebben gevlogen, draaide het vliegtuig op het kruispunt van beide banen naar bakboord. Enige minuten na het overvliegen van het kruispunt der beide banen kwam het vliegtuig op 135 m hoogte in botsing met de van Kilmarnock naar Zuid-Schotland lopende hoogspanningskabels, op 5.5 km ten Oosten van het vliegveld, tengevolge waarvan het vliegtuig in brand geraakte. Het toestel stortte korte tijd na de botsing in dichte mist neer. Bij het bepalen van zijn oordeel over het ongeval heeft de raad gebruik kunnen tnaken van net uitvoerige en duidelijke verslag, opgemaakt door het hof van onder zoek, ingesteld door het Britse ministerie voor de Burgerluchtvaart. Tevens konden door de raad geraadpleegd worden de ge tuigenverhoren, waarop het verslag mede berust heeft. Uit het onderzoek van de wrakstukken is de mogelijkheid gebleken, dat er iets gehaperd zou hebben aan motor II, doch dit zou aan pas het geval hebben kunnen zijn onmiddellijk vóór de botsing met de hoogspanningskabels. Motorstoring? De spoed van de schroeven I, III en IV was ongeveer 24 graden, maar die van schroef II 61 graden. Hierbij komt dat de kraan van het brandblusapparaat was inge steld voor motor II. De grote afwijking in de spoed van schroef II kan een gevolg geweest zijn van de botsing tegen de kabels of tegen de grond. Zij kan ook ontstaan zijn, doordat men op het ogenblik van de botsing met de kabels bezig was de schroef in vaanstand te brengen, hetgeen, evenals de stand van de kraan van het brandblustoestel, erop zou kunnen wijzen, dat motor II in het ongerede was geraakt. Ëen van de belangrijkste getuigen over dit onderwerp verklaarde voor het Britse hof van onderzoek, dat naar zijn oordeel motor II bij het aan de grond komen met hetzelfde vermogen werkte als de andere motoren en even snel draaide. De mogelijkheid, dat motor II op het ogenblik van de botsing met de kabels geen dienst deed, kan echter niet als uit gesloten beschouwd worden. Leverde die ADVERTENTIE ilVS' Geneesmiddel tegen E huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 1238 Platen. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Kamer orkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Jeugdhoor- spel. 15.40 Verbond voor Veilig Verkeer en de politie. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmuziek.. 19.00 „Raad die in de wind geslagen wordt". 19.05 Trio. 19,30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Beatrice di Tenda". opera. 21.20 „De keizer is een dief", hoorspel. 22.15 Trio. 22.45 Wetenschap pelijke causerie. 23 00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 gewijde muziek. 8.45 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.20 Platen. 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Platen. 12.30 weerbericht. 12.33 Promenadeorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline. 13.45 Strijkkwar tet. 14.15 Platen. 1440 Dubbelmannenkwar- tet. 15.00 Strijkorkest. 15.30 Lichte muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.15 Ka mermuziek. 18.00 Koor. 13.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Platen. 39.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Koor en solist. 20.50 Maat schappelijk werk. 21,10 Residentieorkest, koor en solisten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. r'-USSEL, 324 M. 32 00 Zang. 32.15 Orkest. 12.30 Weerbe- ■i'h'en 12.32 Orkest. 1300 Nieuws. 13.15 - ek concert. 14 00 Koor 14 25 Platen. '5 Fagot. 15.00 Operamuziek. 15.45 Sym- mie-orkest. 16.40 Klassieke muziek. 17.00 Ni uws. 17 10 Lichte muziek. 17 30 Voor dracht, 17.40 Oude muziek. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Piano en viool. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Balletmuziek. 19.50 Feuilleton. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. motor toen inderdaad geen of zeer weinig vermogen meer, dan zou dit, ook rekening houdend met de neergelaten wielen en de stand der vleugelklappen, een moeilijkheid geweest zijn bij een snelle stijging, die nodig zou zijn geweest om voldoende hoogte te krijgen ter vermijding van kabels en heuvels. Er kan echter niet door ver klaard worden waarom met het maken van de bocht naar baan 26 te laat is be gonnen. De mogelijkheid bestaat, dat de zorg, die motor II plotseling zou hebben veroorzaakt, de aandacht van de gezag voerder te veel van het besturen van het vliegtuig heeft afgeleid. De raad betreurt het, dat de overblijfselen van motor II zijn verwijderd en niet voor nader onderzoek beschikbaar zijn gebleven. Hij verklaart voorts, dat aan de juistheid der berichten van de weerkundige dienst nj^t getwijfeld kan worden. De terreinkaart die de gezagvoerder aan boord van het vliegtuig te zijner beschikking had, gaf over de hoogte van het terrein slechts zeer onvolledige en daaronder nog foutieve aan wijzingen. De hoogspanningskabels waren er niet op vermeld. De kaart was alleen bestemd om het vliegveld met behulp van instrumenten te naderen. De eveneens aan boord aanwezige gegevens voor de Noord- Atlantische vliegroute bevatten uitvoerige bijzonderheden over de terreingesteldheid ten Oosten van het vliegveld. Wegens het gevaar dat de heuvels opleveren, wordt grote voorzichtigheid aanbevolen bij lan dingen op baan 26. De gezagvoerder was verscheidene malen ADVERTENTIE MELK EN PUUR Kwatta blijven altijd geldig N.V. KWATTA - BREDA Kellner na vechtpartij met collega overleden In de nacht van Zondag op Maandag is, zoals reeds in een deel van onze vorige op laag is gemeld, op het trottoir van een café aan de Tweebaksmarkf te' Leeuwarden het levenloze lichaam aangetroffen van de 48-jarige kellner C. F. die in dat café werkzaam was. De politie heeft Maandag de 26rjarige kellner D. aangehouden, die bij zijn ver hoor heeft verklaard dat hij Zondagavond onenigheid met F. had gekregen, omdat deze hem de toegang tot het café had ge weigerd, aangezien F. van oordeel was, dat zijn collega reeds te veel gedronken had. Toen F. na het sluitingsuur naar huis wilde gaan, heeft D. hem opgewacht. Na een woordenwisseling ontstond een vecht partij, waarbij D. zijn oudere collega tegen de grond sloeg. Volgens de verklaring van D. is F. opgestaan en een eindje verder weer neergevallen. D. zou toen niet verder naar hem omgekeken hebben en naar huis zijn gegaan. F. stond zeer gunstig bekend. op het vliegveld geland en was er dus uit dien hoofde geen onbekende. Getuigen hebben verklaard, dat hij het terrein rond om het vliegveld goed kende en dat hij een belangrijk aandeel heeft gehad in het vast stellen van de voorschriften der K.L.M. voor het landen op het vliegveld Prestwick. De raad zegt dan ook, dat aan de goede kwaliteiten van de gezagvoerder als zo danig niet getwijfeld kan worden. Hij was een der meest vooraanstaande bestuurders, die de K.L.M. in haar dienst had. Na uitvoerige beschouwingen over de weersomstandigheden zegt de raad te me nen. dat de gezagvoerder zijn voornemen op baan 2b met grondzicht te landen niet als een verwijtbare fout kan worden aan gerekend. Van een verkeerde aanwijzing der hoogte meters is niets gebleken. De gezagvoerder heeft tot het laatste toe gelegenheid gehad zijn hoogtemeiers te controleren. Er kan redelijkerwijs niet aan getwijfeld worden, dat zulks geschied is. PREVENTIEVE GENEESKUNDE De olieraffinaderijen in Engeland zullen in de toekomst wordenUitgerust met tanks, die de vorm van een ballon hebben. De eerste tanks van dit model zijn dezer dagen op de terreinen van de nieuwe raffinaderij van de Shell te Stanlow gereed gekomen. Ze hebben een doorsnede van ruim 10 meter en kunnen duizenden liters butaangas bevatten. Op de achtergrond de grootste koeltoren ter wereld, die een hoogte van 104 meter heeft. Proces over vordering van woonruimte Alleen in geval van willekeur kan de rechter tussenbeide komen De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in een procedure tussen de burgemeester van Hattem en de 84-jarige J. H. bij wie de burgemeester woonruimte heeft gevor derd. H. verzette zich tegen de vordering op grond van het feit dat de gemeente geen rekening had gehouden met zijn hoge leeftijd. In kort geding had de president van de rechtbank te Zutphen H. in het gelijk ge steld. Het Hof te Arnhem had dit vonnis bevestigd. De Hoge Raad heeft thans over wogen dat de waardering van bepaalde belangen ter beslissing van de vraag of voor een vordering grond is te vinden, overgelaten is aan het beleid van de wet gever. De rechter kan daar niet uit hoofde van een andere waardering tussen komen, ook niet op grond van later door de minis ter van Binnenlandse Zaken gegeven richt lijnen. Voorts zegt de Hoge Raad, dat voor tussenkomst van de rechter reden zou kun nen zijn indien de vordering als een daad van willekeur zou zijn aan te merken, welk geval zich hier niet voordeed. De Hoge Raad heeft daarom de uitspra ken van de president en van het Hof ver nietigd en de vordering van H. afgewezen. De traagheid van onze rechtspraak „Funest voor de publieke rechtsorde" zegt mr. Verdam In de te Zwolle gehouden jaarvergade ring van de Nederlandse Juristenvereni ging heeft de voorzitter, mr. J. Verdam, president van het Amsterdamse gerechts hof, in zijn openingsrede de vinger gelegd op een wat hij noemde wondeplek de Nederlandse publieke rechtsorde, name lijk de trage procesgang. Als symptoom hiervan noemde hij de onrustbarende toe neming van het aantal kort geding-proce dures in het laatste tiental jaren. De reden van de massale vlucht naar het kort geding is te vinden in de trage gang van de ge wone processen. Deze is funest voor de publieke rechtsorde en veroorzaakt bij de buitenstaander twijfel aan de rechtszeker heid. De fout ligt volgens mr. Verdam voor een groot deel in de gewoonte, welke tot sleur is geworden, om enerzijds uitstel te vragen en anderzijds uitstel te verlenen. Rechterlijke macht en advocatuur zullen samen moeten werken om de procesgang te bespoedigen, zodat het kort geding niet meer als een redmiddel wordt beschouwd om te ontkomen aan de traagheid van onze rechtspraak. y In Zuilen zijn de feesten begonnen ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan. Zij duren tot en met 8 Juli. Beurscarillon in Rotterdam is weer compleet Voor het eerst sinds in November 1942 de bezettingsautoriteiten de vijf klokken van het beurscarillon te Rotterdam vorder den, luidde Maandag het complete carillon het beursuur weer in. Drie van de vijf gevorderde klokken werden na de oorlog in verschillende plaat sen van ons land teruggevonden. Op 26 November 1947 werd opdracht gegeven om twee nieuwe klokken te vervaardigen. De klok van 800 kg., die verloren ging, is vervangen door een lichtere. Spaarsaldo steeg in Mei met f 6,4 millioen Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Mei 1950 bij de algemene spaarbanken is ingelegd f42.317.016 en terugbetaald f 25.904.143 zodat het spaartegoed vermeerderde met f 6.412.873. Gedurende de eerste vijf maanden van 1950 beliepen inleg en terugbetaling respectieve lijk f 197.931.671 en f 163.705.490, zodat gedu rende deze periode gespaard is f34.226.181. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetalingen in Mei respectievelijk f3.930.870 en f3.177.951 en gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar f 17.188.388 en f 15.953.131. Koningin Juliana en Prins Bernhard gaan Donderdag met de „Piet Hein" naar Amsterdam, waar zij de ingebruikneming van de herstelde Coenhaven zullen bij wonen. O door prof. dr. R. Remmelts Mijn eerste bezoek aan Amerika begon met besprekingen in de kantoren van „The Rockefeller Foundation" te New York, ge huisvest in een enorm gebouw in het cen trum van de stad. De Rockefeller Plaza deed me enigszins aan het midden-Dam- terrein in Amsterdam denken. Men moet zich dan voorstellen, dat de huizen hoger zijn, het middenterrein 5 meter dieper en dat daar prachtig wordt schaatsengereden. Het was een genot om het te zien en ik be treurde het, dat het 1 Mei werd stopgezet tot 1 October. De gebouwen, het Rocke feller-Center, omvatten vele onderaardse gangen, winkelgalerijen, cafetaria's en kan toren. Mijn besprekingen voerden we op de 54e verdieping en toen we gingen lun chen en ik dacht dat we nu wat naar be neden zouden gaan, bleek dit op een nog hoger niveau te geschieden, nl. op de 62e verdieping. Voortreffelijke, geruisloze lif ten verzorgen het verticale verkeer en de geluiddempende vloeren en wanden maken, dat evenmin als door het horizontale ver keer de stilte verstoord wordt. De leiders van de Rockefeller Foun dation, een lichaam dat jaarlijks 10 millioen dollars uitgeeft voor wetenschappelijke, meest medische en daaronder meest me- disch-hygiënische onderzoekingen en an dere werkzaamheden, zijn allen mensen, die veel gereisd hebben. De medici, die ik hier ontmoette hadden bijna allen jarèii in de tropen gewerkt en het is altijd prettig praten niet mensen, die ook de rijsttafel onder de palmen hebben genoten. Verder treft, zoals ik dat ook meerdere malen in Nederland waarnam, dat doctoren, die werk verricht hadden in landen, waar geneeskundige hulp nóg te schaars is, zoals Indonesië, meer dan anderen belang stel len in preventief werk en inzien, dat dit de mogelijkheid biedt in dergelijke om standigheden hulp te .bieden. We besloten, dat ik na eiiige dagen in New York te hebben doorgebracht een week of vier zou vertoeven in de „School of Public Health and Preventive Medicine" van de John Hopkins University te Balti more om vervolgens een aantal andere in stituten korter te bezoeken. Reeds deze eerste dagen in New York werd ik gf- troffen door de grote gastvrijheid en wel- willenheid. waarmede ik werd ontvangen en voorgelicht. Als men zelf in plaatsen als Amsterdam en Batavia gewerkt heeft, waar ook nogal eens bezoekers komen, waardeert men het zeer bijzonder te ondervinden hoe in een plaats, waar vreemdelingenbezoek nog zo veel groter is, ernstige werkers tijd geven aan onaangekondigde bezoekers. Het spreken met zeer vele mensen in dit land leerde me de rustige wijze kennen, waarop zij tegenover de vraagstukken staan. Ik geloof, dat deze rust voor een deel veroorzaakt wordt door de macht van een grote hoeveelheid dollars. Men weet, dat als een plan op logische wijze is opgezet de financiën voor de uitvoering zal zijn te verkrijgen en heeft niet, zoals in armere landen dikwijls het geval is, dat men een lager bedrag krijgt, dan men volgens de opgemaakte begroting nodig had en een bepaald onderzoek kan doorvoeren, als men enkele beperkingen in het oorspron kelijke plan aanbrengt en in plaats van aanname van nieuwe krachten, reeds over belaste assistenten, een deel van het werk opdraagt. Ook bekoorde me in de Ameri kaan een eenvoudige wijze van uitdrukken, kort en logisch. Als typisch Amerikaanse gedachtengang trof me in het jaarverslag van de Gezondheidsdienst van New York het volgende: „50 der sterfgevallen in New York betreft mensen boven 62 jaar". Wij zouden zeggen: „Begrijpelijk", en er waarschijnlijk niet bij stilstaan. De vol gende zin in het verslag luidt echter: .Voor deze groep moet iets worden ge daan" en evenals men dit met succes deed voor de zuigelingensterfte en moederlijke sterfte in het kraambed wendt men zich nu opgewekt tot de groep: ouderen den 62 jaar. Hart- en vaatziekten, diabetes, kan ker, geestelijke afwijkingen worden in het volle voetlicht geplaatst. Kranten, radio, bus-annonces maken stemming en doen geld samenvloeien; practische hulp en research op deze gebieden ontwikkelt zich en inderdaad zal men iets bereiken en levengeluk vergroten. Het vraagstuk der ouden van dagen, voor een groot deel meer sociaal dan medisch, heeft in de gehele we reld de aandacht getrokken (ook in ons land bestaat een vereniging voor studie van dit onderwerp), waarbij ook in be schouwing moet worden genomen de mo gelijkheid van ouderen. Het is hier ge bleken dat de oudere werkkracht niet on der doet en soms iets vóór heeft op jongere. Er zijn bedrijven, waar het percentage on gevallen bij de groep ouderen geringer is dan bij de jongeren en ook in ander opzicht heeft bedachtzaamheid soms voordelen. Voor het werk van deze gezondheids dienst moet men evenals de andere diensten, die een stad van 10-millioen in woners, met nog wel wat er omheen, ver zorgen bewondering hebben. De ge zondheidsdienst heeft ook het toezicht over de meer dan 100.000 eetgelegenheden in de stad en klaagt er wel eens over, dat de kleinere, die dikwijls zeer vlug uit de grond gestampt worden, niet altijd beheerd wor den door volgelingen van de hygiëne. Op enkele onderafdelingen van deze dienst kom ik nader terug. Bij de organisatie valt een Hollander op, hetgeen hier in vrijwel elk bedrijf is waar te nemen: de"ruime be schikking over administratieve hulpmidde len, levende en technische, alsmede de grote plaats door de statistiek ingenomen. Een eenvoudig voorbeeld van goede organisatie is b.v. de „lady at the desk" (de dame aan het bureau) die men in de hall van kan toren. ziekenhuizen en andere instituten aantreft.' Niét alleen dat déze dame de be- zóekers behoedt voor dwalen 'en onzeker heen en weer drentelen,'zij Vangt een'groot deel van de mensen op, die anders het secretariaat binnenvallen en daar duurdere krachten in het werk storen. Statistische afdelingen met ruim personeel en moderne machines ziet men meer dan bij ons en ik geloof, dat ook hier de kosten er meer dan uitgehaald worden. (Nadruk verboden) Wensen van de middenstand inzake de winkelsluiting Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft over het wets ontwerp tot regeling van de winkelsluiting een brief tot de Tweede Kamer gericht. Hierin spreekt het verbond zijn ernstige ongerustheid uit over het feit dat er zijns inziens volgens het huidige wetsontwerp van een behoorlijke rusttijdregeling niet veel terecht zal komen. Het acht sluiting der winkels om 18 uur het geschiktste tijd stip. De noodzakelijkheid om de gemeente raad de bevoegdheid te geven tot het vast stellen van een later sluitingsuur, zoals in artikel 2 van het wetsontwerp mogelijk wordt gemaakt, wordt overbodig en niet gewenst geacht. Het verbond verzoekt de Kamer te be vorderen, dat in het wetsontwerp de halve dag sluiting bindend wordt voorgeschre ven, waarbij dan een keuze door het be drijfsleven uit de Maandagmorgen, Dins dagmiddag of Zaterdagmiddag mogelijk zal kunnen blijven. Voorts dient de mogelijk heid open te blijven om wegens omstandig heden van plaatselijke aard (marktdagen) een andere verplichte ochtend- of middag sluiting dan de Maandag, Dinsdag of Zater dag vast te stellen. Ontheffing van de ver plichte halve dag sluiting dient voor sei- zoenbedrijven open te blijven. Het verbond acht het wenselijk, dat de markthandel zonder uitzondering de slui tingstijden volgt van de winkels en de straathandel een uur langer gelegenheid krijgt zijn waren uit te venten. 27. Terwijl de beide edellieden hun moei lijkheden bespraken, was Panda zo goed en zo kwaad als het ging aan het koken gegaan. Hij had een vuurtje gemaakt van oud papier en hout, en daar had hij de pan met de aardappelen en de ui boven ge hangen. „Zie zo," zei hij, „dat gaat goed! Dat wordt toch nog wel een lekker hapje.' Maar ik ga nog eens even zoeken naar wat meer brandstof!" En dus begon hij weer in de stapels afval te rommelen, die Hertog 1 Bruno gemakshalve in de hoeken van de hal liet liggen. Er zaten verschillende oude rekeningen tussen, die flink wilden bran den en die dus hielpen om de maaltijd gaar te krijgen maar terwijl Panda daar zo aan het snorren was, kreeg hijineens een ander papier in handen, en dat vond hij een erg bijzonder papier! Dat was name- lijk een soort aanplakbiljet, en daar stond met grote letters op gedrukt: „GROTE BELONING UITGELOOFD VOORHET OPSPOREN VAN EEN BANDIETDIE BEKEND STAAT ALS „DE GEMASKER DE"!!!" En verder stond er dan op te lezen, dat de koning een groot bedrag uit zou keren aan wie die geheimzinnige gemas kerde gevangen wist te nemen. En ook was er het portret van de gemaskerde bij. Panda stond er een poosje geheel verbluft naar te staren, en riep toen: „Heel Dat is inte ressant!" Belang. Veldmaarschalk Sir William Slim, de chef van de Britse imperiale gene rale staf, heeft te Singapore verklaard, dat er geen Britse troepen uit Malakka naar Korea gezonden zouden worden. „De campagne in Malakka is van gro ter belang voor Malakka dan de ge beurtenissen in Korea", aldus zeide Slim op een persconferentie. Plicht. Gisteren is de elfde zitting van de economische en sociale raad van de UNO begonnen. De Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho- slowakije waren niet vertegenwoor digd. De voorzitter, Hernan Santa Cruz, zei- de onder meer, dat de Veiligheidsraad thans de „machinerie ter verdediging van de vrede" in werking had gesteld. Het is de plicht van de raad de inter nationale samenwerking op economisch en sociaal gebied met betrekking tot de onvoldoend ontwikkelde gebieden te bevorderen „teneinde conflicten als in Korea te voorkomen", zei hij. Staking. Tweeduizend mijnwerkers in Lanarkshire in Schotland hebben het werk neergelegd uit protest tegen de weigering van de Britse steenkoolraad om loonsverhoging voor vierhonderd duizend laagbetaalde mijnwerkers toe te staan. Vrij Europa. Politieke bannelingen uit Oost-Europese landen zullen van nu af boodschappen kunnen doen uitzenden naar hun vaderland via een geheime en onder particulier beheer staande Amerikaanse radiozender, die ergens in Europa is opgesteld. De boodschappen zullen in New York worden vastgelegd en per vliegtuig naar Europa gebracht voor uitzending. Mededelingen hier omtrent zijn gedaan door het nationale comité voor een vrij Europa. Het radio station zal de naam dragen „Radio vrij Europa". Vervelende boeken. „Faust" van Goethe, „Don Quijote" van Cervantes, „Het verloren Paradijs" van Milton, „Moby Dick" van Germain Melville en „Ivan- hoe" van Sir Walter Scott, komen voor op de lijst van de „tien vervelendste boeken van de wereldlitteratuur", die is opgesteld op grond van een door de uitgeverij van de universiteit van Co lumbia gehouden enquête onder een aantal uitgevers, acteurs, litteraire cri tici, boekhandelaren en bibliothecaris sen. Verbanning-. Volgens radio-Belgrado zou Hongarije zijn overgegaan tot massa arrestaties en verbanning van leden van de Joegoslavische minderheid in een „verboden gebied" in de Tisa- Donau driehoek aan de Hongaars- Joegoslavische grens. Duizenden zou den op transport gesteld zijn, eerst naar Roemenië en vervolgens naar „on bekende bestemmingen". De „verboden zóne", een gebied van 16 km. breed, is enkele weken geleden door Hongarije ingesteld. Alle Joegoslavische gezinnen in de Hongaarse plaats Barcalmosj kregen op 23 Juni bevel te vertrekken. De volgende dag werden 2.000 personen naar het binnenland vervoerd. Nederlanders. De Australische radio deelt mede. dat meer dan 80 Nederlandse ingenieurs en andere technici te Mel bourne zijn aangekomen, waar» zij zul len werken aan de uitbreiding van de haven. Aan het begin van dit jaar ver trok een sleep van de firma L. Smit en Co. naar Melbourne. Onder meer vertrokken twee sleepboten met twee bakken met als deklading een kleine sleepboot, twee hopperzuigers en aller lei ander materiaal. Debiteur. De directie van de Finse her stelbetalingen heeft medegedeeld dat Finland dit jaar aan Rusland alles heeft geleverd waartoe het verplicht was en zelfs drie millioen dollar meer heeft gestort. Dit jaar is het zevende en tevens het voorlaatste dat Finland aan Rusland tegen vooroorlogse prijzen moet leveren. Verboden. Het werk van „Jehova's Ge tuigen" in Polen is verboden, aldus een te Londen ontvangen bericht van het Poolse persagentschap. De Schilderkunst in de tweede helft van de zeventiende eeuw, door Prof. dr. W. Mar tin, eerste deel van de serie Nederland's Kunstbezit in Musea bijeengebracht; Bigot van Rossum N.V., Amsterdam, 1950. In de serie: Gastmaal der Euwen, Tafere len uit de Cultuurgeschiedenis van Europa, o. r. v. Dr. O. Noordenbos, dr. K. F. Proost, Theun de Vries, uitgegeven door Van Loghum Slaterus, Arnhem: De Magiër der Duizend Kunsten, Het Leven van Leonardo da Vinci, door Dr. R. Jacobsen; Het Wanke lende Westen, Nietzsche en de critiek op de Europese Cultuur, door Dr. R. F. Beerling; De Hoofse Gaardenier, André le Nötre, door Dr. C. Serrurier; Romankunst als levens school, Tolstoj-Balzac-Dickens, door Hen- riëtte Roland Holst. Het Zakboekje voor geleerde Mensen, door Een Nar uit de Stad van Erasmus; Uitg. De Boekerij. Baarn. Het Mierenboekje of Aanleiding tot een Verstandige Opvoeding der Opvoeders, door Chr. G. Salzmann, ingeleid en toegelicht door prof. dr. J. H. Gunning Wzn.; oorspr.. titel: Das Amcisenbüchlein, vertaald door L. Lan dry: Wereldbibliotheek. Amsterdam, vijfde druk. 1950. Mozaiek der Cultuurvormen, door Ruth Benedict; oorspr. titel: Patterns of Culture, vert. Mae Wiessing; Wereldbibliotheek, Am sterdam, 1950. 1 Inspiratie, Uitvinders en hun invallen, door Egon Larsen; oorspr. titel: Inventors' Cavalcade, Uit het Engels door H. W. J. Schaap; N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam, 1949. Atoomenergie en zijn gevolgen, door Prof. dr. P. M. S. Blackett; oorsp. titel: Military and political consequences, vert, door Mae Wiessing; Wereldbibliotheek, Amsterdam, 1950. Rommel, door Desmond Young, met een voorwoord van Veldmaarschalk Sir Claude Auchinleck; Ned. bewerking door Jan van Dijk; U.M. „West-Friesland". Hoorn. Kleine Wereld Atlas, met Encyclopaedische Informatie, 26 landkaarten, Uitgave Elsevier, Amsterdam, 1950. Jeugd en Sexualiteit, Enquêtes onder 1300 studenten, door Dorothy Dunbar Bromley en Florence Haxton Britten; oorspr. titel: Youth and Sex, Uit het Amerikaans door Clara Eggink: ingeleid door Dr. J. H. van der Hoop: N.V. Intern. UJSI. Het Wereld venster. Amsterdam. 1950. De Ziekenverpleging. Roeping en Beroep, Leidraad voor Verpleegsters en Verplegers, En nuNederland in! Als zwerftoerist door eigen land. door Ton Koot: J. M. Meu- lenhoff, Amsterdam. 4de herziene druk, 1950. Dieren in onze landschappen, door Kees Hana; J. M. Meulenhoff, Amsterdam; 2de geheel herziene druk, 1950. Het Goddelijk Voornemen, door S. van Mierlo; Uitgave van „Uit de Schriften"; Uitgevery Neerlandia, Meppel.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2